Kinderen Paletschool bekeken oud ambacht CML komt bijeen loeiend Valleiconcert net Amsterdams Nonet Gevulde kool bladeren Openbare bijeenkomst D'66 Utrecht NBP komt bijeen V.0.0. vergadert VOO-Eemland komt bijeen in Leusden ommelmarkt leverde f1937.- op OEFENING OP VLIEGBASIS SOESTERBERG Zangavond van „Kunst Veredelt" PROEFSCHRIFT DRS. GROENMAN NIEUWE COMPUTER VOOR BANKGIRO-CENTRALE Ingezonden: K0LLEKTE VOOR NIERSTICHTING K0LLEKTE VOOR GEESTELIJK GEHANDICAPTEN KOOKHOEKJE INGEZONDEN LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 laas toch te weinig in de concertzalen klinkt. Louis Spohr's octet opus 32 voor klarinet, 2 hoorns, viool, 2 altviolen, vio loncello en contrabas is een briljant werk met de typische trekken van de violist-componist. De vioolpartij werd prachtig vertolkt door Johan Kracht terwijl ook het spel van de hoornist Joop Meijer en de klarinettist Harry Bij- holt opviel. Het talrijke publiek, waaronder men ook de aanwezigheid van burgemees ter Mr. A. H. v. d. Post opmerkte, gaf blijk van grote waardering door een hartelijk applaus. A. C. M. de Neeve U hebt nodig: 4 groene koolbladeren 2 uien l/2 ons bacon 1 fz ons gehakt (mager) broodkruimels eventueel wat taugé 1 theelepel strooiaroma Maak de kool goed schoon, kook ze 3 minuten en laat daar na goed uitlekken. Bak de in blok jes gesneden bacon mooi bruin, doe de fijngesneden uien erbij en vervolgens het gehakt en de strooiaroma Laat het mengsel 10 minuten stoven. Neem van het vuur en doe de broodkrui mels erbij om het een beetje compact te maken. Peper en zout naar smaak Leg nu op ieder koolblad een gelijke hoe veelheid van het vulsel en rol de bladeren op. Leg ze op een beboterde vuurvaste schotel en laat in de oven warm worden Geven met romige aardappelpu- rée en eventueel een béchamel- sausje. Eet smakelijk. Japieja. SOESTERBERG - Op 17, 20 en 21 oktober a.s. wordt op de Vliegbasis Soesterberg een gecombineerde grond en luchtoefening gehouden In het kader van deze oefening zijn er op deze dagen verhoogde vlieg- activiteiten (op woensdag en donder dag tot 20.00 uur) waarbij de vlieg tuigen de vliegbasis in andere richtin gen en op andere hoogtes overvliegen dan gebruikelijk. De dichtbevolkte ge bieden zullen echter zoveel mogelijk worden vermeden Deze vluchten zijn gepland in de basisoefening en worden gecontroleerd zodat de evt. overlast voor de omwonenden tot een minimum wordt beperkt. Voorts zal tijdens de oefening het luchthoorn-alarmenngssysteem wor den gebruikt. (Van de redaktie) LEUSDEN - Op vrijdag 15 oktober geeft Kunst Veredelt" een grote zang avond in de Dorpskerk te Leusden-Zuid ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de zangvereniging. De medewerkenden aan dit programma zijn: Mevrouw R ten Broeke-Griffioen, sopraan; de heer G Vaarkamp, trom pet; de heer C. Roest, orgel, bege leiding koorzang; de heer J Griffioen, orgel, begeleiding solozang, de heer A L. van Oosterom, orgel, begelei ding samenzang Hervormd Kerkkoor, Baarn; Chr Gein Zangvereniging Kunst Veredelt", Leusden-Zuid. Di rigent de heer G Brinks De uitvoering begint om acht uur. UTRECHT - Maandagavond 18 ok tober om 20.00 uur houdt D'66 een openbare bijeenkomst in het Jaarbeurs- congrescentrum, over het nieuwe par tijprogramma en de komende verkie zingen. Deelnemers aan de discussie zijn o.a. Erwin Nypels (2e kamerlid), Arie Manten (Statenlid) en Harriet Freezer, een van de medewerkers aan het programma. Iedereen is wel kom. Adres regiosecretariaat Ruys- daellaan 21, Bilthoven, tel. 030-780263 LEUSDEN - Een erg leuk initiatief van het ouderpaar Bob en Anneke Fraiquin om voor de leerlingen van de Paletschool aan de Willem de Zwijger- laan te Leusden-Zuid een oud ambacht te laten herleven. Vrijdagmiddag 8 oktober stond alles in de hal van de school gereed om het oude vak, het schilderend imiteren van houtsoorten en van marmer, te demonstreren. Meesterschilder Arnold Blok schreef eerst in de gauwigheid in prachtige vaste en sierlijke letters de naam van de school, de datum en zijn eigen naam op het zwarte bord. Dat was zijn inleiding. In het rond waren door de Fraiquins