Racen met Golf's De kleine reus.... Kronkel- dubbel LP: „Ze doen maar...." Test Ford Fiesta L: Zijn auto's in Duitsland goedkoper? Sunbeam's heten nu ook Chrysler Zescilinder voor Renault Alpine Nieuwe Skoda's AUTO EN VERKEER LEUSDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIE DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 Vaak wordt gezegd en ge schreven dat de auto's in Duits land zo ontzettend veel goed koper zijn dan hier en dat het dus zaak is maar naar Duitsland te gaan om daar een wagen te kopen en die vervol gens zelf in te voeren. Het weekblad .Autokampioenvan de ANWB heeft uitgezocht hoe het nu werkelijk met die ver houdingen zit. Daarbij consta teert de Autokampioen eerst, dat het voornamelijk de belas tingen zijn die de auto's in Ne derland zoveel duurder maken Doordat wij de bijzondere ver bruiksbelasting kennen en 18% BTW in plaats van 11%in Duits land, is de belastingdruk hier veel groter dan daar Van iedere gulden die een auto hier kost, gaat een cent of 30 naar de fiscus, terwijl dat in Duitsland slechts één dubbeltje is. Bovendien zit er verder nog het koersverschil tussen gulden en mark We zullen niet zo diep op deze ma terie ingaan als de Autokam pioen en slechts de conclusie overnemen dat je een prijs van een auto in Duitsland in Duitse marken met ongeveer 1,35 moet vermenigvuldigen om een redelijke Nederlandse prijs in guldens te krijgen. Kost de auto in Nederland meer dan het zó gevonden bedrag, dan wordt er waarschijnlijk meer op verdiend. Kost de wagen minder dan het zo gevonden bedrag dan is die wagen dus relatief goedkoper in ons land dan in Duitsland. De Audi's blijken relatief een tikkeltje duurder bij ons dan in Duitsland, BMW's, Ford's en Opels zijn hier relatief goed koper. De VW's kosten onge veer evenveel (relatief) als in Duitsland. Duurder zijn de NSU RO 80, Porsches en Mer- cedessen. Relatief het goed koopst is de Ford Escort 1300 Ghia en relatief het duurst is de Mercedes 450 SLC. Volgend jaar zullen 35 Volks wagens van het nieuwe type Golf GTI zesmaal op het cir cuit van Zandvoort strijden om het ,.VW Golf GTI Compact Racing"-kampioenschap en een prijzenpot van totaal 45.000 gulden De wagens zullen be mand worden door nieuwelin gen en zogenaamde ..ouwe jon gens Met de introduktie van de ra zendsnelle Golf GTI met zijn 110 DIN PK inspuitmotor. lag het voor de hand dat VW de racebaan zou gaan opzoeken. In Nederland via een initiatief van importeur Pon (al sinds vele jaren op racegebied actief, niet in de laatste plaats door oud-coureur Ben Pon), die Gijs van Lennep aantrok om de race- rij met de Golf's te promoten en begeleiden. Tweevoudig Le Mans-winnaar Van Lennep maakte onmiddellijk met de betreffende instanties - KNAC, Cenav en NAV - rond dat er volgend jaar zes races komen voor de Golf's GTI. Vervolgens testte Gijs van Lennep de van huis uit al ra zendsnelle (182 km/uur) Golf GTI op Zandvoort.Aan de mo tor hoefden we helemaal niets te doen. Die wagen is verschrik kelijk snel. Je rijdt er zomaar twee minuten rond mee". Wel zorgde Gijs ervoor dat er aan de veiligheid de nodige aan dacht werd besteed. Zo worden de voor de races bedoelde GTI's in afwijking van het standaard model geleverd met onder meer een rolbeugel en tegen hitte be schermde remleidingen. ..Voor het oog" en de veiligheid mon teerde men vervolgens speciale velgen met dikke banden Om het geheel voorde rijders zo betaalbaar mogelijk te hou den, zorgde Van Lennep voor drie sponsors. De GTI's zullen dan ook in de baan komen met reclame op de flanken voor Chrysler heeft de Sunbeam 1300/1600 op vele detailpunten vernieuwd en verbeterd en de wagen maar meteen als eerste