„Waarom moet Leusden groeien zoals de plannenmakers hbs voorstellen?" Geef het hoofdcentrum een passende naam EX-CML LEDEN REAGEREN Boerderij 't Spulniets aan doen ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN TWEEDE FASE GETOETST AAN PROGRAMMA VAN EISEN Ingezonden LEUSDER KRANT - RUIMTELIJKE ORDENING (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) DONDERDAG 2 DECEMBER 1976 Het toekomstig hoofdcentrum van Leusden komt te liggen ten oosten van de wijk Groenhouten en zal omsloten worden door de Hamersveldseweg. Noorderinslag en Centrumweg In het oostelijk deel van het hoofdcentrum zijn ondermeer een sporthal. PTT - kantoor en een nieuw gemeentehuis gepland Ten westen daarvan is er ruimte ge reserveerd voor een supermarkt/wa renhuis. een garagebedrijf, 10 15 win kels op levensmiddelengebied en 20 30 winkels op allerlei ander gebied Ook bestaat de mogelijkheid dat in het hoofdcentrum een gezondheidscen trum wordt ondergebracht. Alsmede een politiebureau, een sociaal-cultureel centrum en een kinderdagverblijf. Tenslotte zal het hoofdcentrum ook ruimte bieden aan kantoren, één of meer café-restaurants en aan ambach telijke bedrijven, terwijl boven een aan tal winkels woningen zijn gepland Bij de inrichting van het hoofdcen trum zal zo veel mogelijk gebruik worden gemaakt van bestaande paden en weggetjes met de daarlangs aanwezige houtopstan den. LEUSDEN - In het gemeentelijk in- ormatiecentrum aan de Zwarteweg [an op donderdag 9 december van 4.00 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 2.00 uur kennis worden genomen an de plannen voor het fdcentrum van Leusden. Op de informatiedag zullen deskun- en aanwezig zijn voor het geven van lest en uitleg. Een komplete beschrij ving van de plannen is opgenomen in het [draaiboek hoofdcentrum", dat tegen prijs van ƒ2,- kan worden aange- chaft Een samenvatting van het .draaiboek hoofdcentrum" is tijdens de nformatiedag gratis verkrijgbaar De plannen zoals die thans worden jepresenteerd vormen een eerste uit werking van de doelstellingen die aan Ie realisering van het hoofdcentrum ten jrondslag liggen Op dit moment is men net verder gegaan dan het aangeven /an de voorzieningen die in het hoofd- ;entrum kunnen worden opgenomen net daarbij richtlijnen voor de situering »rvan en de ontsluiting van het gebied. (Vat er nu getoond wordt is dan ook i/erre van een kant en klaar ontwerp iet gemeentebestuur heeft hiervoor jewust gekozen, enerzijds om bevol king, C.M.L en toekomstige realisa- oren in staat te stellen hun inbreng bij de verdere uitwerking te leveren, an derzijds om de mogelijkheid open te houden de plannen aan nieuwe ontwik kelingen aan te passen. LEUSDEN - Bij de uitwerking van de plannen voor de tweede fase wordt natuurlijk ook aandacht besteed aan de naamgeving van de nieuwe wijken. Voor de zeven van de in totaal negen wijken, zijn thans de volgende namen vastgesteld: Akkerhoeve, Noordwijck, Lange- nbeek, Zwanenburg, Munnikhove, Bosveld en Claverenblad. Bij het bedenken van namen speelt de commissie naamgeving wegen een belangrijke en aktieve rol. Het is haar taak hierover te adviseren aan burge meester en wethouders, die de uiteindelijke beslissing nemen Genoemde commissie heeft zich ook gebogen over de naam van het toekomstige hoofdcentrum. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd besloten b en w te adviseren hieraan de naam Nieuw Hamersveld" te geven Het college zou het gebruik van de naam Hamersveld echter gebonden willen blijven zien aan het gebied rond het kruispunt Hamersveldseweg, Zwarteweg, Asschatterweg en Burgemeester de Beaufortweg In dit gebied liggen ook reeds een school en een bejaardencentrum van die naam B en w zullen de commissie naamgeving wegen vragen zich nog eens te beraden over de naam van het toekomstige hoofdcentrum Daarbij zullen ook suggesties vanuit de bevolking op prijs worden gesteld. Tijdens de informatiedag over het hoofdcentrum op 9 decem