,De geïllustreerde man", uitstekende verhalen bundel van Bradbury Grote drukte bij tentoonstelling n Paletschool „Het domino-principe" Kafkaiaanse thriller Bob Dylan: nieuw en toch oud RUSSELL'S „LADY" D0ET 'N NIEUWE G00I NAAR TOP-IO „Wilde katten" van Roueché beklemmende suspence S.B. Q. SLIPSTREAM DELBERT McCLINTON: BETERE NOSTALGIE WILLIE NELSON: „TROUBLEMAKER" LEUSDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIE DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 Burgerlijke standen LEUSDEN - Geboren: 5 nov. Rogier, z.v G F. Bloemink en J. Lit (Kor noelje 37); 9 nov Yvette Josie, d.v T K van de Steeg en A J M Zwart (Trekerweg 21); 28 okt. te Amersfoort Céline Barbara Sophie, d.v. T J. M van der Schilden en A H H Hasenkamp (Pater Stormstraat 1); 30okt te Amers foort- Robert Hendrik Frans, z.v. R P. C Verboom en E A van Diemen (Hondsdraf 25); 31 okt. te Amersfoort Jeroen, z.v C. J Vis en J, A Kleinjan (Gagelhof 6). 31 okt. te Amersfoort Diederik Ruben, z.v R. R Walthaus en H C. J van 't Hoff (Albast 16) Ondertrouwd: 5 nov Hermanus Jo- hannus Bernardus Cobussen (Leusden, Gersteland 3) en MarijkeOudhof(Leus den. Gersteland 3); 8 nov Petrus Jo hannes Maria Spoel (Amersfoort, W van Mechelenstraat 2lj en Maria Geer- truida Hamers (Leusaen, Hohorstlaan 15), 8 nov Richard Karei van de Sande (Amersfoort, Spoorstraat 31) en Klaske Roggeveen (Leusden); 10 nov.. Gernt Koekmans (Amersfoort, Riet- zangerstraat 101) en Hedy Moureen Poirrie (Leusden, Princenhoflaan 25}. Overleden: 2 nov Gerharda J H Ingenegeren, 85 jaar, 3 nov Mientje Botma, 84 jaar; 1 nov. Willem J van Beveren, 54 jaar Inde uitstekende SF-reeks van de tgeversmaatschappij Born te Am- erdam verscheen kortgeleden Ray radbury's verhalenbundel „Degeil- streerde man". la ..Dark Carnival" (1947) en ,,The artian Chronicles" (1950) was ..The ustrated man' Bradbury's derde ïrhalenbundel. Het verscheen voor tet eerst in 1951 bij Doubleday. wis gebruikelijk bij Bradbury se- cteerde hij voor deze uitgave reeds erder geschreven, zelfstandige fefhalen die waar nodig werden ^gepast. De proloog en de epiloog fengen de verhalen die waar nodig lerden aangepast. De proloog en de t'loog brengen de verhalen niet al ten binnen eén kader, ze geven er ovendien een extra dimensie aan. Overhalen werden geschreven (en elfstandig gepubliceerd) tussen 9*17 en 1951Alleen al van de Ame rikaanse pocket-editie (verschenen •'iBantam) werden sindsdien ruim 1 "'Ijoen exemplaren verkocht. Daar- oedroeg mede de verfilming van hel [ook bij (met Roger Steiger en Claire •loom). °Pde achterkant van het boek staat, kt Bradbury er bezwaar tegen heeft 'el nadruk een SF-schrijver genoemd v-orden. omdat volgens hem over het Igemeen een té eenzijdig beeld ^'aat van science fiction als genre oorBradbury is ,.SF' hetgebiedvande keén, waarin geen grenzen, geen ta- °es en geen beperkingen voor de ttajver bestaan' Bradbury bewijst die oiling bijzonder duidelijk in zijn verha- obundel ,,De geïllustreerde man aarin de verhalen lang niet altijd de berken vertonen van wat men in het 9erneen onder SF verstaat De verha- nz'in een mengeling van fantasy. SF Jzo maar uitgewerkte gedachten Op J^elf staande verhalen, die alleen - e' door een proloog en een epiloog Jfnenhang krijgen De geïllustreerde is een ietwat mysterieus figuur, die ^'jkvan tatoëringen is voorzien Op niet zo n opzienbarend verschijn- B want talrijke zeelieden lopen op een gelijke manier versierd over onze wonderlijke aardbolmaar de illustraties van deze man komen tegen de avond tot leven en