Rory Gallagher: „Calling Card" lernieuwde kennismaking net Asimov's „Foundation" „De witte wieven" van Rick v.d. Linden's „Tracé" TOEKOMST VAN DE KOSMOS ,De volmaakte vens" uitstekende verhalenbundel CLIFFORD SIMAK: „Moeder Aarde NV" „Rebellie in de ruimte" Bruna culinair, buitenlands koken Barry Manilow: This one's for you BOEKBESPREKING LEUSDER KRANT - KIJK OP KUNST DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 13 sk Mijn eerste echte kennismaking net het werk van de bekende ichrijver-geleerde Isaac Asimov was zijn Foundation-Triologie, dat jij Bruna werd uitgebracht in één orse hard-cover band, jaren gele den. Dat verhaal is mij later steeds jijgebleven als een voorbeeld van jitstekende science fiction en maakte mij in ieder geval tot een fer vent lezer van alle andere romans van Asimov, die vooral bekendheid aeeg door zijn robot-verhalen en de daarbij behorende - door hem opge- itelde - robotwetten. (,,De stalen ho- ,De komst van de robots"). Het heeft mi) altijd gespeten dat ik lendertijd het boek Foundation" niet •b gekocht (ik leende het van een tennis), maar gelukkig maakt Bruna het nj erg gemakkelijk, want kortgeleden racht zij de .Foundation-triologie op- lieuw uit Nu in haar Zwarte Beertjes ;F-reeks. in drie pocketdelen De irste twee delen zijn nu in de boek- iandel verkrijgbaar (..De Foundation". 56 en De Foundation en het Impe- im nr 57.) Het derde deel De ieede Foundation verschijnt binnen- t. Isaac Asimov beschrijft in de ..Foun- ition Triologie' met ..historische" ujwkeurigheid een toekomst, waarin mens de hele Galaxis (kosmos) be heerst. Een onvoorspelbaar imperium met miljoenen bewoonde planeten, be staande uit talrijke volkeren en rassen, die ieder een eigen ontwikkeling hebben ondergaan Asimov ging uit van historische ge gevens, want ook de planeet aarde kent perioden, waarin hele volkeren samen éen imperium vormden (het Romeinse rijk bijvoorbeeld). De geschiedenis leert, dat het op den duur onmogelijk is. om een dergelijk groot rijk bi|een te houden Door allerlei faktoren valt hel dan uiteen, wat soms gepaard gaat met verwoestende oorlogen en een terug gang van de culturele beschaving Asi mov trok die lijn door in de toekomst, maar bedacht tevens een oplossing voor het probleem, dat door het uiteen vallen van het immense kosmische rijk. de culturele en technologische erfenis zou worden vernietigd. Hij schiep .,de Foundation", op het oog een soort encyclopedie-planeet, waar alle cul tuurgegevens verzameld blijven Maar de Foundation is méér dan dat Asimov schiep met ,,De Foundation-triologie" een bijzonder fascinerende, grootschalige wereld, die eigenlijk onvoorstelbaar is. Maar tevens een wereld, die denkbaar is. gebaseerd op historische, technolo gische en psychologische gegevens van deze tijd. Of eigenlijk van twintig jaar geleden, want Asimov schreef de triologie in het begin van de vijfti ger jaren. Aanbevolen. Bert Vos. 1LFRED VAN VOGT: In de SF-reeks van Bruna verscheen lortgeleden één van de weinige verha- mbundels van oud-gediende Alfred van 'oglSommige zijn reeds eerder ver- ihenen in andere uitgaven, maar de leste verhalen waren nieuw voor mij opnieuw ben ik tot de ontdekking ge lomen. dat Van Vogt vooral op de korte lan een meester is. In tal van verhalen hij beter op dreef damn zijn soms al ingewikkelde romans. Die neiging ingewikkeld doen heeft hij soms in \rte