Hoogleraren zorgelijk over tanende machtspositie van het parlement Nieuwe ontwikkelingen op fotografisch gebied I Herfst in de tuin Nederland loopt er 's maandags het slechtst geschoren bij.... MAGAZIJN MEDEWERKER Nu plant u bloembollen: Umefa Camping produkten Fa. J. W. v.d. Overschakeling op olie en steenkool B.V. UMEFA GEMEENTE LEUSDEN Ook voor bloembollenmest turfmolm, compost, koemest, potgrond en tulnturf. Alles voor tuin en dier. DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 LEUSDER KRANT HEESTERS ZWARTE BESSEN HET najaar is de tijd voor het (ver)planten van heesters; vroeg in het najaar is zelfs nog beter. Zodra het blad geel be gint te worden, gaan we aan de arbeid. Teneinde de plant zo min mogelijk uit de aarde te houden, maken we vooraf bet plantgat klaar op de plaats waar we de plant gedacht hebben. Zorg er daarbij voor, dat u niet te dicht bij een schutting komt, want dan loopt u de kans dat de plant voorover begint te groeien en dat is geen mooi gezicht. Voor bomen geldt, dat deze 2 meter van een erfscheiding moeten staan, wilt u later on enigheid met of gewettigd ingrij pen van de buren voorkomen. Steek in een cirkel om boom pje of heesters de wortels door, zodat u straks één kluitmetwor- tels kunt oplichten en niet alle wortels uit de aarde lostrekt. De plant moet direct na het overzetten nog voedsel kunnen betrekken, dus een zekere reser ve meekrijgen. DE GRONDSOORT BESCHIKKEN we uitsluitend over zanderige grond, dan is het aan te bevelen in het gemaakte gat eerst een emmer water te gieten, op veen- en kleigrond is dat niet nodig en is aantrap pen al voldoende. Nu is het met het oog op het verplanten vrijwel steeds nodig de plant wat te snoeien, opdat de verhoudine van Dlant en wortels niet in bet gedrang komt. Wat mest om de struik is zeer goed. En voor de vorst èn voor de droogte. Ook put de struik hieruit weer voedsel. Dorre takjes verwijde ren we natuurlijk eveneens, ze ontsieren de plant maar en belem meren het licht. ZWARTE BESSEN BESSEN-, bramen- en fram- bozenstruiken komen ook steeds meer in. We moeten er voor zor gen, dat onze planten het zo goed mogelijk doen, opdat het fruit dragen tot het maximum wordt opgevoerd. Men heeft nodig krachtige plan ten met jonge loten. Met het snoeien moet u hier dus om den ken. Oude takken, d.w.z. hout van ongeveer 3 a 4 jaar, moeten we verwijderen, zodat het jonge hout des te meer kracht kan putten uit het voedsel. Bessen ko men vrijwel toch niet aan de oude takken en al mochten er wat bessen komen, dan zijn ze meestal klein. We halen dus al het oude hout er uit. Ook deze planten moeten, om goed te kunnen gedijen, kunnen beschikken over licht, lucht en zon. Zitten er te veel jonge loten in de planten, dan moeten we derhalve ook hieraan onze aan dacht schenken en er wat uit snoeien, zodat de takken niet te dicht elkaar komen te zitten. Een plant, die niet voldoende licht krijgt, zal niet gemakkelijk bloemknoppen kunnen vormen. DENK AAN DE MEST! ZORG voor goede tuinaarde. Mest kunnen we zelf ook maken door alle mogelijke planten- en keukenafval te bewaren, of lie ver op een hoop te leggen achter in de tuin op een beschaduwd plekje Mest van konijnen, duiven, kippen, enz. mengen we daar ook door. Men verkrijgt er een goe de organische mest door. Een composthoop moet een paar keer per jaar worden omgegooid. Tenslotte nog de opmerking, dat zwarte bessen snel groeien. Het is in verband hiermee aan te bevelen de plant in 2 of 3 jaar geheel te verjongen door snoei. Speciaal raden wij u aan de ,,roodknop" of de wellington XXX" of de ..silvergieters zwar te" te planten. Deze laatste soort is speciaal voor zware grond. Deze bessoorten zijn over het algemeen vroegrijpend, zoet van smaak, hebben lange trossen en grote bessen. AMSTERDAM - Van de Neder landse mannen scheert 9 pet zich niet, 79 pet. scheert zich dagelijks en 12 pet. scheert zich wel, maar niet elke dag. 