,Als wij schoenmakers ingeschreven hebben,dan (unnen wij geen bankwerkers leveren" PJGU genoot van vlotte comedie Uitstekend debuut „De Treecksangh" vxinKooy IIREKTEUR GEWESTELIJK ARBEIDSBURO T. G. VAN DE BUNT: In bepaalde gevallen staan we machteloos" „Iemand die wil werken, vindt beslist weer werk" Werkeloosheids cijfer laag in deze regio Ontspannings avond ABTB LeiüteToyota-KJanterbtj UGuT „DE GROTE VERSIERDER" KNELPUNT UITZICHTLOOS? TWEE COMPONENTEN GESCHAKEERD VAKATUREBANK LEUSDER KRANT - INTERVIEW DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 13 /197| dire? Ve e ra and- n st) 'erp i 5(K tlt 6 spas e na 200 lieut •or ilbaa AMERSFOORT - Een verhelderend esprek met de heer T. G. van de lunt. direkteur van het Gewestelijk rbeidsburo, over de werkloosheid de regio. Een prettig gesprek ook. indanks de ernst van het nderwerp: gelukkig blijkt de werk- josheid in de regio enorm mee te allen. Graag willen wij onze vraagstelling Iter de werkloosheid toespitsen op imersfoort en Leusden, maar omdat sprake is van een regionaal ar- «Idsburo blijkt het moeilijk om de ilaatselijke aspekten er uit te halen. Eind oktober 1976 waren er In deze ,-regio 927 mannen en 468 vrouwen werkloos. Dat zijn bijna 1400 werklo den in het totaal. Nu zegt dit cijfer op zichzelf ten opzichte van de 200.000 ^(werklozen in ons land niet zoveel. Een veel beter beeld geeft het uit drukken in percentages. In onze regio was in oktober 1976 2,1% van de manlijke afhankelijke beroepsbe volking zonder werk. In de provincie Utrecht was dat 2,7%, en in het gehele land: 5,1%. Onze regio ligt dus, héél ruim onder het landelijke cijfer. Bovendien komen er in onze regio gerege'd nieuwe vakatures binnen. Er zijn 1057 vakatures voor mannen en 372 vakatures voor vrouwen. Met die vakatures staat het als volgt: 2,4% in onze regio, tegen 1,8% in de provincie Utrecht en 1,4% over het gehele land. I Hoe is het mogelijk, dat er zo veel «vakatures zijn, terwijl er ook zoveel (■werklozen zijn? Dat komt, omdat de Bwerklozen niet tegen de vakatures kun- worden uitgewisseld. Regelmatig ■vt&en de bedrijven aan de heer Van de jAw/ hoe het mogelijk is, dat zij, met 100.000 werklozen in ons land, g'een boekhouder, timmerman of metselaar tonnen aantrekken. Tegelijkertijd met let aantal werklozen is er in bepaalde jeroepsgroeperingen geen aanbod ,Er is bijvoorbeeld een grote vraag geregistreerd", aldus de heer Van de Bunt. ..voor ongeschoolde fabrieksar beiders Daarvoor hebben we geen aanbod, dat voldoet aan de selektie- normen van het bedrijfsleven Dat zijn relatieve normen, die steeds meer de aandacht gaan trekken. Ik ontken niet het recht van een bedrijf om normen te stellen. Maar als die norm de leeftijd is, dan mag ik daar wèl eens vraagtekens bij zetten. Leeftijd op zich zou namelijk geen allesbepalende plaatsingsbe- lemmerende faktor mogen zijn. Het gaat niet op voor het gehele be drijfsleven. Er zijn ook bedrijven, die zeggen: als het een man is met de kwa liteiten, die wij nodig hebben, kan ons zijn leeftijd niet schelen Er worden hier regelmatig mensen van 60 jaar her plaatst. Ik pleit er graag voor, dat be drijven de normen wat soepeler stellen Ik pleit er niet voor, dat èlle bedrijven hun normen zonder meer uitbreiden tot 60 jaar" „Bent u van mening, dat in deze kwestie financiële faktoren een rol spelen? Aan oudere mensen moet men hogere salarissen betalen". Heer Van de Bunt: Misschien spelen financiële aspekten een rol Pensioenaspekten eveneens. Maar ik vind dan, dat het pensioenfonds niet goed in elkaar zit: daardoor stel je je positie op de arbeidsmarkt wat zwak ker". „Wat is in Amersfoort het wezen lijke knelpunt tussen werkloosheid en vakatures?" ,,Het probleem in de regio Amersfoort is niet kwantitatief, maar kwalitatief Vraag en aanbod passen in grote trekken niet op elkaar. Er worden heel veel sekretaressen en typistes ge