intwerp-bestemmingsplannen 2e fase Inspraak woningwet- bouw in 2e fase van start LEUSDER KRANT - RUIMTELIJKE ORDENING DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 100 woningen in 10 jaar tan de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De ontwikkeling van het ontwerp- estemmingsplan Tweede Fase Leusden-centrum komt in een troomversnelling. Vanaf 22 november a.s. zal het ontwerp-plan vier reken lang ter visie liggen, zoals elders in deze krant te lezen is. In de fficiële toelichting op dit plan is veel informatie opgenomen, die seds eerder in deze krant te lezen zijn geweest en daarom willen wij ns beperken tot enkele essentiële zaken, die tot nu toe weinig of niet i onze kolommen ter sprake zijn gekomen. Wij volgen daarbij de oofdstukken, zoals die in de toelichting zijn ingedeeld. IATUUR EN LANDSCHAP Bij de detaillering van de plannen zal r naar gestreefd worden, dat de sfeer i het karakter van de bestaande be- ouwmg in het bijzonder langs de Ha- lersveldseweg gehandhaafd wordt en eilig wordt gesteld voor de toekomst. Ie aanwezige eigenschappen, zoals rondwaterstanden en bodemsamen- telling zullen in de stedebouwkundige ormgeving zoveel mogelijk benut wor- en Van de huidige flora kan veel inde verschillende instellingen op dit gebied In de toelichting op het ontwerp- bestemmingsplan tweede fase is een schema opgenomen, waarin duidelijk naar voren komt. wanneer een be paalde school gezien het te verwachten aantal leerlingen hiervoor gesticht zou kunnen worden. In 1975 (vorig jaar dus) waren er scholieren voldoende voor de stichting van een MAVO In 1980 valt er te denken aan een HAVO/Atheneum. maar bij de dan in staan aan 'n nieuw te stichten cultureel centrum Er zal ruimte nodig zijn voor: uitvoeringen, vergaderingen en cur sussen. discotheek annex koffiebar, voor dans en ballet, beeldende vorming en vrije expressie en exposities. Hier voor kunnen vrijkomende boerderijen worden benut. Het gemeentebestuur zag in het toekomstige culturele centrum graag de muziekschool onder gebracht. In dit centrum zullen ruimten kunnen worden gekreëerd voor toneel- en muziek uitvoeringen, verenigings- gebruik e.d. Ook een foyer, een bow- lingcentrum en een coffeeshow hoort in dit culturele centrum thuis Voor de jeugd zal een halve hectare worden gereserveerd voor avon tuurlijke speelterreinen Men overweegt om de boerderij Munnikhove te be stemmen als kinderboerderij. In een boerderij in de tweede fase kan club- en buurthuiswerk met beroepskrachten worden ondergebracht Het nieuwe gemeentehuis zal in het hoofdcentrum worden ondergebracht, evenals een hoofdbureau voor politie, eventueel gekombineerd met de v 7;< t*' De fasering van de woningbouw in de tweede fase van Leusden/ Centrum. Tot en met 1980 zullen de gebieden Wl. W2, W3, W7 en W8 worden gerealiseerd. Jieuwe woonwijken behouden blijven lis voor de betreffende soorten de liste groeiplaats-faktoren aanwezig [lijven of komen en het beheer van enbaar groen op het voortbestaan lan wilde flora wordt afgestemd. Vooral osranden, houtwallen en singels met i daarbij behorende sloten en grep- els, dienen onberoerd te blijven De atuurlijke (artesische) bronnen en bmpen zullen zoveel mogelijk worden 'gepast in de nieuwe bebouwing aast een bebouwingsvrije zone aan noord- en zuidzijde van de School- eegbosjes, zal ook het rekreatief ge- uik van het Schoolsteegbosjes- bmplex zelf worden gereguleerd Het achten is op een nadere studie van dit febied om met konkrete maatregelen te unnen komen VONEN EN WOONMILIEU Na afbouw van de eerste fase van Leusden-centrum zal de gehële ge- ieente ongeveer 5550 woningen jllen Volgens berekeningen zullen tot 1985 nog 3190 woningen bijgebouwd "•eten worden in de hele gemeente Ï90 in de tweede fase van Leusden en 100 in Achterveld Het woning- Jwprogramma tot 1985 voorziet in '50 huurwoningen (50%) met woon sten die gemiddeld lopen van 105.