Maarten 't Hart hield sobere tentoonstelling Jantje Beton rammelt met de collectebus ONDER MEER AAN MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS GESLAAGD Stichting bejaarden- huisvesting koopt grond in Princenhof WEGBELIJNING BUITENWEGEN OVERLAST VOORKOMEN OPBRENGST KOLLEKTE LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 28 OKTOBER 1976 5 LEUSDEN - Oud-Leusdenaar Maarten 't Hart hield donderdag 21, vrijdag 22 en zaterdag 23 oktober een tentoonstelling van zijn werk in de zeilmakerij van zijn vader aan de Ooievaarshor- sterweg te Leusden-zuid. Het was werk uit de laatste drie jaar Veel werk was bekend, zoals de ge wassen tekeningen van de inte rieurgezichten van de Amers- foortse Sint Joriskerk, diverse kijkjes op de Ooievaarshorster- weg en bijvoorbeeld een bijzon der fijn werkje in gemengde tech niek uitgevoerd, als het .kerkje buiten de bebouwde kom", met een hoog geplaatste horizon. Maarten 't Hart heeft een voor liefde voor het uitbeelden van stille landschapjes en hij doet dat met veel gevoel, en uiterst summiere middelen. Fraaie voorbeelden uit 1967 hiervan zijn: ..Besneeuwd landschap", ,.De wolk" en Langs de Wadden- kust" 't Hart is uiterst sober in zijn weergave en bereikt daar door een grote subtiliteit in zijn natuuruitbeelding. Ook van dit jaar zijn de recht lijnige interieurs, waaruit zijn belangstelling spreekt voor het sobere binnenhuis, dat haast as cetisch aandoet. Een gewassen tekening als Aanwezig", met een jas. hangend aan een kale wand bij een deur, getuigt, lijkt het wel, van een grote vereen zaming; van een vervreemding van wat men in de wandeling de knusse huiselijke haard pleegt te noemen. ,,In de kamer", een gewassen tekening, kampt met dezelfde leegheid: stoelen, tafel, broodplankje, buffet, plantje. Het is alsof het zinloze, levenloze voorwerpen zijn, die niet door mensen worden gebruikt. ,,De zakketel" en ,,De stoel" zijn beide knap getypeerd, er gaat iets troosteloos van uit, iets oneindig verlatens, alsof ze niet in verband tot de mensen staan, hoewel op de stoel kleren liggen, die door iemand daar moeten zijn neergelegd. Een symphatie- ke expositie in al zijn soberheid. Anco Mali. bijeenkomst, vanuit zijn rolstoel, het Trompetterkorps van zijn eigen onder deel. de kavalerie, mocht dirigeren, terwijl dit korps het lied van de Huza ren van Boreel speelde. Het deed de heer Heltem, die ook in Korea diende, zichtbaar goed om na al die vele jaren weer eens temidden van zijn eigen onderdeel te vertoeven. Commandant Floor verzekerde de oud- opperwachtmeester, dat het SCKL bij volgende geldinzamelingen de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers een plaatsje op de urgentie- ranglijst zal doen opschuiven. ,,Want", zei hij, ,,wij rouleren met de instel lingen voor welke wij inzamelen. De gene, die boven aan de lijst staan, wor den na een aantal jaren afgevoerd, en dan schuiven de overigen een plaatsje op." De instelling, die dit maal weer in de hoge prijzen viel in Kamp Waterloo, is het Koninklijk Nederlands Blinden- geleidehondenfonds, waarvan mevrouw Groen aanwezig was. Zij is degene die voor het Blindengeleidehondenfonds er op uit trekt, en zij kon uit handen van de heer Baansinger een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen, waarvoor maar liefst vier blindengeleidehonden konden worden aangeschaft. Deze vier honden brengen het totaal van de blin dengeleidehonden, van de lieverdjes zoals ze door mevrouw Groen werden genoemd, die door het Selektie Cen trum bijeen zijn .gespaard" op: elf ,,Een aantal", aldus de heer Floor, ,,dat noodt om een dozijn vol te ma ken!" De zeven eerste honden waren alle in foto aanwezig op één der wan den van de zaal. Mevrouw Groen sprak welgemeende woorden van dank, en maakte later spontaan bekend, dat zij het voorstel deed om de in de zaal aanwezige prachtige teef, de herders hond van de blinde heer, die haar bij de werkzaamheden voor het Fonds gaat assisteren, öm te dopen in ..Eefje", als dank aan opperwachtmeester Evert Baansinger voor het vele werk. dat hij heeft verricht