Subtiele expositie van Metten Koornstra alerie geopend met tie van Koornstra Uit de hoge school der wetenschap LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 Eetcafé „De Hakhorst" n gebruik genomen Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Het algemeen voorzieningenpeil van Leusden-centrum, al jarenlang een zorgenkindje van de gemeente, eordt de laatste tijd in snel tempo op het gewenste niveau gebracht. Werd op 8 oktober de nieuwe bibliotheek officieel geopend, vorige i»eek zaterdag was het de beurt aan het eetcafé van Freddy Textor, indergebracht in de boerderij „De Hakhorst" in Alandsbeek Oost. jovendlen werd in deze boerderij op de hooizolder de galerie „Hak- lorst" in gebruik genomen met een expositie van litho's van de leeldende kunstenaar Metten Koornstra (waarover in een apart "irtlkel méér). Hoewel alle boerderijen tegelijk op 20 november a.s. officieel in ge bruik zullen worden genomen, was er zaterdag toch wel alle aanleiding tot gepaste feestvreugde, ook al kwam er bij de ingebruikneming van het eetcafé geen officieel vertoon aan te pas. De geheel gere noveerde boerderij „De Hakhorst" is zowel extern als intern een ju weeltje geworden, zoals ook de bi bliotheek is ondergebracht in een schitterend verbouwde boerderij. Het eetcafé (Nederlands woord voor bistro) van Freddy Textor met de galerie is zonder meer een aan winst voor Leusden en haar pluri forme bevolking. De talrijke geno digden hebben zaterdag hun lof dan ook niet onder stoelen of banken gestoken, ook al waren er geen officiële sprekers en bleef alles lekker informeel, kompleet met lekkere hapjes en een drankje. Men had volop de gelegenheid om de sfeer van de boerderij op te snui ven en te bewaren voor rustiger tijden De boerderij (met de schuur en de hooiberg) is gerestaureerd naar een oorspronkelijk idee van het ar chitectenbureau Woerden, Schnei der Duermeyer b.v. te Soest door de Dienst Gemeentewerken van Leusden met het architectenbureau als adviseur. Zowel het interieur als het exterieur is vrijwel geheel in authentieke staat bewaard geble ven. met uitzondering van de ver binding tussen boerderij en schuur. In het eetcafé, de voormalige boerderij, is alles in hout opgetrok ken en ademt een intieme sfeer uit. De bar is geverfd in een ietwat af wijkende groene kleur, zoals je dat wel vaker in boerderijen ziet en er staat een antieke kassa op, die naar men hoopt, regelmatig zal rinkelen om het eetcafé rendabel te kunnen houden. Er is - aan de achterkant van de zaal naast de ingang - een verho ging gekreéerd, waarop enkele zitjes en een biljart. Een grote lees tafel en de verschillende eettafel- tjes, completeren het geneog- lijke, intieme geheel Op zolder is de galerie onderge bracht. Een geschikte ruimte, waar naar we hopen nog talrijke kunste naars hun werk zullen kunnen expo seren. Voor Leusden zeer zeker een aanwinst, gezien het aantal beeldende kunstenaars dat Leusden telt. Zij zullen nu ook binnen eigen gemeentegrenzen hun werk tentoon kunnen stellen en kunnen presenteren aan de Leus- denaren. Interieur van het „eetcafé De Hakhorst" van Freddy Textor. geval een geruststelling zijn te we ten, dat hun boerderij, waar ze jaren achtereen hun wel en wee mee maakten, niet zal worden afgebro ken. Ook al is dat wellicht een schrale troost, de boerderij blijft ten dienste staan van de ge meenschap. Gisteren kon men voor het eerst een hapje gaan eten in het eetcafé „De Hakhorst". Wij ho pen, dat de Leusdenaren de weg zullen kunnen vinden naar één van deze oude hoekjes van het voormalige Hamersveld. Het is de moeite waard. De schuur van „De Hakhorst", onder beheer van SOCCLE voor verenigingsbijeenkomsten, cursussen, etc. Deze schuur biedt ook ruimte voor bijvoorbeeld het alternatieve filmcircuit (filmhuis), kleine theaterprodukties (er is een klein podium) en dat soort culturele manifestaties. OLIEPEST Misschien kan men „eerstdaags" oliepest met een bijzonder soort bacterie doeltreffend bestrijden Gelijk bekend bestaat olie uit een samenstel koolhydraten (koolwaterstoffen). Even eens is bekend dat sommige bacteriën zulke koolwaterstoffen kunnen verte ren. Het vervelende is, dat elke stam zich slechts voedt met een bepaalde koolwaterstof. Eén stam is dus niet toe reikend om ruwe olie geheel te verteren. Een serie stammen soms? Neen. want is gebleken dat de stammen zich „verdringen" om aan hun trekken te komen en