's Maandags loopt Neder land er het slechtst geschoren bij. Op maandagmorgen blijkt 18 pet het scheren over te slaan. 69 pet scheert zich met een electnsch appa raat. Dit alles blijkt uit onderzoekin gen van scheerapparatenfabrikant Braun uit de Bondsrepubliek. Het percentage dat zich droog scheert blijft voortdurend constant. Overigens liggen de verhoudingen toonaangevende fabrikant van metalen kampeerbenodigdheden breidt haar magazijnruimte uit en zoekt daarvoor een: (20-30 jaar). Zijn werkzaamheden zullen bestaan uit het samenstellen van zendingen naar toeleveranciers en de bijbehorende goederenontvangst. Een rijbewijs is noodzakelijk. Enige administratieve kennis strekt tot aanbeveling, evenals een technische feeling. Wie een eigen verantwoordelijkheid wil dragen en afwisselend werk zoekt kan telefonisch of schriftelijk solliciteren bij: Postbus 1 Leusden-C. Tel. 033-41544, hr. Gruteke. ONTTREKKING VAN DORRESTEINSEWEG AAN OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leusden, maken bekend dat zij voornemens zijn de raad dier gemeente voor te stellen de Dorresteinseweg in deze gemeente aan het openbaar verkeer te onttrekken. De betreffende weg is gelegen tussen de Lockhorsterweg en de grens met de gemeente Amersfoort De voorgeno men onttrekking aan het openbaar verkeer zal geen gevolgen hebben voor het gebruik van deze weg door gebruikers c.q. pachters van het land dat aan deze weg uitweg heeft. Ingevolge het bepaalde in artikel 10, tweede lid van de Wegenwet kan iedere belanghebbende tegen het boven genoemde voornemen bezwaren indienen bij de gemeen teraad van Leusden gedurende een termijn van veertien dagen Deze termijn gaat in op de dag na publikatie van deze bekendmaking. Tevens zullen gedurende deze ter mijn ten gemeentehuize, afdeling Algemene Zaken, Zwarteweg 14, alhier, de op deze onttrekking betrekking hebbende stukken en tekeningen voor een ieder ter inzage liggen. Leusden, 21 oktober 1976. Burgemeester en Wethouders van Leusden. de secretaris, de burgemeester, Mr. F J P M Mikkers. Is Mr. A. H. v. d. Post. WILT U VERZEKERD ZIJN VAN EEN GOEDE KWALITEIT, EN NIET TE VEEL BETALEN. KOM DAN EENS BIJ ONS KIJKEN. EEN ZEER UITGEBREID ASSORTIMENT OOK VOOR MINDER BEKENDE SOORTEN. Hamertveldseweg 56 Lausden-Centrum Telefoon 033-41693 Maandagmorgen gesloten tussen droog en nat scheren in de V.S precies andersom De totale markt voor scheerapparatuur in ons land blijft stabiel „Alleen bipnen de markt treedt nog enige verschuiving op. Met de introduktie van een nieuw type apparaat, de Braun micron hoopt Braun, nadat haar marktaan deel de afgelopen jaren al met de helft is toegenomen, op een nieuwe groeigolf voor het bedrijf. Braun heeft thans een marktaandeel van 30 pet., waarmee zij tweede is in Neder land na Philips met verreweg het grootste aandeel (63 pet) De Nederlandse markt is een ver- vangingsmarkt. Braun schat dat er in ons land nu circa 4,5 min. electrische scheerapparaten in omloop zijn, in clusief de zgn. ladyshavers. Daar komen per jaar een half miljoen ap paraten bij, als vervanging of als eer ste apparaat voor jongeren tussen 18 en 24 jaar. Op dit moment zit de meeste be weging in de markt voor duurdere apparaten, en hiervan is Braun bij de introduktie van de Micron uit gegaan. De Micron is een eindpro- dukt van onder meer jarenlang on derzoek naar het scheren, waarbij gebruik is gemaakt van onder meer technieken als „high-speed-filming" (vooral in de medische sector in ge bruik). Duitse onderzoekingen le verden ook het nodige materiaal. Bij deze onderzoekingen kwamen de m> est vreemd v conclusies uit de bus. zo blijken de mannen met de grootste baardgroei in Duitsland roodharige mensen te zijn, die buiten in de Beierse bossen wer ken ,,Als ik uw telefoonnummer maar heb". DEN HAAG - Er is, juist naar aanleiding van het