„Aktie Vluchteling vraagt kollektanten 1976" pas 65 voor wie, wat, hoe, waar „Een loflied voor Leibowitz", de legende van een heilige „De koude zon", beklemmende SF-roman „KANS OP SCHOLENGEMEENSCHAP DAN VERKEKEN" Nieuwe tarieven oppasdienst Vijfkamp KPJ Verloren en gevonden Gemeente Leusden LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 11 VOO ontstemd over mogelijke komst MAVO laand 2n op jcent de voor teur is of ven niet dan zoe- LEUSDEN/CENTRUM - Maandag avond 18 oktober hield het bestuur van distrikt Eemland van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs een verga dering in de openbare basisschool ,,De Bongerd" aan de Aschatterweg. Nadat hij de aanwezigen had verwel komd, vertelde de voorzitter van het distriktsbestuur, de heer Sekeris, dat het in de bedoeling ligt in de toe komst naar de verschillende afdelingen toe te gaan om in het eerste gedeelte der vergadering distnktszaken aan de orde te stellen, terwijl in het tweede gedeelte de zaken betrekking hebbende op de ontvangende afdeling besproken worden Hij stelde dat op deze manier de problemen waar één der deelnemen de afdelingen mee zouden kunnen wors telen. nu direkt met het distriktsbe stuur besproken konden worden. Het ligt echter met in de bedoeling dat de plaatselijke werkzaamheden aan het distrikt worden overgedragen Vervolgens ging hij in op de punten lie de VOO in de regionale schoolraad naar voren had gebracht. Ten eerste de instelling van een werk- commissie die naar de mogelijkheid van decentralisatie vanuit Amersfoort naar omliggende gebieden inzake voort gezet onderwijs moest uitzien Welis waar was daar bij iedere gemeente behoefte aan, maar het vereiste aantal leerlingen om een scholengemeenschap op te richten ontbrak overal, met uit zondering van Leusden, een feit wat o- verigens bekend mag worden veronder steld PROGRAMMA'S OP ELKAAR AFSTEMMEN Als tweede punt werd gepleit voor een op elkaar afstemmen van de leer plannen der openbare scholen in dt regio Eemland Hoewel dat zeer moei- lijk te verwezenlijken is, worden ge sprekken met de afdelingen geopend en kan zodoende inventariserend te werk worden gegaan. De heer Sekeris vertelde, dat de Regionale Schoolraad het streven naar integratie tussen de OAD-Amersfoort en de SPD-Baarn on derschreef. Een van de taken van het distrikts bestuur ziet de voorzitter in de in formatie-avonden voor de (nieuwe) le den van de oudercommissie, ouderraad en schoolraad. Ten behoeve van de leden van de bovengenoemde advies organen zullen in december, januari en februari een drietal avonden geor ganiseerd worden. De nota identiteit openbaar en alge meen onderwijs als informatiepunt voor de jaarvergadering in 1977 werd alge meen goedgekeurd. Tenslotte wees de voorzitter op het verontrustend feit dat er een gering VOO-ledenaantal is, zodat hoognodig propaganda gemaakt dient te worden. Vervolgens werd overgegaan naar het tweede gedeelte van de avond, waarbij voor Leusden twee hete hangijzers aan de orde kwamen, te weten de gang van zaken rond korngerende maatre gelen (schoolgrenzen) en de samen werkingsschool voor het Voortgezet Onderwijs. Het eerstgenoemde werd uitvoerig behandeld, mede als waar schuwing voor de andere afdelingen, om bij de zich voordoende gelegenheid alle afspraken zwart op wit te zetten. In het brandpunt van de belangstel ling stonden echter de ontwikkelingen rond de samenwerkingsschool Leus den. Zeker nu er in zekere zin sprake is van de komst van een R.K.