de grenzen van de geest \xinKooy PETER HAINING'S „GROOT HEKSENBOEK" FASCINERENDE VERZAMELING miner Drie middagen voor de jeugd Het groot kattenboek: standaard-werk LeukeToyota-Klanterbïi Jeugddienst Zandkoekjes WETENSCHAPPER EN LEKEN OP ZOEK NAAR DE ZIEL leusder krant - BOEKBESPREKING bontmode suede KERKDIENSTEN KOOKHOEKJE DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 13 jOR BERT VOS 'ei £éo van de minst onderzochte geheimen van de mens is haar geest, haar ein. haar ziel. Evenmin weet de mensheid veel over leven en dood en wat 11 irmee samenhangt. Het is een zeer complex gebied en de meningen over 1 fst, ziel, leven en dood lopen nogal uiteen. Maar vooral de laatste jaren bben wetenschappers zich op de geest gestort, hebben experimenten uit- dioks het weinige wat wij weten over de menselijke geest en het brein van mens, over leven en dood en over wat er na de dood met onze ziel, onze ist gebeurt, zijn er tal van menselijke fenomenen, die een klein tipje van sluier oplichten, waardoor misschien sommige onverklaarbare zaken duide- rjter voor ons worden Toch blijft de geest voor ons een nog vrijwel onbetre- p! d gebied, dat - ook al slagen wij er in om gedeeltelijk binnen te dringen - ker niet binnen afzienbare tijd opengelegd kan worden en haar geheimen, haar als een mysterieuze waas omringen, zullen zeker niet op korte ter- ijn worden opgelost. Vooral de laatste jaren zijn steeds meer wetenschap- rs èn leken zich bezig gaan houden met de wonderbaarlijke wereld van de ,t est. Tal van populair-wetenschappelijke boeken zijn over dit onderwerp rschenen. Met elkaar tegenstrijdige boeken soms, maar ook boeken, die een rslag vormen van de speurtocht in het uiterst moeilijke labyrint van de eoselijke geest, met haar ondoorgrondelijke diepten, haar onvoorstelbare achten. Dit artikel is geen beschouwing over de geest, maar een boekbespre- van verschillende, pas verschenen boeken over dit fascinerende onder- krp- boek van Frederic F. Flach: ,,De ver borgen kracht van depressie", uitge geven door Bruna Zn te Utrecht Het is tegenwoordig erg modern - zeker in Amerika - om regelmatig de hulp van een psychiater in te roepen voor het regelen en reguleren van je geestelijk leven, dat door welke oor zaak in de knoop is geraakt Ook in ons land wordt die tendens langzaam maar zeker groter. Een belangrijk psychiatrisch probleem is de toene mende depressiviteit van de mens Frederic Flach is professor in de psychiatrie aan de Cornell-universi- teit en als psychiater werkzaam in een kliniek in New York. Sedert twin tig jaar houdt hij zich specifiek bezig met problemen rond en de behandeling van depressie Depressie - en wie heeft daar nog nooit mee te maken gehad? - kan in de meeste gevallen leiden tot persoonlijke groei. Depres sie kenmerkt zich veelal door een ge brek aan zelfvertrouwen en vertrou- YSTERIEUZE EEST KRACHTEN VAN DE Bij de uitgeverij Amsterdam Boek te Amsterdam verscheen kortgele- en een nieuw boek van de bekende iederlandse auteur Wim Koesen, die ich al vaker heelt beziggehouden met wetenschappelijke vorderingen ten anzien van de menselijke geest In ?t boek Mysterieuze krachten van e geest" houdt Koesen een kritische eschouwing over telepathie, telekine- poltergeisten, voorwerpverplaat- jng en vele andere ESP- en PSI- enomenen uit de para-psychologische lereld. Studies vooral in de Sowjet Unie, n Amerika, wijzen er op, dat de mens geen tienduizendste benut van de -erkelijke krachten van zijn geest Af d toe treedt dat spektakulair aan het Uglicht (Uri Geiler), maar veel min er kontroversieel is bijvoorbeeld de elekinetische gedachtenfotogralie van Ie Amerikaan Ted Serois, die in gekon- roleerde laboratorium-omstandighe den foto's ..neerdenkt In Rusland lerkt men met