iOUDEN PALMWINNAAR „TAXIDRIVER" lobert de Niro in sterke rol als «frustreerde misdaaduitroeier CINEMANIFESTATIE UTRECHT Gevarieerd aanbod van goede èn curieuze speelfilms Chabrol In het kort bekeken Uitstekende „DE ONSCHULDIGEN MET DE VUILE HANDEN" DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 21 /vice fsateaofctl SFOORT 33939 K9KOPDE De Franse regisseur Claude Cha brol heeft met de film „De onschul- digen met de vuile handen'' een sterke misdaadfilm gemaakt, waarbij het accent eigenlijk niet op de mis daad zelf ligt,'als wel op steeds meer opduikende raadsels rond de mis daad. Romy Schneider als de vrouw Julie wordt door Chabrol uitstekend in het kader van zijn fascinerend verhaal vol mystificaties geplaatst. Als haar rijke en oudere man Louis in toenemende mate impotent wordt, knoopt zijn vrouw Julie een relatie aan met de jonge, arme schrijver Jeff Marie. Op den duur gaat zij er bij Jeff op aan dringen om Lucien uit de weg te ruimen en samen stellen zij een plan op om Lucien te doden op een manier, waarop Julie zeker zal zijn van zijn na latenschap zonder dat er bewijzen tegen haar of Jeff zullen zijn. Als de tijd rijp is, beginnen zij aan de uitvoering van hun plan Alles schijnt te gaan zoals Julie en Jeff afgesproken hebben, maar dan verdwijnt Jeff en keert Lucien levend en wel terug Dit is de eerste plotselinge wending in dit drama van geldzucht en huwelijksontrouw. Er zullen er nog meer volgen, waardoor een film vol verras singen en onverwachte ontknopingen ontstaat. ,,De onschuldigen met de vuile han den'' (Les innocents aux Mains Sales), is een film voor de liefhebbers van Cha brol, maar dat niet alleen Als het goed is, moet het kleine Studio G eigenlijk te klein zijn voor hen. die deze week deze film willen gaan zien Studio G, eerste week, 18 jaar). GRAND THEATRE In het Grand Theatre draait deze week een van de stal gehaald oudje, maar beslist niet de eerste de beste. Het is de oorlogsfilm „De grote ont snapping" (The Great Escape) van regisseur John Sturges, gebaseerd op het boek van Paul Brickhill. De hoofdrollen in deze spektakulaire film worden vertolkt door tal van be kende acteurs: Steve Mc Queen, Hij kan zijn eenzaamheid niet langer aan en koopt in de stad een hele serie wapens Hij ontmoet Betsy weer. die als medewerkster aan een campagne van een nieuwe presidentskandidaat druk in de weer is Travis luistert naar de toespraken, met kaalgeschoren haar, tot de tanden gewapend. Hij biedt zich zelfs aan als body-guard, wat aarzelend wordt afgewezen Tenslotte zakt Travis Bickle weg in een geestelijk moeras, veroorzaakt door zijn kontakt- armoede en schuift alle ellende af op de misstanden in de stad De ex- Vietnam-soldaat, die voordien al voort durend bezig was zich te trainen in stadsguerilla met allerlei wapens, gaat de schijnbare oorzaak van zijn ellende te lijf Taxidriver" eindigt in een ietwat gro tesk en zwaar overtrokken bloedbad als Travis in een bordeel probeert een jonge prostitué (gespeeld door Jodie Foster) uit handen van de pooier (Harvey Keitel) te rukken en daar niet in slaagt. Zijn opgekropte woede en agressie ontlaadt zich in een bloederig inferno van kogels en messteken, waarna hij tenslotte, zelf zwaar gewond door het publiek wordt gevierd als een held, die beestenstal heeft uitgemest. „Taxidriverwon dit jaar in Cannes de gouden palm, een nogal opzienba rend feit, want Martin Scorese is wel een betrekkelijk jong filmer (34), die in snel tempo naar de top is dooraestoten