Opening werd groot feest De toespraak, die de minister niet hield.... LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 Mioister en burgemeester bekijken de fotoexpositie. Minister Van Doorn heeft zojuist Groot Krakhorst open gemolken. Zo te zien deed hij dat met genoegen •SöCCLE-voorzitter, Donkers, minister Van Doorn, burgemeester Van der Post en zijn echtgenote en SOCCLE-secretaris Magnée bekijken Groot Krak horst. (Van onze verslaggevers) LEUSDEN - De opening van Groot Krakhorst" en ,,Hak- horst", jongstleden zaterdag, is een groot feest geworden. De Leusdenaren hebben de mensen, die de opening voorbereidden, niet teleurgesteld. Vele honder den inwoners van het dorp kwa men zaterdag naar een of meer van de aktiviteiten in de boerde rijen kijken of er aan meedoen Een groot succes was bijvoor beeld de poppenkastvoorstellin gen van de wijkraad Alandsbeek- Oost Tweemaal zat zaterdag middag de schuur van Hakhorst stampvol en werd er door de aanwezige kinderen genoten van de avonturen van Jan Klaassen, een koning en een taai-taai-eten de heks. Het optreden van enkele leden van de harmonie was niet minder geslaagd, Ook voor peu terspeelzaal Nijntje was grot belangstelling. In Groot Krak horst was inmiddels onder meer het volksdansen onder leiding van llona van den Burg aan de gang Deze wist een heleboel kinderen en volwassenen te ver leiden tot danspassen. Wie daar geen zin in had bracht zijn tijd plezierig door met het maken van linoleumsneden of crêpe- papieren bloemen. Dankzn de in spanningen van leden van de Crea tieve Handvaardigheid Leusden was er zaterdagmiddag van alles mogelijk en daar werd goed ge bruik van gemaakt Cursisten van Latent Talent legden een en ander of film en video vast Het avondprogramma begon met muziek en eindigde daar ook weer mee in Hakhorst. Een primeur werd verzorgd door een kwartet (amateur-)musici, die achttiende eeuwse muziek ten gehore brach ten. Hun verrichtingen werden door de goedgevulde zaal met ap plaus beloond evenals dat het ge val was met de later optredende leerlingen van de Muziekschool. Enthousiasme in de goedgevulde schuur van Hakhorst ook voor de spelers van toneelvereniging ,,De Eendracht" Hoewel men maar zeer beperkte tijd had gehad om het blijspel in te studeren, wisten de acteurs toch een geslaagde voorstelling van ,.Neem me mee, agent" op de planken te zetten. Het publiek dat alle plaatsen in de schuur inmiddels bezette, had er een zeer warm applaus voor over. Kort na afloop van het pro gramma in de schuur, werd het druk in het Eetkafé Hakhorst Daar waren stoelen en tafels aan de kant geschoven om dansen op de muziek van ,,The Countryside Jazzband" mogelijk te maken. SOCCLE-be- stuurslid Fock opende bij het tweede nummer van de band de dans en dat was het sein tot een massale verovering van de dans vloer Tot ver na middernacht bleef het gezellig bij Freddy Tex- tor Ook een latertje werd het in Groot Krakhorst, waar het optre den van de t ra vest 1 eg roep ,,The Free Degrees" de sensatie van de avond vormde. Drie zwart geschminkte heren draaiden lus tig met de heupen en playbackten op fraaie wijze verscheidene lie deren. Tot tweemaal toebrachten de heren hun act in Groot Krak horst en beide malen tot groot enthousiasme van de aanwezigen Eerder op de avond waren er talloze partijtjes schaak gespeeld. De schaakvereniging Leusden was aanwezig om iedereen, die daar zin in had, de kans te geven een spelletje schaak te spelen Ook in Groot Krakhorst was er rond om het tweede optreden van ,,The Free Degrees" de mogelijkheid tot dansen. Zondagavond verschenen de Leusdense boerderijen even op het televisiescherm. In een pro grammaatje van vijftien minuten besteedde Van Gewest tot gewest iinHopht aan Nieuw Langenbeek, Groot Krakhorst en Hakhorst Van alle drie de boerderijen wer den beelden getoond, terwijl er fragmenten van interviews wer den uitgezonden