Op de Veluwe zien ze nog kabouters Parkeren Middenweg voor bezoekers boerderij de beste oplossing RAAD IN SNEL TEMPO DOOR AGENDA NINE DE KRUYFF IN GESPREK MET ANS LE COMTE LEUSDEN KOOKHOEKJE LEUSDER KRANT - REPORTAGE DONDERDAG 2 DECEMBER 19~"3 7 En Jodocus woont in Tongeren IlEUSDEN - Enige weken ge eden was op uitnodiging van de familie Herschel de Vogelwikke, Ans le Comte in Leusden te gast. Ans le Comte heet eigen- mevrouw Gerding. Zij if de echtgenote van prof. Gerding, hoogleraar m js- en natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam. Ook is zij een heel vlot- grootmoeder van 71 jaar, die je om een kaboutertje kunt sturen. Lichtgrijs led gekapt hoofd, twinkelende ogen en een nog heldere stem. Op de avond in lusden vertoonde zij dia's ;n praatten zij en haar man over datgene, wat haar enige jaren bezig houdt: kabouters, gnomen, koboldenen elfjes. Het houdt haar jet alleen bezigzij ziet ze ook. Ans le Comte (links achter) temidden van aandachtig luisterende kabouter nieuwsgierigen. Bijna onzichtbaar - het beeld van Jodocus op het tafeltje. De kobold, die naar een beschrijving van Ans le Comte gemaakt is door Hermien IJzerman. Nu kan men zich afvragen is zij gek o! zijn wij het. Je kunt het met een la chertje afdoen, of je kunt je erin ver liepen En dat deden wij. Wij togen laar Nunspeet, alwaar de heer en me vrouw Gerding een echt boshuis bewo nen aan een dorpslaan, dat ,,Het Dak- iuus" heet en een heel grote in natuur lijke staat gehouden bostuin heeft met een grote vijver. Voorbereid door de verhalen tijdens het gesprek, gaande over de bospaden, die in achtvorm ach ter en om het huis lopen, geschiedt het onwezenlijke - je gaat in kabouters geloven Alleen zie je ze nog niet. Ans le Comte ziet ze op dat moment ook met En dat is een hele geruststelling. Dan zijn ze nu natuurlijk niet aanwe zig. Een beetje vervelend is, dat me- irouw Le Comte al eerder journalis- te woord heeft gestaan. Daardoor oöus de Leusdense familie haar op het spoor gekomen. Je denkt echter altijd wel een nieuw facet te kunnen aan boren. Dat blijkt echter moeilijk, want het verhaal, dat zij weggeeft is een ~etrouwe copie van hetgeen in de bij eengegaarde andere lectuur staat. Bijna ijkt het of ze aan een soort public 'relationtocht voor zichzelf bezig is. En dat is op 71-jarige leeftijd ook wel (bijzonder Zij heelt het schrijven en ekenen, dat zij vroeger beoefende, eer opgenomen Een boek over Jodo cus, dat zij voor haar kleinkinderen chreef en illustreerde met een ko bold in rood, wilde ze eigenlijk niet [uitgeven. Als iedereen het nu zo leuk indt, zou ze het echter best eens unnen proberen, vindt ze. Overigens Na goedkeuring der notulen en de lngekomen stukken, meende de heer }r M. F. M. Reichert (Prog. Leusden) toch wel even te mogen opmerken, dat een iets snellere beantwoording van sommige der ingekomen brieven van gemeentewege wel wenselijk zou zijn. "ij doelde hiermee op een brief van de stichting Houtskeletbouw i.o., die op blijkt, dat de uitgever de tekeningen, waarmee zij nu op de diatour is, jaren in zijn kast heeft laten liggen. ASTRALE WEZENS Ans le Comte is echter vol ener gie Zij grijpt elke publiciteit aan. Tussen de blote meiden in de Nieuwe Revue. Wij wisten niet, dat dat zo'n blad was", in de boot genomen door de VPRO met verknipte bandjes en nu toch nog steeds bezig om het ge loof in kabouters en elfen te ver breiden Zou er dan toch iets van waar zijn? Wanneer je in dezelfde week een televisie-programma over ..chakra's" bekijkt, uitstralingen, die door een zeer speciale fotografische methode rondom en vanuit de handen zijn waargenomen, waarbij je dan ver neemt, dat één van de chakra's een aura rond het hoofd is dan begin je Ans le Comte ineens beter te ver staan. Begrijpen of geloven is een tweede, maar het verstand (gezond of niet) kan dan billijken, dat de ene mens meer waarneemt dan de ander. Dat er meer is tussen hemel en aarde, dan wij bevroeden, is zo langzamerhand ook al gemeengoed geworden, overgave aan helderzienheid of een andere pa ranormale begaafdheid in het geval Le Comte ligt dus voor