belangstelling? zij de CML: op de barricaden! Sinterklaas volgend jaar met suikervrij snoepgoed Leusden OE LEUSDER KRANT EN HET CML: Sjmu|eert „f stimuleerf LEDEN COORDINATIETEAM REAGEREN OP KOMMENTAAR Ingezonden: WAT DE REDAKTIE ER VAN DENKT.... LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS Sinterklaas arriveerde in Leusden DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 LEUSDEN/CENTRUM - Voor de kin deren van Leusden is er weer een spannende tijd aangebroken, want Sint Nicolaas is weer inonze gemeente aan gekomen. Deze keer werd de Sint niet bij het gemeentehuis welkom geheten, maar bij het bejaardencentrum ,,'t Hamers veld" Na een rondtocht door Leusden arriveerde deGoedheiligmanbij ,,'t Ha- mersveld" waar burgemeester Mr. A. H van der Post hem al verwachtte en hem hartelijk ontving. Namens alle kinderen van Leusden sprak onze burgervader zijn blijdschap uit over de komst van de Sint en zijn Pieten. Sinterklaas was ook erg blij weer in Leusden te zijn. Hij verwachtte dat de pieten het erg druk zouden krijgen, want natuurlijk hebben alle kinderen zarerdagavond hun schoen gezet. ..Lisiduna" zorgde uiteraard voor de muziek en speelde nog wat liedjes voor St Nicolaas, waarna hij de be woners van ,,'t Hamersveld" een be zoek bracht en hen een presentje aan bood Voor de kinderen had de Sint zakjes met lekkers meegenomen, die al vlug opgesnoept werden tijdens het kijken naar de poppenkast. Extra werden er ook nog suikervrije dropjes en kauwgummetjes uitgereikt door mevr Van Nieuwkerk, mond hygiëniste bij deschooltandverzorging. Dit om er nog eens op te wijzen hoe slecht eigenlijk al dat snoepgoed is, wat Sint en zijn Pieten rondstrooien. De poppenkasttentoonstelling kon maar door een klein gedeelte van de kinderen gezien worden en dat was wel jammer, evenals het feit dat er niet voor alle kinderen een zakje snoep was. Sinterklaas vond het dan ook niet leuk dat sommige kinderen meerdere keren een zakje gingen halen en hij heeft met zijn Pieten afgesproken dat deze bengels minder snoepgoed in hun schoen krijgen. Het belangrijkste is echter voor de jeugd en natuurlijk ook voor de groten dat de Goedheiligman er weer een tijdje is en beloofd heeft zoveel mogelijk kinderen zelf op te zoeken Dit is één van de vele kaarten uit onze nieuwe kollektie geboortekaarten 1977. U mag onze modellenboeken thuis rustig eens doorkijken. LEUSDER KRANT Finnmark 3 - Leusden-C. - In Leusden is hij weer gearriveerd - Het rijtuig van de Goedheiligman kon slechts met moeite een weg vinden tussen de belangstellenden. (Van een onzer verslaggevers). LEUSDEN - Wanneer het aan mevrouw E M van Nieuwkerk van de Schooltandverzorging ligt, zal Sinterklaas volgend jaar bij zijn intocht in Leusden niets anders dan suikervrij snoepgoed uitdelen. En aangezien de Leus- dense middenstand, die Sinter klaas bij zijn intocht alhier van snoepgoed voor de kinder voor ziet, daar geen bezwaar tegen lijkt te hebben, kon de aankomst van de Goed-heiligman volgend jaar wel eens minder desastreu ze gevolgen voor de kinderge bitten hebben Toen mevrouw Van Nieuwkerk vorige week vrijdag in de Leus- der Krant las dat jongstleden zaterdag Sinterklaas in Leusden aan zou komen, kwam zij op een idee. ,,Er stond in dat bericht dat er voor de kinderen een ver rassing zou zijn en ik begreep onmiddellijk dat het om snoep goed ging. Het leek me toen een aardige gedachte om bij deze gelegenheid verantwoord snoep goed uit te delen Dus heb ik de firma Alfred Benzon hier in Leusden opgebeld en die slaagde er in om mij zaterdagmorgen een doos met suikervrije kauw gom