iraderie Rozendaal, een Inatte aangelegenheid I [Commissie bedacht namen voor deelplannen 2de fase Reaktie van Grondvest op de raadsdiskussie rond erfpacht Vrouwen kregen informatie over groente en fruit Twee herfst- puzzeltochten „TRYF0S0" HOUDT WEER BAZAR Nieuwe ouder kommissie De Hobbit" Ingezonden: EEN BELAZERDE BOEL... LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 [(Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De regen Vas duidelijk spelbreker. Het water Viel met bakken uit de lucbt, terwijl [verschillende standhouders hun waar trachtten te beschermen tegen deze [overvloed aan water en de boeren- Eapel de feeststemming er in pro- Keerde te houden met opgewekte deun tjes. Toch was het publiek niet kinder achtig uitgevallen, want gewapend met paraplu's was men toch naar de To- [reoakkerweg getrokken om daar een gezoek te brengen aan de braderie, Hoor de winkeliers van het noodwin- kelcentrum ,,De Rozendaal" georga niseerd. De belangstelling had natuur lijk veel groter kunnen zijn als het weer had meegewerkt, maar in het al gemeen viel het toch niet tegen, was de algemene indruk. De winkeliers hadden voldoende aan dacht besteed aan dit gebeuren (ove rigens niet de eerste, maar de tweede braderie in de Leusdense midden stands-geschiedenis). Naast allerlei extra aanbiedingen ter gelegenheid van de braderie, kon den de bezoekers zich uitleven via allerlei prettige zaken, zoals het bloemschikken, de barbecue, de spin- demonstraties, het pannekoeken-eten etc Aanvankelijk lag het in de bedoe ling om het barbecue-festijn op het midden van het plein plaats te laten vinden, maar de regen verhinderde dit. Nu gebeurde het onder de redelijke bescherming van een kraampje. Verschillende plaatselijke instellin gen en verenigingen gaven acte de presence, zoals de Vije Kwasten, het Astma-fonds en de VVV Blijkbaar trokken ze niet voldoende belangstel ling, want hun stands waren tegen half- tien ontruimd. Kunstschilder Jan Al- bers hield het langer vol. Terwijl de leden van de Boerenkapel werden bedankt voor hun medewerking met een bloemetje, begon de Amers- foortse amateur-toneelvereniging ODS aan haar wagenspel. Geen benijdens waardige bezigheid, gezien het feit, dat in de openlucht werd gespeeld zon der enige afscherming. Men liet zich daardoor niet ontmoedigen en men pas te zelfs de tekst al improviserend aan aan de weersomstandigheden. Over be langstelling had de groep niet te kla gen, ondanks de storende bijgeluiden van enkele opgeschoten jongelui, die aan het begin van de avond de bar in het midden van het plein hadden opge zocht en er nadien maar waren blijven zitten. Al met al kan men konkluderen, dat deze braderie aan haar doel heeft beantwoord. Toch zouden de winkeliers in het vervolg bij een eventuele her haling kunnen overwegen, om een der gelijk evenement eerder in het seizoen te organiseren en daarbij ook de jeugd niet te vergeten door ook 's middags de braderie open te stellen. De woens dagmiddag was daar uitermate ge schikt voor. Hengelo Bier T;; Hengele Bie :d c K v;l. LEUSDEN/CENTRUM - Woens dag 6 oktober j.l. kwam de commissie Naamgeving wegen van de gemeente Leusden in vergadering bijeen in de boerderij Hamersveld- seweg nr. 5. De voorzitter van de commissie, de heer van Woudenberg, heette ieder van harte welkom. Met name ver welkomde hij het nieuwe lid, de heer Bergsma, in ,,de mooiste commissie die een gemeente maar bedenken kan." „Er gebeuren fijne dingen in de commissie", aldus de heer van