„The outlaw-Josey Wales" - intelligente western met Clint Eastwood in hoofdrol In het kort bekeken Monty Python: waanzinnige humor te lang uitgesponnen Vakwerk, of: Leiden in last LEZING OVER TM-TECHNIEK Filmagenda Amersfoort LEUSDER KRANT - FILM DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 lï Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 21 tot en met woensdag 27 j oktober 1976 GRAND, tel. 033-14632. ,,De eend en de Cadillac", a l. 2.00- 8.00 uur; zaterdag 2.00- 6.45- en 9.15 uur, zondag 2.00-4.15 - j 6.45- 9.15 uur (uitgezonderd maan dag). STUDIO G, tel. 033-14632. Monty Python en de heilige gr... gr. .Graal". 14 jaar. 2.15- 7.00- 9.30 uur; zondag 2.15- 4.30- 7 00- 9 30 uur CINEMA 1, tel. 033-18900 Iedere middag, de nieuwe Asterix Asterix verovert Rome" a.l. 2.00 uur, zondag 2.00- 4.15 uur Iedere avond, The outlaw Josey Wa les" (de hel wacht op hem!) 14 jaar 6.45- 9 15 uur CINEMA 2, tel 033-18900 ,,Once upon atimeinthewest". 14ir. 1.45-7.45 uur, zaterdag en woens dag 7.45 uur. EURO, tel. 033-33655. ,.Max Havelaar". a.l 1 45- 7.45 uur CITY, tel. 033-16572. Vrijdag t/m zondag, Platvoet in Hong Kong" a.l. 6.45- 9 15 uur; zaterdag 2.00- 6.45- 9,15 uur; zondag 2 00- 4.15- 6.45- 9.15 uur (Donderdag, maandag, dinsdag en woensdag wegens verbouwing geslo ten). NACHTVOORSTELLINGEN CITY, tel. 033-16572. In de late sex show ..Meisjes zonder mannen". 18 jaar. Vrijdagavond 23.45 uur ,,Held onder de helden in HongKong" Zaterdagavond 23.45 uur, 18 jaar. Wie regelmatig de televisie programma's van Monty Python heeft gezien, weet ongeveer wat hij of zij kan verwachten bij het kijken naar de eerste bioscoopfilm van het Python-team met z'n absurdistische humor. De serie heeft blijkbaar een grote schare bewonderaars en hoe wel ik lang niet altijd onder de indruk kom van de methode en de uitwerking van de waanzinnige humor van Chapman, Cleese en de zijnen, moet ik toch toegeven, dat „Monty Python en de heilige graal" best leuk is om naar te gaan kijken, hoewel de filmmakers er niet in zijn geslaagd, anderhalf uur achtereen het peil der waanzin te bewaren, dat hen zo kenmerkt van hun wekelijkse half uurtje. Je moet van dit soort GRAND THEATER. In deze herfstva- kantieweek werd ,,De eend en de cadil- lac" van Louis de Funès nog eens van stal gehaald, wellicht in afwachting van zijn nieuwste lach-kanon. die misschien met Kerst in de Nederlandse bioscopen zal gaan draaien Hoe het ook zij, ,.De eend en de Cadillac" is uitstekend vakantie-vertier voor jong en oud, waar Louis de Funès borg voor staat Bijge staan door Bourvil. (Alle leeftijden). STUDIO G. Monty Python en de heilige graal" is een anderhalf uur du rende film over Koning Arthur en zijn zoektocht naar de Heilige Graal van het duo Terry Gilliam en Terry Jones. Waanzinnige, absurde humor, zoals we dat kennen van de Monty Python-TV- shows, maar de regisseurs zijn er niet in geslaagd om hetzelfde tempo als in hun TV-half uurtjes in deze film te handhaven en dat gaat zich op een ge geven moment wreken (veertien jaar, eerste week) Eastwood, die zijn roem als filmacteur voor het grootste deel te danken heeft aan de succesvolle Ita liaanse western-regisseur Sergio Leo- na, heeft nadien ook zonder deze Ita liaan menige western gemaakt. Met wisselend succes, hoewel Eastwood het bij het publiek in het algemeen wel aardig doet, zijn niet al zijn films even goed ..The outlaw-Josey Wales", met de belachelijke Nederlandse titel ,,De hel wacht op hem, is echter van uitste kende kwaliteit, juist