7j Mensen hebben mensen nodig" Kastor j. ter bekke 25 jaar priester AMIVEDI Burgerlijke stand Gemeente Leusden LEUSDER KRANT - KERK EN WERELD DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 15 LEUSDEN Over het feit, dat de Leusdense parochie op zondag 12 december het vijfentwintig jarig priesterjubileum van Pastor J. Ter Bekke gaat vieren, zegt de jubilaris zelf het volgende, „Feestvieren is altijd goed, als je dat kunt, als er een aanleiding toe is. En als zo'n feest dan ook nog kan bijdragen tot een stukje binding, een stukje parochiegemeenschap zijn, dan ben ik daar helemaal vóór." bij: GPCJ - Utrecht, Korte Berg straat 9, Amersfoort, telefoon 12639. PROTESTANTS SOCIAAL CENTRUM Het ministerie van CRM heeft in verband met de bezuinigingen een vaka- turestop voor het maatschappelijk werk ingesteld Hierdoor kan het Protestants Sociaal Centrum geen maatschappelijk werkers in dienst nemen De wachtlijs ten worden groter. De hulp kan niet steeds direkt worden geboden. Er zal 'n nadere urgentiebepaling komen. Bij vertrek van medewerkers kan geen vervanging plaatsvinden, laat staan uitbreiding. Mr J. Fokkens vraagt alle Leusdenaren om begrip voor deze si tuatie LEUSDEN - Op donderdag 16 de cember a s hoopt D V. Drs. J. Heek. uit Groenekan, voor de afdeling van de Geref. Bond te Leusden, in het Jeugd- gebouw aan de Ooievaarshorsterweg een lezing te houden over. ,,De grote waarde van Christus' geboorte voor deze tijd" Aanvang 8 uur. Iedereen is hartelijk welkom SOS UTRECHT Indien u zich met problemen van geestelijke aard of sociale geaardheid urgent tot een telefonische hulpdienst wilt wenden, dan kan dit. Onlangs is de Stichting Telefonische Hulpdienst SOS Utrecht, postbus 2345, opgericht. Het telefoonnummer is 030-943344. Kerkdiensten ACHTERVELD Ned Herv. Kerk zondag 5 decem ber aanvang 09.00 uur: Ds. Brum- melen uit Huizen R.K. Kerk zaterdag 4 december aanvang 19.00 uur H. Mis; zon dag 5 december 08.30 uur H. Mis, aanvang 10.30 uur Hoog Mis. LEUSDEN/CENTRUM N.H K Lisidunahof 2 dec., 19.00 u ds W. Willemse. Marcuskerk: 5 dec 9 00 u.: ds Kooman, Herv 10.30 u. ds. Kel der. Ger., m m v. de Cantorij; 19.00 u ds. Weernekers, Ger./ Herv R K.K 4 dec 19.00 u 5 dec 8 00 u 9.30 u Hoogmis; 11.00 u.; 18 30 u Lof. LEUSDEN - Geboren: 22 nov Ar thur William Prospère, z.v A. W. P. van der Woude en C. A. de Rijk, Heggerank 14 Overleden: 19 nov Marinus Emma- rikus van de Wall, oud 93 jaar; 22 nov Henri Frederik Keetell, oud 66 jaar, wonende te Amersfoort; 23 nov. Hermanus van Raam, oud 98 jaar, UTRECHT - Overleden: 8 nov. Pie- ter Faas Immerzeel, oud 66 jaar. Gehuwd: 18 nov. A Overvest en W. van Loenen. 19 nov. P. Dijkstra en M Terpstra. Ondertrouwd te Leusden: 17 nov Benjamin Oskam, wonende te Harme ien. Reijerscop 26A en Gerritje Rui ter, wonende te Leusden, Trekerweg5. ACHTERVELD - Bij Amivedi, tel. 03425-1554 is opgegeven als: Vermist: 24-11. Lapjeskat, oud 4 mnd zwart kopje, linkeroog zwart plekje. 26-11: Zwarte Labrador, halsband met ïjzerenketting, weggelopen in de Lang straat in Amersfoort. Gevonden: Donker cyperse kat, witte bef en po ten, linker voorpoot met grijze vlek, oud ongeveer 1 jaar. VERMIST Sinds 27-11 Seal point siamees, 1 jaar, wit, vlooienbandje (Sara). Sinds 27-11. Beige/witte Teutobur- ger geit, naam Jaspenen. Tel. 43792. LEUSDEN/ZUID N.H K Dorpskerk 5 dec., 10 00 u ds Weernekers, Herv.; 18 30 u.: ds L Roetman, Ermelo, Herv. (G B R K.K. Huize Don Bosco 4 dec 19 15 u.. 5 dec. 10.00 u.