Nog steeds een topper Rijkunst tegen ontvoering Chevrolet groeit kleiner Fiat 126 Personal Alternatieve Gijsbrecht Racen met Renault 5 Alpine Fiat Cavalletta DAIMLER BENZ NEEMT AGAM OVER AUTO EN VERKEER Mooie Passat LX RECORD GOLF TEST SIMCA 7TOO Tl LEUSDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIE DONDERDAG 16 DECEMBER 1976 Renault gaat dit Jaar nog 300 speciale Renault's 5 Alpine maken, waarmee In het seizoen 1977 zal worden gereden om het Europees j kampioenschap. De wagens zijn af- geleld van de nog niet zo lang gele den geïntroduceerde Renault 5 Alpi ne. De raceversie - kortweg i „Coupé" genaamd - Is op een aantal punten aangepast aan de speciale eisen die nu eenmaal aan wed strijdwagens worden gesteld. Zo Is een heel belangrijk verschil tussen de overigens ook al razend snelle „gewone" 5 Alpine en het ra certje, de rolbeugel (bestaande uit zes delen) die de bestuurder bij een ongeluk moet beschermen. Deze rolbeugel - rolkooi eigenlijk - omvat de bestuurder In zijp geheel. De vei ligheid is dan ook optimaal in de snelle Alpine. De Renault 5 Alpine Coupé Is voor zien van een 93 pk sterke 1400 cc viercllinder die via een vijfver- snelllngsbak de voorwielen aan drijft. De raceversie staat op licht metalen wielen met echte raceban den. De uitlaat is zodanig gecon strueerd dat tijdens de race met open uitlaat kan worden gereden. Dit scheelt niet alleen wat in snel heid, het maakt bovendien het racen veel spectaculairder. De nieuwe Renault 5 Alpine Coupé Fiat heeft op de onlangs in Turijn gehouden tentoonstelling voor au tomobielen een prototype van een geheel nieuw terrelnvoertuigje laten zien, dat luistert naar de naam Caval letta (sprinkhaan). Het vlerzittertje Is gebaseerd op het mechaniek van de Fiat 126, met dien verstande dat de motor met horizontale cilinders uit de Giardiniera is gebruikt om de vloerhoogte van de wagen zo laag mogelijk te houden. Wel is de cilin derinhoud van die motor vergroot tot bijna 600 cc, net zoals dat het geval Is bij de 126. Het maximum Is niet alleen sneller dan de vroegere 5 Gordini, maar de wagen ligt ook duidelijk beter op de weg. In de eerste plaats door de reeds ge noemde 'racebanden en verder doordat het onderstel stevig onder handen is genomen. De carrosserie is stijver gemaakt en de vering har der. Resultaat is. dat de wagen op Zandvoort naar schatting een se conde of vijf per ronde sneller zal zijn dan zijn voorganger. Een voordeel van de nieuwe Alpine In ook. dat de auto kant en klaar uit de fabriek komt. Voorheen moest de rijder zelf een opvoerset (laten) monteren om zijn Renault 5 ra- ceklaar te maken. De kans op onre gelmatigheden is dan ook nu ver minderd. Daarbij moet trouwens worden opgemerkt dat dit jaar niets Is vernomen over onre- gelmatlgheden bij de Renault-races. Voor Nederland komen er minimaal 20 en misschien iets meer wagens beschikbaar. Aangezien menig Re nault 5 Gordini-rijder heeft aange kondigd door te gaan met de racerij, mag worden verwacht dat de 20 Al pines snel uitverkocht zullen zijn. Zeker omdat de wagens, die zeker 20.000 gulden zouden moeten kos ten, voor 15.000 gulden aan de rijders worden geleverd. vermogen van de motor is daardoor gekomen op 21,5 DIN pk en het grootste draaimoment is 3,8 mkg. Bijzonder aan de Cavalletta Is de aftakking vanaf de versnellingsbak, die kan worden gebruikt om appara ten aan te drijven (een zogenaamde PTO, zoals die ook op onder meer tractoren zit). Dit maakt het mogelijk middels de motor