Vijf docenten stellen Personeel De Hobbit 3 weken in filmroes [creatieve handvaardigheid leusden Dag van de rechten van de mens Demonstratie houtsnijwerk Verloren en gevonden Gemeente Leusden LEUSDER KRANT - ACHTERGRONDEN zelfs vrijgelaten. Zij worden echter ook dan nog gezien als staatsgevaarlijke elementen, zodat niemand hen durft te helpen. Zij komen niet voor tewerk stelling in aanmerking, hebben dus ook geen inkomen en moeten zich regelma tig bij de autoriteiten melden Het ont breekt hun vaak aan de meest elemen taire levensbehoeften. En in deze moei lijke situatie lopen deze mensen ook nog het gevaar om .spoorloos te ver dwijnen". In plaats van ..vrij" past hier dan ook beter het woord ..vogelvrij" Vandaar dat men alles in het werk stelt om gedaan te krijgen, dai deze ex-gevangenen in ballingschap mogen gaan Sommige landen in Europa heb ben zich bereid verklaard (enige van) deze ex-gevangenen politiek asiel te verlenen Ook spant Amnesty Interna tional zich in voor een rechtvaardige behandeling van deze gewezen ge vangenen 12 MARINIERS NOG IN GEVANGEN SCHAP Naast de ..vrijgelatenen" blijft er nog een twaalftal mariniers achter met gevangenisstraffen die variëren van 8 tot 13 jaar Deze groep moet volgens Amnesty International nu de volle aan dacht krijgen omdat zij anders in de vergetelheid dreigt te raken ten gevolge van de afleidingsmanoeuvre met de ..milder" gestraften Het is dan ook dringend gewenst, door middel van het schrijven van brie ven, de autoriteiten te bewegen om deze gevangenen vrij te laten en deze mensen, na hun vrijlating, met hun fami lie tenminste enige tijd financiële steun te geven. Daarvoor roept Amnesty Interna tional de noodzakelijke me dewerking van velen in. Adressen waaraan, vanzelfsprekend in beleefde bewoordingen, kan worden geschreven zijn: 1Minister of Interior. General Cesar Benavides. Ministeriodel Interior. Edifi- cio Diego Portales, Santiago de Chile. 2) Ministro de Defensa Nacional. Ge neral Hernan Brady. Ministerio de De fensa Nacional. Plaza Bulnes. Santiago de Chile. Inlichtingen over Amnesty-groep Amersfoort (no. 16). Constantijngaarde 4, Hoevelaken, tel. 03495-4542. Uw bijdrage wordt graag tegemoet gezien op giro 36.21.331 t.n v.E Jzn. de Boer. Amersfoort, met vermelding steun Amnesty International De A.I.- adoptiegroep Leusden (no 148) geeft informatie op Nassaulaan 9 in Leusden. tel 033-42831 en voor bijdragen geldt giro32.40.882 t.n.v. J. M A van Bergen te Leusden VERLOREN Rood-zilverkleurige skelter; rode schooletur, gouden dameshorloge; gou den slavenarmband; paspoort; heren- bril met bruin montuur; zijblad van motorfiets; kleine pop in rose jurkje; zwarte herenportemonnee met rits sluiting, bromfiets-verzekeringsbe-i wijs. WEGGELOPEN Siamees katje met wit halsbandje. GEVONDEN Witte valhelm, blauw fietsslot. Inlichtingen over het bovengenoemde dier en deze voorwerpen worden gaarne vertrekt door de Rijkspolitie te Leus- den-Zuid. Arnhemseweg-Oude Rijks weg. telefoon 44444 - verschillende technieken om potten en ruimtelijke vormen hol op te bouwen, - versierende technieken zoals stem pelen. afdrukken, inkrassen. - werken met glazuren, engobes(spat ten. penselen, dompelen). ALGEMENE HANDENARBEID Ariane werkt bij voorkeur met hout. Ze maakt speelgoed of ze bewerkt het hout met gutsen. Toen ze in Leusden kwam wonen, organiseerde ze met de aueuwe buurtbewoners een wekelijkse handenarbeidavond De algemene handenarbeidkursus van Ariane ,,In overleg met dekursisten", zegt ze ..werken we met verschillende materialen Bijvoorbeeld, klei-gips- hout-metaal-tekstiel Een aantal tech nieken staan op het progrmma. zoals stempelen, sjabloneren, batik, weven, knopen, boetseren, solderen BERTIE JAGERS Bertie Jagers is zo'n vijftal jaren bezig met het geven van kursussen Ze deed dat aan huis en het