Filmhuis wil zich ontwikkelen tot audio-visueel centrum li f J I T W J Ji, w 1 f „Puur theoretisch kun je dit niet doen" SAMENWERKING MET MINIATUUR KRIJGT VASTERE VORM jp* ii OPLEIDING VOOR VERKOPERS EN VERKOOPSTERS Ships, passerend in de nacht Voor de balie: LEUSDER KRANT - ACHTERGRONDEN DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 (van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT - „Het film huis wil zich ontwikkelen van kijkhuis naar filmwerkhuis en in bredere zin naar aktief film en audio-visueel centrum, waarvan door elke instelling in het sociaal-culturele werk terrein gebruik zou kunnen wor den gemaakt. Het begin is er- de verdere uitbouw gaat nu van start". Aldus formuleert het Film huis Amersfoort zijn plannen voor nabije en verdere toekomst in het slotwoord van een over zicht over het komende sei zoen. Met dat begin waarvan gewag gemaakt wordt, kan ge duid worden op de part-time medewerker, die voor het ko mende seizoen is aangetrokken. Dat is Bernhard Bakker, die sedert 1 augustus samen met de vrijwilligers het Filmhuis runt. Bakker, een van de initia tiefnemers van het Filmhuis studeerde onlangs af aan de sociale akademie. Hij schreef een scriptie over het gebruik van audio-visuele middelen in het sociaal-culturele werk. Het mag dan ook geen verbazing wekken dat Bernhard Bakker zegt: „Film moet de mensen aktiveren. Wat we willen be reiken is dat de mensen door krijgen dat film een over drachtsmiddel is. Wanneer we bijvoorbeeld een film draaien over woningnood, dat zou dat aanleiding kunnen zijn tot het oprichten van een werkgroep, die gaat proberen wat aan die woningnood te doen". ZELF WERKEN Als het aan Bernhard Bakker en de zijnen ligt moeten de be zoekers van het Filmhuis Amersfoort ook zelf met het overdrachtsmiddel kunnen gaan werken. Men wil overgaan tot de aanschaf van apparatuur, die een ieder kan gebruiken, om zelf met film te werken. „We hebben een eerste gesprek gehad hierover met wethouder Albert van der Wey. Die toonde er wel enig enthousiasme voor. Af hankelijk van de beschikbare financien willen we eenvoudige spullen kopen. Wii kunnen dan zelf wel zorgen voor goede be geleiding van de mensen, die er mee gaan werken. Maar al deze plannen zijn nog in een vrij pril stadium en moeten nog verder uit gewerkt worden", .aldus Bernhard Bakker. PROGRAMMA Het Filmhuis mag dan meer gaan werken aan de realisering van een film-werktheater, films worden er uiteraard ook nog gedraaid. De rolprenten, die de komende maanden ver toond gaan worden, worden voor een deel betrokken uit het pak ket dat „Film International" en „Fugitive Cinema". Deze beide organisaties verspreiden films, die niet in het reper toire worden opgenomen van de gewone bioscopen. Gestart werd met enkele weken van R.W. Faszbinder. „Auch Zwerge haben klein an- gelangen" - van 23 tot en met 26 oktober - speelt zich af in een tehuis, waar zich allerlei dwergen bevinden. Een film van de Duitser Werner Herzog. An der Nederlands werk: De Am sterdamse Stadjournaals! Twee weken achter elkaar aan het eind van oktober en begin no vember. Twee Chinese films staan geprogrammeerd tussen 6 en 16 november. „Het Rode Vrouwen-detachement", is een ojierafilm. Terwijl „De Mijnen- oorlog" een propagandafilm ge noemd moet worden. De Chinese begeleiding spreekt m ieder geval van een „opvoedkundige" film. Tot zover het programma tot en met eind november. SAMENWERKING De samenwerking met Thea ter Miniatuur gaat dit seizoen vastere vorm te krijgen. Het Filmhuis startte drie jaar gele den in het filcafé Ome Albert. Gezellig, maar al speodig veel