Toyota Corolla Sportswagon oude Moderne auto met vertrouwde identiteit Audi 80 vernieuwd Renault voor 1977 BMW-5-serie vernieuwd Volkswagen Alfasud Sprint 76S: Golf met economische dieselmotor AUTO EN VERKEER Spaanse Peugeot? VW in de lift Simca 1000 voor 1977 Rij-impressie O pel Ascona LEUSDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIE DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 15 Audi heeft zijn succesvolle model 80 - enkele jaren geleden verkozen tot „auto van het jaar'' - op verschillende uiterlijke punten gewijzigd. Dit onder meer om de wagen wat meer te laten verschillen van de technisch vrijwel identieke VW Passat. De nieuwe 80 heeft een front gekregen dat sterk gelijkt op dat van de onlangs geintroauceerde Audi 100. Achter vallen de grote achterlichten op. Mechanisch zijn de waaens zo goed als ongewijzigd. De modellen lopen uiteen van een basis tweedeurs van ruim zestien mille tot de supersnelle GTE Rally met 110 pk sterke inspuitmotor van bijna 23 mille. Autonieuws is er in deze tijd van het jaar doorgaans volop. Ook Renault draagt daartoe zijn steentje bij. Dit merk lanceerde voor vrijwel alle modellen kleine wijzigingen die soms toch erg belangrijk zijn. Zo wordt nu bijvoorbeeld op de 4 TL standaard een achterruitverwarming gemonteerd, terwijl dit type nu ook stoelen heeft met verstelbare rugleuningen. De prijsverhoging van dit model is dan ook nihil te noemen. De verschillende typen R5 hebben nieuwe stoelen gekregen die het zitcomfort duidelijk verbeteren. In de goedkoopste Renault 5, de L, worot nu ook een vloerpook gemonteerd. De 5 TS heeft uitklapbare zijramen achter gekregen, terwijl een gelaagde voorruit en rondom zonwerend glas eveneens standaard Is geworden op dit model. De 6L heeft stoelen met verstelbare rugleuningen gekregen en de belangrijkste wijziging in de reeks „twaalven" is de montage van gordels met oprolautomaat. De 16 TS is uit produktie genomen, vooral omdat nu ook In de TL de grotere motor staat. De TL automaat heeft zelfs een getemde versie van de TX-motor. De veranderingen aan de grote Renault's en de Alpines zijn nog niet bekend. DOOR FRED v. d. VLUGT In Spanje gaan geruchten dat er een model van Peugeot in de Spaanse fabriek van Citroen zal worden gemaakt. De produktie van deze Spaanse Peugeot (104?) zou in 1978 van start gaan. De Spaanse Citroënfabriek behoort tot het Peugeot-concern. De fabriek gaat vanaf oktober in Spanje de Citroen CX maken. Per jaar zullen 5000 tot 6000 CX'en worden geassembleerd. Met Volkswagen gaat het, na een paar hele slechte jaren, nu weer goed. Alleen in Amerika draait VW nog met verlies, maar daar zal de in de V.S. door VW te bouwen fabriek wellicht verandering in gaan brengen. In het eerste halfjaar van 1976 is de omzet van het V W-concern met 20% gestegen. De verkopen in Duitsland gingen zelfs met 29% omhoog. Buiten Duitsland verkocht VW 15% meer. De winst die VW in het eerste halfjaar maakte (winst vóór belastingen) bedroeg liefst 500 miljoen DM. Dit steekt schril af tegen het verlies tijdens het eerste halfjaar van vorig jaar: 157 miljoen DM. De produktie van VW in Duitsland nam toe met 25% tot 761.000 stuks. In een half jaar wel te verstaan. een soort deur opgenomen die als kofferklep dienstdoet. De hoedenplank is uitneembaar, maar de achterbank kan niet naar voren worden geklapt. De kofferruimte is voor een coupé bepaald aan de