Nederlands elpee-werk: van Woodhouse tot Vreeswijk COëN B6RG BV corner KERKDIENSTEN LEUSDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIË vember zal echter liggen bij de twee broers Louis en Rob. Zij nemen de twee eerste, grote plaatsen in. Het optreden van het koor komt op de derde plaats. De eerste twintig minuten van het pro gramma waarvan zoals altijd niets vast ligt, spelen Louis en Rob op vleugel en orgel, op elektrische piano, Hammond orgel en op het elektronisch Johannus- orgel van de Emmakerk Het koor zingt twintig minuten, en dan ronden Louis en Rob het programma vóór de pauze samen af. Na de pauze zit het programma identiek in elkaar. Pieter van Dijk van de Hervormde Jeugdraad van de Soesterwijk hoopt dat hij Louis zal kunnen bewegen een stuk zuiver klassieke muziek te spelen, maar of dat lukt hangt er vanaf of Louis de gelegen heid intussen zal hebben kunnen vinden om het stuk studieus in te studeren. En het geheel van het programma hangt uiteraard af van de stemming die het publiek meebrengt, en van het enthou siasme, dat het publiek op de ge broeders Van Dijk weet over te hevelen. Het is het vierde konsert van Louis in suksessie in de Emmakerk, en het zal wel weer een uitverkocht huis worden. Bij de volgende voorverkoopadressen kunt u terecht: Soesterweg 409, Amersfoort De Boskamp 62, Hoogland. Krakhorst 9, Leusden-centrum. ACHTERVELD - Ned Herv. Kerk zondag 24 okto ber aanvang 9.00 uur ds Schuur man uit Putten. R K Kerk: zaterdag 23 oktober 16 00 uur mis voor 25-jarig huwelijk, 19 00 uur H Mis tevens voor 25-jarig huwelijk, zondag 24 ok tober 8 00 uur H Mis, 10 00 uur Hoog Mis DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 WEEKENDDIENSTEN GEMEENTE LEUSDEN HUISARTSEN: Alleen voor de praktijken van de artsen Binkhorst, Boersma, Lantink, Nunnik- hoven en Den Toom neemt dit weekend waar dr. Nunnikhoven Berkenlaan 12 tel. 033-41499 Spreekuur: zaterdag- en zondagmid dag om 14 uur. Visites graag vóór 10 uur s morgens aanvragen De dienst geldt van vrijdag 18 uur tot maandaa- morgen 8 uur. Dit weekend heeft ook dienst: J. van Nieuwkerk, Galiciö 41, tel. 033-44541. Spreekuur zaterdag en zondagmiddag 14 uur. APOTHEEK: Zie onder algemeen. WIJKVERPLEGING: zr. Dignum Walter v. Amersfoortse- straat 36 Achterveld Tel. 03425-1333 b.g.g. tel 033-40818 In de week volgend op dit week end heeft zr Dignum avonddienst TANDARTS: Voor noodgevallen m het weekeind: Dokterscentrale Amersfoort, tel 033 - 22000 VERLOSKUNDIGE: Voor de praktijk van mevrouw A Thuis- Paulussen en mevrouw C. Brink- Bruyn, neemt dit weekend waar Mevr. Brink-Bruin Borgesiuslaan 26 Amersfoort tel. 033-15272 b.g.g. tel. 22000. Al deze en vele andere L.P.'s singles en cassettes, verkrijgbaar bij: leMpertl HAMERSVELDSEWEG 6A - LEUSDEN-CENTRUM Telefoonnr winkel, technische dienst: 41235. bg.g 41510 Telefoonnr elektro installatie: 43381 muren" en ,,lk ben gelukkig zonder jou", een nummer waarmee zij weken- land op de hitparade stond De meeste chansons brengende jaren in herinnering waarin Conny zich ont wikkelde van een erg aardig zingend meisje" tot een vedette van interna tionale klasse". Enkele liedjes uit haar album bezorgden Conny de image van de eenzame, zich door iedereen ver laten voelende vrouw, maar dat is zij allerminst, gezien haar altijd trouwe en enthousiaste publiek. Conny heeft het wel begrepen