,De knie van Claire", Eric Rohmer op z'n best Gevarieerd programma ns de herfstvakantie bui< >bi: Sm If In het kort bekeken Nieuwe Asterix: tekenfilm met eigentijdse humor *4 s MORGENS NAAR DE BIOSCOOP ERSTE KLAS TWEEDEHANDS Een dure grap.... LEUSDER KRANT - FILM DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 19- ^Deze week in de Amersfoortse theater* Door ben vos In Studio G kan men deze week kijken naar een film van de bekende Franse eglsseur Eric Rohmer: „Le Genou de Claire" (De knie van Claire) met Jean Claude Brialy in de hoofdrol. Deze amusante film kreeg de prijs van de beste film van het jaar in Frankrijk (de Prix Louis Delluc) en de prijs van de Franse kritiek. Ook in het buitenland werd „De knie van Klaartje" uitstekend ontvan gen. jéröme. 35 jaar, is met vakantie in Tal- oires bij Annecy. Hier ontmoet hij toe vallig de Roemeense schrijfster Aurora, die hij van vroeger kent. Aurora heeft een kamer gehuurd in een villa bij het meer. Zij nodigt Jeröme uit en stelt hem toor aan mevrouw Walter, de ei genares van de villa, die daar met haar 16-jarige dochter Laura woont. Als Jé- óme weer weg is. zegt Laura dat zij verliefd op hem is en Aurora vertelt Je- óme dat de volgende dag. Jéröme. die over een maand gaat trouwen met een Zweeds meisje, hecht jee n enkele waarde aan deze medede- ing. Hij denkt dat Aurora hem tot een soort proefkonijn voor haar nieuwe oman wil maken. Als Jéröme Laura weer ontmoet, hier laagt zij hem uit en nieuwsgierig ge- vorden gaat hij in op het spelletje. Vanneer Laura hoort dat hij gaat trou wen loopt zij teleurgesteld weg. Aan- lemoedigd door Aurora gaat Jéröme laar zoken en vindt haar huilend bij het meer. Hij troost Laura en in de dagen hierna maakt hij een paar wandelingen met haar. Hierbij kust hij Laura een keer, maar zij laat hem dan voelen dat het spel afgelopen is en ook Jéröme heeft geen zin er mee door te gaan Dan komt ook Claire, de andere dochter van mevrouw Walter, naar huis. Claire is 17. studeert in Genève en zal een paar weken thuis blijven. Zij brengt een groot deel van haar tijd door met haar vriend Gilles, op wie zij erg gesteld schijnt te zijn. Jéröme, die eerst geen aandacht schenkt aan Claire, ontdekt dan plotse ling dat Claire een zekere lichamelijke aantrekkingskracht op hem uitoefent. Het merkwaardige hierbij is. dat hij vooral de drang voelt de knieën van Claire aan te raken Hij vertrouwt zijn gevoelens toe aan Aurora en deze ad viseert hem Claire's knieën aan te ra ken, waarna zijn gevoel van verwarring wel verdwenen zal zijn. Jéröme zelf is er niet van overtuigd, dat dit de juiste re medie is en vindt deze oplossing bo vendien moeilijk omdat Claire hem zeer kil behandelt. Het einde van Jéröme's verblijf in Tal- loires nadert. Laura is op reis met haar moeder en Claire en Aurora zijn alleen in de villa achtergebleven. Kort voor zijn vertrek ziet Jéröme in Annecy Claire's vriend Gilles met een ander meisje, een vriendin van Claire. Gilles kust het meis je. Hierna gaat Jéröme naar de villa om Aurora te spreken, maar zij is weg. Claire is alleen en maakt een onrustige indruk. Zij vraagt Jéröme of hij haar met zijn motorboot naar Annecy wil brengen. Hij stemt toe, maar als zij op het meer zijn. komt er een onweer op zetten. Jéröme vaart naar de oever en schuilt met Claire in een botenhuis. De bui duurt lang en om de tijd te doden stelt hij Claire allerlei vragen. Haar af wijzende houding hierbij begint hem steeds meer te irriteren en tenslotte kan hij de verleiding niet weerstaan haar te vertellen wat hij in Annecy heeft gezien. Als Claire van het bedrog van Gilles hoort, begint zij te huilen. Zij zit tegen over Jéröme op een kist. Haar ene been is uitgestrekt, het andere is gebogen. Jéröme bezwijkt voor de verleiding en legt zijn hand op Claire's knie. Tot zijn grote verbazing protesteert Claire niet. Blijkbaar vindt zij een zekere troost in Jerome's aanraking. Jéröme maakt hier echter geen misbruik van en aks de bui over is, brengt hij Claire terug naar