U.V.V. doet steeds meer in Elisabethziekenhuis Mompie VROUWELIJKE VRIJWILLIGSTERS GEVRAAGD Onttrekking Dorresteinse weg aan openbaar verkeer (VERVOLG VAN DE VOORPAGINA) Burgerlijke stand Gemeente Leusden Voor de balie: uw SCHIlOFrf?*"- V ZELF MET PLANNEN KOMEN LEUSDER KRANT - RUIMTELIJKE ORDENING MET DE kalme deining van een schip op rustige baren kwam een omvang rijke dame naar voren bij de politierechter. Zij meerde aan bij het daarvoor bestemde hekje, waarvan ontelbare klamme handen de verf hadden afgesle ten. Nors keek zij de zittende magistraat aan. Omdat hij wel aan dit soort blikken tijdens het uitoefenen van zijn ambt gewend was, vroeg hij vriendelijk: "Vertelt u maar eens waarom u hier moet verschijnen?" De groeven van cynisme in haar gezicht verdiepten zich en met onmisken bare minachting zei de fors uitgedijde verdachte: "Nou nog mooier, dat hoef ik toch zeker niet te vertellen! U zult toch wel papieren hebben waar dat instaat!" Zij gooide hierbij haar in oorlogskleuren geverfde hoofd naar achte ren, waardoor haar aantal onderkinnen werd gereduceerd van 5 tot 3 stuks. "Ik lees hier", zei de politierechter even later, "dat u de schone was van uw benedenbuurvrouw hebt bevuild met modder en dat u, toen zij zich hierover bij u kwam beklagen, haar de trap hebt afgesmeten. Wat hebt u daarop te zeggen?" "Dat dat haar verdiende loon was. Ik kén dat wijf." "Ja, dat blijkt", zei de politierechter droog. "Maar vertelt u maar eens hoe u tot uw daad bent gekomen." Onder haar make-up kreeg de verdachte een kleur en haar trekken ver zachten zich. "Nou", begon ze aarzelend, "het komt eigenlijk allemaal door Mompie. Ja, dat is m'n hondje, ziet u", zei ze met een week wordende stem. Het is frappant hoe mensen kunnen veranderen zodra ze over hun huisdie ren praten. Al het harde was uit haar stem verdwenen en ook haar markante schouders liet ze nu hangen. "Ze hebben ons zo gepest, edelachtbare", zei ze terwijl ze haar hoofd liet hangen. Ze sprak meer tot zichzelf dan tot de anderen, gewend als ze was aan eenzaamheid met geen ander gezelschap als haar hondje, waarvan ze toch geen antwoord kreeg. "Ik woon in een straat die volgepakt zit met mensen. Een trap op en dan vier deuren. Ik zeg u, dat dat geen pretje is. Vier gezinnen op eén trap. Maar ja, er is nog altijd woningnood en je bent blij datje nog een eigen voordeur hebt. Dit jaar was het heel erg met vlooien bij ons op de trap. Iedereen had er last van. En nou ben ik toevallig de enige die een hondje heeft. Dus vertelt dat wijf van beneden aan iedereen in de buurt dat ik de hele trap verpest met vlooien en dat het bij mij zo vies in huis is. Ik ken dat wijf. Op een gegeven moment staat ze me op te wachten toen ik Mompie had uitgelaten en ze begint tegen me te schreeuwen dat ik dat "smerige beest" op moet ruimen enz. enz. Ik geef haar te verstaan dat ik voor een enkele vlo mijn hondje nooit zal wegdoen en dat ik nog eerder haar uit de weg zal ruimen. Toen heb ik haai leren kennen, want van dat moment af leefde ik in een hel. Ze zette de buren tegen me op. Gaf haar kinderen opdracht me uit te sjouwen en op een keei gooide ze een emmer water over Mompie. Dat had ze niet moeten doen. Zc had me nog beter een klap op m'n kop kunnen geven. Ik werd razend! Ik ging naar het balkon en mikte grote kluiten natte aarde over haar schone wasgoed en ging zitten wachten tot ze