forse kant, zodat de vier Inzittenden ook werkelijk hun bagage kwijt kunnen. Het reservewiel ligt onder de vloer van de koffer. üe Aitasud Sprint is gelijk alle Alfa's een heel plezierige wagen om te rijden. Besturing, wegligging en beremming staan op een hoog niveau en de motor draait gemakkelijk zijn toertjes. De carrosserie is volgens Alfa Romeo nu degelijk gebouwd. Zoals bekend heeft Alfa met de Sud's nogal wat roestproblemen gehad. Deze zouden nu zijn opgelost. De produktie van de Sprint bedraagt voorlopig 25 wagens per dag, maar zal worden opgevoerd tot 100 wagens per dag. Op dit moment beloopt de produktie van alle Alfasud's bij elkaar op jaarbasis 100.000 stuks. Dit is nog niet voldoende om rendabel te werken. De prijs van de nieuwe Alfasud Sprint ligt uiteraard nog niet vast. Er mag echter worden verwacht dat de standaarduitrusting tussen de 18 en 19 mille zal gaan kosten. ASCONA PRIJS (TOT 1 OKT. 1976) Begin van dit jaar toonde Toyota tijdens de autotentoonstelling van Brussel een geheel nieuwe wagen met een fraaie driedeurskoets. Een soort kruising tussen een stationcar en een coupé. De Sportswagon, zoals de nieuwe Toyota is genoemd, is nu in ons land verkrijgbaar. In de basis-uitvoering met 1200 motor, kost de Sportswaqon 14.000,-. Met de 1600 cc motor uit de Celica/Carina komt de wagen op 16.000 tot 17.500 gulden, afhankelijk van de uitvoering. De Sportswagon staat op het onderstel van de bekende Corolla 30. De koets is echter geheel nieuw. Opvallend is de achterkant met deur en wegklapbare (in twee gedeelten) achterbank. De Sportswagon is liefst 12 cm langer dan de Corolla 30 en 3 cm breder. De daklijn is zeer laag, waardoor de wagen meer op een coupé dan op een handige stationcar lijkt. De uitvoering van de Sportswagon is luxueus en zeer compleet. In Amerika is de wagen al een groot succes. Half oktober komen de nieuwe BMW's uit de 5-serie in Nederland op de markt. De wagens zijn op liefst 41 punten verbeterd. Speciaal de veiligheid en het comfort zijn op een nog hoger peil gebracht. Uiterlijk zijn de nieuwe BMW's te herkennen aan de gewijzigde grille die nu sterk gelijkt op die van de 3-serie BMWs. Aan de achterzijde vallen de grote achterlichten op die de zichtbaarheid van de wagen vergroten. BMW heeft kans gezien dezescillnders uit de 525 en 528 een nog hoger rendement te geven door de verbrandingsruimten van deze motor te verbeteren en andere carburateurs te gebruiken. De vermogenswinst bedraagt 5 DIN pk, terwijl de uitlaatgassen door deze ingreep schoner zijn geworden. Bij de viercilinders uit de 518 en 520 is BMW al eerder tot dergelijke verbeteringen overgegaan. De 525-motor heeft nu 150 pk en een topsnelheid van 193 km/uur. De 528 brengt het zelfs tot 170 pk en een top van 198 km/uur. In het interieur valt een nieuw stuurwiel op, dat overigens voortaan in alle BMWs zal worden gemonteerd, alsmede de veranderde luchtroosters in het dashboard. De laatste zorgen ervoor dat de ventilatie nog beter is dan voorheen. De prijzen van de nieuwe BMW's zullen half oktober bekend worden gemaakt. Volkswagen heeft een Golf geïntroduceerd die is voorzien van een dieselmotor. De machine is door VW zelf ontwikkeld op basis van de vroegere 1471 cc „S" benzinemotor. De Golf Diesel wordt geleverd in een vijftal versies, waarvan de goedkoopste een kleine 14 mille kost en de duurste ruim 16 mille. In vijfdeurs uitvoering