„The Missouri Breaks", rammelend scenario „Slavinnen voor gele duivels" in Duo 2 EE PARADEPAARDJES EN EEN TSTEKEND REGISSEUR BOROWCZYK, KRISTEL EN JOE DALLESANDRO OVERTUIGEN NIET CITY WERD DUO 1 EN DUO 2: Wijnand van Haselen magenda EUSDER KRANT - FILM DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 23 romfu ge, 93, ,La Marge" blijft op Je rand van alles •an 2-( ree bekende filmsterren: Sylvia Kristel en Joe Dallersandro, een begaafd 3 >seur, de Pool Walerian Borowczyk en een bekroond boek: ,,La Marge" Andre Pieyre en Mandiagues. Je zou zo zeggen dat een dergelijke kombi- ftoch een goede film op zou moeten kunnen leveren. Zelfs als je voorbij *■1 aan het gegeven, dat Kristel noch Dallesandro tot de beste acteur en W ce gerekend kunnen worden. „La Marge" (Op de rand van alles) is de htste film die Borowczyk tot nu toe heeft afgeleverd. Wat een erotisch gtepunt wordt genoemd van Walerian Borowczyk is niet meer dan een ere verfilming van een boek, dat dan wel bekroond is met de Prix Con- JEKai t, maar dat naar ik verwacht toch wat meer inhoud zal hebben, dan isewej geur Borowczyk er van heeft gemaakt. Maar laten we ons tot de film ARKT ifken. •1694 MEN, 144J DOOR BERT VOS oor zover ik zijn tot nu toe gemaakte s ken, vind ik het werk van owczyk van uitstekende, uiterst tcsche kwaliteit. Het doet me wat tegroter is dan ook de teleurstelling ekonstateert. dat hij er ditmaal een nu si berust op louter toevallighe- dat een deel van mijn /te familie (m'n achterban xegd) regelmatig voor on verpen in deze schuinge- rubriek zorgt. Je hebt nu raai van die mensen, die erg 1 zip in het op grappige wijze eren van hun dagelijkse leven Verschillende van mijn familie- behoren tot die categorie iv/ilde humoristen, die kleur ihetleven geven. Zo hoorde ik |e week weer zo'n amusant ver dat ik u niet wil onthouden, w familielid van me - deze keer iik ik me tot die aanduiding, ik moet verder leven met tamilie - besloot kortgeleden 'iet interieur van zijn woning van een nieuw verfje te voor- Bi/ de meeste mensen komt 1dergelijk idee pas in het voor maar mijn familielid is van dat er elke dag van het jaar kan worden. En niemand m dan nog kan te lden Dus: op naar de verf oei en acht kilo witte verf ge- it. Want wit vindt hi/nu eenmaal mooie kleur en ik vind, dat je B' z'n eigen mening moet gun- Crème is saai, zegt hip luisgekomen met de acht kilo verf- op zich toch al een hele iw wordt er nog eens - nu in Sger sieren en in samenspraak !<te vrouw des huizes - gefiloso- fd over de kleur wit. Want wit is wrlijk wel de kleur van de rein- en zo, maar toch wel erg be- ■Itelijk. Aangezien mi/n geacht flielid een zeer aktief en in- fe' hobbyist is en er niet voor "Ideinst om naast het verven 'zn huis in de winter ook nog s bijv. een bromfietsmotor tot laatste schroefje uit elkaar te Bi en weer in elkaar te zetten, is Vuldelijk, dat een wit interieur in [loop der tijden extra kans op letting geeft. laar de verf is nu eerrmaal ge nt en trots gebiedt de nieuwe '■naar om geen bakzeil te halen. brengen kan dus gevoeglijk [den vergeten. Totdat moeder fouw op het idee komt om er andere kleur doorheen te 'en' Een geniaal idee, dat zelfs m'n familielid slags begaf hij zich opnieuw naar de verhandelaar met het ver zoek hem een paar blikken blauwe verf te leveren tegen de door hem gevraagde kostpriis. Want blauw is ook altijd een erg prettig kleurtje, vindt mi/n familielid. Het hangt tegen de reinheid van het wit aan, want deden de huisvrouwen vroe ger ook niet de was met een zakje blauwsel er in om het zaakje witter te krijgen? Nou dan! Moeder de vrouw zag de voor bereidselen tot mengen, door haar man met voortvarendheid ter hand genomen, met argusogen aan. In haar vrije tijd schildert ze land schappen en ze weet dus wel. dat /e met het mengen van kleuren zeer voorzichtig moet zijn. Hoewel mi/n familielid erg knap is in het maken van allerlei spitsvondige, technische