verhalen ook, maar voordat hij 'rstrikt is in zijn eigen labyrinth, s hij aan de plot toegekomen. ,.De volmaakte wens" is een uitste lde bundel verhalen, waarbij het iielverhaal niet de sterkste, maar wel Ie meest aansprekende is, doordat Van togt zonder franje een menselijk pro- leem in SF-termen uitwerkt een le- ijke, gebochelde, egoïstische vrouw nag een wens doen. Zij vraagt ten- lotte wat de volmaakte wens is. Een net al te zachtzinnig verhaal, maar wel joed De beste vind ik zonder meer ;Het grote ontwaken" ondanks de fi- juur van de supermens, die hier door Van Vogt opnieuw ten tonele wordt ge roerd Het verhaal is eerder gepubli- :eerd en heeft mij toen ook al zo ge weid De grappigste is ,Ik bevat verf' ïaarin de mens in kontakt komt met de nwoners van Venus, die de menselijke rertegenwoordiger op hun eigen wijze est en Een soort toelatingsexamen, raarin de mens (uiteraard bij Van Vogt [verwint en bovendien nog winst haalt lit de test ..Sporen in de tijdstroom" s een typisch voorbeeld van Vogtiaanse ngewikkeldheid, maar niettemin de noeite waard Dat Van Vogt ook kort ?n krachtig kan zijn, bewijst hij in ,Een kwestie van zelfverdediging" Een verhaal van anderhalve bladzijde. ,.De volmaakte wens" is een goede 'erzameling verhalen en zeker voorde lefhebbers van Van Vogt het aanschaf ten waard (Bruna SF-nr 54 V Pessimistische SF-schrijvers zijn jr genoeg. Als je leest, waarover het loek van Clifford Simak, .Moeder larde NV" gaat, zou je geneigd zijn e denken, dat Simak ook zo'n geboren wssimist is. Want het gaat over de ilaneet aarde als begraafplaats voor n de kosmos gestorven aardlingen. Voor het overige is de aarde - tien- uizenden jaren na de derde wereld- orlog - een vrijwel uitgestorven pla cet, met slechts hier en daar een paar wervende nomaden, overgeblevenoor- ogsmachines en schimmen van een niet tl Ie best verleden De grote begraaf- laats wordt geëxploiteerd door,,Moe- er aarde NV' een multinational, die Ik ongereguleerd bezoek aan de aarde robeert te voorkomen. Via omkoperij f via grof geweld. Fletcher Carson, en kunstenaar, Elmer, een robot uit e Derde Wereldoorlog en Bronco, e compositie-machine, zijn niet wel- orn op de aarde en .Moeder aarde V laat dat duidelijk blijken. Fletcher n zijn kornuiten, vergezeld van hef tige Cynthia, gaan op onderzoek uit m achter het geheim van Moeder arde NV" tekomen Bovendien zijn zij P zoek naar de schatten van de Anach- Pniér Het blijkt geen gemakkelijke lak te zijn en van het componeren van et kunstwerk waarvoor Fletcheraan- ankelijk naar de aarde reisde, blijft an ook niet veel tijd over. .Moeder- ROE NV is een uitstekend avontu- en-verhaal in SF-sfeer met de woeste arde als fascinerend decor Met ach- t de schermen de macht van de Anach- onier Verschenen bij Bruna in haar speciale F-reeks nr 61 V. Alfred Van Vogt staat bekend als de schrijver van „Nul-A" en „De we reld van Nul A", maar natuurlijk heeft hij veel meer titels op zijn naam staan. Eén er van - en beslist niet de slechtste - is „Rebellie in de ruimte", (Roque Ship), dat in 1965 verscheen en door A. W. Bruna Zn. te Utrecht aanvankelijk als Zwart Beertje werd uitgebracht. Nu opnieuw gedrukt en door Bruna uitgebracht in haar SF-reeks. (nr. 59). Van Vogt schetst in dit boek wat er allemaal kan gebeuren binnen de enge begrenzing van een kolonisatie- ruimteschiFi'dat hbridferdèn jaren in de kosmos