de hand. Op de vraag wanneer mevrouw Ger- ding-le Comte voor het eerst die el fen en kabouters zag - want eens heeft zij ze toch bewust moeten zien - antwoordt zij heel simpel- ,,Ik heb ze eigenlijk altijd al gezien. Maar ik heb het me nooit gerealiseerd. Ik zag ook meer mensen in de kamer dan mijn moeder. Op een gegeven moment ont dekten we dat natuurlijk wel. Maar in het spel met vriendinnetjes moest er één altijd elf zijn, zoals die andere elf, die ik wel zag maar mijn vrien dinnetjes niet". En dat klinkt dan heel geloofwaardig. Wanneer iemand ze altijd heelt gezien van kindaf aan, dan vind je dat ook niets bijzonders Tenminste wanneer je er niet met de anderen over spreekt, dat jij het wel ziet en zij niet. En dat heelt de kleine Ansje dus kennelijk nooit gedaan. Kabouters is Ans le Comte pas gaan zien toen ze in dit boshuis in Nunspeet woonde. Vijl jaar geleden betrokken prol. Gerding en zijn vrouw dit huis permanent. Daarvoor had de familie, wonende in Amsterdam, het als buitenhuis. Echte kabouters wonen op zich zelf", zegt ze. In 1973 heeft ze een grote kaboutertrek waargenomen ach ter in haar tuin. Kabouters lopen niet gewoon rechtdoor, maar ze lopen in cirkels, eigenlijk in achtvormen De weg door haar tuin. Drie dagen heeft zij hen kunnen waarnemen. Kleine we zentjes, bijna een hand hoog, wijst ze, die in zilverwit met grote vlekken als berken mét werktuigjes (schop jes) in de arm voortliepen Het ver 16 februari binnengekomen nu eindelijk beantwoord zou worden. Het hinderde spreker dat burgerij en anderen zolang moeten wachten De heerVanderPostantwoordde.dat er reeds meermalen contact met deze stichting was opgenomen, maar dat doordat deze plannen en de realisering ervan nu eenmaal lang op zich laten wachten, men nog niet tot een defini tieve uitspraak had kunnen komen. De heer M. Holl (lijst 6) wilde de heer Reichert in dit opzicht toch wel even ondersteunen. Ook hij was van mening, dat de burger elke dag in zijn brievenbus kijkt om te zien of er al ant woord is van de gemeente De heer Van der Post gaf opnieuw te kennen, dat dit dan nu gebeurd is, doch dat alleen nog geen standpunt bepaald werd. Als volgend agendapunt werd hierna met op één na algemene stemmen de heer F. J. J. Timmer benoemd tot lid van de Commissie Midden- en Klein bedrijf. In vlot tempo werden de daarop volgende besluiten aangenomen PARKEERRUIMTE Ten aanzien van de instelling vaneen parkeerverbod Bolderikhof, Herikhof en Zonnedauw werd nog enige discussie gevoerd. haal daaraan verbonden is, dat dit kabouters uit Ierland zijn die het niet eens waren met de politieke/sociale situatie aldaar en nu naar Scandinavië gingen. Duizenden waren het, die over de oude hessenwegen en ook gewoon door de zee naar elders trokken. Over Tongeren, ook op de Veluwe, en in Tongeren woont Jodocus. DWERGEN NIET Jodocus is de trouwe kobold met wie Ans le Comte ook kan praten. Dat pra ten is niet echt, maar het gaat in de De heer J. Ossendrijver(KVP)vroeg zich af of er wel voldoende parkeer ruimte is, terwijl de heer J. C. T. Kuij- pers voorzag, dat indien er parkeer verbodsborden geplaatst worden, de mensen hun auto toch achter het bord parkeren Zonder politiecontrole of anderszins wordt het volgens hem niets" Wethouder Van Woudenberg beant woordde de vraag van de heer Ossen drijver door te keggen, dat het uit gangspunt is auto's van bezoekers van Krakhorst uit de omliggende wijk te weren. Er zou nog eens nader bekeken kunnen worden, hoe de strepen op de weg het beste geplaatst kunnen worden. Misschien schuin De heer Van der Post zei verder, dat gerichte controle in het begin wel de bedoeling is. De heer Reichert wilde er toch nog op wijzen, dat tijdens het wachten op de uitvoering van het bestemmingsplan sportpark Valleikanaal, ten noorden, ten westen en ten oosten van de Gagel hof, dit plein in de wijk een parkeer plaats voor bezoekers van de Krak horst zou worden. Zijns inziens wor den de bewoners van de Gagelhof hier met een bovenwijks probleem gecon fronteerd en spreker vroeg zich daar om af, of het toch niet beter zou zijn de Gagelhof uit