en legt het als volgt uit: ,,Je kunt het de mensen niet kwalijk nemen. Wanneer je een paar maal achtereen een hit hebt gescoord met een droefgeestig lied, dan gaat het publiek je met dat repertoire associëren. Dan vergeten de mensen dat je ook heel andere num mers kunt zingen. Gelukkig dat ik er in dit liedjesalbum - ik vergeet bijna te zeggen dat de uitstekende produktie in handen lag bij Rine Geveke - niet alleen uitkom als trieste vrouw. Ik heb ook in de jaren zestig en begin zeventig andere liedjes gezongen. Lied jes. vrolijk van karakter En zo wil ik het in de toekomst ook houden: ge voelig tekstwerk naast luchtiger reper toire. Maar aan de kwaliteit van mijn liedjes zal ik altijd dezelfde hoge eisen blijven stellen, wat ik ook zing. Dat heb ik met mezelf afgesproken, toen ik dit vak koos. En echt, ik heb er tot op de dag van vandaag geen spijt van gehad". (Philips 6677 038). Louis en Rob van Dijk spelen in de Emmakerk AMERSFOORT - Vrijdag 5 november komen de twee ras-artiesten Louis en Rob van Dijk weer naar Amersfoort om er te spelen in de Emmakerk aan de Noordewierweg 131. Het is elk jaar weer een nieuwe verrassing hoe het zal zijn en hoe de beide heren zullen im proviseren en op elkaar zullen reageren. Je ontkomt niet aan de charme van hun weergaloze virtuositeit en muzikaliteit. Je komt in de ban van hun melodieënwereld vol verrassingen en onverwachte wendingen. Je houdt je adem in, en je geniet van de sfeer van: alles is mogelijk. Je blijft lang applaudis seren want je wilt ze vasthouden, die broers, die zo knap musiceren, en zo spontaan converseren alsof ze thuis ach ter vleugel en orgel zitten. Ze maken muziek. Elke flard die ze opvangen, elke strofe die ergens geno teerd staat, groeit uit tot een muzikale gebeurtenis van de eerste orde. Louis heeft een geweldige uitbouw op de vleugel: hij maakt van het eenvoudigste deuntje een breed opgezet stuk echte muziek. Maar daarvoor zit hij dan ook altijd achter de piano en werkt en stu deert hij keihard, 't Moet van hem altijd nog beter, nog speelser gaan, en nog voller en twinkelender klinken. Hij speelt met de klassieke muziek, en hij doet dat op razend knappe wijze. Hij doet dat zonder pretentie- hij verandert niets aan de klassieke muziek. Hij speelt deze zoals ze is, en hij geniet ervan. Want hij blijft een klassiek georiënteer de, die fantaserend de meest simpele melodie omspeelt en er een meester werkje van weet te maken. Hij weet ook een fijn stuk jazzy muziek te maken, tussen het klassieke en het jazz genre in, een persoonlijke klankenwereld, die hij graag samen met Rob tevoorschijn to vert. Broer Rob van Dijk brengt dit keer het koor „Trumpets of the Lord" mee naar Amersfoort. „Trumpets of the Lord" is een koor dat vanaf zijn oprich ting, enkele jaren geleden, wordt gedi rigeerd door Rob van Dijk en door hem wordt begeleid op orgel of elektronische piano. Het koor is ontstaan na een jeugddienst in een Ge reformeerde Kerk in de Haarlemmer meer, waar een jeugdkoor een heel fijn programma zong. De jongeren in de Haarlemmermeer wilden óók zo'n koor vormen. Ze begonnen met Rob en 65 koorleden bij een piano te repeteren. „Trumpets of the Lord" groeide snel uit tot 110 leden, schafte een eigen orgel aan, en wordt thans als onafhankelijk koor door vele kerkgenootschappen uitgenodigd om te komen zingen. Het koor bazuint