Op toekomst gericht beleid komt slecht uit de verf Raad in het kort Raad akkoord met verbouwing van Zwarteweg 5 Voorbereiding Fase II duurde on verantwoord lang PPL CHU ff LEUSDER KRANT - RAAD LEUSDEN DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 Algemene beschouwingen 1976 J J Mandemaker, fractievoorzitter PPL LEUSDEN - De fractie van de Pro gressieve Partij Leusden vindt de aan biedingsbrief. die het college de be groting voor volgend jaar laat verge zellen, ondanks haar indrukwekkende lengte, weinig duidelijk. De gezamelijke fractie van Partij van de Arbeid. PPR en D'66 vindt dat een op de toekomst gericht beleid slecht uit de verf komt. .Vorige jaren hebben wij ons vast gebeten op zeer belangrijke zaken als openheid en inspraak. Deze zijn van wezenlijk belang voor het goed funktio- neren van de demokratie. Uw visie hierop wordt node gemist Wel wordt ingegaan op de noodzaak van betere voorlichting Deze is evenwel gericht op enerzijds betere kontakten tussen dagelijks gemeentebestuur en ingeze tenen - vooral nieuwinkomenden - an derzijds op toelichting van konkrete plannen, resp. beleidsvoornemens Nergens wordt aangegeven hoe de bur ger betrokken kan worden m het mee praten en meedenken over zaken die hem direkt aangaan. Onder deze om standigheden voorzien wij geringe be langstelling voor het gemeentelijk ge beuren van zowel de huidige als nieu we inwoners De plaatselijke demokratie zal hier door zeker niet worden versterkt" I' „Het gebrek aan openheid signaleren wij ook in de hardnekkigheid waarmede wordt vastgehouden aan beslotenheid I van vele kommissie-vergaderingen, j Wij verwachten dat ook deze behande- ling van de begroting gaat verzanden in een veelheid van onderwerpen, die naar onze overtuiging meer uitgebreid en met veel meer effekt in openbare kommissievergaderingen hadden kun- nen worden behandeld De burger moet j wel de indruk krijgen van een Hollands binnenhuisje van eerbiedwaardige re- j genten", aldus de PPL-woordvoerder. Uitvoerig ging de PPL-woordvoer- der in op de financiën ,,Bij een beoordeling van het begro tingsbeeld zijn vooral de volgende fak- toren bepalend a) Uitkering wegens ongewoon bevol kingsverloop, Aan deze uitkering is de gehele begroting opgehangen. Dit is een griezelige zaak Het gaat hier om een verfijningsregeling welke ge heel is gekoppeld aan de bevolkings groei en als zodanig het karakter heeft van een toevallige bate. Het Kollege onderkent één en ander, maar zijn konklusie is een dooddoener: er moet een kritisch inkomsten- en uitgavenbeleid worden gevoerd Onze konklusie van vorig jaar zien wij ove rigens wel bevestigd: de vette jaren zijn voorbij; de gemeente dreigt haar re serves te zullen verliezen. b) De algemene uitkering uit het ge meentefonds Het is een onverwachte meevaller, dat de beperking der alg. uitkeringen vooralsnog niet praktisch van toepassing is op Leusden. c) Personele bezetting. De begroting wordt ongunstig belbvloed door het beleid in voorgaande jaren met be trekking tot de stadsuitleg. Zelfs nog in het afgelopen jaar werd door het college gespekuleerd op lokatie - en andere subsidies Nu is er sprake van terugkeer tot de harde werkelijkheid. Maar Leusden blijft zitten met een ab normaal groot ambtelijk apparaat, dat bedoeld was voor een snelle groei naar een heel wat groter Leusden. De excessieve perzonele lasten tasten andere noodzakelijkheden aan. BLIJVENDE ONDERWIJS- TEKORTEN d) Onderwijstekorten De toenemende onderwijstekorten worden mede ver oorzaakt door aanpassing van het be drag per leerling en stijging van het leerlingental De regering blijft in ge breke de Fin Verhoudingswet toe te passen De realiteit gebiedt echter te zeggen, dat indien de onderwijsuitke- ringen wel op peil zouden worden ge bracht de alg uitkeringen waarschijn lijk zouden worden aangetast. ..Wij zullen met handhaving van de be