Woudenberg, die met deze woorden de vergadering opende en vervolgens het woord gaf aan de heer van Leusden, van de afdeling stadsontwikkeling. Op verzoek van de commissie ging hij nader in op een ontwerp- wegennet m de eerste twee deel plannen, t.w. Akkerhoeve en Noordwijck. Uit het ontwerp bleek, dat de com missie voor de wijk Akkerhoeve zo'n 13 14 passende namen moet weten te vinden, terwijl in de wijk Noordwijck ongeveer 19 wegen be noemd moeten worden. Een niet ge ringe opgave. De aanwezigen waren dan ook zeer verrast toen de heer Schouten maar liefst vijfenveertig suggesties op tafel bracht. De on derwerpen die zeer verschillend van aard waren, hadden bijna allemaal betrekking op het verleden van Leusden, zoals de namen stammende uit de tabakcultuur. Daarnaast pleitte hij ervoor, dat namen van verdienstelijke „gewo ne" Leusdense burgers in herinnering gebracht zouen worden. Een voorstel waar iedereen mee in stemde. Nadat gekonkludeerd was dat het moeilijk is om 13 19 namen in de zelfde sfeer te zoeken, ging men praten over de namen die de reste rende zeven deelplannen in de toe komst moeten sieren. Met uitzonde ring van de naam van deelplan ne gen, waarin het hoofdcentrum is gepland, leidde deze benoeming niet tot verschil van mening. Het advies dat de commissie Naamgeving Wegen aan B en W om trent de namen van de negen deel plannen zal uitbrengen luidt als volgt: le deelplan Akkerhoeve; 2e deelplan Noordwijck; 3e deelplan Langenbeek; 4e deelplan Swanen- burg; 5e deelplan Munnikhoven; 6e deelplan Bosveld; 7e deelplan IGa- verenblad; 8e deelplan Rosmolen of Wildenburg; 9e deelplan Nieuw Hamersveld. Ten aanzien van deelplan acht moet toegevoegd worden dat met de wijkraad van de Rossenberg gepraat zal worden over de naam Rosmolen, omdat in de Rossenberg een straat Rosmolen heet. Wat betreft de naam Nieuw- Hamersveld deze zag de commissie ook graag verbonden aan het be langrijkste plein in dezelfde wijk, als herinnering aan de oude naam van Leusden-Centrum: Hamersveld. LEUSDEN/CENTRUM - De Neder landse Christen Vrouwenbond orga niseerde maandag 11 oktober een ge zellige voorlichtingsbijeenkomst, wel ke verzorgd werd door het Produkt- schap voor Groenten en Fruit. Voor deze gelegenheid waren ook de leden van de zusterverenigingen uitgenodigd en de kerkzaal in de Mar- cuskerk was dan ook goed bezet. Zo'n 100 dames kregen een vlot en interes sant programma voorgeschoteld, wat bestond uit diverse films, een praatje, een gratis verloting en het proeven van een groentehapje De films gaven veel informatie over diverse aspecten van de groente- en fruitteelt, het klaarmaken van ver schillende gerechten, de invoer, de weg die afgel9d wordt van teler naar con sument en over de verwerking van groente en fruit als blik- endiepvries- produkten Al met al een bijzonder informatieve avond MET BUKS GESCHOTEN LEUSDEN - Zondagavond 3 oktober yerd van een perceel op de Dashorst e Leusden-centrum een ruit stuk ge schoten met een buks. Van de dader s niets bekend. KETTINGBOTSING de Arnhemseweg vond maandag oktober een aanrijding plaats, waar- bi] 3 personenauto's waren betrokken. Omstreeks 16.30 uur zag automobilist M.J.R, uit Veenendaal op de Arnhem- seweg te laat, dat twee zich voor hem bevindende auto's tot stilstand waren gekomen. De heer M.J.R. reed daarbij in op de auto van de heer W.T.N.P. uit Woudenberg, die op zijn beurt werd gedrukt tegen de auto van me vrouw H.H.