Wikken en wegen We zien de bui al hangen Zijn we op de juiste weg? Financiële positie baart ons zorgen VVD Kuijpers(6) AR/SGP KVP LEUSDER KRANT - RAAD LEUSDEN 11 Algemene Beschouwingen 1976 J. Klunder Nijland. fractievoorzitter WD LEUSDEN - De fractie vandeV.V D. hield haar algemene beschouwingen on der het motto Wikken en Wegen". „Evenals nu de particuliere inkomens onder druk staan, evenals ook in de staatshuishouding, blijkens de miljoe nennota de inkomsten ver achterblij ven bij de uitgaven, zo ook staan de inkomsten van de gemeente Leusden onder druk Hierbij spelen onder meer de vol gende /actoren een rol. 1. een door drr rijksoverheid opge legd maximum in de verhoging van de plaatselijke belastingen en re tributies; 2. een beperking van de uitkeringen uit het gemeentefonds op grond van de matiging van de overheids uitgaven; 3, in het bijzonder voor Leusden een daling van de verfijningsuitkering op grond van ongewoon bevolkings verloop. Samenvattend moet de gemeente de ko mende jaren rekenen met een relatieve daling van de inkomsten, aldus de WD-woordvoerder Aan de uitgaven kant signaleerde de fractie de vol gende negatieve factoren. 1 de inflatie drijft de loonkosten, ren tekosten en overige uitgaven snel- Ier omhoog dan de inkomsten, 2. de in het verleden opgerichte stich tingen en diensten buiten het ge meente-apparaat en andere, nieuwe activiteiten leiden autonoom tot meer activiteiten en dus meer kos ten. 3. De realisatie van de 2e fase brengt ons over een drempel, die op ver schillende terreinen nieuwe of meer uitgebreide voorzieningen nodig maakt. |„De hiervoor genoemde punten leiden tot de verwachting, dat bij ongewij zigd beleid in de iets verdere toe komst linancierings-problemenc.q. te korten zullen ontstaan' aldus de VVD, die een aantal signalen in die rich- |hng zag Genoemd werd onder meer. a een gestegen begrotingstekort in 1977 ten opzichte van 1976, zij het nog beperkt; b stijgende kosten bij het onderwijs; jc stijgende kosten bij de sportstich ting. d tekort bij de zwembadstichting; e te verwachten tekort bij de stich ting SOCCLE. UITPUTTING RESERVES ^.Enerzijds mogen deze tekorten op grond van inflatie en bevolkingsgroei met circa 15% stijgen om eenzelfde prestatie ten opzichte van de burgers ite blijven leveren Juist deze algemene voorzieningen kunnen en moeten in principe niet kostendekkend zijn. An derzijds zijn de stijgingen, die hier in het geding zijn, zo groot, dat in combinatie met de te verwachten daling van de verfijningsuitkering, in 1978 'tekorten op de gewone dienst zullen ontstaan, waarmee de saldireserve in een a twee jaren is uitgeput. Het [ijkt onze fractie dan ook noodzake lijk de voorstellen, die ons het ko- 'mende jaar zullen bereiken op de vol gende merites te beoordelen: a. welk aandeel in de vrij beschik bare financieringsmiddelen zal het voorstel de komende jaren opeisen; b een eerlijke verdeling van de be perkt beschikbare middelen over de verschillende deelactiviteiten, waarbij onder meer het element kosten per inwoner c q kosten per deelnemen eenj-ol zal moeten"spe ten", aldus de WD, die het college erzocht op korte termijn een over zicht te verstrekken van het financie- nngsbeslag, voortkomend uit het ex ploitatietekort over de komende jaren ij uitvoering van het nu voorgeno men beleid van de zwembadstichting, sportstichting en de stichting SOCCLE. Ten aanzien van de belastingvoor stellen had de VVD weinig opmerkin gen ,,Het verheugt ons dat het college de verhoging van de onroerend goed belasting van de mogelijke 81/, tot 7 heeft beperkt, om hiermee de 1 te laag begrote opbrengst 1976 te compenseren. Met