is Op weg naar een onbe stemd. onbekend doel Binnen de stalen wanden van een dergelijk, kolos saal schip, ontstaat een nieuwe orde een nieuwe samenleving. Kompleet met alle positieve en negatieve faktoren van die samenleving Maar Rebellie in de ruimte" is méér dan het kosmische avontuur binnen die grenzen Het is tevens een reis in de toekomst, waarbij de wetenschaps mensen aan boord van de ,,Hope of Man" talrijke belangwekkende gegevens verzamelen, waarna het schip tenslotte - na tal van avonturen - terugkeert in het heden om de mens heid over die onvoorstelbare toekomst te kunnen vertellen en hen te waar schuwen voor alles wat hen nog te wachten staat Een boeiend verteld verhaal V Bij de uitgeverij Bruna en Zn te Utrecht verscheen kortgeleden een reeks kookboekjes onder de titel: „Bruna Culinair". Deze rijk geïllustreerde boekjes be handelen ieder op zich recepten uit een bepaald land. Tot nu toe verschenen; Italië, Duitsland, Frankrijk, China. De reeks staat onder eindredaktie van Hugh Jans, medewerker van o.m. Vrij Nederland, waarvoor hij wekelijks een kookrubriek schrijft. Deel 1 betreft de culinaire ge heimen van de Franse keuken. Het zijn recepten van „La Bonne Cuisine" te Parijs en het deeltje werd vertaald door L. Bartel- Coppes. Deel 2 behandelt de Italiaanse keuken. De recepten zijn van een Italiaanse, Luisa de Ruggieri Dit deeltje is verhaald door Henny Scheepmaker. Natuurlijk ontbreekt Duitsland ook niet in deze bijzonder aan trekkelijke reeks. De recepten voor dit boekje werden gekozen door Arne Krüger en de vertaling is van Riet Leijten. Tenslotte China. Rina Rin- dertsma-Reinders vertaalde dit deeltje, waarin de Chinese recep ten zijn verzameld van Lee To Chun. Elk deeltje heeft - naast de uit gebreide reeks speciale recepten - ook een inleiding over het land zelf, haar eetgewoonten en verder verklarende woordenlijsten met een lijst van benodigd keukenge rei. „Bruna Culinair", een reeks voor fijnproevers! V. Rick van der Linden en Harry Schafer zijn de componisten - tekstschrijvers van de symphonische roek-opera ,,The white ladies" (De witte wieven), gebracht door de groep „Tracé", de - zoals bekend - nieuwe groep, die Rick van der Lin den oprichtte na zijn vertrek als bandleider van „Ekseption" Ik heb deze elpee met gemengde gevoelens beluisterd. Gemengd, omdat het talenten de schoonheid van de composities in de meeste gevallen onmiskenbaar zijn, gei'nspireerd en soms een tikkeltje bijgestaan door de oude meester Beethoven, maar aan de an dere kant omdat „The white ladies" elementen bevat, die bij mij minder har monieus overkomen, zelfs disharmoniëren. Ik wijt dat aan mijn gebrek aan muzi kaliteit, want voor het overige is het een schitterende plaat, geheel gemaakt in de traditie van de vroegere Ekseption en zonder twijfel met het dwingende stempel van Rick van der Linden, die componeert op een wijze, waarvan de klassieke meesters bij leven en welzijn gezegd zouden hebben: „Ga zo door en je zult ook eens tot de groten der aarde behoren.Of Van der Linden en „Tracé" werkelijk een dergelijke hoogte bereiken zullen in dit toch wel uit zonderlijk muziek-genre, kan men zich afvragen, maar zeker is wel, dat deze muziek tot nu toe steeds aanslaat bij een steeds groter publiek De mystiek - een duidelijk herkenbaar onderdeel van de legende van „de witte wieven" - klinkt duidelijk herkenbaar door