Cleo Laine en Ray Charles: nieuwe versie „Porgy Bess" „Het concert van de eeuw in fraai dubbel-album Eerste (rustige) solo-LP van Burton Cummings „Winterstop" voor hockeyclub C06N dsn B6RG BV Nieuwjaars receptie Roda Kip in rode wijn Kruisvereniging van start MARY KAY PLACE, GOEDE COUNTRY-LP, MAAR WEL WAT VLAK KERSTPROGRAMMA VAN „DE TIL" DE KERST VAN 1976 HAMERSVELDSEWEG 6A - LEUSDEN C TEL 033-41235-41510 COGN B6RG KOOKHOEKJE Thijs van Leer, Rogier van Otterloo, Louis van Dijk. Na Introspection nu een grandioze kerst-L.P., met o.a. Er is een kindeke geboren; Vom Himmel hoch; Hoe leit dit kindeke, e.v.a. Ook op musicassette LEUSDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIE DONDERDAG 16 DECEMBER 1976 Van links naar rechts tijdens het concert in de Carnegie Hall: Julius Bloom, dirigent van de Carnegie Hall, Yehudi Menuhin, Dietrich Fischer-Dieskau, Mstislav Rostropovich, Vladimir Horowitz, Leonard Bernstein en Isaac Stern. Zelden of nimmer zijn zoveel van de beste en beroemdste kunstenaars ter wereld met elkaar op één concertpodium opgetreden. Isaac Stern, Yehudi Menuhin, Vladi mir Horowitz, Mstislav Ro stropovich, Dietrich Fischer- Dieskau en Leonard Bernstein, bij gestaan door The Oratorio Society en leden van Het New York Philhar- monisch Orkest, vierden tezamen met een enthousiast publiek op fees telijke wijze de 85e verjaardag van 's werelds beroemdste concertzaal: Carnegie Hall. Het gezamenlijk mu siceren van deze solisten in een dubbelconcert, een duet, een trio, een liederencyclus, met tot slot het éénmalige gebeuren van deze in strumentale solisten als zangsextet In het enthousiast gebrachte Halielujah-koor uit Handel's Messias, is een absoluut unicum. Di rect na aankondiging reeds werd deze historische gebeurtenis dan ook terecht betiteld als concert of the century. Is het op één avond bij elkaar brengen van een aantal grote be roemdheden, door de overbezette con certagenda van ieder van hen over de gehele wereld, reeds een welhaast on mogelijke taak, het bijeenbrengen van deze artiesten voor een grammofoon plaatopname werd tot dusver, door hun verspreide contractuele verplichtingen, voor absoluut onmogelijk gehouden Dank zij de medewerking van alle be trokkenen heeft men deze juridische legpuzzle weten op te lossen Op deze wijze heeft men „Concert van de eeuw'' voor miljoenen bereikbaar weten te maken door de - in dit opzicht - „Opname van de eeuw" De platenmaatschappij CBS te Haar lem heeft dit concert van de eeuw uit gebracht in een fraai uitgevoerd dubbel-album, compleet met een op zichzelf al schitterende poster plus een tekstblad van alle, op de plaat gezon gen, liederen van Schumann In drie talen (Duits, Engels en Frans) Het programma van het concert van de eeuw zag er als volgt uit: van Beet hoven: Leonore, ouverture nr. 3 opus 72a, uitgevoerd door Leonard Bernstein en leden van het New York Philharmonisch orkest. Van Tchaikovsky het piano-trio in A minor opus 50, uitgevoerd door Vladimir Ho rowitz. Isaac Stern en Mstislav Rostro povich. Rachmaninoff ontbreekt evenmin Van hem wordt de sonate voor cello en piano in G minor opus 19 III Adante, uitgevoerd door Mstislav Rostropovich en Vladimir Horowitz Dietrich Fischer-Dieskau en Vladimir Horowitz vertolken „Dichterliebe" opus 48 van Schumann. Het Concert in D Minor voor twee violen, van Johann Sebastian Bach wordt uitgevoerd door Yehudi Menuhin. Isaac Stern en Leonard Bern stein met leden van het New York's Philharmonisch Orkest. Het „Pater Noster" van Tchaikovsky wordt uitgevoerd door The Oratorio So ciety onder leiding van Lyndon Woodsi- de. terwijl het concert wordt besloten met het Hallelujah-koor uit „Der Mes sias" van Handel, uitgevoerd door alle musici „The Concert of the Century" werd in