loonbeleid, bepaald reden tot zorg over de tanende machtspositie van het parlement. Dit schrijven de econo mische hoogleraren dr. J. van den Doel, dr. C. Galan en dr. J. Tinbergen, die in maart van dit jaar in ,,economisch-statistische berichten" een pleidooi voor eeo geleide loonpolitiek hebben gehouden, in een vervolgartikel, waarin zij mgaan op de kritiek, die hun oproep heeft ondervonden. Zij zeggen dat de gebeurtenissen se dert maart de stelling ondersteunen, waartoe zij ,,op puur gedragsweten schappelijke gronden" zijn gekomen, namelijk dat ,,als de doelstellingen van de burgers inderdaad op een juiste wijze door het kabinet zijn verwoord, deze doelstellingen dan slechts kunnen worden verwezenlijkt via een demo cratische aanvaarding van dwang in een andere vorm"' Dat deze conclusie juist was, willen de hoogleraren aan tonen met wat er gebeurd is in de fe deratie van Nederlandse vakverenigin gen. Het bestuur van de FNV had op 5 april een discussienota gepubliceerd, die de hoogleraren een „indrukwek kend stuk" noemen, omdat de vak bondsleiders hierin op een unieke wij ze hun achterban voorhielden, waar het in de komende jaren om gaat. Het FNV-bestuur verklaarde zich in de nota bereid van een volledige prijscompen satie af te zien en voor de reële loon stijging van de modale werknemer in 1976 een „nullijn"' te accepteren. De analyse van het FN V-bestuur, die tot deze slotsom had g"leid, is door de leden van de FNV met fundamenteel bestreden, maar werd eenvoudigweg genegeerd De achterban ontliep de fundamentale keus (eigen inkomen of collectieve voorzieningen), waar het FNV-bestuur over sprak, door sim pelweg én handhaving van de koop kracht én instandhouding van de col lectieve voorzieningen én een krach tiger werkgelegenheidsbeleid te eisen. Het resultaat van de besluitvorming was, dat de voorstellen van het be stuur werden afgewezen en dat de FNV onverkorte handhaving van de koopkracht van de modale arbeider eiste. Het nemen van een besluit door een belangengroep als de FNV wordt door het met-bindende karakter van het besluitvormingsproces aangetast, zo als de gedragswetenschappelijke groepstheone leert. De vakbondsleden worden bij het besluitvormingsproces beïnvloed door de vrees, dat de andere burgers met het inkomensoffer zullen willen bren gen, dat van hen wordt gevraagd. Deze vrees kan alleen worden weggenomen als er een orgaan is, dat bij machte is een bepaald inkomensoffer aan alle burgers op te leggen. De vakbeweging heeft die macht niet, de overheid in principe wel. De besluitvorming kan dus met geschieden volgens de me thode van de corporatieve staat (waar de besluiten worden genomen door elangengroepen) maar volgens de methode van de democratische samen leving. De hoogleraren scharen zich wat hun zorg over het falen van de parle mentaire democratie betreft achter de leider van de PvdA-fractie in de twee de kamer, de heer Van Thijn, die in maart in een opstel in „socialisme democratie" onder meer wees op versterking van de maatschappelijk, belangengroepen. Volgens Van Thij; muilkorft het parLement zichzelf. 4, macht die het parlement nog heeft wort door een parlementaire meerdert^ gebruikt om een grotere greep v# de overheid op het parlementaire ge. beuren af te remmen De hoogleraren delen de mening vi Van Thijn, dat een werkelijke verster king van het parlement alleen dem baar is wanneer een meerderheid vü de leden bereid is een beleid te on: wikkelen om de overheid meer greq te geven op veranderingsprocessen onze samenleving en wanneerdaarvoi nieuwe wettelijke instrumenten wordt ontworpen. „Alleen al daarom diet de PvdA-fractie met aan het zichze; muilkorven bij te dragen en ernstige dan tot dusverre uit de reacties q ons eerdere pleidooi voor een gelen loonpolitiek gebleken is te overwege de hoofdelementen van het loon- ensi larisbeleid opnieuw aan hun eigen be sluitvorming