het Evangelie rond, en wordt gevormd door studerende en werkende jongeren tussen de 16 en 27 jaar, die tot de Hervormde, Gerefor meerde, Doopseezinde en Rooms-Ka- tholieke of geen kerk behoren. Het koor is onderverdeeld in sopranen, alten, te noren en bassen. Het repertoire bevat Engelstalige (gospels en spirituals) en Nederlandse liederen als onberijmde psalmen en liederen uit het liedboek voor kerken. Het aksent van de avond van 5 no CORNELIS VREESWIJK: FOTO'S EN SOUVENIRS Het is alweer een behoorlijke tijd geleden dat Cornells Vreeswijk iets van zich liet horen op de plaat Maar nu is de Nederlandse/Zweedse troubadour weer voor honderd procent terug met z'n nieuwste LP „Foto's en een sou venir", een produktie van WillHoebee. Deze langspeler, die werd opgedragen aan Ingnd Croce, is een eerbewijs aan de zo tragisch omgekomen zanger Jim Croce. De Amerikaanse tekst schrijver, komponist en gitarist over leed in 1974 aan de gevolgen van een vliegtuigongeluk Daarmee werd abrupt de zo veelbelovende carrière van een ongelooflijk energieke en niet minder sympathieke folkzanger afgebroken. Een klein deel van zijn uiterst per soonlijke en originele werkstukken - Jim Croce schreef meerdan 1500com posities - zijn vastgelegd op een drietal elpee's- ..You don't mess around with Jim", „Life'and times" en „1 got a name". Van deze elpee's kozen Cor nells Vreeswijk en Will Hoebee twaalf stukken, die door Cornells Vreeswijk werden vertaald en door Piet Souer opnieuw werden gearrangeerd, plus één engelstalig door Vreeswijk zelf geschreven stuk. „A tribute to Jim Croce", het nummer waarmee de LP begint en deze ook weer afsluit. Voor Cornelis Vreeswijk kwam de doorbraak in zijn geboorteland Ne derland (hij woont in Zweden) eigenlijk pas vier jaar geleden. Er ontstond een spontane Vreeswijk-revival, die resulteerde in het veelvuldig heen en weer reizen tussen Zweden en Neder land, een Edison en deelname aan het Grand Gala du Disque Zijn eerste LP die in Nederland werd uitgebracht, heette simpelweg „Cornelis Vrees wijk". Er werden van deze Lp meer dan vijftigduizend exemplaren verkocht en evengoed verging het zijn volgende elpee's en single's, zoals „Veronica" en „De nozem en de non". Ook de verwachtingen voor deze nieuwste Vreeswijk-LP „Foto's en een souve nir" zijn gerechtvaardigd groot. (Philips 6413 090) JE BLIJFT LACHEN DEEL TWEE Onaer de titel „Je blijft lachen". (Deel II) brengt Phonogram het twee de deel uit van een serie cabaret- verzamelelpees. Op deze LP staan, evenals op de voorgaande langspeler „Je blijft lachen!" een keur van Ne derlandse cabaretartiesten die stuk voor stuk een uitstekende presentatie talenteren, niet alleen tijdens hun zaal optreden, maar nu ook bij U thuis in de buiskamer via de grammofoonplaat. In het eerste nummer horen we Wim Sonneveld de draak steken met de alom beruchte reclamete^ten, gevolgd door Gerard Cox Frans Halsema met de nummers „De Tolk' en „Bel gische attaché", waarin Gerard Cox als cultureel afgezant van onze zuider buren zich kwaad maakt over het feit dat die botte Nederlanders zoveel voor hen onbegrijpelijke belgenmoppen ver tellen. Beide sketches zijn uitde laatste show van Gerard Frans, Wat je zegt,... dat ben je zelf" Ook van het team van Cursief staan twee titels op deze vrolijke verzamelelpee. De A-kant laat een voortreffelijke dialoog horen tussen