liep uit op drie avonden in de week. Ze verbouwde haar garage om de grote belangstelling te kunnen verwerken, maar ze bleef met wachtlijsten zit ten Ze keek uit naar een grotere ruimte en vond die bij de nieuwe stichting. TEKST1ELE WERK VORMEN ,.De bedoeling van mijn 15 lessen is", zegt Bertie Jagers. dat dekur sisten kennis maken met tekstiele werk vormen in hun breedste opzet Dat houdt in, dat we beginnen met een kleed van allerlei lapjes om los te komen en iets te weten te komen over de principes van vlakverdeling Er zijn dunne en dikke strukturen: een stukje zijde kan bijvoorbeeld naast een stukje grove tweed worden toegepast." Vanuit het materiaal wordt een kom positie opgebouwd Dan gaan we kijken hoe de belang stelling is Er zuLen kursisten zijn. die willen dóórgaan met het maken van gerichte applikatiekleden. Ander en wil len liever macramé gaan doen, of naaldkantwerken, of weven, haken, breien. Je kunt zo veel kanten uit. Daarom is het belangrijk om met ver schillende technieken bekend te raken ADA SLAGTER ALGEMENE TECHNIE KEN VOOR KINDEREN Ada Slagter gaat met twee groepen kinderen werken, kinderen van 6 tot 8 jaar en van 8 tot 12 jaar. ..Mijn bedoeling is", zegt ze. ,,om uit de lijst van technieken samen met de kinderen een keuze te maken We gaan zien wat we allemaal fijn vinden om te doen De eerste zeven keer ga ik gericht met de kinderen werken We nemen bijvoorbeeld ribkarton om daar een leuke pop mee te maken Op speelse manier bouw ik in hoe de kinderen met de gereedschap pen en de materialen moeten omgaan, om ook een stuk veiligheid aan te rei ken Wij gaan werken met allerlei na- tuurprodukten, met afvalmateriaal We gaan leerbewerken, solderen, gutsen Ên noem maar op Als we aan het kleien zijn, en de kinderen willen bij voorbeeld verder gaan in het maken van een of andere pot. dan besteden we daar nóg es een les aan Het werken met kinderen is erg boeiend Ze reageren zo spontaan op alles en ze staanopen voor alle ideeën" De kursussen van de Stichting Krea- tieve Handvaardigheid beginnen om streeks 10 januari en lopen door tot begin mei. Voor de kursussen van Ariane Jansen en Margo Huisman kunt u zich deze maand nog opgeven bij de coördinatrice van de Stichting Els Strik, Bohemen 5 te Leusden-Centrum, tel 44547 DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 zich voor ken is zo enthousiast, dat haar om geving wel geïnspireerd moet worden In haar eigen werk, dat onder andere in het Pgeghhuis te zien was. vertelt ze verhaaltjes door middel van een raam, met een stoel of een kera mische kat KERAMIEKKURSUS De Keramiekkursus van Margo om vat SPECIALE ACTIVITEITEN AMNESTY INTERNATIONAL In enkele gevallen komt Amnesty openlijk in actie tegen bepaalde rechte loze toestanden die grotere groepen gevangenen betreffen. Zo was er in 1975 de grote actie voor gewetens gevangenen in de Sowjet-Unie. Nu wordt aandacht gevraagd voor gevangenen in Chili. Sinds september 1973 heerst daar een militaire junta met een ware terreur Velen werden gevan gen genomen Naar schatting lijden er nu nog ongeveer 5 000 in kampen en gevangenissen. Van hen die gearres teerd werden, zijn er meer dan 2.000 spoorloos verdwenen. Kerkelijke autori teiten en anderen hebben tegen het on recht hun getuigenis laten horen, met als gevolg dat een aantal geestelijken eveneens de gevangenis is ingegaan en het zelfde onrecht, ook de martelin gen. ondergaat. HET MARINIERS-PROCES Een bijzondere plaats in het Chileense drama neemt een groep van 57 mariniers in, die indertijd niet heeft willen meewerken aan het ten val bren gen van de wettig gekozen regering Al- lende Deze mariniers werden be schuldigd van muiterij en voorgenomen rebellie. Zij hebben vele vormen van mensonterende behandeling onder gaan; zij stonden bloot (meermalen let terlijk) aan de gruwelijkste