gedachtenradio en heeft nen geexperimenteerd met telepati- sche besturing van onderzeeboten. Wim Koesen heeft in zijn boek de nieuwste ontdekkingen en hypothesen bijeenge bracht en ze aan een kritisch onder- ïoek onderworpen ..Mysterieuze trachten van de geest" is voor hen, er in geïnteresseerd zijn bijzonder fascinerend Want het gaat tenslotte aet om de geest van één of ander on bekende Het is je eigen geest, je «en brein, waar al die wetenschap pers over praten. E ZR 900 D? DAN TOCH LEVEN NA DE Van Wim Koesen en Maarten Nederhorst rerscheen - eveneens bij Amsterdam Boek - een populair wetenschappelijke verhandeling over leven na de dood, gebaseerd op de radioserie van de NOS over hetzelfde onderwerp in de cember 1974. ,,Is er dan toch leven ra de dood", werd in 1975 voor het eerst uitgegeven, maar wij willen het op deze plaats bespreken, omdat ook dit onderwerp thuishoort in het kader van deze uitgebreide boekenbespreking Is er leven na de dood? Deze bijzonder intrigerende vraag heeft de mensheid - zo lang zij op aarde rondhuppelt - zichzelf meerdere malen en in hon derden variaties gesteld Een terech te vraag, want - zo wordt vaak bij een dergelijke vraag toegevoegd - wat beeft het leven voor werkelijke zin, als er na de dood niets meer is? Waar leven we dan voor-' Wat is dan bet doel van het menselijke bestaan? In de radioserie van Wim Koesen en NOS-regisseur/producer Maarten Nederhorst wordt die vraag ook opge worpen en men experimenteert met seances, die tot doel hebben gestor venen op te roepen, in dit geval God fried Bomans De resultaten zijn - als alles naar we aannemen korrekt pant. Dat zijn andere zaken ook Maar de vraag blijft onbeantwoord, zoals Koesen aan het slot van het boek neerlegt ,,Zijn wij dan uitsluitend biologische produkten, reagerend op impulsen en reflexen, zonder ziel, zonder verwachting, bestuurd door on derlinge signalen van wat gecompli ceerde eiwitmoleculen en meer niet? Dat is voor de meesten van ons een ondraaglijke gedachte. De mens heeft een droom zichzelf Die wil hij ver wezenlijken, tijdens het leven al, of, als het niet anders kan, daarna." En hij besluit het boek met: ,,De diskus- sie gaat verder ,,Is er dan toch leven na de dood" is - ondanks het feit, dat op dit mo ment niemand met zekerheid die vraag met ,,ja of nee kan beantwoorden, een boeiende verkenning in de moge lijkheden van een al dan niet bestaand hiernamaals. EXPERIMENTEN MET HET BREIN Bij de uitgeversmaatschappij Bruna Zn. te Utrecht verscheen kortgeleden een nieuw boek over brein-onderzoek: „Experimenten met het brein" (The Brain Changers) van de Amerikaanse wetenschappelijk journaliste Maya Pines. ,,Het boeiendste en geheimzin nigste onderdeel van het universum is niet de een of andere primitieve jungle of de oceaanbodem of zelfs een verre planeet. Het is de magische drie pond grijsroze gelei die in onze schedel zit: de menselijke hersenen!" Zo be gint Maya Pines haar imposante ver handeling over wat geleerden van deze tijd op het gebied van onze hersenen reeds hebben ontdekt en wat ze op het punt staan te ontdekken. Ze leidt ons door het labyrint der toekomstige mo gelijkheden met de hersenen en tal rijke mogelijkheden behoren nu niet direkt tot de meest prettige: mani pulaties met de geest, met ons men selijke brein, behoren niet tot de on mogelijkheden als de mens zelf niet waakt voor een beperking van de toe passingen, die enthousiaste onderzoe kers na lange research vonden en vinden. De sprongsgewijze ontwikkeling van het hersenonderzoek werpt een nieuw licht op de toekomst van de mensheid We zullen onze hersenen efficiënter leren gebruiken, onze hersengolven leren beheersen, ons geheugen zal beter worden, we zullen allerlei emo ties L-ren oproepen en