- Hoog mis; 11.30 u. Dat is wat kardinaal Alfrink mij heeft aangereikt. Ook mij ligt het polarisatie model niet. Ik voel meer voor de harmonie." „En hoe staat u tegenover een zéér gemêleerde parochie als Leusden?" „Ik vind het hier een heel boeiende gemeenschap, wat zit in de sa menstelling van de parochie. Waar ik erg blij om ben, is dat de mensen hier gelukïag wonen. De mensen wonen graag in Leusden Ook ervaar je, dat er m deze gemeen schap veel capabele mensen zitten, ca pabel voor de overgang van clericale kerk naar kerk, waarin alle gelovigen zich mede- verantwoordelijk weten voor de gang van zaken in de parochie gemeenschap. Veel mensen hier zijn ertoe bereid om de weg daarnaar te zoeken. Dat is voor mij één van de mo tieven geweest om naar Leusden te ko men. Ik ben verheugd, dat ik dat stuk ontwikkeling mag meemaken. Ik moet niet pessimistisch tegen de dingen aanzien. Er loopt natuurlijk veel fout, ook in een parochie. Maar altijd zijn er in zo'n gemeenschap geweldige mensen. Dat is toch een stukje savoir vivre. Wat ik wezenlijk vind is, dat men el kaar regelmatig ontmoet rond de Eu charistie, rond de liturgie. Ik vind het een enorm stuk verantwoordelijkheid, dat ik elk weekend de kans krijg om zo'n dertienhonderd mensen te berei ken. Die mensen moeten niet tevergeefs komen. De bron blijkt wel nodig om wat te kunnen betekenen voor andere men sen. Dat is de zending: Ga heen in vrede. Eén van de belangrijke taken van de verkondiging is, dat mensen mensen nodig hebben, en zich moeten inzetten voor de ander. Het gaat bij de ont- staansvoorwaarden voor een gemeen schap om de, aarzel om het woord te noemen, caritas. Alle woorden zijn te genwoordig besmet. In Leusden gebeuren enorm veel goede dingen. Zo'n Zonnebloem vind ik een heel volwaardige klub voor mensen in meer of mindere nood. Ik vind het altijd nog wel een damesklub. Daar zouden toch ook een paar mannen in moeten zitten!" „Inderdaad. De werkzaamheden moeten meer over mannen en vrouwen verdeeld raken. Nu de vrouw meer en meer gaat méédenken over strukturen, kan zij zich voor veel zaken gaan inzet ten. Ook de mannen kunnen zich gaan bezighouden met sectoren die tot nu toe voor hen taboe waren. Ik vind, dat in de kerk de mannen te veel aan het woord zijn geweest." „In ons kerkbestuur zitten twee da mes. In Vleuten is een zuster, die met toestemming van de bisschop, pastoraal werk verricht. Zij predikt, en doet dat niet slecht. Als we tot een parochieraad zullen komen zie ik daarin de vrouwen ook hun eigen plaats innemen. De ont wikkeling wijst zeker in die richting. Tot slot wil ik nog iets zeggen over het feit, dat wij met ons tweeën werken. Wij doen dat zeer collegiaal, pastor Lieberom en ik, ieder met een duidelijk stuk eigen verantwoordelijkheid. Dat vind ik een winst dat je niet naast elkaar staat als pastoor en kapelaan Typerend voor pastor ter Bekke is, dat ons gesprek over zijn pries terjubileum steeds in algemene termen is gevoerd, en dat hij geen moment de noodzaak heeft gevoeld zijn eigen le vensloop bij dit jubileum te betrekken. De kerk, de parochiegemeenschap, zijn gedachtenwereld, zijn wijze van geloven draagt hij uit En vormen