een pomp aan te drijven of een generator. Het is niet de bedoeling van Fiat om de Cavalletta te gaan produce ren. De fabriek heeft er slechts mee aan willen geven wat de mogelijk heden zijn van een klein, goedkoop en licht voertuigje als de Flat 126. Wellicht dat een ander bedrijf het- aandurft de leuke Cavalletta op de markt te brengen. Daimler Benz neemt de Nederlandse importeur van Mercedes Benz, de AGAM in Utrecht, over. Met de over name zal enige jaren gemoeid zijn. Ook de Mehaco, een volledige dochtermaatschappij van de AGAM, die zich bezighoudt met de import van vrachtwagens van Mercedes Benz en Hanomag Henschell, gaat over In handen van Daimler Benz Met deze overname schaart Merce des Benz zich In de rij der fa brikanten die hun eigen vertegen woordiging in ons land hebben. En kele voorbeelden van andere grote autofabrikanten die het heft in ons land In eigen hand hebben genomen zijn: Renault, General Motors, Ford, Citroén en Chrysler. General Motors heeft haar grote Amerikaanse wagens voor het mo deljaar 1977 sterk ingekort en veel lichter gemaakt. Ook de populairste Amerikaan van GM, Chevrolet, werd een centimeter of dertig korter en ver loor ruim 300 kg aan gewicht Daarbij is zowel de interieurruimte als de bagageruimte toegenomen. Simpel en alleen omdat de nieuwe wagens efficiënter zijn ontworpen en gebouwd. Gevolg van dit alles is uiteraard dat de grote wagens een stuk economischer zijn geworden, hetgeen In verband met de energie- schaarste ook nodig is. De basismotor In de grote Che- vrolets is nu een vier liter zespltter. Als extra kan een V8 met een Inhoud van 5 dan wel 5,7 liter worden gele verd. De grote V8 van een liter of 7,5 Is bij Chevrolet verdwenen. Met <fc zesclllnder motor komt de Chevrolet Impala op een kleine 27 mille. Met V8 en in een zeer luxe uitvoering haalt de wagen de 30 mille bijna. Ten op zichte van grotere Europese wagens is de Impala dus bepaalt goedkoop. De kleine Vega en Monza zijn weinig veranderd, evenals de Nova en Concours. Deze compact cars kosten in Nederland niet veel minder dan de grote Chevrolet De prijzen lopen vanaf rond 22 mille tot 26 27 mille. Chevrolet's po pulairste sportwagens, de Camaro en Corvette, gaan het nieuwe jaar vrijwel ongewijzigd in. Bij deze wa gens is de achterasoverbrenging „venengd" om het benzineverbruik wat te drukken. Hij dateert al van het voorjaar van 1968, de Slmca 1100, en nog steeds Is het de absolute topper van Chrys ler Slmca. Ook in Nederland, waar de 1100 met een verkoop van meer dan 15.000 stuks in negen maanden dit Jaar de derde plaats op de hitpa rade Inneemt. Met boven zich slechts de Opel Kadett en Ford Tau- nus. Slmca kwam In 1968 betrekkelijk kort na Renault met een wagen met vijfde deur en een dwars voorin ge plaatste motor. Een auto die Frans comfortabel en zuinig door het leven ging. Die alle kwaliteiten bezat om een lang en gelukkig leven te leiden. En dat doet ie. Nu, acht jaar later, blijkt de 1100 Tl (duurste en snelste uitvoering van de uitgebreide 1100-reeks) nog steeds een plezierige auto te zijn. Een wagen met voldoende binnen ruimte en een gemakkelijk vla de vijf portieren te bereiken interieur. Met comfortabele stoelen voorin en een ruime ban!, voor twee volwassenen of drie kinderen achterin. Been- en hoofdruimte zijn voorin ruim schoots voldoende. Achterin is de beenruimte wat krap wanneer de voorstoel ver naar achteren staat. De stoelen hebben niet alleen stan daard hoofdsteunen, maar ook vol