iisdenaar wijst via Teleac-cursus 7.000 ;i rsisten de weg in transistor-labyrint Gerard Cox:„Je moet je verdriet verbijten" VOOR LEKEN EN DESKUNDIGEN Uitstekende klassiek- moderne kerstplaat: Peter Schaap: voortreffelijk werk op „Achter Atlantis" IERMAN STEENEKEN EN DE MODERNE ELECTRONICA Peppi en Kokki bij de marine Music All in Encore! „Musica per la Notte di Natale" REFLECTION-SERIE: BEKENDE GROEPEN EN SOLISTEN OP HERHALING MET VERZAMEL-LP.'S l ':6ert <yo? SDER KRANT - INTERVIEW DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 VEEL BELANGSTELLING Op dit moment volgen ongeveer 7000 kursisten trouw de lessen. Het huiswerk wordt nagekeken door een computer en de vragen, waarop de meeste foutieve antwoorden zijn ont vangen. worden om de veertien dagen voor TV behandeld De kursisten krijgen ook persoonlijk de resultaten van hun werk retour De kursus is niet goedkoop Zonder experimenteerdoos komt het op 80.- met doos moet je voor de kursus rond de 200,- neertel len. Het feit, dat de kursus desondanks zo'n 7000 kursisten trekt, bewijst wel. dat de moderne elektronica ..in is. Maar wat wil je. als je er als leek dagelijks mee in aanraking komt? Kokki (bij de marine) staan natuurlijk op de plaat Zoiets is tegenwoordig, onverbrekelijk met elkaar verbonden TV-film-plaat Daar is op zich geen: enkel bezwaar tegen De kinderen zul len het prachtig vinden om een derge lijke plaat kado te krijgen, van Sinter klaas. de Kerstman of gewoon op ver jaardag Will van Seist .vertelt op kant 1 het verhaal van kommendant Plus. ter wijl op de andere kant zes nieuwe, Peppi en Kokki-liedjes staan gegroefd, gezongen door het edele duo zelf. de kok Jaap Stobbe en het televisie-kinder koor onder leiding van Henk van der' Velde. ..Peppi en Kokki bij de marine" is een uitstekende kinder-elpee. waar voor de kinderen veel plezier aan te beleven is Uitgebracht door Phonogram te Am sterdam op Philips 6440 212. V. ook hier zijn het weer musici als Ro gier van Otterloo. Chris Hinze, Thijs van Leer. Pim Jacobs. Rita Reys, Laurens van Rooyen Kaleidoscoop en Louis van Dijk en zijn trio die voor de muzikale uitvoering tekenen ..Music All-In Encore!" heeft een uitstekende formule en een gevarieerd repertoire. Op deze elpee staat onder, meer een menuet van Chris Hinze, ,,Sing a Rainbow" uit de film ,,Pete Kelly's Blues", ,.Le vent et la jeunesse" (met Louis van Dijk) en .Rosa Turbinata" met Toots Thiele- mans. uit de film ..Turks Fruit" Met daarnaast nummers met Rita Reys. zoals ..Make it easy on yourself". Pirn Jacobs ..Tenderly", Laurens van Rooyen Kaleidoscoop ..Gigue" en Jan Goudswaard in ..Allegro" en ..Menuet Uitgebracht door CBS op CBS 80781. LEl> JDEN/CENTRUM - Wij leven in het computertijdperk. In het jjdp rk van de zich steeds sneller ontwikkelende elektronica, (adio s en TV's worden steeds ingewikkelder van struktuur. steeds lerfijnderd en kwalitatief steeds beter. Maar ook op tal van andere jebieden vindt de toegepaste elektronica haar duidelijke weerslag in iwaliteit èn steeds kleinere afmetingen. De uitvinding (of liever lezegd het ontstaan) van de transistor rond 1948 heeft veel bijgedra- jen tot de zeer snelle ontwikkeling van de moderne elektronica. Aanvankelijk verkeerde alles nog in het experimenteer-stadium en op icholen werd er de eerste jaren nauwelijks over gesproken. Dat reranderde pas in de zestiger jaren, toen de moderne elektronica laar intrede deed op de scholen. Zelfs de leek weet tegenwoordig niet jeter. of zijn radio of TV-toestel zit „barstensvol" kleine dingetjes, die ie transistors noemen. Sommigen weten misschien, dat de werking gebaseerd is op bepaalde eigenschappen van kristal, maar dat is dan jok alles. De televisie-akademie Teleac wil daar iets aan veranderen jn is op dit moment bezig met een televisie-kursus over moderne slektronica. Het is de Leusdenaar H. J. M. Steeneken, die elke woens dagavond van