't Spul hoort bij onze spullen Seniorensoos UW vierde kerst Seniorensoos U.V.V. genoot kerstmaaltijd. Wat verder met 't Spul Amnesty houdt schrijfavonden Het zieke kerstmannetje Ingezonden: Kerstnachtdienst Leusden-Zuid LEUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 23 DECEMBER11976 weg op te rijden De automobilist De B. verleende daarbij geen voorrang aan het verkeer op het fietspad, rijdend op een voorrangsweg. De bromfietser werd door de auto aangereden, en liep schaafwonden aan de linkerknie op. De bromfiets en de auto werden beschadigd. De vraag rijst of er op de plaatsen, waar automobilisten fietspaden van voorrangswegen kruisen niet een waar schuwingsteken zou moeten worden ge plaatst: Voorzichtig, automobilist: de fietser en bromfietser hebben hier voorrang! Te vaak is er hier bij de Maanweg een fietser of bromfietser slachtoffer van deze verkeerssituatie. AANRIJDING Doordat een automobilist zijn voor ruit schoonveegde, terwijl hij reed, werd een bromfietser aangereden. Dit gebeurde op de Van Hardenbroek van Lockhorstlaan op woensdag 15 de cember om 17.10 uur. De bromfiet ser, H. v G. uit Leusden-Zuid stond, met zijn 7-jarig zoontje achter op de bromfiets, stil aan de rechterzijde van de rijbaan in de Van Hardenbroek van Lockhorstlaan. Op dat moment naderde in zijn auto de heer E. G. uit Leusden-Zuid, die zijn voorruit schoonveegde, en daardoor de stil staande bromfietser niet opmerkte. Het jongetje van de heer Van G. werd van de bromfiets geslingerd, en moest met een kaakfraktuur in het ziekenhuis ,,De Lichtenberg" worden opgenomen. De heer Van G liep lichte verwondin gen aan het hoofd op AANRIJDING DOOR NEGEREN RODE LICHT Donderdag 16 december vond op de Noorderinslag ter hoogte van de Groene Zoom een aanrijding plaats, waardoor - vanwege het negeren van het rode licht - een bestuurster van een brom fiets in het ziekenhuis terechtkwam. De bromfietster W. G. v. G. uit Wou denberg, reed op het fietspad van de Noorderinslag en negeerde het rode stoplicht. Op dat moment naderde de auto, bestuurd door de heer T. v. d S. uit Bodegraven, die vanaf de Noorder inslag, komend uit de richting Amers foort, rechts af de Groene Zoom op wilde gaan. De bromfietster Van G. botste hierbij tegen de achterzijde van de auto op. Zij moest met buik klachten en een gebroken pols naar het ziekenhi>;s ,,De Lichtenberg" wor den overgebracht. Beide voertuigen werden beschadigd. CONTROLE Bij de politiecontrole op woensdag 15 december moesten in Leusden-Cen trum 11 bestuurders van auto's en 2 fietsers bekeurd worden wegen het rijden door het rode licht. Tijdens de controle der verlichting op donderdag 16 december op de Ha- mersveldse- en de Heiligenbergerweg 2 fietsers, 1 bromfietser en 2 automo bilisten worden geverbaliseerd wegens het rijden zonder of met ondeugdelijke verlichting Aan één bestuurder van een auto moest tijdens deze controle een rij verbod worden opgelegd wegens het zich achter het stuur bevinden ten tijde van dronkenschap. REEBOK DOODGEREDEN Niet alleen de stropers, ook het weg verkeer doet aanslagen op onze wild stand. Woensdag 15 december werd op de Doornseweg een reebok dood gereden, toen deze de rijweg overstak. De automobilist H. D. uit Rotterdam reed de reebok aan met het fatale gevolg De auto werd aan de rechter zijde beschadigd MEISJES LASTIG GEVALLEN Woensdag 15 december werden op Henegouwen te Leusden-Centrum een aantal meisjes lastig gevallen door opgeschoten jongens. De politie werd ingeschakeld BEKEURINGEN Tijdens de patrouille, die de politie uitvoerde op zaterdag 18 december werden 