te onderwerpen Het fnuikend voor het parlementaire bu-j getrecht als een vakbeweging de vnj heid zou worden gelaten om de koste van het door haar zelf gewenste be leid in de lonen af te wentelen daarvoor in feite niet te betalen' De hoogleraren waarschuwen, di een corporatieve maatschappij oot staat, wanneer de uiteindelijke beslis sing over de omvang en de samenstel ling van de publieke sektor aan de par lementaire besluitvorming blijft ont trokken ten gunste van het georgi niseerde bedrijfsleven DEN HAAG (ANP) - Als de grote industrieën en elektriciteitscentrales gaan overschakelen op steenkool en stookolie zal dit een sterke toeneming van de milieuvervuiling met zich mee brengen Als gevolg van de eindigheid van de Nederlandse aardgasvoorraden zal deze omschakeling echter onver mijdelijk zijn Dit stellen de ministers Lubbers (economische zaken), Vorrink (volksgezondheid en milieuhygiëne) en Boersma (sociale zaken) in antwoord op vragen van het CHU-tweede-kamer- lid Kruisinga. Als er geen maatregelen worden genomen ter .bestrijding van de lucht verontreiniging zal de overschakeling in Zuid-Holland zelfs leiden tot een overschrijding van de als aanvaard bare norm aangegeven grenswaarde voor zwaveldioxide in 1980 Als alleen al de elektriciteitscentrales in Rijn mond zullen overstappen van het gebruik van aardgas op dat van stookolie met een zwavelgehalte van 1 procent zal de uitworp van zwaveldioxide stijgen met 45 000 ton. Overigens zal de omschakeling niet alleen een luchtvervuiling ten gevolge hebben door de uitworp van zwavel dioxide maar ook door die van stik stofoxiden, zo blijkt uit het antwoord van de bewindslieden. KEULEN (ANP) - De foto industrie ziet goede toekomstmoge lijkheden ook al zijn er nog maar weinig aanwijzingen voor een eco nomisch herstel. De ontwikkelingen gaan voor de leek steeds verder in de richting van een uiterst gemakkelijk te bedienen fototoestel van klein formaat. Verder is, na Polaroid, Kodak met wat genoemd wordt een .direkt-klaar" camera op de markt verschenen. Bovendien blijft de elek tronica in de fotografische industrie in opmars. Dit blijkt uit de documentatie, die bij tassen vol door de bezoekers aan de Photokina in Keulen de deur wordt uitgedragen, evenals uit door lei dende functionarissen gehouden toespraken. Na Polaroid dus Kodak, maar de eu- ropese gigant Agfa-Gevaert ziet nog niet zoveel in camera's die enkele seconden na de opname een kant en klare kleurenfoto afleveren. „Natuurlijk zijn wij daarmee be zig," aldus een woordvoerder van Agfa-Gevaert. „Ons laboratorium heeft ook al een dergelijk apparaat klaar, maar dat is nog niet produk- tierijp. Afgezien van de technische kant zal ons bedrijf pas met een der gelijk apparaat op de markt komen als de conventionele systemen geen winsten meer opleveren. En de markt voor de conventionele syste men groeit nog steeds." Verder wijst men erop, dat de Films die voor de „direkt-klaar" ca mera in Duitsland op het openblik een marktaandeel hebben van zeven procent. Ook wijst men op de hoge investeringen en op de milieupro blemen, die bij dit nieuwe systeem een woordje meespreken. De milieuproblemen hebben wij opgelost, zeggen de Kodak- functionatissen. Indien men met onze nieuwe kant en klaar toestellen werkt, heeft men geen milieuver- vuillend afval. Daarbij toont men een uit het toestel gekomen foto met aan de achterzijde twee stnpvormige „reservoirs". De één heeft de voor de foto benodigde chemische stoffen bevat, de andere heeft, nadat de foto uit het apparaat gekomen is, de verwerkte stoffen overgenomen. Deze stoffen worden na verloop van tijd steeds onschade lijker, aldus een woordvoerder. Het nieuwe systeem heeft in de Verenigde Staten al zoveel belang stelling gekregen, dat men de pro- duktie tenauwernood aankan. Dat is dan ook de reden dat Europa pas het volgend jaar de nieuwe camera kan