staande toestand rekening moeten hou den", zo meent de PPL, waarvan de woordvoerder samenvattend stelde: ,,Wij kunnen slechts een somber beeld schetsen van de ontwikkeling der ge meentelijke financiën Financieel is het gemeentebeleid vooral een uitgavenbe leid. De marges voor bijsturing zijn bijzonder gering De uitgangspositie per heden is bepaald ongunstig. Enig soulaas zou de versnelde afbouw van Leusden kunnen bieden Het lijkt ech ter niet waarschijnlijk, dat de hogere overheid hiertoe bereid is, ook al om dat de Leusdense stadsuitleg een eigen gemeentelijk initiatief is geweest De relatie tussen de alg dienst en het grondbedrijf zal subtiel moeten worden benut HOEKSTEEN Ook bij het personeelsbeleid hadden de progressieven enige kanttekeningen. ,,Wij zijn benieuwd hoe het overleg met het personeel thans funktioneert en welke plaats u dit overleg toekent Tot onze spijt staat van deze ..hoek steen" niets in uw aanbiedingsbrief Een volwaardig overlegorgaan zal ons inziens over alle facetten van het per soneelsbeleid frekwent en open moeten kunnen inspreken". .,De personeelsformatie, is van groot belang. Bijna bij iedere achter ons liggende algemene beschouwing heeft onze fraktie haar twijfel hierover uit gesproken Wij willen er daarom op aandringen zo spoedig mogelijk een kwalitatieve en kwantitatieve inventa- risatie te maken van het personeels-. bestand De reeds bijna afgeronde funk- „UeJüa^SJlikatie aJsjjniL<jë_jlë. niethodi.- sche personeelsbeoordeling zijn hier voor belangrijke hulpmiddelen Wij zul len niet moeten schromen eventuele fouten gemaakt in het verleden in de toekomst te korrigeren" O.A.D. Volgens de fraktie beoordelen de scholen de begeleiding van de Onder- wijs-Advies-Dienst positief. Koördinatie van de vraag om onder steuning zal nodig zijn in b.v onder- wijskommissie en hoofdenberaad. Daarnaast vindt onze fraktie bestuur lijke inbreng in de OAD vanuit Leus den een voorwaarde voor samenwer king" ..Wij pleiten er daarom voor niet te beknibbelen op onze bijdrage aan de Onderwijs-adviesdienst. Wel realise ren we ons dat een aanbod een vraag kan oproepen en wij menen dat met de beperkte materiële mogelijkheden zorgvuldig moet worden omgespron gen LEERLINGEN PLAATSING De PPL kwam ook nog even terug op de kwestie van de schoolgrenzen ,,In Leusden is duidelijk gekozen voor een diversiteit van onderwijssyste men. Een zorgvuldige toetsing hiervan zal moeten voorkomen dat korrigeren- de maatregelen bij de leerlingenplaat- sing noodzakelijk zijn. Wanneer in de uitbreiding van de 2e fase dit toch als tijdelijke maatregel nodig zal zijn, moeten de betrokken scholen en ou derkommissies hierin tijdig inspraak krijgen SCHOOLRAAD En deze inspraak brengt ons op de problemen met de schoolraad in het afgelopen jaar Het verheugt ons dat er een nieuwe opening is gevonden voor een vruchtbare samenwerking. In deze tijd van groeiende ouderparticipatie kan een gemeentebestuur een zo grote belangengroep als de ouders, als in spraakorgaan voor gevraagde en on gevraagde adviezen, niet meer mis sen Pas in een sfeer van wederzijds vertrouwen, zonder verdachtmakingen en in alle openheid kan die optimale samenwerking ontstaan Onze fraktie hoopt en vertrouwt dat de schoolraad het komende jaar als een volwassen adviesorgaan kan funktio- neren", aldus de Fraktie zien, met als onderdeel hiervan een subsidienota Een welzijnsnota op de toekomst gericht met een planmatig beleid" De woordvoerder van de PPL gaf aan wat in en welzijnsnota thuishoort ..Jeugdnota. akkommodatienota. edu- katief plan, dienstencentrum voor be jaarden. wijkgezondheidscentrum, 2e fase bouw gemeentehuis, dat als ge meenschapshuis gebouwd multi-funk- tioneel gebruikt kan worden Hoewel er het één en ander bereikt is, was er ook teleurstelling bij de PPL- fraktie. ,.De voorbarige stellingname van het college tav de ontwikkelingen