Kinderdialyse-centrum niet verantwoord zonder volledige i opvang der kinderen Sportmedisch een behoefte Adviescentrum voorziet in voor NIS pleit recreatiesport gehandicapten «3*3 viering en 40-jarig bestaan ABTB Oogstdank Danslessen beginnen later VRIJ ZWEMMEN BINNENBAD LEUSDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIE DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 LEUSDEN-CENTRUM - Donderdaf 21 oktober zal de A.B.T.B. Hamers- veld voor de 15e keer haar jaarlijkse oogstdankviering houden met een ge zongen Eucharistieviering in de Paro chiekerk. Deze eucharistieviering-die gecelebreed zal worden door Pastor B. J. ter Bekke - begint om 19.00 uur Het zangkoor ,,St. Ceacilia" zal haar medewerking verlenen. Na het Credo zullen gaven van de oogst aangebodeJ worden De worden ook dit jaar ge schonken aan de Slotzusters van h?; Cenakel te Soesterberg enArea Pace' te Driebergen Na^ afloop van de oogstdankvierinf zal er een grote feestavond gehoudeo worden in ..de Mof" ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de A.B-TB met de andere kinderen in die tijd vakantie houden, en het gezin is er vrij van de zorgen van het dialyse- ren. Alles bij elkaar is het een lood zwaar programma. Het kost niet al leen veel organisatie en beslomme ringen, maar het is ook geweldig duur. Als wij de Nierstichting niet had den, dan kon ik morgen met het dialyse-centrum ophouden. Het sa laris van één van mijn assistenten wordt volledig betaald door de Nierstichting, evenals dat van de maatschappelijk werkster. Wij werken hier zes dagen per week: daar komt financieel wel het een en ander voor kijken!" ,,De psychologische begeleiding van de kinderen lijkt mij zeer essen tieel. Immers, elk mens, die in de „koele" omgeving van een zie kenhuis belandt, is alleen al door de omgeving gederangeerd." „In een doorsneeziekenhuis wordt wellicht aan de geestelijke begeleiding van een patient weinig gedaan. Terecht wordt er tegen woordig van vele zijden op aange drongen om daar verandering in te brengen. Maar u moet niet vergeten, dat ons hele ziekenhuis is ingesteld op kinderen. De begeleiding en de op vang van de kinderen hebben hier altijd centraal gestaan. Ik werk tien jaar in dit ziekenhuis, en toen ik hier kwam, werkten er al spelleidsters voor de kinderen. Uit het buitenland komen ze zelfs hier kijken hoe wij de dialysekinderen begeleiden. In eerste instantie moet trouwens elke goede arts zelf psycholoog zijn. Het voornaamste is, dat de arts voorkomt, dat er problemen ont staan. Als er toch problemen ont-| staan en deze een dusdanige dimen sie aannemen, dat we die zelf niet! meer kunnen verwerken, vragen we hulp aan de psycholoog." In de week van 10 tot en met 16 J oktober wordt er ook in Amersfoort! en Leusden weer gekollekteerdl voor de Nierstichting. In het Kin-" derdialysecentrum in Utrecht en in 1 het Dialysecentrum in Amersfoort J rekent men op uw aller bijdrage, j Anco Mali I LEUSDEN - Van maandag 18 okto ber t/m vrijdag 22 oktober is het Leus- dense binnenbad ook 's morgens ge opend voor vrij zwemmen. Er kan vao 9-12 uur gezwommen worden tegen hei normale tarief LEUSDEN/CENTRUM - De dans lessen in de Til, die inmiddels vac start zijn gegaan, zullen met ingang van dinsdag 19 oktober om 20.30 uur pv 21 00 uur beginnen. Er is nog plaats voor enkele deel nemers. maar 19 oktober is beslistj de laatste gelegenheid om zich aan te melden. Deze avond wordt de derde les gegeven. - Dit keer belich ten wij voor u de problematiek, waarmee het kinderdialyse- centrum van het Wilhelmina Kinderziekenhuis (aan de Nieuwe- gracht 137 te Utrecht) wordt gecon fronteerd. Vorig jaar gingen wij uit voerig in op de medische aspekten van het dialyseren bij volwassenen in het Dialysecentrum van „De Lichtenberg", dat onder leiding staat van dr. J. L. van Proosdij. De kinderdialyse verschilt in wezen niet zo veel van die van de volwas senen, en