„De Blokkendoos" en ,,'t Klosje" bestaan 10 jaar f20.055 Formidabele opbrengst: Weer volop aktiviteiten bij Blijhof Aktie Vluchteling: SOCCLE-voorzitter Donkers: „Het wordt iets unieks" LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 5 Feest in het sprookjesbos van ..Os Blokkendoos". De school bestond tien jaar. LEUSDEN - Groot feest op de open bare kleuterschool ,,De Blokkendoos" aan de Charlotte de Bourbonlaan, ende dependance ,,'t Klosje" aan de Ooie- vaarshorsterweg te Leusden-Zuid. De openbare kleuterschool in Leusden- Zuid bestaat tien jaar, en dat feit wordt gevierd met een feestprogram ma op vrijdag 29 oktober in ,,De Blok kendoos". De school is getransformeerd in een sprookjesbos. Grote bomen, die door de kinderen zelf zijn gekleurd, getekend en uitgeknipt, staan in de lokalen opgesteld Eikels, denne- en sparre-appels en vrolijk gekleurde bla deren en heel veel denne-naalden lig gen overal in het bos op de grond verspreid. De bomen hebben dikke wor tels onder de grond, en grote blader daken tegen en langs het plafond Over al geurt het naar de herfst, en er zijn vele fraaie herfststukjes opgemaakt Het is een typisch Leusdens geheel, waarin ,,Den Treek" centraal staat Vooral de kinderen van ,,'t Klosje" hebben veel genoegen in ,,Den Treek" beleefd, omdat ze er bijna iedere dag met mevrouw Wisse gingen wandelen. Het was dan ook een heel goede ge dachte om het vertrouwde bos naar „De Blokkendooste halen. In één klas waren rond de bomen paddestoelen uit de grond verrezen. Alle stoeltjes waren daar in de rood met wit gestipte vliegenzwammen ver anderd, en dat gaf een heel gezellige en sprookjesachtige aanblik. Er trippelden ook allerlei kabouters en elfjes rond, zoals dat bij padde stoelen behoort. Want de kinderen, die om half tien op school moesten zijn, kwamen allemaal verkleed in de meest snoezige creaties. Er waren veel kabouters met rode pakjes en rode puntmutsen. Er was een beeld schoon lieveheersbeestje. Er was een dame in het geel, met allemaal eikel tjes en kleine denne-appeltjes op haar toilet. Er was een heuse jachtopzie ner. Er was een trotse vos met een prachtig lange staart. Er waren bos- 'godjes, nimtjes, elfjes. Af en toe zat er es een kabouter- baard scheef, zakte een muts over de oren, had een bosgodje last met z'n grote puntschoenen, maar overal zag je blije en ernstige gezichtjes zó heerlijk vonden ze dat verkleden alle maal. Verkleden omdat de school tien jaar bestaat. En allemaal vaders en moeders, die in en uit lopen om even méé te gemeten Wat een feest' De moeders en de leidsters, geassisteerd door stageaires, hadden het er maar druk mee, en kwamen handen te kort Maar hoofdleidster Mirjam Bik met leidster Joke Nagtegaal en stageaire Geesje Schorink van ,,De Blokken doos", in gezelschap van WildeNooyer en stageaire Els van Milligen van de pendance ,,'t Klosje" dirigeerden het stelletje woelwaters met vriendelijke, maar vaste hand. Eerst gingen ze met alle kabouters en boswezens naar de openbare basis school ,,'t Palet" aan de Willen de Zwijgerlaan om daar alle leerkrachten uit te nodigen om om 12.00 uur panne koeken te komen eten. Pannekoeken met poedersuiker, die door een tiental moeders waren gebakken. Buren sno ven in Leusden-Zuid overal de lekkere baklucht op, en vroegen zich af waar al die schalen met dampende panne koeken naar toe gebracht werden. Alle bak-moeders spoedden zich tegen twaalven naar ,,DeBlokkendoos", waar een hongerige schare op hen wachtte Ook Burgemeester en wethouders en de Afdeling Onderwijs van de ge meente Leusden waren uitgenodigd. Ton