en drop te bezorgen Die heb ik 's middags bij de intocht uitgedeeld" Omdat het idee op het laatste moment bij mevrouw Van Nieuw kerk op kwam. was het niet meer mogelijk om de zwarte pieten met het verantwoorde snoepgoed uit te rusten Wellicht dat dat volgend jaar wel kan. want een van de organisatoren stond er bepaald niet afwijzend tegenover Mevrouw Van Nieuwkerk ..Ik heb met de heer Van de Hengel gesproken en die zag er best wat in Bovendien kwam het goed uit dat ik er zaterdag was met het snoepgoed van Benzon - waar voor ik die firma natuurlijk zeer dankbaar ben -. want op een ge geven moment was het snoep goed van de zwarte pieten op, terwijl een hoop kinderen nog niets hadden gehad. Ik heb toen mijn kauwgom en drop overhan digd en dat is verder uitgedeeld" Het stemde mevrouw Van Nieuwkerk. die niet tegen snoe pen is, maar wel tegen snoep goed dat tanden rulheert, tot grote tevredenheid dat een jon getje bereid was zijn spekkie te ruilen tegen een stripje sui kervrij kauwgom en drop ..Voor al toen even later er een stuk of vijf andere kinderen aankwa men met hun spekkie om het ook bij mij om te ruilen Zoiets maakt mijn hele dag weer goed", aldus mevrouw Van Nieuwkerk De medewerkster van de Schooltandverzorging afdeling Nijkerk heeft echter ook wel eens minder goede dagen. Wan neer raadsleden bijvoorbeeld blijk geven van grote ondeskun digheid bij hun commentaar op het werk van de Schooltandver zorging Dergelijke negatieve dingen over de Schooltandver zorging komen altijd uitgebreid in de krant, en over wat we werkelijk doen. hoort men bij na nooit iets", aldus mevrouw Van Nieuwkerk Bij deze dan Het is ons de laatste tijd steeds weer opgevallen hoe negatief de redaktie van de Leusder Krant oordeelt over het Comité Milieuzorg Leusden (C.M.L.) Om te voorkomen dat de (vooral nieu we) bewoners van Leusden een geheel verkeerde indruk omtrent het C.M.L. krijgen, lijkt het ons van belang een reaktie te geven. De strekking van de verschillende kommentaren van de Leusder Krant t.a.v. het C.M.L. is drieërlei: 1 er is geen sprake van een echte in spraak door de Leusdense bevolking over milieuzaken via het C.M.L. 2. de werkgroepen zijn te weinig aktief en het coördinatieteam doet hoege naamd niets. 3. de gemeente zal t.z.t. het bestaan van het C.M.L. gebruiken om bezwaar schriften terzijde te kunnen schui ven. Welnu: a. er is inderdaad geen sprake van grote aktiviteiten, waarbij veel Leusdena- ren betrokken zijn, aan het C.M.L.- front. b. het is ons inziens zeer de vraag of de redenen hiervoor te zoeken zijn bij de gemeente of bij het C.M.L. (coör dinatieteam en /of de andere werk groepen). c. wij zijn van mening dat de voor naamste redenen zijn: - op dit moment zijn er nauwelijks mi lieuproblemen c.q. - onderwerpen in Leusden waarvoor het overgrote deel van de Leusdense bevolking warm te krijgen is; - dit is jammer, maar het is wel een stuk harde realiteit waar het gehele C.M.L. mee zit; - Leusden biedt op dit moment in derdaad weinig schokkende milieupro blemen; Leusden is gelukkig vrij redelijk groen. Leusden is gelukkig vrij redelijk schoon (m.u.v. hondevuil). Op het gebied van bestemmingsplannen (uitbreiding Leusden) is het op dit mo ment nogal rustig (d.w.z. het le deelplan 2e fase is een te weinig specta culair onderwerp om veel toeloop voor inspraak ten gevolge te hebben - de wetenschap dat er nu een geinsti- tionaliseerde overlegmogelijkheid met de gemeente tot stand gekomen is (het C.M.L.) lijkt op zich al een reden voor een aantal mensen om min of meer ge rustgesteld zich wat passiever op te