-Mavo van Amersfoort naar Leusden, omdat de school in Amersfoort te weinig leer lingen zou trekken. De plaatselijke afdeling VOO is daar zeer over ontstemd, evenals de Stichting Samen werkingsschool, aangezien een even tuele komst van een kategorale school de kans op een scholengemeenschap, zoals de Stichting Samenwerkings school die zich voorstelt, voor goed verkeken is. Er werd behoorlijk kri tiek geleverd op de passieve houding van de gemeente in deze zaak. Men achtte het de morele plicht van de gemeente om mee te werken aan de tot standkoming van een samenwerkings school, aangezien de behoefte van de Leusdense bevolking vooral daar naar uitgaat. De afdeling VOO Leusden zal zich met hand en tand verzetten tegen de komst van een kategorale Mavo. Zij stelde dat hiermee de bevolking onrecht werd aangedaan De heer Sekeris verzekerde ae ver ontrusten, dat hij bij het bureau VOO alles in het werk zou stellen om de problemen rond de samenwerkings school Leusden en de huidige gang van zaken op te lossen. Rond half twaalf beeindigde de heer Sekeris de vergadering. LEUSDEN - Mevrouw B. Hassink, die de oppascentrale Leusden leidt, deelt mede, dat zij in overleg met de jongelui, die de oppasdienst runnen, met ingang van 1 november een wijzi ging heeft moeten aanbrengen in de op- pastarieven. De oppastarieven blijken zó zeer aan de lage kant te zijn, dat het moeilijk wordt om de jongelui hier blijvend voor te interesseren. Daarom is besloten om de tarieven enigszins op te trekken Zowel voor overdag als voor 's avonds en 'snachts zal met ingang van 1 november het bedrag van f2.- per uur worden bere kend. In het geval, dat men later arriveert dan met mevrouw Hassink en de oppas is afgesproken zal een bedrag ad f4,- per uur in rekening worden gebracht Mevrouw Hassink verzoekt het Leus- dens publiek hievan goede nota te wil len nemen. Een loflied voor Leibowitz"door Walter M. Miller Jr. Oorspronke lijke titel: ,,A canticle for Leibo witz", 1959, vertaald door de Ne derlandse Vertaalgroep Admini stratief Centrum te Bergeijk en uitgegeven door de uitgeverij Born b.v. te Amsterdam in haar specia le SF-reeks nummer 66. Omslag: Peter Coene. ,,Een loflied voor Leibowitz" ontving in 1961 de Hugo Award voor de beste SF- roman van 1960. Het is mij niet bekend, waarom de I SF-roman ,,Een loflied voor Leibowitz" I nu pas in Nederlandse vertaling is ver- schenen, maar dit klassieke boek van I de Amerikaanse schrijver Walter M I Miller jr is zonder meer een juweel- Itje van SF-kunst. Een roman, waarin I jetal van hypothesen kunt ontdekken, die I ook van toepassing zijn op ons heden en I verleden, maar dan doorgetrokken tot een verdere toekomst. De toekomst van de aardse beschaving na een derde I (atoom-) oorlog Zo op het eerste gezicht I geen bijster origineel onderwerp, zult zeggen Dat is uiterlijke schijn, F want geen enkele SF-schrijver heeft 1 een dergelijk onderwerp zo benaderd zoals Miller dat deed. Uitgangspunt van Miller is de legen- J devorming, die in de loop der eeuwen I ontstaat Zoals wij nu nog dagelijks I gekonfronteerd worden met sagen, le genden en overleveringen van authen tieke waarde, zo zal dat zeker ook het geval zijn eeuwen na eenderde wereld oorlog, waarbij de beschaving groten deels verwoest zal zijn door de kracht van kernenergie. Miller tekent in ,,Een Loflied voor Leibowitz" diepgaand uit, hoe de legendevorming ontstaat en wordt uitgebouwd tot waarheden, tot dat de werkelijke waarheid opnieuw wordt ontdekt, ontdaan van mysterieu- se franje. Hij koos daarvoor als vaste basis v°or zijn verhaal een kloosterorde, ontstaan na de atoomoorlog en geba- I seerd op het leven en werken van de atoomfysicus I. E. Leibowitz, die la ter - na de oorlog - zijn nog resteren- I de leven wijdde aan heiliger zaken •tan het mede veroorzaken van een J atoomstorm over