ledig verstelbare rugleuningen. Dit maakt het mogelijk de juiste rlj- positie in te stellen. Zodanig, dat het sportstuur op bijna armlengte ligt en de benen bijna gestrekt zijn wanneer de koppeling en/of het gas is ingedrukt. De belangrijkste bedieningshendels zijn op de stuurkolom aangebracht en de pook en de handremgreep lig gen direkt onder handbereik. Voorts is het complete instrumentenpaneel (liefst zes meters) direkt en goed af leesbaar voor de bestuurder ge plaatst. Het grote glasoppervlak zorgt voor een goed uitzicht. Alleen de achterkant van de wagen is - doordat die schuin afloopt - niet te overzien. Alles bijeengenomen is de rijpositie zeer geslaagd. Het comfort staat in de Slmca 1100 DOOR FRED v. d. VLUGT sterk, maar dat beïnvloed zijn koers niet. De besturing Is aan de zware kant. Ook Is bij fors gasgeven In korte bochten te voelen dat het een voorwielaandrijver betreft. Hieraan Is te zien dat het concept van de 1100 niet meer hoogst modern is. Wat de besturing betreft, is bijvoor beeld de nieuwe 1307/1308 van Slmca duidelijk beter. De 1100 Tl is vrij sterk onderstuurd In de bocht. HIJ moet dus wat meer worden inge stuurd dan een neutrale wagen. Op de rechte weg heeft dit karakter het voordeel dat de wagen goed rechtuit loopt en zich hoegenaamd niets van zijwind aantrekt. De uitvoering van de Slmca 1100 Tl Is zeer compleet en fraai. Achterop heeft de wagen standaard een ruitewisser met elektrische sproeier. En uiteraard is de elektrisch verwarmde achterruit standaard, evenals extra lampen voorop en de lichtmetalen sportwle- len. In het Interieur valt het complete dashboard en de luxe bekleding op. En ook het sportstuur mag niet on vermeld blijven. Alles bijeengeno men kan worden gesteld dat de Slmca 1100 Tl een complete wagen is, die comfortabel plaats biedt aan vier volwassenen. Voor zijn prijs - 14.237,- - biedt de auto bepaald zeer veel. Rijgenot, comfort, ruimteen de praktische kanten van een wagen met achterdeur en wegklapbare achterbank. De 1100 Tl is niet een hoogst mo derne auto. Dat Is bij voorbeeld merkbaar aan de besturing. HIJ heeft echter ook het voordeel dit de auto door en door beproefd Is. Zijn kinderziektes liggen al heel wat jaartjes achter hem. En dat is toch vandaag de dag ook heel wat waard. Tl op een hoog peil. De wagen ligt goed op de weg en Is plezierig ge veerd. Soepel, maar niet te slap. Zoals gezegd zitten stoelen en ach terbank prima en het geluidsniveau In de wagen blijft tot hoge snelheden volledig aanvaardbaar. Ook op langere reizen blijkt de Tl een plezierige auto. De bagageruimte Is redelijk groot voor een wagen met de buitenmaten van de Slmca 1100 (lengte 3,95 m, breedte 1,59 m, hoogte 1,45 m. wiel basis 2,52 m). Bovendien kan die ruimte sterk worden vergroot door de achterbank van de wagen weg te 80 km/uur kwamen we op 1 op 12,5. BIJ een constante snelheid van 100 km/uur tenslotte, gebruikt de Slmca 1 liter op Iedere 13 km. De motor is met zijn handchoke een gewillige starter, ook bij onze befaamde natte en koude start. Het motorgeluid is voorts niet alleen laag, maar het ligt vooral ook fijn In het gehoor. Gewoon een prettig klinkend motortje. De vlerbak laat zich behoorlijk schakelen, maar de synchronisering zou wat sneller kunnen zijn. De bak maakt de indruk dat hij snel zijn synchromeshes ver speelt wanneer er ruw wordt ge- klappen. Daarbij moet eerst de hoe- denplank worden uitgenomen. Voorts dienen de voorstoelen niet In de achterste rand te staan