van de muziekschool stelt ons teleur. In de kommissie welzijnszaken is duide lijk gevraagd eerst een aantal finan ciële alternatieven op papier te zetten en dit met de muziekschool door te spreken Rijkserkenning voor de mu ziekschool betekent, dat deze voldoen de kwaliteit te bieden heeft. Muziekonderwijs is door zijn aard niet goedkoop, maar terecht merkte de rijksinspekteur voor het muziekonder wijs op, dat Leusden met deze goed kope" muziekschool wel voor een koop je op de eerste rang zit. De bijdrage per kind is in Leusden verhoudings gewijs hoog en kontinuering van de huidige gemeentesubsidie zal deze fi nanciële drempel zeker niet lager ma ken De juiste weg lijkt ons. wel in gaan op de rijkssubsidie, maar in overleg tussen gemeente en muziek school te komen tot een voor beide partijen bindende meerjarenbegroting en zorgvuldige besteding van gelden. Onoverkomelijke bezwaren hebben wij wanneer een te krap subsidiebeleid een gezonde groei van de muziekschool on mogelijk zou maken. De toegang tot muziek, als één van de peilers van onze kuituur, moet voor alle lagen van de bevolking zijn en blijven" DOORSCHUIVEN Een doorschuifpost van de ene be groting naar de andere lijkt het dorps huis in Leusden-Zuid te worden. In fe bruari van dit jaar heeft wethouder Van Woudenberg op een hearing in zuid beloofd dat voor 1 mei j 1. een plan zou worden voorgelegd op basis waarvan betrokken groepen hun wen sen kenbaar zouden kunnen maken. Steeds is moeilijke grondwerving als ekskuus gebruikt bij uitstel van dit hoognodige projekt Is er wel voldoen de aandacht besteed aan de suggestie van aanbouw in 2 lagen aan de zuid zijde van het gymnastieklokaal? Een kleine wijziging in het bestemmings plan is noodzakelijk maar dan geen grondwervings- of parkeerproblemen meer Graag zien we spoedig een voorstel van u hierover tegemoet. Leusden- ...Zuid. zal.zjcb anders zeer terecht in de boot genomen voelen als alleen in centrum allerlei welzijnsvoorzieningen van de grond komen Met deze opmerkingen M. d V wil Progressief Leusden een lans breken niet voor een aarzelend hink-stap- sprong beleid, maar voor een open demokratisch. planmatig en doelmatig beleid, waarbij doelmatigheid iets an ders inhoudt dan zuinig en minimaal" ..Naast de materiële voorzieningen dient de aandacht in onze gemeente zich meer te richten op onderwijsin houdelijke zaken, dan op vraagstukken van kompetentie in struktuur" SOCIAAL - KULTUREEL WELZIJN Over de welzijnsparagrafen uit de aanbiedingsbrief maakte de PPL-frak- tie de nodige opmerkingen: ,,Wij betreuren het, dat in uw brief slechts sprake is van een subsidienota en van het benadrukken van de hoge kosten voor het welzijnswerk Alsof wij voor ons welzijn niet iets over moeten hebben! Daarom zouden wij van u een welzijnsnota tegemoet .-willen b v door de Rozengaarde, wij vragen tevens aandacht voor de door de be woners gewenste brug vanaf de Groene Zoom naar de wijk Groenhouten" TELEURSTELLEND Over de woningbouw zei PPL onder andere: ,,De toekenning van de hoogste prioriteit aan een spoedige start van de woningbouw onderschrijven wij vol ledig, evenals het streven naar konti- nuiteit in de woningoplevering. De plannen zijn in een vergevorderd stadium De procedure om het zover te brengen kan voorspoedig worden ge noemd ook waar het de ..inspraak" van de bevolking betreft Wij roepen u in herinnering ons plei dooi voor een ..humane stedebouw". Het spijt ons te moeten konstateren, dat de plannen, zoals deze aan ons en aan de bevolking zijn voorgelegd en met de uitwerking waarvan de realisatoren druk doende zijn, vooralsnog teleur stellen. De middelmatigheid ervan is weinig hoopgevend Geen nieuwe woonvormen, geen ek- sperimenten. geen oorspronkelijkheid, noch in het woningontwerp noch in het stedebouwkundig plan. Ook op bestuurlijk gebied ontbreekt de oorspronkelijkheid, ja zelfs het ini tiatief daartoe ontbreekt: 1. waarom neemt Leusden niet deel aan de regeling woningbouw in de be schutte sfeer (voor inkomens lager dan f 22.000,-), waarvan er dit jaar 5000 stuks kunnen worden gebouwd. 