te klein. Vandaar dat men het vorig seizoen verhuisde naar het theater Miniatuur. Zestig stoelen, honderd procent meer dan bij Ome Albert. Uit het gebruik van het theater groeide het afgelopen jaar ook enige samenwerking met het theater. In het komende seizoen gaat naar alle waarschijnlijk heid Herman Geertman zijn krachten geven aan het theater. Herman Geertman: „Er zijneen hoop werkzaamheden die door het filmhuis en Miniatuur samen gedaan kunnen worden. Zoals bijvoorbeeld het maken van pu bliciteit. Het is uiteraard veel goedkoper om het programma van het filmhuis en van ons op één affiche aan te kondigen. Dit soort samenwerking is lang zaam gegroeid. Het moet nu ad- leen nog „officieel" worden. Samenwerking is er ook in het streven om de ingang van het theater verplaatst te krijgen naar de Groenmarkt. Herman Geertman: „De mensen komen nu via een nogal gevaarlijk trapje aan de zijkant binnen. Dan moeten ze eerst door de zaal lopen om de foyer te be reiken. Dat is natuurlijk een omgekeerde volgorde. Boven- Herman Geertman (r.) en Bernard Bakker in het theater. dien betekent het voor ons dat we iemand m de foyer moeten hebben, plus iemand die de kaartjes verkoopt. Wanneer de mensen in de foyer zouden bin nenkomen, zou je het met één medewerker af kunnen. De mo gelijkheid om aan de Groen marktzijde een ingang te ma ken is er. We wachten op toe stemming om er een doorbraak te maken". DONATEURS Plannen genoeg dus bij het Filmhuis. En allemaal dingen die geld kosten. Ook als er subsidies beschikbaar komen, zal het filmhuis zelf een deel van de kosten moeten opbren gen. Om een wat zekerder fi nanciële basis te krijgen is men daarom overgegaan tot het invoeren van donateurskaarten. Voor f25,- kan men donateur worden van Filmhuis en Mini atuur samen. Voor dat Dearag krijgt men een maal per maand informatie over de program ma's. Bovendien krijgt men op iedere voorstelling tien procent korting en heeft men het recht van voorbespreken. Wie de f25,-- teveel vindt, kan ook voor de helft van dat bedrag donateur worden van of het filmhuis ol Miniatuur. Dan krijgt men even eens de informatie, maar niet de 10% Éénmaal mag men dan een voorstelling gratis bezoe ken. AMERSFOORT - Wat is daar op de Streekschool voor Beroeps Bege leidend Onderwijs aan de Leusder- weg 34 aan de hand, behalve dan het gebruikelijke patroon in de technische vakken, dat iedereen zo langzamerhand wel kent, vroegen we ons vorige week af. We spreken met de direkteur, de heer C. J. van Veen, en die deed het ons uit de doeken, en verleende ons zijn medewerking om een aantal uitgekozen lessen bij te wonen. Zo konden we u vorige week in formatie geven over de brood- en banketopleiding, die minder alge meen bekend is. En we hopen, dat verschillende mensen, die in die vakken werkzaam zijn, daar een aanknopingspunt in hebben kunnen vinden. Vandaag komt een tweede onbe kende van de S.B.B.O. aan de beurt. En wel de opleiding voor de verko pers en verkoopsters, die u van 16 tot 65 jaar óók kunt volgen aan de Leusderweg, in dat gebouw dat bij het betreden vriendelijker en gezel liger is dan het er aan de buitenkant uitziet. VOORWAARDE VAN DEELNA ME: WERKZAAM ZUN IN WIN KEL Het is mevrouw P.C.M. van der Hurk- van Loozen, die op de dins dagochtend, dat ik er binnenstap, les geeft aan een groep meisjes. De meisjes zitten in een carrévorm aan tafels en zijn allemaal in de praktijk werkzaam. Want dat is de voor waarde, zoals u weet, om aan de kurussen te kunnen deelnemen. Je dient in een winkel werkzaam te zijn, en dan kun je, gecoached door de Stichting Opleiding en Vorming