stel- len(!). Jammer, maar een dergelijke ontwikkeling komt ook op andere ter reinen voor. - de gemeente t.a.v. milieu, informatie en inspraak (o.a uitstekende informatie- avonden). De werkgroepen zijn wél aktief (hoewel meer akti viteiten van de bevolking hierbij zeer gewenst zouden zijn, maar dat is natuur lijk wel een geheel andere zaak!) Wij zullen volstaan met een korte, niet vol ledige opsomming (over het laatste jaar). WERKGROEP VOORLICHTING: - samenstelling CML-journaal - bezoeken en verslaggeving besprekin gen werkgroepen C.M.L. - plannen en activiteiten v.w b C.M.L. affiche, C.M.L. informatie in Wegwijs 1977, C.M.L. folder (vooral bestemd voor nieuwe bewoners), milieuboek in de nieuwe bibliotheek, etc. - het houden van een enquête en het publiceren van de resultaten daarvan - instelling ombudsman WERKGROEP MILIEU EDUKATIE - Treekprojekt - activiteiten t.a.v. milieuhoek in de nieuwe bibliotheek, boomplanting, etc. - lesbrieven (o.a vandalisme school jeugd, Lockhorsterbos) - plannen resp. activiteiten t.a.v. parkje achter Lisidunahof (natuurpad, naamkaartjes bomen, struiken, planten) Leusden 1200, behoud boerderij in Groenhouten, kringloopoefening, etc. WERKGROEP MILIEUZORG - zakkenaktie (waarom heeft de Leusder Krant niet even geinformeerd naar het waarom van de polyethyleen zakken?) - akties n.a.v. rommel in de avonduren bij marktterein en noodwinkelcentrum. - bestuderen wenselijkheid glasaktie (glascontainers) - bezien van de noodzaak van on derzoek grondwater Koedijk - contacten met de wijkverenigingen over milieuzaken N.B.: Deze werkgroep is ei terecht van uitgegaan dat zij de bevolking geen mi lieuproblemen moet aanpraten. WERKGROEP BESTEMMINGS PLANNEN: - overleg over indelingsplannen sport parken Valleikanaal en Burg Buining- park - overleg over voorontwerp - streekplan Utrecht - Oost - overleg over le deelplan 2e fase (met inschakeling van aspectgroepen) COÖRDINATIETEAM - budgettering C.M.I. - opstellen van op elkaar afgestemde doel- en taakstellingen C.M.L en werk groepen - tot stand komen aanwijzing C M L. - coordinator bij de gemeente - adviezen aan de gemeentelijke instan ties inzake informatieavonden - contacten met de werkgroepen d m.v contactpersonen - adviezen over en bemoeienis met het tot stand komen van de aspectgroepen van de werkgroep bestemmingsplannen - bemoeienis met milieuhoek in boerde rij Hamersveld 5, later in nieuwe bin- liotheek Natuurlijk werden (en worden) er fouten gemaakt, natuurlijk zijn er kin derziektes geweest. Mag dat misschien? 5. Onze konklusie. het C.M.L. is een uiterst waardevolle zaak voor Leus den dankzij deze voor Nederland waarschijnlijk unieke inspraakstruk- tuur. Het is wel zaak dat de (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Leusdense bevolking er een goed gebruik van maakt 6 Wat betreft de Leusder krant: wij vinden dat er gerust kritiek mag zijn, maar dan pas als de pers volledig geïnformeerd is. Dit blijkt bepaald niet uit het door deze krant in de laatste tijd over het C.M.L gepubli ceerde Met veronderstellingen is noch het C.M.L noch de Leusdense bevolking gediend. Vanzelfsprekend is het C M L. graag bereid de redaktie van alle gewenste informatie te voorzien. Mogen wij vervolgens opbouwende kritiek verwachten? H. Koldewe en R. Suvaal (leden van het coördinatie-team, echter namens zichzelf reagerend) De heren Koldewe en Suvaal voelden rich blijkbaar erg aangetrokken na ons laatste commentaar op de gang van zaken rond het Comité Milieuzorg Leusden. Zij noemen de kritiek van onze zijde op het CML en met name op net Coördinatieteam negatief. Dat is