deze niet in wezen de enig belangrijke weer slag van de vorming in zijn persoonlijke leven?. Anko Mali groep Leusden, kwam op 15 november voor het eerst bijeen Drs H. Zeld'en- rust sprak over de bijbelse kernbegrip pen vrede, gerechtigheid, verzoening Voor de vier volgende bijeenkomsten werden als onderwerpen gekozen het oorlogsvraagstuk, de revolutie, de ge weldloze weerbaarheid en de verhouding kerk en staat De eerstvolgende bijeen komst, waarbij elke belangstellende van harte welkom is, vindt plaats op maan dag 13 december om 20.00 uur in de Marcuskerk te Leusden/centrum KERSTFEEST ZONDAGSSCHOOL LEUSDEN/ZUID In de week van 12 tot 19 december komt de leiding van de zondagsschool Leusden/zuid bij alle inwoners van Leusden/zuid aan de deur om een bij drage te vragen voor het Kerstfeest van de kinderen, die de zondagsschool bezoeken. Willen de mensen, die mee willen doen met de rondgang door de gemeente zich melden bij mevrouw M van Kooten, Maanweg 10, telefoon 40907 Het feest wordt op Eerste Kerst dag 's middags om 16.00 uur met de kinderen gevierd in de Dorpskerk aan de Arnhemseweg. KERSTWIJDING NCVB LEUSDEN/ZUID De Nederlandse Christen Vrouwen Bond Leusden/zuid zal op maandag avond 13 december haar kerstwijding houden in de Dorpskerk aan de Arn hemseweg. Aanvang 20.00 uur. Mede werking wordt verleend door het Chris telijk Gemengd Koor „Kunst Veredelt". KERKERAAD GEREFORMEERDE KERK De eerstvolgende vergadering van de Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk Leusden is op dinsdag 7 decem ber om 19.45 uur in de Marcuskerk in Leusden/centrum ONDERZOEK NAAR DOELMATIGHF1D Het ministerie van CRM stelt een onderzoek in bij enkele organisaties voor jeugd- en jongerenwerk Ook het gereformeerde jeugdwerk valt hier onder Het gaat er om om te zien of de doelen, die de organisaties zich stellen, worden bereikt en of de inzet van mensen en middelen wel zo doel matig mogelijk is. Om de plaatselijke organisaties hiermee te helpen heeft de organisatie der LCGJ een tweetal brochures uitgegeven: „Jeugdwerk, overheid en samenleving" en „Jeugd werk onder de loupe". Te bestellen Dat het zó ver ging, als wordt be weerd, dat de pastoor elk jaar kwam vragen of er al weer een kind op stapel stond, dat behoort net zo tot het rijk der fabelen als de story dat de pastoor aan bood om daar zelf zijn medewerking bij te willen verlenen. Dat jongeren zich in die bewegingen in en rond de kerk, Youth for Christ, Jesus Movement en hoe ze nog meer mogen heten, wel thuis voelen is niet zo verwonderlijk. Het is trouwens een hoopvol teken. Maar elke beweging wordt op een bepaald ogenblik gestruk- tureerd Daarmee wil ik niet onder schatten de waarde van een beweging. Die geeft voor een tijd lang inspiratie. Het blijft uiteindelijk een voortdurend zoeken naar andere dimensies." „Is het niet zó, dat elke beweging wordt opgezet vanuit geloof en idealen. En dat elke beweging, naarmate de tijd verstrijkt, wordt voortgezet en overge nomen door volgelingen, aan wie de basis van dat geloof en van die idealen niet meer duidelijk voor ogen staat. Elke beweging heeft bij de aanvang reeds de tendens in zich om later te verworden." Mana schenkt mij een tweede kopje koffie in. Ze geeft de pastor er geen, want ze kent zijn gewoonte om maar één kopje koffie te drinken. Maar dit keer heeft ze