Detailhandel, bij de S.B.B.O. het of ficieel erkende diploma van ver koopster of verkoper behalen. VELE BRANCHES Greet vertelt, dat ze in een naburig dorp in een kleine kaaswinkel werkt. Ze werkt daar in haar ééntje, en ze vindt het erg gezellig om kaas te verkopen. Ze wil zich daarin spe cialiseren. Ze heeft L.E.A.O. (lager ekonomisch en administratief on derwijs), en wil daar nu een bekro ning opzetten. Het meisje, dat naast haar zit, werkt in een stomerij. Ze weet nog niet of ze met dat vak wil dóórgaan, zegt ze, want er zijn niet zo veel promotiemogelijkheden. Ze neemt in de stomerij de kleren aan en schrijft die in: Ze plaatst de kleren op hangertjes, en geeft ze aan de klanten terug, als de goederen che misch gereinigd zijn. Ze heeft 4 jaar L.N.H.O. (lager nijverheids en huishoudelijk onderwijs). Ze hoopt hier echt veel bij te leren. Dan is er een meisje, dat ver koopster is in een groot warenhuis. Met zeven andere meisjes werkt ze daar op de glas- en aardewerkafde ling. Ook zij heeft 4 jaar L.N.H.O., met winkel specialisatie. Ze vindt het erg leuk om in een team te wer ken, en zou niet graag in een kleine zaak werken. Ze verkoopt het glas en aardewerk aan de klanten, ze stoft het uitgestalde af, en ze pakt dozen uit en stelt de inhoud ervan op tafels en stellingen. Er zijn meisjes uit vele branches bijeen. Het is goed, dat ze met elkaar over hun vak praten. Het is goed, dat ze van eikaars branche dingen horen, want een goede ver koopster moet all round zijn en er niet tegenop zien als zij om de één of andere reden van branche zou moeten veranderen. TWEEJARIGE OPLEIDING „De lessen", zegt mevrouw van der Hurk, „zijn verdeeld over twee dagen. Onze opleiding duurt twee jaar. Het is erg moeilijk om geschikte leerboeken over de de tailhandel te vinden, vooral gezien het feit dat de leerlingen een uiteen lopende vóór-opleiding achter de rug hebben. Een leraar uit Rotterdam heeft mij sten- cilmateriaal verstrekt over het ver kopen, het etaleren, over algemene onderwerpen. Theorie en praktijk moeten duidelijk samenhang heb ben. Puur theoretisch kun je dit vak niet onderwijzen." Het stencil dient als begeleiding van een tweetal boeken, die worden gebruikt: „De klant is weer Ko ning", en een boek over een aantal winkelsystemen. FUNKTIONELE HANDVAAR DIGHEID De verkoopers en verkoopsters leren een schap of een vitrine op te maken, één of andere aanbieding te presenteren. Voor deze funktionele handvaardigheid krijgen de kursisten les van de heer J. van den Berg, die de mensen letters leert maken voor reklames, prijskaarten en aanbiedingen. Toen ik in zijn klas kwam kijken, waren de heren druk doende om met een penseel streepjes neer te zetten, om een vaardige en vaste hand bij het schrijven te krijgen. Ook voor al gemene handvaardigheid kunnen ze bij de heer Van den Berg terecht. Ze leren stofbeesten maken, ze leren gutsen in linoleum, met klei- werken, solderen en allerlei zaken, die ze in de praktijk kunnen toepas sen. „Ik probeer de mensen be roepsgericht te begeleiden," aldus de heer Van der Berg. „Ik probeer ze te stimuleren, en aan te knopen bij wat ze willen, waar nodig ga ik hier op de waren kennis in." WERKSTUKKEN Zo probeert mevrouw Van der Hurk vanuit haar vakbenadering ook de toepassingsmogelijkheden voor de huishouding aan te geven. Zij toont mij werkstukken over kaas, gordijnen, fruit, doe-het-zelf- toestanden. Hiermede bereikt zij, dat de kursisten in de verkoop een klant eens een aardige tip of toepas singsmogelijkheid kunnen geven. De samenwerking met de Stichting Opleiding en Vorming De tailhandel is erg