de verhoging van de hondenbelasting kunnen wij instemmen, zij het dat wij voor maximaal één hond aan minvermogenden de moge lijkheid tot ontheffing zouden willen geven in analogie van de regeling die voor de reinigingsrechten is getroffen' INSTEMMING Het te voeren beleid inzake personeel en organisatie heeft in grote lijn de instemming van de VVD. ,,Het onder zoek naar de kwantitatieve en kwali tatieve bezetting van de personeels formatie wordt door ons van belang geacht. De vraag is hoe lang het on derzoek zal duren en wanneer daad werkelijk op de resultaten kan worden ingespeeld Het voornemen om tot af schaffing van de diplomatoelagerege- ling over te gaan wordt door onze fractie onderschreven. De overweging om een gratificatie te verlenen bij het behalen van een diploma roept bij ons vraagtekens op De studiekostenrege ling en studiefaciliteiten dienen op peil te blijven Overigens heeft het ons bevreemd, dat in de nota van aan bieding uitputtend aandacht aan de rechtspositie van de ambtenaar is be steed, maar met geen woord wordt gerept over de dienstverlenende func tie van het gemeentelijk apparaat. Wij doelen hiermede bijvoorbeeld op de toegankelijkheid van de diverse afde lingen voor het publiek, mede in het licht van de glijdende werktijden' aldus de fractievoorzitter van de VVD ,,Ten aanzien van de verdere ontwikke ling op het gebied van de R O. is de vraag wel of géén groeikern door de rijksoverheid beantwoord De Raad heeft zich unaniem uitgesproken voor de uitvoering van de 2e fase, het bouwen van 3.090 woningen met bo- venwijkse voorzieningen voor onze ge hele gemeenschap tot het jaar 1985", zo zei de liberale woordvoerder. ,,Op 20 mei jl heeft de raad, met uitzon dering van onze fractie en het colle ge, zich uitgesproken voor het model 1, alternatief 2 (relatief geringe ver stedelijking met nadruk op land- en bosbouw;. Er zijn signalen, dat de rijks- en de provinciale overheid hier aan consequenties verbindt, die een harmonische ontwikkeling van onze ge meente niet bevorderen, te denken valt bijvoorbeeld aan bovenwijkse voorzie ningen Kan het college deze mogelij ke consequenties bekend stellen en tevens aangeven wat daaraan te doen valt'"* Aangekomen bij het onderwijs stelde de liberale woordvoerder ,,ln zijn algemeenheid kan gesteld wor den, dat de technische voorzieningen van het onderwijs weinig te wensen overlaten. De huisvesting van het on derwijs heeft het tempo van de groei van de bevolking goed gevolgd Aan de andere kant moeten wij con stateren, dat de tekorten op het on derwijs steeds toenemen Momenteel zijn deze reeds gestegen tot f 36. - - per inwoner Gezien de financiële positie van de gemeente zullen wij de komende jaren een doelmatig beleid dienen te voeren Onze fractie heeft de indruk, dat het onderwijs in onze gemeente - mede door de vernieuwingsaspecten - een voor allen ondoorzichtig geheel is ge worden. De raad en het college hebben tot taak zorg te dragen voor goed on derwijs. zoals is vastgelegd binnen het kader van de wet. In de loop der jaren zijn er in de gemeente een groot aantal commissies en overlegstructu ren ontstaan, die zich alle met het onderwijs bezighouden. Deze groepen hebben dikwijls verschillende inzich ten en soms ook verschillende wensen Deze staan dan een slagvaardig beleid in de weg. Wij vragen uw college de raad een overzicht te verstrekken van alle instanties en groeperingen die op het gebied van het onderwijs in Leusden werkzaam zijn Tevens vragen wij uw college met voorstellen te komen om enerzijds een betere coördinatie te verkrijgen tussen de diverse com missies en organisaties en anderzijds hoe