Cup toverde de kleuters een boeiend programma met poppenkast, papierknippen, goochelen, ballonnene en buikspreken. Van ballonnetjes wer den dieren gevormd, en de kinderen mochten raden welk dier door de goo chelaar werd uitgebeeld. De vrolijke ondeugende sprekende pop Charly deed de kleuters telkens schateren van het lachen. En hij zei maar steeds gekke dingen tegen Ton Cup: de kinderen gierden het uit. Om 12 uur gingen alle kleuters op hun knietjes voor de paddestoeltjes zitten, en toen werden de naar va nille en kaneel geurende stapels pan nekoeken uitgedeeld. Wat gezellig, pan nekoeken eten in het grote school- bos! De eetlust was groot, en som mige kleuters lustten wel drie van die grote pannekoeken! Hier en daar kwam er na de pannekoek al wel es een duimpje in de mond. Maar bij het melk-met-een-netje drinken zaten al le kleuters weer opgewekt overeind, en het zelf mandarijntjes pellen werd met grote vingerkrachtdoorde „sterk- sten" onder hen met bravour beoe fend Toen de onderwijzeressen en onder wijzers van de basisschool binnenkwa men vielen ook die op de lekkere pan nekoeken als uitgehongerde wolven aan. De heren Oskamp en Werdler likten hun mond en vingers er bij af, en moesten na de verorbering van het pannekoekenfestijn wel even een rondje trimmen! Hoofdonderwijzer Van Aken sprak de kleuters toe, en overhandigde Mirjam Bik een enveloppe voor de aanschaf van een erg mooi voorlees boek Van één van de bosfiguurtjes, werd een kaarsje in een lantaarntje aangestoken, en een moeder vertelde een spannend kabouterverhaal. Intussen gingen er fraai opgemaakte schalen met champignonnetjes op stijve luciferssteeltjes rond, die in een lekker sausje gedoopt konden worden. Eb de onderwijzers maakten het houtskool vuur gereed, waarop de kastanjes wer den gepoft Met grote verrukte ogen keken de kinderen naar de vlammetjes. Dat kastanje poffen verspreidde een lekkere, kruidige geur. Tot half drie werden er allerlei spel letjes gedaan, en de kinderen genoten met volle teugen. Toen de moeders hen tenslotte mee naar huis namen zat er voor hen een lange feestdag op, vol van verrassingen en heerlijkheden. Om iets te weten te komen over het ontstaan van ,,De Blokkendoos" tien jaar geleden legden wij ons oor te luisteren bij enkele Leusdenaren, die daar bij betrokken waren. ..Dertien jaar geleden", vertelde mevrouw Wisse uit de VanHardenbroek van Lockhorstlaan. ,,toen wijhierkwa- men wonen, had je Tante Rietje met haar kleuterschool in het bos. Tante Rietje had veertig kinderen op haar schooltje, die uit het oude dorp kwa men en vandeboerderijeninDenTreek. Maar Tante Rietje kon niet uitbreiden, terwijl Leusden-zuid zich begon te ontwikkelen. Vanuit Leusden-zuid kon je toen je kleuter op de kleuterschool in Hamers- veld doen Die was gevestigd in een houten noodgebouw, waar nu de Boe renleenbank is. Dat betekende per dag 4x8 kilometer heen en weer fietsen. Jffrouw KÖnig, hoofdleidster van dit schooltje, bleek in de VanHardenbroek van Ammerstollaan te wonen en die was bereid vijf a zes kinderen uit Leusden-zuid gedurende een half jaar mee in haar autotje op en neer naar Leusden-centrum te nemen Maar na al die maanden werd dit toch te bezwaar lijk, omdat de kleuters uit Leusden- zuid moesten wachten tot juffrouw Kö- nig klaar was met haar gesprekjes met de ouders en alle andere dingen, die zij na schooltijd moest verrichten In Leusden-zuid gingen we toen een handtekeningenaktie voeren De heer en mevrouw Noordenbos deden met mijn man en mij mee. We moesten dertig handtekeningen hebben van ouders met kleuters