Jf, HOOFDCENTRUM VAN LEUSDEN IN DRAAIBOEK Expositie op 9 december n Ifflffi LEUSDER KRANT - RUIMTELIJKE ORDENING DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 7 TOEGANGSWEGEN (PIJL) NAAR HOOFDCENTRUM C EN HAAR PARKEERTER- REINEN. ~il| i 'rozeiboom Noorderinslag 1e deelplan r Landweg UZJ GttCEN'HOUTC.M r> J n n Dissel i „Verheug je je al met straks op de top van het uitzicht te genie ten?" fi" j ROZE.MBOOM Noorderinslag -vc 4 Landweg i i t'- 4 LXE.LHOUm^, rvJ; 'n i 4 I - Dissel -Ti 1e deelplan VORMGEVING ELEMENTEN EXTERNE WEGEN EN ONTSLUITINGS WEGEN WOUDENBERG R 12 De stedebouwkundige suggestie voor het hoofdcentrum 1e deel. De Hamersveldseweg zal vrijwel geheel voor voet- en fietsverkeer worden bestemd. te voorzien, zegt het gemeentebestuur en zij acht het dan ook waarschijnlijk, dat de grootste belangstelling hiervoor pas in een later stadium (na 1985) ont staat De kantoren zullen voornamelijk boven de winkels worden gesitueerd. Eveneens boven de winkels zal ruimte zijn voor ongeveer 100 wonin gen, waarbij er naar zal worden ge streefd. dat de woningen voornamelijk op het groen zullen worden geörien- teerd. Aan één zijde zal gecombineerd met de kantoren kunnen worden gepar keerd. Vóór 1985 zal in het uitbreidingsge bied van het hoofdcentrum ook nog eens ongeveer 90 woningen op de be gane grond worden gebouwd Na 1985 zullen deze woningen - indien gewenst een andere funktie kunnen krijgen De woningen zullen moeten worden ge bouwd op een plaats, aansluitend op een winkelstraat. VOLGORDE VAN BOUWEN Wat betreft de gemeenschaps voorzieningen is een bepaalde volg orde van bouwen (realiseren) in het Na 1985 is het de beurt aan het sociaal^kulturee centrum. De stichting hiervan is afhankelijk van de ontwikke ling van de scholengemeenschap, de groei van Leusden-centrum na 1985 en de ruimtebehoefte in het ge meentehuis In september 1979 zal 3000 m2 bvo door winkels in gebruik kunnen worden genomen, waarschijnlijk onderverdeeld in 1 of twee supermarkten (1 grote of twee kleine) en winkels Boven de win kels zal plaats zgn voor ongeveer 40 woningen Van 1980 tot 1984 zal'2500 m2 in gebruik kunnen worden genomen door winkels en andere verzorgende bedrijven met willicht een eerste aanzet voor een klein warenhuis of uitbreiding van de supermarkt met non-food artike len Ook zullen de meer gespeciali seerde branches dan aan bod komen Voor de tweede fase zal na 1985 nog 3000 m2 voor winkels en andere ver zorgende bedniven beschikbaar zijn. terwijl bestaande winkels kunnen uit breiden Natuurlijk kunnen ook hier weer boven de winkels woningen De plaats van de parkeerplaatsen binnen het hoofdcentrum ■N fXP ROZEkeooM I Noorderinslag .„-'frjLA 1e deelplan "1 LH Landweg A7rr. V*XCTT/AJ- C7C 4 Kt+MXCf, afaceca Dissel ONDERVERDELING IN 6 GEBIEDEN Eerste deel zal in september 1979 klaar moeten zijn De plaats van het hoofdcentrum in relatie tot 1e en 2e fase groen. Met andere woorden: ook het hoofdcentrum zal worden gebouwd in het kader van het bestaande groen. Het laanachtige profiel van de Hamersveldseweg zal niet alleen worden gehandhaafd, maar zo mo gelijk versterkt. De bestaande hout opstanden, paden en weggetjes zul len in de struktuur van het hoofdcen trum worden opgenomen en benut. De steen- en groenstruktuur zal op elkaar ingespeeld moeten worden door gebruik van natuurlijke,' en kuituurlijke" elementen. Het groe- nontwerp moet dusdanig zijn, dat de elepienten in het hoofdcentrum on derling, maar ook in relatie met de omgeving worden verbonden, aldus de stedebouwkundige „groen- visie". VERKEER Auto's zullen het hoofdcentrum via de Centrumweg kunnen bereiken. Aan de oostzijde van het hoofdcentrum De Hamersveldseweg (aan de westzijde van het hoofdcentrum) zal hiervoor taboe zijn. Die weg zal hoofdzakelijk het domein van het langzame verkeer.(fiet- sers,voetgangers) worden, hoewel o.m.