in de muziek en maakt „The White Ladies" mede tot een muzikale belevenis met verschillende hoogte- en dieptepunten. (Vertigo-Stereo 6360 855 - uitgebracht door de platenmaatschappij Phonogram te Amsterdam) Kortgeleden verscheen de nieuwste langspeler van Rory Gallagher, „Calling Card", uitgebracht op het Chrysalis-label nr. 6307 586 door de platenmaat schappij Phonogram te Amsterdam. Op 15-jarige leeftijd sloot Rory zich aan bij de „Fontana Showband' die in zijn woonplaats Cork de nodige popu lariteit genoot. Bij deze band hield Rory het tweeeneenhalf jaar uit en tesamen met deze mensen reisde hij door Ierland, Spanje en Engeland Ondanks het feit, dat we ontzettend veel plezier hadden was de „Fontana Showband", die o.a Jim Reeves num mers bracht, niet de juiste .band voor iemand die dol was van Cochran, Berry en Holly, zegt Rory Toen de band uit elkaar ging zag ik mijn kans schoon oin verder te gaan in de muziek die ik graag wilde spelen. Met de drummer en de bassist van de „Fontana Show band' ging ik in 1965 naar Hamburg om een paar maanden later weer rich ting Londen te vertrekken Daar aan gekomen vormde ik „Taste" Met „Taste" ging het'in het beginniet zo gemakkelijk We speelden in Ierland, reisden daarna af naar Duitsland omin 1969 de grote stap naar, het intussen op muziekgebied danig belangrijk ge worden, Londen te wagen „Taste" maakte twee albums t.w „Taste" en „On the Boards "'en bouw de via live-optredens aan een ijzer- sterke reputatie. Op de top van hun populariteit viel „Taste" uit elkaar Rory ging op zoek naar nieuwe mensen Tesamen met Wilgar Campbell op drums en Gerry McAvoy op bas nam Rory voor Polydor zijn eerste solo album op die de simpele titel „Rory Gallagher" meekreeg Op dit album kwamen Rory's talenten pas goed naar voren Was hij binnen „Taste" nog op gesloten binnen de beperkingen van de groep, op dit album kwam hij muzi kaal tot een grote- mate van vrijheid, die daardoor de muzikale veelzijdig heid van de gitarist Gallagher van vele kanten belichtte Rond de tijd van de release van Rory's solo album, kwam Muddy Waters, eén van Rory's toenmalige afgoden, naar Londen om zijn „London Sessions" album op te nemen. Rory was één van de eerste mensen die door Muddy werd benaderd. Tesa men met Wilgar en Gerry nam Rory nog twee solo-albums op t.w. „Deuce" in november 1971 en „Live in Europe" in het voorjaar van 1972. „Live in Europe" bracht Rory de grote door- Lino's van Greetje Grijpma in Openbare Bibliotheek LEUSDEN - Greetje Grijpma's lino's zijn vanaf het begin van de volgende week te zien inde Open-, l>are Leeszaal in Leusden-cen- frum Een Leusdense, die in Leusden exposeert ineen plezierige ruim te Wat hebben we daarnaar uit gekeken: U kunt veel afzien en aflezen van de linosneden van Greetje Grijpma. Een heel leven vindt daarin zijn neerslag, zoals het hier wordt geleefd, daar wordt geleefd, zoals het in brokjes er varing bijeen wordt gevoegd Zielsdoorlevingen. verstandelij ke bewegingen, gevoelslijnen, die een leven vormgeven Elk schep sel heeft zijn eigen story te ver tellen Story van een yrouw, die te vens fungeert in .moederschap, echtgenote zijn.Tefdster zijn van micro-huishouding Van een vrouw die haar eigen identiteit gaande houdt op een gegeven mo ment naar buiten breekt met wéér eigen werk Dat in principe aan wezig was, op de concrete vorm geving wachtte, omdat andere deeltaken