in één en hetzelfde geboorte jaar. Toen de buurt hier was afge werkt - wij stonden in onze argeloos heid zelfs bij het hoofd van de christe lijke lagere school aan de deur omzijn handtekening te vragen - gingen wij ook naar de VlooswijkerwegendeDoornse- weg. Wij gingen ook naar de Amerika nen, die op Soesterberg werkten, maar die durfden geen handtekening te zetten, en vroegen raad aan hun buren Als de buurman van christelijke huize was, zei hij dat de handtekeningen werden inge zameld voor een secte Zo was dat kennelijk nog omstreeks een jaar of dertien terug in Leusden. Het openbare onderwijs werd afgeschil derd als een secte En mensen, die hun handtekening zetten voor het openbaar onderwijs, konden plotseling niet meer als welkome klant terecht bij deze of gene leverancier in Leusbroek Deze week tijdens de receptie van de jubi lerende school „Loysden" sprak de eerste voorzitter van het schoolbestuur van de Vereniging tot Stichting en In standhouding van de School met de Bij bel in Leusden van het oplaaien van de schoolstrijd zo'n 25 jaar geleden. Vele leveranciers verloren klanten, toen het christelijk onderwijs van start ging, zo zei hij Bij aannemers en makelaars verza melden de echtparen Wisse en Noorden bos namen en adressen van toekomstige bewoners van Leusden-zuid, en zegin gen praten met ouders in Amstelveen, Hilversum, Amsterdam. Vóór de prik- datum hadden ze een lijst met namen en grafieken bijeen van kleuters in de leeftijd van o tot en met 6 jaar. „Een hele tijd hoorden we niets", zei mevrouw Wisse, „en toen kregen we te horen, dat een aantal handteke ningen niet rechtsgeldig bleek te zijn, omdat deze van vrouwen kwamen, en niet van het gezinshoofd. Tenslotte was ook dat verholpen, en toen kwam vrij spoedig de vergunning voor een kleu terschool in Leusden-zuid af: een hou ten noodgebouwtje. Tegelijkertijd kreeg Hamersveld vergunning voor een ste nen gebouwtje voor de kleuterschool. Omdat Leusbroek in voortschrijdende ontwikkeling was, en Hamersveld niet, kreeg Leusbroek toen de vergunning voor de stenen school. Toen de school klaar was, had men nog geen geschikte kleuterleidster met hoofdacte gevonden. De heer Polak van de gemeente kwam toen bij mij, en vroeg namens B. en W. en Rijksin- spektrice voor het kleuteronderwijs, of ik de school wilde gaan starten. Ik zei toen „Ik heb die school helpen op richten, en om te voorkomen, dat men mij van het pleiten voor eigen parochie zou kunnen beschuldigen, vind ik niet, dat ik in aanmerking kom als leidster. Na veel aandringen vroeg ik dan ook 24 uur bedenktijd Noch de heer Polak noch de burge meester begrepen waarom ik zo'n schroom voelde, zei mevrouw Wisse. Toen zij het telefoontje van het ge meentehuis verwachtte, was ze zéér nerveus Ze was bezig een boterham metje te roosteren, toen de telefoon ging Ze bleef aan het snoer van de broodrooster haken, en sneed haar achillespees door Ze moest meteen naar het ziekenhuis, en werd geope reerd Tien jaar „Blokkendoos", een jubi leum, waarvan de oorsprong ligt bij een doorgesneden achillespees van een bewoonster van Leusden-zuid Je komt tot vreemde ontdekkingen, als je naar oude historiën speurt' De heer Polak bezocht mevrouw Wis se enkele malen in het Elisabeth zie kenhuis en verkreeg van haarde mede werking om de begroting van de school te willen maken en de school te willen inrichten „De inspektrice van het kleuteronderwijs, mejuffrouw Cle mens, vroeg mij om dit te doenvolgens de richtlijnen van de kleuteropleiding in Leiden." vertelde mevrouw Wisse. ,.Met mijn been in het gips behandelde ik