2 waarom heeft Leusden geen aanvra gen gedaan voor gelden uit de pot voor de huisvesting van staatssekretaris Van Dam. dit jaar 4000 stuks". BELEID? Een hard oordeel velt PPL over het verkeersbeleid: Het beleid van 1976 zal worden voort gezet" Wat mag dat dan wel betekenen? Is er dan sprake geweest van beleid, van visie? De paragraaf Verkeer is niet een voortzetting van de voornemens voor 1976, maar een'bijna getrouwe kopie daarvan De voornemens hebben overigens voor 1976 geen betekenis gehad Wel werd 1976 gekenmerkt door paniekvoetbal, waar het verkeerskundige maatrege len betreft: wij denken aan de afslui ting van de Burg de Beaufortweg en de omleidingsroute Hamersveldseweg etc Sprekend over beleid zouden wij toch minstens voornemens willen ver nemen m b t 1 gedachten over alternatieven als de aansluiting op R W 28 niet door gaat; 2 de verkeersruit rond Leusden-C, die ook, als de aansluiting op R W 28 niet doorgaat, noodzakelijk zal zijn, 3 voorstellen om de in het vooront werp Utrecht-Oost aangeduide ver keersproblemen op te lossen en/of in goede banen te geleiden; 4. het openbaar vervoer, waarom werd de Raad onkundig gelaten van de diskussienota ,,o- penbaar vervoer Leusden 1975-'80 van 1 maart 1975, opgesteld door PPD, Prov Waterstaat en de NS; daarin wordt b v het benutten van lijn 58 van CN voor Leusden-C als mogelijkheid aangeduid; waarom werd deze nota niet open baar gemaakt en besproken. Sinds vorig jaar werd er niets tot stand gebracht, ondanks de aandrang van alle frakties. Over de vrije busbaan wordt met geen woord meer gerept in uw aan biedingsbrief Kunt u de geruchten bevestigen, dat de studiekosten daartoe uit de provinciale begroting zijn geschrapt, zodat de vrije bus nu van de baan is? 5. het parkeerprobleem, waarover e- veneens met geen woord wordt ge sproken' ,,De konkrete voornemens op ver keersgebied geven ons aanleiding tot het volgende kommentaar: 1 Wij hebben begrip voor de argu menten van het Kollege die pleiten vóór de brug over het Valleikanaal, maar wij hebben bezwaren i.vm de druk die daardoor ontstaat op het achterliggende gebied en verzwaring van de funktie van de Norderinslag. Vooralsnog dient de afloop van de kroonprocedure te worden afgewacht Wij vragen ons af of aan de bezwaren van de Povincie (planologische) voor bij kan worden gegaan0 2 Wij willen aandacht vragen voor voet- en fietsroutes ook in de bestaan de kern; wij bepleiten dwarsroutes P Voormolen, fractievoorzitter CHU LEUSDEN - De CHU-fractie hecht veel waarde aan een sluitende begro ting en wij betreuren het dan ook, dat zulks ook ten aanzien van de onderha vige begroting niet het geval is. Weliswaar is het tekort, gelet op de totale begroting, van bescheiden aard, maar juist daarom was het wellicht een goede zaak geweest wegen te vin den dit tekort weg te werken Juist in een tijd, waarin van ons allen matiging wordt gevraagd om onze eco nomie weer gezond te maken, past naar onze mening een sluitende be groting, vooral ook om het psycholo gisch effect", zo begon de heer Voor molen de algemene beschouwing van de CHU ,.Het zou naar onze mening dan ook een goede zaak zijn geweest, wanneer bijv. een verhoging van de onroerend-goed- belasting nu eens achterwege had kun nen blijven, maar wij veronderstellen, dat zulks m het kader van het finan cieringsbeleid van de rijksoverheid ten opzichte van de gemeenten nog geen haalbare zaak is. Met een verhoging van reinigingsrech ten en hondenbelasting kunnen wij in stemmen. Wellicht verdient het aanbe veling het bezit van meer dan één hond extra te belasten, waarbij niet zo zeer de extra inkomsten voorop staan als wel om het hondenbestand