kwam. Nou, dat duurde niet lang. Krijsend stond ze voor de deur, maar ik bleef kalm en zei dat als ze niei ophield met haar streken ze voortaan nóóit meer haar was buiten hoefde te hangen. Ze raakte door 't dolle heen, en ik schrok. Want ik ken dat wijf. Ze probeerde me bij de keel te grijpen en ik gaf haar een gooi. Iets te hard, want ze tuimelde van de trap." Hier stokte de verdachte. De officier vond dat de verdachte wel wat al te kordaat was opgetreden. De buurvrouw lag nu al weken op bed met een hersenschudding en ge kneusde ribben. Hij eiste daarom f 100 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. De politierechter maakte er 50 boete van, omdat hij vond dat de verdachte gedeeltelijk uit zelfverdediging gehandeld had. JOHANNES LEUSDEN B en W. stellen voor de Dorresteinseweg, die onder nr 17 op de wcgenlegger van Leusden staat ver meld, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Vroeger stond deze weg in verbinding met de Dorresteinse- steeg in Amersfoort. Door de aanleg van Rijksweg 28 werd deze verbinding afgesneden. Aanwezigheid op de we genlegger impliceert, dat deze weg als een openbare weg staat aangeschre ven. Een situatie die geheel wezens vreemd is aan de bestaande situatie en formeel onjuist. Tegen het voornemen van B en W. zijn in eerste instantie een aantal be zwaarschriften ingediend. Hieruit bleek, dat men dacht dat het betrek king had op het voornamelijk door fietsers gebruikte weggetje langs de spoorbaan, dat aansluit op de Dorre steinseweg in Amersfoort. Bezwaar den zijn hiervan mondeling op de hoogte gesteld, waarna de bezwaar schriften zijn ingetrokken. Tegen ont trekking aan het verkeer van de Dorre steinseweg in Leusden zijn derhalve geen bezwaren ingediend. Met de eige naar van de huidige verbindingsweg met Amersfoort langs de spoorbaan worden momenteel onderhandelingen gevoerd, teneinde deze weg in eigen dom te verkrijgen BURGERLIJKE STAND LEUSDEN T/M 8 DECEMBER 1976 (ihliORI.X 8 dec. '76 Pieter Chris- tiaan, z.v W.S. de Rijke en M Brob- bel, Vogelwikke no. 2 1 LDHRS (;i:iiÜRi:\ Amersfoorl 25 nov. '76, 0, Marleen Irene, d.v. Th.C. Tessels en H G. Voskuilen. Walter van Amersfoortstraat 61 Amersfoort. 28 nov '76, 8, Adelinde Liselotte, d.v M.E van Maaren en G.C. Bruijn, van Boetzelaer van Oosterhoutlaan 24 Amersfoort 30 nov. '76. 0, Johannes Gcrardus Maria, z.v. P A M. Wcndel en G.T.M Drost, Lijsterbeslaan 13 Amersfoort, 1 dec. '76, I. Mester Ma- rije, d.v. G.M van Unen en P.M. Krag- ting. Parelduiker 42 OVt A7 4 dec '76, Golstein Gerrit Jan. oud 9) jaar l.DI RS OU RU 1)1 geen Cl Hl WD 26 nov '76. PJ M Spoel en M G Hamers 1 dec. '76. B Oskam en G. Ruiter. 3 dec. '76, G Koelmans en II M. Poirrie. OXDI R TROUU'I) 77 USDI 2 dec. '76. van den Brink. Bart Johan Coenraad, wonende te Amsterdam, Meeuwenplein 5 hs. en van Drimme- len, Simone. wonende te Leusden. Gi- ronde 50. DONDERDAG 16 DECEMBER 1976 ERG STIMULEREND Mevrouw Vrij: ,,In de conversatie- kamer op twee afdelingen zitten enkele dames één maal in de week de vele handwerkjes, die door de patiënten on voltooid zijn achtergelaten, af te ma ken Dat is erg stimulerend Er zijn patiënten, die de kamer binnenkomen en spontaan aanbieden om een steekje te helpen ln oktober, als het Elisabeth Ziekenhuis 400 jaar bestaat, worden al die handwerkjes op een fancy-fair ver kocht. Twee dames, die al in hetziekenhuis- werk bezig