om de gelden in te zame len. Dat daar veel tijd en energie in was gaan zitten bleek wel, toen vin opper wachtmeester Baansinger afscheid moest worden genomen. Op 1 novem ber gaat hij deel uitmaken van het 101e Tankbataljon Hij was 13 jaar op het Selektie Centrum, waar hij als selek- tie-onderofficier begon. De laatste 8 jaar was hij officier van Kazernering. De laatste 3 jaar tevens welzijns offi-l cier Voor het welzijnswerk moet je feeling hebben. En dat had de heerl Baansinger Samen met de heer Floor' maakte hij de plannen om het welzijns werk een veelzijdiger aspekt te geven en wat minder intern op de militairen gericht te doen zijn In deze wel-! vaartsstaat, waarin het ook de mili tairen redelijk wel gaat, is het van het grootste belang om anderen, die daar aan iii mindere mate deel kunnen ne men, te bedenken. Verschillende spre kers prezen de kwaliteiten van de heer Baansinger, voorzagen hem van kado's, en lieten ook zijn echtgenote in de hulde delen. Wanneer hij weer eens extra bingo-avonden organiseerde moest me vrouw Baansinger haarman maar weer welwillend afstaan Aan de Majoor buiten dienst J. W. van Ewijk is het te danken, dat ook de Nederlandse Nierstichting en in het bizonder het Dialysecentrum van ,,De Lichtenberg" onder leiding van Dr. J. L van Proosdij, weer een hoog bedrag in ontvangst kon nemen. Het was de echtgenote van Amersfoorts burge meester, mevrouw A. Vermeer, die de drijvende kracht achter de kollekte voor de Nierstichting kan worden ge noemd. die het geld overhandigd kreeg, en die namens de Nierstichting het Se- lektiecentrum dankte voor alle ener gieke gulheid. En tenslotte was er dan nog de heer J W de Bruin van het Koningin Wil- helmina Fonds, die een eveneens fiks bedrag kreeg toebedeeld. Ook hij toon de zich verheugd over alle inspanning, die het Kamp Waterloo aan de dag legde ten behoeve van de medemens in nood. Tijdens de lopende lunch, die volgde, liet Kapelmeester Liew On zijn trom petterkorps diverse muziekjes spelen, die uitvloeiden in een welluidende se lektie van bekende tophits LEUSDEN - De heer R Polak uit Leusden is aan de gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam geslaagd voor zijn doctoraal examen Middeleeuwse geschiedenis. WEEKENDDIENSTEN GEMEENTE LEUSDEN HUISARTSEN (1): Alleen voor de praktijken van de artsen Binkhorst, Boersma. Lantink, Nunnink- hoven en Den Toom neemt dit week einde waar: dr. Binkhorst, Gironde 1, Leusden-C., tel. 033-42667. Spreekuur: zaterdag- en zondagmid dag om 14.00 uur yisites graag vóór 10.00 uur 's morgens aanvragen. De dienst geldt van vrijdag 18 00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur HUISARTSEN (2): De patiënten van huisarts J van Nieuwkerk, Galicie 41. telefoon 033- 44541 kunnen ELK WEEKEND bij hem terecht Spreekuur zaterdag en zon dagmiddag om 14 00 uur. WIJKVERPLEGING: zr. VaD Bremen, Gorzen 10, Amersfoort, tel. 033-41049, b.g.g. tel. 033-40818, In de week volgend op dit weekend heeft zr. Van Bremen avond dienst. APOTHEEK: Apotheek Leusden, Torenakkerweg, winkelcentrum Rozendaal, geopend van maandag tot en met vrijdag van 8 30 uur tot 18.00 uur en uitsluitend voor spoedeisende gevallen van 19.30 uur tot 20.00 uur. In de weekenden waarin één van de artsen Binkhorst, Lantink of Nunninkhoven dienst hebben: op zaterdag en zondag geopend van 14.00 uur tot 14 .30 uur en van 17.30 tot 18 00 uur. In de weekein den, waarin één van de artsen Boersema of Den Toom dienst hebben, is de apotheek op zaterdag en zondag gesloten TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeind: Dokterscentrale Amersfoort, telefoon 033-22000 VERLOSKUNDIGE: Voor de praktijk van mevr. A Thuis- Paulussen en mevr C. Brink-Bruyn neemt dit weekeind waar: mevr. Thuis-Paulussen, Kon. Wilbelminalaan 18, Amersfoort, tel. 033-10886, b.g.g. tel. 22000. BELANGRIJKE TELE FOONNUMMERS: Polltle-alarmnummer: 033-44444 Politie Leusden/Centrum: 033-42885. Politie Achterveld: 03425-1607. Brandweer alarmnummer: 033- 41300 Brandweer alarmnummer Achter- veld/Stoutenburg: 03425-1300 Ambulance (alleen spoedgevallen): 