I Uit de hoge school der wetenschap KERKDIENSTEN DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 16 ALKOHOL-ENZYM Tot ongenoegen van velen moet nu worden gezegd dat zelfs de meest ver stokte geheelonthouder toch alkohol verbruikt. Volgens Krebs zou in de menselijke darm m.b.v. mikro- organismen zuivere aethylalkohol wor den geproduceerd en wel in dagelijkse hoeveelheden overeenkomend met die in 1,13 liter bier! Niemand kan nu, na deze ontdekking van Krebs met een ge rust hart en geweten beweren dat hij nooit één druppel alkohol in zijn lichaam heeft toegelaten! Reeds sinds lang heeft men zich afgevraagd waarom een paard, dat normaliter toch geen al kohol drinkt, in zijn lever toch het enzym (eiwitachtige stof die in dit geval alkohol afbreekt) alkohol dehydroge nase herbergt. Nu weten wij het. Ook het paard produceert in zijn darm alko hol dat door genoemd enzym af gebroken moet worden om zo aan de broodnodige energie (paardekrachten) te komen. Men weet nog niet welk micro-organisme hiervoor verantwoor delijk moet worden gesteld. Men ver moedt de bacterie Sarcina ventriculi PIEZO-LICHT Weerlichten en andere „vreemde lichtverschijnselen", die naar talrijke berichten in samenhang met aardbevin gen werden waargenomen, zijn volgens Finkelstem van de Yeshivah University te New York en Powell van Brookhaven National Laboratory terug te voeren op piezo-elektrische effekten. Piezo- elektriciteit is een bijzondere vorm van elektriciteit, in 1881 door Pierre Curie ontdekt Ze ontstaat door uitoefening van mechanische druk op bepaalde kris tallen als kwarts en seignette zout. Wel nu, bij kwartshoudend gesteente kan de bij een aardbeving optredende druk een voldoende sterk elektrisch veld opbou wen om allerlei elektrische lichtflikke- ringen tot stand te brengen. PRATEN OVER PLATEN EN MUSICI DIE ZE MAKEN. PATTI AUSTIN END OF THE RAINBOW In een mooi uitgevoerde dubbelhoes, met op de binnenzijde alle teksten, \racht Dureco kortgeleden de debuut elpee van Patti Austin uit, ,,End of the rainbow". Voor de liefhebbers van soul een uitstekende plaat, want Patti zingt niet alleen met een prachtige, volwassen stem; ze schrijft ook voor het grootste deel haar repertoire zelf En niet alleen voor zichzelf, ook voor Sarah Vaughn en Robin Kenyatta. Op de nieuwste elpee van Blood Sweat and Tears" is de hit „Sweet Sadie the Saviour" eveneens van Patti Aus tins hand. Door Dureco uitgebracht op het CTl-label nr CTI 5001 - in uitstekend stereo. 1JF BLOKKER: DEN HAAG LACHT VANDAAG IJf Blokker (wie kent hem niet?) heeft aan de hand van louter Ne derlandse liedjes een elpee sa mengesteld, waarmee de Neder landse politici muzikaal de draak wordt gestoken. IJf Blokker stelt de vragen aan de diverse minis ters, staatssecretarissen en tweede kamerleden en de ant woorden schallen gezongen door de speakers uw huiskamer bin nen. Erg amusant als formule, maar toch.twee kanten vol met dit soort humor kan op een bepaald moment iets teveel van het goede worden. Er zitten uit stekende vondsten bij, maar ook vrij veel misplaatste antwoor den. Enfin, politiek gezien kan niemand zich er een buil aan vallen, want zowel links als rechts komt aan bod. Ruim een half uur zingen de politici hun antwoorden via bestaand Neder lands repertoire Een curieuse plaat voor de liefhebbers. (Uit gebracht door Dureco op het Elf Provinciën-label, stereo nr. ELF 1890). Op de foto: Patti Austin DROOGTE Winstanley heeft onlangs de re sultaten van zijn uitgebreide studies over de weersomstandigheden van Af rika, het Midden-Oosten en