Kinderland bracht f 1.770,- bijeen voor blindegeleidehonden Enige financiële zorgen voor Montessorivereniging Spelmiddag trok 71 deelnemertjes Van Escher tot Van Doorn, een lange fietstocht IJsclub Zwanenburg nog een jaar op de „oude stee" Seniorenavond SrAANS(E) ONTBOEZEMINGEN: Sinterklaas feest Blijhof GROTE SINT NICOLAASAKTIE IN LEUSDEN/Z Sint op bezoek bij senioren LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 25 NOVEMBER 1<>76 9 LEUSDEN - Op de kleuter- en basisschool Kinderland" aan de Centrumweg te Leusden/centrum is men hard bezig geweest aan een projekt. dat onder de vele handen, die er aan meewerkten, uitgroeide tot een projekt van behoorlijke afmeting. Bijna vier weken werkten in de eerste plaats alle kinderen van .Kinderland" eraan Een projekt ten bate van alle gehandicapte mensen mensen, die doof zijn, blind zijn, verlamd zijn, geeste lijk gehandicapt. Bij de kinderen ontstond van zelf de behoefte om het projekt te gaan richten op een bepaalde figuur En daar kwam Barthelo- meus uit tevoorschijn, en zo nam men kontakt op met de Barthe- lomeusstichting voor blinden in Zeist. Wat waren daar voor wen sen? Wat waren daar voor behoef ten? De school ging eenblindegeleide- hond adopteren De blinde mens kan zich op straat bewegen, als hij geleid wordt door een hond Zo'n hond kost veel geld, en vele blinden hebben doodeenvoudig zo'n groot bedrag niet beschikbaar. Zo'n mooie opgeleide herders hond blijft een wensdroom van vele blinden Dat greep de kinderen, en ze zochten naar een manier om aan geld te komen. Een vader ver schafte een container en met veel enthousiasme gingen de kinderen huis-aan-huis oud papier ophalen. Het was een verrukking om ook de jongsteKinderland "-spruiten met grote, zware stapels kran ten te zien sjouwen. Het werden maar liefst 7 500 kilogrammen papier, die een bedrag oplever den van f451,80 Een blindege- leidehond kost f500,-- De ouders konden dat niet op zich laten zit ten. Die wilden er nu ook iets aan gaan doen, en het projekt breidde zich via de kinderen uit naar de ouders, de Leusdense midden stand en de kerk Het onderwijs- team deed uiteraard al steeds mee: op gezette tijden werd er in het lesrooster gesproken over de gehandicapte medemens. Er werd een diaserie vertoond over het gehandicapt zijn Een blinde meneer kwam naar ..Kinderland" en vertelde over zijn leefwijze De kinderen leefden zich de hele situatie van dat blind zijn erg in Ze gingen met de ogen dicht en met een stok lopen, en merkten hoe moeilijk dat was. Ze speelden blindemannetje, en raakten door de blinddoek overtuigd van de ernst van de handicap. Het onder wijzend team paste zelfs de gym nastieklessen bij het projekt aan. Een kind was blind, en de andere kinderen moesten leren het met alles te helpen. Dat blinde kind moest dan leren vertrouwen op de anderen De ouders besloten om een bingo-avond teorganiseren, en dat gebeurde op vrijdag 19 november Alle ouders stonden daarvoor allerlei prijzen af, en de Leusden se middenstand heeft erg mooie kado's gegeven voor deze bingo avond. Ook de kinderen leefden daar thuis in mee. Menig kind maande thuis- ,,Ik heb nog geen kado mee naar school gehad Wanneer geef je me dat nou°" Het was het streven van de ouders om met het bingoën er op zijn minst nog een tweede hond bij te ..verdienen" Omdat de ruimte van Kinder land" beperkt is, bingode men in ,,De Klimop" Er was ook een rad van avontuur Het onderwij zersteam voerde een toneelstuk op. Het was de eerste keer in het nog niet driejarig bestaan van Kinderland", dat men met zulk een groot projekt aan het werk toog Maar alle medewerkers, van klein tot groot, waren zeer ge motiveerd, en dan kun je bergen verzetten' Dinsdagochtend 23 november wjd het projekt Barthelomeus afgesloten met twee vieringen, een eucharistieviering voor de bovenbouw en een morgen met het zingen van liedjes en het zeggen van eigen gebedjes voor de ge hele onderbouw De voorlopige som. die voorde blinden bijeen werd gebracht op ..Kinderland" bedraagt maar liefst f1770.