daarom wilden we daar nu niet nader op ingaan. Wel is het zó, dat we ons moeten realiseren, dat een kind de afbraak produkten 9neller kwijt dient te raken. Een eenvoudige vergelijking laat ons dit duidelijk zien. Een kind is kleiner dan een volwassene, maar heeft relatief méér voedsel nodig. Stel dat een kind veertien kilogram v> *egt en een volwassene zeventig kilogram, dan heeft dat kind één vijfde van het gewicht van de vol wassene, maar het moet de helft van het voedsel van de volwassene verwerken. Vroeger was de gang bare mening dat volwassenen twee keer per week moesten worden ge- dialyseerd. Nü is dat meest drie keer. Voor de kinderen is drie keer per week altijd noodzakelijk ge weest. Het kinderdialyse-centrum moet qua begeleiding met een geheel an dere problematiek aan de gang dan dit bij volwassenen het geval is. Hoewel de begeleiding der gezinnen en het organiseren van speciale vakanties brede raakvlak ken vormen. „Mijn grootste zorg is", stelt dr. R. Donckerwolcke, die aan het hoofd staat van het Kinderdialyse- centrum, „dat het voor de kinderen een behandeling wordt, die licha melijk en mentaal akseptabel is. Dat is tevens één van de grootste kos- tenfaktoren. Dialyse is op zichzelf bijzonder goed betaald. De prijs, die de zie kenfondsen betalen, is een zeer reële. Maar wij zitten voor de kin deren met een vermenigvuldigings- faktor van het personeel, die voor buitenstaanders op het eerste ge zicht niet goed te vatten is. Zelfs drie hooggeleerde heren, adviseurs van de Gezondheidsraad, in Den Haag keken dr. Doncker wolcke ontzet aan, toen hij zijn per- soneelswensen uiteenzette! „Wij vinden namelijk", zo stelt hij, „dat kinderdialyse niet verant woord is als daar niet een volledige opvang van de kinderen tegenover staat. Driemaal per week moeten de kinderen -zes uur in ons ziekenhuis in bed liggen. We hebben dus in de eerste plaats een fulltime onderwijzer nodig, die fulltime beschikbaar is voor het on derwijs aan de kinderen En die er bovendien voor zorgt, dat zijn on derwijs aansluit bij het onderwijs, dat het kind op niet-dialyse-dagen op school ontvangt. Het resultaat is hier erg goed mee: de meeste kinde ren slagen erin, om over te gaan. Maar je kunt niet alleen maar on derwijs geven, je moet ook zorgen voor wat afleiding, en dus is er een fulltime spelleidster nodig, die met de kinderen bezig is op een manier, die hen weet te boeien. Hier in andere Europese landen was het verschikkelijk om te zien hoe de kinderen in de dialyse-centra er bij lagen. De meesten huilden con stant, of ze waren versuft door de kalmeringsmiddelen, die ze kregen. In het kinderdialysecentrum van Dr. Donckerwolcke krijgt geen enkel kind medicijnen om het rustig te houden. De kinderen blijven voortdurend bezig, en de meeste kinderen komen niet met tegenzin. Op de zesendertig patiëntjes, die het Wilhelminaziekenhuis behan deld heeft, is maar één geval bekend van een kind dat een aversie kreeg tegen het dialyseren. „Met jonge kinderen hebben we erg veel problemen", aldus dr. Donckerwolcke. „Beneden de vijf jaar zijn het slechte-dialyse- kandidaten. Ze reageren allemaal op dezelfde wijze, namelijk door niet te eten. Ze gaan in een echte hongerstaking, en dat ligt zuiver op het psychische vlak. Hoe moetje die kinderen benaderen om dat probleem te ontwrichten. Onze psycholoog heeft een eettherapie ontwikkeld. Deze kost eindeloos veel tijd en geduld. Je hebt er een psychologisch assistente bij nodig, die op heel gerichte wijze te werk gaat. 