-S. uit Scherpenzeel. De auto van de heer M.J. R. werd aan de voorzijde behoorlijk bescha digd. De auto van de heer W T.N. P. werd geheel vernield. De auto van mevrouw H.H.-S. werd aan de achter zijde licht beschadigd. Er deden zich gelukkig geen per soonlijke ongelukken voor. JONGEN OP VLUCHT Op de Postweg wilde de politie dins dag 5 oktober een 15-jarige jongeman aanhouden, die op een crossbromfiets reed. Bij de komst van de politie ver dween de jongen echter de weilanden in. Hij bleek in het bezit te zijn van een mes, dat door de politie in beslag werd genomen. Ook de bromfiets werd door de politie meegenomen HANDTASTELIJKHEDEN OP HEILIGENBERGERWEG De heer N Th. v. K. werd op de Heiligenbergerweg op een zeer gevaar lijke manier ingehaald Na deze ma noeuvre tikte de heer Van K. op zijn voorhoofd om aan te geven dat hij de inhalende automobilist op z'n zachtst gezegd onverantwoordelijk vond. De roekeloze passeerder stopte daarop, en de heer Van K. moest ook stoppen. ,,Dat moet je niet nog een keer doen", zei de man. Hij zette zijn woorden kracht bij, en de heer Van K. verloor twee echte tanden en één valse, kreeg een bloedneus en zijn bril werd in tweeën geslagen. De heer Van K had het kenteken van de agressieve weggebruiker genoteerd. Het bleek toe te behoren aan de heer H.B. uit Amersfoort. BROMFIETSER NAAR ZIEKENHUIS Een aanrijding tussen een auto en een bromfiets vond plaats op dinsdag 5 oktober om 19.30 uur op de kruising Groene Zoom - Burgemeester de Beau- fortweg. De bromfietser J A E. uit Amersfoort verleende op deze kruising geen voorrang aan de auto, bestuurd door mevrouw H. J. S. v. A. uit Amers foort. Een botsing was het gevolg. De heer J A E. moest naar het Sint Elisabethziekenhuis worden vervoerd met een hersenschudding, kneuzingen en ontvellingen. Zowel de auto als de bromfiets liepen middelgrote schade op MET MESSEN IN DEN TREEK Tijdens de nachtelijke patrouille op woensdag 6 oktober trof de politie in Den Treek twee personen uit Amers foort aan, die in hun auto een groot slagersmes en een dolkmes hadden. De politie nam het dolkmes in beslag. KETTINGBOTSING Woensdag 6 oktober vond omstreeks 16.00 uur een kettingbotsing plaats op de Arnhemseweg waarbij vier auto's waren betrokken. In haar auto stond mevrouw B A. M. v D. - v. d. I. uit Leusden voorgesorteerd om vanaf de Arnhemseweg, uit de richting A- mersfoort, linksaf de Schutterhoeflaan in te slaan. De auto, bestuurd door de heer C. P uit Amersfoort, stond ach ter deze auto stil. Automobilist G. G. uit Veenendaal overzag de situatie niet snel genoeg, en reed in op de auto van de heer A. J. H. uit Ede, juist voor hem. De auto van de heer G. G. werd aan de voorzijde beschadigd De auto van de heer A J H aan voor- en achter zijde. De auto van de heer C. P. liep deuken op aan de rechterachter- zijde en de auto van mevrouw Van del. liep een beschadigde achterbumper op. Er deden zich geen persoonlijke let sels voor. De auto van de heerC. P. uit Amers foort bleek niet verzekerd te zijn. Tegen deze automobilist werd een af zonderlijk proces-verbaal gemaakt. INBRAAK IN KANTINE In de nacht van woensdag 6 op don derdag 7 oktober vond in de kantine van het zwembad een inbraak plaats. Een zéér grote ruit aan de achterzijde van de kantine was ingeslagen. De ma gazijnruimte bij de bar werd door zocht. Er werd een bedrag aan f.20, - - kleingeld ontvreemd, en mogelijkerwijs wat sigaretten. Over de daders is niets bekend AUTOMOBILIST OP FIETSPAD Donderdag 7 oktober moest de poli tie een automobilist bekeuren, die met zijn auto op het fietspad van de