en nuttige zaken, van verfmengen had hij duidelijk geen kaas gegeten. Het eerste blik mis lukte jammerlijk, maar dat was niet zo erg, want dat was gewoon een kwestie van een tweede blik wit toevoegen om het donkerblauw weer tot een aanvaardbaar niveau terug te brengen. Ondanks de her haalde waarschuwingen van zi/n vrouw om het toch zo voorzichtig mogelijk te doen, was het uiteinde lijke resultaat op de huiskamerdeur toch niet, wat de hele familie er van had verwacht. Zacht baby-blauw. Wel kontrastrijk tegen het bruine in terieur, maar toch Toen ook de dringend ge vraagde meningen van bezoekers en andere familieleden negatief uitvielen, was goede raad duur en in ieder geval duurder dan de in middels tot babyblauw omgezette acht kilo witte verf. Het antwoord kwam van de vakvrouw: de vrouw des huizes stelde - hoewel voor zichtig - voor om er geel doorheen te mengen. Een heel klein beetje maar. Het resultaat zou dan licht groen zi/n, aanmerkelijk beter dan het baby-blauw, ook al was het dan niet, wat aanvankelijk in de bedoe ling had gelegen. De mengvaar- digheid van mijn familielid was er in die paar dagen duideli/k op vooruit gegaan, want ditmaal was hei re sultaat naar ieders al eerder ge schetste beperkte tevredenheid. Het kleurtje kon er mee door. De inmiddels tot tien kilo uitge groeide voorraad groene verf pronkt nu op alle deuren en plinten van het huis. Als een waar toonbeeld van de eensgezindheid, waarmee de kleur tot stand was gekomen. Mi/n familielid zegt dan ook, als een bezoeker iets vriende lijks zegt van het frisse groen„Dat hebben mijn vrouw en ik samen uitgezocht. Wij vinden het ook erg geslaagd. Walerian Borowzcyk klaarmaakt en dat is spijtig te moeten konstateren Ik heb dan ook de indruk dat de producenten teveel hebben gespeculeerd op het feit. dat Sylvia Kristel (Nederlands bekendste sex-poes) en Joe Dalle sandro (het paradepaard uit de filmstal van Andy Warhol) voldoende zijn om samen met een bekend regisseur van erotisch getinte films het publiek te kun nen trekken Borowzcyk zelf is na tuurlijk ook schuldig aan dit mislukken Hij dacht waarschijnlijk eventjes een „vluggertje" er tussen door te kunnen maken Het publiek zal - ondanks negatieve perskritieken - toch wel naar de film gaan kijken Want een perskritiek is meestal de mening van een eenling, dus subiektief. Ik hou u niet tegen, want ook ik ben van mening, dat Sylvia Kristel best het aanzien waard is en zij geeft u wat dat betreft wel waar voor uw bioscoop-geld En Joe Dallesandro is nog steeds het voorbeeld van mannelijke potentie en aantrekkelijk voor het vrouwelijk publiek, is mij verze kerd. Niets let u Misschien kunt u - voordat u gaat - nog even het verhaal lezen U kunt zich dan verder beperken tot het bekijken van de sexuele hoog standjes al dan niet via het sleutelgat. ,,La Marge" - deze week voor het eerst te zien in Cinema 1 - gaat over de man Sigismond (Joe Dallesandro) die afleiding en afwisseling zoekt bij een mooi hoert|e in Pariis (Diana, gespeeld door Sylvia Kristel). Scene uit ,,La Marge" OP ZOEK NAAR IETS Sigismond woont met zijn mooie vrouw Sergine, hun zoontje Elie en de oude huishoudster Féline in een villa in het zuiden van Frankrijk Sigismonds huwelijk is gelukkig, maar Sergine is net iets te weinig spontaan en daardoor ver langt Sigismond onbewust naar een afwisseling. De kans hiertoe doet zich voor als Sigismonds oom. een wijnhan delaar. door ziekte moet afzien van een reeds afgesproken reis naar Parijs Nu zal Sigismond in zijn plaats gaan Op zoek naar iets, waarvan hijzelf niet precies weet wat het is. bezoekt Sigismond in Parijs de nachtelijke wijken van plezier In een bar ziet hij de mooie prostituee Diana Zij trekt hem lichamelijk sterk aan en hij gaat met haar mee naar een hotelkamer Intussen blijft hij echter aan Sergine denken en na zijn samenzijn met Diana gaat hij naar het postkantoor omdat Sergine