een kwestie van interpretatie. Want vanaf het begin van het bestaan van het CML is de Leusder Krant steeds een warm voorstander geweest van deze unieke instelling. Lees er de verschil lende jaargangen maar op na. Zelfs na de winterslapen is de redaktie eveneens weer met frisse moed begonnen met het aanprijzen van het CML bij de bevol- king. Negatief? Blijkbaar wordt het Coördinatieteam Net zo vaak gekonfronteerd met de praktijk van alle dag als de pers, die immers zoveel mogelijk de openbare bijeenkomsten van het CML bezoekt en dan tot de soms verbijsterende ontdek- tong komt, dat van enige begeleiding vanuit het Coördinatieteam geen sprake is. Het is allemaal natte vinger werk, wat vooral tot uiting kwam nadat e Werkgroep Bestemmingsplannen aar belangrijkste taak - beoordeling Programma van Eisen tweede fase - had afgerond Tot dat moment werkte die werkgroep uitstekend, voldoende voorzien van de nodige basis informatie. De aspektgroepen - in allerijl en veel te laat samengesteld - moesten het in eerste instantie doen met een tekort of geen informatie Als pers hadden we best een voorlichtend steentje willen bijdragen, maar ook wij ontvingen die informatie niet. Toen de bevindingen van de aspektgroepen op tafel kwamen, bleek de belangstelling van de CML- leden der werkgroep bestemmings plannen minimaal. Een logisch gevolg van een dergelijke minimale aanpak. Vandaar dat wij respekt hebben voor die mensen, die nog steeds met hart en ziel het CML zijn toegedaan en tegen de stroom in elke vergadering bezoeken Onze houding ten opzichte van de overige CML-werkgroepen lijkt nega tief Wat wij ons afvroegen is wat zij in de loop der jaren allemaal gedaan heb ben. Want- en dat is het kernpunt van het CML-probleem - alles zou openbaar moeten zijn, of in ieder geval openbaar gemaakt moeten worden. Zelden hoor je als pers iets over de werkzaamheden van de andere werkgroepen. Hoe kun je dan veronderstellen, dat zij ook nog iets doen? Openbaarheid, openheid en in spraak, weet u wel? Dat zijn de pijlers waarop het CML zou moeten rusten. Leusden heeft geen milieu problemen, schrijven deze twee heren van het Coórdinatieteam. Oh nee? Dat is dan het eerste nieuws een deel van het Coördinatieteam versterkt. Leusden is dan een gelukkige gemeente. En inder daad: een unieke gemeente. Maar is dat ook zo7 Er wordt toch nog steeds erg veel groen vernield in de verschillende openbare plantsoenen van de gemeente Leusden? Is er dan geen watervervui ling? Is het probleem rond het huisvuil en haar ophaaldienst niet beter op te lossen? Kan daar geen aktie tegen ge voerd worden7 Kennen we niet het pro bleem van zwerfkatten en de opvang van dieren? En wordt er nu al niet jaren over glascontainers gepraat? En hoe zit het met de onkruidbestrijding? Vragen, vragen, vragen. Het CML is voortgekomen uit een verzameling van aktiegroepen. Sinds dien is het aktie-element verdwenen. Maar er zou best eens wat fellere aktie gevoerd kunnen worden om verschil lende essentiële milieu-problemen tot een snellere oplossing te brengen. Het CML wordt als een verlengstuk van het gemeentebestuur gezien omdat het zich als zodanig gedraagt. Het laatste num mer van het CML-journaal is gevuld met vertwijfelde oproepen. Het nummer daarvoor had als hoofdartikel de hapklare brokjes voor ons huisdier inplaats van de problemen bij de opvang van dieren door het dierenasyl en het uitstekende werk, wat bijv. ook het plaatselijke comité van AMIVEDI doet. Voorbeelden, maar ze zijn teke nend voor de huidige situatie. We krijgen nu - via de heren Koldewe en Suvaal - een lijst opgesomd