As- schatterweg reed Het was een per soon afkomstig uit Haastrecht. NEGEREN RODE LICHT In de ochtend van donderdag 7 okto ber moesten de chauffeurs van vier vrachtwagens worden bekeurd vanwege het feit, dat zij op de Doornseweg het rode stoplicht negeerden. GLADDE BANDEN Een automobilist uit Amersfoort werd op vrijdag 8 oktober door de po litie bekeurd wegens het rijden met gladde banden en een kapotte uitlaat. De politie heeft de drie gladde banden in beslag genomen. LEUSDEN/ZUID - Evenals voor gaande jaren, hoopt de vrouwenvere niging „Tryfoso" ook dit jaar weer een bazar te organiseren, waarvan de opbrengst is voor de G.Z.B. 'en de J Z B op GG. De openingstijden zijn van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. De bazar wordt gehouden in het Jeugdgebouw aan deOoievaarshorster- weg in Leusden-Zuid Naast diverse attracties is er weer van alles te koop Als u nog wat over heeft voor onze bazar kunt u dit be zorgen bij onderstaande adressen, na tuurlijk kan men ook bellen, dan halen zij het bij u op. Allen hartelijk welkom op deze bazar! A Overvest-Roodhart Asschatterweg 215 Leusden-C Tel. 03425-1493. of. H. de Greef-v.d. Bunt Julianalaan 42, Leusden-Z. Tel. 033-11210 Beelden van de braderie van het winkelcentrum De Rosendaal" (Van de redaktie) LEUSDEN - De Stichting Grondvest, landelijk gezien de grote animator voor de instelling van de erfpacht voor woningen, heeft met belangstelling de dis- kussie binnen de Leusdense raad over dit onderwerp gevolgd. Na de raadsver gadering van eind augustus, toen de raad besloot om geen verdere diskussie te gaan voeren en het rapport van Progressief Leusden voor kennisgeving aan te nemen, heeft de Stichting Grondvest haar commentaar op deze gang van zaken opgesteld. Dit commentaar volgt hieronder: In de raadsvergadering van 26 au- ,,Het land is het Mijne"(Lev. 25 .23), gustus heeft de meerderheid van de en: ,,Het voordeel des Aardrijks is Raad goedgevonden dat men onze ge meentegrond blijft uitverkopen aan par ticulieren en ondernemers die daar hun voordeel mee doen. De burgemeester heeft echter wel toegezegd een verge lijkende berekening te maken tussen verkoop en erfpacht. Hij hoeft daarover echter niet zo moeilijk te doen, want de cijfers liggen al lang op tafel - die stonden al in de Leusder krant van 26 augustus. Het eindresultaat daarvan is dat het geld dat bij verkoop ontvangen wordt, bij erfpacht in 16 jaar tijds óók op tafel ligt, met dit verschil, dat de gemeente bij verkoop de grond kwijt is, maar bij erfpacht tot in lengte van dagen een canon blijft ontvangen. Er stond niet voor niets met vette letters in de Leusder krant van 26 augustus: „Zon der dat het de Gemeente een cent kost, ontvangt zij na 17 jaar aan canon reeds 20 procent van de aankoopsom per jaar". Na 28 jaar zal de canon zijn toege nomen tot een bedrag dat in één jaar al net zo groot is als die éénmalige verkoopsprijs nü. De berekeningen en tabellen stonden reeds in het vóór de vergadering aan alle raadsleden toege zonden rapport van de Stichting GRONDVEST. OVER HET GEBRUIK VAN GROND ,,Wij willen vooropstellen dat ge- meenschapsbezit geen Bijbelse gedach te is", schrijven AR en SGP in hun nota over erfpacht. Inderdaad, in de Bijbel lezen wij ,,En zij zullen huizen bouwen en bewonen, en zij zullen wijn gaarden planten en derzelver vrucht eten. Zij zullen niet bouwen, dat het een ander bewone; zij zullen niet plan ten, dat het een ander ete" (Jesaja 65 21 - 22). Dus géén vergemeenschappelijking van