^n verband met' aanvoer, ook' auto's onder bepaalde voorwaarden van deze weg gebruik moeten kunnen maken. Langs de Noorderinslag en de Centrumweg zullen vrijliggende fiets en voetpaden voor een grote toeganke lijkheid van het hoofdcentrum moeten zorgen Ook de Hamersveldseweg zal voor dit doel uitermate geschikt zijn. Verder zal er tenminste één fietsroute moeten worden aangelegd in oost- westrichting. aansluitend op de Smoussesteeg Aan de Centrumweg zal gezorgd worden voor voldoende parkeerterreinen. Ter hoogte van de Smoussesteeg zal de Centrumweg iets omhoog worden gebracht om de voet ganger en fietser via een onge lijkvloerse kruising toegang tot het hoofdcentrum te geven vanaf de ooste lijke zijde (uitbreidingsgebied tweede fase) Ér zijn twee bushaltes gesitueerd rond het hoofdcentrum, één langs de Noorderinslag en aan de Centrumweg. zonder dat de bus in het eigenlijke hoofdcentrum komt. STRUKTUUR HOOFDCEN TRUM Voorwaarde voor een goede ont wikkeling van het hoofdcentrum is een duidelijke stedebouwkundige hoofdstruktuur of „contramal", waarin de hoofdelementen naar funktie en naar vorm of vormsoort worden vastgelegd. Deze vastleg ging moet zo flexibel zijn, dat op nieuwe ontwikkelingen kan worden gereageerd, aldus het gemeentebestuur in het draaiboek. Daarom staan in het draaiboek slechts enkele hoofd zaken aangeduid, zoals de ge wenste ontsluiting en bereikbaar heid, een globale aanduiding van de omvang en de plaats van de verschillende elementen, de openbare ruimten, en suggesties voor de samenhang tussen de elementen onderling en de open bare ruimten. In het draaiboek is als vormsuggestie de cirkel geko zen. Als bolle vorm domineert de ruimte tussen de gebouwen en niet de bebouwing zelf. (zie de te kening, waarbij de lijnen overigens slechts „als kapstok'' dienen, waaraan de detailleringen kunnen worden opgehangen). FASERING - Het hoofdcentrum valt eigenlijk in zes delen uiteen. 1 gemeentehuis, sporthal. PTT. politie e.d 2 winkels, kantoren en woningen 3 ga ragebedrijf 4 wonen op winkels. 5 winkels en horeca en 6 tweede deel (uitbreiding) van het hoofdcentrum gebied (zie tekening) Gebied 1 draait van het begin tot het eind mee met een minimum van stede bouwkundige richtlijnen Het accent ligt op het reageren van ontwikkelingen. Gebied 2 omvat het eerste programma-onderdeel aan winkels, kantoren, woningen e.d en zal - aldus het draaiboek - met een nauwkeurige stedebouwkundige regie moeten worden ontwikkeld Gebied 3 bevat de garage-showroom. Gebied 4. kan naar gelang de vraag reeds nu of in een later stadium worden ontwikkeld. Gebied 5 omvat het reste rende programma in de particuliere sfeer en kan t.z.t. worden ontwikkeld Gebied 6 bevat het tweede deel van het hoofdcentrum (bestemd voor eventuele uitbreiding na 1985). waar echter nu reeds een aantal aktiviteiten vast in gang kan worden gezet, (zoals kerke- bouw e.d. voor zover daarvoor geen ruimte is in het eerste deel). -AMEireFooaf (Van de redaktie) LEUSDEN-CENTRUM - Volgende maand zal het draaiboek voor het hoofd centrum voor het publiek - via een expositie - in kaart, schets en foto worden gepresenteerd. Dat is ook wel nodig, want de woningbouw van de tweede fase gaat binnen afzienbare tijd van start (eerste deelplan) en bovendien zal een deel van het hoofdcentrum in september 1979 tenminste gerealiseerd moeten zijn in verband met het noodwinkelcentrum De Rozendaal, dat op dat tijdstip zal moeten verdwijnen. De vergunning voor dit noodcentrum omvat een periode van vijf jaar na de start in september 1974. Bovendien is het logisch, dat tegelijk met de realisering van de eerste woonwijken in de tweede fase. ook de voorzieningen gelijke tred houden. Volgens het programma van eisen zal het hoofdcentrum in 1985 (wanneer Leusden-centrum 22.000 inwo ners zal tellen) 7000 m2 bedrijfsvloeroppervlakte