huis. Die avond verwijt Aurora Jéröme dat hij geen gebruik heeft gemaakt van de si tuatie. Hij antwoordt echter dat hij geen andere voldoening wilde hebben dan die van zijn goede daad: Claire's ogen openen voor de ware aard van Gilles en haar losmaken van een jongen, die haar niet waard is. (Studio G - eerste week - alle leef tijden) In verband met de herfstvakantie jrengt Jochem's Theaters ook 's norgens speciale film voorstellingen, van maandag tot en net vrijdag. Alle voorstellingen be- i'nnen om half elf. jrand Theatre Hint Eastwood heeft voor een niet on- lelangrijk deel zijn bekendheid te dan- en aan films als ..The good, the bad nd The ugly." In de ochtendvoorstel lingen van het Grandtneatre te zien Een film van Sergio Leone, de man die ook „Once upon a time in the west" maakte. Studio G. Anne Bancroft en Dustin Hoffman spelen de hoofdrollen in ..The Gradua te." een amusante film rond een afge studeerde knaap, die eigenlijk een beetje eenzaam is en behoefte heeft aan sex Die afleiding vindt hij in mrs Vorige week ontstond in eusden een ware stormloop. Nu open Leusdenaren gezien de ge- chiedenis der laatste jaren kenne- 'jk erg snel warm voor iets, dus zo utzonderlijk was het verschijnsel lok weer niet, maar het is wel een losteli/k gezicht om de Leusdense leschaving al duwend en Inngend in de rij te zien wachten 'oor eerste klas tweedehands ichoolmeubelties voor peuter en leuter- voor een spotprijs aange- loden door de gemeente Leusden ion haar burgers. Waarschijnlijk lis dank voor de jarenlange me iewerking, door de Leusdenaren legeven bij het ontwerpen van ileuwe plannen. Door middel van teiwaarschriften en zo. Eersteklas-zij het tweedehands - ipol. Voor een tientje per set (een eleltie en een stoeltje). Logisch, 1st het dringen geblazen is. De 'oortvarende Leusdenaar, die zich mei de gelukkige eigenaar of ei- lenaresse wilde noemen van de torste keus meubeltjes, werd ech- or duidelijk afgeremd door enkele drninistrerende, charmante 'ames van de gemeentelijke se cretarie. Enkele ongeduldiqen teemden het een moedwilligesupt- 'oidsaktie, maar wat het ook was '1 hoe het ook werd genoemd, de Ismes deden alleen hun werk. Het ivullen van de verkoopaktes, '■ompleet ingevuld met naam en 'eernaam. En handje kontani/e be sten natuurlijk. Zoiets kost tijd. °°ral als de Leusdenaren ge woontegetrouw met 6e- lelcheques wapperen inplaats 'so met de echter ouderwetse 'oldbuidel. Maar het resultaat was het wach ten waard. Voor een tientje zo n prachtige meubelset, dat is toch bijna voor noppes? En de Leusde naren kennende, zouden het binnen korte tijd prachtig opge schilderde meubeltjes worden. Onherkenbaar vernieuwd. Onver slijtbaar materiaal bijna. Goed, het viel niet mee om alles zo goed mo gelijk bijpassend te krijgen, maar een kniesoor, die daar op let. Opmerkelijk was wel de ver keerschaos, die de milieubewuste Leusdenaren met hun tientallen au to's veroorzaakten. De Hamers- vetdseweg en de Centrumweg wa ren herschapen in chaotische par keerplaatsen. Tijdelijk, dat wel, maar bar lastig voor nietsvermoe dende weggebruikers, die geen enkel belang hadden bij een tafeltje en een stoeltje en alleen maar naar de bakker wilden voor een broodje. Enfin, er is niet al te veel geklaagd. Kon ook niet, want dat doe je niet als je zelf ook een deel van de last veroorzaakt, niet waar? Kortom: Het was een gezellige rotzooi bij boerderij ,,'t Claeveren- blad" vorige week. En 's avonds kon je al - terwijl je nieuwsgierig door de wijken reed - konstateren, dat de doe-het-zelf-koorts weer in volle hevigheid was uitgebroken. Afschuren, lakken, verven, vernis sen. Sinds vorige week zit half Leusden op eerste klas tweede handsjes. Keurig opnieuw in de verf. 