India in een publikatie bekend gemaakt. Het betreft klimatologische gegevens teruggaand tot het jaar 1898 Daarenboven door vorste hij alle bekende gegevens over regenval in Engeland tot diep in de mid deleeuwen Hij kwam toen tot de vast stelling van een lang termijnpatroon van klimatologische veranderingen en van klimatologische schommelingen op kort-termijn. Om kort te gaan konklu- deerde hij uit e.e.a. dat de verschrikke lijke droogte van de laatste maanden in de Afrikaanse staten bezuiden de Sahara (van Senegal tot Ethiopië) een deel vormt van het lange termijn patroon van klimatologische verande ringen en dat deze droogte niet op zich zelf staat. Ze is herhaalbaar. Het gebied ten zuiden van de Sahara vertoont ver der de neiging steeds droger te worden. Dit betekent dat de Sahara zich zuid waarts uitbreidt Sinds 1960 geschiedt dit met een snelheid van 9 km per jaar. Dit duurt tot het jaar 2030. Dan zal het omgekeerde plaats hebben, t w meer regenval in die gebieden PANDA Nadat het „huwelijk" van de reuzen- panda Chi Chi van de Londense dieren tuin met de Russische An-An was mis lukt, stierf Chi Chi een eenzame dood in haar kooi. Met haar is de laatste panda in Engeland van het toneel verdwenen. Tragisch! Toch heeft haar dood ons ies van panda's geleerd. Het was nl. tot voor kort een intrigerend raadsel of panda's als beren (behorend tot de Ur- sidae) dan wel als wasberen (Procioni- dae) beschouwd moeten worden. De anatomische (ontleedkundige verschillen tussen beide soorten zijn van zeer subtiele aard. Zo bezitten was beren b.v. twee ware kiezen in elke helft van de onderkaak terwijl beren er drie hebben. Door haar tanden en kiezen te tellen schiet men geen duim breed op. Vandaar dat Sarich van de University of California besloot om haar bloed maar eens grondig te onder zoeken en wel in het bijzonder de zg. serumeiwitten, omdat deze enigszins de stamgeschiedkundige (evolutionaire) route uitstippelen. Welnu, om kort te gaan vertoont het patroon van de serumeiwitten bij Chi Chi het „even beeld" van dat van een beer. De panda is derhalve op grond hiervan een beer gebleken en niet een wasbeer. Dit heb ben wij overgehouden van de tragische dood van Chi Chi, de panda ELEKTRICITEIT Dat een staalfabriek staal produceert, spreekt vanzelf, maar dat ze ook elek triciteit verwekt, lijkt ons minder aan nemelijk. Nochtans is het zo! Zo'n fa briek is in Cheropovets (in het noord westen van Europees Rusland) in bedrijf genomen. De hete gassen, zo vernemen wij, die de staalovens verlaten, worden naar een turbine geleid, waarbij welis waar door de geringe druk van de hete gassen meer van een soort windmolen dan van een typische turbine gesproken kan worden. Toch voldoet e.e.a. uit stekend en wordt ondanks het windmolenachtige karakter elektrische energie geproduceerd. Men hoopt op deze wijze 4000 MWh elektriciteit te verwekken, wat voor de verzorging van de 150.000 zielen tellende stad al toe reikend is. Daarom zal de elektrische energie daar relatief goedkoop zijn. Is zoiets ook niet m ons land mogelijk? Het mes aan twee kanten laten snijden kan nooit onvoordelig uitvallen. BESTRALING We kunnen tegenwoordig met rönt genstralen niet alleen foto's van verbor gen lichaamsdelen en dingen maken, maar ook de opbrengst van gewassen verhogen! Een vierjarig onderzoek van het Institut für Obstbau und Baumschule van de Technische Uni- versitat te Hannover is onlangs met suk- ses afgesloten. Het is aan experimenta toren gelukt de aardbeioogst met 20- 30% te vermeerderen. Dit geschiedde door de