zijn. hebben zich ook met dat handwerken belast. Eigenlijk zoeken wij ook nieuwe vrijwilligsters, die zich met dit werk willen bezighouden -' Patiënten kunnen vaak met allerlei kleine „karweitjes" geholpen worden Er kan eens een boodschapje voor hen worden gedaan in het winkeltje beneden in het ziekenhuis. Er kunnen postzegels worden meegebracht Enfin, noemt u zelf maar op Dat van de zijde van het Elisabeth Ziekenhuis dit vrijwilligsterswerk op zijn juiste merites wordt gewaardeerd, moge blijken uit het feit, dat in het nieuwe boekje over het ziekenhuis, dat aan elke patient bij opname wordt ge geven, de werkzaamheden van de U V.V. zullen worden vermeld Als er niet genoeg nieuwe vrijwillig sters worden aangetrokken, zal al dit nuttige werk niet verder kunnen worden voortgezet en uitgebreid Leusden mag dit niet op zich laten zitten We ver wachten dat er genoeg dames te vinden zijn. die best enkele vrije uurtjes aan dit werk willen wijden Om u een idee te geven van de uren, waar het in het ziekenhuis omgaat, bij voorbeeld bij de opname: Om 9 45 uur vindt de opname plaats voor de interne afdeling. Om 10.15 uur voor de chirur gie. Om 10 30 uur voor de kraamafde- ling. Om 11 00 uur voor de klasse afdeling. U kunt zich opgeven bij mevrouw H. C Vrij, Van Diepenheim Scheltus- laan 26, teletoon 40950, mevrouw J M. Koster, Charlotte de Bourbonlaan 13, .telefoon 43190. Anco Mali HAMERSVELPSEWEG Ook onder de winkeliers aan de Hamersveldseweg - met name aan het zuidelijk deel van de weg - heerst ongerustheid ten aanzien van het hoofdwinkelcentrum. Die ongerust heid is voornamelijk gericht op het afsluiten van dit deel van de Hamers veldseweg voor doorgaand verkeer, waardoor - zo vreest men daar - de omzet aanzienlijk zou kunnen gaan dalen, zeker zo vlak bij het hoofdcen trum waar ook best winkels in dezelfde branches zouden kunnen worden ondergebracht. Ook deze winkeliers overwegen daarom het in dienen van een bezwaarschrift tegen de bouw van het hoofdwinkelcen trum. Bovendien blijft nog steeds het feit, dat de middenstand aan de Ha mersveldseweg en Zwarteweg niet meer mogen uitbreiden, zodat ze in feite met handen en voeten gebonden zijn. Al deze zaken spreken mee en verhogen het pessimisme ten aanzien van hun toekomst. Een toe komst die teveel onzekerheden voor hen openlaat. KORT GEDING De middenstanders van Leusden- en dan voornamelijk de winkeliers van De Biezenkamp en aangrenzende straten - hebben in het verleden twee keer een kort geding gevoerd De eerste maal tegen de voorgenomen bouw van het noodwinkelcentrum op de huidige nood- ijsbaan, de tweede keer tegen de bouw van het noodwinkelcentrum De Rozen- daal aan de Torenakkerweg. Zoals be kend is de bouw op de plaats van de ijsbaan niet doorgegaan, maar aan de Torenakkerweg wel. Kortgeleden kwam de uitslag binnen van het kortgeding, die Biezenkampwinkeliers hadden aange spannen tegen deze bouw op deze plaats tegen hetgemeentebestuur en de projektontwikkelaar. Hoewel die uitslag in een dermate moeilijke rechtbank-taal is opgesteld, dat men erop het gemeen tehuis nog steeds op aan hetstuderen is, blijkt volgens een brief van de advokaat der Biezenkampwinkeliers het volgende: „De rechtbank erkent tenslotte, dat de gemeente ten onrechte vrijstel ling heeft verleend aan AMRO/Westland-Utrecht. Zij heeft de desbetreffende bepaling op verkeerde wijze toegepast. Met an