binnen bepaalde perken te houden", aldus de CH-woordvoerder De CHU-fractie is verheugd over de grote aandacht, die door het college wordt gegeven aan een verdere uit breiding van de voorlichting. ..Kennelijk wenst de burgerij voorna melijk de nodige voorlichting thuis te ontvangen en het is een goede zaak, dat de voorlichting daarop dan ook meer en rneer wordt gericht. Tijdige voorlichting in voor ieder be grijpelijke taal bevordert de betrok kenheid van de inwoners van onze ge beente met het plaatselijk bestuur De belangstelling is er wel degelijk, zo is reeds meermalen gebleken GEEN BRUG Over het CML zei de heer Voormo len ..Gezien de toch wel matige re acties van de zijde van de overgrote meerderheid van de bevolking, kan naar onze mening niet worden gesteld, dat het CML erin is geslaagd een brugfunctie te vervullen tussen bevol king en gemeentebestuur. Wij menen dan ook, dat het CML in dat opzicht niet aan de verwachtingen heeft beant woord. Bij de behandeling van de begroting voor 1976 hebben wij ons reeds afge vraagd, of het CML zich niet veelal heeft uitgesproken zonder inspraak van de bevolking en die indruk is het afge lopen jaar nog versterkt" Over verkeersvraagstukken zegt de CHU onder meer: ,.De uitvoering van de tweede fase zal ongetwijfeld leiden tot nog grotere verkeersproblemen m onze gemeente Wanneer op zijn vroegst in 1981 eon aansluiting op rijksweg 28 gerealiseeid zal kunnen worden, nog afgezien van verdere vertraging, vragen wij ons af M. de V-, op welke wijze uw college meent de te verwachten sterke ver keerstoename in het woon/werkver keer te kunnen opvangen De Horster- weg en Lockhorsterweg zijn daartoe naar onze mening niet geschikt. In dit verband hebben wij in uw be schouwing gemist de mogelijkheden van een snelle doortrekking van de Groene Zoom naar de Maanweg, ge combineerd met een goede aansluiting op de Arnhemseweg, hetgeen ongetwij feld een aanzienlijke verbetering van de externe ontsluiting zal kunnen be tekenen". ,,De door het college nagestreefde ver betering van de frequentie tussen Leus den-Centrum en Amersfoort zal onge twijfeld zijn nut hebben, maar betekent geen oplossing van het probleem, o.a. ten aanzien van een verbinding tussen Leusden-Centrum en Zuid. Hoewel wij uiteraard niet kunnen be oordelen of zulks haalbaar is, vragen wij ons af M. de V., of wellicht opname van Leusclen in het stadsbusnet van Amersfoort een oplossing voor het probleem zou kunnen betekenen?", zei deze fraktie over het openbaar vervoer. ,,Het grote aantal woningzoekenden in onze gemeente is een trieste zaak en werpt een schaduw op de plannen voor de tweede fase", aldus de CH- woordvoerder. ,,Wij betreuren het nog steeds, dat de voorbereiding en met name die ten aanzien van het opstellen van het pro gramma van eisen zo lang heeft ge duurd. Naar onze mening zal bij de voorbe reiding van een volgend deelplan een heroriëntatie nodig zijn ten aanzien van de te volgen procedure en in spraak. Gelet op het grote aantal woningzoe kenden (938") in onze gemeente zijn wij van oordeel, dat de voorbereiding tot de bouw onverantwoord lang heeft geduurd en niet voor herhaling vat baar is. Een niet onbelangrijk neveneffect is ook het kostenaspect wat hiermede samen hangt. Het zou bepaald niet een oninteressant gegeven zijn de kosten hiervan eens uit te zetten tegen de bouwkosten per woning in het eerste deelplan" OPTIMAAL/MINIMAAL Ook op onderwijsgebied enkele kant tekeningen van CHU-zijde. ,,Kan wor den gesteld dat in Leusden het voor- zieningenpeil op onderwijsgebied opti maal is, terwijl de uitkeringen van het Rijk zijn gebaseerd op een minimaal voorzieningenpeil of is het voorzie- ningenpeil niet maximaal en ook niet bereikbaar, orndat de uitkeringen van het Rijk onvoldoende zijn", zo w de fractievoorzitter weten. Een mogelijke ongelijkheid signaleen de heer Voormolen bij