naam Chrysler gegeven. Zoals bekend, behoort Sunbeam al en kele jaren tot het Amerikaanse Chrysler concern. Chrysler wil in de toekomst alle door haar en haar dochterondernemingen vervaardigde wagens ook daad werkelijk Chrysler noemen. Al of niet met een toevoeging, zo als de Chrysler Simca of de Chrysler Sunbeam De nieuwe Chryslers 1300/ 1600 zijn mechanisch in grote trekken gelijk aan de voorgaan de modellen. Uiterlijk is er het nodige veranderd, zodat de wagens duidelijk herkenbaar zijn. Met name de grille is ge moderniseerd. Wanneer de nieuwelingen naar ons land ko men, is op het moment van schrijven nog niet bekend. Renault heeft in zijn, in ons land niet zo bekende, Alpine A310 sportcoupé de zescilin der motor van de Renault 30 TS gehangen. Voor deze gele genheid is die 2,7 liter machine opgevoerd tot 150 DIN pk Ge noeg om de Alpine A310 tot snelheden van rond de 220km./ uur te jagen. Alpine is de race-afdeling van Renault. Zij maakt al vele jaren snelle sportwagentjes (uit Renault-onderdelen en met Renault motoren), die onder meer vele rally's hebben ge wonnen en ook tijdens races goed uit de bus zijn gekomen. Nu heeft Renault naast haar Alpine sportwagens ook een Al pine-versie van de Renault 5 uitgebracht. Dit rappe wagentje, met een 1400 cc Renault-motor voorin met 93 pk en een vijf- versnellingsbak. zal volgend jaar op ons circuit van Zand voort aan het werk zijn tijdens de Renault 5 Alpine-races. De ze merkenraces komen in de plaats van de Renault 5 Gor- dini-races. De Alpines zijn ove rigens nog wat sneller dan de al pijlsnelle Gordini's. Dat be looft dus volop spanning. Bosch. Marlboro en Castrol. De eerste firma levert onder meer debenzine-inspuiting voor alle Golf GTI's Ook de firma Pon sponsort uiteraard de ,,VW Golf GTI Compact Racing"- wedstrijden. Pon doet dit door de wagens tegen een zeer spe ciale prijs aan te bieden. Stan daard kost de Golf GTI rond de 19 mille Met alle extra's, zo als de rolbeugel en speciale wielen en banden, komt de wa gen dicht tegen de 23 000 gulden aan. Voor degenen die mee gaan doen met de races zijn kant en klare wagens te koop voor f-16.450,- -inclusief BTW. Bo vendien nemen Pon en de drie hoofdsponsors voor de rijders het startgeld voor hun rekening Per rijder komt dit neer op 900 gulden per iaar. Er kunnen 35 wagens meedoen en er zijn enkele honderden rij ders die belangstelling hebben. Het is dus voor de deelnemer zaak om niet te lang te wachten want dan kan men wel eens ach ter het net vissen. Nieuwelingen kunnen, om beter beslagen ten ijs te komen, vroeg in het vol gende jaar een cursus racen volgen van Gijs van Lennep Op die manier hoopt Pon en uiter aard ook Gijs van Lennep vol gend jaar voor een boeiend spektakel te zorgen, dat rij ders en publiek veel plezier en close-racing" kan bezorgen. Voor een betaalbaar bedrag, want - aldus Gijs van Lennep - .je kan met die race-C.TI rustig door de weeks naar je kerk rij den. Een tweede auto is niet nodig". als dat in de jaren zestig ook bij de Taunus 12M het geval was. Onze testwagen was uitgerust met de kleine motor. Goed voor 45 DIN pk's en een topsnelheid van 137 km/uur. De vierpitter draait soepel en trekt ook bij lagere toerentallen gemakke lijk. Mede door de uitstekend schakelende vierbak is de Fies ta een vlotte, sportieve wagen, Binnen 11 seconden trekt de wa gen, soepel, gemakkelijk en zonder overdadige herrie, naar 80 km/uur. Van 80 tot 120 km/ uur vereist slechts 8 secon den. Het sportieve karakter van de Fiesta is ook duidelijk terug te vinden in het weggedrag van de wagen. Vóór zijn de wie len onafhankelijk opgehangen door raiddel van McPherson poten en achter is een lichte