vraagd, en er worden veel vertegen woordigers aangeboden" „Zijn er mogelijkheden tot om scholing van deze mensen?" ,,De laatste jaren is omscholing in derdaad een instrument geworden, dat we kunnen hanteren In 1976 hebben wij 231 personen de gelegen heid gegeven om een studie te volgen Tegen dames, die graag naar kantoor wilden, konden we zeggen: haalt u op onze kosten een steno-typ-diploma Ook hebben we mensen laten studeren voor het praktijkdiploma boekhoycle.n. voor inrichtingskok, dieetkok, leraar, godsdienstleraar, makelaar Daarnaast kennen we allerlei financiële re gelingen. Wanneer een man een hoog loon verdiend heeft, en hij gaat minder verdienen, dan passen we in bepaalde gevallen bij. Dit gebeurde in 1976 in verscheidene gevallen. Ook kunnen we in zulke gevallen voor de werkgever bij passen. Dit gebeurde eveneens Voor gehandicapte mensen nemen we 60% van de loonkosten voor onze rekening Een aantal gehandicapten hielpen we aan een baan. In bepaalde gevallen staan we machteloos. Is een vertegen woordiger eenmaal in de 50 jaar. dan zijn z'n omscholings- en/of herplaat singskansen zeer gering. Wij scholen om vanuit het arbeidsmarktcriterium Wij willen zekerheid hebben, dat de man ook een baan zal kunnen vinden Als de man 50 jaar is, en hij is geschikt, dan helpen wij ook" „Is de situatie voor een bepaalde categorie werklozen uitzichtloos? Zijn er veel tragische gevallen?" Heer Van de Bunt .,De motivatie speelt in ons werk een heel belangrijke rol. Als iemand snel bij de pakken néér- zit, is het moeilijk Iemand die wil werken vindt op een gegeven moment beslist werk. Bij de arbeidsmotivatie ga ik er van uit, dat de man zich wat ruim opstelt. Het nieuwe werk kan nooit een spiegelbeeld zijn van wat de man heeft gehad. Sommige funkties zijn uniek voor dit of dat bedrijf. Bij de vleeswaren- fabriek Noack worden mensen ontsla gen. Nu is er in de regio nog maar één andere vleeswarenfabriek. In zo'n geval moet een vleesverkleiner zich ruim opstellen, namelijk als produktieman. „Is de werkloosheid in de regio stijgende, dalende of stabiel?" ,,Als we spreken over 1400 werklozen in Amersfoort in de maand oktober 1976, en als we dan de volgende maand spreken over 1450 werklozen, dan betekent dat niet 1400 werklozen uit de vorige maand plus 50 nieuwe werklozen. De samenstelling van het aanbod wijzigt zich dagelijks in sterke mate. Gemiddeld worden er per week 176 nieuwe werklozen inge schreven, maar week in week uit worden er ook weer 175 uitgeschreven. T. G. van de Bunt, directeur van het Gewestelijk Arbeidsburo in Amersfoort. Bij elkaar waren er^ik 7000 werklozen ingeschreven, en datzelfde aantal is ook weer uitgeschreven". ,,ls er In de regio sprake van een categorie mensen, die hun hele ver dere leven werkloos zullen blijven". ,,De werkloosheid in Amersfoort be staat uit twee componenten Eén component, die dóórstroomt. Eén component, die héél lange tijd werkloos is. Die laatste component bestaat uit een kern, en alles wat daar omheen zit. Er is een bepaalde kern van werklozen, die door strukturele ontwikkelingen in onze maatschappij werkloos zijn ge worden. en die met heel veel moeite er misschien in zullen slagen weer passend werk te vinden. Die kern is vrij klein in Amersfoort, in tegenstelling tot andere regio's." „Uit wat voor mensen bestaa't die kern? Welke zijn hun hinderpalen om passend werk te vinden?" „Het zijn bijvoorbeeld mensen die hun oudere leeftijd en hun gezondheid tegen hebben Mensen met een geringe opleiding. Mensen op oudere leeftijd met een zeer wisselend ar beidsverleden. Mensen op oudere leef tijd met een hoog niveau van beroep; ik denk aan de oudere direkteur. de ou dere procuratiehouder. Bij elke sluiting of fusie kwamen een aantal van die ge vallen naar voren, die geen enkele nieuwe werkkring meer. konden vinden". „Wat verstaat u onder passende arbeid? En is het