stereo/quadrofonie uitgebracht op het CBS-label nr. 79200/2 XS. Voor de lief hebbers beslist een aanrader van de eerste orde! Me kent niet de televisieserie Mary Hartman, Mary Hartman'' waarin Mary Kay Place alias Loretta Haggers van die vrolijke maar o zo vals gezongen country-liedjes ten gehore brengt? Op haar eerste LP .Tonight! At The Capri Lounge", kan ledereen horen dat het valse zingen komedie is, want Mary Kay kan er in werkelijkheid echt wel wat van. ten aantal zeer gerenommeerde musici hebben hun medewerking ver leend voor de opnamen van deze LP. Allereerst is daar Emmylou Harris die gitaar heeft gespeeld enwin een aantal nummers heeft meegezongen. Verder zijn te horen: Albert Lee, Dolly Parton, Anne Murray, Byron Berline, Herb Pe tersen, Hank De Vito,' Brian Ahern, Emory Gordy, Glen D. Hordin. Rodney Crowell, John Ware, Mickey Raphael en Skip Conover Mary Kay heeft op dit album twee •aigen songs opgenomen en koos verder o.a. de „traditional „Good Old Country Baptizin'en „All I Can Do" van Dolly Parton. Ondanks het feit, dat Mary Kay Place op deze plaat niet vals, maar zuiver zingt en het repertoire en aanpak veel lijkt op die van Emmylou Harris, mis ik toch een bepaalde emotie in de vertol kingen. Ze klinken wat vlak en dat is bepaald jammer Je hebt van die platen waar de warmte vanaf straalt en waar aan je duidelijk merkt: dat is met puur muzikaal plezier gemaakt. Mary Kay Place mist dat enigszins, ook al moet je dat ook niet weer al te zwaar nemen, want de liefhebbers van country-songs komen ruimschoots aan hun trekken door de uitstekende kwaliteit van deze plaat. En echte liefhebbers voegen daar een eigen emotie aan toe Uitgebracht door de platenmaat schappij CBS te Haarlem op CBS PC 34353. In uitstekend stereo. VRND8N Deze.... en nog vele andere L.P.'s, singles en cassettes zijn verkrijgbaar bij Voor de liefhebbers van George Gershwin's muziek verscheen kort geleden bij de platenmaatschappij Phonogram te Amsterdam een gloednieuwe versie van „Porgy and Bess", de beroemde Amerikaanse „folk-opera", ooit eens door Louis Armstrong en Ella Fitzgerald (twintig jaar geleden) op de plaat gezet. Nu - in 1976 - zijn het Cleo Laine en Ray Charles die „Porgy and Bess" een geheel eigentijdse vertolking mee geven, die weliswaar anders is, maar niettemin niet minder excellent als de vertolking van Louis en Ella. Het is in wezen tragisch als je bedenkt dat zo vele schrijvers, schilders en komponisten pas na hun dood de waardering voor hun werk ontvangen die zij al veel eerder verdienden. Zo ook verging het George Gershwin. Doordat deze vooruitstrevende, moderne kom- ponist de durf had om de klassieke „Eu ropese" operamuziek te mengen met de typisch Amerikaanse muziekstijlen, dacht het publiek bij 't horen en zien van de première van „Porgy Bess" in 1935 dat 't in de maling werd genomen en vele kritieken waren dan ook vernie tigend. Bijvoorbeeld die van Virgil Thomson, die „Porgy Bess" om schreef als ,,a crooked opera and half way folklore". Maar voor Gershwin keerde het getij en zijn opera's, waarvan de bekendsten „Porgy Bess" en „Rhapsody in Blue" zijn geworden, kregen steeds betere kritieken Al een jaar na de zo gekraakte première werden de eerste zeer suk- sesvolle „populaire" opnamen van een aantal aria's gemaakt en wel door Billy Holiday samen met een aantal ras jazzmusici. Nu, 40 jaar later, zijn prak tisch alle komposities uit „Porgy Bess" wereldberoemd, zoals ..Sum mertime", „I got plenty o'nuttin'en „It ain't necessarily so" Songs, die door vele bekende artiesten op hun re pertoire worden genomen Ook orkes ten, pop- en jazzperformers namen eigen bewerkingen op van de oor spronkelijke Gershwin thema's. De eerste niet klassieke jazzy recor ding verscheen zo'n twaalf jaar