het kleuterq derwijs. ,,Uit paragraaf 1 a blijkt, dat deun gaven van het openbaar kleuterondei wijs de rijksuitkeringen verre zuil) overtreffen. Deze overschrijding r; sulteert t z.t, in een doorbetaling a; het bijzonder onderwijs. Met deze doo betaling is in de begroting naar om mening geen rekening gehouden Moet hieruit worden geconcludeen dat de gemeente wel gedurende een jaar of langer het berekende tekc» van het openbaar onderwijs financiei terwijl het bijzonder onderwijs e e. zelf moet voort financieren*? Dat i naar onze mening niet juist zijn. Artikel 74 lid 4 b van de Keuteron derwijswet biedt o.i. voldoende ruimï om reeds in de loop van het boekjai het bijzonder onderwijs te laten proti teren van overschrijdingen bij het oper baar onderwijs". Op het terrein van het Sociaal-cu! tureel welzijn constateerde de CH spreker in den lande een onoverzict telijke situatie waar het de subsid, ering aangaat. Dat geldt ongetwijfel ook voor de gemeente Leusden Wij zijn verheugd dat het college daar voor extra aandacht vraagt. In de^ tijd, waarin de geldmiddelen mindm ruim beschikbaar zijn, kan een kritisc subsidiebeleid niet gemist worden Naar onze mening zal het beleid m« dan voorheen gericht moeten worde op zodanige subsidiëring, dat de mie der draagkrachtigen in onze samenle ving in staat gesteld worden ook de* te nemen aan sociaal-culturele akti viteiten respectievelijk voorzieningen terwijl ook het aantal belanghebbende toch wel een rol mag spelen. Nar onze mening geldt het vorenstaand onder meer ook ten aanzien van peu terspeelzalen en muziekonderricht", zo meende de fractie-voorzitter. De geloofsbrieven van het nieuwe KVP-raadslid, de heer Bokkers, wer den door de uit de raad èevormde on derzoekscommissie in orde bevonden, zodat de heer Bokkers in de volgende raadsvergadering kan worden geïn stalleerd Een subsidie van f.25,- voor de Stichting utrechtse Kastelen werd wat aan de magere kant gevonden, maar als sympathie-betuiging aanvaardbaar geacht Temeer, omdat de stichting over een batig saldo beschikt. Elk jaar zal de subsidie worden herzien als dat nodig wordt geacht. De verbetering van de Hessenweg, nu door de raad goedgekeurd, waar voor een krediet van f.620.000,- wordt uitgetrokken (f.970000,- meer dan een eerder verstrekt krediet), vond de volle instemming bij de heer Ossen drijver, die al jarenlang voor deze verbetering in de raad heeft gepleit. Mevrouw Verduin (PL) verbaasde zich over het feit, dat de nieuwe raming van de tegelopbrengst beduidend lager lag, maar dat was, zo erkende wet houder Wagenaar, een aanvankelijk verkeerde schatting geweest. Een deel van de tegels wordt gebruikt voor het fietspad Lockhorsterweg. De heer Ossendrijver (KVP) vond het noodzakelijk, dat - nu de beweg wijzering wordt gemoderniseerd - met een allerlei andere zaken, die veran derd dienen te worden, aangepakt zou den moeten worden. Burgemeester Van der Post was van mening, dat aan dit aspekt via de commissie verkeers- aangelegenheden voldoende aandacht wordt besteed. Eén van de scholen in Leusden vroet en kreeg toestemming voor de aan schaf van een dia-projektor terwaani van ruim f.1.300, De heer Hol (Lijst 6) vond dit wel een erg hoe bedrag voor een dia-projektor. vroeg de wethouder van onderwijs waarop dit bedrag was gebaseerd. Wethouder van Zandbrink stelde, d; de inspekteur geen bezwaar heeft ge- maakt en dat de aanvraag voldoet aai de gestelde normen. ,,Dat zal wel zijn," aldus de heer Holl, ,,maar^ gemeente hebben we ook een eik verantwoordelijkheid. We hoeven iei-a bedrag toch niet te aanvaarden als we die te hoog vinden? Ik ben benieuV- wat voor dia-projektor dit wel Wethouder van Zandbrink beloofde di' te onderzoeken De heer Voormolen (CHU): vaarlijke bielzenbak In de rondvraag vroeg de heer Van Maanen (AR/SGP) waarom een brief van Centrumweg-bewoners, gericht aan het