komt het duurste type, de GLD, op bijna 17 mille. De Golf Diesel heeft een motorvermogen van 50 DIN pk. Dit is net zoveel als het vermogen van de 1100 cc Golf benzinemotor. De Diesel komt dan ook qua prestaties mooi overeen met de normale Simca heeft de oude, trouwe 1000, die al zo'n jaartje of vijftien bestaat, voor 1977 nog eens danig opgepoetst. De wagen heeft een nieuwe grille gekregen waarin grote rechthoekige koplampen zijn opgenomen. De kofferklep (vóór) is nu vlak geworden en in het dak van de wagen zijn in de lengterichting Profileringen aangebracht. Alle Simca's 1000 zijn nu voorzien van automatische ariepuntsgordels voorin, een elektrische achterruitverwarming en koplampen met wit licht. Technisch is er weinig veranderd. De wagens hebben nu een carburateur die voor het leven is gesteld, zodat daar nooit meer naar om hoeft te worden gekeken- Dit is niet alleen eenvoudig voor het onderhoud maar tevens is het goed In verband met de eisen op Alfa Romeo komt begin volgend jaar met een coupé-versie van de bekende Alfasud op de Nederlandse markt. De wagen, die luistert naar de naam Sprint, heeft een door de Italiaanse meester ontworpen carrosserie. De Alfasud Sprint is een toevoeging aan de serie Alfasud's zoals die nu bestaat. De Sprint heeft hetzelfde onderstel als de andere Sud's en in principe ook dezelfde motor, maar dan wel met wat meer inhoud en vermogen. De viercilinder boxermotor van de Sprint heeft een cilinderinhoud van 1286 cc waaruit bij 6000 toeren 87 DIN pk's vrijkomen. En dat is dan weer genoea voor een topsnelheid van 165 km/uur en een acceleratie over de kilometer met staande start van 34,6 seconden. Prestaties die zeker mogen worden gezien. De Alfasud Sprint is een vierzitter. Daarbij wel de opmerking dat de hoofdruimte achterin aan de krappe kant is. Het comfort en de ruimte is voor het overige bepaald voldoende. Vooral ook omdat de wagen erg rustig en goed op de weg ligt. ue apnni neett een zogenaamde driedeurs carrosserie. De achterruit is in het gebied van de luchtverontreiniging. Nu immers, wordt iedere Simca op de fabriek optimaal afgesteld. Voor het lopende modeljaar zijn er vijf typen Simca 1000 beschikbaar. De eenvoudigste is de 1005 LS met een 944 cc 40 pk motor. De 1005 GLS is een fraaiere uitvoering van de LS. De 1006 SR heeft de bekende 1118 cc 55 pk motor. De Rallye 1 en 2 hebben beide de 1294 cc motor. In de Rallye 1 levert die machine 60 pk en in zijn snellere broer heeft deze motor zelfs 86 pk in huis. Toen Opel precies één jaar geleden - op de Internationale automobieltentoonstelling in Frankfurt - de Ascona 1976 introduceerde waren de eerste reacties op het nieuwe model nogal verdeeld. Men vond over het algemeen de vormgeving nog even traditioneel en conventioneel als vroeger. De Ascona was en bleef onmiskenbaar een Opel, die duidelijk een eigen identiteit toonde en zelfs op het eerste gezicht nauwelijks veranderd leek. Toch was de carrosserie van vóór tot achter totaal nieuw, was de wagen 17,2 cm langer en 3 cm breder geworden en bewust opgeschoven naar een grotere klasse, dichter bij de Rekord en verder van de Kadett. De vormgeving van de Ascona was voor een belangrijk deel door de computer bepaald, aangepast aan de specifieke eisen en verlangens van het grote eigen koperspubiiek. Dat vroeg om méér comfort, méér binnenruimte, méér beenruimte, groter glasoppervlak en - van nature - een ruim bagagecompartiment. Grote afwezige: het verlangen naar een wijd openslaande derde of vijfde achterdeur! Uitgebreide markt-analyses hadden aangetoond, dat de typische Ascona-rijder een duidelijke afscheiding wil tussen de kofferruimte en het interieur. Dat men bij Opel de juiste weg heeft bewandeld blijkt een jaar na de introductie uit de verkoopcijfers. Het aantal Ascona-rijders is sterk gegroeid, het model wordt een steeds bekendere verschijning op de weg en de wat conventionele vormgeving blijkt met z'n - wel terdege uitgedokterde aërodynamica - veel moderner dan oorspronkelijk gedacht. DE VERANDERING VAN EEN IMAGO Het zou onjuist zijn het succes van de nieuwe Ascona uitsluitend toe te schrijven aan de nieuwe lijn, de meer ruimte en het verbeterde comfort. Wellicht de belangrijkste veranderingen zijn te vinden in de constructie van het onderstel, van de vering van de wielophanging. Bepaald verrassend bij de Ascona zijn de verbeterde wegligging en het nieuwe neutrale stuurgedrag. De wagen combineert een gemakkelijke wendbaarheid met een grote stabiliteit en eer uitstekende wegvastheid. En die kwaliteiten zijn dan te danken aan de verbeterde opbouw van het onderstel. Zowel vóór - als achterwielophanging konden worden gewijzigd door een langere wielbasis en een grotere spoorbreedte. Bij de geheel nieuwe voortrein werden onder meer de telescopische schokdempers dichter bij de wielen en vertikaler geplaatst. De combinatie van telesoopische schokdempers en schroefveren rondom, dus op alle vier wielen, zorgt voor een bijzonder goede vering waarbij de carrosserie - zelfs op de meest oneffen wegdekken - opmerkelijk stil blijft liggen. Belangrijk is ook, dat op alle Ascona's standaard radiaal-banden worden gemonteerd, maar dat is een eis aan comfort en veiligheid waar 'geen enkele autofabrikant vandaag aan de dag eigenlijk nog omheen kan. Veel actieve- en passieve veiligheidsvoorzieningen zijn overigens bij die nieuwe Ascona aanwezig, waarbij de Opel-ingenieurs bewust gebruik gemaakt hebben van de ervaringen die de afgelopen jaren zijn opgedaan met de experimentele Opel Veillgheidsauto, de OSV 40. Nieuw aan de Ascnona zijn de versterkte kooi-constructie, de extra verstevigde portieren en de vergrootte absorberende kreukelzone's aan voor- en achterzijde van de carrosserie. Om veiligheidsredenen heeft men ook de brandstoftank naar voren geplaatst tot boven op de achteras. -Wat de actieve veiligheidsvoorzieningen betreft mag naast de verbeterde wegvastheid en besturing zeker ook het veranderde remsysteem worden genoemd. De Ascona heeft op voorwielen grotere schijfremmen gekregen, aan de achterzijde zitten trommelremmen met een nieuwe remkrachtbegrenzer, die er nondermeer voor zorgt dat de wielen slechts blokkeren bij een werkelijke noodstop. Uit die opsomming van techinsche verbeteringen blijkt duidelijk, dat Opel definitief heeft willen afrekenen met haar imago uit vroegere jaren, toen gesteld werd - terecht overigens dat wegligging, besturing en vering - in feite de hele onderstelconstructie - wel wat te wensen over liet. PRESTATIES Bij de ontwikkeling van de nieuwe Ascona heeft Opel gemeend motorisch nauwelijks iets te veranderen. Zeker een begrijpelijke beslissing wanneer men weet, dat zowel de 1,6 als de 1,9 liter motor, waarmee de wagen kan worden geleverd, bewezen heeft uiterst degelijk, betrouwbaar en economisch