dere woorden: het noodwinkel centrum had niet gebouwd mogen worden. De rechtbank oordeelt echter tegelijkertijd, dat u (de win keliers van de Biezenkamp en om liggende straten) zich niet kunt be klagen, althans geen schadevor dering kunt instellen, omdat uw economische belangen (als winke lier) geen gewicht in de schaal leg gen. Immers, aldus de rechtbank, de voorschriften die de ontheffing van bepalingen van het bestem mingsplan regelen, beogen niet dat soort belangen te beschermen; de desbetreffende voorschriften hel pen slechts diegene die direkt be lang heeft bij realisering van het bestemmingsplan aldus de toe lichting van de advokaat op de uit spraak van de rechtbank. HOGER BEROEP? Deze uitspraak betekende voor de winkeliers, die het kort geding aanspan den, dat ze voor de kosten van het geding op moesten draaien, omdat hun (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Gelukkig wordt er aan de menselijke kant van onze gezond heidszorg, die medisch steeds perfek- ler wordt georganiseerd en funktio- oeert, tegenwoordig meer en meer aandacht besteed. De medische wereld is bezig kritische aantekeningen te plaatsen bij de entourage, die de werk zaamheden die in de ziekenhuizeD op boog medisch niveau worden verricht, menselijkerwijs van node heeft. De zie kenhuizen, waar de medische specia listen werken, zijn in technisch opzicht steeds perfekter geworden, maar of de menselijkheid met de technische per- fektie gelijke tred houdt, is op zijn best gezegd: dubieus. Aan die menselijkheid in de zieken huizen begint men nu her en der te sleutelen. Het ene ziekenhuis haalt kunst binnen de cleane muren, het andere ziekenhuis werkt met vrijwil lige begeleidsters, die de patiënten een stukje „veiligheid" trachten te geven. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers afdeling Leusden is sinds maart 1974 in het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Amersfoort heel bescheiden gestart met het verzorgen van'de bloemen, die de patiënten kregen Het perso- aselsbestel in de ziekenhuizen is niet zodanig, dat verplegend personeel tijd vrij kan maken om dit voor de patiënten belangrijke werk te verrichten. Opdrie middagen en op de maandagochtend *aren de vrijwilligsters van de U V.V. aanvankelijk in het Elisabeth Zieken huis te vinden om deze verzorgende taak op zich te nemen. Opde maandag ochtend werd er ook bij de opname geholpen. Een patiënt, die zich op die ochtend meldde voor opname op de af gesproken tijd, kon het treffen dat hij of zij door de geruststellende aanwe zigheid van een U.V V.-vrijwilligster in de warwinkel van angstig op hem afkomende onbekende processen op zijn gemak werd gesteld. Al spoedig bleek, dat de patiënten ia het bezoekuur - de U.V V -vrijwil ligsters kwamen na het bezoekuur de bloemen verzorgen - te moe waren, en weinig of geen belangstelling hadden voor een praatje, waarnaar ze op an dere uren van de dag snakten HULP IN DE OCHTENDUREN In overleg met de direktie van het ziekenhuis werd na enige tijd de U.V V- hulp verleend op de ochtenden Maan dags-, woensdags- en vrijdagsochtends kwamen de U.V.V.