Simone Rooskens en Netty Rosenfeld, „Voor hen die nooitlezen", en op de B-kant staat de scene „ANWB- alarm-centrale", waarin Gerard Cox in het Vlaams, Luc Lutz in het Fries de oproepen van de ANWB aankondigen, samen met Netty Rosenfeld en Simone Rooskens. De conférence van HenkElsink, „Het tentje", vertelt over een jongeman die na 7 jaar verloving toestemming aan zijn ouders moet vragen of hij samen met zijn vriendin in één tent mag gaan kamperen. Na de monoloog „De hopman" van Seth Gaaikema horen we Fred Florusse van Don Quishocking in een tekst van Hans Dorrestijn over het vaak zo irritante uitlenen en daarna vergeten van boeken aan vrienden en bekenden. Het eerste nummer van de B-kant laat U de door Ton van Duinhoven, samen met Dimitn Frenkel Frank, on geëvenaarde vertolking van „De Ita liaanse gastarbeider" horen En wie beter dan wijlen Gidfried Bomans zou een beter sluitstuk kunnen vormen van deze „Je blijft lachen!" (Deel II) met het ter plekke geïmproviseerde jaar lijkse reisverslag van onze goedheilig- man in zijn vertelling „Sinterklaas op reis" Zoals U ziet, bevat deze langspeler onmisbare hoogtepunten in het cabaret van de laatste jaren. Philips 9286 289. Deze week in de eerste plaats aandacht voor Nederlands elpee-werk. Wij hebben voor u van alles wat, zoals het nieuwe instrumentale werk van John Woodhouse, een overzichts-dubbelelpee van het repertoire van Connie Vanden- bos, Je blijft lachen, deel 2 en „Foto's en een souvenir" van de Nederlandse troubadour Cornelis Vreeswijk. WOODHOUSE SERENADE i 1 oktober 1967 werd voor John Wood house en voor het accordeon een on vergetelijke dag Iedere Nederlander zal zich ongetwijfeld nog herinneren fJdat John toen in de „Vuist" van Duys ;zijn eerste electronische instrument via de TV aan het Nederlandse publiek v voorstelde. Het resultaat behoeft niet meer ge noemd te worden Een stormachtige carrière en een gigantisch aantal gou den en platina platen etc. etc. waren de bekroning van jaren hard werken. Wie echter zou c^enken dat John Wood house bij dit succes zou gaan stil zitten, heeft het zonder meer mis. Het succes met zijn instrument plus zijn persoonlijke activiteit waren voor hem een uitdaging zijn instrument zo- jveel mogelijk te perfectioneren Door ïen regelmatig contact met de fabri- tant Cavagnolo in Frankrijk en de f galloze reizen die John naar de fa- >roek in Lyon maakte, kwam uiteinde lijk een geheel nieuw instrument uit de bus Aan dit laatste ontwerp heeft I John weer vele uitbreidingen laten aan- i brengen en ook zelf aangebracht. Mede dank zij de welwillende medewerking van onze Nederlandse Eminent Orgel- labriek werd er ook nog een compleet Soli na stnngensemble ingebouwd en om kort te gaan, het nieuwe instrument Van John is veranderd in een geheel i Orkest Terecht is de naam Magie r Accordion veranderd in „One Man Orchestra" en iedereen die de moge lijkheden op deze LP beluistert, zal l [noeten toegeven dat de techniek sinds 1 oktober 1967 niet heeft stilgestaan. Op 1 oktober 1976, precies negen jaar later, klinkt voor U het geluid van het jaar 2000 en dit is een resultaat van keihard werken en volharding die zo kenmerkend zijn voor de persoon John Woodhouse. „Woodhouse serenade" is de titel van de nieuwe elpee, waarop Woodhouse Jijn nieuwe Woodhouse-sound presen- teert. Het is een schitterende plaat leworden, waar