martelingen. Naar aanleiding van het proces kwamen briefcampagnes op gang. Men hoorde hoe de gezondheidstoestand van deze gevangenen achteruit ging Dankzij intensieve druk uit het buitenland vielen de vonnissen die dit najaar werden geveld, lager uit dan verwacht. Een aantal mariniers werd LEUSDEN - Dë Stichting Kreatieve Handvaardigheid Leusden gaat zoals reeds eerder in deze krant werd aange kondigd, van start met haar kursus sen in Groot Krakhorst". Het lijkt ons zinnig om de docenten, die de kursussen zullen gaan geven. aan u voor te stellen en in grote lijnen jan te geven wat u van de kursussen kunt verwachten In alfabetische volgorde zijn het Greetje Grijpma. tekenen en grafiek, Margo Huisman, keramiek. Bertie Ja gers. tekstiele werkvormen. Ariane Jansen, algemene handenarbeid. Ada Slagter, handenarbeid voor kinderen Greetje Grijpma, van wie u grote kleurenlino's in de openbare bibliotheek kunt gaan zien. zegt over haar kursus tekenen en grafiek: ..Mensen, die niet kunnen tekenen kan ik helpen om hun eigen beeldvormen te ontdekken De linotechniek. waarin men zijn eigen verwerking kan vinden, is hierop een béel prettige aanvulling. Er zijn een aantal zéér eenvoudige onderwerpen en hulpmiddelen, waardoor de mensen hun eigen vormen en kleuren kunnen gaan ontdekken ,,Hoe gaat u te werk op de eerste les? Is die strikt theoretisch, of wordt er meteen getekend en gesne den?" Greetje Grijpma Wij kiezen een konkreet onderwerp, bijvoorbeeld een boom. voordeur, spekulaaspop Wegaan dan op een kladpapier met z'n allen alle bomen of deuren die we kunnen bedenken, schetsen. Dan gaan we de l .etsen bekijken en kiezen er een uit om op het linoleum te tekenen We snijden alles om die deur of die speculaaspop weg (of juist niety Daarna kan het kleuren mengen be ginnen. Het werken met kleuren over elkaar heen geeft vele verrassingen en mogelijkheden De deur of de pop wordt met een roller ingelhkt en afgedrukt op papier. Dat papier kan wit zijn, maar het kan ook van tevoren één of meer kleuren hebben gekregen Het is ook mogelijk een stuk van het gekleurde papier wit te laten Het is een héél opwindende techniek Niet moeilijk, wel met erg veel moge lijkheden Van dat ene uitgesneden stuk je linoleum kunnen verschillende af drukken op allerlei achtergronden of in kombinatie met een ander uitgesneden ontwerp Doe een grote werkjas aan als u naar de kursus komt, is GreetjeGrijp- ma's advies MARGO HUISMAN EN ARIANE JANSEN Margo Huisman en Ariane Jansen werken op dezelfde scholengemeen schap in Amersfoort Samen met hun leerlingen en kursisten ontdekken Mar go en Ariane steeds weer andere mo gelijkheden om bezig te zijn met vor men. materialen en gereedschappen Ariane vertelt over Margo Vooral plastische materialen als klei, papier- mache, brooddeeg en gips kan Margo goed hanteren. Haar manier van wer ROES Besloten wordt alle opnamen in eén week en alle beschikbare tijd in de film te stoppen. Maandagmiddag be ginnen de opnamen in ,,Het Startblok' in Achterveld, waar ingebroken wordt door één van de boeven. Na de op namen laat hij zijn goeie schoenen staan, wat de volgende dag in heel het dorp bekend is vanwege de ongewone maat (49). Snel terug naar Leusden, waar Harry Boon's ,,De Bongerdmet een bezoek vereerd wordt Harry slingert de boef een taartje in zijn gezicht Dinsdags worden ,,de vierde openbare' en „De Wegwijzerbezocht Woensdagmiddag kijkt menigeen op het station raar op, als daar twee vreemde figuren rond hollen met een cameraman Het maakt het allemaal nog echter Vrijdagavond, de laatste opnameavond In school wor den snel, maar toch sfeervol enige hoeken met wat oude schotten omgeto verd in een geheimzinnig waarzeg stersonderkomen en een luguber boe- venhol Niets staat op script, alles wordt voor de vuist weg gespeeld en gefilmd Hoe zal het