vertellen, ieder op zich. een eigen verhaal Het zijn dié verhalen, die Bradbury voor ons neerschreef, waarbij proloog en epiloog weer een verhaal op zich vormen. Eén van de meeste sterke verhalen uit deze bundel vind ik persoonlijk De vlaktewaarin een moderne samenle ving wordt geschetst, met kinderen die op psychologische en opvoedkundige gronden hun slaapkamer- via technische trucs - kunnen omtoveren in een levend beeld, dat zij in gedachten hebben Bij de kinderen van het echt paar Hadley is het een Afrikaans land schap. kompleet met leeuwen Een angstaanjagend gezicht, maar in feite volkomen onschuldig, want het is slechts een projektie van de geest der kinderen. Of toch niet7 Een tweede erg opvallend verhaal is ..De rollen zijn om gekeerd waarin Bradbury een Mar- siaanse samenleving van louter kleur lingen beschrijft die plotseling bezoek krijgt van een blanke afkomstig van de aarde Bradbury beschrijft treffend de reakties van de negers op de komst van het blanke ruimteschip Maar hij laat het daar niet bij en komt tot een verzoe nend erg hoopvol, slot Het zijn slechts enkele van de tal rijke verhalen, die Bradbury in „De geïllustreerde Man" bijeenbracht. In het algemeen verhalen met een uit stekende plot. niet zonder enige ironie en humor geschreven. Warm aanbevolen voor de liefhebber van Bradbury en niet voor hen alleen. Bert Vos De Amerikaan Adam Kennedy is voor de Nederlander geen onbe kende meer. Deze veelzijdige man schreef zes romans (Het Domino principe is zijn nieuwste), hij is kunstschilder (en exposeerde in elf landen in Europa en Noord-Afrika), hij schreef toneelstukken en speelde in films. „Het Domino-principe" is het sterke verhaal van een man, de scherpschutter Roy Tucker, die uit de gevangenis wordt gehaald door een geheimzinnige organisatie, die blijkbaar over veel staatsmacht beschikt. Het is opnieuw een verhaal, waarin in feite de CIA centraal staat en waarin nog weer eens wordt bevestigd, hoe machtig een dergelijke organisatie kan zijn, zonder dat rekening wordt gehouden met de menselijke gevoelens van hun slachtoffers, die als simpele pionnen of dominostenen gebruikt worden en op het slagveld van de moderne politiek verschoven worden in richtingen, die lang niet altijd overeenkomen met die welke de pionnen zouden kiezen. Een Kaf kaiaanse wereld, grimmig, woest, onwaarschijnlijk, maar realiteit. Tucker is een scherpzinnig man, die al snel door heeft, dat de organi satie waar hij een karwei voor moet opknappen, in staat is om ook hem van dienst te zijn. maar hij blijft de zaak toch wantrouwen. En terecht. „Het domino-principe" is een spannende thriller van een uitstekende schrijver, die op een snelle manier zijn fascinerende verhaal weet te vertellen zonder omwegen. Een boek om in één adem uit te lezen. V. In een jaar tijd is er voor de for matie Sutherland Brothers Quiver veel veranderd. In 1975 dacht men er over om de groep maar op te heffen omdat sinds de hoopvolle start van eind 1972 (de groep had een tdptwintig hit in Amerika en maakte daar een sukses- volle toernee als supporting-act van Elton John) de toekomst er steeds grauwer was gaan uitzien Anno 1976 ziet de toekomst er rooskleurig uit met de hitsingle „Arms of Mary" op hun naam, evenals een suksesvol album „Reach For The Sky" en een net uitgekomen nieuwe LP „Slipstream". lain en Gavin Sutherland, de vaste songleveranciers van de groep en te vens slaggitarist en bassist, schreven op één na alle songs die op het nieuwe album staan Opnieuw hebben ze ge bruik gemaakt van de kombinatie die ook op ..Reach For The Sky" te vinden is dromerige, gevoelige ballads die af en toe afgewisseld worden door roek- songs Het instrumentale ..High Nights" is afkomstig van de hand van leadgitarist Tim Renwick, die een warm overkomende, zeer melodieuze ma nier van spelen heeft Hetgeen dan ook in „High Nights' goed te horen is Drummer Willie Wilson zorgt met eenvoudig, simpel spel voor een effec tieve begeleiding Gastrollen worden vervuld door toet senman Albhy Galuten enperkussionist „Flaco" Pedron Mike Lewis heeft de strijkers- en blazersarrangemen ten verzorgd en de produktie was op nieuw in handen van de broers Ron en Howard Albert Uitgebracht door CBS te Haarlem op het CBS-label, nr 81593 Kom pleet met bijgeleverde teksten op apart vel. Zo nu en dan stuit je op een ouderwetse verrassing in de wereld van de plaat Zo'n verrassing is de elpee „Genuine Cowhide" van Delbert McClinton, in Nederland vrijwel onbekend, maar niettemin een zanger, die een uitstekende plaat op de markt bracht barstensvol met oude ritme and bluesnummers, op aantrekkelijke wijze van een nieuw jasje voorzien. van de vijftiger en zestiger jaren van o.m. the Coasters, James Brown, Fats Domino, Joe Turner, maar daarnaast ook twee eigen nummers (,,1'm dying, fast as I can" en „Special Love Song") die zonder meer aantonen, dat McClinton het ook zonder bekende nummers kan doen en zeer goed in staat is om op eigen gelegenheid muziek te maken, die klinkt als een klok. „Let the good times roll", is één van die bekende nummers, die McClinton opnieuw opnam Dat is een uitstekende aanbeveling in deze tijd vol nostalgie. Maar dan op de manier, zoals Delbert McClinton het deed. Met fantasie èn an ders dan men het zo'n kleine twintig jaar geleden deed. (Genuine Cowhide, op ABC Records in uitstekend stereo - nr. ABCD - 959). WEEKENDDIENSTEN GEMEENTE LEUSDEN HUISARTSEN: Alleen voor de praktijken van de artsen Binkhorst, Boersma, Lantink Nunnik- hoven en Den Toom neemt dit weekend waar dr. Lantink, Burg de Beaufortweg 61. Leusden/Centrum, tel 033-41210. Spreekuur: zaterdag- en zondagmid dag om 14 uur. Visites graag vóór 10 uur 's morgens aanvragen De dienst geldt van vrijdag 18 uur tot maandag morgen 8 uur De patiënten van huisarts J van Nieuwkerk. Galicie 41, telefoon 033- 44541 kunnen elk weekend bij hem te recht Spreekuur zaterdag- en zon dagmiddag 14 00 uur. APOTHEEK: apotheek Leusden, Torenakkerweg, winkelcentrum Rozendaal, geopend van maandag tot en met vrijdag van 8 30 uur tot 18 uur en uitsluitend voor spoedeisende gevallen van 19 30 uur tot 20 uur In de weekeinden waarinéén van de artsen Binkhorst, Lantink of Nunnikhoven dienst hebben op zater dag en zondag geopend van 14 uur tot 14.30 uur en van 17.30 uur tot 18 uur. In de weekeinden, waarin eén van de art sen Boersema of Den Toom dienst hebben, is de apotheek op zaterdag en zondag gesloten WIJKVERPLEGING: zr Van Kalkert, De Roo van Aldenwe- reltlaan 11Leusden-c.tel033-40818 In de week volgehd op dit weekend heeft zr Van Kalkert avonddienst. B g.g tel. 033-40818 VERLOSKUNDIGE: Voor de praktijk van mevr A Thuis- Paulussen en mevrouw C. de Brink- Bruyn. neemt dit weekend waar Mevr Thuis-Paulussen, Kon Wilhelminalaan 18, Amersfoort, tel 033-10886 b gg tel. 22000. TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeind: Dokterscentrale Amersfoort, tel 033- 22000 ■6ert Bob Dylan - nu „voorman" van de Rolling Thunder Revue - liet nog niet zo heel lang geleden een nieuwe elpee het licht zien naar aanleiding van een live-optreden. Wie - van de fer vente Dylan-aanhangers