je met veel plezier herhaaldelijk naar luistert, ook al sla ik bij voorkeur het eerste nummer, de Hochzeitsmarsch (van Mendels sohn), over, omdat ik dan altijd de kriebels krijg en moet denken aan trouwpartijen en zo. Maar voor de fest is het uitstekend. In de bewerkin gen van Woodhouse klinken composities «s het „Ave Maria" van Bach/Gounod, i,Serenade opus 48 nr. 2" van Tsjai- kowski, de „Liebestraum" van Liszt, J5 JiMilitarmarsch" van Schubert.de x i.Anitras Tanz uit de Peer GyntSuite", f van Grieg, en „Hora Staccato" van Dinicu, zoals ze in deze tijd misschien lemaakt zouden worden: modern, maar toch met dezelfde voornaamheid in klank en arrangement, die de compo nisten er in hun tijd inlegden. Hetzelfde geldt ook voor de andere nummers: „Sabre Dance" van Khats- jaturian, „De Moldau" van Smetana, „Doornroosje" van Tsjaikowski, „Standchen" van Schubert, „Minuten- wals" van Chopin, „Danse de la fée dragéé" uit de Notekrakerssuite van Tsjaikowski en tenslotte het „Zwanen- meer", eveneens van Tsjaikowski. Voor de liefhebbers van klassieke muziek in een modern jasje is deze nieuwe plaat van Woodhouse een aan- radertje. CONNY VANDENBOS: LIEDJESALBUM Terwijl de nieuwe platenmaatschap pij van Conny Vandenbos uitkwam met haar nieuwste elpee, bracht haar oude maatschappij, Phonogram, een dubbel- elpee uit, waarop een overzicht van de liedjes, waarmee deze populaire Ne derlandse zangeres in de loop der ja ren haar bekendheid verwierf. „Het liedjesalbum van Conny Vandenbos". Zoals de elpeetitel al zegt, is dit een nieuw liedjesaiDum van één van Neerlands meest suksesvolle zange ressen op het gebied van de lichte muze- Conny Vandenbos Wie Conny Vandenbos alleen kent van lichtvoetig meezingwerkals „Tjeu- kemeer", „Roosje, m'n roosje" of „Sjakie van de hoek", kent haar eigen lijk helemaal niet. Dit album wil daar graag verandering in brengen omdat Conny Vandenbos het waard is belicht te worden als kompleet artieste, als een zangeres die bijna elk genre pro fessioneel weet te vertolken. Het is Conny's liefste wens altijd geweest zoveel mogelijk allround te zingen en met kwaliteitswerk, waarvoor zij im mer garant staat, kan dat. In 1960 is het voor Conny Vandenbos eigenlijk pas allemaal begonnen. Na haar radiodebuut bij de KRO kreeg zij de nodige aanbiedingen die haar geleidelijk aan tot een rasartieste van formaat maakten. In het repertoire van dit liedjesalbum zult U vele vertrouw de titels kunnen terugvinden, onder meer een stuk repertoire waarmee Conny in de jaren '60 ons land wist te veroveren, zoals „Paleis met gouden FRIDA BOCCARA: OUBLIER Van de charmante chansonnière Fri da Boccara brengt Phonogram op het Philips-label de LP „Oublier" uit. Op deze langspeler, die werd gepro duceerd door Claude Pascal en Claude Dejacques, staan de bekende, opnieuw gearrangeerde versies van „Bei mir bist du lui je suis Song" („L. Elephant") en veel nieuwe, nooit eerder door Frida Boccara ge zongen stukken. Daarbij zijn voor mij twee opmer kelijke composities, waar ik extra aan dacht aan wil schenken. Het zijn twee folkloristische chansons, door Lina Boccara en Eddy Marnay van een nieuw muzikaal jasje voorzien: „La Marièe" (dat ook door de groep Bots als het Drinklied werd geintroduceerd) en „La route aux chansons" Twee uitstekende nummers, die de overigens voortreffelijk gezongen overige chan sons, op