er allemaal op staan? Om half twaalf 's avonds worden de opnamen besloten met een val in een ijskoude vijver van één van de boeven. Doodmoe maar met een on zeker gevoel keren we huiswaarts Enkele dagen later komen de films van de ontwikkelcentrale terug. Bijna niets mislukt Ongelooflijk Sommige opnamen benaderen een professioneel niveau. Nog geen halve film wordt weggeknipt. Gedurende drie avonden wordt er druk geknipt en geplakt en worden verduidelijkende teksten inge last. SUCCES Vrijdag 3 december kijken eerst de kleuters naar de film en leven sterk mee met de hoofdfiguren. Zo sterk zelfs dat nog dagen daarna sommige leerkrachten met slinkse blikken wor den aangekeken en uitgemaakt voor boef. 's Middags is de zaal bij bepaalde scènes doodstil en klinkt er gejuich op als er weer een leerkracht herkend wordt. Een spontaan applaus zwelt op als de eerste spoel leeg is De leer lingen krijgen stencils uitgedeeld waar een aantal antwoorden opstaan Er worden vragen gesteld en de leerlingen scheuren de goede antwoorden van de stencil af. Een ontzaglijke rommel op de vloer, wel gezellig Als ze het juiste strookje overhouden, kunnen ze een zakje taai afhalen, wat ze echter nog niet mogen openen Dan begint het tweede gedeelte van de film Meteen maakt het hoofd de blits door als aantrekkelijke secreta resse over het witte doek te schuiven. Vooral zijn behaarde benen doen de zaal bijna uit zijn voegen scheuren. Weer spanning te over als er links en rechts in de basisscholen wordt inge broken en als ze de oplossing zien be gint een ieder snel taai te eten om te zien of ze in de prijzen gevallen zijn. Menig „Ja" onderbreekt het gekauw en de prijsjes worden afgehaald. Even later is het allemaal voorbij en stro men de leerlingen, duidelijk tevreden gesteld, met gelukkige gezichten naar buiten. Ook de gezichten van de col lega's verraden duidelijk voldoening Geen wonder Drie weken in een film- roes, zoveel moeite en inspanning en dan de beloning, 160 voldane kinder gezichten. Reacties van enkele vijfdeklassers: „Ik heb me rot gelachen om die dwaze grappen en het beste vond ik nog dat onze meesters alles deden. Want dat is weer eens iets anders dan een meester die voor de klas staat" (marjolein) „Ik vond het hartstikke leuk die film. Je kon erg lachen om die boef en meester De Boer vond ik ook leuk want hij leek precies op een meid. En ik vond de juf uit de derde ook heel goed" (marion) „Ik vond die zelfgemaakte film erg leuk. We hebben er heel erg om ge lachen en daarbij vond ik het een leuk idee" (liesbeth) F de Graaf. Boeven en boefjesmaat Dinsdag 14 december aanstaande zal om 20.00 uur in de varkensschuur van ..Groot Krakhorst" een demonstratie houtsnijwerk worden gegeven onder auspiciën van de werkgroep Latent Talent. De heer G C. Bijl de Vroe (Haverland 31. tel 44207) zal na een korte uiteenzetting over materiaal en gereedschap laten zien hoe het ge bruikt kan worden. 1 het slijpen van gereedschap 2 het maken van een relief. 3 het vervaardigen van een rondbeeld Belangstellenden kunnen die avond ook de handen uit de mouwen steken en zich tevens aanmelden voor de kursus, die bij voldoende deelnemers in het voorjaar van start gaat Daar bij moet worden vermeld, dat een deel van het benodigde gereedschap zelf aangeschaft moet worden (ca. f100,-) Een avond die nuttig is voor serieuze belangstellenden, die zich eerst willen oriënteren. Denkt u aan het parkeerverbod bij „Groot Krak horst"0 Het is twee minuten wandelen van de parkeergelegenheid aan de Mid denweg naar de boerderij En de tem peratuur in de varkensschuur is voor treffelijk! 