starre as toegepast. Vering en dempers werken voortreffe lijk en de besturing is vrijwel neutraal. Dit alles houdt in, dat de Fiesta moeiteloos en zeer snel door korte zowel als lange bochten kan worden gestuurd. Waarbij het belang rijk is dat de wagen direkt en toch licht stuurt, het stuurwiel prettig in de hand ligt en je te allen tijde exact aanvoelt watje met de auto kunt doen. Als voorwielaandrijver heeft de Fiesta nauwelijks last van zij wind en ook op de lange golf baan" op onze testbaan blijkt dat de wagen zeer stabiel is en de vering en schokdempers goed voor hun taak zijn be rekend. Vóór heeft de Fiesta schijf remmen en achter trommels. De remcircuits zijn kruiselings gescheiden, zoals Audi dat voor het eerst op de 80 toepaste. Dit systeem heeft het voordeel dat bij het onverhoopt uitvallen van één circuit toch altijd een voorrem zijn werk blijft doen. En voorremmen doen, zoals bekend, aanzienlijk meer dan achterremmen. Het remsy- steem van de Fiesta is zonder meer uitstekend voor zijn taak berekend. Op de buitenweg is de Fiesta zeer zuinig met de brandstof. De kleine motor heeftoverigens wel superbenzine nodig, ter wijl sommige concurrenten met de iets goedkopere norma le benzine genoegen nemen. Op de buitenweg bij 100 km/uur kwamen we aan een opvallen de 1 op 16,6 toe, maar daar staat tegenover dat we in de stad - pittig rijdend, zoals je dat met zo'n wagentje graag doet - aan 1 op 8,6 kwamen. Over de gehele testperiode bedroeg het gebruik gemiddeld 1 op 12,4. De car rosserie van de Ford Fiesta is degelijk gemaakt en goed water dicht, zoals bleek bij de proeven in het dompelbad en onder de douche Ook bleek daarbij dat de ruitenwissers aan de erg kleine kant zijn. Daardoor wordt het uitzicht bij regen onnodig beperkt. Het starten deed de Fiesta voortreffelijk. Ook tij dens de proef na de vriescel. Skoda verscheen bij verras sing op de Parijse autotentoon stelling met nieuwe modellen. De wagens, luisterend naar de type-aanduiding 105 tot 120(af hankelijk van de uitvoering), zijn mechanisch in grote trek ken gelijk aan de voorgangers. Daarbij zet ik de wagen eerst twee uur in een vriescel om hem daarna buiten te laten ont dooien. Op die manier krijg je een door en door koude en natte wagen. Net zoals dat 's winters gebeurt bij de bui tenslapers Ford doet niet mee aan de diagnose-trend. De Fiesta heeft dan ook geen stekker onder de motorkap waarop dure appara tuur wordt aangesloten die dan aangeeft wat er aan de wagen moet gebeuren. Ford claimt dat het zinniger is er voor te zor gen dat er zo min mogelijk on derhoud aan de wagen moet ge beuren en dat het onderhoud ge makkelijk en dus goedkoop moet zijn. Zo heeft Ford versnel lingsbakken die nooit ververst hoeven te worden. Ook de kop peling hoeft nooit meer te wor den bijgesteld en het hele uit laatsysteem is slechts op twee punten opgehangen, zodat het in rekordtijd kan worden vervan gen. Het instrumentenpaneel - om nog een voorbeeld van mo derne autobouw te geven - kan na het losdraaien van een paar schroefjes in zijn geheel worden uitgenomen, waarna het ver wisselen van een lampje net zo gemakkelijk is als thuis bij de schemerlamp. De motor is zeer goed toegankelijk, zodat alle servicewerkzaamheden snel en goedkoop kunnen wor den uitgevoerd. Een grote beurt bij de Fiesta - iedere 10.000 km uit te voeren - kost dan ook ongeveer 125 gulden. Ford heeft vertrouwen in haar auto's. Dat blijkt onder meer uit de garantietermijn die Ford op één jaar, ongeacht het aantal kilometers, heeft gesteld Con cluderend kunnen we stellen dat Ford met de Fiesta een zeer aantrekkelijke automobiel op de markt hee/t gebracht, die con currerend