afbeeldingen op papier gehangen van alle mogelijke imitatie hout- en marmersoorten En er stond, net als in het atelier van Dr. Faust, een tafel gereed met een serie potjes, tuben, kwasten, verfsoorten en chemi sche spulletjes. Er stonden ook twee deuren en een bord gereed, waarop de vaardige hand van Arnold Blok zijn kunst zou gaan vertonen Op de deur uit één stuk ging hij teakhout schilderen Hij mengde twee kleuren verf met terpentijn en lijnolie, en met een brede kwast bracht hij de basislaag verf 'aan Met een klopkwast sloeg hij daarop aan het slaan, en maakte het vlak daarmee levend. Toen trok hij de zijdraden, en verdeelde de deur in tweeën Wanneer de deur uit echt teakhout zou zijn samengesteld, zou deze óók uit twee delen zijn opge bouwd. De zijdraden kwamen tot stand door een stuk jute door de verflaag heen te trekken. Behendig maakte Arnold Blok daar na, met een getand kwastje, de jaar ringen en de noesten. Je moest daarbij niet overdrijven, zei hij tegen de kin deren, want dan zou het er onnatuur lijk gaan uitzien Nou, dat kon je wel aan hem overlaten het werd een knap stukje imitatieteak Bij restauraties van oude gebouwen werd dit veelal toegepast, wanneer een passend stuk écht teakhout niet meer voorhanden was. Op een panelen deur schilderde de meester, die in een grijs gestreept schildershemd was gehuld, in de pa nelen diverse strukturen met spiegels in eikehout en op de omlijsting van de panelen kwam het rood met zwart gekleurde mahoniehout Het werd allemaal verrassend ,,echt" Ook toen Arnold Blok het marmer ging imiteren. De kinderen zagen het allemaal best zitten Ver schillenden van hen wilden thuis óók aan de gang gaan Je trok in de verf een beetje heen en weer met rubber, een gummetje, een stukje jute en een getand kwastje, en je imitatiehout was gereed' Ach, als het allemaal zó een voudig was In de klas zouden ze er met de leer krachten óók mee aan de gang gaan Het Schildersbedrijf Fraiquin ging school maken! Verscheidene kinderen wilden na tuurlijk het naadje van de kous weten. Of je met schilderen een goede boter ham verdiende. Of de schilders de gehele dag dit werk deden. Of het erg moeilijk was. en of je het kon leren. Een meisje wilde weten of een vrouw dit werk ook kon verrichten. Ze stel den zinnige vragen, en ze staken hun bewondering voor het vakwerk niet onder stoelen of banken Met spanning wacht de Paletschool af welke ouders, op even sympathieke wijze, van hun beroep zullen gaan vertellen Even schilderachtig als de demonstratie van de 8e oktober zal haast niet mogelijk zijn LEUSDEN/CENTRUM - Het dis- triktsbestuur van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs distrikt Eemland komt op maandag 18 oktober bijeen in Leusden en wel in de openbare basis school „De Bongerd" aan de Asschat- terweg 36a. (hoek Middenweg). Het is de eerste vergadering van het distrikts- bestuur van dit nieuwe schooljaar. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst steeds in andere plaatsen te vergaderen ter bevordering van de onderlinge in standhouding. De bijeenkomst is gesplitst in twee gedeelten. Het eerste deel van het pro gramma is bestemd voor distriktszaken, zoals de Regionale Schoolraad voor het Openbaar Onderwijs en het werkplan voor het schooljaar 1976/1977. Na deze besprekingen komt de plaat selijke afdeling aan bod en zullen kwes ties die voor de afdeling Leusden van de VOO van belang zijn. Het distriktsbestuur van de VOO Eemland is van plan om in de maanden december, januari en februan drie ge- spreksavonden te organiseren voor leden van ouderraden, oudercommis sies, schoolraden en afdelingsbesturen van de VOO. De funktie van dergelijke commissies en een goed samenspel en funktioneren zullen dan ter diskussie worden gesteld, terwijl ook de ouder participatie aan de orde zal komen. Voor de bijeenkomst in Leusden is ook de heer De Boer als vertegenwoor diger van de ABOP uitgenodigd. Dit laatste in verband met het samenwer kingsverband tussen ABOP en VOO. (Van de redaktie) Leusden - Op maandag 25 oktobera.s. komt de werkgroep bestemmingsplan nen van het Comité Milieuzorg Leusden met verschillende