033-12345 (GG en GD) (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De reeds in Leusden gevestigde Stichting Bejaardenhuisves ting Nederland wil grond kopen in het plan Princenhof De stichting, die nu aan de Ardennen 46 is gevestigd, heeft belangstelling voor een stuk bouwgrond van 2000 vierkante meter. Daarop wil men een kantoorgebouw plaatsen. Er zullen ongeveer vijf personen komen te werken. De gemeenteraad kan vanavond haar goedkeuring aan de verkoop hechten LEUSDEN - Met de donkere winter periode voor de deur. waarin mist, regen en sneeuw het zicht op de weg nogal eens beperken, is een duidelijke wegbelijning voor alle verkeersdeel nemers van groot belang. Vandaar dat m opdracht van de Dienst Gemeente werken deze week de midden- en berm- lijnen alle daarvoor in aanmerking ko mende buitenwegen van een nieuwe verflaag voorzien In de bebouwde kom men gebeurt hetzelfde met de voet gangersoversteekplaatsen stopst repen en voorsorteervakken en -pijlen. De hiermee verband houdende werkzaam heden zullen ongeveer een week in beslag nemen. LEUSDEN - De kollekte voor het geestelijk gehandicapte kind heeft in de gemeente Leusden een totaalbedrag van f1070.38 opgebracht Alle koliek- tanten en gulle gevers hartelijk dank. Kamp Waterloo overhandigde feestelijk collectegelden LEUSDEN - Geweldig feestelijk klonken op donderdag 21 oktober de muzikale klanken van het Trompetter korps van de Kavalerie in Kamp Wa terloo. Er was ook alle reden om feestelijk gestemd te zijn in dat Selek tie Centrum van de Koninklijke Land macht, want er was veel goeds ver richt! De zuivere en harmonieuze blaas muziek, die daar onder leiding van Kapelmeester Liew On door amateurs ten gehore werd gebracht, als omlijs ting van het overdragen van gelden aan diverse instellingen, stond sym bool voor de humaniteit, die in het Selektie Centrum aan de dag was ge legd. Na de beëdiging van één der offi cieren, een ontwikkelingspsycholoog die bij de staf van het Selektie Centrum wetenschappelijk werk gaat verrichten, was het belangrijke moment aange broken, waarop de Commandant van het Selektie Centrum van Kamp Water loo, de luitenant kolonel der Huzaren, A C. Floor, het woord vroeg voor het plechtig overhandigen van de in de loop van dit jaar bijeengebrachte gelden door officieren, onder-officieren en manschappen van Kamp Waterloo voor diverse liefdadige doeleinden. Nu klinkt liefdadige doeleinden altijd een beetje ..theatraal", en de terminologie heeft voor de betrokkenen een minder aan trekkelijke gevoelswaarde. Er zijn ve le instellingen, waar allerlei mensen hun levensvoorwaarden moeten wee halen, die gewoon recht hebben op ons aller steun. Eén van die instellingen, waaraan door de Opperwachtmeester E. Baan singer van het S.C.K.L. een bedrag werd overhandigd, is een instelling, die zelfs in militaire kringen, te wei nig in de aandacht staat. In afwijking van de volgorde, zoals die werd gebe zigd bij de overhandiging der gelden op donderdag 21 oktober, wordt deze instelling thans het eerst genoemd. Het is het Woonoord van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers aan de Driebergensestraatweg 27 te Doorn. Aanwezig in de zaal was hiertoe de heer Lith van de B.N.M.O., die al zijn energie inzet om de men sen, die bij deze bond betrokken zijn, te steunen waar dat mogelijk is. Lui tenant Kolonel Floor ontmoette de heer Lith in Parijs, en vernam van de grote nood die er bestaat onder de Neder landse militairen van toen, van ruim dertig jaar geleden. Hun levensom standigheden in het woonoord in Doorn worden gedeeltelijk bekostigd uit de middelen van het Ministerie van De fensie, en het komt er op neer, dat deze mensen, die in de strijd tegen de Duitse invallers invalide voor het ver dere leven raakten, een zéér kort gehouden bestaan voeren. Het was de heer P. A. Heltem, in 1940 opperwachtmeester der kavalerie, die in zijn rolstoel gezeten, een bedrag van f 750,- ten bate van het Woonoord in ontvangst kon nemen. Groot was zijn ontroering toen hij later tijdens de Vrijdag of zaterdag staatStou- tenburg