door het ietsie pietsie meer diepgang dan de doorsnee-western. Hoewel het alles behalve ontbreekt aan pure aktie, heeft scenario-schrijver Kaufman getracht wat meer in het karakter van de hoofd persoon te graven en Clint Eastwood voelde dat goed aan, waardoor een western ontstond die boeit van het begin tot het eind, zonder dat de aktie daar alleen debet aan is. Josey Wales is een goedmoedige agrariër ten tijde van de Amerikaanse burgeroorlog. die ondanks de turbulente strijd om hem heen door blijft ploeteren in de Amerikaanse vruchtbare grond om samen met zijn vrouw en zoontje een redelijk bestaan op te kunnen bouwen. Maar zoals altijd gaat in tijd van oorlogen: het valt niet mee om er buiten te blijven Leden van de Noordelingen komen op plundertocht langs de boerderij van Wales en vermoorden moeder en zoon, terwijl Josey Wales zelf bezig is met zijn zware landbouw-werk Hij komt juist op tijd om zijn huis in vlammen op te zien gaan, terwijl zijn zoon en vrouw voor zijn ogen worden gedood. Dan begint het te smeulen in de ogen van deze pacifisti sche boer. Hij legt zijn landbouwwerk tuigen neer en pakt zijn wapen Josey Wales gaat op zoek naar wraak en sluit zich later aan bij een groep gedeser teerde soldaten. Als er vrede aanbreekt en de deserteurs clementie wordt aan geboden, wordt de groep ontbonden en de ex-soldaten leveren keurig hun wa pens in om daarna te worden afgeslacht. Josey Wales kijkt op een afstand toe en ontdekt bij de officieren enkele van de moordenaars van zijn vrouw en kind De eenmansstrijd begint en Clint Eastwood weet op een voortreffelijke wijze de zwijgende wreker te spelen, die lak heeft aan alles, maar zich in leven weet te houden door voortdurend de ogen wagenwijd open te houden. De zuivere western-sfeer (harde aktie tus sen het goede en het kwade) komt dan in konflikt met de menselijkheid van de eenling, die ondanks de gloeiende haat, graag warm menselijk kontakt wil heb ben. maar eenzaam zijn weg moet gaan totdat zijn taak is volbracht. Want er staat een hoge prijs op zijn hoofd Er wordt op hem gejaagd. Door de moor denaar van zijn familie en door zijn vroegere kameraad, de voormalige lei der der outlaws die zich bij hen heeft aangesloten uit opportunisme De outlaw Josey Wales sluit tenslotte toch een compromis met zijn laatste achtervolger Hij is moe geworden van de strijd, maar niet langer alleen. Misschien klinkt dit voor western- liefhebbers een tikkeltje al te roman tisch, maar in beeld valt dat allemaal nog wel mee. Zeker is. dat ..The outlaw Josey Wales" een intelligent gemaakte western is, die méér te bieden heeft dan het pure geweld van het ruige wilde westen in een tijd, toen een menseleven zo bitter weinig waard was. (Cinema 1eerste week, veertien jaar, alleen in de avondvoorstellingen). Monty Python en de heilige graal. humor houden, maar doe je dat, dan is „Monty Python en de heilige graal" natuurlijk het summum van humor. Basisgegeven is Koning Arthur en zijn Ronde Tafelridders, die op zoek gaan naar de Heilige Graal in opdracht van God Monty Python en zijn team van tekstschrijvers hebben zich enorm uitgeput in het verzinnen van tal van briljante grappen, die echter - in tege nstelling tot de televisie-half-uurtjes. een nogal lange aanloop nodig hebben, wat vooral in de tweede helft van de film steeds duidelijker wordt, waardoor de aandacht verslapt. De jacht op de heilige graal, compleet met imaginaire paarden (waarbij het geluid via kleppe rende cocosnoten wordt gemaakt) waanzinnige