geleden van Ella Fitzgerald en Louis Armstrong onder produktionele leiding van Norman Granz. Deze man besloot dit jaar opnieuw een „Porgy Bess"- produktie op z'n schouders te nemen, ditmaal met Ray Charles in de rol van Porgy. Als logisch contrast tegenover het donkere, hartstochtelijke stemgeluid van Ray Charles vroeg Granz Cleo Laine voor de rol van Bess. De keuze van deze combinatie is ge niaal te noemen De typisch eigen stijl van Ray Charles is bij uitstek geschikt om de jazzy stem van de Engelse Cleo Laine aan te vullen, want deze twee toch zeer individuele stemmen komen in de duetten tot een zeer expressieve en indrukwekkende combinatie In de rolverdeling van „Porgy Bess" besloot Granz de „Buzzard Song" in de oorspronkelijke opera ge zongen door een vrouw - te laten zingen door Charles en omgekeerd zingt Cleo Laine „They pass by singin' oor spronkelijk gezongen door de man, Porgy. Ook zorgde Granz er voor dat de lange orkestrale ouvertures werden vervangen door ofwel alleen een piano of een swingende ritmesektie. waarin zeer bekende musici als Joe Pass (gi taar), Jimmy Smith (drums), Scott Ed wards (basgitaar) en Ray Parker (elek trische gitaar) Frank DeVol zorgde voor de fantastische arrangementen en de muzikale leiding van het orkest en het koor „The Reverend James Cleve land Singers". De plaatcassette „Porgy Bess", waarin ook werd opgenomen een boekje met een historisch overzicht van alle „Porgy Bess" - uitvoeringen en de maker ervan. George Gershwin, is een unieke uitgave van een opera die door zijn klasse steeds boeiend blijft. Kortom: een bijzonder boeiende vertolking van twee rasartiesten, die elk op hun eigen manier reeds hebben bewezen over een enorm gevoel voor muziek te beschikken, resulterend in tal van even fijne pla ten. Maar er is maar één „Porgy and Bess". Gershwin's onsterfelijke mu ziek leeft voort - nu als het ware ver nieuwd - in de discotheken van velen. De platenmaatschappij Pho nogram bracht deze produktie uit in cassette met een uitvoerige ge schiedschrijving plus foto's. Het is alleen jammer, dat de tekst van dit boekje in het Engels is gesteld. Want ik neem niet aan, dat iedere liefhebber van „Porgy and Bess" over zoveel kennis van de Engelse taal beschikt om iets dergelijks vlot weg te lezen. Een Nederlandse verta ling zou wellicht voor veel liefhebbers een extra dimensie heb ben gegeven aan deze uitstekende vertolking van Cleo Laine en Ray Charles. Op het London-label, in uit stekend stereo, D 31 D 2. Aan bevolen. Burton Cummings. Nothin' Yet" van Randy Bachman. Dit laatste nummer is bijna niet meer te herkennen want Burton heeft het op een zeer eigen manier uitgevoerd. De beroemde stottertjes ontbreken echter niet. Op „Burton Cummings" spelen een aantal gerenommeerde musici mee zoals Jim Gordon. Jim Keltner. Bobbye Hall, Jim Horn, Ian Gardiner en Randy Strom. Bovendien zijn Clydie King, Vi- netta Fields, Shirley Matthews, Maxine Willard en Julia Tillman in de achter grondkoortjes te horen. Burton Cummings heeft een rustige elpee gemaakt. Zoals gezegd met be kend werk. al dan niet van een nieuw muzikaal jasje voorzien. Ik heb er met veel plezier naar geluisterd, zoals je ook kunt merken, dat Cummings de plaat met veel plezier heeft volgezongen Dat zegt hij zelf ook, ergens in een in terview. Hij had het platenmaken gemist en dat heeft hij nu ruimschoots ingehaald Hij was niet uit de opname studio's weg te slaan Cummings heeft een uitstekende stem, maar dat wisten we reeds Op deze elpee wordt dat alleen nog maar eens opnieuw bevestigd Rustige pop voor de rustige luisteraar. Met uitste kende arrangementen en naast de be kende nummers van anderen ook zes eigen composities, die niet voor de ove rige songs onderdoen Op het CBS/Portrait-label nr