de wensen en financiële mogelijk heden. in goed overleg, beter op el kaar afgestemd kunnen worden De VVD-fractie is teleurgesteld, dat G.S. op planologische gronden de sport accommodaties aan het Valleikanaal hebben afgewezen De huidige nood aan sportvelden wordt volgens haar nog acuter. Noodvoorzieningen om dit te kort tijdelijk te overbruggen hebben de instemming van deze raadsfractie. .Definitieve voorzieningen, eventueel elders binnen onze gemeente, zal uw college in overleg met G S met alle kracht moeten bevorderen' aldus de WD. die over de sport in Leusden verder onder meer stelde ..Onzefrac tie vraagt zich af, of de gewijzigde inzichten over de ontwikkeling van de bevolkingsgroei en eventueel andere gewijzigde opvattingen het niet nood zakelijk maken, dat de sportnota dient te worden bijgesteld Tevens vragen wij ons af, of een betere afbakening zal moeten worden gemaakt tussen datgene wat specifiek overheids taken zijn en die. welke aan het parti culier initiatief moeten worden over gelaten. De stijgende tekorten recht vaardigen de vraag of in goed over leg met de Sportstichting tot afspra ken kan worden gekomen ten aanzien van de tariefstelling van de gebruiks- vergoeding van accommodaties OPTIMAAL GEBRUIK Bijzonder verheugd toonde de VVD- fractie zich met de realisering van de nieuwe sociaal-culturele accommoda ties. .Thans kunnen alle activiteiten in de sociaal culturele sector eindelijk de armslag krijgen, die ze verdienen Anderzijds zijn de te verwachten ex ploitatietekorten van zodanige omvang, dat wij moeten proberen een zo opti maal mogelijk gebruik van de accom modaties te verkrijgen. Wij zijn van mening, dat de bestaande organisaties moeten leren werken met de nieuwe mogelijkheden Nieuwe initiatieven op sociaal-cultureel terrein zullen met belangstelling moeten worden gevolgd en zullen zo nodig stimulerend moeten worden begeleid Zij zullen echter moe ten worden ingepast in de nu aanwezi ge mogelijkheden en accommodaties Het lijkt onze fractie gewenst realise ring van nieuwe accommodaties niet eerder ter hand te nemen dan nadat de huidige beschikbare ruimten opti maal worden benut, mede omdat pas na enige tijd zal blijken waaraan nog behoelte bestaat Binnen het raam van de mogelijkheden moet Leusden-zuid als eerste prioriteit aan de orde wor den gesteld", aldus de VVD-woord- voerder J. C. T Kuijpers, fractievoorzitter lijst 6 LEUSDEN - Hoewel de lijst Kuij pers het begrotingstekort van f200 000,- niet verontrustend vindt, noemt deze partij het wel bedenkelijk dat enerzijds de inkomsten gaan dalen en daar tegenover als maar stijgende uitgaven staan De lijst Kuijpers, die overigens constateerd dat zij als niet- politieke organisatie nuttig werk in de Leusdense raad verricht, en daarom ook in 1978 aan de verkiezingen zal deelnemen, wijst op de lagere uitke ring die er uit het gemeentefonds komt De komende jaren zal deze da ling voortzetten. ,,Voor de toekomst zien wij de bui al hangen en als het in Den Haag regent vallen hier de eerste druppels", aldus de algemene beschouwing van lijst 6 Gezien de daartegenovers taande stijgende uit komsten, ziet de toekomst er volgens de heer Kuijpers en zijn lractiegenoot Holl er niet rooskleurig uit. In deze situatie lijkt het deze partij zeer nodig prioriteiten te stellen, met daaraan gekoppeld een lijst, waarop een duide lijke volgorde van uitvoering van werken vermeld staat ..Indiend dan een pro ject gerealiseerd gaat worden dient de raad volledig te worden ingelicht omtrent de te verwachten financiële gevolgen Niet alleen de jaarlijkse rente en afschrijving doch ook te ver wachten andere kosten