kopen. Wanneer is nog niet precies te zeggen. Het fototoestel is niet een van de kleinste, maar het is ook bedoeld als een toestel dat men mee op reis neemt. Het diqnt in de eerste plaats voor het fotograferen in huiselijke kring met als resultaat foto's die di- rekt worden afgeleverd door het toestel. De foto's zijn iets duurder dan die, welke het resultaat zijn van het foto graferen met een normale kleuren film. Het is mogelijk de met het nieuwe toestel genomen foto's na te bestellen. Meer dan 70 procent van alle Ne derlandse gezinnen bezit een foto toestel en van dit aantal fotografeert 78 procent in kleur. Dia's maakt 16 procent van de gezinnen en on geveer 12 procent fotografeert zwart-wit. De zwart-wit fotografie vindt men bijna uitsluitend in de wat men noemt hobbysfeer Ook de elektronische flitsappara- tuur is nog steeds in opmarkt, ten nadele van de flitsblokjes Dergelijke apparatuur wordt in ons land door 52 procent van de fotogra fen (amateurs en beroeps) gebruikt Is video-apparatuur, zoals de radio-industne al op de markt brengt, een bedreiging voor de in dustrie van filmapparatuur? De eerste tien jaar zeker nog niet, aldus de Agfa-woordvoerder. Het conventionele filmsysteem wordt steeds perfecter en is steeds gemak kelijker te bedienen in tegenstelling tot de apparatuur die met de mag neetband werd. Bovendien is die niet gestandaardiseerd en wordt de normale filmapparatuur steeds compacter, hetgeen van de andere methode nog niet kan worden ge zegd. Dat de fotografische industrie niet bij de pakken neerzit blijkt ook wel uit de omvang van de Keulse ten toonstelling, die in vergelijking met 1974 weer met elf procent in omvang is toegenomen. Het aantal buitenlandse deelnemers is met 15 procent gestegen. In totaal nemen 916 bedrijven aan de beurs deel, van wie er 545 uit het buitenland (31 landen) komen. Aan de kop ligt Amerika, gevolgd door Engeland, Japan, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Nederland en België. Uit ons land nemen 21 bedrijven deel. Ook zitten de fabrikanten wat de ontwikkelingen en verbeteringen betreft, niet stil. Er werd bij voorbeeld een fototoestel van Ja panse makelij getoond met een zoomlens en is het laatste snufje op diagebied eer. projector met twee lenzen, die het mogelijk maakt de dia-afbeeldingen in elkaar te laten overloeien, zodat de gebruikelijke „stagnatie" is verdwenen. De rubbering van uw snelkookpan mag u nooit afwassen in een sop van een synthetisch middel. Doet u dit wèl, dan kan het rubber gaan brokke len Etenswaren in een koelkast moeten altijd goed afgesloten worden bewaard tegen uitdrogen Gebruik hiervoor plas tic zakken, stapeldozen of aluminium folie Glaswerk harder maken kunt u door het met koud water op het vuur te plaat sen en 10 minuten laten doorkoken. Het water met glas er in laten afkoe len Koffiefilterzakjes kunt u meermalen gebruiken als u de op elkaar geplakte kantjes even met uw naaimachine door stikt Een zonneschermpje voor uw plan ten voor het raam kunt u maken van een oud stuk vitrage U knipt een strook van de hoogte en breedte die u nodir hebt en zet aan de hoeken een lusje van elastiek Aan het raamkozijn maakt u twee haakjes waar u de lusjes om heen kunt doen. U kunt het wegnemen als de zon niet meer schijnt. Elektrische apparaten zoals een efc Ironisch orgel, televisietoestel e d.® gen nooit snel na elkaar uit en i worden gedaan Wacht daarmee alti minstens 10 minuten De doornen van rozen moet u aam stelen afhalen als u ze in een vi zet. U kunt dit gemakkelijk doen e een pannespons. Lathyrus in een vaas blijven la# goed als u ze in een klein beetje ter zet Wel iedere dag ververs»" Glashelder water in uw aquaria kunt u verkrijgen door het hoorntu (ceratophyllum). Deze waterplant tra alle in het water zwevende deeltj- aan en is verkrijgbaar bij elke erke» de aquariumhandel

Leusder Krant | 1976 | | pagina 14