zó, dat a ls een werk loze drie keer een hem aangeboden baan heeft geweigerd, u hem van verdere bemiddeling uwerzijds uit sluit?" „Passende arbeid is e;en moeilijk be grip. In de wet staat, dat een werkloze verplicht is de hem aangeboden, pas sende arbeid te aanvaarden. De eerste maal kan het raak zijn Doet de man het niet. dan zoeken wij verder voor hem. Wij bemoeien ons niet met de konse- kwenties, die van een dergelijke weigering het gevolg kunnen zijn, zoals het stopzetten of verlaten van de even tuele werkloosheidsuitkering Wij wor den wel eens geconfronteerd met ver halen over de werklozen, die je reinste borrelpraat zijn. Er .zijn in de regio in derdaad bedrijven die orders aan hun neus voorbij moeten laten gaan, omdat ze er de mensen niet voor hebben. Maar het is zo ik noem maar een wille keurig voorbeeld - als wij schoenmakers ingeschreven hebben, dan kunnen wij geen bankwerkers leve- Kunt u een typering geven van de werkgelegenheid in de regio?" „In deze omgeving zijn we erg blij, dat de werkgelegenheid enorm ge schakeerd is Je kunt geen tak opnoej- men of je vindt 'm in de regio Eemlancf Door de grote schakering krijg je. dat er compensaties optreden. In de dienstensector heeft de con junctuur nauwelijks invloed. We blijven behoefte houden aan bejaar dentehuizen. ziekenhuizen, verzeke ringsmaatschappijen. transportdiens ten, ongeacht de ontwikkeling van de algemene bedrijvigheid Tenslotte speelt een niet geringe rol. dat we in de regio Eemland geen mammoetbedrijven kennen. Daardoor kunnen tegenslagen hier ook niet zulke grote tegenslagen zijn. We zijn contenl met het werkgelegenheidsbeleid, dat een gemeente als Leusden voert. Leusden is erg selektief in het toelaten van bedrijven, waarop de conjunctuur geen invloed heeft. Bednjven ook, waar van de kwaliteit in overeenstemming is met de kwaliteit van de bevolking. Wij zijn blij met vestigingen, waar mogelijk heden ontstaan voor part-time krachten. Part-timewerk is werk. waar-, aan grote behoefte bestaat. De partti-, mer, die een baan zoekt, behoort mei tot de werklozen Het aanbod part timers overtreft de vraag vele maler^ Eind oktober boden zich 235 dames er 32 mannen aan als part-timers. En aantal geeft nog niet eens werkelijke aantal belangstellenden aan? Het zijn alleen zij, die de moeite hebbetf genomen, om zich te laten registreren f „Hebt u als regio Eemland nog be paalde maatregelen ontwikkeld?" „Als één der eersten in den lande zijn wij begonnen met vakaturebanken.. ledereen, die dat wil, kan daarin gras'-' duinen Daar bestaat enorme belang- stelling voor Ook bij Vroom en Drees- man hebben we een dependance. Dié vakaturebanken waren een schot in dë roos. Die service gaan we ook bieden aan de bedrijven. Een bedrijf kan binnenkort bij ons binnenkomen met een vakature onder de armen, en dan speuren in onze sollicitantenbank Daarin zijn opr f genomen alle bij ons bekende werk- A zoekenden, die desgevraagd akkoord gingen met hun opname, anoniem. Wij hopen, dat veel bedrijven naar ons toe zullen komen om te zien hóe het staat met de aanbodzijde van de ar beidsmarkt. We hebben het gevoel, dat de sollicitantenbank resultaten zal af werpen Als de bedrijven de aan bodzijde zien, zijn ze misschien bereid water in de wijn te dóén. en met deze-of die kandidaat eens een praatje te ma ken. We hopen nog dit jaar met de sollici tantenbank te starten De voorbereidin gen daartoe zullen we nog vanmiddag afronden". ANCO MALI gehore zou worden gebracht, te weten twee liederen van Rathbone en Schubert, een gedeelte uit de Jahreszeiten van Haydn en operamuziek van Donnizetti Nadat er wat gelachen was om het komische feit, dat de dirigent op een tafel moest klimmen om zijn koor te leiden, kon men in de overvolle zaal een speld horen vallen Iedereen luis terde vol aandacht naar de zangkunst die ,,De Treecksangh" onder piano begeleiding van mevrouw