kwart over zes tot kwart voor zeven op TV de gemid delde Nederlander wegwijs probeert te maken in het labyrint van Iransistoren, weerstandjes. transformatoren en alles wat daarmee samenhangt. Vorige week hebben zo'n zevenduizend kursisten het uiswerk van de achtste les ingezonden en hebben het afgelopen «eekend wellicht met gefronste wenkbrauwen getracht de negende les tot op de laatste volt te begrijpen. Maar is dit „begrijpen" voor edere TV-kijker weggelegd? OÓK VOOR ZELVERS DOE-HET- Ingenieur Steeneken: „Als je alleen maar naar de TV-kijkt zonder enige technische achtergrond, dan wordt het wel bijzonder moeilijk, maar als je een middelbare scholing hebt gehad en ook het kursusboek erbij hebt, is het mogelijk om na 24 lessen aardig wat méér te weten over de werking van elektronische scha kelingen. Ook voor de doe-het- zelvers is dit een nuttige cursus. Waar de lessen natuurlijk ook erg ideaal voor zijn: voor middelbare scholieren, die zich aan het oriënteren zijn op hun toekomstige werk. Ze zien wel iets in elektronica, maar willen er wel graag iets meer van weten om voor zichzelf te kunnen vaststellen of ze er verder mee willen gaan. Of ze zich werkelijk in het electronische avontuur willen storten. En verder is deze cursus na tuurlijk ook bedoeld als bijscholing en er zijn ook tal van mensen, die best wel iets meer willen weten van elektronica, omdat ze er in hun eigen werk mee te maken hebben of krijgen.'' AKOESTIKUS De heer Steeneken is zelfs dagelijks met de elektronica bezig tijdens zijn werk op T N O in Soesterberg op het gebied van gehoor- en spraakonder zoek met het accent op de spraakvers- taanbaarheid van transmissie-kanalen Hij is - wat men noemt - een akoestikus, die samen met anderen research-werk verricht om nog betere akoestiek- methoden te kunnen realiseren dan momenteel gebruikelijk zijn. Bovendien geeft hij al ruim twaalf jaar les in moderne elektronica aan een HTS en avond-MTS in Hilversum. Vraag: „Vandaar die tijdelijke overstap naar de TV-school?" Herman Steeneken: ..Ja. maar dat is een heel verhaal Zo'n anderhalf jaar geleden was men bij Teleac reeds met deze kursus bezig Het is van oorsprong een Duitse kursus, die dus vertaald moest worden, aangepast. Men was al een heel eind klaar met de voorbereidingen van de TV-kursus en men had twee presentatoren gevonden Maar dat waren geen elec- tronici en daarom lukte het niet. toen heeft men naar nieuwe presentatoren gezocht en ook gevonden. Ik was daar één van en we hebben een screentest ondergaan IMPROVISATIE Met positief resultaat. Steeneken: „Jawel, maar dat ver baasde me nu juist, want ik dacht, dat ik helemaal geen goede microfoonstem had. Maar dat schijnt mee te vallen. Overigens wilden ze me aanvankelijk een volledig uitgetikte les laten uitspre ken, maar ik ben elektronicus, geen ac teur, die alles uit zijn hoofd leert Daar zijn we dus vanaf gestapt en ik improvi seer de tekst voor de camera, ook al moet ik de hoofdlijnen en de basisstof uit het kursusboek natuurlijk wel aan houden Mevrouw Steeneken ,,lk vind het doodeng, zoals hij dat doet Bijna zonder voorbereiding SLOW-MOTION Herman Steeneken lacht een beetje „Natuurlijk kan ik regisseur Bob Vetter grijze haren bezorgen, maar in het al gemeen valt dat wel mee. Er is een draaiboek, er zijn tekeningen met schema's en het onderwerp is bekend. Van tevoren wordt met de graficus - die de tekeningen ontwerpt - bekeken of alles klopt, want die man is geen elek tronicus. dus die kan wel eens 'n ver keerd symbooltje hebben getekend of zo. Als dat allemaal voor elkaar is en het draaiboek is doorgenomen, gaan we één keer droog draaien, zodat de drie camera's mijn bewegingen op tijd kun nen volgen Tijdens opname gaat het natuurlijk wel eens fout, want soms denk ik, terwijl ik bezig ben, dat het mis schien leuker is om vanaf een andere kant iets te laten zien en dan moet de regisseur bliksem-snel