kiemplantjes vóór het uiptplan- ten met röntgen- of gammastralen (nog krachtiger dan röntgen) te behandelen. De extra oogst was het gevolg van een grotere vruchtzetting. Bij één soort (men heeft met verschillende soorten geëxperimenteerd) kon de oogst zelfs een week eerder dan normaal worden binnengehaald. De aardbeien van deze soort bleken anders gezegd door de be handeling met genoemde stralen vroeger rijp te kunnen worden. De kos ten van bestraling zijn, naar men be weert, te verwaarlozen. Ze bedragen slechts een cent per aardbeiplant. GROENE MUUR Om de woestijn iets in te perken en woestijnzandverplaatsingen zo zwaar mogelijk te belemmeren, wil men in Al gerije een grote groene muur bouwen. De plannen om zo'n gigantische woud- strook van ongeveer 1500 km lengte en een oppervlakte van drie miljoen hectare aan de rand van de woestijn tussen de Marokkaanse en Tunesische grens aan te leggen zijn al klaar om uit- geveoerd te worden. Men hoopt dat zulk een groene gordel daartoe zal bijd ragen een hout-industrie te on twikkelen, de kreatie van landbouwge bieden in het noorden mogelijk te maken en het klimaat in die streken in gunstige zin te beïnvloeden. Daarenbo ven schept men zo ook een nieuwe bio logische gemeenschap, hetgeen een ver rijking zal zijn voor het land. MELKWEG Ons sterrenstelsel, de Melkweg, aan de rand waarvan wij ons bevinden, dijt net als het heelal suksessievelijk uit. Het is net alsof de Melkweg van „binnen uit" door onbekende kracht wordt op geblazen. Clube van het Scottish Natio nal Observatory heeft berekend dat op grond van de gekonstateerde uitdijings snelheid de Melkweg binnen ongeveer honderd miljoen jaar zijn spiraalstruk- tuur zal hebben verloren. Apropos, de Melkweg is een min of meer spiralig stelsel van meer dan 100 miljard sterren, voorzien van zeker vier spiraalarmen. Hoe dit zij, Clube kwam tot deze konklusie na een vergelijk van de eigen beweging van niet minder dan 8790 sterren van de Melkweg t.o.v. daarbuiten liggende astronomische ob- jekten. De zon, zo heeft hij verder ge- konstateerd, verwijdert zich met een snelheid van 75±27 km per sekonde van het centrum van de Melkweg. Met die kracht ongeveer wordt de Melkweg „opgeblazen" en ontdaan van zijn „rimpels", in de vorm van de spiraalar men. Wat gebeurt er dan na verdwijning van de spiraalarmen? Barst het stelsel dan uit elkaar of volgt er een inkrimping na het bereiken van de uiterste uit- dijingsgrens? Wij weten het niet. TATOEËRING Tatoeëringen kunnen nu worden ver holpen met behulp van laserstralen (intens krachtige lichtgolven van een zelfde golflengte). De stralen werken specifiek op gepigmenteerde huidge deelten zonder het normale weefsel te schaden. In het instituut voor chirur gie te Moskou heeft mende stralen voor het eerst toegepast op 113 tatoeëringen. In de nabehandelingstijd werd de huid regelmatisch medisch en chemisch on derzocht. De behandeling geschiedde met langgolvige laserstralen van 1.06 A (1 A is een tienmiljoenste millimeter). Tot aan de afstoting van de oorspron kelijke gepigmenteerde delen werd de huid met boorzalfverbanden behandeld. Een half uur na de behandeling, zover- nemen wij, zagen onderzoekers een in tensivering van de tatoeëringen; 24 uur latei was de huid daar ter plaatse lichtelijk oedematisch (gezwollen van het vocht). Na 3-4 dagen vertoonden zich op die plekken droge korstjes. Daaronder ontdekte men afbraak van cellen en vorming van nieuwe weefsels. Na 24-28 dagen genazende huidwondjes onder vorming van milde, vage lit tekens en kon niets meer van de ta