gezegd had dat zij hem post restante naar Parijs zou schrijven Aan het betrokken loket krijgt Sigismond in derdaad een brief. De afzendster is ech ter niet Sergine, maar Féline. Sigismond leest alleen de laatste regels van de brief, waarin Feline hem bericht dat Sergine zelfmoord heeft gepleegd. In een soort shocktoestand gaat Sigis mond nu opnieuw naar Diana om te proberen door sex afleiding te vinden. Tijdens dit nieuwe samenzijn wordt Diana zich ervan bewust, dat zij meer om Sigismond gaat geven dan bij haar beroep past, maar nadat Sigismond haar een paar keer bevredigd heeft, gaat hij terug naar zijn hotel, waar hij de hele brief van Feline leest Hij beseft nu de volle omvang van het ongeluk dat hem getroffen heeft Zijn vrouw heeft zelfmoord gepleegd in een bevlieging van wanhoop nadat hun zoontje Elie in het zwembad bij de villa verdronken was Het dringt tot Sigismond door dat hij plotseling helemaal alleen staat. Verbij sterd stapt hij in zijn auto, stort zich in het drukke verkeer en verlaat Parijs. Het volgt een weg zonder te weten waarheen deze leidt. Hij weet nog niet wat hij moet doen, terwijl het leven van Diana, die nog niet weet dat Sigismond voorgoed vertrokken is, op de oude wijze verder gaat. FILMEN IN DE MARGE Na films als „Goya, l'lle d'Amour". „Contes Immoraux" en „La Béte" is Walerian Borowzcyk met „La marge" afgezakt tot een te leurstellend niveau. Wij schreven dat reeds. Alleen de titel is juist gekozen. Want het is inderdaad filmen in de marge geweest. (Cinema 1 - Eerste week - 18 jaar). slag naar geslagen heeft en een film heeft gemaakt, die hooguit als een B-film gekwalificeerd kan worden Want wat zijn vorige films wel hadden - de poézie van het beeld - mist in ,.La Mar ge" Het is ongeïnspireerd filmen, wat V. Marlon Brando als Lee Clayton en Jack Nicholson als Tom Logan in de western: „The Missouri Breaks" van Arthur Penn. Naast „La Marge" van Borowzcyk draait in Amersfoort deze week nog een film, die dezelfde kenmerken dragen en bovendien ook vragen op roept. Het is de film „The Missouri Breaks" van regisseur Arthur Penn (bekend van „The Chase" en „Bonnie and Clyde") met twee film giganten in de hoofdrollen: Marlon Brando en Jack Nicholson. Het moet voor iedere regisseur een uitdaging zijn om twee van zulke filmakteurs samen in een film te laten spelen. Nietalleen bereik jedan een optimale belangstelling voor je film, maar het biedt mogelijkheden om ook nog een goede film te maken. Blijkbaar moet je dan toch wel van betere huize komen dan Arthur Penn, want hij heeft de twee individualisten, wat Brando en Nicholson ongetwijfeld zijn, niet in de hand weten te houden en bovendien is het verhaal van „The Missouri Breaks" gebaseerd op een nogal rammelend scenario van Thomas McGuane, waardoor de ka rakters van beide hoofdrolspelers aan de oppervlakte blijven en bo vendien een aantal vragen wordt op geroepen. „The Missouri Breaks is een western en als je ervan uitgaat, dat een western flink wat aktie moet hebben, dan is Penn's film geslaagd te noemen Want aktie zit er beslist wel in. Jack Nicholson speelt de rol van Tom Logan, die samen met een aantal ka meraden gespecialiseerd zijn in vee diefstallen. Logan en zijn vrienden stelen de paarden van de rijke rancher Braxton, die Marlon Brando, die als Lee Clayton de paarde-dieven uit de weg moet ruimen Daarbij komt nog de om standigheid. dat Tom Logan bevriend raakt met de dochter van de rancher, zonder dat die weet, dat hij één der veedieven is Marlon Brando krijgt - in tegenstelling tot Nicholson - de kans om te laten zien, dat hij akteren kan (of liever gezegd hij neemt die kans) en komt daardoor zo nu en dan tot interes sante kreaties. ook al zitten al die gekke kostuums hem daarbij wel eens in de weg. Nicholson kennen we eveneens als een uitstekend akteur (denk maar aan One flew over the Cuckoo's nest"), maar verder dan wat stereotype gebaren