ber a.s. bestaat de gelegenheid deze op het gemeentelijke informatie centrum in te leveren. Men kan zijn suggestie(s) echter ook tot en met 31 december inzenden aan de secretaris van de commissie naamgeving wegen, gemeentehuis Leusden-centrum. Enkele profielen van het hoofdcentrum Een overzichtstekening van het hoofdcentrum, iets meer uitgewerkt. Profiel van het plein. Noordelijke parkeerplaats a.d. Centrumweg. van buiten de regio hier moeten komen wonen Volgens gemeentelijke schat tingen (zie deelnota .Bevolking") zal ruim 40% van de toekomstige 2e fase bewoners zelfs van buiten de provincie Utrecht afkomstig zijn. Welke conse quenties dit zal hebben voorbv. de ver- keersvoorzieningen, laat zich denken. De meeste wegen die voor de ontslui ting van de 2e fase zullen dienen, zijn al aangelegd Men stelle er zich bv. de dubbele verkeersintensiteiten voor. B. en W zijn optimistisch over een nieuwe aansluiting op RW 28. Hierover is echter niets met zekerheid te zeg gen. Aardig is in dit verband dat in het kader van het vooroverleg (dat met allerlei instanties moet worden ge voerd over ontwerp-bestemmingsplan- nen) Rijkswaterstaat niets van zich heeft laten horen De werkgroep be stemmingsplannen heeft in november 1974 aangedrongen op herbezinning op Langzaam verkeer - tunnel aan de Centrumweg. zaakt door de toenemende welvaart (of die zal blijven groeien is overigens nog maar de vraag) en door de daling van de gezinsgrootte De redenering van B en W is in consequent: men hanteert een lagere woningbezetting dan het streekplan, maar een zelfde aantal inwoners, en komt dus vanzelf uit op een groter aantal te bouwen huizen Het is duide lijk, dat een kleinere gezinsgrootte ook het aantal inwoners in 1985 bein- vloedt. De moeilijkheid wordt veroorzaakt door het feit, dat B en W. die 28 500 inwoners van het streekplan als een (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Me de naar aanleiding van vorig commentaar, waarin we ons af vroegen, of het ter visie gelegde ontwerp-bestemmingsplan twee de fase in overeenstemming is met de door de werkgroep be stemmingsplannen van het CML naar voren gebrachte meningen en aanvaarde adviezen, reage ren twee ex-leden van deze CML werkgroep. Het resultaat van hun bevindingen vindt u hieronder. (red.) moeten worden De ervaring heeft ge leerd, dat wediezgn. stedebouwkundige invulling wel met vertrouwen tegemoet kunnen zien Nu de plannen ter inzage liggen, wordt het hoog tijd, bij de be oordeling ervan in de eerste plaats naar het uitgangspunt te vragen waar om moet Leusden groeien in de mate die de plannenmakers voorstellen? W. Boelhouwer, Dordogne 29 G. Voskuilen, Heggerank 24 ex-leden werkgroep bestemmingsplannen CML. In de Leusder Krant van donderdag 25 november vraagt de zojuist opge richte werkgroep Boerderij 't Spul" dringend suggesties hoe de boerderij ,,'t Spul" in Groenhouten kan functio neren. De werkgroep denkt hierbij met name aan wijkgerichte aktiviteiten. Klaarblijkelijk gaat de werkgroep ak koord met het in het verleden genomen besluit van de gemeente dat de boerde rij zoals die nu functioneert zal moe ten verdwijnen. Wij vinden het jammer dat de werk groep juist niet al zijn krachten aan wendt om er voor te zorgen dat het boerenbedrijf behouden blijft Voor ons betekent deze boerderij in functie een authentiek stukje milieu naast de deur' De kinderen uit de hele buurt spelen er veel en graag tussen en met de koeien, kalfjes en andere dieren, hetgeen uniek is in een nieuwbouwwijk' Ook de edukatieve functie die de boer derij zeker heeft voor beide basis scholen lijkt ons erg belangrijk Kort om, wij zien geen betere funktie dan die hij momenteel vervult Als de boerderij een andere bestem ming krijgt, b.v een jeugdcentrum, zijn wij erg bang dat we te maken zul len krijgen met lawaai- en verkeers overlast omdat de boerderij voor een dergelijke bestemming bepaald niet gunstig gelegen is. Hopelijk wil de werkgroep