toeëring worden gevonden. MAAN 10 Onlangs schreven wij dat de ruimte sonde Pionier 10 onthuld heeft dat Ganymedes, één van de grote manen van Jupiter, een uiterst ijle atmosfeer bezit. Een spiksplinternieuwe publika tie meldt in aansluiting hierop, dat ook de maan 1U en zeer dunne damp kring met zich meetorst. Toen 10 van de zon af achter Jupiter wegdook, re gistreerde Pionier 10 een sterke af koeling op 10 en iets dat op „sneeuw" leek. Waarschijnlijk hebben wij hier met vlokkerig methaan (moerasgas) te doen, dat ogenblikkelijk weer ver dween toen 10 van achter Jupiter wee~ tevoorschijn kwam en zo weer in het volle zonlicht. Dan hebben astronomen op grond van nieuwe gegevens be rekend dat Jupiter plus zijn 12 manen iets zwaarder bleek te zijn dan voor heen vermoed. Het verschil in gewicht respektievelijk massa met vroegere berekeningen bedraagt nagenoeg pre cies 0,04% van de oorspronkelijk be rekende waarde, ongeveer overeen komend met twee maal de massa van onze maan AARDBEVING Kan men aardbevingen voorspellen? In het jaar 1967 heeft men o.l.v. Baru- sukov (van de Russische geologische dienst) in een aardbevingsgebied van het Pamir komplex een aanvang ge maakt met kontinue metingen van de elektrische weerstand van de gesteen ten. De metingen toonden aan, dat krachtige aardbevingen enige maanden van tevoren door een vermindering van de elektrische weerstand van de gesteenten met ongeveer 15% aange kondigd wordt. De weerstandsvermin deringen op meer kilometers diepte moeten volgens de theorie wel belang rijk groter zijn dan die aan de opper vlakte gemeten en op 30-40% worden geschat. Deze waarden evenwel kun nen aan de hand van hoge-druk-expe- rimenten in het laboratorium nog niet worden bevestigd Hoe dit zij, de ge meten afmeting van de elektrische weerstanden zouden volgens Barusu- kov en medewerkers een aanwijzing geven voor een naderende aardbeving van behoorlijke omvang. IJSKAP Volgens het onderzoek van Hughes van het Institute for Polar Studies van de Ohio State University zou het Antarctische (van Zuidpoolland) dekijs uit zijn evenwicht zijn geraakt. Er zou daar meer ijs in water worden omgezet dan water in ijs De ijskap smelt weg; zij het ook heel langzaam Sinds 7 mil joen jaar geleden kent dit desolatie kontinent zes glaciale opmarsen en in krimpingen van het gletscher- en land- ijs met als resultante een duidelijke terugtrekking van het ijs over de hele linie. In de laatste 4000 jaar is de hon derden kilometers dikke west-antarc tische ijskap niet onaanzienlijk dunner geworden en wel met 300 tot 500 m in de omgeving van Byrd Station Dit betekent een verlies van V/z miljoen km3 ijs en een stijging van de zee spiegel met 3 tot 3'/2 m Voorts is ge- konstateerd dat de „basislijn" onder de Ross Shelf met ongeveer 70 m per jaar in de loop van de laatste 10.000 jaar is teruggetrokken Gedu rende de laatste 1000 jaar evenwel bleek deze snelheid zelfs te zijn opge voerd tot ongeveer 300 m per jaar. In geval „straks" de hele ijskap mocht zijn weggesmolten zullen wij worden gekonfronteerd met een stijging van het oceaanniveau met tenminste 30 meter. IJSDEK In tegenstelling tot de noordpool, waar de ijslaag op water rust, drukt de honderden kilometers dikke ijslaag van Zuidpoolland op gesteenten, d.w.z. op de vaste aardkorst van wat men noemt het zesde kontinent. Recente echoloodpeilingen hebben onlangs aan getoond dat dit beeld niet geheel opgaat. Gebleken is dat tussen de ijslaag en de vaste aardkorst hier en daar heel on diepe zeeën van ongeveer 1 meter diepte 2ich