onderdrukken, zowel bn onszelf als bii anderen Maar er zijn tal van andere mogelijk heden en zoals Maya Pines aan het slot van haar boek stelt, zullen wij als mensheid de hersenonderzoekers van tegenwoordig met waakzaamheid dienen te volgen. ..Experimenten met het brein" is een verslag over het veelvormige on derzoek naar de manier waarop onze hersenen funktioneren. Een zeer boeiend verslag in voor leken duide lijke, begrijpende taal geschreven DE VERBORGEN KRACHT VAN DE PRESSIE Een he-'l ander onderwerp wellicht net zo interessant - maar is het Mijn naam is Alhertus Kornéev;al Ik woon in LiendertIn de Havikshorst op nummer 80. Mooi stil aan het randje van de stad. Maar-een auto moet je hebben. Heb ik trouwens toch nodig. Vader moet elke daq vroen on. Fn dan oaat het richtino nrieoel-fabriekDat zegt mijn vrouw altijd. Ik zit in de computer zie je. rijn, maar nrecies werk. Fn de hele daq zitten hé. fliet zo best voor het lijf. Vandaar dat traininnsna1'7. ie je me vaak in lonen. Ik ren me rot, echt waar. Autorijden is leuk. Maar dat buikje niet. Gebr. Van Kooij. Balladelaan 208 Amersfoort Tel. 033-26844 Tevens jonge gebru i kte auto's ^NWI^ekeundenvooreienv^^ wen in de toekomst, slaapmoeilijkhe- den, gebrek aan energie en eetlust, vreesachtigheid en geïrriteerdheid Er is verschil tussen acute en chronische depressie en Flach wijst aan de hand van voorbeelden uit de praktijk op mogelijke oorzaken en geeft een ma nier aan om deze op te vangen. De pressie kan volgens professor Flach tot expressie worden en daardoor de bron van nieuwe vormen van ener gie, levenslust en zelfrespekt ,,De verborgen kracht van depres sie" is een helder geschreven boek waarin nu eens niet - zoals in tal van indere boeken over psychiatri sche problemen - moeilijk wordt ge daan. maar simpel wordt gesteld, dat je eigenlijk best in staat bent om je geestelijke problemen zelf op te los sen. En dat is een pluspunt. TRANSCENDENTE MEDITATIE Anthony Campbell is een overtuigd aanhanger van de leer van Maharishi Mahesh Yogi, de Transcendente Medi tatie, een leer, die ook in Nederland inmiddels veel aanhangers heeft ver worven. Bij de uitgeverij Bruna Zn. te Utrecht verscheen een nieuw boek van Campbell over deze leer: „Trans cendente Meditatie, een weg naar ver lichting". De laatste jaren is het westen over stroomd met oosterse wijsgeren, die al mediterend ons wilden overtuigen van hun oeroude methoden om zich te bevrijden van de spanningen, die vooral in de westerse wereld steeds groter zijn geworden door de gecom pliceerdheid van onze maatschappe- lijke strukturen en de waarde van de mens daarin Yoga is éénder bekendste methoden, die voor dit doel kunnen worden aangewend. Transcendente Me ditatie is een andere, even bekende methode Voor Yoga moet je heel wat leren om je lichaam en je geest te kunnen beheersen, bi| Transcendente Meditatie is dat - volgens de uitdra ger van deze leer, Maharishi Mahesh Yogi - veel eenvoudiger Anthony Campbell gaat in zijn boek in op die methode, deze leer der me ditatie Een deels wetenschappelijke, een deels hypothetische benadering Oosterse wiisheid gekoppeld aan mo derne westerse wetenschap. Maar in teressant is het wel Persoonlijk blijf ik het alleen jammer vinden, dat de meditatie „van de wijzen uit het oos ten' in onze westerse maatschappij uitgroeide tot een rage, waardoor tal van kwakzalvers de kans kregen om misbruik te maken van de goedgelovig heid en de drang van de mens naar in nerlijke verlichting Daardoor wordt het extra moeilijk om de serieuze me ditatie-beoefenaars en meesters te on derscheiden van de fake. Campbell's boek kan daarin wellicht een positieve bijdrage leveren. VERSLAVING AAN DE LIEFDE Liefde is tot nu toe het hoogste goed geweest Liefde is