'n Koopje. U aangeboden door de gemeente Leusden. Gratis, want u hebt ze zelf betaald - aren geleden - van het gemeenschap pelijke geld. En dat tientje dan? Ja, wat dacht u. U vergeet de admini stratiekosten. En die lopen tegen woordig aardig op. En van de rest van de eventuele opbrengst wor den de gereserveerde talels en stoelen voor de peuterspeelzaal door handige lieden van de dienst gemeentewerken opgeknapt. Spaart weer een subsidie uit voor aanschaf van speelzaal meubeltjes, nietwaar? En met zo n tekort als dat van de gemeente Leusden, is elk dubbeltje meege nomen. Ook dat van u. V. Robinson totdat diens dochter Elaine thuiskomt en hij zonder meer verliefd op haar wordt tot grote ergernis van mrs. Robinson, die Benjamin Braddock voor zichzelf wil houdenRegisseur Mike Nichols maakte er een uitstekende film van, geproduceerd door Joseph E. Le- vine, de man die kortgeleden ,,A bridge too far" produceerde. De muziek is van Simon and Garfunkel. Cinema 1 ,,The love brug," de dolle avonturen van de eigenzinnige VW-kever komt voor enkele dagen terug. In de ochtendvoor- stellingeri van Cinema 1 geeft Herbie weer vol gas en Walt Disney zou geen Walt Disney heten als dat niet beteken de, dat er weer volop gelachen kan worden. De film werd geregisseerd door Robert Stevenson. Cinema 2 Bruce Lee kan men voor de verandering deze week in de ochtend voorstellingen van Cinema 2 aantreffen, inplaats van in het City Theater Hij is te zien in de bekende film ..The way of the dragon," de film die Lee zelf regisseerde en bovendien van sce nario voorzag Het is de laatste film van Bruce Lee voordat hij stierf. Voor de echte liefhebbers zijn er geen betere Chinese films dan Bruce Lee-films. Hij is nu reeds een legende geworden. Euro Cinema Tenslotte in Euro de Nederlandse speelfilm ,,Oom Ferdinand en de Toverdrank" met Willeke Alberti en Lex Goudsmit in de hoofdrollen Deze film was al vaker in Amersfoort te zien, maar behoort tot één van de beste van de Nederlandse jeugdfilmproducent Karst v.d. Meulen. En dus de moeite waard van het bekijken. Jean Claude Brialy en de knie van Claire, in Studio G. DE TERUGKEER VAN DE STALEN ARM Karatekoning Jimmy Wang Yu, bekend uit de film „The Man from Hongkong'' is deze week In het City Theater te zien In de film „De terug keer van de stalen arm," door Jimmy Wang Yu zelf geregisseerd. De vliegende guillotine is een wapen dat voor het eerst werd gebruikt door de speciaal opgeleide paleiswachten van keizer Yung Cheng (1722-1734) om vijanden op verre afstand zware ver wondingen toe te brengen. Nu, in de tijd waarin de film zich afspeelt, is nog maar één man die met de moeilijk han- lotine van Fung Sheng. Ook de eenar mige vechter wordt gedood, maar dit is niet Yu Tieh Lun. die slechts als toe schouwer op het toernooi aanwezig was. Als Fung Sheng ontdekt dat hij de verkeerde man heeft gedood, zoekt hij samenwerking met een aantal buiten landse kung fu-experts om Yu in zijn school te overvallen en te doden. Bij de aanval op de school wordt Yu ernstig gewond, maar hij kan ontkomen en ver schuilt zich in een Tempel, waar hij de eveneens gewonde Wu ontmoet Terwijl Yu van zijn verwoningen herstelt Scène uit: „De terugkeer van de stalen arm" In het weekprogramma van City teerbare guillotine kan omgaan Deze man is de kluizenaar Fung Sheng. Als twee van Fung Shengs leerlingen wor den gedood door de eenarmige zwaardvechter Yu Tieh Lun, voelt Fung Sheng zich genoodzaakt zijn kluize naarsbestaan te beëindigen om de ee narmige zwaardvechter te gaan zoeken en de dood van zijn leerlingen te wreken De eenarmige Yu Tieh Lun is een vaderlandslievende revolutionair, die de corrupte Mansjoe-dynastie van de troon wil stoten Om andere meesters in de vechtkunst op te leiden, die hem hierbij kunnen helpen, richt Yu een kungfu school op. In dezelfde tijd wordt er in Yu's woonplaats een tour- nooi gehouden van meesters in de vechtkunst om de titel: Koning van Kung Fu. Dit tournooi trekt veel bekende kung-fu-experts uit de hele wereld aan, o a uit Thailand, India en Japan, allen met hun speciale stijl. Tijdens dit toernooi, waaraan ook een eenarmige vechter meedoet, vallen veel slachtoffers door de vliegende guil- bedenkt hij samen met Wu een nieuw wapen, waarmee hij tegen de vliegende guillotine opgewassen moet zijn. Als Yu