- tot 475 - Wat de premie- 'pwoningen betreft: 960 van dit soort mingen zullen tot 1985 worden ge- •uwd (dat is 31 van het totaal) die it woonlasten betreft variëren van 280,- tot 475,- per maand. Blijft over woningen in de vrije sektor (580 ks) met woonlasten per maand die ineren van 555,- tot 600.- (de lonlasten zijn berekend na aftrek van jverse subsidies en fiscaal voordeel). middels wellicht gestichte MAVO- school zou het tevens mogelijk zijn om in 1980 over te gaan tot een scholen gemeenschap MAVO/HAVO/Athe- neum In 1985 kan een lagere technische school worden gesticht en een huishoudschool zou in 1980 al tot de mogelijkheden behoren. Voor de tweede fase zijn nogal wat sportvoorzienmgen nodig In de toelich ting is een raming opgenomen 5 sport velden, 8 tennisbanen, tennishal (op het nieuw te stichten sportpark- bedoeld is Valleikanaal) een sporthal (in of nabij het hoofdcentrum), twee gymnastieklokalen voor lagere scholen, 3 schoolsportvelden voor la gere scholen en voor het voortgezet onderwijs per school één of meerdere velden en per school één gymlokaal of één sportzaal Voor een eventueel te stichten groepspraktijk van artsen is een ruimte van 1000 m2 gereserveerd, desgewenst te kombineren met kruis werk, waardoor een wijkgezondheids centrum ontstaat Een dienstencentrum voor bejaarden kan nabij het hoofdcen trum worden gesticht zo mogelijk in een gekombineerd gebouw met hetzij een kultureel centrum, hetzij een wijkge zondheidscentrum brandweerkazerne en een standplaats voor ziekenwagens WERKEN Voor 1985 wordt een beroepsbevol king in Leusden verwacht van 9.975 personen, waarvan het grootste deel werkzaam zal zijn in de dienstensector Het forensisme is daarbij niet te ver mijden, maar door een zekere taakver deling binnen de regio kan een te een zijdige stroom misschien worden ver meden, zo stelt het gemeentebestuur Een vergroting van het aantal stuwende arbeidsplaatsen is gewenst. Er zal re kening moeten worden gehouden met een reservering van werkgelegenheids- terrein van 15 tot 20 hectare netto tot 1985 VERKEER Indien de te verwachten ontwikkelin gen inzake aansluiting op rijksweg 28 doorgaan en het externe verkeer van Leusden via de Noorderinslag aanslui ting zal krijgen op Rijksweg 28, zal een carré zijn ontstaan bestaande uit Groene Zoom. Noorderrandweg. Mid denweg en Noorderinslag, waarlangs VOORZIENINGEN j Het hoofdcentrum - aan de oostzijde .van de Hamersveldseweg ter hoogte van de wijk Groenhouten - zou zodanig 1 orden uitgevoerd dat het een accep- 'bel centrum zal zijn ingeval de tweede •se een afronding van Leusdens groei HJ betekenen, maar aan de andere int mogelijkheden open laat tot uit leiding ten behoeve van een derde 'se Daarnaast zullen enkele buurt- teunpunten worden gesticht, voor de tweede fase moet in ieder •val worden gerekend op de bouw van •ven permanente scholen met reser ving van extra ruimte voor een noolgebouw voor onvoorziene om- indigheden. Om pieksituaties op te tngen is het nodig ruimte te re everen voor 10 tot 16 semi- Xmanente lokalen Afgezien van het feit. dat Amersfoort ,°P het gebied van voortgezet onderwijs belangrijke funktie vervult, kan in *'sden in de komende jaren ook vol- inde aanleiding bestaan te overwe- ■n over te gaan tot het stichten van 1 ^+1 li?;- 'Vr e&'iNÜM to «»»,-<•< -- <io(j» jjtl,7nr,r f V 'öcr-'/Jü'tt 