de aarde. Hij werd de grondlegger van een nieuwe kloos- terorde, later heilig verklaard door de kerk van Nieuw-Rome. Een orde, die I tot taak had om alle oude geschriften I van vóór de Vuurgloed te bewaren voor het nageslacht. Wat er ook veranderde in de daarop volgende eeuwen van ontreddering, bar barisme en herleving, de kloosterorde j van sint Leibowitz en het als vesting gebouwde klooster bleef als een rots b* de branding staan Met de heilige jelikwieen, bestaande uit natuurkun- dige formules, ontwerpen van elektro nische circuits, halve en hele uitspra- ken van vooraanstaande geleerden, etc. Het blijkt de basis te zijn voor een nieuwe wereld Miller beschrijft dat alles op een intelligente, ironische wijze. Vol rela tiverende humor, waarin een diep be grip voor het menselijk falen tot uiting komt. Vol Latijnse en Griekse gezeg den, uitspraken en zinssneden (vertaald door Jan van Luxemburg)- waardoor een typische kloostersfeer alleen maar wordt geaccentueerd- is ,,Een loflied voor Leibowitz" een fascinerend boek, dat zich laat lezen als een erg spannend avonturenverhaal met daarnaast een warm - menselijke folisofie, die dieper gaat dan de gemiddelde SF-roman. Een stuk litaratuur dat zich kan meten met de boeken van ..straight-fiction"- auteurs, die literaire wereld-faam ver wierven Nog niet zo lang geleden heb ik in het tijdschrift ,,Holland-SF" een pleidooi gehouden voor wat moderner gerichte onderzoekingen op het gebied van de archeologie. Wij hebben uit het verle den van onze beschaving honderden za ken opgediept, die wij niet konden ver klaren. Het wordt tijd, dat met de fan tasie van een SF-auteur, dieper wordt gegraven naar de schte werkelijkheid achter overleveringen en legenden. Wat Walter M. Miller jr. naar voren brengt in ,,Een loflied voor Leibowitz" pleit daar alleen maar voor. Bert Vos. ,,De koude zon" van Howard Berk. Oorspronkelijke titel: ,,The sun grows cold", 1971. Uitgegeven door de uitgeversmij. J. H. Gottmer te Haarlem in haar nieuwe SF-reeks nr. 2. Omslagontwerp: Matt van Doorn. De uitgeversmaatschappij Gottmer te Haarlem is kortgeleden ook begon nen met een eigen SF-reeks Uiter aard een toe te juichen initiatief, voor al als blijkt, dat Gottmer kiest voor bij voorkeur hoogstaande SF. die de moeite van vertalen waard is. Het eer ste deel, ,,1999" van Harry Harrison wees reeds in die richting Deel twee is de roman ,,De koude zon" van Howard Berk en bevat een even beklem mend onderwerp als in ,,1999". Zonder dat ik de plot van het ver haal wil verklappen: het gaat om een beschaving nadat atoomexplosies de wereld tot een hel hebben gemaakt. Ook nu hoor ik u - evenals bij ,,Een loflied voor Leibowitz" zeggen: geen origineel onderwerp, het is eerder vertoond. Akkoord, maar ook in dit geval is de uitwerking van Howard Berk toch aanzienlijk afwijkend van de eerdere romans die over dit onder werp het licht zagen. Berk situeert zijn nieuwe beschaving in ondergrondse steden en ook op zich is dat geen vondst. Het spanningsveld ontstaat pas, als de lezer kennismaakt met Alex Parnell, één van de slachtoffers van de atoomramp, die samen met honderd duizenden anderen in het medisch cen trum onder behandeling is voor een volledige genezing. Maar er is iets aan de hand met deze Parnell, die in niets lijkt op de doorsnee patiënten. Er hangt een geheimzinnige waas rond deze man. Wie is Alex ParnelP Wat drijft hem om telkens weer uit het medisch cen trum te willen breken? Howard Berk is er op uitstekende wijze in geslaagd om van een toch wel uitgekauwd basis-gegeven (een door atoomenergie verwoeste wereld) een enorm beklemmend verhaal te schrij ven, waarin hij