b.v. onderhoud, exploitatiekosten enz aldus de fraktie PERSONEEL Nu de gemeente Leusden nog slechts een regionale taak heeft als overloop gemeente, vragen wij ons met gepaste verontrusting af of deze zware top nog in enige relatie staat met de taak die de gemeente heeft. Een klei ne studie van het personeelsbestand leert ons. dat zowel bij het secretarie- personeel als bij de Dienst Gemeente werken meer dan 25 der arbeids plaatsen worden bezet door hoofd ambtenaren Als straks, na de vol tooiing van de functie-waardering en functie-bezetting, de uitlooprangen worden toegekend, zullen deze percen tages stijgen tot boven 30 Let wel, we hebben niets tegen de ambtenaren, integendeel, we dragen ze zelfs een warm hart toe, maar we vragen ons wel al of het college een verstandig personeelsbeleid heeft gevoerd speciaal met het oog op de toekomst aldus Kuijpers over het personeelsbeleid GOEDKOOP" In het kader van de ruimtelijke or dening kwam ook deze spreker uiter aard op de tweede fase. Daarover zei hij onder meer ..Om geen overdreven verwachtin gen te wekken is het goed te stellen, dat goedkoop tegenwoordig relatief is Men zal er rekening mee dienen te houden, dat de maandelijkse huur prijs van de te bouwen woningwet woningen boven de f350.- per maand komt te liggen. Ook zullen de woning zoekenden er rekening mee moeten houden, dat zowel de premie-koop woningen als de woningwetwoningen pas op z n vroegst in de eerste helft van 1978 (dus over ruim l'/2 jaar) en waarschijnlijk zells later zullen kunnen worden betrokken. Men moet dus nog wel geduld oefenen. De meeste Achtervelders staan er oin bekend, dat zij ook in hun dorp willen blijven. Dat geldt ook voor wo ningzoekenden. Op dit moment is er voor hen aldaar geen soelaas We ho pen, dat liet ontwerp-bestemmingsplan Achterveld niet teveel tegenwind krijgt, waardoor in de toekomst daar ook weer - zij het in bescheiden mate en duidelijk gericht op de eigen groei - kan worden gebouwd". Inzake het verkeer stelde de heer Kuijpers: ,,Het moet ons van het hart, dat er in onze gemeente erg weinig preventief toezicht is op het naleven van verkeersregels, verkeersmaatre gelen en artikelen uit de Algemene Politieverordening. We houden nog steeds staande wat door ons tijdens de begrotingshandelingen voor 1975 en 1976 is gesteld n 1.: ..méér politio neel optreden en méér controles" Het lijkt van onze zijde wel vechten tegen de bierkaai maar wij durven te stellen, dat de onverschilligheid der verkeersgebruikers en de daarmee ge paard gaande verkeersonveiligheid hand over hand toenemen Laat er wat aan doen eer het te laat is". Kritische^ geluiden op het terrein van sociaal-cultureel welzijn: ..Alle voorzieningen op het gebied van sociaal-cultureel welzijn en recre atie die tot nu toe getroffen zijn, wor den door de bewoners van Leusden- zuid. Achterveld en Stoutenburg erva ren als specifiek gericht op Leusden- centrum. Zij menen, en ergens terecht, dat zij er niet aan te pas komen of pas in een later stadium. In deze be groting wordt, ondanks herhaalde belof ten. de bouw van een sociaal-cultu reel centrum in Leusden-zuid voorlo pig weer naar 1978 geschoven. Een zwembad in Achterveld wordt, met een wijziging naar de uitslag van onder zoekingen' als ,.niet-haalbaar' van de tafel geveegd Wij vinden, dat het sociaal-cultureel centrum in Leusden- zuid erg noodzakelijk is en het zwem bad in Achterveld erg wenselijk. Wij weten ook, dat we er financieel niet zo gunstig voor staan. Desondanks willen wij er met klem bij uw colle ge op aandringen, dat reeds in 1977 wordt gestart met een sociaal-cultu reel centrum in Leusden-zuid en dat zeer