vier liefdezusters Mevrouw Meijssen sprak over abortus en anticonceptie bazar f3750.- Feestdag voor 75 jaar Boerenleenbank Drukte op opbrengst Nieuwe cursus zwangerschaps- gymnastiek Tweedehands- kledingaktie OP 6 NOVEMBER IN HUIZE ST. JOZEPH: Demonstratie LEUSDER KRANT - ACHTERVELDS NIEUWS DONDERDAG 28 OKTOBER 1976 7 ACHTERVELD - Huize „Sint Jozeph" In Achterveld bereidtzich voor opeen grote feestdag: 6 november! Dan worden er maar liefst vier ju bilea herdacht. Voor zuster Alcantara be tekent het dat zij 65 jaar gele den haar kloostergelofte aflegde; voor de zusters Hiëronima en Carola is dat belde 40 jaar en voor zuster Theodora 25 jaar geleden. Vier professiefeesten op één dag! De Stichting „Sint Jozeph" - het moederhuis staat in Amersfoort aan de B.W.-laan - wil dit niet onge merkt voorbij laten gaan. De liefdezusters krijgen in de middaguren een receptie aangeboden. Daaraan vooraf gaat een Eucharistieviering in de eigen kapel, een viering waaraan het parochiële koor van Achterveld zal meewer ken. Met liefde en grote toewijding heeft zuster Alcantara (thans 95 jaar, maar nog altijd zeer actief bij het dagelijks gebeuren in het be jaardenhuis betrokken) haar taak vervuld. Ze staat nu als rustend bejaarde ingeschreven, maar dat woordje rustend zou eigenlijk best tussen aanhalingstekens geplaatst mogen worden. Ze vult haar dag in de eerste plaats met gebed. Daar naast doetzij veel aan handwerken en lezen. „Bezig zijn is belangrijk," vindt zij. Zuster Alcantara, geboren in Haaksbergen, werd 63 jaar geleden vanuit de congregatie, toentertijd nog gezeteld in het moederhuis aan de Weverssingel te Amersfoort, uitgezonden naar Achterveld. Daar is zij altijd geble ven. De verzorging van bejaarden en zieken stond steeds centraal in haar leven. In die beginperiode, Huize „St. Jozeph" werd toen in de volksmond „een gesticht" genoemd, belastte de zuster zich tevens met het werk in de moestuin, het karnen en kaasmaken, allemaal voor de mensen die in St. Jozeph waren ondergebracht. Een leven van hard werken, want 's nachts was zij vaak in touw voor de ziekenwacht. Zij heeft vele Achtervelders zien komen en zien gaan in „St. Jo zeph". „Ik ken in Achterveld vele fa milies en heb er heel wat contacten. Met plezier heb ik in dit dorp mijn werk gedaan." De liefdezuster Alcantara is ver vuld van dankbaarheid jegens God, dat zij zich zolang heeft kunnen inzetten voor de zorg van zieken en bejaarden. Zuster Hiëronima, geboren in Ulft, is cheffin van de keuken in,St. Jozeph". De officiële datum dat zij het 40-jarig professiefeest her denkt, valt eigenlijk wat later, maar de directrice meende toch, dat het goed zou zijn alle jubilaressen op één dag tegelijk in het zonnetje te zetten. Al tijdens haar noviciaat in het Moederhuis te Amersfoort, deed zij dienst in de keuken. Zij kwam in 1964 naar Achterveld en was daarvoor 25 jaar keuken prinses in het St. Jozeph- ziekenhuis in Doetinchem. Voor zuster Carola is de officiële datum van haar 40-jarig professie- feest al gepasseerd (4 augustus), maar voor haar gold hetzelfde als voor zuster Hiëronima: op 6 no vember wordt het heugelijke feit herdacht. Veertig jaar lang actief in de bejaarden- en ziekenzorg. Zorg in de ruimste zin van het woord, wel te verstaan. Zi| werd geboren in Soesterberg en werd eveneens vanuit het Moe derhuis uitgezonden, eerst naar het R.K. Ziekenhuis in Delden, daarna naar Harderwijk (Pius- ziekenhuis) en naar Alphen aan de Rijn (St, Jozeph-ziekenhuis). Nu werkt zij bijna 24 jaar in Ach terveld en voelt zich daar bijzonder goed thuis. „De afstand tussen patiënt en zuster is niet zo groot meer, als bv. dertig jaar geleden. Er was toen veel meer armoe en vanuit de so berheid die toen bepalend was in de leefsfeer, werd opgekeken tegen de zuster. Dat is gelukkig nu het geval niet meerzegt ze. Nieuwe aanpak van bejaarden zorg heeft veel verbetering ge bracht, alhoewel er ook in deze tijd zéér veel van de zusters gevraagd wordt. Zuster Theodora werd 25 jaar geleden geprofest. Zij is geboren in Wehl. Al jong voelde zij zich sterk aangetrokken tot het werk voor be jaardenzorg. Zij heeft veel ervaring opgedaan in diverse huizen, o.a. te Didam, Harlingen, Wolvega, Gaanderen. Gendt en Afferden Vanaf 1 januari 1976 is zij werkzaam in Achterveld. Dankbaar zullen de vier liefde zusters op 6 november te mid den van de bejaarden hun jubilea herdenken. Om half elf vindt er een Eucharistieviering plaats in de eigen kapel. Daaraan werkt o.a. mee het kerkkoor van Ach terveld. 's Middags tussen 3 en 4 uur, wanneer de receptie gehouden wordt in de Recreatiezaal van Huize St. Jozeph, zullen stellig zeer velen deze In Achterveld zo bekende zusters de hand komen drukken. T. v. d. Kuilen. ACHTERVELD - Dinsdag 19 oktober hield de Achterveldse K. P.O.