aan winkels moeten hebben, 3000 m2 particuliere voorzieningen (ambacht, horeca en dienstver lenende instellingen), een gemeentehuis (voorlopig 5000 m2), sociaal- culturele ruimten (1000 m2), sociaal-medisch wijkcentrum (eventueel bij het hoofdcentrum), een sporthal, een hoofdpostkantoor (1300 m2), eventueel een politiebureau, een garagebedrijf, 190 woningen, een kerk, kantoren in kleinere eenheden met een maximum vloeroppervlak van 7000 m2, waarvan 1000 m2 op de begane grond en een busstation. Na 1985 zullen de winkels en dergelijke uitgebreid kunnen worden met ongeveer 3000 m2. Bovendien zal er dan plaats zijn voor een sociaal-cultureel centrum. Aan de hand van dit programma van eisen is een draaiboek opgesteld, waarin bovenstaande aspekten van het hoofdcentrum een plaats hebben gevonden. Het draaiboek wordt op donderdag 9 december a.s. uitgebreid gepresenteerd aan de bevol king via een expositie in het gemeentelijke voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg van 14 tot 18 uur en van 20 tot 22 uur. MULTIFUNKTIONEEL Het hoofdcentrum wordt begrensd door de Noorderinslag aan de noordzijde, de Centrumweg aan de oostzijde, eveneens door de Cen trumweg aan de Zuidzijde en door de Hamersveldseweg aan de westzijde. Het centrum zal een duidelijk multi- funktioneel karakter krijgen. Naast de winkels en de kantoren, zal het nieuwe gemeentehuis een plaats krijgen in het „nieuwe hart van Leusden", evenals de inmiddels geopende bibliotheek „Nieuw Lan- genbeek", die geheel binnen het hoofdcentrum zal worden geinte- greerd. Als de woningbouw in de tweede fase enkele jaren op gang is, zal een wijkgezondheidscentrum voor groepspraktijk, kruiswerk en bejaardenverzorging (ongeveer 1000 m2) van de grond kunnen ko men. Misschien kan aanvankelijk gestart worden met een kruisge- bouw. Dit wijkgezondheidscentrum zal ook bestemd kunnen zijn voor een deel van de eerste fase (met name Groenhouten). In later stadium zullen nog meer enige kleinschalige sociaal-medische voorzieningen op wijkniveau ruimte vragen, zoals fysiotherapie, maat schappelijk werk, geestelijke en ge zondheidszorg Het is overigens niet noodzakelijk, dat dit wijkgezondheids centrum in het hoofdcentrum wordt ge vestigd. maar wel dicht in de buurt Voor het nieuwe gemeentehuis is voorlopig een ruimte van 5000 m2 ge pland. waarbij natuurlijk uitbreidings mogelijkheden aanwezig dienen te zijn. Het nieuwe gemeentehuis zal binnen het hoofdcentrum een plaats moeten krijgen, waarbij de representatieve en publiekaantrekkende delen van het gemeentehuis aan het centrale voet gangersgebied moeten liggen Bij voor keur aan een plein, met aan de andere zijden parkeerruimte, groen en/of water Voor de vestiging van een nieuw hoofdbureau voor politie wordt voorlopig in het hoofdcentrum on geveer 1000 tot 1500 m2 gereserveerd op een centrale plaats aan een goede verbindingsweg. Eveneens centraal en aan een goede verbindingsweg dient het nieuwe postkantoor (1300 m2) gesi tueerd te zijn. Het busstation van onge veer 250 m2 dient korte aansluitingen op het hoofdwegennet van Leusden- centrum te hebben. Waar dat busstation zal komen is in het draaiboek niet aangegeven. De sporthal (3000 m2) dient in relatie met het centrumgebeuren te worden gebouwd op een plaats, waar in een later stadium het eventuele sociaal- culturele centrum ook zal worden ge bouwd. evenals een scholengemeen schap. waardoor (samen met voldoende parkeerruimte) als het ware een sociaal-cultureel complex wordt gekreéerd, waar ook de scholenge meenschap gebruik van kan maken. In relatie met de sporthal denkt het gemeentebestuur in een vroeg stadium een bowlingcentrum/horecabe- drijf/zaalruimte voor vergaderingen te "kunnen realiseren. WINKELS Tot en met de tweede fase denkt de gemeente In totaal 6000 tot 8000 m2 bedrijfsvloeropp. nodig te hebben