reageren. Meestal lukt dat, soms niet. Bovendien worden de opnamen gemaakt in studio Concordia, en daar hoor je regelmatig de treinen voorbij denderen. Eerst was ik er niet op bedacht, maar nu weet ik niet beter dan dat ik gewoon het beeld uit moet lopen als een trein de zaak verstoort Als de rust is teruggekeerd, gaan we gewoon verder en de re gisseur kan later op die manier beter de beelden aan elkaar lassen zonder dat dit stoort. Ik moest me trouwens in het begin helemaal aanpassen, want je moet alles heel langzaam aandoen, niets mag overhaast Je hebt wel eens het gevoel, alsof je in een slow-motion bezig bent, maar als ik dan later het resultaat zie, -merk je er niets van." Niet zenuwachtig voor- en tijdens zo'n opname? Steeneken „In het begin wel Het is natuurlijk allemaal wennen Maar nu heb ik daar geen last meer van. Je weet hoe het allemaal gaat en bovendien ben je gewoon bezig met lesgeven, zoals je op school ook doet SCHIJNBARE CHAOS Overigens komt voor zo'n halfuurtje simpele TV nog heel wat kijken. Mevrouw Steeneken, die toe vallig vorige week een keertje met haar man mee is geweest naar de studio, snapt nog niet hoe uit die schijnbare chaos een goedlopend programma kan worden gedestil leerd. Steeneken „Voor zo'n programma als deze kursus werk je met een belich ter, drie kamera-mensen, een toneel meester, soms een floor-manager en er is een brandweerman aanwezig Buiten de studio is de regiewagen, waarin re gisseur Bob Vetter aan het werk is. samen met een regie assistente, een beeldschakeltechnicus en een ge luidsman. Daarnaast staat nog een wa gen. waar men kontroleert op beeld kwaliteit en kleurkontrasten. alvorens het programma door een medewerkster op de ampexband wordt gezet. Voor een leek lijkt het misschien chaotisch, maar het resultaat is dat niet. De mensen weten gewoon wat ze aan het doen zijn." 24 LESSEN De Teleac-kursus „Moderne elec- tronica" bestaat uit 24 lessen plus een extra 25e les. Als men die 25 les sen trouw heeft gevolgd, op tijd het huiswerk heeft ingezonden, wat weet men na afloop? Wat kan men dan? Herman Steeneken: „Met de experimenteer-doos erbij kun je ver schillende erg leuke schakelingetjes maken. Je kunt daarmee experimente ren, je kunt zelf veranderingen aan- Kort nadat een nieuwe single verscheen van de Nederlandse zanger, gitarist en componist Peter Schaap ..Atlantis", kwam zijn nieuwe elpee op de markt. En zoals Wim Sonneveld dat zo uitstekend kon zeggen: dat doet me deugd Peter Schaap is gelukkig geen onbekende meer in het land der Nederlandse muziek en dat zijn succes niet is gebaseerd op lou ter toeval en geluk, bewees wel het feit, dat hij dit jaar de „Zil veren Harp" van Conamus in ontvangst mocht nemen, de aan moedigingsprijs voor Neder landstalig, veelbelovend talent. De nieuwe elpee van Peter kreeg als titel „Achter Atlantis" en bevat twaalf voortreffelijke liedjes, die uitmunten door poë tisch taalgebruik. Deze uitste kende teksten krijgen een ade quate begeleiding van maar liefst 23 musici, waaronder Jan Holle- stelle, Hans Hollestelle, Sido Martens, RobHoeke, GerardStel- laard, Louis Debij, Pieter Nieu- werf en Peter Schaap zelf, na tuurlijk. Uitschieters vind ik „Atlan tis" (waarvan ook een single ver scheen) en zeer zeker ook- ,(Toen ik jong was", een liedje dat zich in dezelfde sfeer afspeelt als ..Atlantis". Van politieke inhoud is „Santiago", een ode aan de vrijheid, die in Chili vrijwel ver dween. Verder zingt Peter Schaap in zijn zo eigen bewoordingen over liefde, romantiek en dromen. Zonder dat het echter zoet wordt. Het is een verademing om tussen de veelheid van kerst-elpee's die de platen winkels weer dreigen te overspoelen, een langspeler aan te treffen, die uitblinkt en origineler kerstmuziek bevat dan de doorsnee elpee, die niet verder komt dan het geijkte repertoire van herdertjes, kerstbomen en dat soort traditioneel kerstvertier. Thijs