zijn gedachten ook eens over deze suggestie laten gaan Willemien Hacking Korenschoof 10 Marianne Kuipers Korenschoof 14. CML-LEDEN REAGEREN Na bestudering van de ter inzage liggende 2e fase-plannen zijn bij ons nog enkele vraagpunten overgebleven, die merkwaardig genoeg in de recente discussies te weinig aandacht hebben gehad 1 De bevolking van Leusden zal sneller groeien dan overeenkomt met de groei van de nu aanwezige bevol king. Die extra groei wórdt in de toe lichting op de plannen gezien als con sequentie van het feit, dat Leusden groeikern is. Sinds de Verstedelij- kingsnota kan iedereen echter weten, dat Leusden door de regering niet lan ger als groeikern wordt beschouwd. 2. De woningvoorraad wordt op du bieuze manier berekend. Destijds, toen wij nog deel uitmaakten van de werk groep bestemmingsplannen van het CML, hebben wij daarop al uitvoerig gewezen (najaar 1974). In hetkortkomt het hierop neer In de deelnota's .Bevolking en ..Wonen en woonmilieu" ontlenen B. en W de omvang van de bevolking aan het streekplan Utrechtse Vallei en Eem- land (febr. 1970) 28 500 inwoners in 1985 De woningvoorraad ontlenen zij echter niet aan datzelfde streekplan. Volgens B en W is dat niet juist, omdat de gemiddelde woningbezetting (dus het aantal mensen per woning) sneller is gedaald dan toen (1970) werd voorzien. Dat is inderdaad het ge val. Het verschijnsel wordt veroor axioma zien Het zou een opdracht van de provincie zijn. Streekplancijfers moeten echter, aldus G S. bij herha ling, niet als taakstellend, maar als capaciteitsbepalend worden gezien Ze geven dus de maximale mogelijk heden, maar minder mag ook. Over dit alles is indertijd uitvoerig in de werkgroep bestemmingsplannen besproken. Het slot van het liedje was dat (11 februari 1975)de werkgroepge- adviseerd heeft, de cijfers aan te pas sen, nl 26.000 inwoners, en 8.050 wo ningen in 1985. Het verschil met de nu gepresenteerde plannen is 700 wonin gen, dat is ca. 23%! van de voorgestel de omvang van de 2e fase Dit advies (o.i. een van de belangrijkste van de werkgroep) is door B en W niet over genomen, en wat erger is. er is nooit een openbare discussie geweest, waar in B en W deze beslissing hebben toegelicht 3 Het zal niemand verbazen, dat, om te komen tot 28.500 inwoners in 1985, er aanzienlijke aantallen mensen verdere groei van Leusden, zolang over de realisering van de aansluiting geen zekerheid is Aantrekking van genoemde grote mi gratie-overschotten is op het ogen blik ook geen provinciaal beleid meer. Men leze het voorontwerp-streekplan Utrecht-Oost (dat vanaf 1978 de streek plannen ..Vallei en Eemland" en ,,U- trechtse Heuvelrug" moet vervangen). 4. In 1. hebben we al gezegd, dat B en W misschien nog niet weten, dat Leusden geen groeikern meer is Dit heeft financiële consequenties: groeikernen kunnen allerlei rijksuit keringen krijgen, die andere gemeenten niet kunnen krijgen. Het zou interes sant zijn, na te gaan, ofB enW bij het opstellen van hun financiële ramingen misschien toch gerekend hebben op uitkeringen voor groeikernen Wij zijn hiervoor niet voldoende deskundig Na de vaststelling van het ..voor keursmodel" heeft de publieke aan dacht zich vooral gericht op de ma nier, waarop alles gerealiseerd zou ,,Die sturen van tegenwoordig stellen ook niks meer voor LEUSDEN - Van de 14 zomereiken die langs de Hamersveldseweg ter hoogte van nr 126 staan, verkeren er 10 in zo'n slechte staat, dat zij ver vangen moeten worden De gemeente heeft dan ook na overleg met Staats bosbeheer aan de eigenaar van de bomen een kapvergunning verleend Lag het oorspronkelijk in de bedoeling dit voorjaar te kappen, nu gebeurt dit donderdag 2 december a.s Aanslui tend daarop zullen er jonge eiken wor den aangeplant In verband met de werkzaamheden bestaat de mogelijk heid dat de weg op bepaalde momenten is afgesloten „Hij wil geen geld. maar waardevast goed1"

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5