11 /fjrES? |lJ 3 MILIGUK ARAKTCPISTIEK J 1/ """•y e --o»~- V"w 3 -«fco- - 1 - '-X-; Indeling in soorten wijken: Waterwijk, Hofwijk en „Pueblo" of „Kasbak" in de omgeving van het hoofdcentrum. Afhankelijk van de ontwikkeling in de tweede fase zal na voltooiing behoefte kunnen zijn aan vier peuterspeelzalen Het benodigde aantal bejaardenwonin gen in de tweede fase zal omstreeks 145 stuks zijn. De huidige capaciteit van plaatsen in een verzorgingstehuis is voldoende tot en met de tweede fase Er dient voldoende ruimte te worden gereserveerd voor kerkebouw Ook in de tweede fase kan weer ge bruik gemaakt worden van vrijkomende boerderijen voor culturele voorzienin gen. Daarnaast zal echter behoefte be het externe verkeer over Leusden- centrum wordt verspreid Het door gaande karakter van de Hamersveld seweg /Zwarteweg zal teniet worden gedaan door onderbreking van voor gemotoriseerd verkeer van de Zwarteweg tussen Noorderrandweg en Larikslaan Hierdoor zal het binnenko mende verkeer genoodzaakt zijn gebruik te maken van bovengenoemd tracé, dat ontsluitingen op de diverse wijken heeft én naar omliggende plaat sen. Het gemeentebestuur stelt in de toelichting dat een brug over het Vallei kanaal zal worden aangelegd voor een betere verbindinq met Achterveld, waardoor een aanzienlijke ontlasting van de Asschatterweg wordt verkregen en betere mogelijkheden voor het open baar vervoer OPENBAAR VERVOER Het openbaar vervoer in Leusden dient volgens het gemeentebestuur drastisch te worden verbeterd Er zal vooral gestreefd dienen te worden naar kwaliteitsverbetering Belangrijke as- pekten hierbij zijn: a bereikbaarheid, b duidelijkheid en c betrouwbaarheid De bereikbaarheid Een verbetering van de busvoering in de eerste fase wordt bemoeilijkt door de afwezigheid van de in de Noorderinslag geprojek- teerde brug over het Valleikanaal Een ringlijn Noorderinslag- brug Valleikanaal- Asschatterweg is essen tieel voor een goed openbaar vervoer ten behoeve van de wijken Alandsbeek en de Wetering en de nieuwe uitbrei dingen van de tweede fase. Loopaf standen van meer dan 500 meter (tien minuten) bevorderen het gebruik van het openbaar vervoer niet Het gemeen tebestuur wil er dan ook naar streven om een maximale loopafstand van 250 meter te bereiken naar de bushaltes Duidelijkheid en betrouwbaarheid. De huidige frekwentie van het busver voer varieert van een halfuurdienst, via een uurdienst tot een twee uurdienst in de avond Het gemeentebestuur vindt dit een onduidelijke zaak en pleit voor vaste tijden voor de hele dag. Gestreefd zal worden naar 'n permanente halfuur- dienst met een frekwentieverhoging tij dens de spitsuren Meer halteplaatsen zowel binnen Leusden als binnen Amersfoort zijn zonder meer nodig. Het idee van de vrije busbaan via de spoor lijn - Veenendaal-Amersfoort is beslist niet verlaten. Bovenstaande buslijn dient via deze baan te geschieden Daarnaast pleit het gemeentebestuur voor handhaving van de bestaande lijn diensten van VAD en Centraal Neder land. Eén van beide lijnen van CN langs Leusden-zuid naar Amersfoort zou via Leusden-centrum (het hoofdcentrum) gevoerd kunnen worden, waardoor een extra direkte verbinding tussen Leus den/Zuid en Centrum ontstaat. GEBRUIK VAN GROEN- STRUKTUREN Natuurlijk zal zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt van de bestaande groenstrukturen In deze gebieden kunnen scholen en SDeelqeleqenheden worden gesitueerd. Ook de verbindin gen voor voet- en fietsverkeer zullen in deze groenstrukturen worden opgeno men WINKELS Voor het hoofdcentrum is 6 hectare gereserveerd In dit gebied kan circa 7000 m2 voor