hetgeen de mens gepresteerd heeft, want dat zal uitdrukkelijk zijn persoon lijk eigendom zijn! ,,In den beginne schiep God de He mel en de Aarde". Daarom zegt Hij; voor Allen" (Pred. 5 8) Hier dient de vinger te worden gelegd op een misstand in onze maatschappij Het is historisch nu eenmaal zo gelo pen, dat de grond in eigendom van slechts enkelen is Daarmee gaat het „voordeel voor allen" verloren. Het voordeel, zoals dat tot uitdruk king komt in de huur die men bereid is te betalen om een stuk van ons land in gebruik te mogen hebben: de pacht. Dit is de maatstaf waarmee dit voor deel gemeten wordt. Dit is veroorzaakt door leven en werken van alle mensen in gemeenschap Dit hebben allen ver diend en moeten allen daarom terug ontvangen in onze gemeenschappelijke overheidskas. Niemand heeft de grond gemaakt - niemand kan ook maar de kleinste kor rel van de Schepping maken. Bezit van grond kan daarom niet anders zijn dan een gebruiksrecht, gehuurd, gepacht of afgekocht met een koopsom. Natuur gaven kunnen geen „persoonlijk eigen dom" zijn - ook al kan dat volgens de wet - want de Schepping is van de Heer. De waarde van de grond is steeds in beweging. Deze waarde is afhankelijk van de conjunctuur, van de welvaart, van de bestemming, van de groei, van de door de belastingbetaler betaalde overheidsvoorzieningen, van het nut voor de gebruiker, enz. enz., hetgeen bij elkaar genomen tot uitdrukking komt in vraag en aanbod. Dit wisselt steeds. Enkele plaatsen zijn in neergang, maar in ons land zijn de meeste plaatsen in opgang. Daarom moet de pacht zich daarbij aanpassen, daarom moet de canon voor erfpacht jaarlijks bijge steld worden, daarom is afkoop van erfpacht en kopen van grond een ver starring, waardoor „het voordeel" niet langer aan de gemeenschap komt die haar heeft veroorzaakt, maar aan de- geen die gekocht of afgekocht heeft, die „belegd" heeft in onze grond, onze gemeentegrond, de grond van ons .ei gen' Vaderland. Daarom géén verkoop, géén afkoop en géén uitgifte tegen een vaste canon Om het „voordeel" - deze huur of pacht of canon - wederom aan „allen" ten goede te laten komen, dient de Gemeente in het vervolg alle grond waarover zij de beschikking kan krij gen, aan gebruikers in handen te geven die daarvoor jaarlijks de werkelijke waarde in de vorm van een volledig aangepaste canon aan de kas van ons allen, de gemeentekas, terug geven. Stichting GRONDVEST (ir. J. J. Pot.) If LEUSDEN - De nieuwe ouderkom missie van de 2e Openbare Basis- en Kleuterschool „De Hobbit" te Leus den-C voor het kursusjaar 1976/'77 is inmiddels bekend. De samenstelling is als volgt: Voorzitter: de heer W. Luyten Ravenhorst 9, L-c. tel. 42216 Vice-voorz.: de heer J.H.M. Aarts Maisland 24, L-c. tel. 43552 Sekretaresse: mevr W.P.J.M. Hacking Korenschoof 10, L-c tel. 41612 Penningmeesteres: mevrouw A.E. de Greef, Hakhorst 7, L-c. tel. 41859 Leden: mevr A. Sterken Boekweitland 25, L-c. tel. 43810 Mevr. M.B. de Groot Hakhorst 15, L-c tel. 41949 Mevr. C.E. Hoogeveen Weesboom 12, L-c. tel. 43579 De heer J .C Philippo, Maisland 20, L-c. tel. 40055 De heer D.Ph Vunderink, B. v. Oosterhoutl. 