relateert aan nieuwe onderzoekingen op het gebied van men selijke gedragingen. Het zijn juist die gedragingen, die het uitgangspunt vor men voor ,,De koude zon"-. Een voor treffelijk boek, dat ik van harte bij u kan aanbevelen. Bert Vos. Illllllllllllllllllllll AANRIJDING Maandag 11 oktober vond een aan rijding plaats tussen twee auto's op de kruising van de Noorderinslag met de Hamersveldseweg. Automobilist H. uit Leusden wilde op de kruising links afslaan. Hij zag bij deze rich tingverandering de auto, bestuurd door de heer Van der K. uit Leusden niet naderen. Een botsing met materiële schade was het gevolg. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. 48 BEKEURINGEN Bar en boos was het weer met het overtreden van de verkeersvoorschrif- ten op maandag 11 oktober. Bij een verkeerscontrole op de Arnhemseweg moest de politie maar liefst 27 brom fietsers, 9 fietsers en 8 automobilisten bekeuren wegens het rijden door het rode licht. Drie bromfietsen en een auto moesten bovendien nog uit het verkeer worden genomen wegens het niet vol doen aan de technische eisen In no time 48 bekeuringen, wel een bewijs dat het met de verkeersdiscipline nou niet zó gunstig is gesteld! TERUGGAVE VAN BROMFIETSEN In de loop van de week werdendiver- se bromfietsen aan de eigenaars terug gegeven, die bij de aktie van de politie in Achterveld uit het verkeer moesten worden genomen. AANRIJDING In de bocht Noorderinslag - Heili- genbergerweg vond donderdag 14 ok tober een aanrijding plaats tussen twee auto's. De auto, bestuurd door de heer B. uit Leersum, gleed in de genoemde bocht dóór, en botste daarbij tegen de auto bestuurd door de heer F. uit Amersfoort Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Er ontstond uitsluitend materiële schade. AANRIJDING Zaterdag 16 oktober vond in de bocht Horsterweg - Hessenweg een aanrij ding plaats tussen twee auto's. De auto, bestuurd door de heer H. uit Amers foort, komend uit Achterveld, reed links de bocht door en raakte daarbij de auto van de heer P. uit Leusden, die uit de richting Leusden kwam Materiële schade was het gevolg. Er ontstond gelukkig geen persoonlijk let sel. Verloren Blauwe damesfiets merk ..Batavus", ANWB-kaart in bruin mapje; volkswa gensleutels; zwarte alpinomuts; regen broek; bril met beige montuur; giro- betaalpas ten name van Van der Hoek; horloge; twee bruine schoentjes; vis- akte; gouden schakelarmband, badjas, Datsun-sleutels met huissleutel; brui ne portemonnee; zwarte portemonnee, f50,-. Weggelopen Ierse setter; Cyperse poes. Gevonden Cognackleurige opvouwbare paraplu, armband met zilveren naamplaatje Junghans horloge, opvouwbare para plu, fietssleutel, witte helm, sleutels in zwart etui, armbandje met bloem motieven, bril. Inlichtingen over deze dieren en voorwerpen worden u graag verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden/Zuid, Arnhemseweg - Oude Rijksweg, tel. 44444. VERLOREN Zilveren bedelarmbandje. Harlaar, Tarweland 4, tel. 41710. Gevonden: Bij de politie te Achterveld, tel 03425-1657 is als gevonden aangege ven een oranjekleurig zeiljack. (Van de redaktie) LEUSDEN - Volgende week is de week van de Vluchtelingen. Een nationale aktie moet dit - via plaatselijke inzamelingsakties en via radio en TV - extra accentue ren. De opbrengst van deze na tionale manifestatie moet hulp bieden aan 30.000 vluchtelingen in Azië, Afrika en Latijns- Amerika. Voor deze aktie zijn veel medewerkers en medewerksters nodig. Mensen, die bereid zijn om volgende week een paar uurtjes te besteden aan dit internationale doel. Die bereid zijn om - gesteund door pers, radio en TV - bij de medebewoners van Leusden langs