ernstig wordt bezien hoe een, wellicht bescheiden, zwembad in Ach terveld kan worden gerealiseerd". H R. van Maanen. fractievoorzitter ARP/SGP LEUSDEN - ,Een tekort van t f200 000,- is op zichzelf niet ver ontrustend te noemen Dit houdt onzes inziens niet in dat men voluit kan stpllen dat er een goed beleid wordt gevoerd. Het tegengestelde is door dit tekort ook niet bewezen. De vraag is, welke lasten legt men zijn inwo ners op. Door toepassing van de jaar lijkse terugkerende trendverhogingen en deze trendverhogingen ook steeds op de belastingen enz. door te voe ren, alsmede het investeringenpakket in de hand te houden, is het mogelijk een redelijk beleid te voeren Of wij op deze wijze op de goede weg zijn wordt door onze fraktie betwijfeld", zo ving de woordvoerder van de ARP/ SGP zijn betoog over de financiële aspecten van de begroting aan. Zo legde de ARP/SGP-fraktie de na delige saldi van de diverse Hoofd stukken over 1976 en 1977 naast el kaar om de stijging van deze nadelige saldi in te vergelijken ..Hoofdstuk VIII-7 geeft een stijging te zien van maar liefst 37% Dit geeft toch wel te denken Wij hebben sterk de in druk dat Leusden voor wat betreft cultuur, recreatie enz., ver bovenhaar stand leeft Wij kunnen ons echter vollediger vinden in het gestelde in de aanbiedingsbrief, dat een kritisch in komsten- en uitgavenbeleid noodza kelijk is", aldus de woordvoerder WAARDERING Na het een en ander gezegd te hebben over personeelsbeleid en voorlichting kwam de woordvoerder op het CML. Daarover zei hij: ..Bij de beschouwing van vorig jaar hebben we reeds onze waardering uitge sproken voor de werkgroep bestem mingsplannen van het CML en we wil len dit thans weer doen We hopen dat dit comitee er begrip voor heeft dat ze de gemeente op kosten jaagt en dit waar mogelijk zal beperken. Het zou on zes inziens te ver gaan wanneer een medewerker van de gemeente een volle dige dagtaak zou hebben aan 't beant woorden van door CML gestelde vragen 't Aspect van debetrokkenheid, waarbij het CML goede diensten verricht en het werk van de afdeling Voorlichting op dit gebied, dienen wel op elkaar te worden afgestemd" Enige kritische kanttekeningen ma ken AR/SGP bij het hoofdstuk ..Ver keer", Daarover werd onder meer gezegd ,.Het verkeersbeleid, zoals dit in de aanbiedingsbrief tot uiting komt, heeft in het algemeen de instemming van onze fraktie De aansluiting op Rijksweg 28, die gepland is in 1981. laat te lang op zich wachten om daar nu al blij mee te zijn. Het is trouwens de vraag of 's Rijks financiën ook geen roet in het eten kan gooien. We zien het dan ook als een zeer belangrijke taak van het college om de externe ontsluiting van Leusden met kracht te blijven be pleiten Bij een eventueel gefaseerde uitvoering van de plannen van Rijkswa terstaat zouden wellicht de belangen van Leusden zijn gediend. De planning en voorbereiding van de toeleidende wegen naar de aansluiting op Rijksweg 28 zal zorgvuldig moeten worden afge stemd op zo mogelijk harde" gege vens. In de aanbiedingsbrief missen we de visie van b en w. op de verkeers problematiek binnen de bebouwde kom. In de vorige aanbiedingsbrief werd hierover een advies aangekondigd van de werkgroep verkeersaangelegenhe- den. Is dit advies nog steeds in de maak? Gezien het tijdstip waarop de aanslui ting op Rijksweg 28 tot stand zal ko men en de steeds toenemende verkeers druk op het viadukt in de Heiligen- bergerweg, zal overleg met Rijkswa terstaat en de gemeente Amersfoort nodig zijn over de daar te treffen voor zieningen voor fietsers". BI ij is de fraktie dat er nu begon nen kan worden met de bouw van de Tweede Fase