met de heer Polak de begroting, en assisteerde ik de architektbij de in richting van de school. Het was een fijn samenspel met de architekt, de heer Snijder, en er werd veel en goed werk verricht. In de maanden augustus, september en oktober van 1966 was ik daar druk mee. Op 1 november wilde men de school openen. De chirurg werkte hard mee om mij het laatste gips te bezorgen vóór die datum. Voor de opening kwam de heer Polak mij halen, en steunend op hem maakte ik die mee. Ik kreeg van de gemeente een „grote" platenbon voor al het werk, dat ik belangeloos had verricht. Mejuffrouw Hoetmer was inmiddels als kleuterleidster benoemd" En dat was dan de veelbewogen op richtingsgeschiedenis van kleuter school „De Blokkendoos". Jammer, dat één der oprichtsters die moest bekopen met een kapotte achillespees. Maar de pees is geheeld, en „DeBlok kendoos" vierde, zich er niet bewust van hoe ze tot stand gekomen was, op vrijdag 29 oktober haar tienjarig be staan' (Van de redaktie) LEUSDEN/ACHTERVELD - De aktie „Vluchteling" heeft in de gemeente Leusden het formidabele bedrag van f.20.055,43 opgebracht. Voor een gemeente met zo'd kleine twintigduizend inwoners is dat niet gering, vooral gezien de opgrengsten in naburige, veel grotere gemeenten. Zo'n 120 kollektanten zijn daarvoor vrijdag op pad geweest om de door u gevulde zakjes thuis op te halen Alle gulle gevers en alle kollektanten en anderen, die deze aktie tot een gran dioos succes maakten: de hartelijke dank namens duizenden vluchtelingen, waar ook ter wereld. MaarIn Achterveld werd vrijdagavond uitbundig feest gevierd in Barne- veld ter gelegenheid van 75 jaar Coöperatie. U raadt het al: veel mensen waren die avond niet thuis en konden dus ook niets inleveren. Daarom nog even deze oproep aan al die Achtervelders, die niet in de gelegen heid waren om te geven voor dit goede doel. U kunt uw bijdrage nog inleveren bij de Rabo-bank in Achterveld. U kunt natuurlijk ook storen op giro 999 t.n.v Vluchteling '76 - Den Haag. films gedraaid Uiteraard wordt er al weer druk gewerkt aan het Sinterklaas feest, maar daar hoort u een volgende keer wel het een en ander over FILMS Tot nu toe zijn er in het clubgebouw aan de Ansfriduslaan twee films ge draaid waarbij de opkomst overwel digend was. Beide keren genoten zo'n 200 kinderen van een fijne sprookjes- film. Bij BUjhof is men erg blij met deze belangstelling, want de dure pro jector die men aangeschaft heeft, is er niet voor niets gekomen Elke laat ste woensdag van de maand wordt er een leuke film gedraaid en wel om half twee en om half vier. Noteert u deze data maar vast, als u uw kinderen een fijne middag wilt bezorgen. WINTERCLUBS De winterclubs draaien op volle toe ren Veel kinderen bezoeken deze clubs en zijn enthousiast bezig met allerlei kreatieve knutselwerken. Voor enkele kinderen is er nog plaats op de woens dagmiddag en op de maandagavond Inlichtingen over deze clubs worden u graag gegeven door Greet Otto. Ra venhorst 13. tel 42335 VOLKSDANSEN Iedere donderdag klinken in het club gebouw van Blijhof de tonen van volks dansen uit diverse landen. Kinderen en volwassenen leven zich uit in wer velende dansen. De avondgroepen zijn vol, maar kin deren vanaf 8 jaar. die graag mee zou den willen doen, zijn donderdagmiddags van 16.00 tot 17.00 uur van harte wel kom, Als u verdere inlichtingen wenst, over het volksdansen, kunt u zich wen den tot: Ilona van den Burg. tel *42252 Verbouwde boerderijen gaan open LEUSDEN/CENTRUM - De Speel- en Recreatievereniging Blijhof bruist weer van aktiviteiten. Sinds begin okto