„Kijk op Nederland", een beeldverhaal in elf delen Country-muziek: forse opmars in Nederland Opening „De Hakhorst" met expositie Metten Koornstra De Joseph Lam Jazzband NIEUWE SERIE FOTO-BOEKEN DE FANTASMAGORIEëN VAN MARIA PENKALA MAARTEN 'T HART EXPOSEERT Expositie van Carel Elemans corner I— I LEUSDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIE DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 13 Bij Elsevier Nederland zijn zojuist de eerste drie delen in de serie Kijk op Nederland verschenen: Kijk op Noordholland Kijk op Utrecht Kijk op Overijssel. Kijk op Nederland is een beeldver haal in elf delen, een panorama van vele thans als monument aangemerkte gebouwen en rustieke plekjes in al onze elf provincies. Bij de weergave van die monumenten is vooral de na druk gelegd op het markante detail in de vorm van gevels en gevelstenen, poortjes, huisdeuren, bovenlichten, grens- en waterpalen, hofjes, enz. De elf deien vormen samen een werk van 1648 bladzijden met meer dan 5.000 vierkleuren foto's. Elk deel is gewijd aan een provincie en bestaat uit een in vierkleuren geïl lustreerde inleiding, die in het kort de belangrijkste kenmerken van de provincie schetst, alsmede een aantal toeristische wenken, verduidelijkt aan de hand van een handige kaart en een korte weergave van de voornaamste bezienswaardigheden en attracties. Het daaropvolgende gedeelte, een beeldverslag in honderden vierkleuren- foto's wordt begeleid door een be knopte tekst en exacte onderschriften van Tom Bouws, die het mogelijk ma ken het boek als een praktische gids te gebruiken Kijk op Nederland is sa mengesteld door bekende deskundigen op toeristisch- en cultureel gebied met medewerking van vele provin ciale- en gemeentelijke instellingen en wil de steeds groeiende belang stelling voor de schoonheid van ons land en de bewaring ervan nog eens extra stimuleren. KIJK OP UTRECHT Utrecht is de kleinste provincie van Nederland. Het is een rijkbedeeld ge bied: een overvloed van prachtige kas telen en landhuizen, schilderachtige riviergezichten en stille stadjes. Een tocht langs de Vecht, Kromme Rijn of Linschoten kan een ware belevenis zijn. Ook voor de liefhebbers van oud stedeschoon valt er heel wat te genieten: in de eerste plaats de stad Utrecht zelf met haar kerken, musea, grachten en singels, maar ook in plaat sen als Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Rhenen en vooral Amers foort, met zijn prachtig bewaarde oude centrum. Het boek Kijk op Utrecht geeft in de eerste plaats een inventarisatie van alles wat in Utrecht als monument aangemerkt staat. Maar het is meer dan dat. Met 400 afbeeldingen in kleu ren is ook het resultaat afgebeeld van een speurtocht naar verborgen schoonheid in de taal van gevels en gevelstenen, sprekende details van to rens, huizen, kerken en kastelen. Aanbevolen! Kijk op Noordholland, gebon den 176 blz met meer dan 400 foto's in kleur Kijk op Utrecht, gebonden 120 blz. met 400 foto's in kleur. Kijk op Overijssel, gebonden 144 blz. met meer dan 400 foto's in kleur. Prijs per deel f27,50 bij inte kening op de complete serie. Prijs per deel f29,50 bij inte kening op de complete serie na verschijnen. Afzonderlijke delen f29,50, na verschijnen f32,50. De overige delen in de serie Kijk op Nederland verschijnen als volgt: Kijk op Drenthe 20 november '76. Kijk op Limburg 20 november '76. Kijk op Zuidholland 20 nov. '76. Kijk op Friesland mei 1977. Kijk op Gelderland mei 1977. Kijk op Zeeland mei 1977. Kijk op Groningen augustus 1977. Kijk op Noordbrabant augustus 1977. in de internationale pers en kwam op die manier in aanraking met tal van prominente figuren uit het politiek, cultureel en economisch leven Uit overpeinzingen over haar merk waardige ontmoetingen