8* Ir w „Ansichten, dat woord hoor ik liever niet. Gebruik alstublieft het woord prentbriefkaarten. Het is goed Hollands en geeft ook precies weer wat het zijn." Ons vraaggesprek met de heer A. L. Thierens in zijn prachtige landhuis aan de Speulderbosweg dreigt helemaal de mist in te gaan. Het is alsof wij de heer Thierens beledigden en dat was echt de bedoeling niet. „Prent-brief-kaarten, dat zijn het!", benadrukt hij nog eens, terwijl hij met de grootst mogelijke voorzichtigheid een exemplaar in één van zijn vele albums stopt. De heer Thierens is verzamelaar van prentbriefkaarten. Honderden Neder landers doen dat, de één in albums, de ander in doosjes. Thierens, een kwieke negentiger met Streuvels-achtige haardos en leven dige ogen, is destijds, dat is nu zo'n twintig jaar geleden, ook zo begonnen. Hij woonde toen nog in Voorst bij Zutphen. Op dit moment zit zijn schilderachtige huis aan de boszoom van Garderen letterlijk tot de nok toe vol met prentbriefkaarten uit alle landen, steden en dorpen van de wereld: 500 albums waarin gemiddeld tweehonderd stuks per album zijn ondergebracht. Onbegonnen werk om ze na te tellen op het juiste aantal; dit is een ruwe schatting. Thierens' wereld in prentbriefkaarten OVERAL LAG WAT ,,Op een schoonmaakdag zeg ik opeens tegen mijn vrouw: Kijk eens, ik heb alle prentbrief kaarten die wij in de loop der jaren ontvangen hebben bij el kaar gezocht. Overal had ik ze in gestopt. In doosjes, in boeken, er lag een bosje op de schoor-, steenmantel, enz. Zo gaat het bij iedereen. Je wilt ze niet direct wegdoen, dus blijven ze ergens liggen. Eigenlijk zonde, want op die manier heeft niemand er ple zier van. Die verzameling had ik inmiddels ondergebracht in een album en zodoende kon ik ze tenminste nog eens bekijken. Zó is het begonnen En hoe verging het u verder? ,,Ja, ik ging er gewoon mee door. Geleidelijk aan gingen ook vrienden, kennissen, familiele den. relaties, enz. voor mij de kaarten bewaren Zodoende groeide de verzameling snel." OP ORDE Hoe hebt u die verzameling van 100.000 kaarten geordend? „Ik heb ze allemaal onderge bracht in albums. Van Nederland per stad, dorp of streek Van de wereld per land. Zuiver volgens een aardrijks kundig systeem, leder album wordt genummerd. Deze num mers komen voor op lijsten zodat ik een overzicht heb en alles meteen kan terugvinden." Mogen wij een steekproef nemen? „Maar natuurlijk!" zegt Thie rens. Wij: Voorthuizen dan! De vingers gaan over de lijst, ze blijven steken bij een bepaald nummer Thierens veert op uit zijn stoel, begeeft zich naar een kast en pakt een dik album. „Alstublieft, Voorthuizen!". Verbaasd bekijken we alle oude prenten. Ook steken er al heel wat recente exemplaren in. Van alle plaatsen in onze ge meente en de direkte omgeving heeft Thiersens kaarten, behalve van Terschuur „Zijn die er wel?", vraagt hij zich twijfelend af. We bevestigen het en beloven hem de serie prentbriefkaarten die is uitgege ven door de winkel van de dames A. en M. Endendijk in Terschuur. toe te zenden. „Geweldig", zegt hij. „Ik ga er meteen een plekje voor vrij ma ken. Terschuur ligt tussen Ach terveld, Hoevelaken en Voort huizen juist dan laat ik hier een paar stroken vrij voor Ter schuur KAARTEN STROMEN BINNEN Inde loop der jaren stroomden de kaarten binnen. Zeer velen die bekend waren met zijn ver zameling, stuurden hem een kaart vanaf het vakantie-adres of schonken hem de kaarten die ze ooit zelf eens ontvangen hadden. Zo was er in Apeldoorn een lerares die de verzamelwoede van Thierens zó interessant vond, dat ze haar klas er van in kennis stelde. De volgende dag kwamen de leerlingen opdraven met honderden kaarten DAGTAAK Twaalf jaar geleden vestigde hij zich in Garderen. Thierens, eens genie-officier, was toen al weer heel wat jaren gepensio neerd. Er was dus alle tijd om met de verzameling bezig te zijn. Het sorteren, registreren en in zetten vroegen zoveel uren, dat B s <1 de hobby bijna uitgroeide tot een volledige dagtaak. Straks zal Thierens de albums buiten zijn huis op moeten slaan, want