32, L-z. tel 14463 Toegevoegd lid: mevr. G. Strijker Maisland 11, L-c. tel. 42345 Heer W. Luyten, mevrouw W Hac king en heer J. Philippo zijn gekozen voor de kleuterafdeling, de overige le den zijn voor de basisafdeling. LEUSDEN/CENTRUM - De Stichting R.K Jeugd- en Jongerenwerk organi seert het komend weekend weer een tweetal eenvoudige herfstpuzzeltochten. Op zaterdag 16 oktober zal dat een wandelpuzzeltocht zijn, die beslist niet te lang is De start vindt plaats tussen 14.00 en 15 00 uur vanaf het Jongeren centrum de Til (Hamersveldseweg - hoek Bavoortseweg). Zondag 17 oktober kunnen de fietsers hun hart ophalen want dan is er een njwielpuzzeltocht die eveneens gestart wordt vanaf de Til en wel tussen 14.15 en 15.00 uur Het inschrijfgeld is voor beide tochten hetzelfde en bedraagt voor personen beneden de 15 jaar f1,- en voor die genen die hierboven komen f 1,50. Iedereen kan aan deze tochten mee doen Ze zijn meer in de vorm van re creatie dan als een zware puzzeltocht opgezet. Goed lezen is natuurlijk nood zakelijk, maar geheel verdwalen be staat niet, gezien de afstanden. De organisatoren wensen u alvast één of misschien zelfs twee prettige tochten toe. (buiten de verantwoordelijkheid van'de redaktie) CENTRALE ANTENNE: Uw blad van 7 oct. jl. meldt dat de wijkverg. Rossenberg zich door de la conieke en negatieve houding van de gemeentelijke instanties ten opzichte van de slechte ontvangst van radio en T.V. „in de maling genomen voelt", m.i. een nogal verdraagzame en tamme in dicatie voor een klacht omtrent een kwaal die wel epidemisch genoemd mag worden voor vrijwel de gehele gemeen te. In plat Amsterdams heet dat nl: de boel belazeren Het is wèl een eindeloze lijdensge schiedenis met de centraal-antenne. Het dieptepunt was wel de magistrale dé marche van de wethouder die geacht wordt deze affaire te behartigen In een wat pastoraal aandoende impuls stortte deze zich in enkele „huisbezoeken" geassisteerd door een technische expert Als resultaat kreeg men via het betreffende politieke orgaan de verbijs terende diagnose te horen dat het met de centraal-antenne allemaal O.K. was, maar dat de oorzaak te wijten was aan de defecte apparatuur bij de klagers zélf. Deze absurditeit sloeg enige dis cussie los. (zie bv. Leusder krant d d. 25 Maart jl. waar men, technisch goed ge documenteerd, reageerde) Ook de Groenstichting zette zich in beweging. Men kondigde in de brief van 14 april jl. aan de bewoners van Rozendaal de in stallatie aan van een antenne commissie. Dit zou (zo schreef men) „in i de vergadering van mei" plaats vinden. Over wat er verder gebeurd is in die richting is men volkomen in het onge wisse gelaten. Wij gaan bepaald niet ge bukt onder een te veel aan informatie. Wat er gebeurd is blijft tot nu toe onbekend, dat er iets gebeurd is valt aan 1 het TV beeld niet te bespeuren. Een half jaar is alweer verlopen Destijds heb ik een gesprek gehad met ELMA B.V. Men mompelde daar iets over een bedrag van 70 mille dat de gemeente zou willen noteren voor ver- j betering in de situatie. Ik dacht niet dat iets in die richting tot stand gekomen was. Zeven ton ten dienste van een be- perkte belangengroep (hockey) gebeurt - in een handomdraai, een tiende van zo'n bedrag voor iets wat men toch wel mag kwalificeren als zijnde van al gemeen belang, schijnt een buitenge wone zware bevalling te zijn. Wie blaast de zaak weer nieuw leven in? Vooralsnog zou men mogen conclu deren dat er ter plaatse 2 instellingen zijn die optimaal functioneren nl. de „zoete-broodjes-bakkerij" en de ,,met-een-kluitje-in-het-riet'v. stuurgroep Beschouwen de vroede va deren de goegemeente als een soort im beciele kudde? Hoogachtend, H. Scholten, Dordogne 24, Leusden C. Korte Bergstraat 12-14 le zijstraat links, voor bij 't Grand- Theatre. AMERSFOORT. Tel. 033-15283.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7