gemeentebestuur, na drie en een halve maand nog steeds niet was be antwoord. Dit zal worden onderzocht. De heer Voormolen ('CHU) vroeg en kreeg aandacht voor het scholeneiland Leusden-Zuid, waar een forse biel zenbak 's avonds gevaar opleverde voor het verkeer wegens onvoldoende of geen verlichting. De voorzitter beloof de snelle verbeteringen door het aan brengen van reflectoren en zo nodig extra verlichting De heer Reichert (PL) vroeg hoe het zat met het aan te leggen trapveldje in Achterveld. Wethouder Wagenaar: ,,0p dit moment is dat nog niet te rea liseren op de plaats die we in gedach ten hadden. U kunt binnenkort een nieuw voorstel verwachten." De heer Ossendrijver (KVP): werd de hoogste tijd na zeven praten (Van de redaktie) LEUSDEN - Nog niet zo heel lang geleden ging de raad akkoord met de zoveelste noodvoorziening voor het onderbrengen van gemeentelijke afdelingen, echter met de voorwaarde, dat daarmee de eindeloze reeks noodvoorzieningen voor het gemeentelijke apparaat zou worden afgesloten. De raad was van mening, dat het financieel een te grote belasting zou worden met een nieuw raadhuis in het nog te bouwen hoofdcentrum in het vooruitzicht. Het gemeentebestuur kon dat toen begrijpen en zegde toe, dat er geen nieuwe noodvoorzieningen zouden komen. De raadsleden waren dan ook verbaasd over het voorstel van b. en w. om o.m. ten behoeve van de Afdeling Voorlichting het pand Zwarteweg 5 te gaan ver bouwen tot gemeentelijk onderkomen. Kosten f75.000,-. De raadsleden gingen echter na enige diskussie toch - zij het met moeite - akkoord met het voorstel van b. en w. De heer Bergsma (VVD): „Ik was erg verbaasd over dit voorstel, want ik dacht, dat er nu voldoende ruimte zou zijn Ik ben daarom op onderzoek uitgegaan en werd behulpzaam rond geleid langs de gemeentelijke gebouwen en ben tot de konklusie gekomen, dat er geen twijfel bestaat aan de noodzaak van uitbreiding. Desondanks heb ik wel moeite met het voorstel, temeer omdat er een woning aan het Leusdense wo ningbestand wordt onttrokken Onze fraktie gaat akkoord met het voorstel, mits voor 1982 - als het nieuwe stad huis gerealiseerd zal zijn - geen ver dere uitbreidingen plaatsvinden, tenzij door interne verbouwingen en de voor genomen verbouwing van de afdeling interne zaken geen doorgang vindt. Hiervoor zal een andere oplossing moeten worden gevonden." Ook de heer Van Maanen (AR/SGP) had duidelijk moeite met het voorstel. „In 1982 zal - volgens b. en w - het nieuwe gemeentehuis gerealiseerd zijn. We gaan nu met moeite akkoord met dit voorstel, maar zullen inde toekomst niet meer meewerken aan noodoplos singen." De heer Voormolen (CHU) was het met de vorige sprekers roerend eens Hij wees op eerdere, door zijn fraktie naar voren gebrachte bezwaren en vond ook, dat dit beslist de laatstegroeistuip moest zijn. Ook de hee£.Mandemaker (Progessief Leusden) kwam tot deze konklusie. Burgemeester Van der Post kon ziet de gevoelens van de raad best voor stellen. Ook hij vond het niet plezierig om nu met zo'n voorstel te komen. „Maar als wij een noodgebouw zouden optrekken om daardoor de ruimte te kreëren die we toch nodig hebben, zou ons dat f300.000,- gaan kosten. Het feit, dat dit een tijdelijke zaai betreft, heeft de doorslag gegeven. De verbouwing van interne zaken gaat niet door Als u bezwaren hebt tegen het onttrekken van een woning aan het huidige woningbestand, dan kan ik daar wel begrip voor hebben, maar er staat tegenover, dat de woning door de ver bouwingen die plaats gaan vinden, straks in waarde zal toenemen. Er zul len aanzienlijke verbeteringen worden aangebracht, waardoor de woning later aantrekkelijker zal zijn. Op de zolder verdieping komen kamers en de sani taire voorzieningen zullen worden ge moderniseerd." De raad ging tenslotte pruttelend akkoord met het voorstel van b. envj

Leusder Krant | 1976 | | pagina 12