goed. Deze Zeister Stichting zorgt ervoor, dat de prak tijkopleiding wordt begeleid door middel van een leerovereenkomst. In samenwerking met deze stichting wordt door de school voor bepaalde leerlingen werk gevonden, en de vakkonsulent geeft daar alle infor matie over. EXCURSIES „We maken binnen de opleiding gebruik van excursies" vertelt me vrouw Van der Hurk! „Om u iets te ook zo veel mogelijk stukken uit de krant, die op dit vak slaan. We ver talen deze stukken naar onze afde ling toe, en kijken gezamenlijk wat we er aan doen kunnen. Ook be spreken we radio- en televisie programma's, die ons vak betref fen." GOEDE SAMENWERKING TUS SEN DE DOCENTEN Op de school bestaat een goede samenwerking tussen de docenten onderling. Eens in de zoveel tijd worden de leerlingen onder de loupe genomen, met wie het niet zo goed loopt. De docenten kijken waar de problemen zitten. Zit het thuis vast. Via de regionale konsu- daar schiet je niets mee op. Je moet in die ma? ~"bappij een goed bestaan zier ie bouwen." Aan het eind van ochtend werd in een rollenspel at 'e toonbank en bij de kassa de geimiteerd van een klant, die omt kopen. Er werd erg veel 6_.achen, want er moesten lege pakjes koffie keurig als bonbons in een kadoverpakking worden gewikkeld, en met een stra lende glimlach aan de klant worden overhandigd! NABUE TOEKOMST: AVOND- KURSUS VOOR OUDERE VER KOPERS EN VERKOOPSTERS; AANMELDING: NU Direkteur Van Veen houdt me, noemen. We zijn geweest op het postkantoor, en hebben daar de ge hele gang van zaken gezien, vanaf de binnenkomst van de post tot en met het werk aan de loketten. We zijn voor onze warenkennis naar een kaasboerderij geweest. Ook kunnen we gebruik maken van gastdocenten. We hebben ie mand van de Warenwet gehad, en een keurmeester uit Utrecht, die over hun werk vertelden. We werken branche gericht, ver deeld in groepjes van leerlingen, die met hetzelfde artikel bezig zijn. De werkstukken, die op school worden gemaakt, begeleid ik met artikelen uit tijdschriften. Na enige tijd worden de onderwerpen aan elkaar verteld. Verschillende meisjes zijn zo jong dat ze nog niet weten in welke branche ze zullen gaan wer ken. Vandaag is het bij de groente. Morgen bij de vleeswarenafdeling van een groot warenhuis. We halen lent, die regelmatig op de school aanwezig is, wordt er om in lichtingen gevraagd, en dan wordt er naar een oplossing voor de pro blemen gezocht. Ook kan de vak konsulent om advies worden ge vraagd, indien men vermoedt dat er iets op het werk niet goed zit. Is het puur persoonlijk, tussen de leerling en de leraar dan vindt er tussen hen een gesprek plaats. SOCIALE VORMING EN TAKT „Wat ik belangrijk vind voor deze opleiding," stelt mevrouw Van der Hurk tenslotte, „is de sociale vor ming en de takt. Takt hebben de jongelui veel nodig in de omgang metde klanten. Een hoop leerlingen zijn sterk op zichzelf gericht, hebben weinig of geen begrip voor hun werkgever, collega's of mede mensen in hun klas. Binnen het klasseverband moeten ze elkaar leren kennen en begrijpen. Je kunt afgeven op de maatschappij, maar f als ik de school uitloop nog even aan voor het laatste nieuws. „Regelmatig wordt ons gevraagd om ook aan oudere mensen les te geven. En dan in een avondkursus. Welnu, dat kan. Men kan zich nu opgeven. De kursus start in de heel nabije toekomst, en wil de ouderen (vanaf 24 jaar) in dit vak de hand reiken, geruggesteund door de Stichting Opleiding en Vorming De tailhandel. De ouderen krijgen van gast-docenten uit het bedrijfsleven les in: vakleer detailhandel, waren kennis, verkoopstimulering, etalage opmaken en dekoreren." Docent J. van den Berg heeft er net een aardige tekening voor ge maakt, en die kan mooi als blikvan ger bij dit artikel! Anco Mali Beroving" meldde de dagvaardiging, maar de wat lang uitgevallen ver dachte met oren die op de bladeren van een gatenplant leken, wapperde die aanklacht weg met een meelijwekkend lachje, een handgebaar en een licht wuivende wiekslag van de vlezige bladeren aan zijn hoofd. ,,D'r vielen allenig wat sjips op de stoep" sprak hij gelaten.