bevinden. Dit geldt in het bijzonder voor het oostelijke deel van Zuidpoolland Eigenlijk is dit niet te verwonderen. De enorme druk moet net ijs vlak bovende aardkorst weldoen smelten. Daarenboven is het lang niet uitgesloten dat ookdeaardkorstaldaar, wellicht door radio-aktieve processen, van binnen uit zodanig wordt ver warmd, dat het ijs wel smelten moet. De ontdekking van ondiepe zeeën on der het machtige ijsdek van Zuidpool land staat op naam van de Engelse onderzoekers Oswald en Robins. WATER ER IS weer meuws over water, als oplosmiddel, te melden. Water is voor de scheikunde belangrijker dan wij wel denken Brauman, hoogleraar inde scheikunde aan de Stanford University, bezigde bij zijn onderzoek naar het ph (zuurgraad) gedrag van water de tech niek van Baldeschwieler, die de akti- viteit van oplosmiddelen, in de gas fase, heeft onderzocht. Omdat Brau man geïnteresseerd is in de aciditeit (het wezen van de zuurte of zuurgraad) bezigde hij Baldeschwieler's methode om de zuurgraad van een aantal oplos middelen in de gas-fase te meten. En wat bleekt Dat methyl-alkohol (gif tig), aethyl-alkohol (uit onze diverse dranken), tolueen en propyleen alle sterkere zuren zijn dan water Het zou ons te ver voeren hierop nader in te gaan Het is voldoende te weten dat door dit onderzoek nieuw licht is geworpen op water als oplosmiddel en dat de studie van scheikundige reakties in oplossingen door de vondst van; Brauman wel gerevolutionaliseerd zal worden Voor de bioloog doemt dan de vraag op of enzymen (eiwitachtige ver bindingen en katalysatoren) het water eerst uit hun substaten (waaraan ze gebonden zijn) dienen weg te halen teneinde deze tot (re)akties te brengen. PLANTENGEVOEL IN DEZE rubriek hebben wij al eer- der melding gemaakt van het wondere gedrag van planten op voor hen onge wone prikkels als muziek. Nu verne men wij dat ze ook reageren kunnen op „menselijke aanraking". Jaffe van de Chic University beschrijft in zijn recente publikatie hoe hij de stammen of stelen van gerst, komkommer, bonen en van mimosa tien seconden lang wel twee keer per dag zachtjes heeft gewreven en daarbij heeft gekonsta- teerd dat na drie minuten de groei ophield of ten achter bleef. Hij voegt eraan toe dat de op de stengel uitge oefende krant 20 g bedroeg en dat bij de aanraking en het gewrijf geen schade aan de plant werd toegebracht. Gewas sen als erwten en tarwe reageerdet er niet op; ook de pompoen vertoonde geen remming in groei. De effektec van zulk een stimulatie zijn onmid dellijk maar het herstel verloopt heel langzaam. Genoemde planten blijkee helemaal niet te zijn gesteld op aan raking door de mens! Misschien wil- len ze met hun reaktie hun afgrijzea voor de mens tonen. INCEST NIET ALLEEN de mens maar ooi het dier kent incest of bloedschande Ziehier de verrassende konklusie m Bischof (Seewiesen) na een serie proef nemingen, Bloedscnuwheid vormt vol gens hem een onderdeel van de in- stinktinventaria van nagenoeg alle ho gere dieren. Het grondmechanisme is gebaseerd op een voor sociale dierea (b.v. levend in kudden) karakteristie ke trek vertrouwde soortgenoten uö de jeugd en uit het gezin van die soort genot en te onderscheiden die pas is het latere leven worden gekend. Tol aan de geslachtsrijpheid fungeren de „eigen" soortgenoten als kameraad en worden vreemden angstvallig ver-j meden. Daarna slaat dit gedrag om. Dan worden de kameraden uit de jeugd als het ware op een afstand gehoud« en gaat de belangstelling juist uit naarj vreemde soortgenoten uit welker mid den de levenspartner wordt