te zijn. Met z'n 75 PK zijn de prestaties van de 1,6 S motor, die niet alleen in onze testauto huisde maar veruit het meest gevraagd is bij de Ascona-rijders, ruim voldoende voor een vlotte, soepele rijstijl. Een accelleratie van 0 tot 100 km per uur In zo'n 14 seconden, van 80 tot 100 (in de vierde versnelling) in even 7 seconden en een topsnelheid van 158 km per uur onderschrijven die stelling. Dat daarnaast die oude, vertrouwde Ascona-motor nog altijd erg zuinig is bewezen onze verbruikscijfers. Bij 100 km/uur op de autosnelweg noteerden een gemiddelde van 1 op 11,7. Bij 80 km/uur op landelijke binnenwegen kwamen we op 1 op12,1 en zelfs in de stad. metal z'n opstoppingen en verkeerslichten gebruikten we niet meer dan 1 op 9,7. Het economisch rendement van zo'n motor, die bovendien maar weinig onderhoud nodig heeft is natuurlijk van belang voor de gebruikskosten. CONCLUSIE Er waren eigenlijk maar twee punten bij de nieuwe Ascona, ■vaar we nog wel kritiek op hadden. We vonden in de eerste plaats het iuchtventllatlesysteem niet het sterkste punt van deze wagen, (terwijl de verwarming juist uitstekend werkt) en ten tweede zijn we nog steeds van mening, dat de voorstoelen, die in het oude model al niet optimaal waren, niet het comfort bieden dat van een wagen in deze klasse mag worden verwacht. Resumerend kan echter gesteld worden, dat de nieuwe Ascona z'n voorganger in velerlei opzicht overtreft, dat het duidelijk een modernere wagen is geworden, die echter onmiskenbaar z'n Opel indentiteit heeft behouden. 2-deurs Ascona 16 S 13.769 16 S automaat f 15.324 16 S De Luxe f 14.877 19 S De Luxe SR f 16.188 4-deurs Ascona 16 S f 14.367 16 S automaat f 15.921 16 S De Luxe f 15.300 19 S De Luxe SR f 16.611 Golf 1100. De topsnelheid - tevens kruissnelheid - bedraagt liefst 140 km en de acceleratie van 0 tot 100 km/uur vergt 18 seconden. Met deze acceleratietijd is de Golf Diesel sneller dan welke andere personenwagendiesel dan ook. De Golf Diesel ri|dt als een normale benzinewagen. Dankzij het hoge maximum toerental van de motor (5000 toeren) kan ver worden doorgetrokken in de versnellingen. Daarbij komt dat het motorgeluid in de wagen nauwelijks hoorbaar is. Het starten en afzetten van de motor gebeurt gewoon met het contactsleuteltje. Het meest sensationele van de Golf Diesel is wel het brandstofverbruik. Wanneer als maximum 100 km/uur wordt aangehouden en tijdens het accelereren nier het onderste uit de kan wordt gehaald, is een verbruik van 1 op 18 zonder meer haalbaar. In de stad kan zelfs gemakkelijk boven de 1 op 20 worden gereden. Bij een constante snelheid van 100 km/uur is het verbruik 1 op 17,91. Dit zuinige gebruik en de lage prijs voor dieselolie maken de Golf Diesel tot een zeer economische wagen. Dit ondanks het feit dat de Golf Diesel ruim 1700 gulden duurder is dan de vergelijkbare Golf 1100. Ook het feit dat voor de Golf Diesel rond 170 gulden meer motorrijtuigenbelasting per jaar moet worden betaald dan voor de Golf 1100 vermag nauwelijks het economische plezier van de Golf Diesel te drukken. Alles bijeengenomen mag worden gesteld dat de Golf Diesel al bij een jaarlijkse kilometrage van 10.000 qua kosten gelijk uitkomt met de Golf 1100. Wie meer kilometers per jaar rijdt, verdient per 10.000 km met de Diesel rond 500 gulden ten opzichte van de Golf 1100.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 15