-vrijwilligsters naar het ziekenhuis om de bloemen van de patiënten te verzorgen, om via die bloemen kontakten met de patiënten te leggen en om die ochtenden ook te as sisteren bij de begeleiding van de op name voor het gehele ziekenhuis. Op vier afdelingen werd hulp geboden. Nu het is gebleken, dat men het op prijs stelt, dat de U.V.V. assistentie- begeleiding bij de opname elke dag plaatsvindt, moet er een aparte „op name-ploeg" worden gevormd. Deze vrijwilligsters-„opname-ploeg" moet vijf ochtenden per week tegelijkertijd met twee vrijwilligsters kunnen draaien, met minstens twee vrijwillig sters op de reservelijst, die kunnen invallen wanneer iemand van de „op name-ploeg" om welke reden dan ook uitvalt. BESLOTENHEID De presidente van de U.V V Leus den, mevrouw H C. Vrij, en éénder ziekenhuis-vrijwilligsters, mevrouwJ Koster, stellen: „Wij hebben hier niet genoeg dames voor Om een stukje buitenwereld in de beslotenheid van het ziekenhuis te kunnen brengen zoe ken wij naar nieuwe vrijwilligsters. Het gaat dus om de opvang bij de op name van de patiënten, élke dag van de week Het gaat om reserve-mensen daarvoor. Het gaat om uitbreiding van het aantal dames, dat via het bloemen schikken, waardevolle kontakten met de patiënten legt.' Mevrouw Koster „Wij hebben als vrijwilligsters de „opdracht' om din gen, die wij tegenkomen, en die op een andere manier bijvoorbeeld beter zouden kunnen, te signaleren, en daar iets mee te doen. Zo hebben wij gekonstateerd, dat de tijdschriften, die op sommige plaatsen in het ziekenhuis aanwezig zijn, vaak oud en beduimeld zijn. Vanaf de eerst komende kontaktavond - één maal inde maand komen alle medewerksters van de U.V.V in „Lisidunahof" bijeen - gaan wij tijdschriften van de laatste maand meenemen om te distribueren over de afdelingen en op de plaats van de opname." „Maak van de Biezenkamp een leefbaar middelpunt, waar het plezierig is te winkelen, met een goede brancheverdeling vooral ten aanzien van de eerste levensbehoeften. Een goed bereikbaar en prettig winkelcentrum als ontmoe tingspunt. Dan pas over het hoofdwinkelcentrum praten", vinden Biezen kampwinkeliers. En de mogelijkheid zal binnen afzienbare tijd aanwezig zijn, alsdekroon-naarverwachting-eenvoordeBiezenkampuitbreiding positieve beslissing neemt. „Maar dan nu reeds met de plannen op tafel, zodat er geen tijd verloren gaat." eis - schadevergoeding - niet werd toe gewezen Er is een mogelijkheid om binnen drie maanden in hoger beroep te gaan. maar de vraag is, of dit gaat ge beuren. De heer Spaans: ..Het heeft de middenstanders al heel wat geld gekost zonder dat ze er ook maar iets mee zijn opgeschoten. Verschillende winkeliers gaan er dan ook van uit. dat bezwaar schriften indienen niets of zeer weinig kost en misschien een beter resultaat zal hebben." Maar voorlopig - dat wil zeggen op korte termijn - willen de winkeliers eerst onderling hun te volgen strategie bepalen. De ongerustheid over hun toekomst is echter wèl zo groot, dat hun geduld niet al te groot meer is. Het vertrouwen in het ge meentebestuur en raad is - zoals de heer Spaans vertelde - bij sommige middenstanders ook naar een mini mum peil gedaald. Zolang geen enkele belofte wordt waargemaakt, zal dit wantrouwen voorlopig niet kunnen worden opgeheven. De Bie zenkampwinkeliers en sommige winkeliers langs Zwarteweg en Ha mersveldseweg willen nu wel eens die duidelijkheid, waar ze nu al vier jaar lang vergeefs op hebben ge wacht. zonder dat er ook maar iets is gedaan aan het „gezicht" van het centrum. Het had zoveel aantrekkelijker kunnen zijn." De heer Spaans betreurt het nog steeds, dat bijvoorbeeld die witte palen er