te gaan om hun bijdrage aan dit grote probleem te vragen. U kunt natuurlijk zeggen, dat het allemaal ver van uw bed gebeurt. U hebt misschien gelijk. Het is niet bij u in de straat. En er zijn inderdaad tal van andere za ken, die geld nodig hebben. U hebt gelijk. Maar tochHet is ook een wereldzaak. Een wereld probleem. Door welke oorzaak ook. En u bent een deel van die wereld. Het is uw wereld. Helpen is altijd goed. Helpen, daadwerke lijk of met geld, is: mededogen hebben met de lijdende mede mens. Vorige week hebt u kunnen lezen, dat verschillende mensen uit de gemeente Leusden via het comité van aanbeveling een be roep op u doen. De voorzitter van dit comité, burgemeester mr. A. H. van der Post, doet dit beroep nogmaals op u allemaal. Laat het niet bij een bijdrage alleen. Zet u daadwerkelijk in bij de in zameling. Bel even naar het ge meentehuis, telefoon 033-41247 (de heer Polak) of schrijf snel een briefje. Zeg, dat u mee wilt helpen bij de inzameling. Het kost u slechts enkele uurtjes van uw tijd. Het betekent zoveel voor die 30.000 vluchtelingen, die dank zij u geholpen kunnen worden. On geacht ras, godsdienst of po litiek. Want vluchtelingen hebben maar één principe: hoe overleef ik. Uw hulp kan daarbij onschat baar zijn. Nu direkt doen! Bellen of schrijven. Want volgende week zijn er - ook in de gemeente Leus den, in Achterveld, Leusden/Zuid, Stoutenbrug en Leusden/Centrum - veel mensen nodig om de nationale aktie Vluchteling 1976 tot een succes te maken. Burgerlijke standen LEUSDEN - Geboren: 6okt Tamara Wilhelmina, d.v. j. H Zwanenburgen W A. M. Markese (Van Oldenbarne- veltstraat 70); 7 okt. Robin Michiel, z.v. p. Hoenderbos en j. Dekens (Ka- rekiet 10), 8 okt. Mirella Geertruida Johanna, d.v J. W. Smink en J C M Bosman (Ansfriduslaan 27); 8 okt Johannes Wilhelmus Gerardus, z.v. W G Voskuilen en M A. H. Blom (Hessenweg 104), 29 sept. te Amers foort Christian Robert, z. v B G M Kuiter en M. G. Wiertz(Van Boetzelaer van Oosterhoutlaan 51), 30 sept te Amersfoort- Eelco Arjan, z.v. F. Nieu- wenhuijsen en A J. Muss€-rt (Hohorst- laan 16); 30 sept. te Amersfoort: Jac queline, d.v. HAW Lamers en M. van Nimwegen (Van Oldienbarnevelt- straat 53); 18 sept te Amersfoort Greet Anthonetta. d.v R. van Beek en A E van Blopjwel (Esdoornhof 18); 2 okt te Amersfoort Antonius Petrus, z.v A J. M Kok en C. J. M van den Deijssel (Hondsdraf 11), 1 okt. te Amersfoort: Daphne Esmé, d v. Th de Haard en G. Gerritsen (Waarden 43). Ondertrouwd: 7 okt.: James Allen Rhea (Zeist) en Anita op 't Hof (Leus den, Bavoortseweg 4), 12 okt Teunis van Luttikhuizen (Barneveld) enTeunie Jannette van Ginkel (Leusden, Asschat- terweg 219); 12 okt Abraham Over- vest (Leusden. Arnhemseweg 54) en Willemina van Loenen (Leusden, Arn hemseweg 84). Gehuwd: 8 okt J W. van Ijken en J M Geerdink Overleden: 7 okt Bertha Morks, e v Merkelijn, 56 jaar (Leusden, Me- lafier 11), 3 okt. te Amsterdam Manon de Graaf, 11 dagen. LEUSDEN - Op zondag 24 oktober organiseert de Kring Amersfoort een vijfkamp die gehouden wordt in De Dis sel te Hooglanderveen. De vijfkampbe- staat uit vier spelen en een rode draad. De zaal is open om 12.00 uur. De spe len beginnen om ongeveer 12.30 uur. Voor deze vijfkamp hebben we zowel jongens als meisjes nodig om hieraan mee te kunnen doen Geef je dus op om mee te doen. Je kunt je opgeven bij Richard Schoonderbeek, tel. 033-41761. 's Avonds is er om 20.00 uur dansen in De Til met medewerking vandeband Occasion" ƒ--?