Sfeervolle advents- wijding NCVB Treecksangh gaf afscheidsconcert Zeer drukbezochte kerstviering oudere gemeenteleden N.H. Open huis bij vierde openbare KERKDIENSTEN LEUSDER KRANT - KERK EN WERELD DONDERDAG 23 DECEMBER 1976 11 LEUSDEN/ZUID Don Boscokapel. Vrijdag 24 dec. Kerstavond: 21 30 u H. Mis met Dameskoor .Vivace"; 24.00 u. H. Mis verzorgd door de Salesianen. Zaterdag 25 dec le Kerstdag: 10.00 u Kinderviering; 11 30 u. H Mis met kerstliederen. Dorpskerk Vrijdag 24 dec Kerstavond: 22.00 u. Opendeurdienst met Jon gerenkoor ..Reformation". Zaterdag 25 dec le Kerstdag: 10.00 u Kerkdienst met kinder koor en trompettist; 16.00 u Kerstviering zondags school. LEUSDEN/CENTRUM Jozefkerk. Vrijdag 24 dec. Kerstavond: 19 00 u Kindermis; 21.00 u.Jongerenmis; 23.00 u H Mis met gemengd koor. Zaterdag 25 dec le Kerstdag: 8 00 u H Mis. 9.30 u.. H. Mis met Herenkoor; 11.00 u H. Mis met Kerstliederen. 15 00 u Ongedwongen Kerstvie ring met de allerkleinsten Marcuskerk: Vrijdag 24 dec. Kerstavond. 19 00 u Gezinskerstviering; 23.00 u.Opendeurdienst met koor Zaterdag 25 dec. le Kerstdag; 9.00 u Kerkdienst met koor 10.30 u Kerstdienst met het hele gezin LEUSDEN/ZUID - Maandagavond 13 december hield de Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond afdeling Leusden- Zuid haar jaarlijkse adventswijding in ,,'t Trefpunt" aan de Arnhemseweg. De zaal van ,,'t Trefpunt" was door het groen en de kaarsen, die bij de kersttijd horen, reeds helemaal in de feestelijke sfeer van de december maand Evenals voorgaande jaren werd het kerstfeest gevierd tezamen met de plaatselijke Hervormde Vrouwen vereniging. Als vanouds ook gaf het Christelijk Gemengd Koor ..Kunst Ver edelt" zijn medewerking aan deze avond Presidente mevrouw C. Jansonopen de de avond met gebed. De kerstlitur gie, die werd gebruikt. ,,Gods werk - onze rekreatie", was een uitgave van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond en werd ditmaal samengesteld door mevrouw Van Leeuwen-Brouwer. Deze liturgie bestond uit Bijbelgedeelten, deklamatie en kerstliederen uit het Nieuwe Liedboek De Schriftgedeelten werden afwis selend door de dames Janson, Op 't Hof, Van der Hee, Van Andel en Biel gelezen, terwijl mevrouw Van Doorn de deklamatie verzorgde. Van de dichter Hans Bouma werd gele zen. ,,God heeft zijn naam gezegd". Van Maria de Groot werd voorgedra gen: ,,Heer wij hebben uw dag ge vierd". en uit ..Afrika bidt" ..Heer. ik ben zo blij met uw schepping". De in de liturgie voorkomende lie deren werden door alle aanwezigen gezongen. Het koor bracht enkele lie deren ten gehore. En in de pauze werd er koffie gepresenteerd met ge bak, dat door enkele baklustige da mes werd bereid. Na de pauze zong het koor opnieuw een aantal sfeervolle kerstliederen. Mejuffrouw Van Ben- turn las het kerstverhaal van Roel Houwink, getiteld ,,De legende van de arme man". Het is het verhaal van een arme man, die aan de vooravond van Kerst mis uitging in de armenwijken van de stad, waar de bevolking een schamel bestaan leidde De feestelijk versierde kerstetalages vormden voor hen een tantaluskwelling In een warenhuis aan gekomen werd de arme man om zijn schamele kleding direkt in de gaten gehouden door een agent-in-burger Toen hij naar de zin van deze speur der wat te lang bij de stal met kribbe bleef staan, moest hij mee naar het kantoortje Hij moest zijn zakken leeg maken, maar er kwam niets uit. Toen hij de kathedraal binnenging werd de arme man haastig verwezen naar het achterste deel van de kerk, naar de kosteloze zitplaatsen. Een vrouw van lichte zeden, die in geen twee dagen had gegeten en in de arme man misschien een klant kon vinden, herkende de arme man. Hij noemde haar Maria Magdalena, en nam haar honger weg Broeder Andreas vertelde de arme man dat er een wonder was ge beurd, want dat zuster Anna van de doden was opgestaan. De arme man ging met hem mee naar een bijeen komst las voor uit de Bijbel, zeg gende dat zij hem gezien hadden, maar niet in hem