PRT 81573. In uitstekend stereo En alle teksten staan op de binnenhoes en dat is altijd mee genomen, nietwaar? en Art Garfunkel, aan de slag om deze LP op te nemen. Vrij in zijn keuze, be sloot Burton om naast zes eigen kom posities tevens vier nummers op te nemen die hij helemaal zag zitten te weten „Nothing Rhymed", van Gilbert O'Sullivan. „That's Enough" van Ray Charles, „Niki Hokey" van Redbone en verrassend genoeg „You Ain't Seen De platenmaatschappij CBS te Haarlem heeft op haar nieuwe Por- traitlabel de eerste elpee uitgebracht. Het is een solo-elpee van de ex The Guess Who - zan ger/pianist/componist Burton Cummings. Cummings is niet de eerste de beste, want hij was onder meer verantwoordelijk voor hits van de Canadese succesgroep The Guess Who als „American Woman" en „Clap For The Wolfman". Na dertien LP's viel de groep uit elkaar omdat de leden het gevoel had den muzikaal gezien op een dood spoor te zitten Burton trok zich een paar maanden terug maar ging daarna met producer Richard Perry, die gewerkt heeft met o a. Carly Simon, Ringo Starr LEUSDEN/CENTRUM - Wie verwacht mocht hebben, dat het Leusdense hockey-wereldje gedurende de bereids ingegane winterstop van alle hockey- activiteiten verstoken zou blijven, is beslist abuis. De veldcompetities liggen, op enkele restantjes na, weliswaar stil maar de sticks blijven zeker niet buiten gebruik. Een dames-, een heren-, een meisjes- en een jongensteam doen mee aan de zaal- competities. Bij gebrek aan een sporthal in Leusden speelt de MHCL de uit- en thuiswedstrijden elders. De dames spelen in de 3e klasse t?e Blaricum, Huizen en Utrecht tegen Barneveld, Phoenix, Baarn, Huizen en Soest, terwijl de heren naar Huizen, Utrecht en Barneveld trekken om voor de 2e klasse te spelen tegen Baarn, Shinty, Maarssen, Phoenix en Hilversum. De meisjes ontmoeten Schaerweyde 2, Baarn, SCHC en Soest in Vianen, Huizen en Soest, terwijl de mannelijke hoop voor de toekomst o.m. in actie komt tegen Be Fair 2, Laren 2 en de Haaskamp, hetgeen in Barneveld en Huizen plaats zal vinden. tuurlijk altijd nog een kans, dat de weergoden het hockeyen op 9 januari onmogelijk maken In dat geval wordt vanaf 14."0 uur een alternatieve bin nensport bedreven in de ruimten van Hakhorst Wat dat zal zijn is nog een verrassing. De tesamenstelling blijft on gewijzigd en wat er ook mag gebeuren de boerenkoolmaaltijd gaat onder alle omstandigheden door en dat is misschien ook wel het belangrijkste programma-onderdeel van de dag. boerenkooltoernooi Hen volgend evenement is het mixed ..boerenkooltoernooi" met deelname van de hele winkelvoorraad van de firma t. Hols. Het toernooi wordt ge speeld op het hockeybpark aan de Noorderinslag met 10 teams (het gehele senioren-ledenbestand, dat niet of niet meer op wintervakantie is) onder de fi"aaie namen van selderij, spruitjes, koolrapen, bintjes en eigenheimers, alsmede rode kroten, winterterpen, bruine bonen, spliterwten en capucijn- rers. Dat zal, ijs en weder dienende, ge schieden op zondag 9 januari a.s. vanaf 10.30 uur. Nou, ze doen maar. De wedstrijden worden op een ver kleind veld en zonder toepassing van de buitenspelregel gespeeld met teams van 8 spelers, waarvan minimaal 2 da mes. De speelduur is 20 minuten. Aan gezien de eigen cantme (wie lacht daar?) niet berekend is op een zo grote toeloop, heeft de hockeyclub een filiaal ingericht in de boerderij „Hakhorst", die vanaf 10.30 uur ter beschikking komt van de toernooideelnemers, mits ontdaan van hun hockey-pantoffels. Rond 17.30 uur presenteert Fred Textor zijn inmiddels reeds beroemd geworden „Stamppot boerenkool". Er bestaat na LEUSDEN/CENTRUM - Het bestuur van het Jongerencentrum ,,de Til" heeft voor de tijd rond het Kerstfeest weer een heel programma in