zuiver, liefde is harmonie Liefde heeft niets met sex te maken, maar alles met de geest. Het is dan ook bijzonder te moeten lezen, dat liefde verslavend kan zijn en daardoor destructief Wat velen „liefde" betitelen, aldus Stanton Peele in zijn boek „Verslavingaande liefde", uitgegeven door Bruna Zn te Utrecht, is in werkelijkheid soms een vorm van verslaving, even ontluisterend als heroine of alcohol Stap voor stap vertelt Peele ons, wat werkelijk liefde is en wat als een verslaving moet worden onderkend Aan de hand van talrijke - overigens door hem zelf bedachte praktijkvoor beelden - komt hij tenslotte tot een soort therapie voor deze verslaving. De aan liefde verslaafden zijn zich er vaak met van bewust dat ze bij elkaar dezelfde steun zoeken, die ande ren ontlenen aan alcohol of drugs, met misschien minder in het oog lo pende, maar voor hun persoonlijke groei evendesastreuzegevolgen Peele geeft mogelijkheden aan om zulke af hankelijkheids-situaties te onderken nen en er bovenuit te groeien Om een vorm van liefde te vinden, die een weg is naar kracht, zelfvertrou wen en grotere voldoening. Een misschien nuttig boek voor hen, die zich werkelijk afvragen of ze ver slaafd zijn aan de liefde. En erg boeiend voor hen/die zich voor dit onderwerp interesseren. Eveneens bij Amsterdam Boek ver scheen het „Groot Kattenboek" een rijk geïllustreerd werk, waarm W. van Stuyvenberg ons alles vertelt wat u van een kat (poes) wilt of zou willen weten. Katten zijn huisdieren. Maar desondanks weten wij erg weinig van katten af. Want, zo zegt Van Stuyven berg in zijn boek, er zijn geheimen die nooit worden ontsluierd. En een daarvan is de kat, het wonderlijke wezen dat zo'n honderd eeuwen ge leden de mens de eer gunde voortaan van zijn gezelschap te mogen genieten en sindsdien misschien méér dan welk ander huisdier ook de hartstochtelijk- ste vormen van pure aanbidding op roept - én even welgemeende, aller hevigste afkeer. Katten, aldus de schrijver van het „Groot Kattenboek", hebben altijd de menselijke verbeel ding geprikkeld. In katten veronder stelt de mens allerlei goede en kwade, zelfs heilige en duivelse machten eD het hangt daarbij van de landstreek plus bijbehorende volksaard af welke mysterieuse krachten aan de zich ter plekke manifesterende katten worden toegeschreven. In het nuchtere Nederland wordt zelfs de ontmoeting met een zwarte kat als een duidelijk ongeluksteken gezien, terwijl de Engelsen dolblij zijn als een pikzwarte kat hun pad kruist voor hen is het de puur witte kat, die als onheilsbode fungeert En zo zijn er nog tal van andere magische zaken, die in verband worden gebracht met een kat Van Stuyvenberg noemt m zijn boek een hele reeks van deze zaken op Katten hebben volgens ve len ook menselijke eigenschappen En dat resulteerde en resulteert dan in vertelde of getekende verhalen over katten, die zich als wijze mens gedra gen (de gelaarsde kat en Tom Poes. om maar enkele voorbeelden te noe men) Katten zijn geen onderdanige slaven Katten hebben een eigen wil. Wie méér wil weten over katten, doet er goed aan zich dit bijzondere boek aan te schaffen Van Stuyvenberg gaat dieper in op de afkomst van de kat, de eigenschappen, de verschillende rassen, ziekten en eetgewoonten, kortom alles wat met een kat te maken heeft komt in dit boek ter sprake En wie zelf een katten liefhebber is, zal alleen al veel plezier beleven aan de talrijke kostelijke foto's van katten in allerlei formaten, kleuren, rassen en standen. „Groot kattenboek", een kostelijk bezit voor de liefhebbers maar niet voor hen al leen Kortgeleden verscheen bij de uit geverij Amsterdam Boek te Amster dam een fascinerende uitgave: het „Groot heksenboek" van de Engels man Peter Haining. Wie gelooft er nu