om de bank geheel vlak te krijgen. Dit sys teem is op zich fraai, maar tamelijk bewerkelijk. De grote achterdeur geeft ruim toegang tot de bagage ruimte. Een nadeel vind Ik dat er een tamelijk hoge opstaande rand blijft staan. Voor het Inladen van zware stukken is dat zonder meer een be zwaar. De Slmca 1100 Tl heeft dwars voorin een 129 cc viercilinder motor staan die een maximum vermogen levert van 82 DIN pk bij 6000 toeren (de wagen is standaard uitgerust met een toerenteller). Het maximum koppel van de machine bedraagt 10,6 mkg bij 3200 toeren. Uit deze cij fers blijkt al dat de Slmca-motor soepel en sterk is. Op de weg komt dat tot uitdrukking In een topsnelheid van 163 km/uur. De acceleratie van 0 tot 100 km/uur vergt 14,3 seconde, hetgeen voor een wagen uit deze klasse bepaald niet slecht is. Bij dit alles blijft het brandstofverbruik redelijk. Over de gehele testperiode kwamen we uit op 1 op 10,9. In stadsverkeer ge bruikte de wagen 1 op 9.1 en op de buitenweg met een gemiddelde van schakeld. Enig beleid is hier ge vraagd. De 1100 Tl heeft goed do- seerbare en een geringe druk ver gende remmen, die uitstekend voor hun taak zijn berekend. Voor zijn schijven gemonteerd en achter trommels. De circuits zijn geschei den. De remwerking wordt zeker gunstig beïnvloed door de brede ra- diaalbanden die om de fraaie licht metalen (standaard!) velgen zijn ge legd. De vering is soepel en comforta bel. Rondom worden torsiestaven gebruikt voor de vering. Voor liggen die staven in de lengterichting en achter dwars. Telescopische schokdempers zorgen voor een af doende demping. De wagen hangt In snel genomen bochten tamelijk Van de bekende Fiat 126, die In Italië als broodjes wordt verkocht, is een tweetal nieuwe versies geïntro duceerd, de Personal en de Personal 4. Beide wagentjes zijn luxueuze versies van de normale 126, die overigens gewoon in pro- duktle blijft. Uiterlijk onderscheiden de Perso nals zich door de brede bumpers en beschermrubbers op de zijkanten van de wagen. Voorts is het interieur verfraaid middels een sportstuur en tapijt van deur naar deur. De Perso nal 4 heeft een echt achterbankje waarop twee kleine mensen redelijk kunnen zitten. BIJ de Personal is er een soort noodachterbank gemon teerd. Deze uitvoering Is speciaal als boodschappenauto bedoeld. Rond de RAI volgend Jaar (half fe bruari) komen de fraaie Personals naar Nederland. De prijs van het wa gentje zal enkele honderden gul dens boven die van de normale Fiat 126 komen te liggen. Verwacht wordt een prijs van net onder de acht mille. Volkswagen heeft een speciale versie van de Passat geïn- troduceert, de LX. De wagen, een extra luxueuze versie, wordt in een beperkte serie geleverd. De prijzen van de verschillende uitvoeringen lopen uiteen van 16.856,- voor de 60 pk driedeurs (achterklep) LX tot en met 18.343,- voor de 75 pk vijf- deurs versie. Extra's van de LX boven andere Passat's zijn onder meer de halogeen koplampen, me tallic lak, brede velgen met 175/70 SR 13 radiaal banden, een speciale veloursbekleding en een van binnenuit verstelbare buiten spiegel. Precies 31 maanden nadat de Volkswagen Golf in produktie ging, Is de éénmiljoenste Golf gebouwd. Voorwaar een niet geringe prestatie. Inmiddels lopen er per werkdag 2300 Golf's van de lopende band. Die wagens zijn bestemd voor Duits land zelf en meer dan 100 exportlan den! OSOGNA (ZWITSERLAND) (UPI) - De kJap was vernietigend toen de donkere figuur zijn Fiat op een rustige