van de zaken, die de werkgroepen on derhanden hebben of hadden. Een nogal mager resultaat na zoveel jaren intensieve arbeid Met uitzondering van de werkgroep Miheu-edukatie, die ach ter de schermen blijkbaar nuttig werk doet, maar dat helaas .te weinig in het openbaar naar voren brengt, wat een beoordelingsfout is. Vooral als we zien wat het Coordma- tieteam tot nu toe heeft gedaan, dan moeten we tot onze spijt konstateren, dat we gelijk hebben gehad. Want wij missen dat aspekt. wat door wethouder Wagenaar toendertijd als belangrijkste taak van het Coördinatieteam werd ge noemd: het stimuleren van de aktivitei ten van het CML door het aandragen van ideeën, basis-informatie, door een goede coördinatie, het stimuleren van werkgroep-projekten (zowel financieel als moreel). En over de doelstelling van het CML en haar werkgroepen hoeven we eigen lijk niet eens te praten. Die zijn nooit officieel vastgesteld Wat ons in hoofdzaak opvalt, is het feit, dat de kontakten tussen Coórdina tieteam en werkgroepen via tussenper sonen verlopen. Hoe kan een Coördina tieteam zich betrokken voelen bij het werk van haar leden als zij nooit een openbare vergadering bijwoont? Waar blijft de vrome wens om regelmatig alle CML-leden bijeen te roepen om zich in het openbaar te bezinnen over de taken? Wat is het resultaat van de brain storming tijdens de drukbezochte ver gaderingen van het Coördinatieteam? In het verleden hebben sommigen leden van de werkgroep Voorlichting uitstekende ideeen gehad om het CML te aktiveren. We kunnen ons voorstel len, dat het animo van die groep ook langzaam maar zeker aan het afnemen is. want ook zij vecht al jaren tegen fie bekende bierkaai. Tenslotte nog dit (we kunnen niet eindeloos doorgaan), waarom heeft de pers nooit iets gepubliceerd over het Treekprojekt, lesbrieven, schooljeugd, plannen ten aanzien van groenvoorzie ningen, rominelaktie na afloop markt, glasaktie/glaskontaincrs, grondwater Koedijkerweg, en het werk van het Coördin3tieteam? Het antwoord is dui delijk. al deze genoemde aktiviteiten werden niet of niet tijdig openbaar ge maakt. Begeleiding via de krant (ter stimulering) is blijkbaar niet nodig. Er zijn kontakten met de wijk verenigingen, Hoe vaak? Waarover? Ln wat is het resultaat? Wat zijn de resulta ten van al die andere jarenlange studies? In ons vorig redaktioneel commentaar vroegen wij om een lijst konkrete zaken Zaken, die door het CML zijn bereikt. Het resultaat blijft bedroevend na vijf jaar. Maar ja, dat krijg je als het Coördinatieteam er blijkbaar van uit gaat, dat alles oke is met het milieu in Leusden. En wat hebben wij er als krant nog toe te voegen aan een huisvuilaktie met plastic oranje zakken, als het CML ge woon verzuimd heeft een goede moti vering voor de aktie te geven? Blijkbaar is het CML niet op de hoogte van wat er werkelijk onder de bevolking leeft t.a.v. dit probleem Of wil het niet op de hoogte zijn om niet in konflikt te komen met het gemeentelijke standpunt in deze zaak. Konklusie: CML wordt wakker. CML voer aktie. CML ga nu eindelijk eens doen waar je voor bent opgericht. Zo niet: hef de zaak dan maar op en laat het aktievoeren weer over aan de indivi duele burger. Misschien dat Knalgroen dan weer tot leven komt. (Waar zijn die jongens eigenlijk gebleven? Ze zitten in het CML, hoorde ik iemand zeggen. Vandaar...) Er wordt wel beweerd, dat milieujtegenwoordig niet meer zo „in" is. Maar dat is juist een stevig argument om wakker te blijven! Coinite Milieuzorg Leusden- op de bar ricaden! Bert Vos.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7