nog in heksen? In deze tijd van com puters zou je tot de gedachte komen, dat voor heksen geen plaats meer is temidden van de voortschrijdende elek- tronika. Toch is dat een ernstig mis verstand, zoals Haning in zijn boek ook overduidelijk aantoont aan de hand van veel foto's, tekeningen, schetsen en schilderijen, duidelijk aangevuld met verbindende teksten, onderver deeld in hoofdstukken, want de ene heks is de andere niet. Je moet er na tuurlijk wel expert voor zijn om een heks te kunnen herkennen en onder te kunnen brengen in de juiste categorie. Peter Haining heeft er een uitgebrei de studie van gemaakt. En Peter Haining gelooft er in. Aan de hand van zijn talrijke uitgebreide studies, die hij in de loop der jaren van het fenomeen „heks" maakte, is hij tot de konklusie gekomen, dat hek sen werkelijk bestaan Vroeger - voor al in de periode tussen 1484 en 1782 - werd de heks beschouwd als een on heilbrengend wezen, dat een verbond had gesloten met de Duivel zelf en daaraan tal van bovennatuurlijk krach ten ontleende Dat image is haar duur te staan gekomen, want tijdens de grote heksenvervolgingen in boven genoemde periode zijn alleen al in Europa niet minder dan 300.000 al dan niet vermeende heksen ter dood ge bracht Het beeld van de moderne heks is anders De moderne media, aldus Peter Haining. geven een ander beeld van haar ze is jong en mooi en gebruikt oeroude gaven om liefde, magie en gezondheid tot stand te brengen. Ze is geen vijand van de maatschappij meer en ze mag zich in haar naaktheid tonen - niet in het openbaar - zonder dat ze bang hoeft te zijn voor vervolging. Ze mag magie bedrijven, zonder dat dit resulteert in eén rechts-vervol- ging of een terdoodveroordeling, zoals in vroegere tijden maar al te vaak het geval was Zij heeft recht op to lerantie. Dat is misschien ook de oor zaak, dat het aantal heksen per jaar schrikbarend toeneemt Volgens Peter Haning met duizenden Volgens een re cente schatting zijn er in Engeland alleen al meer dan 60.000 Maar wat zijn heksen werkelijk? Peter Haining „zowel mannen als vrouwen kunnen heksen zijn. Degenen die tijdens de Middeleeuwen werden vervolgd, waren slachtoffers van bij geloof en bloeddorstigheid. En op elke honderd jongeluidietegenwoordigdeel- nemen aan magische ceremoniën, zijn er slechts een handvol, die werkelijk hekserij bedrijven. Hekserij is een oeroude vruchtbaarheidsrite uit de tijd vóór Christus. De juiste naam ervoor is Wicca Dat is de vrouwelijke vorm van het oeroude Angelsaksische woord wicce. dat heks betekent en dat waar schijnlijk is afgeleid van het werk woord wiccian, hekserij bedrijven. In onze moderne tijd staat de laatste jaren tegenover de wetenschappelijke en technische vooruitgang de steeds groeiende behoefte terug te keren naar de oude magie uit vroegere perioden. Niet alleen de hekserij bloeit op, ook de talrijke Satanskerken wijzen in die richting. Oppervlakkig gezien kun je alles op één hoop gooien, een soort geestelijke brandstapel, en deze nieuwe cultus veroordelen. De hang naar magie (wit of zwart) is bij de mens van vroe ger en nu altijd aanwezig geweest En het zal altijd wel zo blijven Peter Haining heeft in zijn „Groot heksen boek" aan de leek uitgelegd, wat hek sen precies zijn en wat ze niet zijn. En of je er - zoals Haining - in ge looft of niet, het prachtige boekwerk blijft fascineren door haar indrukwek kende scala aan tekeningen, schilde rijen, grafieken etsen en foto's vanaf de vroegste tijden tot nu over het „fenomeen heks" En als u wilt weten of u een heks bent of er geschikt voor bent, er staat in dit boek een lijstje met vragen. Kunt u daar voor het grootste deel „ja" op antwoor den, dan doet u er verstandig aan om brochures aaD te vragen om de vraag te kunnen