in Europa's hoofdsteden groeiden de figuren die haar boeken Schimmig carnaval'' en ,,De gekooide papagaaibevolken, boe ken die enige gelijkenis vertonen met avonturenromans, maar tegelijk te ma ken hebben met een fascinerende, hel se werkelijkheid, verborgen onder het starre patroon van het alledaagse. Daarom noemt zij haar boeken ook „fantasmagorieën": romans, maar met de hallucinerende werking van occulte krachten. Het occulte heeft Maria Penkala al tijd beziggehouden Haar onderzoekin gen op dit terrein vonden hun neerslag in het gezaghebbende „Reïncarnatie en preèxistentie", dat bij Ankh-Her- mes is verschenen. De verwijzinger naar de onbekende diepten van de menselijke geest geven een aparte dimensie aan deze twee boeken van een schrijfster, die binnen de Europe se literatuur een misschien niet op vallende, maar wel heel bijzondere plaats inneemt. „Schimmig Carnaval" is inhetbegin schijnbaar een roman van de zaken wereld. Het draait om het exclusieve Harrison-concern, geleid door een mo derne elegante zakenvrouw Maar lang zaam maar zeker wordt achter de in vloed, die het concern heeft, een ander beeld zichtbaar. Maria Penkala laat uit de nevelen van het zakenconcern een soort hel opstijgen, een fascine rende, beangstigende organisatie. „Schimmig carnaval" en „De gekooide papagaai", door Maria Penkala. Uitgegeven door A.W. Bruna Zn te Utrecht. Paperback. Prijs f.18,90 p. stuk. Maria Penkala, een journaliste van Hongaarse afkomst, werkte jarenlang Ik heb erg lang gedaan om tot het lezen van dit boek te komen. Allerlei andere zaken eisten mijn aandacht op en daardoor raakten Penkala's boeken wat op de achtergrond. Ik heb dit verzuim goed gemaakt en moet konkluderen.dat „Schimmig carnaval", gevolgd door ,.De gekooide papagaai" twee uitzon derlijk boeiende romans zijn. Maria Penkala ontvouwt een fascinerende we reld, waarin ze toch vooral het accent legt op de rei'nkarnatie, haar vakge bied. Ik heb beide boeken in één adem uitgelezen. Als je eenmaal begint, la ten ze je niet weer los. Aanbevolen. V. (Van de redaktie). LEUSDEN/CENTRUM - Op 16 oktober a.s. gaat het eetcafe annex galerie „De Hakhorst" voor het eerst open. Deze verbouwde boerderij in de wijk Alandsbeek-Oost biedt - zoals bekend - naast gezelligheid in het eetcafé ook kunst in de galerie. De Amsterdamse beeldende kunstenaar Metten Koornstra opent de hopelijk lange reeks exposities in de galerie met een tentoonstelling van litho's. De werken van Koornstra zullen tot 27 november a.s. te bezichtigen zijn, dagelijks vanaf 16 uur, behalve op maandag, wanneer „De Hakhorst" gesloten zal zijn. (Van de redaktie). LEUSDEN/ZUID - De Leusdense beeldende kunstenaar Maarten 't Hart zal op 21, 22 en 23 oktober a.s. een tentoonstelling houden van zijn werk in de zeilmakerij aan de Ooievaarshor- sterweg in Leusden/Zuid. Werk uit de laatste drie jaar zal daar worden geëx poseerd. De tentoonstelling wordt don derdag 21 oktober 's avonds om acht uur geopend. Op vrijdag kan men de expositie bezichtigen van 14 tot 21.30 uur en zaterdags van 11 tot 20 uur. Maarten 't Hart woont nu niet meer in Leusden, maar een niet onbelangrijk deel van zijn werk is in Leusden tot stand gekomen en heeft Leusden tot onderwerp. (Van de redaktie) LEUSDEN - De Leusdense fotograaf Carel Elemans exposeert tot 29 oktober een aantal van zijn foto's in het archi- tektenbureau Martien Liefhebber. Peu lenplein 4 te Hardinxveld-Giessendam De expositie is geopend op werkdagen van 9 tot 5 uur. maakt de groep in april 77 een toernee door Texas. (De Nightriders - ..Accidentally" - Negram nr 137 ALLE 13 GOED COUNTRY WES TERN Eén van Phonogram's paradepaard- jes is zonder enige twijfel de ..Alle 13 goed"-lp. Een verzameling hits bijeen gebracht op één elpee, waarvoor