het mis: hij schuift voor de tweede maal het kopje bij. Toen de pastor er nog niet was heb ik van de gelegenheid gebruik gemaakt om bij Maria te informeren naar pastor Kitselaars huishoudster mejuffrouw A. Fontein. Zij werkt nu bij een pastor in Kilder bij Doetinchem. „Door wie bent u tot priester gewijd?" KARDINAAL ALFRINK „Ik ben de eerste wijdeling geweest van Kardinaal Alfrink, maar collega's zeggen, dat er na die tijd veel betere edities zijn uitgekomen. Ik heb altijd zeer goede ervaringen gehad met de kardinaal. Hij was de juiste man op de juiste plaats. Hij was niet zo progressief als 'm in de schoenen wordt geschoven. Met wat een geduld en wijsheid die man alle rimram over zich heen heeft laten komen..! Hij heeft mensen een stuk vrijheid gegund, en laten zien dat kerk iets anders is dan alleen maar strukturen. In „Boer en tuinder" schreef ik, dat ik het gevoel had dat Kardinaal Alfrink omdat hij in de eerste plaats exegeet was, aan een tekst in Handelingen zijn opvattingen ontleende: de profeet Ga- maliël zegt daar als het van God is, dan blijft het wel, als het niet van God is, dan verdwijnt het wel." Pastor ter bekke staat op, en slaat de heilige schrift er op na. „Als ik dominee was, zou ik u meteen het nummer van het hoofdstuk en de verzen kunnen noemen. Gelukkig heeft mijn Bijbel trefwoorden. Wacht even. Gamaliel. Ja, daar heb ik het: hoofdstuk 5 de verzen 21 tot en met 42. Hier is de tekst van vers 38: „Gaat deze opzet van mensen uit, dan zal het op niets uitlopen. Gaat het echter van God uit. dan zult gij het met uiteen kunnen slaan. Anders zou misschien blijken, dat ge tegen God in gezet zijt." Profeten zijn ook nooit mensen ge weest, die zeiden: „Hiep, hiep hoera, zó is het." Ze waren wel altijd lastig, en overdrijven konden ze ook. Het is een wezenlijke taak om de kerk bijeen te houden. Terwille van een soort eenheid moet je bepaalde dingen, als je die anders zou willen, gewoon laten. spreekt over de kerk. Dedoelt het insti tuut. Maar het is eigenlijk de beweging rond Jezus van iNazareth. Toen Jezus stierf was er niets geregeld. Maar de kerk heeft zich vrij snel aangepast naar de wetten en de hiërarchische orga nisatie van het Romeinse Rijk. heeft zich vrij snel geïnstitutionaliseerd. En, als ik dat meteen even te berde mag brengen: onze multinationals hebben dit systeem weer van de kerk af gekeken Dr. F. van Gennep herleidt in zijn boek „Mensen hebben mensen nodig" van uit de Heilige Schrift de kerk weer tot zijn oorsprong: Jezus is begonnen met mensen te helpen." „Kun je het niet zó zeggen, dat de kerk eindelijk weer in beweging is ge komen?" „Het is de vraag wat er van die bewe ging stand blijft houden, maar dat mer ken we wel. NIEUWS UIT DE LEUSDENSE KERKEN leerhuis Het leerhuis in Leusden, dat werd ge armd door de Interkerkelijke Vredes- \Ve zitten in de ruime kamer van de jstorie, waar Pastor de verwarming teft opgestookt, omdat het tegen het ade van de novembermaand 's mor ons al aardig kil is. Hij komt op dit joege uur reeds uit de Achterhoek, uar hij zijn zuster heeft bezocht. Hij is at verlaat, omdat hij zijn nichtje, wier ito niet wou starten, even naar mhem heeft gebracht 'ARS VAN PERSOONSVERHEER- 1JKING Ik meen eerlijk," gaat hij er verder door, terwijl hij koffie zonder melk met een zoetje drinkt op advies van eman