beantwoorden bij welke heksenkring u zich het beste aan kunt sluiten. En u hoeft niet meer bang te zijn voor de brandstapel of de galg. Wij behoren nu eenmaal tot een nieuwe, tolerante en eigenlijk ook ongelovige beschaving. V. Korte Bergstraat 12-14, le zijstraat links, voor bij 't Grand- Theatre. AMERSFOORT Tel. 033-1 52 83. LEUSDEN/CENTRUM -Degezamen- lijke jeugdverenigingen in Leusden (Blijhof. Stichting R K Jeugd- en Jon gerenwerk en Herv /Ger. Jeugdraad) organiseren dit jaar tussen kerst en de jaarwisseling 3 middagen voor de jeugd Dit zal gebeuren op dinsdag 28. woensdag 29 en donderdag 30 december. Vorig jaar is er in de zomermaanden ook gezamenlijk het een en ander ge organiseerd maar mede door de af wezigheid van veel mensen (vakantie) had men de indruk dat het toen niet zo aansloeg. Vandaar nu de poging om inde kerst vakantie wat te doen voor de kinderen. Men zal deze middagen organiseren voor kinderen van 5 t/m 12 jaar. Iets oudere kinderen zijn ook welkom De Leusdense schoolhoofden hebben zich bereid verklaard om op de laatste schooldag aan alle kinderen een pro grammaboekje mee te geven. Volgende week zullen we dit pro gramma ook in onze krant bekend maken. LEUSDEN - Geboren 25 nov Jan Johannes Martinus, z v J M Sjoerds en J Wessel. Pr. Irenelaan 41 AMERSFOORT - Geboren. 14 nov Lotte, d v A J Kreuger en H. E B. van Dijen, Dioriet 9. 23 nov. Wille- mine, d.v A D Vink en C. de Pa ter, Gorzen 14. 22 nov Mane-Claire. d.v. S. van Maagdenburg en B. J. H Schreurs. Anna Paulownalaan 13. Overleden: 26 nov. Johanna Osna- brugge, oud 84 jaar. Elders overleden: 19 nov Gerar- dus J Rijntjes, oud 80 jaar; 22 nov Johannes H van den Hengel, oud 38 jaar Gehuwd: 19 nov J T de Jongh en J, H Muilaart; 22 nov J. Oskam en B van IJken; 24 nov J A Rhea en A op 't Hol; 25 nov H. J. B. Co- bussen en M Oudhof Ondertrouwd te Leusden: 1 dec.: Antonius Hendrikus Stapelbroek, wo nende te Leusden, Hessenweg 207 en Anna Maria van Daatselaar. wonende te Amersfoort, Zwarteweg 11 LEUSDEN - Zondagavond 12 decem ber is er weer een jeugddienst in de Dorpskerk Aanvang lialf zeven Het onderwerp is „Heeft de kerk zich - en hebben wij ons - in Jezus vergist?" n a v Matt. 11 3. „Johannes zei tot Jezus. Zijt Gij degene, die komen zou, of hebben wij een ander te ver wachten?" Voorganger is Ds J. P van Roon uit Zeist. Het Kerkkoor Hamersveld o.l.v. de heer Broekema verleent medewerking. ACHTERVELD Ned Herv Kerk Zondag 12 decem ber. aanvang 09 00uur. Ds Assen berg uit Nijkenk. R K Kerk Zaterdag 11 december, aanvang 19.00 uur H Mis, Zondag 12 december, aanvang 08 30 uur H Mis. aanvang 10.30 uur Hoog Mis. LEUSDEN/CENTRUM Marcuskerk 9 00 u ds Kooman, Herv Bed H Avondmaal, 10.30 u. ds Kelder, Gei 19 00 u ds W de Vries, Amersfoort, Ger/ Herv RKK za 19 00 u zo 8 OOu 9 30 u Hoogmis, 11.00 u 18 30 u Lof. LEUSDEN/ZUID Dorpskerk: 10 OOu ds. Weernekers, Herv Bed H Avondmaal, 18.30 u. ds J. P. v Roon, Zeist, Ger./ Herv Jeugddienst. G.K. Vrijgem 8 00 en 15 00 u ds R. Koolstra. Veenendaal (Bed HA) De diensten worden gehou den in de Ned Herv Kerk. Arn- hemseweg. Leusden-Zuid R K K. Huize Don Bosco: za. 19.15 u zo. 10.00 u. Hoogmis; 11.30 u Op veler verzoek nog een re cept voor koekjes U hebt nodig 300 gr zelfrijzend bakmeel 150 gr. basterdsuiker 200 gr boter 'n beetje kristalsuiker Doe alle ingrediënten, behalve de kristalsuiker in een kom Eerst de boter met twee messen kleinsnijden, dan kneden tot een mooie soepele bal Laat het deeg een half uur op een koele plaats rusten. Maak nu van het deeg een lange rol en wentel hem door de kristalsuiker. Snij plak jes van y2 cm van de rol en leg ze op een bakblik Bakken in een matig warme oven. ongeveer 20 minuten Eet smakelijk Japieja

Leusder Krant | 1976 | | pagina 13