te sluiten. Ook wilde hij graag weten of hieromtrent contact met de bewoners heeft plaatsgevonden. De heer Van der Post kon deze laat ste vraag bevestigend beantwoorden. Ten aanzien van Groot Krakhorst lijkt het gebruiken van de Middenweg als parkeerhaven de beste oplossing. Graag zou hij aan de hand van de prak tijk gedurende een proeftijd willen be kijken of een andere oplossing gevonden zal moeten worden. vorm van gedachtenoverbrenging. ,,Als je een kabouter ziet, moet je langs 'm kijken", legt ze uit. Maar soms verdwijnen ze zo in de schaduw van struiken. En dan lossen ze op. De nuchtere professor, die alle verhalen van zijn vrouw wel aardig vindt, maar niet alles voetstoots aanneemt, vormt door meestal amusante tussenvoegsels een goed tegenwicht. Dat alles eigen lijk nog geloofwaardiger maakt. Wan neer ze het heel intelligent op hun oude dag als spel bedacht zouden hebben, zou je er je petje voor af nemen Maar wanneer je hen in het prachtig ingerichte huis ontmoet, koffie drinkt a De heer J. Klunder Nijland (VVD) pleitte voor duidelijke verwijsborden aan het begin van de Middenweg, rich ting parkeerplaats. De heer Van der Post antwoordde, dat dit de bedoeling is (voor zover het nog niet is gebeurd). En na enig over- en weer gepraat over het wel of niel ontduiken van het parkeerverbod werd dit agendapunt accoord bevonden na de met een daverend gelach ontvangen op merking van burgemeester Van der Post, dat een andere oplossing zou zijn om een groot spandoek met een P over de weg te spannen De overige besluiten werden behou dens een voorgestelde wijziging van de heer Holl van de woorden basis school in openbare lagere school - goedgekeurd. en dan ook nog een glas sherry in de gezellige serre met uitzicht op het bos, dan bedenk je dat niet Dan geloof je alleen maar in wat Ans le Comte vertelt. Er bestaan kabouters in alle soorten. Vuurkabouters, die rood zijn en boven de vlammetjes dansen in geel; waterwezens, die geen gezichten hebben zoals de anderen, maar wel hoofden; de duindoornkabouter, die zich met geneeskracht voedt en het met zijn uitstraling aan de mensen door- geelt, de graswezentjes, die. spich tig als sprinkhaantjes zijn; de tuinel- ven die boven de fresia's zweven en eruit zien als blauwe libelle's. „Dwergen, dat kan niet, maar kabou ters kennen we hier wel", heeft een boer uit Oldebroek aan Ans le Comte verteld En daarom had zij op geen be tere plaats terecht kunnen komen dan hier in dit Nunspeetse tuinbos. Wanneer ik op mijn verzoek met haar door de herfstige tuin wandel, staan we na het achtvormige pad gelopen te hebben stil bij de vijver, waar zij vrij snel weer vandaan gaat. Echter niet voor zij mij verteld heeft, dat het hier eerst een onaangename donkere plek BLUBBERBAK Het in de rondvraag neergelegde voorstel van mevrouw Corrie Verduin (prog Leusden) betreffende het gedeel telijk met-roken in commissie- en an dere vergaderingen van de gemeente raad werd door burgemeester Van der Post (waarschijnlijk) met grote instem ming van de overige in vergadering aan wezige heren, beantwoord door te zeg gen, dat dit ,,wel rauw aankomt" bij h.h. rokers Hij wilde in verband hier mee ook wijzen op het perfecte afzuig- syteem, dat constant in werking is, zodat de overlast waarschijnlijk niet erg groot is. Bovendien wordt er dikwijls in in formele sleer vergaderd Mevrouw Verduin kreeg met haar voorstel dan ook geen vat op deze was waar door het hoge geboomte vrij wel geen zon kwam Na de verschillen de stormen zijn de bomen verdwenen en daarmee de boze kabouters, die er waren. Er groeide niets. En opeens ver scheen daar de waterlelie, wit in al het donker. En alles wat er geplant werd groeide goed De groenbemoste sala mander manshoog uit het water oprij zend, spuwt nu geen water, maar de ogen kijken mij aan. Wanneer ik hier nog even langer ben, zal ik ook een elf op de waterlelie -zien. Niet met een aura-schijn, maar gewoon als dansend elfje, zoals ik dat vroeger als kind in boeken heb gezien. En even later alleen naar het huis toelopend, omdat Ans le Comte een beetje huiverde in de vroe ge koude, sta