geloofden. De aanwezigen scholden de arme man uit voor leugen profeet en zuster Porfyra spuwde hem in het gezicht. De arme man moest mee naar het politiebureau en werd verhoord. Maar de weinige antwoorden, die de arme man gaf, klonken de politie zó ver ward in de oren, dat de arme man naar een psychiatrisch-neurologische kliniek werd overgebracht Op kerstavond kwam een beroemd psychopatholoog hem bezoeken. Deze knielde in de isolatiecel voor de arme man neer en verliet met de arme man, die de bontjas van de patholoog had gekregen, de kliniek. Tezelfder tijd begon de roem van de geleerde te tanen. Toen hij zich ook nog in de stad vertoonde met één der be ruchtste vrouwen, werd hij gedwon gen ontslag te nemen. De arme man stond weer in de ar- moewijken, en strekte de armen tot een kruis. Aan de hemel verscheen een stralende ster, als teken van ant woord op het teken van de arme man Hierna werd gezamenlijk lied 127 gezongen. Presidente mevrouw Jan son wenste alleen gezegende feestda gen en besloot de adventswijding 1976 met een dankgebed LEUSDEN - Woensdag 15 december bood het groot gemengd toonkunstkoor „Treecksangh" de bewoners van Lisi- dunahof een afscheidsconcert aan. Voordat men begon te zingen sprak de voorzitter de heer L M. de Haas, na mens het koor een kort woord van dank voor alle medewerking die de genees heer-directeur, de heer Woortman en verpleegkundig directrice, zuster Stet, alsmede hun medewerkers hadden ge boden. Een jaar lang nl. had het koor bij ge brek aan andere accommodatie iedere woensdagavond gebruik mogen maken van de ontspanningszaal van Lisiduna- hof om te repeteren. Na een jaar zingen in Lisidunabof is nu echter een geschiktere accommodatie gevonden in het t.z.t. gerestaureerde Ros Beyaart, alwaar het koor m.i.v. 5 januari a.s zijn repetities hoopt voort te zetten. Uit erkentelijkheid jegens het bestuur en de bewoners van Lisidunahof gaf Treecksangh deze muzikale avond Vervolgens introduceerde de dirigent, de heer Jan van Spaendonck op amu sante wijze zijn zangers en het reper toire dat men zou kunnen beluisteren. Nadat de Treecksangh de avond had geopend met een Engels lied uit de Kersttijd. „Rejoice in the Lord all way", werden vijf Duitse dansen van Schubert ten gehore gebracht. Omdat het in de zaal erg warm was onderbrak de dirigent vervolgens voor enkele minuten het optreden teneinde de zangers wat rust te gunnen. Vervolgens werd bet Ave Verum van Mozart ge zongen. ledereen was onder de indruk over de wijze, waarop dit werk werd uitgevoerd Niet alleen het koor trad deze avond op, er waren ook twee so listen te weten mevrouw Riet Wijnands (sopraan) en de heer Jan Huurdeman (tenor), die in duet een cantate van J.S. Bach zongen, terwijl Jan van Spaendonck voor voortreffelijke bege leiding zorgde. Jammer genoeg was de stem van Jan Huurdeman voor deze baspartij niet krachtig genoeg. Riet Wijnands zong nog vier liederen, waaronder een ontroerend mooi „Bist du bei mir" van J.S. Bach, waarin haar kwaliteiten als sopraanzangeres vol ledig tot uiting kwamen. Om alvast in de Kerstsfeer te komen vroeg daarna dedirigent Jan van Spaen donck het publiek samen met het koor het „Stille nacht, heilige nacht" te zingen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Na de pauze, waarin Jan van Spaen donck een romantisch oud „Grootmoe dertje" liet horen, besloot de Treeck sangh de uitvoering met een gedeelte uit Don Pasquale van Douizetti, op de piano begeleid door mevrouw Pedde- mors. ierde kerstzangavond LEUSDEN - Donderdagmiddag 17 de cember vond in ".t Trefpunt" aan de Arnhemseweg te Leusden-zuid de Kerstviering plaats met de oudere ge meenteleden van de Nederlands Her vormde Kerk. De viering was georga niseerd door de Hervormde Vrouwen Dienst. De Kerstviering was zéér druk be zocht Ds J.J. Weernekers leidde de bijeenkomst De liederen en gezangen, die waren uitgekozen, lagen alle in het muzikale en literaire gehoor van de oudere mensen. Het was, zoals Ds. Weernekers zei: „Deze