winkelvoorzieningen worden gereserveerd Naast dit hoofd centrum en de bestaande Biezenkamp zullen nog twee buurtsteunpunten wor den gerealiseerd - een daarvan liqt ten zuiden van de wijk Groenhouten en één aan de Noorderinslag bij de boerderij Hakhorst. De Noorderinslag zal daarvoor- zoals bekend - worden ver legd. BESTEMMINGEN VAN DE VERSCHILLENDE DELEN TWEEDE FASE Door het verschillende karakter van het terrein der tweede fase. krijgen de verschillende wijken - door de handha ving van bestaande groenstrukturen en waterpartijen - ieder een ander karakter. Hierbij wordt aan een volgende indeling in karakters gedacht: Het terrein rondom de Hamers- veldsewetering is nogal waterrijk zodat hier in tegenstelling tot de ge realiseerde „droge wijken" in Leus den een „waterwijk" kan worden ge realiseerd, waarin de aanwezige ka- velsloten zoveel mogelijk zullen worden gehandhaafd. De waterspie gel komt in dit gebied nauwelijks be neden het huidige maaiveld - tevens hoogte van het bouwterrein - te lig gen. Deze „waterwijk" zou omsloten kunnen worden door een gracht, met (houten) bruggen te overspannen en voorts een geringer wordende auto toegankelijkheid kunnen bezitten naarmate men verder het hart van de wijk nadert. Het terrein gelegen aan het eind van de Smoussesteeg. is geheel omzoomd met bomen en een watergang De si tuering en de afmeting ervan geeft aan leiding om, met een toe te passen schaalverfijning, in woonhoven uit te werken, waardoor het karakter van dit terrein ruimtelijk wordt vertaald in een „hofwijk" Nabij het centrum ligt vervolgens een terrein met een goede grondslag dat voor een deel wordt begrensd door de scholengemeenschap met de daarbij behorende schoolsportvelden terwijl het gebied aan de overige drie zijden wordt begrensd door groenzónes van variërende breedte Aan de westzijde is de centrumweg geprojecteerd Tevens zullen in samenhang met dit woongebied enkele scholen moeten worden uitgewerkt Om een tweede wat stedelijker toegang vanaf het Oosten te kunnen maken naar het hoofdcentrum wordt gedacht voor dit gebied aan een hoge dichtheid met de De externe ontsluiting van Leusden/Centrum wordt hoofdzakelijk gevormd door het carré Noorderrandweg. Groene Zoom, Noorderinslag en Middenweg. VOORTIJDIGE AFRONDING LEUSDEN-CENTRUM VAN karakteristiek van een „pueblo of een „kasbah", waar de route doorheen voert. De onderste woonlaag zou een transitobestemming kunnen verkrijgen, waarin goedkope vierkante meters ter beschikking komen voor boetieks en kantoren aan huis. Niet ondenkbaar is dat juist bijzondere vormen van huisvesting (be jaarden en vrijgezellen) hier een woon klimaat zullen vinden, dat aanspreekt en een aanvulling biedt op het wonen in het hoofdcentrum GROENZONES De ontspanning in de open lucht op trapveldjes en pleintjes alsook de bele ving van de natuur, zullen binnen de woongebieden worden gekoppeld aan de geprojecteerde groenzónes. waarin belangrijke houtopstanden voorkomen Gedacht wordt aan een zodanige uit rusting en inrichting van deze groenzó nes dat ze op allerlei plekken inspireren tot vrije variaties in de woonomgeving van de woongebieden Op zichzelf zijn deze groenzónes te beschouwen als kaders voor de lang zame verkeersstruktuur en de situering erin of erlangs van scholen, dorpswerk en -denkplaatsen voor het maatschap pelijk leven Een enkel winkelsteunpunt zou eveneens een aanwinst betekenen ter versterking van de identiteit op de groene hoofdroutes. Met nadruk moet worden gesteld dat de groenzónes con trastrijk moeten zijn, zodat met vernau wingen, bijvoorbeeld via een opdrin gende randbebouwing, moet worden woningen zullen