voor winkelvoorzieningen, waarvan 2000 tot 3000 m2 voor een klein warenhuis. Verder - maar dat is slechts een indikatie - is het winke loppervlak ongeveer verdeeld in 800 tot 1200 m2 voor 1 of twee super markten, 2400 tot 3600 m2 voor win kels in de non-food sector (20 tot 30 winkels) en 10 tot 15 winkels in de food-sector moeten worden onder gebracht op 900 tot 1350 m2 b.v.o. Het horecabedrijf krijgt ongeveer 500 tot 1000 m2 ter beschikking, waaronder een groter café restaurant in het sportcentrum. Voor de verzorgende ambachtelijke be drijven is ruimte voor 500 tot 1000 m2 en voor de dienstverlenende be drijven en instellingen 2000 tot 1000 m2. Hierbij komt men op een totaal voor winkels èn dienstverlenende bedrijven e.d. van globaal 10.000 m2. De winkels dienen aan voetgangers straten in het centrumhart of aan drukke toeganspaden naar het centrumhart te worden gerealiseerd Na de voltooiing van de tweede fase kan het hoofdcentrum worden uitgebreid - indien gewenst - op gereserveerde grond ten zuiden van de plaats, waar het eerste deel dan zal zijn ge realiseerd ROND HET HOOFDCEN TRUM Rond het hoofdcentrum zal het ac cent meer liggen op horeca en ambacht Tevens op winkelbranches, die de vloerkosten in het centrumhart niet kunnen opbrengen Behalve het mogelijk gebruik maken van bestaande panden aan de Hamersveldseweg (ter hoogte van het hoofdcentrum en Groenhouten) voor zover voor dit doel geschikt - kan maximaal 1500 m2 bvo binnen de grenzen van het hoofdcentrum (eerste deel) worden ge bouwd voor dit doel. Vóór 1980 dient in het tweede deel van het hoofdcentrum eveneens te worden gebouwd In eerste instantie woningen, die later op simpele wijze kunnen worden verbouwd tot winkels met een centrum- randfunktie, zoals langs de Hamers veldseweg FLEXIBILITEIT Een multifunktioneel hoofdcentrum, vooral ten aanzien van sociaal- kulturele doeleinden, dient eigenlijk in eens te worden gebouwd, maar aan de andere kant moet op praktische gronden in fases worden gebouwd. Om een verbrokkeling van het hoofdcentrum te voorkomen, dient een flexibele planvorming te worden gehan teerd met de mogelijkheid tot het in brengen van nieuwe ideeen. Daarom dient niet meer worden vastgelegd dan strikt noodzakelijk is. Voor een goede fasering, zal men het programma moe ten opsplitsen in verschillende elemen ten en funkties, die bij elkaar horen, aldus b en w in het draaiboek VAN GROEN NAAR GRIJS EN RETOUR Nieuwe winkelcentra hebben nogal eens het euvel, dat zij bestaan uit een massa grijs beton zonder sprankje natuurlijk groen. In Leusden heeft men in de loop der jaren heel wat geleerd ten aanzien van het benutten van het bestaande De fasering van het hoofdcentrum eerste deel. (omschrijving vindt u onder het kopje: „fasering") worden gesitueerd. De achterkant van de winkels moet toegankelijk zijn voor bedienend verkeer en er moet daar ruimte zijn voor uitbreidingen op een later tijdstip. GARAGE, KANTOREN, WONINGEN Nabij een auto-ontsluitingsweg zal plaats zijn voor een garagebedrijf van 1000 m2 (inclusief showroom). Wat betreft de kantoorruimten in het hoofdcentrum- hiervoor is maximaal 7000 m2 beschikbaar, waarvan onge veer 1000 m2 op de begane grond. De ontwikkeling van de kantoren is moeilijk draaiboek vastgelegd. Begonnen wordt met de sporthal en (eventueel later) met het bowlingcentrum en café-restaurant. Daarna is het sociaal-medisch centrum aan de beurt, al dan niet met groepspraktijk. Intussen is ook met het ge meentehuis een begin gemaakt. Voor sociaal-kulturele doeleinden kunnen - volgens b. en w. - ook in het gemeentehuis ruimten, o.a. een grote zaal, worden opgenomen zolang geen andere ruimten in het hoofdcentrum beschikbaar zijn. Later volgt dan het politiebureau en postkantoor (al dan niet in het hoofdcentrum zelf).

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7