ber zijn de winterclubs en het volks dansen van start gegaan en zijn er twee Vervolg van de voorpagina INTENSIEF GEBRUIK Hoewel het dus nog veertien dagen duurt voordat de opening van deze twee boerderijen officieel zal zijn, worden de centra nu al intensief ge bruikt Peuterspeelzaal Nijntje heeft :ijn intrek genomen inde zaal van Hak- borst „Latent Talent" is de belang rijkste gebruiker van Groot Krakhorst Overigens gaan ook de stichting Crea tieve Handvaardigheid, de wijkraad De •'Wetering en de schaak- en bridgeclub van deze boerderij gebruik maken. Groot Krakhorst beschikt over een vrij grote ruimte op de plaats waar ..•vroeger de deel te vinden moet zijn ;eweest. Daar is ook een bar en een oneeltje ingebouwd. In het hoofdgebouw •evinden zich verder enkele kleinere Vergaderruimtes en sanitaire voorzie ningen. Bij Groot Krakhorst staan ook nog een voormalige varkensschuur en een schaapskooi. Ook deze beide zijn Verbouwd tot bruikbare ruimtes. In Hakhorst beheert SOCCLE de ene »rote zaal. Met het Eetkafé heeft de stichting niets van doen. Naast de reeds genoemde gebruikers is er nog ruimte voor andere verenigingen of groepen. Wie voor terugkerende of incidentele bijeenkomsten van een van de ruimtes gebruik wil maken, kan zich daartoe tot de beheerscommissie van de boer derijen wenden De kosten voor het huren van een ruimte (deel-Varkens- schuur-Schaapskooi-zaal Hakhorst) bedragen per dagdeel (ochtend- middag avond) f20,- De kleinere vergader zalen zijn voor een tientje te huur. De beheerscommissies en het be stuur van SOCCLE maken uit of een bepaalde vereniging of groep gebruik kan maken van een van de ruimtes. Duidelijke criteria heeft men daar nog met voor. Duidelijk commerciële toe standen wil men in ieder geval niet in huis halen. Ook voor festiviteiten die duidelijk in een horeca-gelegenheid plaats behoren te vinden is geenplaats. SOCCLE-voorzitter Donkers „We hebben nu al een keer een groep moeten weigeren. Een bruidspaar wilde zijn receptie en diner in Groot Krakhorst laten plaatsvinden. Maar daarvoor zijn we niet Dat ligt op het terrein van de horeca Wij zijn er voor de sociale en culturele aktiteiten." IETS BIJZONDERS Dezelfde heer Donkers is er van overtuigd dat de centra iets bijzonders pat worden. „Op 16 maart jongstleden is het bestuur voor de eerste maal bijeen geweest en nu gaan we dan draaien. Natuurlijk zijn er nog kinder ziektes, natuurlijk zijn er van vele kanten nog wensen Maar ik weet zeker dat we er iets unieks van gaan maken, zeker voor de provincie Utrecht. Ik ben nog steeds blij dat de gemeente indertijd het initiatief tot de verbou wing van de boerderijen heeft besloten en ik weet zeker dat dit in een behoefte van de Leusdense bevolking gaat voor zien." Een van de onvolkomenheden, waar de heer Donkers op doelde, is het feit dat er op dit moment nog geen be heerder is voor de boerderijen. Er wordt met kandidaten voor deze full time baan dezer dagen gesproken en wellicht zal er nog voor de opening een beheerder in vaste dienst aangesteld kunnen zijn Ook het meubilair voor de centra is nog lang met allemaal gearriveerd. Dat de heer Donkers niet te veel zegt, wanneer hij beweert dat de boerderijen van Leusden iets unieks zijn, moge bewezen worden door de belangstelling die televisiemakers er voor tonen. De NOS komt binnenkort opnamen maken van Hakhorst, Groot Krakhorst en Nieuw Langebeek. Op zondag 21 novem ber zullen deze opnamen in een vijftien minuten durende uitzending van „Van gewest tot gewest" worden getoond.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5