nog steeds staan, ook al is er dan één uitge haald om de Biezenkamp vanaf de As- schatterweg toegankelijk te maken voor auto's. Hij - en hij niet alleen - vindt die toegankelijkheid nog steeds niet groot genoeg HOOFDCENTRUM VOOR RANG Deindrukbestaatbijdewinkehers.dat de gemeente kost wat het kost. eerst het hoofdcentrum van de grond wil krijgen Daar wordt hard aan gewerkt, terwijl de Biezenkamp nauwelijk in de stukken wordt aangeroerd. Hoewel binnen af zienbare tijd een uitspraak van de kroon is te verwachten, hebben de winkeliers nog niets vernomen over nieuwe plannenvoordeBiezenkamp Zevinden dat dit de hoogste tijd wordt. Als straks - na uitspraak van de kroon - nog eens aan het plannenmaken moet worden begonnen, dan duurt het weer zoveel langer voordat de uitbreiding zal zijn ge realiseerd. Kortom: De Biezenkamp winkeliers voelen zich op dit moment in de steek gelaten, terwijl zij toch de pio niers zijn geweest van het winkelbestand op een moment, dat Leusden (toen Hamersveld) nauwelijks voldoende inwoners had om voor beleg op de boterham van de middenstander te zorgen. Dat pioniersschap - vinden verschillende winkeliers - mag nu einde- lijkweleenswordenbeloond Nietalleen met waardering, maar ook met daden. ONDERZOEK CIMK De heerSpaans:_lkweet.dat er op dit moment een vrij uitgebreid onderzoek aan de gang is door het Centraal In stituut voor Midden- en Kleinbedrijf in zake de gewenste winkelvoorzieningen in de gemeente Leusden. Een onder zoek, dat ook is ingesteld ten aanzien van de regio Eemland in haar totaliteit. Uit een tussenrapport", aldus de heer Spaans,is vast komen te staan - aan de hand van het aantal inwoners, de trek van Leusden naar Amersfoort e.d. dat de voorlopige schatting voor De Biezen kamp ongeveer beantwoordt aan de planning van hetgemeentebestuur: on geveer uitbreiden tot 1700 m2. Wat dat betreft hoeven we niet meer te wachten(Voor een goed begrip, de Biezenkamp is op dit moment onqeveer 500 m2 bedrijfsvloeroppervlakte, terwijl 'n nog nieuw te bouwen buurtsteunpunt, bijvoorbeeld bij de boerderij Hakhorst, ongeveer 800 m2 groot zou moeten wor den - redaktie). Volgens de heer Spaans zullen de middenstanders nu toch eindelijk in het geweer moeten komen. Ze zullen aktief moeten zijn en desnoods zelf met plan nen moeten komen, die op uitvoerbaar heid kunnen worden bekeken door de gemeente. En bovendien - en dat weegt nog steeds erg zwaar bij de verschillende winkeliers - zouden de verschillende maatregelen, zoals het afsluiten van de Eikenlaan met bielsen e.d nu eindelijk eens kunnen worden opgeheven. De heerSpaans: „Overal in Leusden legt men verkeersdrempels e.d. neer Waarom doet de gemeente dat niet op die plaatsen rond de Biezen kamp, waar nu de weg wordt afgesloten door bielsen bakken? De be reikbaarheid van het winkelcentrum wordt groter, indien er de verkeers drempels komen, zonder dat Eikenlaan en andere toeganswegen „racebanen" worden, zoals toen door de om wonenden werd gevreesd. Nu moeten vooral bewoners van achterliggende wijken omrijden en ik kan uit ervaring zeggen, dat veel mensen dat niet doen Het gevolg is minder klanten voor De Biezenkamp. En bovendien spreekt de «aantrekkelijkheid van de entourage I w het huidige winkelcentrum natuurlijk ook een woordje mee. In feite ligt nu al ruim vier jaar een heel terrein braak.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5