er bij het publiek altijd veel interesse heeft bestaan Het idee ..Alle 13 goed' werd eveneens gebruikt voor het klassieke- en kinderrepertoire Phonogram komt nu. vanwege de erg grote vraag naar goed country repertoi re. met de ..Alle 13 goed Country Western" lp Phonograms Ame rikaanse zuster ..Mercury' is door de jaren heen altijd heel sterk vertegen woordigd geweest op gebied van het Country Western repertoire Sterren zoals bijvoorbeeld Jerry Lee Lewis, Tom T. Hall. Roger Miller. Dave Dudley en Johnny Rodriguez, om er maar een paar te noemen, hebben onder de Mer- curyvlag al voor de nodige hits gezorgd. Voornoemde artiesten dragen voor een groot gedeelte bij in het nu al te voor spellen sukses van deze Country Western kompilatie elpee Aangevuld met George Jones. The Anita Kerr Sin gers en Roy Drusky is men er opnieuw in geslaagd de zo moeilijk verworven faam en kwaliteit van de .Alle 13 goed"-lp op het reeds bekende hoge peil te houden. Philips 9286 175. 7299 292) vende woorden over Twiggy zei. haar in 1976 laten debuteren als zangeres van formaat in de Londense Royal Festival Hall. Tijdens haar debuutoptreden zagen wij een bijna onherkenbaar ver anderde Twiggy terug, nu als volwassen vrouw met een volslank li chaam, prachtig lang blond golvend haar en met nog steeds dezelfde grote vrolijke blauwe ogen In de tussenliggende tijd tot 1976 maakte Twiggy niet alleen naam als fo tomode!. maar zij werd ook tot twee maal toe door Ken Russel gevraagd voor hoofdrollen in de films ..The Boy friend" en „W." In het seizoen 1974-75 kreeg Twiggy in Engeland haar eigen televisieshow bij de BBC. waarin zij zich presenteerde als een allround artieste. In die shows zong en danste ze en daarbij ontving ze bekende gasten. Door Twiggy's opvallende stemgeluid en perfekte performance kreeg zij een platenkontrakt aan geboden bij Phonogram die besloot Twiggy als professionele zangeres te gaan lanceren. Men ging de studio in en onder produktionele leiding van Tony Eyers - de man die eveneens 5000 Volts produceert - werd de eerste lang speelplaat. genoemd ..Twiggy." een feit Op de elpee ..Twiggy" staan 14 door Jerry Butler gearrangeerde rockachtige en country western nummers, waarvan ..Here I go again" al eerder op single verscheen Met haar voortreffelijke live optreden heeft Twiggy eens en voor altijd bewezen dat haar plannen om als full time zangeres door te gaan geen tijdelijke gril is, maar een welo verwogen en geslaagde beslissing. (Mercury 9102 600, 7109 303 In de najaarsrelease 1976 van gram- mofoonplatenmij Negram is de eerste el pee te vinden van de Nederlandse Jo seph Lam Jazzband, getiteld „Immer Lam Miet Joseph Lam" (Negram NR. 138). De groep bestaat al ruim een jaar en ontstond in Amsterdam. Naast leider Joseph Lam bestaat de groep uit Re Gruetters (Klarinet-zang, afkomstig uit het grootste en bekendste ama teurorkest Animal Crackers), Dik Spie ker (trompet), Frans van Aken (Banjo zang), Raymond Spruyt (piano), Paul Habraken (sousaphoon) en Nanning van der Hoop (drums). Grootste bekwaamdheid van dit stel heren is het vertolken van wereldbe kende drinkliederen in dixielandstijl, hetgeen op de elpee onomstotelijk wordt bewezen. In oktober 1976 zal in Amsterdam ook een Joseph Lam Jazzclub geopend worden - de grootste in Nederland -, waar elke vrijdag- zaterdag- en zondag avond levende muziek zal worden ge bracht. Joseph Lam werd in 1912 geboren te Kirschenteuer - Oostenrijk. Zijn vader Maximilian Lam werd als kampioen kegelen getroffen door een hernia-aanval en ging sindsdien als „Der stramme Max" door het leven. Na 1914 trok de familie naar Kitzbtihel, waar de kleine Joseph op school voor het eerst zijn buitengewone muzikale talenten ten toon spreidde. Op 14-jarie leeftijd voltooide