is geprijsd. Onze testwagen kost. inclusief 18% BTW, (zie prijslijst). Daar komt aan afleveringskosten dan nog ongeveer 275 gulden bij. Daarbij kan de enorme hoe veelheid geld en werk die Ford aan de Fiesta heeft besteed (twee miljard gulden en meer dan twee miljoen manuren)gel den als een garantie dat de Fiesta kwalitatief op een hoog peil staat. Want wanneer een groot concern dergelijke be dragen investeert in één auto, dan moet dat concern wel iets goeds op de markt brengen. An ders zou Ford die 500.000 Fies ta's per jaar niet kwijt kunnen en Ford kan zich niet permitte ren met die wagens te blijven zitten. Prijzen Ford Fiesta: 957 cc 1117 cc Fiesta f10.638,- f11.186.- Fiesta L f11.352,- f11.859,- Fiesta S f12.921,- Fiesta Ghia f 13.659,- f14.166,- De koetswerken zijn echter aan zienlijk moderner geworden. Eerst volgend jaar komen de nieuwe Skoda's naar ons land. In de toekomst zullen deze ty pen de huidige serie gaan ver vangen. Vast staat voorts, dat de nieuwelingen niet onaanzien lijk prijziger zullen worden dan de nog steeds zeer goedkope huidige Skoda's. Het is alweer een jaar of zes geleden dat Datsun als eerste de nieuwe kleine middenklasser Cherry uitbracht. De eerste van een reeks moderne wagens met minimale buitenafmetin gen, voorin geplaatste motoren met voorwielaandrijving en veelal ..derdedeuren"achterin. Na Datsun volgde Fiat met de 127, Renault met haar R5, Peu geot met de 104, het VW-con- cern met de Audi 50 en VW Polo en Honda met de Civic. Ford is pas dit jaar versche nen met zo'n mini-middenklas ser. Met de Fiesta. Een wagen waarin meer geld is geïnves teerd en waaraan langer is ge werkt dan aan enig ander auto mobiel. Ford stopte meer dan twee miljard gulden in de Fies ta. Niet alleen in het ontwikke len van de wagen zelf, maar bijvoorbeeld ook in de bouw van een helemaal nieuwe fabriek in Valencia in Spanje. Een fa briek die jaarlijks enkele hon derdduizenden Fiesta's zal af leveren. Ford gaat totaal indrie Euro pese fabrieken jaarlijks 500.000 Fiesta's bouwen. Voor de Euro pese markt 400.000 stuks en voor Amerika, waar de Fiesta de kleinste .Amerikaan" zal zijn, nog eens 100.000 stuks. Met dit produktie-aantal staat de Fiesta direkt al bij de top van de meest geproduceerde wagens ter wereld. Alleen van de Russische Lada en de Toyp- ta Corolla worden meer auto's gemaakt. Uiteraard lijkt de Fiesta in vele opzichten op zijn direkte concurrenten. Het is ook niet mogelijk om opeens meteen to taal andere auto in deze klasse te verschijnen. Wat de Fiesta echter meer heeft, is binnen ruimte en dan met name ach terin. Op de achterbank kan een tweetal volwassenen het heel goed gedurende langere tijduit- zingen. De been- en hoofdruim te achterin is lang niet slecht. Ook de instap - voorin uiter aard prima - naar achteren is heel redelijk. Dit omdat de portieren breed zijn en over een grote hoek openen Voorin zitten bestuurder en passa- gier(e) zeer royaal. De stoelen zijn goed gevormd, bieden vol doende steun en zijn comforta bel geveerd. Hoofd- en been ruimte is er voorin volop. De Fiesta heeft een derde deur achterin. De bagageruimte ,\s voor een wagen met deze Mtenafmetingen redelijk, al i kan die koffer de vergelijking met die van bijvoorbeeld een Escort of Kadett natuurlijk niet doorstaan. Daar staat echter tegenover dat de achterbank van de Fiesta wegklapbaar is, hetgeen de wagen bruikbaar maakt voor het vervoer van gro tere stukken. Ford heeft voor het wegklappen van de achter bank een slimme oplossing be dacht. Alleen de rugleuning komt dan plat op de zitting van de achterbank te liggen. Deze oplossing houdt in, dat er tussen voorstoelen en achter bank plaats