die hij zijn „lijfarts" noemt, „dat on feest voor mij persoonlijk niet Deft, omdat ik benauwd ben voor iets 3t zweemt naar persoonsverheerlij- ing Als ik daar tegen inbreng, dat een ibileumviering toch ook op te vatten is Is een bevestiging door anderen van igen bedoelingen, sluit hij daar op aan. Ja, ik ben ook van mening, dat ie- ereen op z'n tijd een schouderklopje 3rd nodig heeft. Iedereen wil graag, it er over zijn werk gezegd wordt, dat jhet goed doet. Er worden ook fouten maakt" - dit met een knipoog - „maar e worden op een feest toch niet geëta- srd." En dan zijn er bij een pries- irjubileum belangrijke verschillen met roeger: dat mogen we toch gerust kon- iteren." Pastor ter Bekke: „Vroeger kon je eggen, dat het geen persoonlijke ver- lensten van de man waren. Maar nu egint dat er toch wel aardig op te jken. De strukturen zitten voor pnes- ers toch wel eigenaardig in elkaar Dat het bijvoorbeeld als celibatair kunt olhouden is vandaag de dag al een ver- lepste MPASTOOR EN HUISHOUDSTER" Toen ik pastoor werd wou ik als jon- niets weten van het instituut /toöAoudster." Ik kanmijn potje z£lf. velkoken, dacht ik. Enfin, een nichtje leeft een half jaar huishoudelijke be- figheden voor me verricht. Toen kwam im onafwendbaar toch Mana op de noppen Ik zag het al aan komen, dat ik laar naar haar familie moest brengen, en daar op bezoek moest gaan. voor .schoonfamilie" heb ik geen tijd, dacht k Mijn eigen familie klaagt al, dat ze ne weinig zien. Maar Maria leidt een onafhankelijk bestaan. Ze heeft een eigen auto, en kan haar familie zelfstandig bezoeken." „In de vijfentwintig jaar van uw priester zijn hebben zich binnen de kerk stormachtige ontwikkelingen voltrok- ten." Vroeger was het zélf doorleven van het geloof niet zo bewust. De gelovige hoefde zelf niet te denken. Dat deed de pastoor wel voor 'm. Rogier sprak over de inertie van de Rooms Katholieke kerk. De pastoor besliste over pe riodieke onthouding De pastoor ver- leertde dispensatie om bij slecht weer op zondag het hooi binnen te halen. „Vanuit de spiritualiteit gezien: deze leeft inderdaad in die vijfentwintig jaar )ntzettende ontwikkelingen door ge naakt. Ik zou het zó willen formuleren: vroeger lag de God-mens voorop, nü de nens-God. De spiritualiteit is weer naar zijn wezenlijke betekenis gebracht: .Dat Hij gekomen is om de wereld te sdden." Een Christen moet gelukkig kunnen zijn in deze wereld. Een Christen moet ook iets kunnen doen aan deze wereld. Treffend vind ik wat er geschreven is lij het laatste oordeel; ik was hongerig, laakt, ik heb in de gevangenis gezeten, }at zijn mijns inziens veroordelingen van wat je voor je medemens hebt bete- tend Er wordt niet gevraagd of je vaak jaar de Synagoge bent geweest. Jinstus kon dat allemaal opbrengen door de lijn met zijn vader. Want het is liet zo horizontaal gericht, dat goed zijn voor je medemensen. Je kunt alleen naar goed voor je medemensen zijn in rannectie met God. Dat vind ik soms jammer voor de jon geren. Ze behouden zich vaak in sluitend bezig met de medemens, en niet met God." „Draagt de christelijke kerk in zijn verstarring tot instituut daar zelf niet de grootste verantwoordelijkheid voor?" KERK IS DE BEWEGING ROND JEZUS „Daar hebt u gelijk in Iemand, die DE PASTOR DACHT VOOR DE GE LOVIGE

Leusder Krant | 1976 | | pagina 15