hij zijn eerste symphonic, de bekende Tüten- symphonie, waarvan het refrein „Sie können meine Tüten aufblasen" we reldberoemd werd. Een week na de dood van zijn vader verliet Joseph het ouderlijk huis en tijdens zijn jarenlange omzwervingen in Europa raakte hij geïnteresseerd in jazzmuziek, iets dat hij in Oostenrijk altijd had moeten mis- sen. Na een lichte opbloei zo'n tien jaar geleden, toen Joseph in Nederland en België enkele TV optredens verzorgde, raakte hij zijn eigen spoor bijster in het fc Nederlandse café-leven. Ruim een jaar geleden dook hij op in cafe De Tap (e Amsterdam, waar de Joseph Lam Jazzband werd ge formeerd, en daar wekelijks een optre den verzorgde. Naarmate de belangstel ling toenam, verscheen Joseph zelf steeds minder, maar ook zonder zijn toch wel zonderlinge persoon draait de jazzband uitstekend. TWIGGY - EEN NIEUWE STER Het was in maart 1965 dat de vijf tienjarige teenager, genaamd Lesly Hornsby, werd ontdekt door Justin de Villeneuve. Ze werkte toen nog als kapster maar binnen de kortst mogelijke tijd zou zij een van de be kendste fotomodellen van de wereld worden. In 1966 werd zij uitgeroepen tot de „Face of '66." Haar naam is, zoals een ieder reeds geraden heeft. Twiggy. Twiggy, het meisje met grote blauwe ogen. het kort geknipte blonde haar met een tenger, zo niet mager lichaam. Toen Justin de Villeneuve haar voor het eerst ontmoette, zei hij meteen: ,.Je ziet er fantastisch uit. maar je hebt een stem als van een zwakzinnige papegaai Toch zou de man. die deze weinig lo- Twiggy HOBO STRINGBAND EINDELIJK MET ELPEE The Nightriders werd ingeruild voor country-rock. De groep bestaat sindsdien uit: Bavo Dekker - steelgitaar, banjo; Cor Nieuwpoort - drums, wasbord en 3e stem; Hans Tonkes - Basgitaar en zang; Guus Bos - leadgitaar, mandoline en zang Leen Mulder - viool, mandoline en gitaar (Hobo Stringband - „Down The Road" - Negram NK. 209 DE NIGHTRIDERS - SUCCES MET COUNTRY Uit Groningen komt de formatie de Nightriders, die voornamelijk moderne Country Western muziek maakt. Naast eigen werk 6rengt de groep bij live-optredens vertolkingen van Merl. Haggard-, Ray Price. Conny Smith-. Dottie West- Waylon Jennings-. Bob Wills en Commander Cody-nummers, waarbij vooral de countryjazz een be langrijk onderdeel is geworden Na een kennismaking op de onlangs door Ne gram uitgebrachte verzamelelpee ..Country From Holland" waar de Night- riders al met 2 nummers te horen waren, brengt Negram medio september '76 de eerste elpee van de Nightriders uit Op deze elpee staan 12 eigen nummers, meest geschreven door J G. Biel en M Mellema De Nightriders bestaan uit: John Rider (zang. gitaar en oprich ter/leider van de groep) al sinds 1960 in de weer als muzikant (o.a. The Butter flies). organisator en manager Jack Bakker (basgitaar), die voor heen niet alleen in country-groepen speelde, maar ook in jazz- en tophit formaties. Sandy Holland (solozang) zingt al meer dan tien jaar en maakte in 1966 deel uit van de Knokke ploeg Maakte ooit naam als de Nederlandse Brenda Lee Koos Biel (pedal steel gitaar) staat bekend als de beste steelgitarist van Nederland Hij speelde voorheen bij o.a. The Continental Uptight Band en Time en wordt vaak gevraagd voor studio-sessies. Dit jaar werd hij zelfs uitgenodigd deel te nemen aan de Na tional Steel Convention in St. Louis- Amerika. waar hij werd gecomplimen teerd als de Buddy Emmons of Europe Thijmen Hoolwerf (leadgitaar) komt niet uit Groningen maar uit Amsterdam en speelde in talloze orkesten doet veel studio-sessies en begeleidde als gastgitarist onlangs de beroemde Skeeter Davis uit Amerika Georgio Chiavero (drums) komt uit Italië en speelde in talloze ensembles over de hele wereld, voor radio TV en op de bühne Het spreekt vanzelf