juichend naar de platenwinkel stormde om dat goe de nieuws persoonlijk te gaan beluis teren - zal enigszins bekoeld zijn afgedropen. Want hoewel Dylan dui delijk zijn stijl door forsere arran gementen vernieuwde, was het reper toire van de nieuwe elpee „HardRain" - live opgenomen - net zo oud als zijn meest bekende nummers. Dus behoorlijk belegen. Een tegenvaller dus, want het bete kende in de eerste plaats, dat Dylan op het goedkope succes uit is geweest met als blijkbaar enige doel het ver garen van de nodige dollars Boven dien wordt met deze elpee - hoe aan trekkelijk voor sommige pop-aanhan gers ook - duidelijk aangetoond dat Dylan niets meer te vertellen heeft en dat is eigenlijk het meest spij tige Ik ben nog weer eens in m'n platen kast gedoken en heb met duidelijk méér plezier geluisterd naar verschil lende aantrekkelijke Dylan-songs van vroegere elpee s, zoals „Idiot Wind", ..You're a big girl now", „The times they are a changing „Lay Lady Lay", ..Maggie's Farm'' en „I threw it all away'' Je hebt dan eigenlijk hetzelfde als wat op deze „Hard Rain' elpee wordt gebracht En voor mijn gevoel beter, want ik blijf mijn voorkeur houden voor de aansprekende harmo nica-solo's van Dylan gevat in „een voudige" gitaar-arrangementen Maar dat schijnt een kwestie van(veranderde) smaak te zijn Waarmee ik ook wil zeggen, dat „Hard Rain" (uitgebracht door CBS te Haarlem op het CBS-label nr. 86016), beslist niet slecht is. Het is eigenlijk nostalgie in een nieuw jasje. En daar heb ik me al eens vaker in verslikt. Misschien dat Bob Dylan terug zal ko men op de dwalingen zijns weegs en eens weer zal besluiten om het eerlij ke handwerk van voorheen weer op te nemen Maar ga zelfs eens luisteren, misschien is het net, wat je er zelf van verwacht en dan heb ik niets ge zegd. V. - Grote belangstelling voor de Sinterklaasmarkt op de Paletschool. LEUSDEN/ZUID - Het was zaterdag november een gezellige drukte op handenarbeidtentoonstelling, die in usden-Zuid gehouden werd in de Pa- school Het aantal bezoeksters en aekers was nog groter dan de beide irgaande jaren. De deelneemsters deelnemers beschikten over wat er ruimte, omdat dit jaar niet al- n de hal van de school, maar ook i der klasselokalen welwillend ter schikking was gesteld Er was van es Ie zien, en er was van alles te Dp En er werd ook gedemonstreerd dit belangstellenden zich een oor- el konden vormen, over het tot stand- m van sommige procédés Eén eineemster zat achter haar spinne- el.tfi Toverde van de ruwe schape- met behendige hand een prachtig lijïmatige, dunne draad tevoorschijn jbad om zich heen een aantal zelf- mardigde kledingstukken tentoon ge reid, zodat iedereen kon zien welke ie resultaten daarmee bereikt wor- i Een heer met een druivengaard liet o hoe je in je Leusdertuintje sappi ge druiven kunt verbouwen om een rinsig tafelwijntje op eigen tafel te serveren. Af en toe schonk hij een glaasje, dat door de fijnproevers zorg vuldig, en met een rimpel in het ge laat vanwege de ernst van het gebeuren werd geproefd De Leusdenaar was overigens niet zonder zorgen door zijn wijnkuituur want ziekten, insekten, kli- maatscalamiteiten liggen op de loer om de fel begeerde druivenoogst te doen mislukken Enkele meisjes lieten zien hoe zij batikken Het potje met was stond te koken, en al kokende penseelden zij er lustig op los Zij lieten doekjes, kus- senovertrekjes en shawls zien. in aar dige tinten en patronen. Een andere deelneemster toonde het fijne van het kantklossen E^n uiterst fragiel werkje dat de beeldigste ragfijne resultaten