gekozeo Het is net alsof het dier uit angst voor bloedschande in „vreemde ar men" wordt gedreven. Men is nu beziil aan een studie waarin volkenkum' materiaal over incest-taboe wordt ver zameld en waarmee een en ander ir] het licht van de vondsten bij dierai wordt geïnterpreteerd. L de no< be< var zw hoi bel 8V< gei tin vol RE F ferl me Ma (3) ID nei en en 0/1 en de wa we var rar sn 3e by LEUSDEN/C N.H.K.: do. 4 oov.: Lisidunahof 19.00 uur ds. W. Willemse. Zo. 7 nov.: Marcuskerk: 9 00 u.. ds Kooman, Herv. Gezinsdienst, bed. H Doop; 10.30 u. ds. Kelder, Ger 19.00 u.: ds. Weernekers, Ger./Herv R K.K.: za. 6 nov.: 19.00 uur; zo. 7 nov.: 8.00 uur; 9.30 uur; Hoog mis; 11.00 uur, 18.30 uur. Lof. Leusden/Z N.H K zo. 7 nov.: Dorpskerk: 10.00 u.. ds. Weernekers, Herv 18.30 u.: ds J. Vermaas, Huizen, Herv. R.K.K Huize Don Bosco. za. 19.00 u.: zo. 10.00 u. Hoogmis, 11.30 u. WEEKENDDIENSTEN GEMEENTE LEUSDEN HUISARTSEN: B. Binkhorst, Gironde 1Leusden- centrum. tel 033 - 42667 J. A. Boersma, Kon Julianaweg 5. tel. 03425 - 1222. Achterveld. J. H. Lantink, Burg. de Beaufortweg 61tel 033 - 41210. Leusden/Centrum J. van Nieuwkerk, Galicié 41tel 033 - 44541, Leusden/Centrum. W. J. Nunnikhoven, Berkenlaan 12. Leusden/Centrum. Spreekuur: Wit Ge- lekruisgebouw, Rozengaarde, tel 033 - 41499 Leusden/Centrum J. C. den Toom, Van Diepenheim Scheltuslaan 7. tel 033 - 43300, Leus den/Zuid. TANDARTSEN: H. de Graaf, Henegouwen 24, telefoon 033 - 43377, Leusden/Centrum. H. H. Hoff, Grienden 30, tel 033- 41589, Leusden/Centrum J. W. Kerseboom, Galicié 24 tel. 033 - 40241Leusden/Centrum. APOTHEEK LEUSDEN: Apotheek Leusden, Torenakkerweg. winkelcentrum Rozendaal geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 18 uur en uitsluitend voor spoedeisende gevallen van 19 30 uur tot 20 uur. In de weekeinden waarin één van de artsen Binkhorst. Lantink of Nunnikhoven dienst hebben op zater dag en zondag geopend van 14 uur tot 14 30 uur en van 17.30 uur tot 18 uur In de weekeinden, waarin één van de art sen Boersema of Den Toom dienst hebben, is de apotheek op zaterdag en zondag gesloten. DIERENKLINIEK LEUSDEN: M. J. S. C. Tijmensen - v.d. Kamp, dierenarts Landweg 321telefoon 033-44488, Leusden/Centrum Spreekuren: maandag- woensdag en vrijdagavond van 19.15 u. tot 20 uur. Dinsdag- en donderdagmiddag van 13.30 uur tot 14 uur röntgen- en laboratoriumonderzoek volgens af spraak. DIERENARTSENPRAKTIJK Spreekuuradres: Henegouwen 11, Leusden/Centrum. Maandag t/m vrij dag. 13.30 -14 00 uur. dinsdag en don derdag 18 00 - 18 45 uur. Spreekuuradres: Kapelweg 58, Amersfoort. Maandag t/m vrijdag 11.30 12.00 uur. Maandag, woensdag en vrij dag 18.00 - 18.45 uur Spreekuuradres: Soesterweg 155, Amersfoort Maandag t/m vrijdag 15.30-16.00 uur. Kliniek: Ringweg Kruiskamp 68. Amersfoort Maandag t/m vrijdag 8 30 - 10 00 uur maandag t/m vrijdag 13.30 - 15 00 uur, maandag t/m vrijdag 18.00 - 20.00 uur Weekenddienst: Uitsluitend Ringweg Kruiskamp 68, Amersfoort Voor noodzakelijke behandelingen: zater dag 8 00 - 9 00 uur en 12 00 en 18.00 uur. zondag 12.00 en 18 00 uur Voor spoedgevallen kunt u telefonisch een dierenarts bereiken: 21827 KRUISVERENIGINGEN LEUSDEN/ZUID: Groene Kruisgebouw, De Roo van Al- derwereltlaan 13. tel 15818 Iedere 1e woensdag en 3e dinsdag van de maand zuigelingenbureau van 14 00 - 15.00 uur Iedere 4e dinsdag van de maand: kleu terbureau (op afspraak) van 14 00 - 15.00 uur Iedere woensdagavond zwanger- schapsgymnastiek van 21 00 - 22.00 uur volgens Menschendieckbasis Inl mevrouw Koster, tel 033 - 20559 Iedere