liederen kent u allemaal, van kinds af aan". De aan wezigen hadden dan ook geen moeite met het méézingen. Ds. Weernekers betrok het Evangelie van Lucas „En zij gingen allen om beschreven te worden" op deze tijd „Vertrouwd bent u allemaal met rei zen", zo zei hij „De één reist mis schien niet verder dan Amersfoort, de ander reist naar Californië. Maar u zoudt vreemd opkijken, als u om inge schreven te worden voor de belastingen, vele dagen op reis zoudt moeten gaan! U zoudt er zich waarschijnlijk aan proberen te onttrekken. Maar de Ro meinse heerschappij was dusdanig, dat je je wel tien keer bedacht om dwars te gaan liggen. Op reis werd het kind Jezus geboren. Wat betekent dat voor ons in onze da gen? Wij zijn allemaal op reis in de dagen, de maanden en de jaren. En op die reis komen we elk jaar het Chris tuskind tegen. Dat aan andere normen voldeed dan aan de heersende Dat geen waarde hechtte aan praal, status, ui terlijkheden In deze tijd staat zo vaak centraal de carrière van de mens, hetgeen hij heeft bereikt in materieel opzicht, de mate waarin de andere mensen tegen hem opzien. Dat heeft allemaal niet zo veel te be tekenen; en daarom komt de mens telkens op zijn reis dat Christuskind tegen dat in nederigheid en naasten liefde leefde". Mevrouw Van Doorn las het Kerst verhaal. Het was een vertelling van Selma Lagerlöf over de oude boer uit het oude geslacht der Ingmarsons. Deze Ingmar Ingmarson ging op Kerst avond berketakken zoeken voor de bad- kamerstoof, en werd overvallen door een sneeuwstorm. De oude boer raakte daardoor de weg kwijt, en wilde ten slotte, overmand door vermoeidheid en koude, alleen nog maar slapen. Zelfs voor eeuwig inslapen. In een flits zag hij vóór zich hoe de dominee van de kansel zou afkondigen, dat hij, Ingmar Ingmarson was over leden! En de dominee zou al zijn na men en titels aflezen, en zou zeggen hoe 'n welvarend en rechtvaardig mens hij geweest was. En het volk zou over hem spreken en zou in processie langs de baar trekken. En er zou een uitge breide maaltijd zijn, en men zou veel drinken En de kist zou met zilver be slag beslagen zijn. Onder een hoop rijshout legde Ing mar Ingmarson zich tenslotte ter ruste, en hij voelde dat daar een dier lag te slapen met een warme pels. Dat dier redde met zijn warmte Ingmars leven De volgende dag verscheen Ingmar Ingmarson weer op zijn hoeve Hij verzamelde de mannen om de beer te gaan doden. Een beer moet gedood worden, want vroeger of later proeft zo'n dier bloed, en dan valt hij mensen aan. Wanneer de oude boerin in de Bijbel leest, vertelt de jongste zoon hoe het met de berenjacht is gegaan Vóórdat de boer de trekker kon overhalen, had de beer hem gedood en was vertrokken. Moeder en zoon komen bij de domi nee, die het overlijden registreert „En wij willen niet, dat al zijn namen en titels worden afgelezen. En wij wil len niet, dat er een begrafenisproces sie is. En wij willen niet, dat er een begrafenismaal wordt gehouden En wij willen niet, dat de kist zilveren beslag heeft." Moeder en zoon rechtvaardigen hun beslissing als volgt: „Het dier heeft zich gehouden aan Gods gebod om in de Kerstnacht vrede op aarde te be trachten. Dier en mens zullen in die nacht vreedzaam naast elkaar leven. De mens Ingmar Ingmarson heeft Gods gebod vertreden, en God heeft hem daarvoor gestraft." Selma Lagerlöf laat de dominee tot slot zeggen. „Het geslacht Ingmarson is een groots en oud geslacht." De vertelling vond bij de aanwezigen grote waardering De Kerstviering werd besloten met het nuttigen van een broodmaaltijd, waaraan ook Ds. Weernekers aanzat. Aan de presidente van de Hervormde Vrouwen Dienst, mevrouw Sjoerds, werd een door alle aanwezigen onder tekende kaart gezonden Zij kon helaas niet aanwezig zijn. omdat haar onlangs geboren baby in het ziekenhuis is op genomen. ólle St LEUSDEN/CENTRUM - In een sfeervol versierde St. Jozefkerk kwamen maandagavond 20 december vele mensen bijeen om zich met elkaar op het komende Kerstfeest