oplevert ter verfraaiing van, om een voorbeeld te noemen, kledingstukken. Er was veel belangstelling voor dit werk. en vele mensen vroegen aan- wijzigingen en wilden er zelf ook mee aan de gang gaan Dan was er iemanddiedemonstreer- de hoe je de snoezigste droogboeketjes kunt maken Smaakvol samengesteld uit heel tere kleurtjes. Ook was er een mevrouw, die de Japanse bloemschik kunst beoefende, en die met enkele bloemen een grillige tak, een platte schaal of een klein bakje de meest fraaie voorbeelden van natuurlijke sier kunst wist te creëren. Er waren in totaal 21 deelneemsters en deelnemers, en er was dan ook een grote variatie in het vervaardigde. Ge haakte kinderkleding, antieke poppen, keramiek, macraméwerk, emaillebor duurwerk. beschilderd hout, etsen, li no's en schilderijen, deegwerk, wand kleden, speelpoppen en -beesten, kus sens, kettingen, leerwerk, raamhor- ren. weefwerk, houten kandelaars en schalen, geschuurde stenen figuren Een keur van allerlei vormen van handen arbeid, die met veel enthousiasme en plezier worden beoefend Dat plezier werd ook overgedragen op de bezoekers en bezoeksters, en het stimuleerde vele van hen om ook aan de slag te gaan en iets te proeven van de vreugde, die wordt ervaren als men zelf iets maakt, zélf met iets bezig is, en het zélf verder uitdiept Mevrouw Riet de Gooyer, die het allemaal organiseerde, werd dan ook terecht in de bloemetjes gezet Haar streven om te laten zien wat er in Leusden-zuid onder de mensen leeft aan creativiteit, vindt bizonder veel weerklank Terecht ook werd er ge steld dat Leusden-Zuid zich door de gemeente voelt achtergesteld, om dat het. hoewel „de oudste rechten" be zittende. nog steeds geen eigen wijk centrum heeft, waar alle aktiviteiten van Leusden-zuid een lang verbeid onderdak kunnen vinden Het is te hopen, dat de gemeente nu spoedig een besluit zal nemen over plaats en bouw van het kultureel-doe- van-alles-centrum in het achterge bleven gebied van Leusden-zuid. De „ongekroonde country-koning" en de „Cole Porter van de country- muziek" zijn slechts twee van de vele eretitels die de mensen aan de country- gitarist, komponist en zanger Willie Nelson hebben gegeven. Terecht of niet terecht, feit is dat Willie een" belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het toegankelijk maken van de country-muziek voor een breder publiek. De populairiteit van Willie blijkt uit de belangstelling voor de door hem georganiseerde jaarlijks terugkeren de ..Fourth OF July Picnic", een feest waaraan altijd een groot aantal coun try-musici hun medewerking verlenen en dat bezocht wordt door vele tien duizenden fans Op zijn nieuwe lp „Troublemaker" staan een aantal „classics' die door Willie bewerkt zijn: „Where the soul never dies", „Sweet bey bey' „Shall we gather", „Precious memo ries", „Uncloudy day", .When the roll is called up yonder". „Whispe ring hope", .There is a fountain" en „Will the circle be unbroken' van A Carter, „The troublemaker van Belland en Sommerville en „In the gar den" van C. Miles Vrijwel allemaal religieus ge tinte songs, die ook reeds eerder succes boekten, ook al zijn de bewerkingen uitstekend „Whispe ring hope bijvoorbeeld werd vroeger door ene Pat Boone (waar is die eigenlijk gebleven) gezongen en later door ons aller MiekeTel- kamp Toch vind ik de versie van Willie Nelson de meest aantrekke lijke. wat ik bijvoorbeeld niet vind van .Will the circle be unbroken' een song, die voor mijn gevoel nog nooit zo goed is gebracht als Johnny Cash deed. Maar in het al gemeen kan gesteld