komt hij helaas niet HET VERHAAL De rijke ranche Braxton en zijn op zichter Marker pakken een jonge paar dendief. Sandy Zonder vorm van proces wordt hij opgehangen als waar schuwing aan andere mogelijke veed ieven Sandy behoorde echter tot een groep veedieven onder leiding van Tom Logan Zijn makkers wreken hem door Marker op te hangen Logan en zijn vrienden besluiten een "kleine ranch te kopen naast die van Braxton als pleisterplaats voor het toe komstige gestolen vee Maar daarvoor is veel geld nodig. Samen met Little Tod berooft Logan een posttrein, zodat er geld genoeg is om de ranch te kunnen kopen. Braxton, die per se een eind wil maken aan de praktijken van de paar dendieven. wendt zich tot Robert Lee Clayton, een zgn regelaar, hetgeen een nette naam is voor een huurmoor denaar Wanneer Logan en Clayton el kaar voor het eerst ontmoeten, beseffen beiden meteen dat ze een ge vaar voor elkaar betekenen Ten/vijl de veedieven een expeditie naar Canada maken om de pony's van de Mounted Police te stelen, blijft Logan als enige over op de ranch Jane. Brax- tons dochter, komt hem daar opzoeken en er ontstaat een verhouding tussen hen Wanneer de bendeleden onver- richterzake uit Canada terugkomen, isoleert Clayton hen één voor één. Wanneer hij hen op wrede wijze heeft afgemaakt, moet hij alleen nog afreke nen met Tom Logan Logan is hem echter vóór en dat be tekent het einde van Clayton. Nu wil Logan nog afrekenen met Braxton, maar deze doet of hij een beroerte heeft gehad en geheel verlamd is Onver hoeds lost Braxton een schot op hem en uit zelfverdediging moet Logan hem wel neerschieten. Logan trekt weg uit Montana met het plan een ranch te beginnen in een vallei bij de Missouri en Jane verzekert hem dat zi| niet iemand is die haar verdere leven een wrok zal blijven koesteren Wanneer zij de ranch heeft verkocht, zal zij hem volgen Filmisch en technisch gezien is „The Missouri Breaks" niet opzien barend. Cameraman Michael Butler komt niet tot verrassende hoog standjes en ook het omliggende landschap heeft niet voldoende sfeer (of het wordt niet gebruikt) om de film in haar totaliteit op te tillen. Maar niettemin is „The Missouri Breaks" wel interessant om te gaan zien. Alleen al, omdat je er twee to- pakteurs samen in kunt zien. Voor Arthur Penn is deze film beslist niet z'n beste. Maar er zijn meer regis seurs, die zo nu en dan last hebben van inzinkingen. Ook regisseurs zijn mensen. (The Missouri Breaks, Euro Cine ma, eerste week, veertien jaar). voor de verkoop van uw huis advies en informatie WIJNAND VAN HASELEN makelaardij in onroerende goederen Snouckaertlaan 22 24. Tel 033-11941 Amersfoort postbus 502. De naam „City Theater" is nu voorgoed de Amersfoortse cinema-geschiedenis ingegaan. Voortaan heet dit theater Duo 1 en Duo 2. Zoals bekend is men momen teel bezig met een splitsing van het voormalige City theater in twee aparte bioscoopzalen, één voor de aktie-films (Duo 2) en één voor de sexfilms (Duo 1). Dit laatste theater hoopt de direktie tegen de Kerst te kunnen openen. De verbouwing van Duo 2 is nu nagenoeg afgerond en de liefhebbers van de aktie- en sexfilms kunnen voortaan weer de hele week terecht, zij het nu nog in eén theater. In Duo 2 deze week een kombinatie van sex en aktie in de Chinese film „Slavinnen voor de gele duivels' (The bamboo house of dolls), een produktie van de bekende Shaw Brothers, die vanuit Hongkong de Chinese vechtfilm mede dankzij superstar Bruce Lee - tot zo'n groot internationaal succes maak ten. Plaats van handeling is een Japans interneringskamp voor vrouwen. Deze vrouwen hebben te lijden onder de ver nederingen en sexuele uitspattingen van hun Japanse bewakers. Een van de vrouwen is de echtgenote van een ver zetstrijder. Deze verzetstrijder heeft aan zijn vrouw verteld waar hij een grote hoeveelheid goud heeft kunnen ver bergen voor het uitbreken van de oorlog. Ook de Japanners zijn