voor te be reiden. Voor de tiende maal werd deze oecu menische kerstzangavond gehouden. Pastor Lieberom opende de samenkomst met het vertellen van een anekdote over ruziemakende engelen die hun muziekpapier verscheuren. De mensen van alle delen der aarde leggen de snippers bij elkaar en lezen het lied „Ere zij God". „Ook wij zijn af en toe wat versnipperd. Laten we alle snippers van de kerkelijke legpuzzel bij elkaar leggen en kijken wat er uit komt", aldus de pastor. de avond door het zingen van „Komt allen tezamen", wat onder begeleiding van orgel en trompet jubelend door de overvolle kerk weerklonk. Het kerstevangelie werd op drieërlei wijze vertolkt: de gemeenschap zong het, ds. Weernekers las het kerstevange lie van Lucas en de leerlingen van de R.K. Basisschool „Kinderjand" vertelden hun eigen kinderkerstverhaal dat zij telkens onderbraken om bijpas sende kerstliedjes te zingen. Tijdens de zangavond zongen niet alleen de Chr Gemengde Zangvereni ging „Kunst Veredelt" en het Chr. Ge mengd Koor „Hamersveld", ook kon men vol bewondering luisteren naar de prachtige stem van de sopraan Riet Wij nands, die onder meer ,,Ich steh' an dei nen Krippen hier" zong. Ademloos luis terde men ook naar de tere klanken van het Mandoline Ensemble dat o.a een zeer subtiel ,,'t is geboren, 't Goddelijk Kind" uitvoerden. Aan het einde van de avond besloot ds. Weernekers de samenkomst door te zeggen dat men dan pas Christus lof mag zingen als men zich met de andere medemens heeft verzoend. Nadat de predikant iedereen een zinvol Kerstfeest had toegewenst, zong men tenslotte „Ere zij God". Ongetwijfeld heeft deze tiende kerstzangavond bij gedragen tot een vreugdevol tegemoet zien van het komend Kerstfeest. De Kerststal staat er ook weer ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk: Zaterdag 25 dec., le Kerstdag 10.30 u. Ds Nieuwpoort, Huizen; Zondag 26 dec., 2e Kerstdag 9.00 u.: ds. Kamerbeek, Hoevela ken. R.K. Kerk: Donderdag 23 dec. 19.30 u Boetedoening; Vrijdag 24 dec 19.30 u.: Eerste nachtmis (gezins mis), m m.v.TOP-meisjesenleer- lingen muziekschool 22.15 u.: Gezamenlijke kerstzang ter inleiding nachtmis; 22.30 u.. Tweede nachtmis, m.m.v zangkoor en DWS, Latijn-meer stemmig. Zaterdag 25 dec le Kerstdag: 8.30 u Stille Mis 10.30 u Hoogmis (Latijn-meer stemmig); 19.00 u Plechtig Lof. Zondag 26 dec., 2e Kerstdag: 08.30 u Stille Mis, 10 30 u Hoogmis (Hollands). LEUSDEN/ZUID Geref. Kerk (Vrijgemaakt) - in de Dorpskerk te Leusden-Zuid: Zaterdag 25 dec. le Kerstdag: 08.15 u. ds Hendriks Zondag 26 dec. 2e Kerstdag 08.15 u Dienst; 16.30 u. ds Strating. LEUSDEN - De vierde openbare lagere- en kleuterschool besloot vorige week donderdag het jaar met een Open Huis voor de ouders. Terwijl een kerst man zich onledig hield met schenken van wijn, waren de ouders in de gele genheid om eens te bezien, waar hun kinderen zich iedere dag mee bezig houden. Een dag eerder mochten alle leer lingen van de vierde openbare op school komen eten. De zeer aktieve ouderkom missie had het voor elkaar weten te krij gen, dat in het Eetkafé van Freddy Tex- tor een zeer grote pot boerenkool werd gekookt. Onder kaarslicht werd op school van de simpele doch voedzame maaltijd genoten. Met een ijsje als fees telijk besluit. Op de foto's is de kerstman in de weer met de wijnfles, terwijl verschillende ouders het domein van hun kinderen bekijken. Jozefkerk Een goed gevulde kerk zong de liederen mee. Even later klonken achterin de kerk hoge kinderstemmetjes die als eigen tijdse engeltjes langzaam tot voor in de kerk kwamen om het zingen van het lied „Door profeten lang geleden werd zijn komst op aard' voorzegd." Daarop las pastor Lieberom Jesaja 11 vers 1-3 en lichtte deze tekst in korte bewoordingen toe. Nadat het Christelijk Gemengd Koor „Hamers veld" „Er is een roos ontsprongen" had gezongen, kon iedereen deelnemen aan Van achter uit de kerk kwamen de kinderen zingend naar voren.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 11