worden, dat „The Troublemaker" vooral voor de aanhangers van C W een voortreffelijke schijf is, om vaker dan eens met genoegen naar te luis teren. Willie wordt muzikaal bijgestaan door Larry Gatlin, James Clayton Day, Doug Sham, Bobbie Nelson, Jeff Gut- cheon, Dan Spears en Paul English. De achtergrondzang wordt verzorgd door Sammi Smith, Dee Moeller, Larry Gatlin en Doug Sham. De produktie was in handen van Arif Mardin (BeeGees, Average White Band en Judy Collins). (Van de redaktie) LEUSDEN - De Leusdense popmusicus John Russell doet een nieuwe gooi naar de toptien met zijn kortgeleden uitgebrachte single „Lady" (would you have my baby) op Negram NG 2149. met op de achterkant „I can't believe you wanna leave" „Ladv is regelmatig opde Hilversumsepopzender te horen Terecht, want het nummer ligt lekker in het gehoor en de kans is groot, dat „Lady" binnenkort hoger komt te staan op de nationale hitlijsten Opde foto: Jolin Russell De zwerfkatten vormen samen een groep en daarmee een dreiging voor de mensen Het echtpaar Bishop trekt zich terug op het platteland in een gezellig landhuisje om er in de zomer in alle rust te kunnen werken en wonen na het drukke, winterse stadsleven Die zomer zijn de eerste tekenen van de dreigende onrust waarneembaar De vogels hou den hun adem in voor zover ze nog niet het slachtoffer zijn geworden van de kattenterreur Voor de rest verloopt de zomer zonder grote incidenten Maar dan besluit het echtpaar om ook de win ter op het landhuis door te brengen De winter van de wilde katten begint en loopt uit op een gigantische en be klemmende climax De katten hebben honger Berton Roueché is er in geslaagd om in ruim 150 pagina s de lezer langzaam maar zeker in de greep te krijgen van de terreur, die op elke bladzijde te proeven is, maar die steeds meer escaleert tot een hoogtepunt van pure razernij. ..Wilde katten" is een verhaal dat tot nadenken stemt Want hoewel Roueché s verhaal fantasie is. wil dat niet zeggen, dat wij ook niet gekonfron- teerd kunnen worden met bijvoorbeeld de wilde katten van Den Treek, waar jaarlijks tientallen mensen hun huisdie ren achterlaten aan het begin van de vakantietijd In ieder geval heeft het boek het ef- fekt. dat je je eigen poes wel eventjes met ander ogen bekijkt Ook al lijkt het je voorlopig een onmogelijkheid, dat de snorrende, tevreden spinnende poes op het hoekje van de bank opeens zou kunnen veranderen in een fel agressief roofdiertje, dat vfr- scheurend en moordend door de bossen trekt op zoek naar voedsel. V. Berton Roueche is de schrijver van het boek „Wilde Katten", dat kortgeleden in een vertaling van Ef Leonard uitkwam bij de uitgeversmij. A. W. Bruna Zn. in paperback uitvoering. „Wilde Katten" (oor spronkelijke titel Feral") heeft als basis hetzelfde uitgangspunt als Al fred Hitchcock's ..The Birds" naar het verhaal van Daphne du Maurier: de massale aanval van een diergroep op de mens. In „Wilde katten" gaat het - de titel zegt het reeds - om kat ten. Maar het zijn geen gewone kat ten. Het zijn zwerfkatten, tijdens va kanties en dergelijke door de stads bewoners in de vrije natuur losgela ten, overgelaten aan hun lot. omdat de mensen hen kwijt wilden. En daarmee kom je op een wellicht in ternationaal probleem, want wilde katten zijn niet alleen in de VS te vinden en vooral in vakantietijd is het duidelijk, dat ook de Nederlandse bossen extra gasten hebben gekre gen. Roueché beschrijft in een uiterst be klemmend verhaal de gevolgen van deze ongekontroleerde handelswijze

Leusder Krant | 1976 | | pagina 21