met architect Jan den Hartog, medewerkster van peuterspeelzaal Nijntje, oud bewoner van Nieuw Langenbeek Teus van Eyden en de gemeente ambtenaar L Boogaard Grote belangstelling voor de poppenkastvoorstellingen The Free Degrees Tientallen kinderen maakten gebruik van de creatieve mogelijkheden LEUSDEN - Hieronder volgt de toespraak van minister mr. H. van Doorn van CRM, die de minister niet heeft uitgesproken tijdens de opening van de drie boerderijen in Leusden-Centrum, vorige week zaterdag. De minister vond zijn toespraak te ernstig voor zo'n vrolijke aangelegenheid, zoals hij verklaarde. ,,Het zal u wellicht bekend zijn dat CRM zo mogelijk streeft naar een multi functionele opzet van accommodaties. Een opzet dus waarbij verschillende dingen onder één dak kunnen gebeuren. Hier in Leusden heeft men bewust gekozen voor een 3-tal voorzieningen. In beleidstermenkandan ook niet gespro ken worden van een multifunctionele opzet. Toch wilde u kennelijk inspelen op een aantal andere beleidsuitgangspunten die evenzeer bii CRM leven Het idee om bestaande boerderijen voor afbraak te behoeden spreekt mij bijvoorbeeld erg aan Om deze ruimten een aangepaste bestemming te geven in een nieuwe bouwwijk al evenzeer. En dat u met deze voorzieningen aan een aantal uiteen lopende behoeften tegemoet gaat komen verdient ook alle lof Een van de redenen om naar een multifunctionele opzet te streven - n.l. de bevordering van een integratie van werksoorten - is hiermee overeind gebleven. Bij een beleid dat aan de decentralisatie een zekere voorrang toekent is het van belang het streven naar integratie, het streven naar samenhang zoveel mogelijk veilig te stellen en ook te concretiseren Planning zal daartoe een belangrijke ondersteunende functie moeten zijn. Nog te vaak zien wij dat men op plaatselijk niveau ,,ad- hoc"-erig bezig is. Nog te weinig zien wij dat men daar tot een samenhangende benadering komt. Planning hoeft dan van mij op dit moment nog geen totale welzijnsplanning te zijn, maar in de toekomst moeten wij daar wel naar toe Graag wil ik van deze gelegenheid gebruik maken daar iets nader op in te gaan Welzijnsplanning. In ieder geval een moeilijk begrip De definities van welzijn zijn talrijk Ik wil daar geen nieuwe aan toevoegen. Wat ik ervan wil zeggen is dat het alles te maken heeft met het zich welbevinden van de bevolking, van de burgers. Planning zou ik aan willen duiden als een methode, een functie om te komen tot samenhangende beslissingen, beleidsbeslissingen. Omdat wij hier spreken over welzijnsplanning, dat wil zeggen planning die zich richt op dat zich welbevinden van burgers, zou ik willen stellen dat juist deze planning op een gedemocratiseerde wijze tot stand moet komen. In de Memorie van Toe lichting op de begroting 1977 van mijn ministerie wordt daarover opgemerkt dat beoogd wordt de welzijnsplanning in nauw contact met de betrokken samen leving te laten plaatsvinden of - anders gezegd - de bevolking actief en creatief mee te laten werken in het planningsproces en daarop invloed uit te oefenen Een dergelijke planning wordt aangeduid met de term Sociale Planning" U begrijpt dat dit geen eenvoudige zaak is. Er zal aan een aantal voorwaarden voldaan moeten worden. Enkele daarvan wil ik even aanstippen. De afstand tussen de mensen die uiteindelijk beslissen en de mensen waar het om gaat moet zo klein mogelijk zijn. In dezelfde Memorie van Toelichting wordt hierover gezegd, dat het departement van CRM met de overdracht van bevoegdheden en verantwoordelijkheden van het rijk aan gemeenten en provincies een middel hanteert om aldus het beleid zo dicht mogelijk bij de mensen te brengen Decentralisatie en democratisering grijpen hier in elkaar Het zal duidelijk zijn, dat waar dit mogelijk is, de decentralisatie niet bij de gemeentegrenzen mag stoppen. Vandaar dat in diezelfde Memorie vermeld staat, dat