-afdeling weer een avond in de zaal van cafe uitenlust. Deze avond kwam mevr. Meijssen uit Vaassen een spreekbeurt houden over anticonceptie, abortus e.d. dit wei in de belangstelling staat, bleek uit de vrij grote ledenopkomst, een welkomstwoord aan de leden en mevr. Meijssen door de voorzitster, mevr. Van Wieringen, kreeg mevr. Meijssen het woord. Uit de inleiding bl^ek wel dat de abortus zeker geen aangelegenheid van de laatste jaren is. Abortus bestaat al zolang de mens op aarde is. Voorheen ging het echter altijd stiekum. Doordat er ondeskundig geaborteerd werd, was de dood van de vrouw niet zelden het gevolg. Op het plegen van abortus werd in latere jaren een vrijheidsstraf inge steld. Om dit alles uit de wereld te willen helpen wil men het nu in een ziekenhuis of kliniek laten doen door een arts. Omdat de complicaties dan het geringst zijn moet de abortus dan wel gebeuren binnen een tijd van twaalf weken. Het zijn momenteel in hoofd- zaax jonge ongehuwde meisjes, schei dende vrouwen en vrouwen van gast arbeiders die er toe overgaan. Mevr. Meijssen zei dat er vrijwel niemand vóór abortus is. Dank zij de zeer goede anticonceptiemiddelen loopt de abortus in ons land terug in verge lijking met andere landen. Na de in leiding die vrij lang was, was er ge legenheid om vragen te stellen, die allen tot in de puntjes werden beant woord. Daar er nog enige tijd over was bepaalde mevr Meijssen op verzoek van een bepaalde leeftijdsgroep, het onderwerp ,,De Overgangsjaren" Zij behandelde de meest voorkomende klachten. Ook dit onderdeel van het verhaal van de inleidster werd door de aan wezige dames met volle interesse ge volgd Het geheel was weer een zeer leerzame avond. alles, waarbij de grabbelton wel de grootste trekpleister was. De belangstelling in de middag was dan ook enorm. Ook in de avonduren tussen 19.00 en 22.00 uur was het er zeer gezellig Vooral het rad van avon tuur en de sjoelafdeling hadden zeer veel belangstelling. De bruto opbrengst van deze bazar en rommelmarkt be droeg f3750.-. Zeker geen gering be drag. De netto opbrengst komt ten goede aan de school. Het slagen van deze dag is zeker te danken aan allen die goederen en materialen ter be schikking hebbep gesteld en niet het minst aan alle medewerksters en mede werkers die hun vrije tijd beschikbaar hebben gesteld. De organisatie is allen zeer dankbaar die hun steentje hebben bijgedragen voor het slagen van deze rommelmarkt en bazar. ACHTERVELD - Donderdagavond 4 november a.s. zal in de Oude Peerde- stal te 20.00 uur een demonstratie plaatsvinden van Reform-schoonheids artikelen. Daar deze avond zal worden verzorgd door een op dit terrein ge specialiseerde schoonheidsspecialiste zal dit zeker een leerzame en interes sante avond worden ledereen die hiervoor belangstelling heeft is van harte welkom en degene die reeds eerder kennis willen maken met deze schoonheidsartikelen kunnen nu reeds terecht bij de fa. Van Dijk te Achterveld, waar een heel rek met deze artikelen aanwezig is. Deze artikelen zijn heel erg ,,in" voor dieet en slanke lijn. LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdag 2 november begint er weer een nieuwe cursus zwangerschapsgymnastiek. De cursus begint om 20.45 uur en vindt plaats in het Wit-Gele Kruisgebouw. Men kan zich ter plaatse opgeven. ACHTERVELD-Vijfenzeventig jaar geleden werddeCoöperaucvcooeremeeu- bank en Handelsvereniging Achterveld opgericht Tot de oprichters behoorden onder meer J. van den Hengel Wzn. en R. Visser. Meer dan vijfenveertig jaar is Herman van Zandbrink kassier-zaakvoerder geweest Mede dankzij hem is de geschiedenis over de Achterveldse Coöperatieve waard gebleven. P. van den Hengel is bijna vijftig jaar bestuurslid geweest. In 1974 gingen de Boerenleenbank en de Handelsvereniging een eigen bestaan leiden. Het 75-jarig bestaan wordt 29 oktober in de Veluwehal in Barneveld gevierd. ACHTERVELD - De op donderdag 21 oktober door de Ned. Herv. Vrouwen vereniging te Achterveld georganiseer de bazar en rommelmarkt is een gran dioos succes geworden. Vooral de rom melmarkt stond in de namiddag tussen 15 00 en 17.00 uur in de volle belang stelling. Niet alleen de Achterveldse bevolking had veel belangstelling voor de rommelmarkt doch ook diverse handelaren uit de naaste omgeving toonden hiervoor veel interesse. Ook voor de kinderen was de middag wel het belangrijkste. Voor hen was er van ACHTERVELD - Evenals voorgaan de jaren is er ook dit jaar weer een aktie van de Emmaüsgangers te Ach terveld. Zaterdag 30 oktober, dus a.s. zaterdag zal op de parkeerplaats bij hotel de Roskam weer een vrachtwagen staan waar men tweedehandskleding, meubelen e.d. kan brengen. De vrach- auto zal er staan tussen 10.00 en 12.00 uur. Dus als u nog tweedehandskleding of iets dergelijks hebt op te ruimen zullen de Emmaüsgangers dit zaterdag a.s. graag op genoemde tijd van u in ontvangst nemen. Zij zullen er u heel dankbaar voor zijn.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7