maar „Taxidriver" is beslist geen per- fekte film Hoewel de zelfkant van New Vork - vooral in de nachtbeelden - schit terend in beeld is gebracht en ook de jonge taxi-chauffeur goed is uit getekend in zijn eenzaamheid, heeft Scorcese duidelijk problemen gehad met het geven van voldoende relief aan zijn hoofdfiguur om zijn afschuwelijke daad aan het slot van de film te kunnen rechtvaardigen. Scenarioschrijver Paul Schrader had wat dat betreft best wat meer diepte kunnen brengen in de geestelijke achtergrond van deze Vietnam-veteraan, die met zichzelf en de wereld in de knoop zit Nu blijft de kijker ietwat overbluft door de snelle gebeurtenissen aan het slot achter met eenonbevredigend gevoel, vermengd met een tikkeltje ongeloof in de afloop. Voor het overige is „Taxidriver" een film, die de reeds begonnen nieuwe trend in de Amerikaanse film vervolgt, die de verontrustende mis daad en de vervreemding in de grote stad als onderwerp neemt, waarbij in de meeste gevallen de hoofdrolspeler het recht in eigen hand neemt omdat het politieappa raat tekort schiet. In dit genre is „Taxidriver" ongetwijfeld een uit schieter. Met Robert de Niro (ondanks de tekortkomingen van het scenario) in een sterke rol. (Cinema 1, eerste week, 18 jaar). Robert de Niro aan het begin van zijn loopbaan als „Taxidriver," een opvallende film van Martin Scorcese. hoop op aanspraak, ,,ik moet de hele dag leven met kollektebussen. En je wilt wel eens wat anders in /e vrije tijd nietwaar?'' Ik vroeg wat meneer dan voor werk deed. Blijkbaar een stomme vraag, want er kwam voorshands geen antwoord op. De tweede slok akti- veerde zijn schorre stemgeluid Ik loop met kollektebusjes. Vooral in deze tijd een zeer drukke bezig heid, geloof me." Weer een minuut-lang diep zwijgen. „Is' dat uw werk, wordt u daar voor betaald?" Ik kon het me niet voorstellen. De barman knipoogde Pieter is met pensioen en hij wil graag wat te doen hebben. Daarom geeft ie zich voor elke inzameling op als kollet<- tant". „Oh". Ik bekeek mijn buurman met nieuw respekt Een sociaal bewogen man. dat begri/p je zo. „En, is de opbrengst goed?" vroeg ik Pieter. „Meneer, praat me d'r niet van! Het seizoen is niet te best. De men sen worden gek van al die busjes die je voor d'r neuzen houdt. Neem nou deze week. Dierenbescher ming, Geesteli/k gehandicapte kinderen en nog eens een na tionale aktie, voor vluchtelingen. Nou meneer, geloof me. één kollekte vinden de mensen nog wel aardig en bovendien kennen ze me, dat scheelt. Maar als je dan later nog eens aanklopt, dan staat hun gezicht op donker, de derde keer begint het animo al af te zakken tot bijna nul komma nul en je hoeft niet een vierde keer aan te kloppen, want dat pikken ze niet. Bovendien: we heben pas de kin derpostzegels gehad, de Nier stichting. het Wilhelmina Fonds, PIT, dezending, en watalnietmeer aan sociale bedelakties. Allemaal vlak achter elkaar. Onbegonnen werk.Hij keek me nu woest aan. Ik gaf de barman een teken en de derde slok verdween geroutineerd in zijn keelgat. Even aarzelde hij. Toen haalde hij een slordig opge vouwen papier tevoorschijn en schoof die naar mii toe. „Nou ik u toch tref. meneer, misschien hebtu een kleinigheid over voor V. Lees verder op pag. 23. AMERSFOORT - Wie vorige week tijdens de Cinemanifestatie Utrecht in de elegenheid is geweest om defilm „Mean Streets" van regisseur Martin Scor ese te zien, kan deze week in Amersfoort diens nieuwste speelfilm bekijken; Taxidri ver." eveneens