op het programma en daar komen de Impala's en Anti lopen gecombineerd bij u aan de deur voor het mooie doel en dat gebeurt ook in Leusden- Zuid en -Centrum enwelinprin- cipe op maandag- en/of woens dagavond tussen 18 00 en 20.00 uur. Dinsdag, donderdag en vrij dag zijn gereserveerd voorver geten" adressen en voor een tweede poging bij hen, die eerder niet thuis waren. U ziet wel, dat de jongelui er echt wel wat voor over hebben. De prettige bijkom stigheid van deze kollekte is, dat u bij het overeind houden van Jantje Beton" vooraf weet met welk bedrag u tevens het jeugdwerk van twee Leusdense verenigingen steunt. De Impala's en Antilopen zijn u bijvoorbaat reeds dankbaar. LEUSDEN/AMERSFOORT - In de week van 1 tot 7 november wordt in ruim 700 plaatsen van ons land de nationale jeugdcollecte gehouden, meer en meer bekend als de actie van „Jantje Beton" Gedurende deze week wordt huis-aan-huis ge collecteerd, voornamelijk door de jeugd zelf. Op zaterdag 6 november wordt bovendien een straatcollecte gehouden. In de gemeente Leusden is de or ganisatie in handen van de Korfbal vereniging „Antilopen" (de heer C. van Buuren) en de Volleybalvereni ging „Impala" (mevrouw A. Küls). De opbrengst van de collecte van het Nationaal Jeugd Fonds is voor de helft bestemd voor de plaatselijke jeugd- en jongerengroepen die mee doen. De andere helft wordt landelijk gebruikt voor het ver strekken van giften en renteloze le ningen ten behoeve van tientallen concrete projecten, zoals speelplaat sen, kinderboerderijen, hobbyclubs, scoutinggroepen en nieuw- en ver- bouwplannen van jeugdgroepen en speeltuinverenigingen. De' jeugd komt speelruimte te kort, in oude en in nieuwe woon wijken, in de stad en op het platte land. Overal verrijzen immers flats en neemt het verkeer hand over hand toe. Ten koste van allerlei noodzakelijke voorzieningen voor de jeugd en met alle gevolgen van- dien' Het Nationaal Jeugd Fonds doet er wat aan. Door oplossingen te zoe ken voor financiële noodsituaties, experimenten mogelijk te maken en een nieuwe aanpak te stimuleren. Niet als een superorganisatie die nu eens zal laten zien hoe het moet, maar als een stimulerende instantie op de achtergrond, die financieel déar helpt waar eigen initiatieven steun verdienen. Soms gaat het om een geringe startbijdrage aan een plan van een groepje ouders, soms ook om een stevige steun in de rug van een jeugdvereniging. De projecten zijn bestemd voor ^ewone, gezonde kin- Veel te weinig speelruimte op straat. deren, die echter wat betreft hun ontplooiingsmogelijkheden in de verdrukking dreigen te komen. In alle gevallen is daarvoor geld, veel geld nodig. Geld dat met bussen en lijsten bijeen moet komen via de jaarlijkse nationale jeugdcollecte van Jantje Beton. En mocht men geen collectant tegenkomen dan zijn giften ook welkom op giro 1247 t.n.v. Nationaal Jeugd Fonds te Utrecht. Een collecte die van harte wordt aanbevolen door het Comité van Aanbeveling, bestaande uit: prof. dr. N. Beets, hoogleraar in de psychologie te Leiden; prof. dr. N. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland; monseigneur drs. J. W. M. Bluyssen, bisschop van 's-Hertogenbosch; mevr. dr. M. A. M. Klompé, oud-minister van CRM; mr. M. G. Rood, algemeen voorzitter van het Humanistisch Verbond; prof. dr. J. A. Stalpers, hoogleraar der sociale wetenschap pen te Tilburg; mevr. Mies Timp- Bouwman. Gun de jeugd uw gulle gift! In Leusden zijn dat dit jaar de korfbalclub Antilopen en de v.v o.l.s Impala, die het „plaat selijke" deel van de opbrengst delen op fifty-fifty basis. Dekol- lektes worden uitgevoerd door de van een duidelijke legitimatie voorziene jeugd van 13 a 14 jaar en ouder, onder leiding van se niorleden. In Achterveld gebeurt dat door Antilopen-junioren op zaterdag 6 november en na afloop van de aktie volgt nog een kort gezellig samenzijn vande koliek - tanten ten huize van BartHueting in de Willem van Amersfoort- straat 53. De Antilopen-penning- meester is echt niet de beroerd ste.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5