aspektgroepen bijeen in het gemeentelijke voorlichtingscen trum aan de Zwarteweg Om acht uur beginnen zij met een verslag van de be vindingen van de aspektgroepen ten aanzien van de tweede fase, eerste deelplan wat betreft de uitwerkingen. Men hoopt die avond tot een eindkon- klusie te komen. Zoals altijd is ook deze bijeenkomst van het CML openbaar LEUSDEN/AMSTERDAM - Drs. R W. Groenman uit Leusden promoveert 15 oktober aan de vrije universiteit in Amsterdam tot doctor in de sociale wetenschappen op het proefschrift van praktijkuitoefening tot wetenschapsbe oefening Een studie over enige grond slagen van de lichamelijke opvoedkun de". Promotor is prof. dr. C. C F. Gordijn, coreferent is prof. dr. C. A van Peursen LEUSDEN - Onlangs heeft de Bank girocentrale B.V. te Amsterdam - het computercentrum van de Nederlandse banken ten dienste van het girale geldverkeer - besloten een Burroughs- computer van het type B7700 aan te schaffen. Deze computer, waarvan de kosten op jaarbasis ca. 4 miljoen bedragen, zal naar verwachting rond de a.s. jaarwisse ling in gebruik worden genomen in het kantoor van de Amsterdamse Sloterkade en tezamen met de daar reeds aanwezige Burroughs B6700- computer voor de verwerking van de giro-opdrachten van de banken worden ingeschakeld. De uitbreiding van de computerappa ratuur van de Bankgirocentrale werd noodzakelijk door de steeds stijgende produktie en loopt vooruit op een defi nitieve aanpassing van de benodigde verwerkingscapaciteit zodra een tweede computercentrum in 1978 in de Gemeente Leusden operationeel zal zijn. Volgens de planning zal in dat jaar het totale bankgirale geldverkeer via de Bankgirocentrale worden afgewikkeld in de dan beschikbare twee computer centra, welke tevens een back-up functie voor elkaar kunnen vervullen. Thans verwerkt de Bankgirocentrale met behulp van Burroughs-apparatuur ca. 75% van het girale verkeer van de banken, zodat de groei tot 100% ver werking in ca. 2 jaar zijn beslag zal krijgen. In 1976 zullen naar verwachting 235 miljoen girale transacties van de banken centraal en geautomatiseerd via de Bankgirocentrale verlopen. Daar naast worden in opdracht van de Stich ting Bevordering Chequeverkeer 75 miljoen gegarandeerde cheques (de betaal- en Eurocheques van de geza menlijke banken) met behulp van IBM-apparatuur verwerkt. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Ruim duizend Nederlanders lijden aan een chronische nierziekte De me ren, die het bloed moeten zuiveren, functioneren niet meer. Om in het leven te blijven is er voor deze patiënten maar eén oplossing, bloedzuivering door middel van de zogenaamde kunstnier (dialyse). De patiënt moet hiervoor tweemaal per week gedurende 6-10 uur worden aangesloten" op de kunstnier. Dit geschiedt momenteel in 39 centra in ons land; de dialyse-centra raken echter overbezet Thuisdialyse, een vergelijkbare be handeling maar dan thuis door de patiënt zelf uitgevoerd met behulp van één der gezinsleden, biedt gedeeltelijk een oplossing voor dit tekort aan dialyse-plaatsen in de centra Het aantal transplantaties, waarbij de patiënt een gezonde donornier ontvangt blijft sterk achter bij de behoefte. Vorig jaar werden 157 transplantaties uitge voerd, maar het aantal nieuwe chroni sche nierpatiënten neemt jaarlijks toe met 300-400! Door transplantaties komen dialyse plaatsen vrij, waardoor nieuwe pa tiënten geholpen kunnen worden. De sociaal-maatschappelijke begelei ding van de nierpa tiënt vraagt meer aan dacht. VOOR DIT ALLES IS VEEL GELD NODIG! De Nier Stichting Nederland, opge richt in 1967, ontvangt geen subsidie van het Rijk. Zij is afhankelijk van uw steun! Vanaf 1969 tot en met 1975 heeft de Nier Stichting Nederland ruim 14 miljoen gulden aan subsidies verleend Maar er is meer geld nodig voor - uitbreiding van het aantal dialyse plaatsen - wetenschappelijk onderzoek - uitbreiding van de transplantatie mogelijkheden - meer voorlichting - individuele hulp UW GELD IS HUN LEVEN! De week van de Nier Stichting, van 11 tot en met 16 oktober wordt de 7e landelijke inzamelingsactie gehouden In de meeste plaatsen van het land zullen