-- De bingo-avond werd een eclatant succes. Dat be tekent, dat maar liefst vier blin den over niet al te lange tijd de juistheid van hun schreden ver zekerd zullen zien door bijna vier herdershonden. Een schitterend resultaat van een projekt, dat door de samenwerking van velen een grandioos bedrag voor de blinden bijeen heeft gebracht. De blinde heer Hom uit Hilver sum heeft reeds toegezegd, dat hij zal proberen de honden van Kinderland" binnenkort mee te brengen naar Leusden om hen een demonstratie te laten geven LEUSDEN/CENTRfM - Dinsdag 16 november hield de Vereniging voor Montessori-onderwijs te Leusden haar ledenvergadering in het Astmafonds- gebouw Na de opening van voorzitter E. J. Tuininga, het verslag van de vorige ledenvergadering en wijzigingen in het huishoudelijk reglement, volgt punt 4 op de agenda goedkeuring van de be grotingen. Deze begrotingen geldenzo- wel de vereniging als de kleuterschool Het blijkt dat de vereniging momen teel nog met een behoorlijk tekort te kampen heeft Men is echter optimis tisch, omdat men met het stijgen van het aantal leerlingen behoorlijk wat meer contributies binnenkrijgt Bij het opstellen van de kleuter schoolbegroting vielen vooral de schoonmaakkosten flink tegen. Hierop bespaart men een boel door hulp van de ouders Twee dagen inde week wordt de school grondig schoongemaakt door een schoonmaakbedrijf. De overige da gen wordt dit door de ouders over genomen De vereniging voor Montessori- onderwijs heeft zich bij de gemeente als kandidaat opgegeven voor één van de twee schoolgebouwen in het eerste deelplan van de tweede fase. Men ziet niet zoveel bezwaren om mee te gaan met een moderne school De financiering bij het bouwen van een eigen school zou daarentegen veel moeilijkheden op kunnen leveren De verwachting is dat het komende jaar één basisklas gevormd kan wor den 2 kleuterklassen. Het is moei lijk om wat het leerlingenaantal be treft prognoses te doen, dat geldt zo wel voor de vereniging als voor de gemeente Misschien is het een wat optimis tisch idee, maar men denkt in 1978 5 klassen vol te hebben. Dat wil dan zeggen 2 kleuter- en 3 basisschool klassen Na het bekendmaken van de tijde lijke en vaste commissies die men momenteel heeft en na een uitleg over de diverse onderwijscommissies in onze gemeente (commissie onderwijs, technische commissie onderwijs etc.) werd er gepauzeerd. In deze pauzé LEUSDEN - De Oranjevereniging Leusden nodigt alle Leusdenaren uit vcor zijn jaarlijkse bejaardenavond. Deze gezellige avond voor de senioren vindt plaats op donderdag 25 november, in café-restaurant ..De Mof' aan de Arnhemseweg De zaal gaat open om 19.00 uur De voorstelling begint om 19.30 uur Iedere belangstellende, be horend tot de jeugd van vroeger, heeft gratis toegang Gerrit Beekhuizen zal op deze ontspanningsavond zijn one- manshow opvoeren. Het bestuur van de Oranjevereniging hoopt, dat vele inwoners van Leusden de moeite zullen willen nemen om don derdagavond 25 november naar ,.De Mof" te komen konden mogelijke discussiepunten wor den opgegeven Veel belangstelling was hier niet voor, zodat niet al te lang na de pauze de avond besloten werd GELUIDSHINDER Zondag 14 november kwamen er bij de politie klachten binnen over geluids hinder, afkomstig van de boerderij Groot Krakhorst. Om kwart vóór één 's nachts weerklonk daar zéér luide muziek, die de omwonenden grote er gernis bezorgde De politie stelde ter plaatse een onderzoek in, en verzocht de bedrijfsleider het geluidsvolume van de muziek te willen temperen Het was wel een feest in de ..Zon nehof' in Amersfoort Een ieest der herkenning Er is een tentoonstelling van de in '72 overleden graficus en houtsnijder Maunts Escher Iedereen heeft wel eens zo'n ongelooflijk knappe gravure