moordpartijen compleet CINEMA 1. In de matinee voorstellingen van Cinema 1 kan men kijken naar de nieuwste avonturen van Asterix, die Rome tracht te veroveren en daar ook in slaagt. Uitstekend (sati risch) amusement voor jong en oud. (Tweede week, alle leeftijden). In de avondvoorstellingen draait in Cinema 1 de uitstekende, intelligent gemaakte western ,,The outlaw Josey Wales" met Clint Eastwood in de hoofd rol als de stille wreker op zoek naar de moordenaars van zijn vrouw en kind. Een western, die naast het gebruikelijke portie geweld en talrijke aktie-scènes, eveneens verschillende rustpunten kent. die de film méér diepgang en de hoofdpersonen méér karakter geven, (eerste week, veertien jaar). CINEMA 2. ,.Once upon a time in the west" van Sergio Leone begint in Amersfoort aan een nieuwe ronde en draait vanaf donderdag voor de vierde week (in reprise). De volledige versie van Sergio Leone's meesterwerk met Charles Bronson en Henry Fonda in de hoofdrollen. De muziek van dit western-epos is van de hand van Ennio Morricone. (vierde week, veertien jaar) EURO CINEMA. ,,Max Havelaar" van regisseur Fons Rademakers is verhuisd naar het kleinere Euro Cinema, maar begint wel aan de ze vende week. De uitstekende Neder landse film, gebaseerd op de dagboek notities van Eduard Douwes Dekker (Multatuli) met Peter Faber en Sacha Bulthuis in de hoofdrollen, vormt een boeiende, fascinerende terugblik op ons rijke koloniale verleden, waarbij duidelijk wordt, dat we onze handen als land niet in onschuld kunnen wassen, (zevende week. alle leeftijden) CITY. Tussen de verbouwing door doet Bud Spencer deze week zijn best om de misdaad in Hong Kong uit te roeien als inspecteur Rizzo van de Napolitaanse politie en hij slaagt daar bijzonder goed in, want Bud Spencer is gewoon een krachtpatser, waar zelfs de karate- technieken van de „kleine" Chineesjes niet tegenop kunnen ..Platvoet in Hon- kong" is de titel van dit gangster spektakel. (Alle leeftijden) NACHTVOORSTELLINGEN CITY THEATER.In de vrijdagnacht voorstelling van City wordt weer eens ruim baan gegeven aan de massa- sexfilm-producent, de Duitse regisseur Michael Thomas. Dan draait de film „Meisjes zonder mannen" (een won derlijk genoeg exacte vertaling van de Duitse titel waarin de camera ons een ruime blik gunt achter de muren van een meisjesinternaat, waar alleen een jonge bakker toegang heeft Maar ook zonder de bakker vervelen de meis jes zich geen moment, dat is duidelijk. (18 jaar) Zaterdagnacht in City Theater aan dacht voor „Held onder de helden in Hongkong", een aktiefilm, met „De Chinese Jan met de losse handjes' in de hoofdrol, die drastisch te keer gaat. Maar goed. dat ie een dag na Platvoet draait, want Bud was ook in Hongkong enLaat maar. Het schijnt dat je alleen maar kunt vechten in Hongkong als we de films moeten geloven. (18 jaar). door Bert Vos In het algemeen ben ik niet zo'n fervente liefhebber van westerns. Op enkele uitzonderingen na (Once upon a time in the west, en de western- komedie's als The duchess and Dirtwater Fox) ben ik van mening, dat de formule, waarmee dergelijke films in elkaar worden gezet volgens een vast patroon werkt. Anders kan ik gelijksoortigheid niet verklaren, waarmee vooral de tegenwoordige westerns van de lopende band rollen. Gelukkig dat er gunstige uitzonderingen zijn op deze regel en dat is ook de reden, dat ik méér aandacht wijd aan de nieuwste Clint Eastwood: „The Outlaw Josey Wales", met Clint Eastwood in de hoofdrol. De film werd door