ik even stil om te kijken naar het bunzinghol, waarnaast de kin deren een kaboutertje hebben gezien. Voor mij is het platformpje van aarde met de bremtak, een net geharkt ka boutertuintje. Ik kan me voorstellen dat ergens daarachter ëen kabouterman netje en vrouwtje wonen En dat is dan het verschil tussen mij en Ans le Comte. Zij ziet geen kaboutermannetjes en -vrouwtjes. Zij overgrote meerderheid van rokers Integendeel, meende de heer Van Wou denberg, rokers mogen zich op hun beurt ook best ergeren aan de niet- rokers. Betreffende de ook door mevrouw Verduin gestelde vraag wat er met Midden-Krakhorst gaat gebeuren nu Groot Krakhorst een feit is, werd ge antwoord, dat het wachten is op het ad vies van de betreffende commissie(s). De heer Reichert wenste nogmaals de gevaarlijke verkeerssituatie aan de Maanweg t benadrukken Spreker zou gaarne in afwachting van de eventuele voorziening met verkeerslichten, die getuige het antwoord van de heer Van der Post in de gedachten leven, een tijdelijke oplossing met borden willen zien. Het feit, dat het hier bijna weke lijks raak is. vraagt om een dringende voorziening. Verder zou de heer Reichert ook in overweging willen geven de onvoldoen de buitenverlichting rond de gymlokalen van de Valleischool voldoende te maken. OoK dit zal in behandeling worden ge nomen De heer Ossendrijverbrachtdefles- sencontainer weer eens ter tafel Waar op de heer Van der Post als zijn me ning gaf, dat dit een omstreden zaak is. In de ene gemeente werken de contai ners goed, in de andere worden ze totaal niet gebruikt Toch zou de heer Ossen drijver willen aandringen op een contai- nerproef De heer P. Voormolen (CHU) bracht een andere bak ter tafel en wel de „blubberbak met reflectoren", wat on der luid gelach dan ook de bak van de avond werd. De heer Van der Post gaf als zijn mening en ook als die van vele anderen, dat niet iedereen het een blub berbak vindt. In verband met het school - verkeer in een donker jaargetij is een summiere aanduiding van deze groen voorziening toch wel wenselijk De omwonenden zijn erg gesteld op deze planten- en bloemenbak. Ondanks dit antwoord bleef de heer Voormolen het een gevaarlijk obstakel vinden. Ondanks het feit dat er reflec toren zijn aangebracht. De dichtbij staande lantaarnverlichting geeft ove rigens voldoende waarborg voor ver keersveiligheid, aldus de voorzitter. De heer Klunder Niland (VVD) zou met het oog op het feest Leusden 1200 willen voorstellen als Europese ge meente een andere Europese gemeen te uit te nodigen. De heer Van der Post deelde mee, dat over een maand de werkgroepen ziet alleen kobolden, kabouters en el fen. Hoe er zoveel komen, daar houdf ze zich niet mee bezig. Ze zijn er een voudig. Maar ze worden wel minder Want een goede kabouter kan niet tegen het bo£e. Wanneer de wereld steeds maar slechter wordt vertrekt de ka bouter en zijn wij hem kwijt. Maar Jodocus woont in Tongeren. Ans le Comte kan hem wel oproepen, het is echter beter om hem daar te la ten Eens heeft ze haar toen nog onge lovige man bewezen, dat Jodocus be stond, door het verhaal van de zonne dauw, die zij in het moeras vond „Wanneer Jodocus mij wijst, waar dr zonnedauw, die we nog nooit hebben kunnen vinden, staat, geloof je me dan?", heeft ze hem gevraagd SPROOKJES Wanneer ik afscheid heb genomen en ik -dr weg Tongeren - Epe insla, vraag ik me al, waar bij Ans le Comte de scheidingslijn ligt tussen creativi teit en werkelijkheid. Wel bijzonder is, dat dit verhaal doorwerkt. Want wat is er prettiger dan te bedenken, dat wij op een bospad niet alleen zijn, maar omringd door goedaardige wezens, die ons bescher men. Ik ben zo bereid daarin te gelo ven, ook zonder glas sherry. „Nee", zegt Ans le Comte, „ze laten je ver dwalen". Want juist op het punt, dat jij door haar beïnvloedt dreigt te wor den en wegkruipt of drijft in een ro mantische tovercirkel, doorbreekt zij het met een volledig andere mening, die je van het door haar gevonden en toch van daaruit gewezen spoor al- helpt. Is die sprookjeswereld dan alleen van haar en voor haar? Duldt zij geen anderen om