■ y w5. PAS 65: Voor wie, wat, waar, hoe? Wellicht is het voor alle duidelijk heid nog eens nuttig drie vragen rond de PAS 65 naar voren te halen: Vraag 1: Wie kan de PAS 65 krijgen? Antwoord: Alle bejaarde inwoners van Nederland, dat wil zeggen alle 65+-ers die in een Nederlands Be volkingsregister zijn ingeschreven, en hun huwelijkspartner, mits deze tenminste 60 jaar is. Vraag 2: Waar haalt men de PAS 65? Antwoord: de enige instantie die de PAS 65 kan uitgeven is de Ge meente, afdeling Bevolking, waar men is ingeschreven in het register van de Burgerlijke Stand Voor het verkrijgen van de PAS 65 is een goedgelijkende pasfoto nodig. Men moet persoonlijk naar het Ge meentehuis gaan, want de handte kening moet geplaatst worden De PAS 65 hoeft niet meer vernieuwd te worden, maar blijft altijd geldig. De uitreikingskosten zijn normaal f 6,50. Vraag 3: Welke faciliteiten en mogelijkheden biedt de PAS 65? Wat kun je ermee doen? Antwoord: De volgende voordelen gelden in het hele land Openbaar vervoer per tram, bus of metro, ongeveer 50% korting, dus 'halfgeld' op enkele reis- en retour- biljetten. Voor het stadsvervoer zijn alleen meerrittenkaarten ver krijgbaar met PAS 65-reductie; in de grotere steden kan men deze meerrittenkaarten uitsluitend ko pen op de voorverkoopadressen. Voor dit stadsvervoer kan men ook gebruik maken van de nationale vierrittenkaart PAS 65, die momen teel f 1,30 kost, op de stations van de Ned. Spoorwegen verkrijgbaar is, en geldig is op alle stadslijnen in geheel Nederland. Vooral als men slechts een enkele keer in een be paalde stad reist, zal deze Nationa le 4-rittenkaart PAS 65 veel prakti scher zijn. (Let bij stadsvervoer op: 1Men krijgt geen PAS 65-reductie op enkele reis- en retourbiljetten die U bij de chauffeur/conducteur koopt; 2. tijdens de 'spitsuren' in Den Haag, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht geldt de PAS 65-reduc tie niet.) Stichting Openbaar Kunstbezit (Ruysdaelstr. 96 te Amsterdam- 1008) geeft reductie aan PAS-65- houders. De meeste openbare bi bliotheken hebben een speciale lidmaatschapsprijs Alle Rijksmu sea en veel particuliere musea ge ven korting op de toegangsprijs. Bij bioscoopbezoek op bepaalde dagen/tijden krijgen 65+-ers toe gang tegen gereduceerde prijs. Veel leraren in stijldansen en volksdansen kennen een speciaal bejaardentarief. De Ned. Bond van Correspondentieschakers heeft een gereduceerde lidmaatschapsprijs voor PAS 65-houders. Bij actieve en passieve spo/Tworden kortingen gegeven op de normale prijzen. De vormingscentra en volkshoge scholen geven voor bepaalde acti viteiten/cursussen korting aan de PAS 65. Wanneer U geld moet wis selen, doen de Grenswisselkanto ren dit voor PAS 65-houders zon der omwisselingskosten te bereke nen. Door veel instellingen is de PAS 65 erkend als legitimatiebewijsbijv door de PTT en de banken in Ne derland (uitgezonderd wanneer een door die instelling uitgegeven documentatiebewijs vereist is, bijv giropas of bank-betaalpas). Naast deze landelijke faciliteiten zijn er nog veel meer regionale en plaatselijke, die door de Gemeen ten en het Particulier Initiatief ge boden worden aan de PAS 65-hou- ders, zoals bijv. bij toneel, muziek, sport, hobby, vakantiehuisjes, hen gelsport, taxivervoer, discotheek en artotheek, dierentuin, rondvaar ten, schaken, bridgen enz Deze mogelijkheden verschillen van plaats tot plaats. Voor Uw woon plaats kunt U informeren op het Gemeentehuis, afdeling Voorlich ting of Welzijnszorg/Maatschappe lijke Dienstverlening Elders is het raadzaam de PAS 65 dikwijls te to nen en te vragen of er speciale faci liteiten gegeven worden Let op: Om moeilijkheden te voor komen dient U altijd eerst Uw PAS 65 te tonen, en dan pas Uw deelna me/toegangskaart te bestellen.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 11