moesten zijn uitge- ebd of opgelost Greetje Grijpma is heel erg buitenmens Buiten is ze geluk kig Dat proef je uit haar werk Buiten ervaart ze regen, zon, seizoenen, dieren. Buiten leeft de mens in groter verband Bui ten is het haar mogelijk om haar geloof in de zin van het leven te vernieuwen Toverfluit" De mens is ge kooid Kan vaak geen kant uit De mens zet ook de vogels, symbolen van de vrijheid, in kooien Legt de vogels aan Maar er blijven altijd vogels, die weg kunnen vliegen Vliegen en trekken. Reizen, thuis komen Er zijn vele haventjes, waar de zwervende mens een on derkomen kan vinden, en weer verder kan leven Waar de mens kan rosten en werken, tot zijn niet rustende geest verder trekt ..Westering home" een oud En gels liedje van een zeeman, die naar huis vaart Gefascineerd wordt de kunstenares door de zee Dat watervlak reikt ve le verbindingen aan. Water- music" Als haven kunt u ook zien de serie van Cornwall hedges, die Greetje Grijpma heeft gemaakt De heg. de struik, waarin de mens zou willen schuilen. Greet je Grijpma zou er in willen weg kruipen, als het technocratisch cordon komt aanrukken om haar te screenen ..Het liefst zou ik ver gaan onder een Cornish hedge, en meedoen met de bluebells in de nieuwe lente", schreef ze in 1974 in Aarlanderveen In Cornwall ook vindt het lief desdrama plaats In lino's vertelt Greetje Grijpma dit verhaal, van de liefde in Cornwall De ruzie van de vinnige meeuwen, die el kaar fiks de waarheid zeggen De woordenwisseling eindigt tijdelijk met het uiteengaan van de deel nemers Volgt de bezinning: Als wij elkaar met onze hermelijnen mantel bedekken wilden." Als de verzoening op til is, noteert Greetje Grijpma in haar lino „Ginder ligt mijn bootje in het groen Wil je deze bloem van mij?" Greetje Grijpma houdt van ge schreven tekst, die ze graag in haar gesneden werk opneemt Tekst en lino's zijn één, willen met zo weinig mogelijk woor den, vlakken en lijnen zo veel mogelijk zeggen Op de manier zoals een danser danst, zoals een wijs muziek vormt Angstig vindt Greetje Grijpma het, dat de mens manipuleert Met veel gemak, gedachtenloos, maakt de mens het dier aan zich ondergeschikt. Voor zichzelf vindt zij het een prettige gedach te. dat ze het dier. dat wij uit buiten, de koe, eer bewijst. Van daar haar lino Hommage a cause du beurre et du fromage" De seizoenen is een thema, dat Greetje Grijpma voortdurend be zig houdt Het vergaan van het jaar, het verval in de herfst Het nieuwe leven, dat zich voedt uit het oude leven Afbraak, die bloesem wordt. Troostende ge dachte daarbij het nieuwe leven is zo overrompelend mooi, dat het doet vergeten, dat er zo veel afbraak mee gepaard ging Hu mus, vergane plantaardige res ten. vruchtbare voedingsbodem voor nieuwe groeivormen In „De Beerenburghtin Eek en Wiel (na Leersum met het pontje over) eksposeert Greetje Grijpma de zer dagen haar getijden-lino's Rest misschien te zeggen, dat ze in 1974 „De prent van de maand van de NRC" vervaar digde. ANCO MALI braak in verkoopcijfers en dit album werd éen van Rory's best verkochte albums In het najaar van 1971 maakte Rory's band een tour door de States waar intussen een grote honger naar hard rock muziek was ontstaan. De tour werd een redelijk succes. Desgevraagd zegt Rory over zijn muziek „Mijn muziek is nog steeds herkenbaar in vergelijking met de „Taste" tijd Voorwat de stijl betreft, ik