van Leer, Rogier van Otterloo en Louis van Dijk maakten samen een plaat, die uitmunt door muzikale stijl en originaliteit. Thijs van Leer, fluit, Louis van Dijk piano en clavecimbel, Frans van Koten, hobo, Joep Terwey, fagot met concertmeester Gijsbert Beths worden begeleid door een kamer orkest onder leiding van Rogier van Otterloo en het resultaat is een klassieke plaat, die echter niet alleen de allure heeft van puur klassiek, maar wel degelijk is geënt op hedendaagse muziekbegrippen, waardoor „Musica per la notte di Natale" (Muziek uit de Kerstnacht) ook voor de niet-klassiek-liefhebbers een bijzonder fijne plaat is om met genoegen naar te kunnen luisteren. Want deze elpee heeft sfeer. Erg veel sfeer. Er staan in totaal elf compo sities op uit Duits, Nederlands en Engels repertoire (van Bach tot Christmas carols). Gemaakt door Nederlandse musici, die in de afgelopen jaren duidelijk een brug hebben weten te slaan tussen klassiek en modern. Uitgebracht door CBS op CBS 69239. In uitstekend stereo. Bij de platenmaatschappij Phono gram te Amsterdam verschenen kort geleden een serie reprises onder de naam „Reflection", waarin bekende namen opnieuw met verzamel-elpee's zijn ondergebracht. In deze rubriek vandaag aandacht voor „Lindisfarne" onder de titel „Lindisfarne's Finest Hour" (Charisma label nr. 9299 713), waarop in totaal maar liefst 16 num mers staan, gemaakt in de jaren 1970, '71 en '72. De groep werd in 1973 (helaas) ontbonden, maar hun uitste kende muziek is gebleven en dat vindt z'n weerklank in deze elpee met „Fog on the Tyne" (1971), Lady Eleanor (1970), Road to Kingdom come (1970), Down (1970), Wake up little sister (1972), Together Forever (1971), Scarecrow song (1970) en We Can Sing Together (1970). Op de achterkant: Meet me on the corner (1971), All fall down (1972), Goback(1972), Wintersong (1970), Clear white light (1970), Don't ask me (1972), January song (1971) en Alan in the river with flowers (1970). Een - zoals gezegd - voortreffelijke plaat, die vooral voor de liefhebbers van deze groep aan te bevelen is. Tweede plaat in deze serie Reflec tions is de verzamelelpee van Rod Stewart, de succesvolle popzanger, die de groep de Faces verwisselde voor een formidabele solo-carrière en nu ongeveer zeven solo-elpee's op z'n naam heeft staan. Uit de periode tus sen 1969 en 1973 werden twaalf num mers op deze Reflection-verzamel- elpee gezet, waarvan vijf van Rod Ste wart zelf De nummers. Cut across shorty (1970), Blind prayer (1969), Only a hobo (1970), Oh! no not ny baby (1973). My way of giving (1970). An old raincoat won't ever let you down (1969) Angel (1973), Cindy's Lament (1969), Lady Day (1970), Jo's Lament (1970), What made Milwaukee famous (1972) en ..It's all over now" (1970). Enfin, goede wijn behoeft geen krans Op Fontana 9290 005. Gerard Cox begint zich steeds meer te ontwikkelen in de richting van een entertainment-solist met groot orkest, zoals ook Nederlandse zangers en zan geressen als Liesbeth List, Lee Tower, Connie Vandenbos en anderen dat zijn. Gerard Cox brengt een toch wel uit gekiend repertoire. Naast verschillende bekende, oude nummers, zoals Speenhoff's „Brief van een ouwe moeder" en ,,De Com mensaal" van Drs P uit het Neder landse repertoire, bevat de elpee „Je Peppi en Kokki behoren tot Neder- land's meest geliefde kinder-idolen. Dankzij hun uiterst succesvolle TV- serie's, waarbij nu ook nog een speel film is gekomen, zijn Peppi en Kokki een begrip geworden. Gerard van Essen en Herman Kortekaas zouden dat jaren geleden waarschijnlijk niet hebben ge dacht, toen zij nog stad en land door trokken met hun kinderprogramma's. De kracht van Peppi en Kokki zit eigen lijk in de slapstick a la Chaplin, Laurel en Hardy en andere filmkomieken uit vroegere tijden. De nieuwe avonturen van Peppi en Zoals al eerder in deze rubriek is gezegd, komt uit de CBS-stal uitste kend werk van Nederlandse musici, die in het algemeen eerder naar kwaliteit dan naar populariteit streven, ook al wil dat nog wel vaak samengaan De platen uit de serie „Music All-In", die door CBS worden geproduceerd naar aanleiding van het gelijknamige TV-programma van Ralph Inbar zijn populair, eveneens het TV-programma. Ook met deze muziek is weer sprake van een brug tussen klassiek en pop en dat spreekt eigenlijk vanzelf, want „Achter Atlantis" is een uit stekende langspeler vol met luis terliedjes die inhoud hebben. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de arrangementen van Gerard Stellaard en Peter Schaap en de produktie van Bert Schou ten. Uitgebracht door CBS te Haarlem op CBS 81711. In uit stekend stereo. Peter Schaap. brengen en je kunt eigen ideetjes uit werken In grote lijnen kan men de funk- ties van de schakelingen overzien, men weet het hoe en waarom van bepaalde schakelingen Men kan in blokken, in modules denken en bijvoorbeeld vast stellen, dat door de ene module met de andere te verbinden, men bijvoorbeeld een eenvoudige tuner krijgt, of een ver sterker. Dat kun je natuurlijk ook met een experimenteerdoos, waarbij de schema's kompleet zijn bijgeleverd, zonder enige scholing, maar dan weet je niet. waaróm je iets aan het doen bent KURSISTENDAG Na de 24e les (waarin via de TV wordt uitgelegd hoe TV werkt), komen alle kursisten bijeen op een kursistendag, die waarschijnlijk in het Evaluon in Eindhoven zal worden gehouden Daar zullen voordrachten worden gehouden, verschillende nieuwe elektronische ontwikkelingen zullen door het bedrijfs leven worden getoond en men kan met elkaar over de elektronica praten en diskussiëren. Dit wordt allemaal gefilmd en als 25e (extra) les via Teleac uitge zonden. DOE-HET-ZELVER Zijn er plannen voor een vervolg- kursus? Herman Steeneken weet het niet, maar voorlopig denkt hij méér aan zijn boot, die hij wil afbouwen en waar hij eigenlijk te weinig tijd voor heeft, onder meer door de TV- kursus. Want de heer Steeneken is een enthousiaste doe-het-zelver, die naast het vele bureau- computer- en research-werk in zijn vrije tijd graag zijn handen gebruikt en uren bezig kan zijn met bijvoorbeeld het veran deren en opnieuw inrichten van zijn huis in de wijk Rozendaal. Die boot is een nieuw projekt. Het is voor hem pure ontspanning en er komt bijna geen elektronica aan te pas. Mis schien dat déór een kursus in zit: praktische wenken voor de doe-het zeiver. Herman Steeneken zou daar - al improviserend - eveneens gemak kelijk 24 lessen mee kunnen volpra- ten. Bert Vos moet je verdriet verbijten voor het overige vertaalde nummers uit het Engels en het Frans. Nummers, door Cox zelf vertaald. Zoals ,,Une belle Histoire" van Michel Fugain de titel „Een mooi verhaal" kreeg werd George Brassens lied „Légende de la nonne" door Cox werd vertaald in „Allemaal zijn we kapitalisten" Verder Azna- vour's „The old Fashioned way" (Dans op die ouwe manier) en „A la santé 'd hier" van Joe Dassin (Die goeie ouwe tijd). Jim Croce is eveneens ver tegenwoordigd met ..Alabama Rain" („Samen op de Charloise lagedijk"). Deze nieuwe elpee van Gerard Cox is niet slecht Dat is ook voor een deel te danken aan de zorgvuldigheid, waarmee de arrangementen werden gemaakt en uitgevoerd door Rogier van Otterloo. Dick Bakker en Hugh den Ouden CBS heeft in de loop der J jaren een bijzonder goede traditie op gebouwd ten aanzien van de artiesten die onder haar label werken Je hoort aan elpee's als van Cox, Rogier vanj Otterloo, Thijs van Leer en Louis van Dijk. dat zorgvuldig te werk is gegaan om een zo goed mogelijk produkt te kunnen leveren. Een prima produktie met een gevarieerd reprtoire. ge- zongen door een cabaretier, die uit-1 eindelijk toch gekozen blijkt te hebben voor het (betere) Nederlandse luister- j lied Uitgebracht door CBS op CBS nr. 81629. Bert Vos

Leusder Krant | 1976 | | pagina 11