op de hoogte van het bestaan van het goud Een groep vrouwen weet te ontsnappen met medewerking van een Japanse of ficier die het plan heeft het goud uit te leveren aan de verzetsbeweging. Doch de kampleiding achtervolgt het groepje vluchtelingen en na veel geweld en moordpartijen vinden allen de dood zonder dat iemand profijt kan trekken van het verborgen goud. (Duo 2 - eerste week - 18 jaar). BA M II US-C A MPwtFR All I: M Scène uit: „Slavinrten voor gele duivels". IN HET KORT „De rekonstruktie van de vliegramp en het grijpen van de kans op overleving zouden u kunnen shocke ren staat te lezen bij een advertentie voor de film „Survive", die deze week opnieuw is geprogrammeerd voor het Grand Theatre. Nou moet u dat niet zo zwaar opvatten, want het valt best mee met dat shockeren Sterker nog, het is beslist amusant om te zien. hoe knullig die rekonstruktie in elkaar is gezet Een lachfilm dus (18 jaar - tweede week). „Taxi Driver" van Martin Scorsese met Robert de Niro als een eenzame taxichauffeur, die opruiming houdt in de sloppen van New York, is voor Cinema 1 verhuisd naar Studio G. Deze film. die boeiend is door de uitstekende sfeertekening ondanks het wat onge loofwaardige (sarcastisch bedoelde) slot, is de moeite van het bekijken waard Deze week hebt u die kans nog (18 jaar, derde week). Die gekke Louis de Funes blijft publiek trekken en zijn oudje „De eend en de cadillac" is nu voor de vijfde Amersfoortse week te zien in Cinema 2. Lachen, gieren brullen Voor jong en oud. (vijfde week, alle leeftijden). Wat de nachtvoorstellingen betreft: Duo 2 brengt deze week een reprise op vrijdagavond van de Franse sexfilm „Club Privé van de Franse regisseur Max Pecas, die vaker met dit erotische bijltje heeft gehakt en dan ook een niet slechte sexfilm afleverde (18 jaar) Zaterdagavond in Duo 2 in de nacht voorstelling „Lady Karate zoals de titel al aanduidt een Chinese vechtfilm, ditmaal met een vrouw in de vechtlustige hoofdrol en ook dat is altijd aardig om mee te maken, voor de lief hebbers (18 jaar) In de kindervoorstelling van Cinema 1 kan de jeugd nog eens weer kijken naar het „Zwaard van Zorro". een Ita liaanse avonturenfilm van regisseur Luigi Capuano (zaterdag- en woens dagmiddag. alle leeftijden). En voor 27 november a s. vast een onthoudertje dan wordt er 's middags om twee uur in het Grand Theatre een speciaal Sint Nicolaas feest georgani seerd. U kunt daarvoor nu reeds plaat sen bespreken. Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 18 tot,en, met woensdag 24 november-1976 - GRAND - 033-14632 Survive (Kans op overleving) 18 jr 2 00 - 8.00 uur (uitgezonderd don derdag); zaterdag 2.00 - 6.45 - 9 15 uur, zondag 2.00 - 4 15 - 6.45 - 9 15 uur STUDIO G - 033-14632 Taxi driver, 18 jr. Onderscheiden met de grote prijs (gouden palm) van Cannes 1976. 2.15 - 7.00 - 9.30 uur, zondag 2.15 - 4.30 - 7.00 - 9.30 uur. CINEMA 1 - 033-18900 La Marge Op de rand van alles) 18 jr. 2.00 - 6.45 - 9 15 uur, zater dag en woensdag 6.45 - 9.15 uur. zondag 2.00 - 4.15 - 6 45 - 9 15 uur. CINEMA 2 - 033-18900 De eend en de cadillac, a. 1. 1.45 - 6 30 - 9.00 uur; zondag 1.45 - 4 00 6.30 - 9.00 uur. EURO - 033-33655 The Missouri breaks, 14 jr 2.00 - 6 45 - 9.30 uur (uitgezonderd don derdag), zondag 1 30 - 4.00 - 6.45 - 9.30 uur. DUO 1 Met kerstmis opening van DUO 1 het nieuwe sex-theater DUO 2 - 033-16572 Slavinnen voor gele duivels, 18 jr 2.00 - 6 45 - 9.15 uur; zondag 2.00 - 4 15 - 6 45 - 9 15 uur NACHTVOORSTELLINGEN DUO 2 Club privé. 18 jr Vrijdagavond 23 45 uur. Lady karate 18 jr zaterdagavond 23 45 uur KINDERVOORSTELLING CINEMA 1 Zaterdag- en woensdagmiddag 1.45 uur (kwart voor twee) Het zwaard van Zorro. a 1 ST. NICOLAASVOORSTELLINGEN GRAND St. Nicolaas kinderfeest in het Grand Tnéatre op zaterdag 27 november, aanvang 2.00 uur Zorro, woensdag en zaterdag in C'nema 1 te zien.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 23