B W Pedde- mors ten gehore bracht. Het was een lust voor het oor Een waarachtige preyatie die geleverd werd ondanks dat het koor niet eens één jaar bestond. Bovendien een prestatie, omdat de situatie, waarin de 74 debuterende zangers zich bevonden, niet bepaald ideaal te noemen was. Dat gegeven be nadrukte slechts de kwaliteit van het koor. Aan het einde van de uitvoering kreeg het gezelschap dan ook een da verend applaus van het veelal uit fa milieleden en vrienden bestaand pu bliek. In de zeer nabije toekomst zal de Treecksangh nog twee uitvoeringen ge ven. Op woensdag 1 december wordt door de ziekenomroep van Lisidunahof een opname gemaakt, die met Kerstmis wordt uitgezonden. Op 15 december zal er voor de be woners van Lisidunahof een afscheids concert gegeven worden, aangezien het koor van repetitieruimte gaat verande ren. Bijna een jaar lang heeft ,,De Treecksangh" van de ontspanningszaal van Lisidunahof gebruik mogen maken om te repeteren. Vanaf 5 januari hoopt men in het dan herboren Ros Beyaart de zangstudies voort te zetten. LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 2 december, vanavond dus, houdt de ABTB een ontspanningsavond in het jongerencentrum ,,de Til". Dezeavond worden eerst enige dia's van het Oogst- dankfeest vertoond, waarna er een dia quiz zal worden gehouden met als titel Wat-waar-hoe' Diverse punten van de gemeente worden hierbij getoond en uiteraard worden hierover vragen gesteld. De avond zal verder gevuld worden met diverse gezelschapspelen zoals bingo, sjoelen, kaarten enz De aanvang is om 20.00 uur en zoals ieder jaar zijn er weer diverse prijzen in de wacht te slepen. LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag 20 november, tijdens het feestgebeuren rondom de opening van de boerderijen, vond in de Hakhorst om kwart voor acht 's avonds een belangrijk gebeuren voor Leusden plaats. Namelijk het de buut van het groot gemengd toonkunst koor ,,De Treecksangh" Enige weken tevoren waren de heren H Dickhoff en H. v d Wiel bijde heer L M. de Haas, voorzitter van het koor, met het verzoek gekomen om op muzi kale wijze een steentje bij te dragen aan de feestelijkheden. Tot 20 november repeteerde het koor dan ook met extra veel inzet De avond werd geopend door de heer L. M. de Haas, die na zijn welkomst woord deze avond als een historische kenschetste, niet alleen vanwege de in gebruikneming van de gerestaureerde boerderijen, echter ook omdat het Leusdens gemengd koor ,.De Treeck sangh" voor het eerst naar buiten zou optreden. De spreker sprak ook woor den van waardering tot de heren Dik- hoff en v d Wiel, die de organisatie in handen hadden Hierna gaf hij het woord aan de di rigent van het koor, de heer J van Spaendonck. Deze lichtte in enkele bewoordingen de muziek toe die ten LEUSDEN - Het was een bijzonder geslaagde avond voor de Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht. Za terdag 27 november hielden ze hun jaarfeest in café-restaurantDe Mof", en het vele publiek dat was toege stroomd, kon naar hartelust lachen Nadat Hans van Loenen het openings woord had gesproken, en Betsy van de Lagemaat het jaarverslag had voor gelezen. brandde de comedie los. ,,De grote versierder' een blijspel in vier bedrijven naar een vertaling van C. Scheltema. Al dadelijk, toen Arie Verweij, als chef de buro Van Hasselt, het toneel op kwam begon het erin te zitten, dat het een avondje vlot toneel zou worden Hij had de bolhoed nonchalant schuin op het achterhoofd, en hij liet het zich als chef welwillend aanleunen, dat de oude kantoorjuffrouw Smit het jonge meisje Frida jonker inwijdde in de hiërarchische kantoorgeheimen. Mieke van 't Hof maakte van juffrouw Smit een zeer reële buroliste, die al jaren in het vak meeliep, en het klappen van de zweep kende. Zij overdreef de status van wat men vroeger noemde „oude vrijster niet, en had er geluk kig ook