hou er niet van om „twelve bars" blues te spelen en dat tot het bittere eind vol te houden Het blues gebeuren is zo wijds dat er mogelijkheden zat zijn Ik hou van alle blues met lel zoals b v. Leadbelly, Woody Guthrie, The Stones en Johnny Winter" Voor Polydor maakte Rory nog drie albums t.w. „Blueprint „Tattoo" en de meest succesvolle al ler tijden Irish Tour 1974 In 1975 ging hij over naar Chrysalis label. Voor dit label nam hij in de zomer van 1975 het album „Against the Grain" op die in het najaar '75 werd gere- leased. Aansluitend op de release deed Rory een zeer succesvolle Ameri kaanse tour van welke hij begin fe bruari terugkeerde. Over „Agains the Grain" zegt Rory zelf: „Ik ben erg happy met dit album Het is het eerste studio album in twee jaar. Er staan zeven nieuwe songs op die ik over een periode van een jaar geschreven heb en dat is dacht ik een redelijk goed resultaat" De Ierse gitaarheld Rory Gallagher mag zich ook in Nederland nog steeds in een grote populariteit verheugen Bpgin dit jaar deed Rory, in het kader van zijn Europese tour een viertal zeer suksesvolle optredens. Eén van deze optredens was het Jaap Eden-hal concert waar zo'n kleine 4000 trouwe Callagher aanhangers gedurende twee volle uren ten ondergingen in met blues doorspekte rockmuziek. „The flavour of blues" is inGallagher's mu ziek een belangrijk onderdeel Tijdens zijn bezoek aan Nederland maakte Rory voor de NCRV het reeds uitgezonden TV-programma, waarin Rory akoestisch te horenen te zien was. De akoestische set maakt een wezen lijk deel uit van het Rory Gallagher concert en op al zijn elpees heeft Rory er een goede gewoonte van ge maakt zich ook akoestisch van zijn taak te kwijten. Rory's nieuwe lp werd in Duitsland opgenomen en is wederom, na „Against the grain", een studio-elpee. Of Gal lagher, die tevens bekend staat puike live-elpees te maken, ooit nog een live-elpee zal opnemen, is niet be kend. Wat we wel weten is dat hij voor wat de studio-elpees betreft de smaak te pakken heeft en ook „Calling Card" is qua kwaliteit weer een typische Gal lagher lp Chrysalis 6307 586. Eigenlijk heb ik nog nooit eerder van een zanger genaamd Barry Mani low gehoord Het kan me ook met zo veel schelen, want wat zegt een naam, nietwaar? Daarom aandacht voor de muziek van deze Barry Zijn nog niet zo lang geleden uitgebrachte elpee „This one's for youligt op het mo ment dat ik dit schrijf op m'n draai tafel en ik moet zeggen, dat hetgeen ik hoor, met slecht is, integendeel. De meeste nummers op deze elpee zijn door Manilow zelf geschreven en dat verhoogt bij mij altijd de attentie-waar- de, want het betekent dat er achter de zanger, de uitvoerder, ook nog een com ponist schuil gaat Barry Manilow maakte met „This one's for you muziek, die voor een groter publiek is bestemd dan alleen voor de popliefhebbers, want zijn mu ziek ligt een beetje buiten hetdoorsnee popgenre Meestal beschrijl ik het als „easy listening music", zoals dé songs van onze eigen Nederlandse Lee Towers dat bijvoorbeeld ook zijn. Je zou het kun nen vergelijken, maar dan alleen wat betreft het genre Voor het overige heeft Mamlou een eigen stijl, met eigen arrangementen, uitgevoerd door een reeks van artiesten, met onder meer de eigen band van Manilow „City Rhythm Luister er eens naar Uitgebracht door Negram op Arista 5C 062 98126 V

Leusder Krant | 1976 | | pagina 15