hersteld is. verzamelt hij zijn leerlingen en komt het tot een treffen tussen de groep van Yu en de groep van Fung Sheng met zijn buitenlandse vechters De buitenlanders worden een voor een uitgeschakeld waarna Fung Sheng Yu alleen komt te staan tegen over Yu met diens nieuwe wapen een vliegende bijl met een bamboehandvat Na een verwoed gevecht tussen Yu en Fung Sheng blijkt Yu s wapen tenslotte het beste te zijn en delft Fung Sheng met zijn vliegende guillotine het onder spit. Spanning, aktle en natuurlijk alle oosterse vechttechnieken. (City eer ste week, 14 jaar) Grand Theatre. Fons Rademakers' ,,Max Havelaar" naar het gelijknamige dagboek van Mul- tatuli (Eduard Douwes Dekker) gaat in Grand de zesde week in. Deze uitste kende Nederlandse speelfilm, met o m. Peter Faber en Sacha Bulthuis in de hoofdrollen, heeft internationale allure en is het aanzien ruimschoots waard. (Alle leeftijden) Studio G. Eric Rohmer's ,,De knie van Claire" met Jean-Claude Brialy in de hoofdrol vertelt het amusante, lichtvoetige ver haal van een liefdesgeschiedenis, waarbij de knie van Claire ook een rol speelt (Eerste week. alle leeftijden) Cinema 1. In Cinema 1 kunnen de liefhebbers van Asterix-tekenfilms weer hun vingers af likken Deze week draait daar namelijk de nieuwste Asterixfilm „Asterix ver overt Rome" van René Goscinny, Albert Uderzo en Georges Dargaud. Uiteraard weer vol met eigentijdse grappen, ondanks de oude tijd, waarin het verhaal zich afspeelt Een amusant brok amusement (eerste week, alle leeftijden) Cinema 2 ..The man from the organization" doet het uitstekend in Amersfoort. Dat bete kent, dat men Roger Moore als keiharde Maffia killer nu reeds voor de vijfde week kan bekijken (18 jaar) Euro Cinema ,,Once upon a time" gaat alweer de derde week in Sergio Leone's be roemdste western met de schitterende muziek van Ennio Morricone blijkt een enorme aantrekkingskracht te hebben en te behouden, (vijfde week). City ,.De terugkeer van de stalen arm," met karatekoning Jimmy Wang Yu in de hoofdrol, bekend van ,,The man from Hongkong Voor zover het theater niet wegens verbouwing is gesloten 14 jaar KINDERVOORSTELLINGEN Cinema 2 Laurel en Hardy zijn zaterdag en woensdagmiddag in Cinema 2 te zien in ..Stierenvechters." En dat betekent weer lachen, gieren, brullen Alle leef tijden. Euro Cinema Euro Cinema brengt voor de kleuters op zaterdagmorgen een fiks tekenfilm fes tival, waarin weer enorm veel te beleven valt. Met onder meer Popey. de Roze Panter en De Miereneters An derhalf uur lang Fijn voor uw kinderen, terwijl u winkelt Jef Rademakers en Berend Bou- dewijn hebben samen met Henk Suér een viertal dokumentaire- programma's gemaakt onder het motto: „Een dure grap". Zondag avond kon men naar de tweede afle vering kijken en bij het bezien van deze vijf kwartier durende uitzending denk je onwillekeurig: das 'n grap geweest, heren Want hoewel er verschillende aar dige uitspraken te noteren waren en ook tal van aardige TV-beelden op nieuw werden getoond, vind ik de to- tale opzet toch niet zo erg geweldig. In feite illustreert dit programma net zo goed de artistieke armoede, die de TV-wereld al jarenlang teistert. Er is een goede poging gedaan om de hand in eigen boezem te steken, maar voor mijn gevoel was het alle maal niet flitsend genoeg. De ironie en het sarcasme niet sterk genoeg. Opvallende konklusie: In heel Eu- s ropa zijn de Nederlandse televisie en de Britse commerciële televisie de twee omroepen, die de minste infor- matie brengen. Het zal dan ook niet lang meer duren, of het Nederlandse t radio- en TV-bestel zal op hetzelfde f plan staan als een bekend merk waspoeder: het gaat er alleen maar om dat het verkocht wordt. De radio- en vooral de TV- programmamakers zouden zich der- r gelijke opmerkingen moeten aan-1 trekken. Minister Van Doorn zou eens aan de rem moeten trekken en eindelijk moeten beginnen met de doorvoering van een herziene om- roepwet, waarin niet het getal van abonnees, maar dat van werkelijke leden van een omroep