geen pruik met een knotje bij opgezet Wanneer juffrouw Smit een tele foontje binnenkrijgt, dat haar nichtje Doortje Buitink de vorige avond is lastig gevallen en aangerand, komende verwikkelingen langzaam maar zeker op gang Doortje, aanvaardbaar ge speeld door Eveline Willigenburg. meent de prokuratiehouder van het kantoor. Van de Brink, te herkennen als de kleine man met de snor en de don kere bril, die haar aanrandde Rien de Greef speelde de rol van de aan zijn facturen verknochte, wat saaie boekhouder, die zijn vaste plaats op kantoor heeft als een onmisbaar meubelstuk, met hem gepaste aanvan kelijke onopvallendheid. Wanneer jong ste bediende Harry Hofman en het meisje Frida, die een transistor heb ben meegebracht en een nummertje dansen en vrijen weggeven, de oppas sende Van de Brink bij de aandeel houdster mevrouw Coenen in moeilijk heden brengen, is er al een voorproefje van de afwijzende houding, die het gehele kantoor tegen Van de Brink als verdachte van de aanranding zal gaan aannemen Een speler als Frans Lager- weij die lekker losjes de rol van jongste bediende op het toneel zette, had het nadeel, dat hij moeilijk te verstaan was Hij praatte over het algemeen te veel binnensmonds, maar dat maakte hij goed door zijn luchthartige manier van doen De rol van mevrouw Coenen, die voor rekening van Henny Lagerweij-de Lan ge kwam, was niet altijd even over tuigend misschien Het de scène be heersende van een aandeelhoudster kon best wat meer uit de verf komen door breder gebaren, en haute couture kle ding, die haar positie zou kunneo il lustreren. Hoe het ook zij, het kantoor leven werd door haar met stringente voorschriften aan knellende banden ge legd Maar wie breekt daar als een Don Juan doorheen? De duffe Van de Brink die plotseling als grote versierder door de vrouwen geadoreerd wordtMet veerkrachtige tred komt hij de afde ling op om zijn fanpost door te kijken. Juffrouw Smit zet bloemen op zijn buro, en verschijnt in minijupe op kantoor Het meisje Frida komt hem bonbons aanbieden. Mevrouw Coenen ontbiedt hem op haar kamer, waar het haard vuur brandt en de wijn klaar staat Het wordt een dolle boel. Misschien hier en daar wel iets te uitgelaten ge speeld, maar dat is eigenlijk niet erg, want waarom zul je het op de planken staan zo dodelijk serieus nemen. En het stuk leende er zich uitstekend voor Een prachtig gek stukje toneel was ook het ballonnetje opblazen door Rien de Greef en Arie Verwey. De onafwendbare anti-climax komt als Doortje een andere man met snor herkent als de aanrander, en Van de Brink alles in het werk stelt om zijn rol van sex-baron te handhaven De rolvastheid liet in de twee be- drijven na de pauze wel het een en ander te wensen over, en de souffleur Wiepko Mulder stond te zichtbaar op gesteld achter het raam, en was té duidelijk te horen. De regie van Wil Hemeltjen-Aalbers droeg veel bij aan een vrije, ongedwongen vertolking. Het nieuwe dekor, de grime en de geluids techniek deden daar hun eigen aandeel bij. Vrijdag 3 december om 19.30 uur kunt u ..Degroteversierde^'nogmaals op de planken zien ter gelegenheid van de tweede avond van het jaarfeest. Op die avond is er na afloop, dansen Mijn naam is Guus Oele ik woon aan de Madoerastraat Op nummer 45. Lekker bij pa en moe thuis, Makkelijk als je nog leert. Ik doe de H.T.S., bouwkunde. Man wat heb ik het druk. kerken en nog eens werken. Gelukkig heb ik een auto. Zo'n duizendje van Toyota. Mooi zuinig. En hij brengt me overal. Voel me echt een vrije vogel. !s Zomers zit ik op de Randmeren, Heb ik een bootje liggen. Zeilen ben 'k gek van. En goeie jazz en lekker eten. Een een pilsje, En mooie auto's. Gebr. Van Kooij, Balladelaan 208 Amersfoort Tel.033-26844 Tevens jonge gebruikte auto's, ^^^NWB^jekeurdei^oorzienvai^OW^^arantiebewij^^^ Tableau de la troupe, die de PJGU-ledeu vermaakte

Leusder Krant | 1976 | | pagina 13