Daarbij werd aange tekend- ,,Het overleg over het voorzienin genniveau, en dan met name voor de winkelvoorzieningen, zal tijdig moe ten worden afgerond om een vacuüm te voorkomen. Vindt hieroverookover leg plaats met de plaatselijke midden stand^ Het verheugt ons dat er thans contact is tussen b en w. en de kerkgenoot schappen over de eventuele bouw van kerken in Leusden. Bij de behandeling van de bestemmingsplannen hebben we daar meerdere malen op aangedron gen" KOSTEN BLIJVEN TOENEMEN Bij het onderwijsbeleid dient er vol gens ARP en SGP rekening mee te worden gehouden dat de eisen en daar mee ook de kosten, zullen blijven toe nemen Verwacht kan worden dat de bijdragen van het Rijk achter zullen blijven lopen In dit verband moeten ook aan het schoolbegeleidingswerk grenzen worden gesteld opdat de kos ten daarvan niet uit de hand zullen gaan lopen Voorts interesseert het ons hoe de inbreng van Leusden in de Onderwijs- adviesdienst zal worden gerealiseerd. Na de gehouden besprekingen die nu reeds een jaar geleden begonnen zijn, is het enige rwsultaat, dat er een toe zegging is gedaan. Voor onze fraktie een niet te verteren zaak. Wij zijn dan ook niet bereid de verhoging die in deze begroting is geraamd, goed te keuren. Onze fractie stelt zich zelfs voor om deze post voor de OAD voorlopig te bevriezen In verband met de sterke stijging van alle on derwijsuitgaven en het geraamde te kort voor 1977 stelt onze fraktie het college voor, alle zogenaamde rand- diensten in de Technische Commissie Onderwijs eens kritisch door te lich ten, een en ander natuurlijk zonder het normale pakket voor onderwijs voorzieningen aan te tasten," zo zei de woordvoerder Zorgen bij ARP en SGP ook over de sport in Leusden: ,,De kosten van sport stijgen onrust barend Vorig jaar hebben we het te kort van de Sportstichting verontrus tend genoemd Thans is de stijging van het tekort bijna twee maal zo hoog. We kunnen ons niet aan de indruk ont trekken dat Leusden, voor wat betreft de sport, op te grote voet leeft. Nu thans aan veel behoeften is voldaan, zoals in de aanbiedingsbrief is ge steld, moet zeker ook op dit gebied de tering naar de nering worden ge zet. Het is een gelukkige omstandig heid dat het zwembad voorlopig kan worden gerepareerd We hopen dat het vertrouwen van b en w in kunststof niet zal worden beschaamd en niet meer kunstgrepen nodig zullen zijn om het zwembad te laten functioneren" Voor het te voeren subsidiebeleid bracht de spreker enige uitgangspun ten naar voren. ,,Het moet voor het algemeen nut zijn. Het moet een aanvulling blijven om het particulier initiatief te sti muleren; Het moet doelmatig zijn; het moet verantwoord zijn. Tevens moet jaarlijks worden aan gegeven hoeveel van de begroting voor subsidies aanwezig is Daar we de muziekschool een goed hart toe dragen, vindt onze fraktie het bijzon der jammer dat juist op een moment, waarop de subsidies uit de hand drei gen te lopen, de stichting voor deze muziekschool met een verhoogde sub sidie-aanvraag komt De billijkheid gebiedt dat ook deze aanvraag aan het te formuleren beleid voldoet. Niet temin vinden we het belangrijk dat aan het muziekonderwijs een hoge prio riteit wordt gegeven. Mogelijk kun nen de kosten van dit onderwijs in Leusden met vergelijkbare gemeen ten en de daar betaalde lesgelden een aanwijzing geven hoe te dezer plaatse verantwoord kan worden gesubsidieerd De opening van de openbare biblio theek blijkt in een grote behoefte te voorzien Toch hebben wij ons afge vraagd, dit in verband met het grote tekort op de exploitatie, of een bij drage van f 10,- per jaar wel ver antwoord is. Dit is toch