hem zelf geregisseerd, nadat hij de regie overnam van Philip Kaufman, die het scenario schreef. (Kaufman is onder meer bekend als regisseur van de nogal opzienbarende western: „The Great Minnesota Raid"). Held onder de helden in Hongkong. Toen meneer en mevrouw de j straat binnenreden, glunderden hun gezichten. Ze straalden. „Kijk man, hier zi/n we dan op de goud kust, de luxe buurt." Hun toekom stige huis leek een kasteel, glanzend van nieuwigheid met de deur uitnodigend geopend, maar dat was de schuld van de meter- opnemer, die de deur wat slordig achter zich had dichtgetrokken. Het slot klemde. Toch lag over de schakel-bungalows een devote sleer van intense rijkdom. Goed, met het groen was het nog maar magertjes gesteld, maar over een paar jaar zou alles rijkelijk in dicht gebladerte zijn verborgen. Het echtpaar parkeerde de auto op één van de ruimschoots voorhanden zijnde parkeerplaatsen, apart be tegeld, herkenbaar en nog zonder olievlekken van Mercedessen en andere hooggektasseerde ver- ivoermiddelen. „Ruimte genoeg", konstateerde de man tevreden, terwijl hij met een eigenaars-air het ponier achter zich dichtsloeg en met welbehagen rondkeek naar andere lotgenoten. Het plein was echter verlaten, op een enkele somber ogende bouwvakker na, die zeulend met een ladder zijn dagelijkse route volgde. „Laten we eens kijken, in wat voor villa we straks zullen wonen," j zei mevrouw en ze dacht aan haar huren, die zich een dergelijke luxe nog niet konden veroorloven en de enthousiaste verhalen dan ook v steevast met jaloerse blikken aan hoorden of zich zwijgend terug- hokken in hun eigen schamele be- doeninkjes, mokkend over de grote ongelijkheid, die zelfs door Joop den Uyl na vier jaar regeren niet kon worden rechtgetrokken. In de hal van het huis was het wel oven wennen, want het echtpaar i nod verzuimd laarzen aan te trek ken. Voor zwemmen was de wa- terpias te ondiep, zodat ze besloten al wadend een doortocht te forceren naar de hardhouten hop, die fungeerde als een foto genieke waterval. „Het lekt er gens, zei meneer met kennersblik. Mevrouw knikte. „De loodgieter zal nog bezig zijn," opperde ze. De kamer was nog gezellig droog. Dank zij de hoge drempel, waar mevrouw met haar hoge hak ken wel lelijk over struikelde, maar die toch maar mooi al dat water had tegengehouden. De closetpot in de hoek van de living viel op door haar witte glans. „Merkwaardige plaats," zei mevrouw fronsend, maar meneer haalde luchtig zijn schouders op. „Dat is „in" tegen woordig," wist hij zich te herinne ren, ook al vond hij het al evenmin funktioneel als de waterval langs de hardhouten wenteltrap. „Het is toch gezellig je behoeften te doen, terwijl het haardvuur warm knap pert," vond hij en wees met een triomfantelijk gebaar naar de open haard. Mevrouw knikte instemmend terwijl meneer de vuurplaat inspekteerde. „De rook afvoer gaat zeker volgens een nieuw systeem", veronderstelde hij, „want er zit geen afvoerkanaal in. Toch straks eens aan de make laar vragen. Die weet alles." De bovenverdieping was één oase van rust als je het neerklette rende water niet meerekende. Een loodgieter was nergens te beken nen. „Daar is de badkamer met de luxe tegels," riep mevrouw opge togen uit en holde naar de badka merdeur. Meneer en mevrouw konstateerden, dat de deur van ongekende kwaliteit was, want het had toch maar minstens enkele duizenden liters leidingwater tegen gehouden. Mevrouw werd door de kracht meegesleurd, de trap af. Meneer kreeg de deur tegen zi/n hoge