't Is prachtig werk! Eerst doen ze dat zelf met het kind, dan wordt de moeder erbij gehaald, zodat ook deze de manier kent om het aversie- patroon tegen voeding^ te door breken." „Naar alle waarschijnlijkheid moeten ook de gezinnen, waaruit de kinderen komen vanuit een sector begeleid worden." „We hebben een maatschappelijk werkster, die als brug fungeert tussen de families en ons. We zorgen ervoor, dat de moeders niet helemaal door de pro blemen rond het dialyse-kind wor den geabsorbeerd. Als de kinderen hier drie maal per week moeten komen, komen ze na een korte aan- vangsperiode per taxi alleen, zodat ook het gewone leven zijn gang kan gaan: de meeste moeders hebben meer kinderen te verzorgen. Dat al leen per taxi komen van de kinderen heeft wel zijn terugslag op de kontakten met de families. Om te voorkomen, dat daardoor problemen ontstaan, gaat de maat schappelijk werkster twee maal per maand naar de families toe." „Hoeveel kinderen worden er op het ogenblik in een dialyse-centrum behandeld, en uit hoeveel mensen bestaat een staf?" „Per jaar zijn er in Nederland vijftien kinderen, die voor dialyse in aanmerking komen. Dat aantal is re latief gering. Je kunt bijvoorbeeld geen centra in alle grote steden op richten. Momenteel zijn er dertien patiën tjes bij ons in behandeling. En voor die dertien kinderen heb je een uit gebreide staf nodig. Zeven verpleegsters. Twee a drie artsen, afhankelijk van de periode. Eén fulltime onderwijzer. Eén full time spelleider. Eén fulltime maat schappelijk werkster. Als part-time krachten kunnen we een "psycho loog, een pedagoog en een diëtiste "inschakelen. We hebben nu drie jaar achter elkaar een speciale vakantie voor onze kinderen georganiseerd. We houden in Berg en Bosch een soort vakantiekamp. Staf en apparatuur gaan in hun geheel mee daar naar toe. Tijdens deze vakantieperiode worden de kinderen in Berg en Bosch gespoeld. De ouders kunnen Amersfoort en omgeving. De samenwerking met de huisart sen wordt optimaal genoemd, even als de medewerking en hulp van het ziekenfonds Amersfoort en Omstreken. Dank zij diverse subsidies (w.o. van de gemeente Amersfoort) kunnen de tarieven op een verantwoord ni veau gehandhaafd blijven en kan de benodigde apparatuur zoals een fietsergometer worden aangeschaft (met mogelijkheden tot visuele E.C.G.-controle), waarbij men met een zeer lichte belasting kan starten. VOORLICHTING Hoewel onomstotelijk is komen vast te staan dat de SMA in een behoefte voorziet, is de vraag ge wettigd in hoeverre de voorlichting aan de sportverenigingen zelf wel toereikend is. Zulks ondanks de medewerking en de inzet van hel medisch team dat alles in het werk stelt om hierin verbetering te bren gen. AMERSFOORT - Dat de Stichting Sportmedisch Adviescentrum Amersfoort duidelijk zijn stempel heeft gedrukt op de sportmedische begeleiding van de sportverenigin gen in Amersfoort en omgeving blijkt uit het overigens uitstekend verzorgde jaarverslag over 1975 van de SMA. In totaal zijn er thans maar liefst 37 Amersfoortse sportverenigingen bij de SMA aangesloten. In het verslag jaar werden 142 specifieke sport keuringen verricht. VERSCHUIVING LEEFTIJDS GRENZEN Het aantal jaren waarin men aan georganiseerde sport kan deelnemen heeft de laatste jaren een sterke wijziging ondergaan. Door deze verschuiving van de leef tijdsgrenzen, zowel van zeer jong (van 12 naar 6 jaar) en in mindere mate toch ook naar de oudere leeftijd (tot 45 a 50 jaar) heeft men bij de keuring meer kans geconfron teerd te worden met pathologie die men vroeger zelden aantrof en wel enerzijds de aangeboren hartaf wijkingen en anderzijds het corona- rialijden. Overigens werd er slechts in één geval melding gemaakt, naar aan leiding van de specifieke sportkeu ringen (142), van een sportbeoefe naar die na een cardiologisch on derzoek iedere vorm van sport beoefening werd ontzegd. Na een nauwgezette behandeling kon be trokkene de training weer hervatten waarna volledig herstel intrad. T.a.v. patiëntjes met aangeboren hartafwijkingen is afkeuring aldus de consulent van het medisch team dr. Wim Mosterd maar zelden nodig als er tenminste voor goede sport- advisering en verdere begeleiding zorggedragen kan worden. Wel is uiteraard goede analyse van het vitium noodzakelijk alvorens een