worden opgeleverd Deze periode wordt momenteel geraamd op plm 1jaar De oorzaak hiervan moet vooral gezocht worden in de lange voorbereidingstijd van het plan nadat eind 1973 was besloten de oor spronkelijke - in september 1973 ter visie gelegde - tweede fase plannen terug nemen (zie inleiding). Zonder het hierboven genoemde ..gat in de oplevering van woningen in de jaren 76 en '77 zou het geplande aantal woningen van 3090 tot 1985 kunnen worden gerealiseerd in een productie van ruim 300 woningen per jaar De vraag naar woningen in de jaren '78 en 79 zal, vanwege het boven staande. relatief zeergroot zijn, er is dan sprake van een soort „opstropingsef- fect" Om nu toch enigszins aan deze vraag te kunnen voldoen is een verdeling van de woningproductie over de jaren 1977 tot 1985 voorgesteld, die een relatief groot aantal op te leveren woningen te zien geeft in de jaren 1978 en 1979 AANSLUITING BE STAANDE BEBOUWING Het is van belang dat de eerste wo ningen van de tweede fase kunnen pro fiteren van het reeds in de eerste fase opgebouwde woonmilieu De overwe ging leidt er to.e, de eerste uitbreiding zoveel mogelijk aansluitend aan de be staande bebouwing te laten plaatsvin den. De situering en het tijdstip van rea lisering van de voorzieningencentra Het voorgestelde openbaar-vervoer-stelsel. Naast een nieuwe lijn met vrije busbaan wordt uitbreiding van een CN-lijn voorgesteld met hetzelfde tracé in Leusden/Centrum als de nieuwe lijn. gewerkt Dat thans weer op een andere wijze zal worden ingespeeld vanuit de aangrenzende bebouwing op de hout wal langs het Valleikanaal behoeft ver der geen betoog. ANDER KARAKTER Twee noord-zuid lopende wegen die in nauw verband staan met dit bestem mingsplan, veranderen van karakter te weten de Hamersveldseweg en de Middenweg De Hamersveldseweg die van karakter zal veranderen wordt een bijzondere wijk-ontsluitingsweg. om zoomd door bomen en met behoud van het huidige profiel, waarop het langzame verkeer prioriteit geniet boven auto's Een nadere studie is hierover aan de gang Afwijkend van oudere plannen over de hoofdverkeersstruktuur in Leusden zal de Middenweg niet verder worden doorgetrokken naar het zuiden REALISERING Het realisermgstempo van de wo ningbouw in de eerste jaren van het bestemmingsplan wordt beïnvloed door het feit dat er tussen het opleveren van de laatste woningen in de eerste fase en de eerste woningen in de tweede fase een periode zal zijn, waarin geen staan in nauw verband met de fasering van de woningbouw. Het is van belang dat de nieuwe bewoners in een zo vroeg mogelijk stadium van de noodza kelijke voorzieningen aldaar gebruik kunnen maken De ontworpen voorzie ningenstructuur met het hoofdcentrum en de twee buurtsteunpunten. zal vanaf het beginstadium duidelijkheid moeten verschaffen Eind 1979 zal het nood- winkelcentrum m de eerste fase aan de Torenakkerweg moeten zijn vervangen door nieuwe voorzieningen in de tweede fase Om nu te voorkomen dat verschil lende voorzieningen, die noodzakelijk zijn ter ondersteuning van het hoofdcentrum, zich zullen vestigen in een van de buurtsteun punten, lijkt het zinvol de vervan gende winkelvoorzieningen te reali seren in een zo spoedig mogelijk te ontwikkelen eerste aanzet van het hoofdcentrum. Om deze eerste aan zet goed te laten funktioneren is vol doende koopkracht vanuit de on middellijke omgeving noodzakelijk. Deze gedachtengang leidt er toe, de eerste uitbreiding van de wo ningbouw rond het hoofdcentrum te laten plaatsvinden. Momenteel wordt uitgegaan van een groei van Leusden-centrum tot 1985 met 3090 woningen. Wanneer zich wijzigende omstandigheden