met Robert de Niro en Harvey Keitel in de hoofdrol- in. En dat niet alleen. „Taxidriver" is in feite een uitwerking van het lema „misdaad in New York" en wat je daar eigenlijk tegen zou moeten doen. lartin Scorcese is daar zo langzamerhand specialist in geworden. Robert de liro is in „Taxidriver" een eenzame taxichauffeur, die dag in dag uit wordt ekonfronteerd met de zelfkant van de grote wereldstad en dat geestelijk - igenlijk - mede door zijn eenzaamheid- niet kan verwerken. Als hij op een ag een meisje ontmoet, waar hij op slag voor valt (Betsy, gespeeld door lybill Shepherd), blijft hij haar hinderlijk volgen totdat hij kontakt heeft. Maar ij verspeelt zijn kansen meteen, door haar mee te nemen naar een pornofilm oor hem een gewone zaak, voor haar gelijk aan een oneerbaar voorstel. De ixichauffeur Travis Bickle rijdt weer alleen. James Garner, Richard Attenbo- rough. Charles Bronson. Donald Pleasence, James Cobum, David Mc Callum, Hannes Messemer en Robert Graf. Het is de verfilming van werkelijke ontsnappingen uit het toenmalige krijgsgevangenenkamp Stalag Luft 111, waarvoor het kamp werd herbouwd en werd gefilmd op alle oorspronkelijke plaatsen in Duitsland. (Eerste week. 14 jaar) CINEMA 2 In Cinema 2 draait deze week „De eend en de cadillac" met Louis de Funes en Bourvil in de hoofdrollen, na verdreven te zgn uit het Grand Theatre. Lachen, gieren brullen met Frankrijks topkomiek (Alle leeftijden) EURO. The outlaw Josey Walés" met Clint Eastwood in de hoofdrol, door hem zelf geregisseerd blijft nog een week in Amersfoort Deze naar mijn gevoel in telligenter gemaakte western dan ge bruikelijk. gaat over een boer die op jacht gaat naar de moordenaars van vrouw en kind en dan zelf een opge jaagde wordt. Met voortreffelijk spel van Eastwood (Veertien jaar) „Asterix verovert Rome" is in Euro Cinema op zaterdag, zondag en woensdag in de matineevoorstellingen te zien Asterix beleeft tal van nieuwe avonturen, door de makers in een ietwat satirisch, ironisch jasje gestoken appelerend aan de moderne tijd. (alle leeftijden) CITY Telly Savalas en Robert Vaughn zijn deze week in aktie Ie bewonderen in de misdaadfilm „Lokaas voor de dood (veertien jaar) In de nachtvoorstellingen van City vrijdagnacht „Blote stoten die van het spel genoten (La Kermesse Erotique) van de Franse regisseur Jean la Vitte. Met Anne Libert en Monique Vitta in de hoofdrollen. Een niet slecht gemaakte sexfilm over een in naakt schilderende schilderes van naakten, die haar waar moeilijk weet te slijten totdat ze een Amerikaanse miljonairszoon op bezoek krijgt Er gebeuren nog wat andere din gen ook. (18 jaar) Zaterdagavond snelle akties en volop gevechten in de Chinese film „Kung Fu Fighters." rond het Chinese verzet tegen de Japanse overheersing (18 jaar) KINDERVOORSTELLINGEN CINEMA 1 - Deze week kan de jeugd hun hart ophalen aan de vrolijke en vooral dolle avonturen van de spinazie-etende zeeman, Po- peye. Een fijne aaneenschakeling van tal van korte Popeye-films tot een amusant filmprogramma voor jong en oud. Zaterdag en woensdagmid dag. Felle gevechten in „Kung Fu Fighters," zaterdagnacht in City. SERAIL „Serail" de openingsfilm van de Cinemanifestatie, van regisseur Eduardo de Gregorio is een debuutfilm. Voordien was De Gregorio scenario-schrijver o m. van Bertolucci's „De strategie van de spin". Comolli's „La Cecilia" (ook op de Cinema nifestatie vertoond) en hij werkte met Jacques Rivette aan „Céline et Julie vont en bateau" en „Duelle' „Serail" werd in samenwerking met Michael Graham geschre ven „Serail" is al een erotiscn sprookje ot een thriller van het onderbewustzijn genoemd, maar wat wel zeker is. is dat „Serail" een film is. die boven de normaal gangbare filmtraditie wordt uitgetild, waarbij vooral de schitterende vertolkingen van de hoofdrolspelers opvalt Leslie Caron. Bulle Ogier. Marie-France Pisier en Corin Redgrave. Cameraman Paul Lame is er bovendien in geslaagd om tot schitterende kleur-composities te komen, waardoor „Serail" als een soort geeste lijke betovering overkomt Het verhaal is even gecompliceerd als simpel, bric Sange is een Engelse auteur van thrillers, die een huis zoekt op het platteland Hij vindt een landhuis met drie vrouwen de blonde Ananne. de brunette Agathe en Céleste, de huishoudster Hij wordt geïnspireerd door het huis en de vrouwen, die zich niet gedragen zoals normale vrouwen in een normaal huis wordt verwacht Regisseur Eduardo de Gregorio is er in geslaagd om op een geraffineerde wijze de realiteit en de fantasie (van de schrijver) in elkaar te laten overvloeien, waardoor niet alleen voor de schrijver, maar ook voor hel publiek een intrigerende puzzel ontstaat „Serailis een fascinerend en boeiend debuut, ook al zullen sommige filmliefhebbers na afloop met gefronste wenkbrauwen de filmzaal verlaten (V door Bert Vos i .ures is MIJDBt raak. OVAG Schneider in het middelpunt in de film „De onschuldigen met vuile van Claude Chabrol. ur ichine Hij kwam binnen met een gebo- iti hoofd. Doornat van de regen, s een paraplu, die teveel ittigheid tegen heeft moeten «/den Doorgebogen Een ge- 0kt man. Hij schudde zich even stroostig als een hond, die tegen min in door z'n baas in de gracht geworpen en hing zijn jas op de Men kapstok, een yuweeltje van Msni/kunst vol duivelskoppen. De man zeulde zijn nogal tvangrijke gewicht naar de bar hees zich steunend op de kruk. t duidelijk niet voor zijn maatsta- ewas geschapen. „Een jonge", hij, maar de barman was hem ei en schoof het glaasje reeds tot rand toe gevuld naar de nber-ogende man. Honde- >ei, Pieter", zei hij en het was idehjk, dat hij een zweem van idehjden in deze simpele vast lag probeerde te leggen. Pieter hem enige ogenblikken vol stard zelfmedelijden aan Zwi/- id wierp hij de inhoud van het as/e m zijn keel. Eén fikse slok. ïn keek hij naar het kleine lekte-busje, dat op de rand van har stond. Vanaf mijn kruk kon ik tien, voor welk goed doel de hengst was, maar zeker was, het speciaal daar was neerge- "oor de gulle cafe-klanten. Pie- walgde van de aanblik, dat leed enkele twijfel." Kun je dat '•je niet ergens anders neerzet- vroeg hij met hese stem. „ik het niet langer aanzien 'e barman keek hem aan.Welk If vroeg hij in opperste onwe- «heid. Pieter wees met dikke, ye vingers naar de groene °P de rand van de bar. „Oh De barman liet de bus achter her verdwijnen en het gezicht Heter klaarde zichtbaar op. ie", hij keek me aan, in de REIFZEIT uur.j *45 16.24 Scène uit: „Serail" van Eduardo de Gregorio. (Van de filmredaktie) UTRECHT - De Cinemanifestatie Utrecht is gisteren afgesloten met de film „The Shootist" van regisseur Don Siegel met John Wayne in de hoofdrol als J. B. Brooks, een man die in zijn leven tientallen mensen heeft neergeschoten en nu zijn laatste levensjaren van zijn dokter te horen krijgt dat hij kanker heeft en onder verschrikkelijke pijnen zal sterven. Het is een symbolische afsluiting van de Cinemanifestatie, want het is wel