blijft voor kleine tassen en pakjes. Een tweede voordeel is, dat de bekleding van de achterbank weinig te lijden heeft. Er is nog een bij zonderheid aan de bagageruim te van de Fiesta. Het reserve wiel is onder de vloer van de bagageruimte opgeborgen en naast dat reservewiel is een *root vak gemaakt waarin klei nere spullen (camera's, film toestellen) uit het zicht kunnen worden opgeborgen. Ook, wan neer de achterbank plat ligt ?n iedereen dus van buiten in ie kofferruimte kan kijken. Bij Je duurdere modellen is deze iparte bagageruimte nog af sluitbaar ook. Een slimme en praktische oplossing. De rijpositie in de Fiesta is voortreffelijk. Stuur, peda len en pook zijn op maat inge bouwd, zodat een ieder de juiste rijpositie kan instellen(destoel is voldoende verstelbaar en heeft een verstelbare rugleu ning). Het instrumentenpaneel is compleet en goed overzich telijk. De belangrijkste bedie ningsschakelaars zijn op de stuurkolom aangebracht, zodat de handen niet van het stuur hoeven voor het bedienen van lichten etc Belangrijk ook in verband met de veiligheid. Wat het laatste betreft, is ook het voortreffelijke uitzicht rondom een sterk punt van de Fiesta. Ter hoogte van de zij ramen heeft Ford de taillelijn van de wagen wat laten zakken om extra veel glas in de koets te kunnen opnemen. En ook de achter- en voorruit zijn ruim gedimensioneerd. De voorruit is standaard vervaardigd van gelaagd glas! De Fiesta wordt geleverd met naar keuze een dwars vooringe- plaatste viercilinder van 957 cc of van 1117 cc De aandrijving geschiedt op de voorwielen, zo DOOR FRED v. d. VLUGT Eén van de meest gelezen ru briek en van het dagblad Het Pa rool is de Kronkel" van Simon Carmiggelt. DatCarmiggelten z'n Kronkels geliefd zijn bij de le zers, werd kort geleden bewe zen door de duizenden inzen dingen van lezers bij de kronkel- prijsvragen ,,Kies de echte Kron kel" en ,,Wie schrijft een Kron- kel'WWie Parool zegt, denkt dan ook meteen aan Carmiggelt's da gelijks cursief. Zeker gezien de rage van de laatste tijd om „ge sproken platen" uit te brengen, kon het niet uitblijven, dat ook „Kronkel" wat uitgebreider dan voorheen op de zwarte schijf zou worden vastgelegd. De pla tenmaatschappij CBS te Haar lem gooide er een dubbel-elpee tegenaan en dat zullen de lief hebbers van Carmiggelt, die hem ook via de VARA tv regelmatig op het scherm kunnen aantref fen, best aardig vinden. „Ze doen maar" is de titel van deze dubbel-elpee, op de ach terkant van de hoes voorzien van een „garantiezegel" door Wil lem Duys en een kort voorwoord van Kronkel zelf. Duys over Kronkel: „We kennen hem zo langzamerhand beter dan elke andere eigentijdse auteur. Door hem dagelijks te lezen, doorhem in bundelvorm te herlezen. En vooral door zijn korte verschij ningen op het televisie-scherm, voorafgegaan door de melancho lie van Duke Ellington Melan cholie is één van de pasteltinten op Carmiggelt's literair palet - humor een andere „Ze doen maar" bevat in to taal twaalf cursieven uit de ge lijknamige bundel, die evenals tientallen andere boeken van hem, bij de Uitgeverij de Arbeiders pers te Amsterdam verscheen. Stuk voor stuk kostelijke verha len, kostelijk vertelt. Kortom: een aanbeveling waard Want niets is zo moeilijk om elke dag maar weer een rubriek te schrij ven zoals Kronkel dat doet. Maar hij slaagt er elke dag weer in. Op enkele uitzonderingen na. Dan staat er „Kronkel is met vakan tie" en dan denk je: „Daar zal hij wel aan toe zijn na zoveel ge slaagde inspanningen". „Ze doen maar", twee elpee's vol kronkelend lief en leed van het dagelijks leven. Simon Car miggelt, de enige, echte Kronkel. V

Leusder Krant | 1976 | | pagina 17