donderdagmorgen van 9 00 - 11 00 uur: huisvrouwengymnastiek (Menschendieck) Iedere donderdag morgen bejaarden: bejaardengymnas- tiek van 11 00 - 12 00 uur (Menschen- dieck-basis). Iedere maandag en woensdag: uitleenmagazijn geopend van 18.30 -19 30 uur Vrijdag van 12.00 13 00 uur. Verder tel afspraak. Iedere donderdagavond uitleenmagazijn bij zr Laudy, Burg de Beaufortweg 4 van 17.30 - 18 00 uur, verder tel. afspraak Afspraken voor het zuigelingenbureau van dr. J C. den Toom kunt u maken op de bureaus zelf en verder bij de con ciërge, mevrouw Tuin, tel 15818 Dit geldt alleen voor Leusden-zuid LEUSDEN/CENTRUM Groene Kruisgebouw, Krooneend 26, Alandsbeek, tel. 42813. Consultatiebureaus voor babies: 1e donderdagmiddag: dr Nunnikhoven, en 3e donderdagmorgen. 2e donder dagmiddag dr Binkhorst. 3e donder dagmiddag dr Van Nieuwkerk en 1e donderdagnamiddag. 4e donderdag middag dr Binkhorst Alle bureaus volgens afspraak. Consul tatiebureaus voor kleuters. 1e en 2e maandagmiddag van de maand, volgens afspraak Iedere woens dagavond van 19 45 tot 20.45 uur: zwangerschapsgymnastiek (Men schendieckbasis) Inl mevrouw Koster, tel 033 - 20559. Verdere inlichtingen kunt u krijgen van zr Van Bremen, Gorzen 10 tel. 41049, en zr Laudy. Burg de Beaufortweg 4. tel 42081 Wit Gele Kruis, Rozengaarde 33, tel. 41218, b.g.g. 41271. Iedere maandag, woensdag en vrijdag spreekuur huisartsen Dr den Toom. vanaf 13 30 uur Dr Boersema. vanaf 15.30 uur Dr Nun nikhoven iedere morgen om 8 00 uur. Dinsdagmorgen zwangerschapsgym nastiek van 9.15 - 10 15 uur en van 10.30 - 11.30 uur Iedere 2e woensdag van de maand. Bespreken van kraamhulp om 14.00 uur. Zuigelingenbureaus van 14.00 - 15.00 uur. 1e donderdag van de maand dr. Den Toom 2e donderdag van de maand dr. Lantink 3e donderdag van de maand dr. Lantink. 4e donderdag van de maand dr. Boer sema. Alle bureaus volgens afspraak. Kleuterbureaus: 2e en 3e dinsdag van de maand van 14.00 - 16 00 uur (volgens afspraak). Uitleenmagazijn: Maandag, woensdag en vrijdag van 17.30 - 18 00 uur en volgens tel. af spraak Verder kunt u alle Inlichtingen krijgen van: Zr Laudy. tel. 42081Zr de Boer, tel. 43882; Zr Rosa tel 41218, bgg 41271. Zr van Kalkert De leden van het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis moeten voorlopig nog ar tikelen lenen bij hun eigen kruisvereni ging De leden van het Wit-Gele Kruis, Rozengaarde 33; de leden var. het Groene Kruis in Leusden/Zuid of bij zr Laudy. Burg. de Beaufortweg 4. STICHTING KRAAMCENTRUM: Spreekuur: 2e woensdag van de maand van 14 00 - 14 30 uur Rozen gaarde 33, Leusden/Centrum; inlich tingen tel 033 - 22339 PROTESTANTS SOCIAAL CENTRUM AMERSFOORT: Tel 10441 Maatschappelijk werk. ge zinsverzorging en bejaardenhulp Spreekuur: Leusden/Zuid:ledere woensdag in 't Trefpunt, tel. 033 - 13040. Voor de afdeling gezinsverzor ging en bejaardenhulp van 9.00 - 9.30 uur Voor de afdeling maatschappelijk werk van 9.30 - 10.00 uur. Leusden/Centrum: Kerkelijk Centrum aan de Asschatterweg. Voor de afdeling gezinsverzorging en bejaar denhulp van 9.45 - 10 15 uur. Voor de afdeling maatschappelijk werk van 10 30 - 11.00 uur. MOEDERS VOOR MOE DERS: Voor Achterveld, Leusden/Centrum en Leusden/Zuid: mevrouw Rozendaal- Doucet, D van Weedestraat 4, Achter veld. tel 03425 - 1853 VERLOSKUNDIGE Spreekuur: iedere maandag van 10.00 -11.00 uur in het WitGele Kruisgebouw, Leusden/Centrum. HULPDIENSTEN Hulpdienst Leusden-Centrum" Joke Blom, tel. 42746 en Marja van Keulen, tel 43711. Hulpdienst „Leusden-Zuid": Vervoer naar ziekenhuizen. Amersfoort te lefoon 