wel een zeer minimale bijdrage", aldus de ARP- SGP J. Ossendrijver, fractievoorzitter KVP LEUSDEN - Met betrekking tot de algemene financiële positie waarin de gemeente verkeert, merkt de KVP- fractie op, dat die positie de fractie zorgen baart ,,Er moet voor worden gewaakt, dat dit tekort structureel wordt Mede ge zien het verloop van het economische leven, in Nederland, en de noodzaak tot het maken van pas op de plaats, zal de gemeente Leusden in de toekomst rekening moeten houden met een ge ringere besteding,' aldus de KVP- woordvoerder De KVP-fractie is verheugd, dat de verdere afwikkeling van de herstructu rering van het gemeentelijk apparaat snel vorderingen maakt Dit lijkt haar noodzakelijk, heteinde het personeel zo spoedig mogelijk te laten weten waar zij aan toe is. Ook de gemeente heeft als werkgeefster daaraan be hoefte. ,.Een ieder - ook onze fractie - zal geschrokken zijn bij het zien van de post salarissen op de begroting. Een verdergaande groei van het personeels bestand. zal naar onze mening slechts in uiterste noodzaak mogen plaatsvin den. In verband daarmede vraag ik uw college er nauwlettend op toe te zien dat elke uitbreiding slechts na een uit voerig onderzoek naar de noodzaak daarvan zal plaatsvinden. Met de snelle groei van de gemeente in de laatste jaren, is het aantal verschillendedisci- plines binnen het ambtelijk apparaat sterk toegenomen Ook het niveau van het ambtenarenkorps mag als hoog worden gekwalificeerd. Het wekt daar om bevreemding, dat nog steeds veel vuldig gebruik wordt gemaakt van kost bare externe deskundigen In verband hiermede mag ik uw col lege dan ook uitnodigen, aan de raad een overzicht te doen toekomen, van aan externe deskundigen uitgegeven kosten over de jaren 1974, 1975 en 1976," aldus de KVP-woordvoerder Nadat de KVP-woordvoerder had ge wezen op de waarde, die zijn fraktie hecht aan voorlichting en inspraak, vervolgde hij. „Zonder aan dit stand punt atbreuk te willen doen, is onze fractie wel van mening dat er een zekere beperking aan het totaal van inspraak en voorlichting moet worden gesteld. Een beperking teneinde de bestuurskracht te kunnen handhaven en te voorkomen dat die bestuurskracht wordt ondermijnd door burgers die de inspraakmogelijkheden tot in het on- j eindige gebruiken om persoonlijke stokpaarden te berijden. Ook zal in spraak e.d. geen onbeperkte financiële offers mogen blijven vragen. Omdat thans geen inzicht kan worden ver-' kregen in de totale kosten van inspraak en voorlichting, nodig ik u uit de raad hierover een overzicht te verstrek ken." STANDPUNT BEPALEN Met betrekking tot de recreatie vraagt de KVP zich af of het niet wenselijk is om - nu er een regionaal basisplan wordt opgesteld - een standpunt te be palen inzake de recreatie in Leusden. ,,Moet er gestreefd worden naar al leen een passieve recreatie? of is er ook actieve recreatie mogelijk en/of wenselijk? Gaarne zou ik zien. dat dit punt binnen afzienbare tijd wordt be handeld in de commissie welzijnsza ken," aldus de woordvoerder. Totdat aansluiting op het rijkswegen- net is voltooid, zal de verkeerssituatie in en rondom Leusden zorgen blijven baren, zo meent de KVP-fractie Voor enige knelpunten zou de fractie op korte termijn een oplossing willen zien. Als knelpunten werden genoemd: ,,De kruising Hogeweg/Barneveldse- weg De Hamersveldseweg. Deze weg is een gevaarlijke weg. en zal dat wellicht ook na de aansluiting op het rijkswegennet blijven, vooral door het talrijke vrachtverkeer Kan het college mededelen, wat voor oplossing haar hier voor ogen staat.' En aansluitend op dit punt: Het vrachtverkeer van de firma Pon