10 DECEMBER: „DAG VAN DE RECHTEN VAN DE MENS" Amnesty International is een organi satie, die sinds 1961 werkt aan de ver wezenlijking van de Rechten van de Mens. Amnesty had op 1 januari van dit jaar circa 70.000 leden, verdeeld over 65 landen. In Nederland zijn er ruim 19.000 leden. Amnesty International zet zich in voor de vrijlating van allen, die vanwege hun overtuiging op het ge bied van politiek of godsdienst, dan wel op grond van hun ras gevangen worden gehouden, mits zij geen geweld hebben gepleegd of gepropageerd. Deze ge vangenen bevinden zich in allerlei lan den, in oost en west, in noord en zuid. Amnesty maakt bij haar verdediging van deze mensen geen onderscheid in de landen, waar zij gevangen worden gehouden Die gevangenen zijn gewone mensen arbeiders, artsen, po litici. christenen, joden, liberalen enz Sinds 1961 werden ruim 13.000 gevan genen geadopteerd. Hiervan werden er ongeveer 7.200 vrijgelaten. Naast haar inzet voor vrijlating van gevangenen voert Amnesty sinds 1972 een uitgebreide campagne tegen het martelen. LEUSDEN-CENTRUM -Vrijdagmid- dig 3 december, 14.30 uur. De speel bal, met pijn en moeite omgetoverd ia een filmzaal, volgestouwd met zo'n 160 leerlingen, variërend in leeftijd no 7 tot 12 jaar. De spanning is te A saijden, de opwinding is groot. Het p&iek heeft geen idee wat het straks "■'W op lit witte doekvoorgeschoteldkrijgt. /W'geheim is pijnlijk goed bewaard gebleven. Achter in de zaal het perso- oeel, ook al met rooie koontjes van opwinding. Hoe zal hun produkt op de kijkertjes overkomen? IDEE Het begon allemaal in een wille keurige middagpauze, waarin zeer in formeel gebabbeld werd over de ge- zamelijke Sinterklaasviering op 3 de cember. Films huren0 De weg van de minste weerstand. Een toneelstuk door het personeel? Beter' Maar die dag brengt al genoeg drukte met zich mee 's Ochtends pakjes uitdelen in de klas sen, in de middagpauze de rommel opruimen, snel verkleden, decors op zetten Dan valt de suggestie een film te maken, hetgeen natuurlijk ook de nodige drukte met zich mee brengt Maar op de dag van de vertoning geeft het na tuurlijk de nodige armslag. De tijd die ons nog rest doet ons echter bedenkelijk kijken, nog 4 weken! Een week voor de opnamen, 3 weken maxi maal voor het ontwikkelen Weinig tijd over voor het nodige knip- en plak werk En dan rijst ook nog het pro bleem wat er op het gevoelige cellu loid moet komen Heel tactisch moet het (zo bijzonder goede) vei haal van de hoofdonderwijzer gekozen het „Taai taai-complex Het verhaal draait om een boeven- bende, die er op uit is een geheim pakje te bemachtigen De boodschap, waar het pakje ligt, zal per ballon aankomen Eén van de boeven wacht daarop, ma^r de ballon en het briefje vallen toevallig in handen van de bak ker. Die haalt het pakje uit de bagage- kluis. De boef achtervolgt de bakker en weet het pakje te bemachtigen Hij snelt ermee naar de baas in liet boevenhol. In het pakje blijkt een kruik te zitten, die twee geheimzinnige, on ontcijferbare briefjes bevat. Een van de boeven wordt naar de waarzegster gestuurd om die briefjes te ontcijferen. Dit lukt na veel rookontwikkeling en ge- manupileer De boef gaat opgelucht te rug naar de baas, maar door grapjes met de secretaresse raakt één van de briefjes tussen de post voor de basis scholen in Leusden Een slimmere schruk wordt er op uitgestuurd om dat briefje, door middel van inbraken in de basisscholen terug te vinden. Dat mislukt bij 4 scholen en hij vindt het briefje tenslotte in „De Hobbit De baas is blij, de briefjes worden op elkaar gelegd, waardoor de oplossing te lezen is. De oplossing vermeldt dat er in de taai-taai een muntstuk ver borgen zit en dat de vinder een prijsje kan komen afhalen. De boeven beginnen als gekken taai te eten om voor een prijsje in aanmerking te komen. Op dat ogenblik worden zakjes met taai uitgedeeld in de zaal en kunnen de leerlingen constateren of ze in de prijzen gevallen zijn. Opname drie tellen na nu.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5