elkaar gezet, waarvan men hoopt, dat zowel de jongere als de oudere jeugd zich mee zal amuseren! Zondag 19 december: In de achterzaal van de Til zal een kin derfilmmiddag gehouden worden voor kinderen van - 8 t/m 12 j Vertoond wordt de film ..Jeugdkermis en de aanvang is om 14 30 uur Er zal f 1,25 entree worden gevraagd Dezelfde mid dag is er in de ontspanningsruimte van ,,de Til" om 14.00 uur een disco-dans- middag gehouden Dinsdag 21 december is de Til op de normale tijden geopend. Vrijdag 24 december is de Til gesloten. Op eerste Kerstdag is de Til open van 10.00 t/m 13 00 uur De koffie wordt u bij deze gelegenheid aange boden Men hoopt dat op deze gezellige bijeenkomst niet alleen jongeren, maar ook wat ouderen verpozing komen zoe ken Op deze zelfde dag wordt er 's avonds een Kerst-in' gehouden, die om 19.00 uur begint ledereen die in een ge moedelijke en gezellige sfeer deze avond met ons door wil brengen, is hartelijk welkom De entree is gratis Tweede Kerstdag De Til zal ook deze dag open zijn van 10.00 t/m 13.00 uur. Daarna is er om 14 00 uur een disco-dansmiddag voor de jongeren De disc-jockey's Paul. Wim. Bert en LEUSDEN/CENTRUM - De Leus dense voetbalvereniging Roda '46 houdt op woensdag 5 januari a.s. in het clubhuis op het Burg. Buiningpark een nieuwjaarsreceptie. Het Roda-be- stuur ontvangt dan gaarne de leden, donateurs, supporters en andere be langstellenden tussen 20,30 en 21,30 uur. SPORTSTICHTING Ook het bestuur van de Sportstich ting Leusden organiseert een nieuw jaarsontvangst. Ditmaal op vrijdag 7 januari 1977 te Leusden in de Roda- cantine. Het formele gedeelte van de receptie zal liggen tussen 20,30 en 21,00 uur. Huub zullen hun medewerking verlenen De entree voor deze middag bedraagt f 1.- Om 20 00 uur zal op deze tweede Kerstdag een dansavond in „stijl" worden gehouden ledereen die eens een avondje wil dansen" (stijldan sen) is dan van harte welkom. De muziek zal verzorgd wordendoor „The Valley's" De zaal gaat om 19.30 uur open en de entree is f3,50. U hebt nodig: - 1 braadkip - 1 fles rode wijn - 2 ons ontbijtspek - V/2 ons champignons - peper, zout - 2 uien, knoflook - 50 gram boter - 1 glas cognac De kip in stukken snijden en met de boter, het spek en de uien in een braadpan bruin bakken Met cognac afblussen Dan de in vie ren gesneden champignons, pe per. zout en knoflook er bijdoen Giet nu de fles rode wijn er over en laat het geheel nog ongeveer 3 kwartier sudderen U kunt de saus aanmaken met wat bloem, maar het hoeft niet ueveu mei gekookte aardappelen en fijne doperwtjes. Eet smakelijk. Japieja LEUSDEN - Per 1 januari 1977 gaat de Kruisvereniging Leusden van start. In juni 1976 besloten het Groene Kruis en Het Wit-Gele Kruis in hunalgemene ledenvergaderingen tot samengaan per 1 januari 1977 De nieuwe vereniging zal alle activi teiten van de beide bestaande vereni gingen voortzetten. De inwoners van Leusden ontvangen dezer dagen een stencil in de bus, waarop al deze activiteiten zijn ver meld. De vereniging telt ca 3000 leden en heeft 5 wijkverpleegsters in vaste dienst De fusie is een logisch gevolg van een ontwikkeling, die al een aantal jaren gaande is Op provinciaal niveau is al jaren gele den tot samengaan besloten. Op ge meentelijk niveau bleven de vereni gingen nog voortbestaan, maar de sa menwerking tussen de wijkverpleeg kundigen werd steeds hechter. Het bestuur van de nieuwe vereniging bestaat uit 7 leden, waarvan 4 afkom stig van Het Groene Kruis en 3 van Het Wit-Gele Kruis. Medisch adviseur van de vereniging is de arts J. H. Lantink uit Leusden-C De oude verenigingen zullen op 29 de cember een gecombineerde buitenge wone ledenvergadering houden, waar het besluit tot liquidatie zal, worden genomen

Leusder Krant | 1976 | | pagina 15