verantwoord advies gegeven kan worden. Het medisch team van de SMA be staat uit H. B. Binkhorst en F.K.A. Fokkema (beiden huisarts) en W. Bosboom (revalidatiearts), alsmede de in waterpolokringen bekende Rolf Wagenaar (fysiotherapeut). INTEGRATIE In het voorwoord van het verslag over 1975 wordt nader ingegaan op het feit dat het Centrum in het GG GD-gebouw aan de Zonnehof een steeds voornamere plaats heeft ge kregen bij de sportverenigingen in deze mensen op te vangen! Echter, om stimulansen van aktieve recreatie te geven en steeds weer nieuwe orgarusa- üe-vormen te kunnen bedenken teneinde alle sportbeoefenaren te blijven boeien, daarvoor is geschoold kader noodzakelijk. KADERVORMING De overkoepelende organisa ties hebben daartoe in 1972 een nieuwe opleiding in het leven geroejien, nl. de opleiding tot recreatie-sportleider A. Het doel van deze cursus is de deelnemers voor te bereiden op de taak van het leiden van groejjen van beperkte omvang bij activiteiten op het gebied van de recreatiesport in ruime zin. Na het behalen van de Alge mene Basis Opleiding (A.B O.) duurt de cursus 70 lessen, ver deeld over 22 bijeenkomsten van elk 2'/2 uur 2 korte weekends van elk 7'fc uur of 1 lang weekend van 15 uur; daarnaast is een stage van 25 uur verplicht en uiteraard zal voor de ,,Nis- sers" deze stage binnen een ïnvalidensportvereniging ge zocht moeten worden. CURSUS ONDERDELEN De cursus omvat de volgende onderdelen: A Leidinggeven in de recreatie sport: 5 uur - de psychisch-fysieke ontwik keling van jeugdigen en vol wassenen en de daaruit voort vloeiende consequenties voor de recreatiesport; - de plaats en taak van de re- creaüesportleider; - de activiteiten van organisa ties op het terrein van sport en recreatie. B Praktijk, oefenstof, metho diek en didaküek: 65 uur - beoefenen van en het leiding Verder worden er binnen de NIS besprekingen gevoerd om een aantal cursussen recrea- tiesportleider speciaal op de gehandicapten af te stemmen, zodanig dat ook gehandicapten met en zonder rolstoel dit di ploma kunnen behalen. Degenen die nadere inlich tingen over deze cursus wensen te ontvangen, kunnen zich hier omtrent in verbinding stellen met de NSF (Nederlandse Sport Federatie) - Burg. van Karne- beeklaan 6 - 's-Gravenhage - tel. 070-2963. sluiten, zal ook vanuit de NIS bevorderd worden; een belang rijke taak voor de verenigin gen om mogelijkheden te openen geven bij kleinere spelen voor binnen en buiten met en zon der materiaal; - beoefenen van en de aanzet tot recreatieve sportbeoefe ning, zoals (zit)-volleybal, badminton, zwemmen, atle tiek e.d. - kennismaken met speur- en opdrachttochten, vaardig heids- en gezelschapsspelen; - oefenstof en orgamsatiemo- B gen en volwassenen bij de re- creatiesjxirt. C Stage: minimaal 25 uur - het (leren) leiding geven aan recreatieve sportactiviteiten onder begeleiding van erva ren mensen; - maken van stageverslagen door de cursist. De kosten van deze cursus bedragen ca. f225.-. GEHANDICAPTEN AMERSFOORT - Het Bonds- bureau van de Nederlandse In validen Sjxirtbond is verhuisd naar de Utrechtseweg 88 in Amersfoort. Het nieuwe pand is weliswaar nog niet helemaal gereed, maar er kan gewerkt worden. Inmiddels heeft mej. Koos de NIS verlaten; haar plaats wordt ingenomen door Jan Wil lem van Wijk die het bureau in Amersfoort zal bemannen. De recreatiesport neemt, ook binnen de NIS, een steeds gro tere vlucht. Sommige vereni gingen schenken reeds de no dige aandacht aan de recrea tieve sector en kennen dan ook al speciale recreatieve groe pen; al deze groepen hebben één doel gemeen: vrijblijvend een vorm van bewegen beoefe nen om de conditie op te voeren of op j>eil te houden in een sfeer, die bepaalde (gezellige) kontakten met de ander bevor dert. De behoefte onder niet ge organiseerde beoefenaren van aktieve recreatievormen om zich bij zo'n groepering aan te

Leusder Krant | 1976 | | pagina 8