Zwitserse landweg scherp naar rechts het zwenken en daarmee de wagen die hij aan het inhalen was naast de weg deed be landen. De chauffeur van de Fiat, gemas kerd en fors gebouwd, holde naar de auto die hij zojuist in puin had gere den, wrong de deur open en trok schaterend zijn masker af. „Nu weet u wat voor gevoel dat is", zei de Nederlandse ex- rallyrijder Urm us Hendrichs, Onno voor ingewijden, leider van de eerste rijschool in Europa die leert hoe men zich tegen terroristen en ontvoering kan verzetten. Aan zijn perplexe bezoeker legde hij uit hoe de trucs die hij leert on langs al verscheidene Italianen in staat hebben gesteld te ontkomen aan aanslagen van terroristische; schutters en ontvoerders. In november alleen al zijn minstens drie Italianen voor een los geld ontvoerd toen zij in hun wagens zaten. In juli dit jaar werd een rechter in Rome doorzeefd met ko gels op het moment dat hij zijn wagen wilde verlaten. En in april werd olie-directeur Giovanni Theo- doli door schoten gewond nadat hij in een rustige straat in Rome in een hinderlaag van twee auto's was ge reden. Voor een som van iets meer dan drie mille geeft Gendrichs een cursus van drie dagen voor mensen die best eens zouden kunnen worden ont voerd, en hun chauffeurs. Zijn rij school ligt bij het rustige Zwitserse plaatsje Osogna, 100 km ten noorden van Milaan. Voor die prijs geeft hij 20 uur lang afmattende rijproeven, zowel over dag als bij nacht, waarop een examen volgt op een internationaal circuit, zoals van Monza. Namen blijven gegarandeerd strikt geheim, met het oog op spie dende ontvoerders. Hendrichs brengt zijn leerlingen bij hoe je met een auto, ook in zijn achteruit, een halve slag kunt draaien, hoe met een snelheid van over de honderd een hele cirkel gedraaid kan worden zonder gas te minderen, hoe men een andere auto van de weg kan duwen door met de staart te kwispe len, en hoe een auto die de weg ver spert kan worden geramd en voor bijgereden, met hoge sneldheid zig zaggend om aan kogels te ontkomen. De prijs valt in het niet bij de los gelden die gewoonlijk door ont voerders worden geëist. Er moet namelijk ook betaald worden voor de twee auto's die elke tien dagen kapot gebeukt worden tot total loss, en dat is in die prijs inbegrepen. Hendrichs neemt maximaal drie leerlingen per keer aan, en tussen elke cursus moet hij echt twee dagen op adem komen. „Er komt ook een hoop psycholo gie bij kijken", zei hij. „Ik krijg hier mensen met Rolls Royces en Merce- dessen en de meeste chauffeurs komen hier met de gedachte dat koste wat kost elk krasje op een slee van zo'n zes ton moet worden ver meden. Met deze botsproeven in oude. karren leren ze wel zich niets van de auto aan te trekken, „als ik het leven van mijn baas maar kan redden of een losgeld kan voorko men". Hendrichs is geboren bij het Ne derlandse formule-l-circuit van Zandvoort en rijdt al sinds zijn tiende jaar. Hij zegt dat de meeste mensen worden overvallen als zij in hun auto zitten. „Ik heb dus een cursus ontwikkeld waarin ik laat zien dat de juiste ruk aan het stuurwiel net zoveel moei lijkheden kan voorkomen als het op treden van gewapende bewakers en karate-experts". De eerste klanten waren Zwitserse banken, die hun chauffeur van ge pantserde geldtransportauto's stuurden. Die begonnen toen de cur sus discreet aan te bevelen aan rijke Italiaanse, Duitse en Franse reke ninghouders. Hendrichs laat van elke gegadigde de antecedenten nagaan door parti culiere detectives. „Wij