voordoen, bijv. wanneer er geen be langstelling bestaat voor het bouwen van het totale aantal van 3090 woninqen dan lijkt het zinvol de gebieden met de hoogste landschap pelijke waarde en de grootste stede lijke druk op het Schoolsteegbosjes- complex het laatst tot ontwikkeling te brengen. Dit geldt voor de zuid oostelijke woongebieden, grenzend aan het Valleikanaal en de 100 m. bufferstrook ten noorden van het Schoolsteegbosjescomplex. Verder komt voor latere realisatie in aan merking het zuidelijke deel van, c.q. het gehele gebied ten westen van de Hamersveldseweg. GRONDVERWERVING Het gebied ten oosten van de Ha mersveldseweg is vrijwel geheel in ei gendom van de gemeente dit in tegen stelling tot het gebied ten westen van de Hamersveldseweg. waar nog een be langrijk deel niet in eigendom is verkre gen Met dit gegeven als uitgangspunt is het aannemelijk de eerste wo ningbouw te starten in het gebied ten oosten van de Hamersveldseweg Woningzoekenden kunnen wensen kenbaar maken LEUSDEN - Op donderdag 25 en vrijdag 26 november a.s. bestaat voor woningzoekenden die in Leus den wonen of werken en die belang stelling hebben voor een woning wetwoning in de toekomstige wijken Akkerhoeve en Noordwijck, de mo gelijkheid hun wensen over de ver dere uitwerking van de woning bouwplannen kenbaar te maken. Op genoemde dagen kan men tussen 2 en 6 uur 's middags en tussen 7 en 10 uur 's avonds voor nadere informatie terecht in het gemeentelijk informa tiecentrum aan de Zwarteweg 16A. Tevens bestaat tijdens de informa tiedagen, uitsluitend voor diegenen, die in Leusden woonachtig zijn of werken, de mogelijkheid alsnog als woningzoe kende te worden ingeschreven Zij die reeds ingeschreven staan, behoeven dat vanzelfsprekend niet opnieuw te doen. Met name voor inwoners van Leusden die willen doorstromen of die thans nog niet op zoek zijn naar een woning, maar verwachten dat dit binnen twee jaar wel het geval is. kan het van belang zijn zich als woningzoekende te laten inschrijven Overigens betekent inschrijving niet, dat men ook automatisch een van de woningwetwoningen in Akkerhoeve of Noordwijck krijgt toegewezen, aange zien de toewijzing eerst in een later sta dium zal plaatsvinden aan de hand van vastgestelde kriteria. In Akkerhoeve en Noordwijck zullen door de Woningstichting Leusden 325" woningwetwoningen worden gebouwd. Alvorens aan de ontwerpen daarvoor te beginnen stelt de woningstichting de woningzoekenden in de gelegenheid gedurende beide informatiedagen hun woonwensen kenbaar te maken Als alles volgens plan verloopt, zal met de bouw in het 3e kwartaal van 1977 kunnen worden begonnen Medio 1978 komen dan de eerste huizen voor bewoning gereed. Op grond van voorlopige berekeningen wordt de huur volgens het prijspeil van 1 juli jl. tussen de 286,- per maand (voor het kleinste woningty pe) en 571,- per maand (voor het grootste type) geraamd, waarbij de mogelijkheid van individuele huur subsidie uiteraard buiten beschou wing is gelaten. OVERZICHT DATA EN OPE NINGSTIJDEN EXPOSITIES 22-11 t/m 17-12: dagelijks ven 8.30 tot 12.30 uur: tervisielegging van het ontwerp- bestemmingsplan ..Leusden- centrum 2e fase". Daarna zonder expositie tot en met 22 december a.s. 25-11 t/m 26-11: van 14.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur: informatiedagen over wo ningwetwoningen in het 1e deel- plan. 29-11 t/m 10-12: dagelijks van 8.30 tot 12,30 uur: tervisielegging bouwplannen BNG en WCN. 9-12: van 14.00 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur: informa tiedag over het hoofdcentrum.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5