dat ze elkaar in hun opti male groei belemmeren resp. hinderen. Er is maar één oplossing mogelijk wil men het gedaan krijgen dat ruwe olie bacterieel geheel wordt afgebroken. Het creëren van één stam, behept met diverse eigenschappen t.a.v de diverse koolwaterstoffen. Dit nu is in beginsel gelukt! Dank zij het onverzettelijk werk van Chakrabarty, microbioloog, ver bonden aan General Electric. Hij heeft onlangs een soort „supermicrobe" ge synthetiseerd door bedoelde eigen schappen, verspreid over vier bacte riestammen, in één stam onder te bren gen. Zijn superbacterie is in staat geble ken om twee derde deel van alle kool waterstoffen in ruwe olie af te breken. Nog niet hiermee tevreden werkt hij nu verder aan een verbeterde editie van zijn superbacterie. WATERDAMP Nadat in het najaar van 1974 m.b.v. de 91,5 cm infrarode telescoop aan boord van het NASA onderzoekings vliegtuig C141 waterdamp in jovi- niaanse wolkenmassa's is ontdekt, is het nu gelukt vanaf een grondstation op aarde: het Jet Propulsion Laboratory te Pasdena koolmonoxide (kolendamp) in de atmosfeer van Jupiter, onze grootste planeet, aan te tonen. Zo ontdekt men steeds meer in de dichte dampkring van Jupiter. Naast de hoofdbestanddelen van de Jupiter-atmosfeer t w. waterstof en helium, zijn tot dusverre methaan (moerasgas), aethaan, acethyleen, fos- forverbindingen, ammoniak en tenslotte ook nog waterdamp en kool monoxide bekend geworden. HONGER Volgens de algemene opvatting staan honger en trek onder controle van her- seninstanties. die in de hypothalamus (een deel van de tussenhersens) zijn ge zeteld. De jongste resultaten van het onderzoek verricht door Zeigler van de City University te New York toonden evenwel aan, dat de mond als de plaats aan te merken is, waar hongergevoelens „besteld en afbesteld" kunnen worden. Het gebied van mond en gezicht wordt door de nervus trigeminus (de vijfde kopzenuw) bestreken resp. verzorgd. Het trigeminus-stelsel (van gevoelens- en bewegingszenuwen) is een zenuw systeem, dat contact-, temperatuur- en pijnprikkels van mond en gezicht naar de hersens leidt. Ergens op een plek van dit systeem spuit de tandarts dan ook het plaatselijk verdovingsmiddel in. Ten aanzien van dit systeem zegt Zeigler letterlijk dat het waarschijnlijk meest opwindende aspect van zijn on derzoek daarin ligt dat hij heel sterk het gevoel heeft een tot voor kort niet pre cies genoeg opgemerkt gewaarwor dingssysteem van het levende wezen ontdekt te hebben. LUCHT Men heeft nu interesse gekregen voor luchtbelletjes in gletscherijs. Men heeft deze atmosferische insluitsels aange troffen m de bovenste (tot 800 m diepte) gletscherijslagen. Boorkernen uit grotere diepten bevatten, direct nadat ze naar de oppervlakte waren gehaald, geen luchtblaasjes. Blijkbaar wordt de lucht onder de daar heersende hoge druk in het gletscherijs „opgelost" om aan de oppervlakte na verloop van korte tijd en bij normale druk en in een ijskast bewaard weer „tevoorschijn" te komen in de vorm van kleine lucht blaasjes, die evenwel er anders uitzien dan de oorspronkelijke.Het onderzoek van in gletscherijs ingesloten lucht is van groot wetenschappelijk belang, omdat het uitsluitsel kan geven over de samenstelling van de atmosfeer in de voorrijd. En zo worden steeds meer prehistorische geheimen aan de open baarheid prijs gegeven. GIF Er komen hoe langer hoe meer gif tige stoffen in de oceaan terecht. Ge chloreerde bifenylen zijn in de Atlan tische oceaan tussen 26 en 63 0 NB nagenoeg homogeen verdeeld, zo is ge bleken uit het onderzoek van het ocea- nografische instituut te Woods Hole in de VS. De konsentratie van deze zeer schadelijke (milieuvijandige)sub stanties bedraagt aan de oppervlakte ongeveer 35 ppt (mikrogram per m3) en daalt tot ongeveer 10 ppt op 200 m diepte Met een gemiddelde van 20 ppt bevat het noordelijke gedeelte van de Atlantische oceaan in totaal 20.000 ton gechloreerde bifenylen, zijnde bij na precies de jaarlijkse produktie van deze stof in de VS. Voorts is gekon- stateerd dat genoemde giftige stof fen ook in zeewater veel langzamer worden afgebroken dan b.v. DDT. Het wordt tijd dat aan dit euvel paal en perk wordt gesteld. HAAI Vissen, die zwaarder dan water zijn, gelijk haaien, bewegen zich op soort gelijke wijze als vogels in de veel lichtere lucht voort, zo is gebleken. Ze leggen naar verhouding lange af standen in .glijvlucht" af, waarna