of plaat gezien. U weet wel, die watermolen b.v. die tegen alle wetten der logica en natuur toch werkt, en dat overgaan van vissen in vlinders en omgekeerd waarbij de overgang bij na niet te ontdekken valt, of die drie balkjes samen gevoegd tot een drie hoek, een onbestaanbare driehoek we liswaar Trappen, die gelijktijdig naar boven en beneden gaan, bij nadere beschouwing ontdek je langzaam de filosofie van de kunstenaar, dat er eigenlijk in de natuur niets verloren gaat De kringloop der dingen. Hierna reed ik luchtig het viaduct der Heiligenbergweg af, vergetend hoe ik er eerst tegen opgezwoegd was De bijna vergeten Vlaamse schrijver Stijn Streuvels die toen hij nog Frans Lateur heette en warme bakker was, schreef eens een kort verhaal getiteld ,,Mijn rijwiel". Daarin beschreef hij, anno 1900, de vreugde van het snel en gemakkelijk door het Vlaamse land gaan op zijn toen revolutionaire rijwiel. Hieraan dacht ik op de rit, die me even deed stil staan bij dat leuïce ronde huisje aan het Zwanenmeertje, TAS GEVONDEN In Den Treek werd maandag 15 no vember een tas met inhoud gevonden. De tas bleek gestolen te zijn in Ede, en behoorde toe aan mevrouw A. S uit Wolfheze. Mevrouw S. mist nog uit haar tas. een gouden ring en wat geld VERKEERSCONTROLE Tijdens een verkeerscontrole op de Middenweg in Leusden/centrum werd één bestuurder op maandag 15 novem ber bekeurd wegens het rijden met gladde banden De twee bewuste auto banden werden door de politie in be slag genomen. Woensdag 17 november moest de politie aan twee automobilisten proces verbaal aanzeggen wegens het negeren van de verkeersvoorschriften op de kruising Burgemeester De Beaufort- weg - Groene Zoom Eén bromfietser liep een bekeuring op, omdat hij op het kruispunt Noorderinslag - Rosen- berglaan door het rode licht was ge reden Een bestuurster van een DAF ging op de bon. omdat ze met een lekke uitlaat reed. AUTO IN BRAND Op Gironde vloog dinsdag 16 novem ber. waarschijnlijk ten gevolge van kortsluiting, een half jaar oude auto in de brkd Aldaar aan het werk zijn de tuinlieden sloegen alarm. Aan de auto van de heer vd P ontstond geringe schade KOFFER GEVONDEN In de bossen van Den Treek werd op dinsdag 16 november een koffer ge vonden met enige kledingstukken. Deze koffer bleek in Utrecht te zijn ont- het deed zijn naam eer aan. Bijna roer loos dreven wat witte zwanen rond tegen de goudbruine achtergrond van het bos. een lichte herfstnevel ver vaagde wazig de kleuren Heeft Peter I Tsjakowski hier soms zijn impressie opgedaan voor zijn roemrijke ballet? Bij nader inzien onwaarschijnlijk Terug naar het dorp, en passant zoekend naar het milieu, niet te vin den, voorlopig alleen nette schone keu rige straatjes, voerde mijn weg, want er leiden vele wegen naar Leusden, langs de slingerslang van Rozendaal. Op een der grijze muren stond in grote letters: Lang leve Franco Iemand, die het er niet mee eens was. had onder deze ietwat postume wens NEE gezet Die laatste had gelijk, dus, wie het laatst schrijft, schrijft het best. Toen wachtte de grote verrassing, eerst koffie, die Gouden Drank, en een uitnodiging tot het bijwonen van de heropening (want eens zijn ze een keer opengegaan), van de gerestaureerde en omgeturnde boerderijen Mijn ver zoek om m'n trouwpak naar de stome rij te brengen (in het Nederlands, clea ning) werd door m'n vrouw gedeci deerd afgewezen: op de kop af 35 jaar getrouwd geen bloemen a u.b. en dan in dat pak nooit niet. In dat pak naar die happening0 Ja maar, citeerde ik Werumeus Buning vreemd ten nadele van de heer H J. v d W EENZIJDIG ONGEVAL Een eenzijdig ongeval deed zich op woensdag 17 november vooropde Lock- horsterweg Komende vanuit de richting Amersfoort kon de bestuurder van een Citroen, de heer V R. A van H. uit Rotterdam, door het gladde wegdek op de Lockhorsterweg zijn auto niet in bedwang houden. Hij reed hierdoor te gen de brugleuning