te zien? Rondom de vijver had ik nog uren kunnen dwalen Een huis in een bos en de sprookjes komen op je al. Zo eenvoudig is dat. Als je er maar in wilt geloven. En dat doen ze nog op de Veluwe. En misschien ook wel elders als remedie tegen geweld en technocratie, die ons dreigen te over heersen. Wanneer de mens aan iets dreigt ten onder te gaan komt er een goede elf die de boze kabouter verjaagt. Of een goede kabouter op de plaats van de boze, die weggetrokken is om dat zijn kwaad niet langer kon over heersen. Zoals in die tuin in Nunspeet, waar rondom de vijver door de storm een zestal grote sparren is geveld Een plek die donker en angstaanjagend was, is nu licht en zonnig. En wel midden in het bos. De enige, die er in wijde omtrek nog te vinden is. Het water ligt groenig in het ronde beton ge bed Eén waterlelie, rein en blank, kwam eensklaps boven Lissen en dot ters bloeien er in de zomer. „Yesterday when 1 was young", zingt Charles Aznavour door de ra dio in het restaurantje, waar ik een paar aantekeningen maak. Met uit zicht op een groot dennebos. Waar zeker kabouters huizen, daarvan ben ik bijna overtuigd - hier in dit oer oude bosgebied. Dat nog bestaat Zoals de sprookjes maar altijd moeten blij ven bestaan Voor hen - die jong zijn en jong blijven Niet alleen-gis teren maar ook: vandaag. Nu het nodig is. Geloven aan kabouters. WAT IS WAAR? Jodocus woont in Tongeren. Grote stenen paddestoelen langs de weg ('t Soerel) zouden het doen vermoeden. Een levensgrote verhuiswagen passeert me - in het front een naam - Gerding. Ik weet niet meer wat ik moet gelo ven. En het zekere voor het onzekere nemend, volg ik de verkeersborden richting huis. Waar de kabouters mijn afwas niet hebben gedaan. Nine de Kruijff. van start zullen gaan en de kwestie buitenland zeker de aandacht zal heb ben. Nog even de resultaten afwachten dus. De heer R. M. Bergsma (VVD) wilde als laatste in deze rondvraag nog een ander gevaarlijk punt aankruisen: de oversteek naar de Lockhorsterweg in het ochtendspitsuur. Veel schoolkinde ren willen nog wel eens terwijl het licht op rood staat, toch even overste ken, onbewust van een ongezien gevaar terwijl de weg leeg lijkt. Af en toe politiecontrole op dit punt zou dit schoolverkeer misschien gediscipli- neerder maken. Als antwoord meende burgemeester Van der Post te mogen stellen, dat wan neer er een politieauto gestationeerd staat, het een simpele zaak is, dat er niet wordt overgestoken Toch zou mis schien af en toe de proef genomen kun nen worden teneinde illegale oversteek te beteugelen. Geen vragen meer aan de orde zijnde, werd de vergadering rond de klok van negen gesloten. Een vroegertje dit keer. LINZEN MET ROZIJNEN U hebt nodig 1 pond linzen 2 of 3 uien V/ ons ontbijtspek l/2 ons mager gehakt 1 ons rozijnen peper, zout Week de linzen één nacht en kook ze de andere dag in het zelfde vocht gaar (±3 kwartier). Snij het ontbijtspek in blokjes en bak ze lichtbruih. Doe de ge sneden uien, het gehakt, de peper en het zout erbij en laat het sa men 10 minuten sudderen Voeg dan de in warm water gewassen en geweekte rozijnen toe. Meng, nadat u de linzen hebt afgego ten, het geheel door elkaar. Het beste kunt u de massa door de linzen schudden. U kunt, als u er van houdt, ook nog wat knof look toevoegen. Geven met aar- dappelpurée en appelmoes of ver se sla. Eet smakelijk. Japieja. LEUSDEN - In een, na de inspannende begrotingsdebattten, zeer kort gehouden gemeenteraadsvergadering van donderdag 25 november, vormde de installering van de heer H. J. M. Bokkers (KVP) als raadslid een kleine onderbreking in het met een korte hamerslag afdoen der besluiten. Na de eedsaflegging liet burge meester mr A. H. van der Post de heer Bokkers en ook de andere raadsleden blijken, dat zitting in de gemeenteraad hebben niet niets is, maar duidelijk een persoonlijke verantwoording vraagt van de leden. Met de woorden: „Wij hopen, dat het u voldoening zal geven, want het is belangrijker dan u misschien denkt", sloot de burgemeester deze installatie dan ook af.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7