voorhoofd. Het gaat uitstekend met beiden. Ze mogen weer bezoek hebben. Inmiddels hebben vakmensen de kleine gebreken aan de nieuwe villa hersteld. Zij het na enig aan dringen. Want de directeur van het bouwbedrijf was aanvankelijk erg boos. „De mensen kunnen nou nooit eens wachten totdat alles klaar is", had hij gezegd, „moeten zo nodig direkt naar hun nieuwe huis zodra die is opgeleverd. Geen zelfbeheersing Geen klasse. "Daar waren de oude buren van meneer en mevrouw het volkomen mee eens. Maar dat is pure afgunst. Zij hebben geen geld, om zich een dergelijke kostbare bungalow te kunnen permitteren, zo'n degelijk stuk vakwerk, tot stand gebracht door nijvere handen, die bouwen voor de toekomst. In Leiden, zoals de krant ons vorige week vertel de V. mei het gentlemenlike optreden der Engelse ridders en het steeds weer re lateren aan de werkelijkheid van de ze ventiger jaren, tenslotte uitmondend in een complete arrestatie van alle deel nemers aan dit spel der fantasie Dat is Monty Python. De beide Python-regisseurs Terry Gilliam en Terry Jones hebben hun best gedaan, maar ze zijn er niet in geslaagd om hetgeen zij regelmatig in halve uur tjes op TV brengen, in dezelfde kwaliteit op het witte doek over te brengen Maar een anti Python-kniesoor, die daar op let (Studio G, veertien jaar - eerste week. Zoals bekend bekroond met 26 ossekarren). V. KINDERVOORSTELLING CINEMA 2 ..Pedro's wonderbaarlijke wereld reis" al Zaterdag en woensdagmiddag 1 45 u KLEUTERTJE KIJK EENS EURO Zaterdagmorgen 10 30 uur ..Tekenfilm parade", a 1 SPECIALE OCHTEND VOORSTELLINGEN GRAND ..The good, the bad en the ugly" STUDIO G „The Graduate". CINEMA 1 „Vol gas met Herbie" CINEMA 2 „The way of the dragon". EURO „Oom Ferdinand en de toverdrank" LEUSDEN - Op dinsdag 26 oktober zal drs M. Oudshoorn, psycholoog en leraar Transcendente Meditatie een inleidende lezing houden over de Trans cendente Meditatie techniek (TM-tech- niek) in café-restaurant Nieuw-Leus- den, Biezenkamp 4, Leusden. De lezing begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. De TM-techniek is een zeer eenvoudige, moeiteloze tech niek.. die leidt tot een rust, die veel dieper is dan de rust in diepe sl^ap. In deze diepe rust kunnen zich op een volkomen natuurlijke wijze allerlei diepgewortelde spanningen en ver moeidheden oplossen. Zoals uit vele wetenschappelijke onderzoeken blijkt leidt een regelmatige beoefening van de TM-techniek tot dramatische ver beteringen van geestelijk, lichamelijk en sociaal functioneren Platvoet In aktie, ook al in Hongkong. Scène uit de „Eend en de Cadillac" met de Funès en Bourvil. KINDERVOORSTELLINGEN Cinema 2 Het is allemaal tekenfilm, wat de bioscopen deze week voor onze peuter en kleuter te bieden heeft. Naast „Asterix" in Cinema 1 voor de al wat oudere jeugd, kunnen de kinderen in Cinema 2 op zaterdag- en woensdag middag kijken naar „Pedro's wonder baarlijke wereldreis", een nieuwe te kenfilm waarin Pedro allerlei wonderlijke avonturen beleeft Het bij zondere aan deze tekenfilm is wellicht. dat hij van Chinese makelij is en dat zie je niet zo vaak in het kleine filmwereldje van het kind. In het kader van „Kleutertje kijk eens" kunnen de kleuters zaterdag morgen in Euro Cinema genieten van een tekenfilm-parade. En verder draait dan natuurlijk ook nog „De eend en de cadillac" voor jong en oud in Grand Misschien een uitkomst voor vermoeide ouders, die de herfstvakantie voor één middag ongeschonden door wil ko men

Leusder Krant | 1976 | | pagina 19