doorslagge vend is. Er zijn overigens nog tal van wen sen, die tot nu toe om wat voor on verklaarbare redenen niet gehono- reerd konden worden. In de eerste plaats méér toneelstukken en speel- en televisie-films, al dan niet van eigen makelij. Vooral in de weekends kan men wat dat betreft een voorbeeld nemen aan Duitsland. Ook een speelfilm op de late avond zou erg aardig zijn Verder wat méér aandacht aan - kinderprogramma's. Het is bedroe- a vend te konstateren, dat de kinderen het moeten doen met enkéle uurtjes per week als het een goede week is. Zondagmiddag zou de TV gevuld moeten zijn met een kindertotaal programma van twee tot zes. Ik had ook een goëde filmrubriek op mijn wensenlijst staan, maar die wens is zondagavond voor het eerst in vervulling gegaan met de rubriek „Cinevisie" van Berend Boudewijn - en Charles Boost. Een uitstekend programma, kort maar flitsend. Als de omroepen dan toch - in het kader van de zogenaamde vertrossing - amusement in hun a programma's willen doen, waarom dan niet wat méér en beter cabaret? En zo kan ik nog wel uren doorgaan, maar dat zal waarschijnlijk een te dure grap worden MONITOR r NACHTVOORSTELLINGEN City Vrijdagnacht, in het kader van de late sex show draait in City de Zweedse sexfilm ..Losse zeden in Zweden (Wide open) Regisseur Gustav m Wiklund heeft een niet onaardige film gemaakt, waarin een taxichauffeur nogal ruim in de vrouwtjes komt te 2 zitten. Met Christina Lindberg en J Gunilla O Larsson in de hoofdrollen - (18 jaar) De oorlogsfilm komt weer in. Kortge- leden ging de Battle of Midway in première èn het schijnt, dat er een nieuwe oorlogs-filmsrage op komst is. Voor de liefhebbers is dat natuurlijk 5 meegenomen. Zaterdagavond in City alvast een voorproefje met de oorlogsfilm „Jonge oorlogshelden met James Drury in de hoofdrol. (18 jaar). De nieuwe Asterlx-fllm is te zien In Cinema 1. AMERSFOORT - Deze week gaat In Cinema 1 de allernieuwste Asterix film van start: „Asterix verovert Ro me" van de tekenaars René Goscin ny, Albert Uderzo en Georges Dar gaud. Wie Asterix uit de strips kent, weet wat men kan verwachten: avon turen in historische tijden, verpakt in eigentijdse humor en satire. Galliè wordt bezet door de Ro meinen Alleen een klein dorpje blijft weerstand bieden aan de overweldige rs In dit dorpje wonen Asterix. Obelix het stamhoofd Abraracourcix. de druïde Panoramix en al hun vrienden Door een toverdrank van Panoramix bezitten ze bovennatuurlijke kracht Een Romeins centurio die door hen verslagen wordt, komt op het idee dat ze goden zijn, omdat ze weerstand kunnen bieden aan Rome. Julius Cae sar gelooft niet in die theorie. De Galliërs moeten eerst maar bewijzen dat ze goden zijn. Daartoe stelt hij Abra racourcix het volgende voor de dorpe lingen moeten evenals vóór Hercules, 12 werken uitvoeren. Als ze daarin sla gen, hebben ze bewezen goden te zijn en zal Rome zich aan hen on derwerpen Zoniet worden de dorps bewoners slaven van Rome De Galliërs aanvaarden het voorstel Asterix en Obelix worden aangewezen om de werken uit te voeren Allereerst moet Asterix Merinos uit Marathon ver slaan met hardlopen Dan moeten ze o a een speer verder werpen dan Ker mes de Pers, vechten tegen Cylindric de Germaan, die zijn vechtkunst in het Oosten geleerd heeft, een formulier halen in het ..Huis dat Gek Maakt en tenslotte in Rome vechten tegen de gladiatoren en de wilde beesten van het Cirus Maximus Tot ontzetting van Julius Caesar sla gen onze helden erin alle opdrachten uit te voeren De dictator moet zich aan de Galliërs onderwerpen Hij krijgt toe stemming zich terug te trekken in een rustig gelegen villa samen met Cleopatra die lekkere hapjes voor hem klaarmaakt. In een Gallisch dorpie, dat het mid delpunt van het heelal geworden is vie ren de Galliërs hun overwinning. Een behoorlijk brok satire en amu sement. Entertainment voor jong maar vooral ook voor de ouderen. (Eerste week, alle leeftijden). <90 -.*l NÉ* KM M V* Ml m M Ml ui .1 1

Leusder Krant | 1976 | | pagina 19