van het beruchte moeilijke overgangspunt op de Lock horsterweg aan. De linkervoorzijde van de Citroën werd ernstig beschadigd. AUTO GESLOOPT Woensdag 17 november werd in Den Treek een auto aangetroffen, die daar enkele dagen had gestaan. De auto bleek gestolen te zijn, en toe te behoren aan de heer J. H C uit Huis ter Heide Onverlaten bleken alle bruikbare on derdelen uit de auto te hebben gesloopt De heer J. H C. kreeg niet veel meer dan een aantal brokken terug. POGING TOT INBRAAK Vrijdag 19 november vond een poging tot inbraak plaats in de boekhandel aan de Torenakkerweg Met een steen werd de ruit vernield De inbrekers werden kennelijk bij hun werk gestoord Zij zijn niet in de winkel geweest. Er is niets ontvreemd DEFEKTEN AAN LICHT Op de Noorderinslag deden zich an dermaal moeilijkheden voor met de verkeerslichten. Gemeentewerken zou deze storing verhelpen Er waren ook weer klachten over het uitvallen van de straatverlichting op de Maanweg en de Schutterhoeflaan. ..Ik hou zoo van die donkre burger- heeren. Langzaam wandlend over 't Velper- plein De dominee, de dokter, de notaris en het klerkje dat vandaag wat vroe ger klaar is. in zachte winterzonneschijn En dan hield ik aan, al die V.I.P.'s, de High Society, vrij vertaald, de Jet Set van Leusden e.o. hoe moet dat dan. Nou, 't was weer een verrassing, geen donkre burgerheeren, maar slob ber-col en andere truien, benevens felle en minder felle pakken en das sen. dames in lange broeken met of zonder bontjas. En dan een minister, gewoon in 't wild, je kon hem zo aanraken, heb ik gedaan ook, niks aan de hand. Een man die liet net, zo druk had als een zelfstandige, van vroeg tot laat en van laat tot vroeg Ik zei tegen haar die mijn vreugde en verdriet deelt, ,,we kennen die man, hebben hem ergens ontmoet in een hotel of zoiets, welnee zei ze, die heet te toen anders, hoe kom je erbijonzin' Tussen haakjes, de boerderijen zijn prachtig, want daar ging het ten slotte om, ook de bibliotheek, dat zware rieten deken als bedekking het sug gereert veiligheid, geborgenheid. Maar wat mis ik op die prachtige bedekking, het is niet ai En toen drong het tot me door op de biblio theek zat niet zo'n prachtige zware schoorsteen, zo'n robuuste blanke schoorsteen. Dat was het. Een dorpsgenoot, die mee stond te bewonderen bij de happening, zei wat schuw om zich heen kijkend met zach te stem ,,ik heb mijn twijfels over de haalbariteit van al deze dingen en sta zeer antiseptisch tegen het Gem. Bestuur Waarvan acte Sp. LEUSDEN - Hoewel er langzamer hand letterlijk en figuurlijk tekening begint te komen in de realisering van de definitieve ijsbaan, heeft de ijsclub Zwanenburg (gelukkig) van de gemeente bericht ontvangen dat dit seizoen nog weer gebruik gemaakt kan worden van de schitterend gelegen noodbaan aan de Torenakkerweg. Vele lezers zullen zich ongetwijfeld de negen schaatsdagen van de afge lopen periode herinneren, waarop naast de circa 700 leden ruim 12.000 betalende bezoekers werden begroet voor enige uren sportieve recreatie' Een hoogtepunt in dit negendaags schaatsfestijn was beslist de kam pioenswedstrijd voor de jeugdleden en de daarop volgende prijsuitreiking in olympische stil. Dat schaatsen voor /elen betekende vallen en opstaan (he laas tweemaal een gebroken pols), mocht de ijspret niet drukken Door de aanhoudende reeks van ijs- loze winters hadden vele ouderen het schaatsen verleerd, terwijl de jeugd het schaatsen nog niet had geleerd Niet echter die enthousiasteling die ia een prachtig (gekregen) gebreid jae ger schaatspak de ijsbaan opsierde en daarbij de sponsorbepalingen van de KNSB overtrad!! Gezien het aantal leden en gezien het enthousiasme in de achter ons liggende periode, verwacht het bestuur een enor me opkomst op haar algemene leden vergadering op 30 november a s in de vergaderzaal van de sportzaal ..Groen houten" Aanvang 20 00 uur (van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Naast de Sint Ni- colaasakties in Achterveld en Leusden- ^-eotrum organiseert ook de winkeliers vereniging van Leusden/Zuid tijdens de «agen vóór vijf december een grote Sint (Van de redaktie) LEUSDEN - Op dinsdagmiddag 30 november komt Sint Nicolaas op bezoek Nicolaasaktie met tal van prachtige prijzen. Bij elke besteding van f5,- ontvangt men een zogenaamde ..kanskaart die in één van de gereedstaande bussen kan worden gedeponeerd of bij de des betreffende winkelier kan worden inge leverd Er worden twee trekkingen gehouden. De eerste op donderdag 2 december en de tweede op donderdag 23 december a s De hoofdprijs is een 66 cm kleuren- TV. verder zijn er fietsen te winnen, draagbare radio, sjoelbak, poppen, sa lades, kippen, kaas en nog veel meer Meer dan honderd prijzen zijn beschik baar gesteld bij de senioren van de UVV-senioren- sociëteit in de Roda-kantine op het Burg Burning Sportpark. Deze fees- tlijke middag begint om twee uur en duurt tot vier uur De UVV-seniorensociëteit organi seert verder op 21 december een kerst- lunch, die om 13 00 uur begint. LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag 4 december houdt Blijhof haar jaarlijkse St Nicolaasfeest Deze keer zal dat plaatsvinden in de boerderij Groot Krakhorst' om 11 00 en 14 00 uur Sinterklaas komt daar dan heen om de kinderen vanaf 4 jaar op een heel speciale manier te begroeten Kaartjes voor dit feest kunnen dins dag 30 november en woensdag 1 de cember afgehaald worden tussen 16.00 en 17.00 uur en wel op de volgende adressen Marion van der Kamp Walstro 24, tel 42706 Annelies van Deele, Klein- horst 24, tel 42771 Joke Louw, Land weg 165. tel 44139 Wacht niet tot het laatste moment met het afhalen van de kaartjes want Sinterklaas en zijn Pieten verwachten een heleboel kinderen. Dit feest is uiteraard gratis voor de kinderen van leden Als u geen lid bent, is uw kind van harte welkom. U betaalt dan wel f2,50 per kind Lam 127 p 4 Marjanne Teska 115 p.; 5 Karin Krebe 113 p 6 Rob v. Doorn 109 p. 7 jaar: 1. Ferry Hoksbergen 179 p.; 2 Herman Hilhorst 176 p 3. Yvonna Lam 175 p 4. Anjelien Meeuwesen 1C3 p 5. Tom Mulder 144 p 6. Wilco Schoonbeek 135 p. 8 jaar: 1. Astrid Traa 208 p.; 2. Nico Bekelaar 191 p 3. Gerco Renckers 179 p., 4. Renè v Eijden 153 p.; 5. Pe tra Schoonbeek 152 p.; 6. Evelien v.d. Salm 148 p 9 jaar: 1. Robbert Schimmel 206 p.; 2 Hans v. Bekkum 186 p., 3. Winfried Bos 179 p 4. Simon Schimmel 172 p 5 Karin Pot 171 p 6 Jos Gieskes 163 p 10 jaar: 1 Bernard Schoonbeek 278 p 2 Ronald Schimmel 250 p 3 Peter Schuchard 235 p 4. Ricky Bunk203p.; 5 Hanneke de Greet 199 p.; 6. Ronnie Tijmense 198 p Aanstaande zondag is er weer zo'n spelmiddag, dan voor de kinderen van 11, 12 en 13 jaar. Ook deze spelmiddag wordt gehouden in ,,de Til" en begint om 14 30 uur. Inschrijven kan vanaf 14.15 uur. LEUSDEN/CENTRUM - Natuurlijk werd er in ,,de Til' afgelopen zondag de disco-dansmiddag gehouden, daar naast was er in de achterzaal echter een spelmiddag voor kinderen van 6 tot en met 10 jaar, die het gebouw op z'n grondvesten deed daveren. 71 kinderen hebben zich daar enkele uren vermaakt met diverse spelletjes die ze elk drie keer moesten doen Uiteraard was er ook een traktatie in de vonn van frisdrank en koek. zodat de dorstige kelen gelest en de hongerige magen weer gevuld werden Een pluimpje voor de 20 personen, die de hele middag in de weer geweest zijn om alles zo vlot mogelijk te laten verlopen Gelukkig zijn er nog steeds voldoende vrijwilligers te vinden die zich een middag beschikbaar stellen. De blijde gezichten van de deelnemer- tjes is voor hen beloning genoeg. Voor iedere leeftijdsgroep waren er enkele prijsjes die deze keeruitSpanje leken te komen De uitslagen zijn 6 jaar. 1 Marjolijn Schimmel 153 p 2. Astrid Wijvekate 138 p 3 Wkda

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9