dat de leden van de Nightriders sterk gericht zijn op alles wat met country te maken heeft. Ameri ka. de bakermat van deze muzieksoort, verliezen zij geen moment uit de aan dacht en wanneer alles goed loopt. „Country is in". Een veelgehoorde kreet. Country Western-muziek begint aan een forse doorbraak in Nederland. Nu is dat allemaal natuurlijk erg aardig en ook de platenmaatschappijen zijn debet aan deze opleving van de belangstelling van C W, maar niettemin kan gekonstateerd worden, dat Nederland wat dat betreft aardig achterop komt. Met uitzondering van elpee's van bijvoorbeeld Johnny Cash, was de C W tot nu toe vrijwel altijd voorbe houden aan een kleine, selecte groep aanhangers, die hun genre nooit hebben verloochend. Een onbegrijpelijke zaak, als men denkt dat de meeste C W muziek even commercieel is als bijvoorbeeld het werk van de George Baker Selection, Pussycat en anderen. En die groepen verkopen uitstekend (George Baker al jaren achtereen). Het zit er dik in, dat deze opleving van de country gewoon te danken is aan het feit, dat er op dit moment een soort „muziek-armoede" heerst. Naast vele reprises van inmiddels historisch ge worden platenmateriaal, verschijnt maar bitter weinig echt nieuwe muziek. De pop zit op een dood spoor. C W moet dat eigenlijk tijdelijk verdoezelen. Wat mij betreft mag dat. C W is muziek, die weliswaar is ontsproten uit de Amerikaanse schoot in een tijd, dat diezelfde muziek de doodskreten van stervende indianen moest overstemmen, toch is C W aantrekkelijke muziek, uiterst gevarieerd in stijlen en zeker (in moderne popjasjes gegoten) een genre, dat eigentijds genoemd kan worden. Vandaag aandacht voor een aantal nieuwe country-elpee's, Nederlands en buitenlands werk. Onder het nog altijd toenemende aan tal Nederlandse country-groepen neemt de uit Alkmaar e.o. afkomstige Hobo Sringband een vooraanstaande postitie in. Al geruime tijd trekt deze 5 mansformatie langs het Nederlandse clubcircuit met een uiterst professionele country-show, die tot in alle uithoeken van Nederland met groot enthousiasme wordt ontvangen Het live optreden van de Hobo String band kent 2 onderdelen, een set country-rock muziek, waar de steelgi taar bespeeld door Bavo Dekker veel op de voorgrond treedt en een bluegrass-set met veel authentieke werkjes, waarin de viool van Leen Mul der een grote rol is toebedeeld. Beide stijlen zijn uiteraard vertegenwoordigd op de elpee ..Down The Road." die in september '76 op het Negram label zal uitkomen. Op deze elpee komt de Hobo String band natuurlijk veel beter tot zijn reent dan op de enige maanden geleden uit gebrachte single ..Sally-G". De maat staven in single-land kunnen moeilijk 9ehanteerd worden voor een elpee- groep als de Hobo Stringband. en omdat het overigens uitstekende ..Sally-G" geen hit werd moest de groep zich op de platenmarkt nog even tevreden stellen met een minieme rol. ..Down The Road" werd geproduceerd door Roy Beltman en bevat 13 num mers. De Hobo Stringband vertolkt hier naast enkele eigen kompostities veel onbekende doch voortreffelijke country- nummers van uiteenlopende aard. zoals „The Fallen Eagle" van Steven Stills. „Take A City Hide" van Gib Gil- beau, ..Big Sand River" en „I Must Be Dreaming." Buitenlandse country rock-groepen als The Flying Burrito Brothers. Com mander Cody e.a. hebben er in Neder land in ieder geval een geduchte con current bij en deze elpee zal de groep ook buiten het Nederlandse clubwezen flink in aanzien doen stijgen. In de hui dige formatie bestaat de Hobo String- band alweer zo'n jaar of twee Leen Mulder vormde indertijd met leden van de groep Country Fair een vernieuwde Hobo Stringband en de folk Hobo Stringband.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 13