willen onze trucs niet aan ontvoerders leren", zei hij. Tot dusver hebben de 20-iarifiÊ. dochter van een industrieel in Milaan en 90 mannen de cursus ge volgd. Er staan nog 25 mensen op de wachtlijst. In een korte cursus voor een be zoeker, die twee uur duurde, nam Hendrichs alles door met zijn assis tent in de „bandietenauto". Zigzaggen om inhalen te voorko men, plotseling remmen - „uw ach tervolger klapt achterop maar zijn motor is naar de maan en bij u is alleen de kofferruimte verwrongen" en het onder de juiste hoek inrijden op blokkerende wagens. Hij liet een vijf meter lange Che vrolet zowel vooruit als achteruit een slag van 180 graden maken, rechtsomkeert dus, en daarna een hele cirkel maken op een slechts zes meter brede weg, zonder de gierende banden de berm te laten raken. Dat werd gedaan door scherp sturen en aantrekken van de hand rem. De volgende leerling, een grote man die op een Mercedes zonder nummerplaat leunde, keek aandach tig toe. Niemand werd voorgesteld. AMSTERDAM - „Het Hemelse gerecht" heeft zich ten lange leste verwaardigd om mijn stad niet langer meer te pesten. Dit zijn de eerste regels van de alternatieve „Gijsbrecht van Aem- stel," die de toneelschrijver Manuel van Loggem in opdracht van Stad Radio Amsterdam heeft geschreven. Onderleiding van Van Loggem zal deze verkorte en op de huidige om standigheden geschreven versie van de „Gijsbrecht" op 1 januari 1977 door het team van Radio Amsterdam zelf ten gehore worden gebracht. Het initiatief tot deze enige op voering van Vondels drama in de Hoofdstad is genomen door Hoofd redacteur Leo Jacobs, die van mening is dat de traditie van een „Gijsbrecht" op Nieuwjaarsdag niet zou mogen worden gebroken. Ja cobs, die zelf de engel „Rafael" zal vertolken, heeft voor het gebeuren ruim vijftig minuten van de twee uur zendtijd van Radio Amsterdam uit getrokken. De bezetting van de verschillende rollen staat nog niet vast. Zeker is echter wel, dat Jacobs de uitvoering geheel wil doen plaatsvinden door de bezitters(sters) van voor de trouwe luisteraars van Radio Am sterdam bekende stemmeh. Zo zullen onder meer verslaggeefster Anita Loewenhardt, „gastvrouwe" Jopie Kessler (van het wekelijkse ge sprek met de groenteman), verslag gever Jan Carmiggelt en technicus Bert Koe (van de vacaturebank) hun stemmen lenen aan de bekende figu ren uit de „Gijsbrecht." Manuel van Loggem heeft het doen en laten van de Amsterdamse bevolking en de Stadsbestuurders onder de loep genomen. Zo laat hij Gijsbrecht over de Nieuwmarktrellen zeggen: „Ze ruk ten haastig op, 't onmondig klootjes volk Tot Damrak en Rokin, voorbij de Oude kolk. En braken verder door en bouwden onberaden. Met stenen en beton die zij hadden gejat. Van de projekten voor de Oude Binnenstad. Over de plannen van Hotelier Bouwes om aan het kleine Gart- manplantsoen op de plaats van het Huis van Bewaring een Hotel neer te zetten laat hij de „Rij van Mokumse Maagden" zeggen: „Hoort nu het puik van zoete kelen. Dat kwinke leert uit de bordelen. Tot lof van Venus op haar troon. Die daar geze- tenjioog en heerlijk. Zo helder zien kon hoe begeerlijk. Heer Bouwens stak naar Aemstels kroon. Waar zijn de meiden van de wallen. Om deze slopers aan te vallen. Met zoete gunst en met list?" Badeloch voegt er aan toe: „De goede Bouwes gaat nu kwijnen en verbijt. Zijn leed des daags en brengt de nachten door met waken. Men vindt hem menigmaal met tranen op de kaken."

Leusder Krant | 1976 | | pagina 30