een fase van aktieve beweging om het hoog- teverlies terug te winnen, volgt. Zowel vogels als vissen blijken in hun ele ment dezelfde wijze van voortbeweging toe te passen. Het schijnt dat de natuur ook in dit opzicht geen andere oplos sing kent en hiermee blijk geeft arm aan ideeën te zijn. Een verder onder zoek heeft aangetoond, althans aan nemelijk gemaakt, dat haaien bij het overbruggen van afstanden ook niet meer energie verbruiken dan vissen, die hoogte houden met behulp van hun zwemblaas LEUSDEN/CENTRUM In de kap- uimie van het eetcafé „De Hakhorst' an Fred Textor, aan de Waarden 25a te Leusden/Centrum, is tot zaterdag 27 ovember een ekspositie te zien van tho's van Metten Koornstra. Metten Koornstra is de man, 'erinnertu zich nog, van de verrukkelijk 'ekke invallen, die het jaarlijks Boe enbal m Amsterdam omhoog stuwden ot een feestelijk hoogtepunt in het lite- aire jaar. Kostelijk waren zijn 'ondsten, geestig zijn veelzijdige artis- eke vormgevingen. Metten Koornstra is de man van de 'armonie van de uitersten, van het evenwicht van de tegenstellingen. De fan, die wegging uit de woeilige vereld van het artistieke Amsterdamse ringetje, waarvan de snobs zich ook 1° Qraag meester maken. In een land als Frankrijk vond Koorn- tra het andere deel van zichzelf terug: e mens zoekend naar een houvast, ntdaan van feestgedruis, ontdaan van ranje. De mens zoekend naar de es- ntie van fiet leven. Naar Frankrijk °_g hij om daar in de natuur en in de tyze van léven een aanknopingspunt 1vinden voor zijn filosofieën Hij vond zijn eigen wereld in de ver- "Hng, in de overeenkomst van het 'ozenvan de natuur en van de mens. JCbeidein hun individuele verganke- \kheid oneindig en vergankelijk zijn. effen Koornstra is van nature een lichter. Met hier en daar een bruikbaar ak- ™van de typisch hoog opgetrokken aKKen van de architektuuruitmidden- ^rd Frankrijk - die in zichzelf IJkeerd is, met weinig en dan nog teine openingen naar buiten - plaatst stten Koornstra een mens of hoog- Exterieur van de boerderij „De Hakhorst" met het eetcafé en ga lerie aan de Waarden in Alandsbeek-Oost. Onder de genodigden was zater dag ook de familie Voskuilen, de laatste bewoners van boerderij Hakhorst De familieleden, onder aanvoering van de heer Voskuilen, liepen aanvankelijk onwennig rond, vergeefs speurend naar overgeble ven herkenningspunten van weleer Voor hen zal het in ieder doen. ït ge- voon- :htige ïuken naar )OUW- j van bbele en en >ende aar u zo n even. en ijken spektakel en gekrioel om zich op zijn gemak te voelen. Metten Koornstra brengt de intens eenzame en vervreemde moderne mens terug tot de natuur Hij geeft de mens zijn plaats weer in de natuur, waar welvaart, comfort en luxe geen enkele wezenlijke waarde en inbreng blijken te hebben. Hij laat de mens op gaan in de natuur om zichzelf terug te vinden, en een samenspraak met de kosmos te kunnen aangaan. De grafikus Metten Koornstra heeft daarvoor in zijn lithografieën een heel roerende toon gevonden, vervuld van tederheid. En haast van deernis met dat nietige wezen mens, dat zichzelf een hemelbestormer waant. Maar van wiens ambitieuze astronautische aspi raties niet veel overblijft bij zijn indivi duele konfrontatie met de natuur. Die het mysterie kent van het altijd aanwezig zijn en het zich eeuwig ver nieuwen. Hoezeer de mens hem aan banden legt en hem probeert te over heersen. Een subtiele tentoonstelling, die u beslist moet gaan bekijken Eetcafé ,,De Hakhorst" is daartoe geopend elke dag vanaf 16.00 uur. „De Hak horst" is op de maandagen gesloten. Metten Koornstra's litho's in wit en zwart lijken speciaal gekreërd te zijn voor de intieme kapruimte van ,,De Hakhorst," die uitermate geschikt is voor het eksposeren van werk van klei ner formaat, en van grafiek in het bi zonder. Anco Mali stens twee mensen bij wat bomen, struikgewas, grondbegroeiing. Het komt erop aan om alleen in de velden te lopen, alleen naar de horizon te trekken, alleen de wind te horen ruizen in de bomen. In de litho's, die u in ,,De Hakhorst" ziet hangen, vindt u een nostalgisch verlangen uitgebeeld naar de eenheid van mens en natuur. Het is de verfijnde reaktie van de kunstenaar op het berm toerisme en de massa rekreatie in bos, hei en plas. De mens is zo ver van zijn basis geraakt, dai lij zich overal schijnt te moeten omringen met

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5