Onze fractie is van mening, dat de in- en uitrit van deze firma opdeHamers veldseweg zo spoedig mogelijk moet worden gesloten De afvoer van de personenauto's van deze firma dient plaats te vinden van af de Bavoortseweg via de Maanweg en de Groene Zoom De Noorde rins lag Hoewel deze weg duidelijk het karakter van ontsluitingsweg heeft, vraagt onze fractie zich af of die weg steeds maar meer kan en moet worden belast." aldus de woordvoerder INTENSIVEREN De KVP is verheugd over de po gingen van het college om het openbaar vervoer in deze gemeente te inten siveren en te verbeteren Zo ontbreekt nog steeds een busverbinding tussen Leusden-Zuid en Leusden-Centrum. Gelet evenwel op het beleid dat ino- menteel van rijkswege wordt gevoerd! is de fractie met erg hoopvol gestemd I Bij het eerste deelplan van de Tweede Fase plaatst de KVP enkele kantteke ningen ..Gaarne zou ik van het college ver nemen hoe nu precies de toewijzing van de woningen heeft plaatsgevonden Hoewel de stedebouwkundige opzet van dit plan mij als leek wel aanspreekt, plaats ik toch een groot vraagteken: bij de voorgenomen beschouwing langs, de Noorderinslag Unze fractie is ern- stig bezorgd dat een reeds eerder begane fout hier wordt herhaald. In de Samenwerkingsovereenkomsten met de realisatoren van het ledeelplan is de handhaving van het voorgenomen woningbouwprogramma tijdens debouv. stringent beschermd. De handhaving van het woningbouw programma in de verdere toekomst is niet geregeld Gaarne zouden wij van het college zien dat hierover tijdig een beleidsnota aan de raad wordt voorgelegd." Het verheugt de KVP-fractie en de lieer Ossendrijver in het bijzonder, dat de bouw van een nieuwe school in Achterveld in het komende jaar gerealiseerd zal kunnen worden; „al thans naar het zich nu laat aanzien Wij hopen oprecht dat dit bewaarheid zal worden, aangezien de bouw van deze school de hoogste prioriteit heeft Wel wil ik hierbij nog een kanttekening maken. Onze fractie vraagt uw college er op toe te zien, en er voor te waken, dat de stichtingskosten van deze school binnen de daarvoor gestelde normen blijven ZORGEN De ontwikkeling van de sportvoor- zieningen baart de KVP zorgen De fractie plaatste bij de uitgebrachte sportnota vraagtekens. „Naar onze mening houdt deze nota geen enkele rekening inet de finan ciële middelen. Dat is voor de stellers van de nota te verontschuldigen; zij hebben immers alleen maar door een sportbril behoeven te kijken. Voor de gemeente ligt de zaak echter anders Wij moeten wel rekening houden met de financiën Het lijkt ons daarom irrieel te veronderstellen dat het in de sportnota voorgestelde te realise ren is," aldus de KVP WELZIJN Het verheugt de KVP dat vele voor zieningen thans zijn, ol worden gerea liseerd. „Ook hier echter - het wordt een tonig - dient waakzaamheid betracht te worden, ten aanzien van de kosten Mijn fractie is van mening, dat het gewenst is deskundigen aan te trekken die werkzaam zijn voor een aantal stichtingen. Bijvoorbeeld één financieel deskundige voor de Groenstichting. Sportstichting, Zwembadstichting", SOCCLE enz. tesamen en voor het overige terug te vallen opde deskundig heid binnen het ambtenarenkorps," zo zei de KVP-woordvoerder. „Mijn fr,.ctie is geschrokken van de totale energiekosten van bijvoorbeeld straatverlichting, en verlichting en verwarming van scholen enz. Wij no digen het college uit te onderzoeken of deze kosten, mede in verband met de energieschaarste, beperkt kunnen wor den zonder daarbij echter de veiligheid op de wegen e.d aan te tasten, zo vroeg de heer Ossendrijver.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 11