10294 - 033 - 11456 GEZINS- EN BEJAARDEN VERZORGING A.J.M.D. - HET GROENE KRUIS Spreekuren gezins- en bejaardenver zorging iedere maandag van 14 00 - 15 00 uur. Groene Kruisgebouw. de Roo van Alderwereltlaan, Leus- den/Zuid, en iedere donderdag van 9 00 - 10 00 uur Wit Gele Kruisgebouw, Rozengaarde. Leus den/Centrum. HUISARTSEN (1): Alleen voor de praktijken vari de artsen Binkhorst, Boers.ha, Lantink. Nunnink- hoven en Den Toom neemt dit week einde waar: Arts. dr. Uen l oom, Van Die penheim Scheltuslaan 7, Leus- den/Zuid, tel. 033-43300 Spreekuur: zaterdag- en zondagmid dag om 14.00 uur. Visites graag vóór 10.00 uur 's morgens aanvragen. De dienst geldt van vrijdag 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur HUISARTSEN (2): De patiënten van huisarts J. van Nieuwkerk, Galicié 41telefoon 033- 44541 kunnen ELK WEEKEND bij hem terecht Spreekuur zaterdag en zon dagmiddag om 14.00 uur. WIJKVERPLEGING: Wijkverpleging zr Laudy, Burg. de Beaufortweg 4, Leus den/Centrum, tel. 033-42081, bgg 033-40818 In de week volgend op dit weekend heeft zr Laudy avond dienst. APOTHEEK: Apotheek Leusden, TorenakkerwegI winkelcentrum Rozendaal. geopeii van maandag tot en met vrijdag v» 8.30 uur tot 18.00 uur en uitsluitend voor spoedeisende gevallen van 19.30 uur tot 20.00 uur. In de weekender; waarin één van de artsen Binkhorst Lantink ot Nunnlnkhoven _diert*| hebben: op zaterdag en zondaj geopend van 14.00 uur tot 14.30 uur er. van 17.30 tot 18.00 uur. In de weakeilt den, waarin één van de arte» Boersema of Den Toom dienst hebben is de apotheek op zaterdag en zondac gesloten. TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeind Dokterscentrale Amersfoort, telefoor 033-22000. VERLOSKUNDIGE: Voor de praktijk van mevr. A. Thub Paulussen en mevr. C. Brink-Bruy neemt dit weekeind waar: Verloskundige, mevr. Brink- J Bruin, Borgesiuslaan 26. Amersfoort, tel 033-15272, bgg tel 22000 KIMDE Bloemendalse Binnenpoort 7. Amers foort, tel. 33924 Leidsters mevr M Tacke, mevr S J Hooijmans. Spreekuren voor de regio dageli|ks tussen9en 10uur Bureau open 9-12 uur en 2 - 5 uur STICHTING AMIVEDI Registratie voor vermiste en gevonden dieren. Mevr. W Drost, Heggerank 16 Leusden/Centrum, tel 033 - 44123. Mevr Prast, Albast 10, Leusden/Cen trum. OPPASCENTRALES: Oppascentrale Leusden, mevrouw Hassink, Azuriet 17, Leusden-C tel 43132. PEUTERSPEELZALEN: „De Treeklopertjes," gebouw Ooie- vaarshorsterweg. Leusden/zuid. „Blijhof 1", gebouw Ansfriduslaan 49 tel 033-41627 „Blijhof 2", noodgebouw Bavoortse- weg. nabij de Til. Leusden/Centrum „Nijntje," in gebouw Marcuskerk. Leusden/Centrum „Klein Duimpje," voormalig Wit Gele Kruisgebouw achter St Josephkerk, Achterveld VEILIG VERKEER NEDER LAND: Secretariaat: mevr B M. Arts. Amiait 19. tel. 033 - 43010 Leusden/Centnjm I COMITÉ MILIEUZORG LEUSDEN Kontaktadres; gemeentehuis Leusden,I telefoon 033-41347. Werkgroep Voorlichting: telefoon 033- H 42036 (mevr Engelen). CENTRALE ANTENNE SYSTEMEN: Bij storing bellen Elma, telefoon 0301 764488 WAT U HIER NIET KUNT VINDEN Natuurlijk is deze medische e» sociaal-maatschappelijke info rue! kompleet Dan zuden wij pagina's kun nen vullen Daarom een goed advies wal u in deze info niet kunt vinden, staal wellicht in „Wegwijs in Leusden", dt algemene informatiegids van de ge meente Leusden Mocht u die nog mei hebben ontvangen (iedere nieuwe in woner krijgt deze wegwi|zer toegezon den), neem dan kontakt op met de Afde ling Voorlichting van de gemeen" Leusden, tel 033-41247.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 16