een verrassende wijze af wisselen. Het zou misschien best aar dig zijn om van Frida een elpee vol met dit soort chansons te horen. Er is - dacht ik - materiaal genoeg te vinden in het toch wel foklore-ge- voelige Frankrijk. Een bijzonder fijne plaat, die ik kan aanbevelen bij alle liefhebbers. Frida Boccara, de vrouw die oude talen studeerde aan de Sorbonne in Parijs, klassieke muziek studeerde en vervolgens voor weinig geïnteres seerden in een clubje in Casablanca theaterstukken opvoerde, groeide uit tot een ster van het Franse chanson die vele muzikale modes overleefde en haar carrière vanaf de prilste suksessen vervolgde met een verba zingwekkende stabiliteit. Frida Boccara, met haar van origine Afghaanse achternaam, werd op 29 oktober 1940 in Casablanca geboren. Na een middelbare schoolopleiding ver trok Frida naar Parijs voor een studie Grieks en Latijn aan de Sorbonne. De studie verliep vlekkeloos tot het moment dat Frida een kijkje ging nemen op het conservatorium waar enige vrienden lessen volgden. De drang om ook klassiek zangonderricht te nemen, was niet meer te stuiten. Hoe wel ze in het begin deze opleiding naast haar talenstudie genoot, moest er op een goed moment voor een van de twee gekozen worden. Het werd tenslotte de zangopleiding die ze volg de volgens de methode van de musi cus Walter Gieseking. Hij ging van het standpunt uit dat de gehele par tituur in gedachten gespeeld moet wor den waarbij het eventuele muziekin strument niet of nauwelijks aange raakt wordt Dat heeft op Frida een enorme indruk gemaakt: „Ik zal die lessen nooit vergeten. Nu nog steeds maak ik dankbaar gebruik van wat ik toen leerde Wanneer ik op reis ben, re- Het bleef niet alleen bij klassieke liederen omdat haar voorkeur eigenlijk uitging naar de wat lichtere theater stukken Eenmaal terug in haar ge boorteplaats Casablanca, trad ze daar samen met medestudenten op in de toentertijd bekende „La Baraque". Het was meae zo n bijzonder theater omdat de toegang in principe gratis was. Kon de opvoering de goedkeuring wegdragen van het publiek, dan mocht men na afloop betalen. Het liep niet storm, maar Frida beleefde hier toch haar eerste suksessen voordat ze met haar broer en zuster aanzienlijk meer in de belangstelling kwam met het zin gen van Negro-spirituals. Vervolgens ging het op de solo-tour plotsklaps in een ontzagwekkend tem po. Suksessen op festivals te Barce lona, Majorca, Stockholm en Sopot volgden elkaar op, terwijl ze naar aan leiding van een optreden in een con certgebouw van Moskou de aanbieding kreeg een serie recitals in andere Russiscge steden te geven. Hoewel op dat moment het Franse chanson het grootste gedeelte van haar repertoire in beslag nam („Je crois que tu re- viendras" was een van de eerste op plaat vastgelegde resultaten), had ze er geen enkele moeite mee om ook in het Engels, Duits, Spaans, Russisch, Portugees, Arabisch, Grieks en zelfs in het Nederlands te zingen. Toch bleef haar voorkeur uitgaan naar het Franse lied en zo werden „Cent mille chan sons" en „Un jour, un enfant" (met welke laatste zij in 1969 een gedeelde eerste plaats op het Eurovisie Song festival behaalde) haar grootste suk sessen. (Philips 6412 901). peteer ik nog altijd mijn tour de chant in gedachten zoals ik hem in werkelijk heid uiteindelijk zal vertolken'

Leusder Krant | 1976 | | pagina 13