„Ships? Schepen bedoelt u?" wilde de politierechter weten. „Hahamidden in de nacht!" Nou, dat is niet zo verwonderlijk. Denk maar aan ships, that pass in the night. De schepen die voorbijvaren." „Haha, ik sien al een sakkie sjips foorbij faren in de nacht." De gatenblaren golfden van pret. „O, wacht even, u bedoelt chips?" „Een sakkie sjips ja. Dat hattie goser in s'n takke." „Enne, waarom hebt u hem dat afgepakt?" „Afgepakt? Wie seit dat? De hufter liet 't sellef uit s'n gore fikke falie Sam-mij niet gebeure. ik heb ze wat kleveriger." „Maar u hebt toch wel bewerkstelligd, dat hij die portie etenswaren moest laten vallen, zeker. Hebt u 'm niet aan het schrikken gemaakt?" „Van s'n leve nie. Me maat heb alleen wat geroepe ofer een oto die de stoep opree, da's alles." „Maar d'r was geen auto te bekennen „Weet ik dat. Ik foelde me niet geroepe om uit te soeke waar die 'n oto sag. Misschien keek die wel om 'n hoek." „Dus u heb samen een afspraakje gemaakt, dat uw kameraad de voorbijgan gers aan het schrikken zou maken, zodat hij die zak lekkers zou laten vallen en dan kon u daar mee vandoor gaan. Is het niet zo gebeurd?" „Nou, die sak liet z'n lekkers falie, maar dat konnik ook nie wete foor ik 'm sag legge." Maar het is dan wel toevallig, dat allerlei eigendommen van een ander aan uw vingers zijn blijven kleven Het ging niet alleen om een zakje chips. Er is ook een portemonnee bij u terug gevonden van die zelfde meneër." Ja, die sat in 't sakkie De magistraat achter de groene tafel wilde veel aannemen, maar toch niet dat de heer zijn welgevulde portemonnee na de aankoop van een gesloten zak chips in de plastic verpakking weet te toveren, zonder die omhulling ergens te beschadigen. „Nee, dat sakkie niet, maar d'r was nog een ander sakkie en dat was ope en daarin fond ik later de pottemonnee, toen ik die sjips op had „En hoeveel geld zat er toen nog in?" „Geld? Noppes." „O, dus die portemonnee hebt u dan en-passant óók leeggegeten!" De pohtiecechter vond het allemaal erg onwaarschijnlijk klinken. Hij liet de getuigen binnenkomen en die verklaarden dat er wel degelijk van opzet sprake moest zijn geweest. De beide jongemannen zouden ook hebben geprobeerd anderen aan het schrikken te maken, maar daar was dit trucje niet opgegaan. Bij dit sJ' chtoffer lukte het wel en nu was er honderdzestig gulden en een gouder ïg uit zijn portemonnee gestolen.Alleen de lege portemonnee was ten vonden bij het zakje chips, onder het bed van de verdachte. „Maggik soms geen sjips ete in bed7" vroeg die brutaal van tussen zijn plantenbladeren De officier rees overeind en sprak op wrevelige toon over intimidatiepolitiek en straatterreur Hij achtte de beroving bewezen en eiste vierhonderd gulden boete, of anders drie weken hechtenis. „Sallik nog ergcs vierhonderd balie motte fmde," prevelde de lusteloze stengel met de gatenplantbladeren. „Dan zal ik nu vonnis vellen" besloot de rechter, „ik veroordeel u tot drie weken hechtenis, ónvoorwaardelijk." Zagen wij het goed van de perstribune' Schrompelden de stugge bladéren werkelijk ineen? 55 d'ARGENTY

Leusder Krant | 1976 | | pagina 10