o a. ook rekening gehouden moet worden met de participatie, het meedoen dus. in een samenhangende welzijnsplanning op gemeentelijk en wijkniveau door bevol kingsgroepen en instellingen. De mensen, om wie het gaat, moeten een actieve rol kunnen vervullen in het planningsproces. Niet alleen aanhoren wat de overheid denkt te gaan doen, maar duidelijk een bijdrage leveren aan het plan Gelukkig zijn er al voorbeelden van te vinden, zoals in stadsvernieuwingsge bieden waar de mensen zeil aangeven hoe de huizen vernieuwd moeten worden, hoe de woonomgeving verfraaid moet worden. Een andere voorwaarde voor Sociale Planning Het planningsproces dient open. openbaar, doorzichtig en beïnvloedbaar te zijn. Het zal u duidelijk zijn dat als er onvoldoende infor matie verstrekt wordt, als de zaken waar het om gaat niet inzichtelijk opge diend worden, als er in feite in de voorstellen niets meer gewijzigd kan worden, dat er dan van participatie, dus van een democratische planningswijze geen sprake meer kan zijn. Wat ik tenslotte hieraan nog wil toevoegen is dat ik het als vanzelfsprekend beschouw dat de resultaten van de inspraak, van de participatie zoveel mogelijk in het uiteindelijke plan moeten terugkomen Natuurlijk kan niet aan alle wensen voldaan worden, maar dan dient wel aange geven te worden waarom niet Het zal u bekend zijn dat de centrale doelstel lingen van dit kabinet zijn: Spreiding van kennis, macht en inkomen. Ik ben van mening dat door een planning zoals ik hier bedoel een belangrijke bijdrage wordt geleverd aan de spreiding van macht Als wij gekozen hebben voor een democratische bestuursvorm - en dat hebben wij gelukkig - dan hebben wij ook de plicht alle mogelijkheden tot een verdieping van de democratie uit te buiten Het verheugt mij dat deze accommodaties o.a. de ruimte zullen geven aan het zo belangrijke bibliotheekwerk, aan vormen van sociaal-cultureel werk, zodat daarmee een belangrijke bijdrage geleverd wordt aan de spreiding van kennis. Het is mijn stellige overtuiging dat voor deze spreiding (van kennis) naast alles wat er in de onderwijssfeer voor wordt gedaan, de sociaal-culturele voorzieningen zeer belangrijk zijn Juist omdat ze dichterbij de mensen staan, beter kunnen inspelen op wisselende behoeiten en in het algemeen een lagere drempel" hebben, zijn club- en buurthuizen, jeugdverenigingen, peuterspeel zalen, bibliotheken en vormings-initiatieven zo belangrijk als onderdelen van een algemeen sociaal-cultureel en educatief beleid. Van tijd tot tijd dienen de ondernomen activiteiten getoetst te worden aan vastgestelde uitgangspunten. Dit zal echter de inspiratie moeten geven om weer door te gaan, maar tevens de mogelijkheid om de Koers weer in te slaan, die wij wel uitzetten, maar waarvan wij in de beslommeringen van elke dag zo gauw afdwalen Willen wij in onze zo gecompliceerde maatschappij ook het welzijn tot zijn rechtJaten komen, dan zullen wij volgens plan te werken hebben, en laat het dan een .sociaal plan" zijn. In dat verband heb ik met instemming kennis genomen van de toelichting van B en W van Leusden bij de begrotingsonderdelen die betrekking hebben op deze welzijnsvoorzieningen lk zie daarin de aanzetten tot sociale planning en heb er begrip voor, dat het tijd kost om daaraan nog beter vorm te geven. Graag ben ik op uitnodiging ingegaan om de officiële ope ning van deze drie voorzieningen te verrichten Ik wil de hoop uitspreken dat aldus een belangrijke bijdrage wordt geleverd aan het welzijn van de burgers van Leusden. En daarmee verklaar ik deze drie sociaal-culturele voorzie ningen - om ze zo maar te noemen - officieel geopend". Ministeriele belangstelling voor De Vrije Kwasten. CRM-minister trapt open deur in Een werkelijk hoogtepunt was het volksdansen. De schaakvereniging Leusden speelde tientallen vluggertjes

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5