vrijwilligers een beroep op u doen. Mocht u hen niet ontmoeten, stort dan uw bijdrage op GIRO 388.000 ten name van de NIER STICHTING NE DERLAND onder vermelding van. COLLECTE 1976. LEUSDEN/CENTRUM - De Neder landse Bond van Plattelands Vrouwen komt donderdag 14 oktober om 8 uur weer bijeen in de Marcuskerk. Op deze avond is notaris Huisman uit Woudenberg aanwezig om het een en ander te vertellen over Huwelijks goederen en erfrecht". Er is gelegen heid tot het stellen van vragen Een belangrijke avond, waarbij ook de heren van harte welkom zijn. LEUSDEN - De Vereniging voor Openbaar Onderwijs, regio Eemland komt op maandag 18 oktober 1976 te 20.00 uur in een openbare vergadering bijeen in de Openbare Kleuter- en Basisschool De Bongerd. Asschatter- weg te Leusden-Centrum. In elk geval zullen de volgende pun ten aan de orde komen. - overzicht van werkzaamheden gedu rende het afgelopen jaar met betrek king tot regionale problemen - verslag door de voorzitter over het functioneren van district Eemland van V 0.0 binnen de regionale schoolraad - vaststelling van werkplan voor lo pend jaar. - problemen rond openbaar en voort gezet onderwijs in Leusden. buiten verantwoording van de redaktie In de week van 18 tot 23 oktober wordt in de gemeente Leusden een landelijke kollekte gehouden voor Zwakzinnigenzorg. Het kollektecomité van Leusden vestigt er de aandacht op. dat in Leusden alleen met bussen wordt gekollekteerd Akties met kaarten (zoals vorig jaar) hebben dan ook nu niets te maken met bovenstaande kol lekte noch met de organisatie, die zich met de kollekte voor zwakzinnigenzorg bezighoudt. Het komité rekent er wel op. dat de opbrengst hoog zal zijn. Bij voorbaat hartelijk dank voor uw gulle gift' (Van de redaktie). LEUS DEN - Het Amsterdams Nonet wnde maandagavond de reeks van Valleiconcerten in de N.H. Kerk te iusden-Zuid onder grote belangstel- )g. Dit ensemble bestaande uit 9 ugdige kunstenaars zijnde strijkers i blazers van het Concertgebouwor- isf en het Amsterdams iHbarmonisch orkest, beslaat door iar samenstelling een enorm gebied de kamermuziek. Het was dan ook >n interessant programma dat ze idden te bieden, werken die men echts zelden beluistert door hun min er algemene samenstelling. Mozart's vertimento in D.gr. K.V. 205 voor ooi, altviool, violoncello en 2 hoorns opende het programma, waarbij al da delijk de uitstekende kwaliteiten van het ensemble naar voren kwamen. Een mooi uitgebalanceerde klank verhouding en een verrukkelijke loon vorming van de instrumenten hielden de aandacht van de toehoorders voortdurend geboeid. Johan Kracht bleek daarbij een voortreffeh/k violist. Hummel's pianokwintet opus 87, in de zelfde bezetting als Schubert's forel- lenkwintet, gaf een uitstekende piano partij te horen vertolkt door Marion Pol lard, die prachtig afwisselde met de strijkinstrumenten Het werk zelf is een knap en charmant muziekstuk dat he- Rommelmarkten zijn in op het ogen blik De nostalgie naar de marché des puces heeft zich van Nederland mees ter gemaakt, en het botervlootje van oma maakt furore Oude boeken zijn altijd al goed verkoopbaar geweest. En plantjes en stekjes gaan ook altijd gewillig van de hand. De Hervormde Vrouwen Dienst or ganiseert de laatste jaren steeds in de herfst zo'n rommelmarkt, en brengt daarmee aardige bedragen bijeen. Er waren ook weer wat attrakties voor de kinderen, en men kon aan het buffet allerlei lekkers kopen om te eten en te drinken De opbrengst was zaterdagavond al bekend Er werd netto f1937.- bijeen- kocht. -gegeten, -en -gedronken Een mooi bedrag, dat door de Hervormde Vrouwen Dienst weer nuttig besteed zal worden. LEUSDEN - Toen vrijdagmiddag 8 [tober de deuren van ,,'t Trefpunt" de Arnhemseweg om 15.00 uur •en gingen, stond een stoet kooplus- (gen gereed om op de rommelmarkt te gaan snuffelen. Snuffelen in alle spulletjes, die daar te koop wer- n aangeboden Van borrelglaasjes, jijplanken, vaasjes, kinderspeelgoed, lerlei planten, cosmetica, een oude mmofoon, tweedehands boeken, pan- n keukengereedschap tot allerhande eedehandskleren toe. 1

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9