kenmerkend te noemen, dat een film van John Wayne wordt geprogrammeerd als blijkt dat het eindelijk gaat over de dood van Wayne„The Shootist" is dan ook geen aktiefilm. Het is - zoals Don Siegel zelf zei -een karaktertekening van een stervende gunfighter. Het is ongetwijfeld één van Siegel's beste films naast o.m. „The beguiled" en Charley Varrick". Enkele jaren geleden had men niet kunnen denken, dat John Wayne een ster op de Cinemanifestatie zou zijn. Met „The Shootist" is hij dat wel degelijk. Het publiek heeft overigens in de afgelopen week veel méér uitstekende films kunnen zien, zoals de openings film van regisseur Eduardo de Gregorio: „Serail" (Harem), Lina Wertmüllers: „De verleiding van Mimi de Bankwerker", „De verschrikkelijke man uit Saffie" van Bo Widerberg naar het gelijknamige boek van het schrijversecht paar Sjöwall en Wahlöö, meneer Klein", de nieuwste film van Joseph Losey met Alain Delon in de hoofdrol „Lumière" het regie-debuut van Jeanne Moreau en „Die Marquise von O", een Duits-Franse film (met Duitse akteurs) van de Franse regisseur Eric Rohmer. Daarnaast waren ook verschillende curieuze films te zien, zoals de vijf uur durende film „Winifred Wagner", „Herz aus Glas" van Werner Herzog, Pasolini's laatste film „Salö of de 120 dagen van Sodon", de nieuwe (gewelddadige) film van de Nederlander René Daalder: „Massacre at Central High" en de „porno" van de Japanse re gisseur Nagisa Osjima „L'empire des sens" (Het rijk der zinnen). Ik heb niks tegen traplopen als het maar funktioneel is Aardige variant op bekend thema, maar zeër van toepas sing op de film „Reifzeit' van de Perzi sche filmer Schrab Shasis-Saless De film wordt voor een groot deel gevuld door scènes die de hoofdpersoon, een jongetje van tien of elf jaar, tonen terwijl het een trap op of afgaat. Zeer verve lend, maar funktioneel. Want het laat duidelijk zien, wat een verschrikkelijk vervelend leven dat jongetje heeft Het jongetje moet gewoon zoveel trappen lopen Op school. In het huis van de blinde vrouw aan de overzijde, waarvoor hij boodschappen doet En vooral ook in het huis waar hij op een bovenverdieping woont. Om thuis te komen telkenmale vele treden En dat is dat thuis nog niet eens zo „thuis" Want een vader heeft het jon getje niet en zijn moeder is prostitué, die vooral 's avonds en 's nachts haar brood moet zien te verdienen. Moeder en zoon komen elkaar bij toeval wel eens tegen in het huis. maar van enig echt contact is nauwelijks sprake. Het jongetje groeit in zijn trieste bestaan in feite alleen op. En dat heeft zijn kon- sekwenties Wanneer hij boodschappen heeft gedaan voor de blinde buurvrouw, houdt hij wat geld achter. Op school pikte hij snoep en geld uit de zakken van mede scholieren Met zijn buit doet hij twee dingen heel hard sparen voor een mooie fiets, een voorwerp waarvan hij zo bezeten is dat hij ieder plaatje van een fiets uitknipt en in een schriftje plakt. En ten tweede koopt hij zich met geld en snoep de gunst van een „vriendje" om af en toe op diens spik splinternieuwe fiets te mogen rijden. Om vervolgens het graauwe trappenhuis weer op te gaan. waar zijn eenzame avondmaal en vervolgens zijn bed hem wachten. Triest, triest, triest. Nog benadrukt door een thuis steeds tikkende klok en het feit dat de film zwart-wit is. In zijn totaliteit een indrukwekkende film over een jongetje dat door de omstandighe den de verkeerde kant op dreiqt te gaan M. K.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 21