er is bijna geen leefruimte meer overgebleven. De kasten puilen uit, de zolder zit tot aan de nok toe vol. BEELDCOLLECTIES Naast de aardrijkskundige verzameling heeft deze vitale inwoner van Garderen een grote beeldverzameling prentbrief kaarten, gerubriceerd in de vol gende onderwerpen: het vor stenhuis, vorstelijke personen en staatshoofden, mensen in 't algemeen, vogels, honden, kat ten, paarden, konijnen, eek hoorns en herten, Europese die ren, Aziatische dieren, Australi sche dieren. Afrikaanse dieren en Amerikaanse dieren .planten, bomen, rozen, paddestoelen, kamerplanten, vruchten, zomer, herfst, winter en voorjaar, mi litaire kaarten, zee, duinen en strand, schilderijen (8 dikke al bums!), beeldhouwkunst en mu- seumvoorwerpen, sport, ver keer, sprookjes, religie, Sinterklaas- en Kerstkaarten, gelukwensen bij huwelijk, verja ring enz rouwkaarten, Paas- en Pinksterkaarten en Nieuwjaars kaarten. KITSCH EN CURiOSIA Er steken vele prachtige en zeldzame exemplaren in al die albums. „Ik spaar alles. Niet alleen mooie exemplaren. D'r zijn ook foeilelijke dingen bij, waarvan je zegt: hoe heeft zo'n uitgever dat nu op de markt kunnen brengen. Zo heb ik bijvoorbeeld een kit- schachtig Paaskaartje met een openbrekend ei, waaruit een haasje tevoorschijn komt. Vre selijk stupide!" EEN WERELD Enige jaren geleden overleed mijn levensgezellin. Thierens is echter niet bij de pakken neer gaan zitten. Vol moed ging hij verder met zijn verzameling. Hij krijgt nu veel aanloop van mensen die voor hem verzame len Ook ontvangt hij bezoek van mensen die eens een kijkje willen nemen in bepaalde albums over dorpen of steden. Immers, in huize Thierens gaat er een wereld in prent briefkaarten voor je open. Archivarissen en res taurateurs hebben eveneens be langstelling voor de verzameling. „Van een bepaald gebouw heb ik soms twintig verschillende foto's uit diverse perioden. Restaurateurs die monumenten onder handen nemen om in oude staat terug te brengen, zijn zeer geïn teresseerd bij die exte- rieurfoto's. Dat was ook het geval bij de restauratieplannen van het kasteel „De Schaffelaar" in Barneveld. De restaurateurs die van mijn ver zameling hadden vernomen, kwamen hier alle prentbriefkaar ten van het kasteel bekijken. Op één van die kaarten ontdekten zij een gevelonderdeel, dat he lemaal nieuw voor hen was Zo kan ik ook een ander nog weer eens van dienst zijn LEEDVERMAAK Komt u tussen al die kaartjes wel eens bijzondere krabbels tegen? „Ja, dat wel. Maar het gaat mij er niet om wat de afzender erop geschreven heeft. Het gaat om de afbeelding op de kaart. Leuk is wel om te vertellen, dat kaarten vanuit vakan tieadressen meestal beschre ven zijn met teksten vol leed vermaak, zo van: wij zijn lekker uit en jullie zijn lekker thuis WAARDE Heeft uw verzameling enige wararde? „Jazeker. Vooral de kaarten van vóór de tweede we reldoorlog beginnen curioos te worden. Er is ook een vereniging van verzamelaars van prent briefkaarten. Ik ben er geen lid van. Dat hoeft van mij niet. Ik spaar. Ruilen doe ik toch zelden. Kopen is er niet bij." Verkopen ook niet? „Nee. beslist niet. Mocht ik overlijden dat is mijn wens vast gelegd: de verzameling moet bij elkaar blijven en zo mogelijk door iemand worden bij gehouden en uitgebreid." Prentbriefkaarten verzame len: een levendige en leerzame hobby. De heer Thierens zegt: „Je blijft helemaal bij. Ik leer er ie dere dag weer iets uit." Op zijn verzoek vermelden wij graag zijn adres en telefoonnummer in dit artikel. „Er liggen zoveel kaarten zinloos in laden en doosjes. Wie weet of er zijn onder uw lezers mensen die er nog wat hebben en er toch niets mee doen Aan dat verzoek voldoen wij gaarne. Hier volgt het adres: A L Thierens, Speulderbosweg 58, Garderen, tel. 05776-471 Als we het prentbriefkaarten pakhuis verlaten zegt Thierens: „Ik vertel het aan iedereen die het horen wil. Hebt u prentbrief kaarten Hou ze zelf. Maar éls u ze wegdoet, beschouw mij dan als uw prullebak fr-/-Sk H Teus van de Kuilen.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 14