3 automobilisten geverbali- seed, die op de Torenakkerweg par keerden ter plaatse van het wacht- verbod. Eén bromfietser wed bekeurd omdat hij door het rode licht reed. Eén bromfietser ging op de bon, omdat hij op de rijbaan reed in plaats van op het verplichte fietspad. LEUSDEN/CENTRUM - In steeds meer plaatsen in ons land organiseren plaatselijke afdelingen van Amnesty In ternational maandelijkse schrijfavon den. Ook in Leusden zal vanaf 6 januari a s iedere eerste donderdag van de maand iedereen in de gelegenheid zijn een brief of kaart naar een politieke gevangene of naar zijn regeringsleiders direkteuren van gevangenissen e.a. te sturen. Herhaaldelijk is gebleken dat rege ringen gevoelig zijn voor kritiek van buiten af op de behandeling van hun po litieke gevangenen. Soms gebeurt het, dat een door Amnesty International ge adopteerde gevangene vrijgelaten wordt. Soms wordt door druk van buiten af de behandeling van een of meerdere gevangenen verbeterd of worden de martelingen gestopt. Schrijven naar een politieke gevangene betekent voor hem morele steun, omdat hij daardoor weet dat zijn geval aandacht heeft. In het blad Wordt Vervolgd" van Amnesty International worden maande lijks een drietal gevangenen met hun historie genoemd Tevens wordendaar- bij adressen vermeld. Meestal zijn deze adressen van regeringsleiders, minis ters e.d van landen waartoe de gevan genen behoren De Amnesty-leden die deze schrijf avonden leiden, hebben alle hulpmidde len, zoals papier, postzegels, voorbeel den van brieven en woordenboeken bij de hand. Ook de nodige achtergrond informatie over de betreffende landen is op zo'n avond aanwezig. Maar al te vaak wil iemand zich inzetten voor zijn medemens, maar weet niet op welke Wat de boerderij ,,'t Spul" voor ons gezin betekent en hoe de boerderij voor ons gezin functioneert, wil ik hier schrijven. Dit naar aanleiding van het stukje ,,'t Spul" moet blijven in de Leusder Krant, geschreven door mevr. Kuipers en mevr. Hacking. Ik zal maar beginnen met mezelf. Als ik uit het kamerraam kijk, kijk ik op nieuwbouwwoningen met allemaal dezelfde ramen, deuren, enz. U kent dat wel. Maar ook kijk ik uit op de nu kale kastanjebomen, met daarachter de boerderij. Ik houd van de boerderij, omdat hij helemaal uit de toon valt De boerderij is voor mij iets, dat zichzelf is gebleven in een totaal nieu we omgeving. Als er bij ons bezoek komt uit andere plaatsen (meestal ook uit nieuwbouwwoningen) is het eerste wat ze zeggen: ,,Wat enig, een boerde rij in een nieuwbouwwijk". Als je hun dan ook nog vertelt dat je er melk en eieren kunt halen en dat de kinderen er fijn kunnen spelen, worden ze ge woon jaloers. Wij kwamen hier vorig jaar juli wonen. Toen in de maand september rond de boerderij de appels en peren van de bomen vielen, mocht ik er gerust één oprapen als ik langs kwam. Ik pakte dan zo'n appel, wreef hem schoon en at hem op. Vers van de boom, verrukkelijk. Na ruim tien jaar altijd appel uit een winkel gegeten te hebben, vond ik dit heel bijzonder. Nu een klein voorvalletje van mijn dochtertje Rosemane rond de boer derij. Toen ze nog zes jaar was ging ze op een dag voor mij eieren halen bij de boerin. Ze kwam zonder eieren met een sip gezichtje bij me terug, Toen ik haar vroeg, wat er aan de hand was, vertelde ze mij, dat er een grote hond in de tuin stond en dat ze er niet langs durfde. Na een uurtje ging ze opnieuw. Het resultaat was hetzelfde Geen eieren, wel een bang gezichtje en de mededeling dat de hond er nog stond. Toen ben ik met haar meegegaan en tot mijn stomme verba zing (en opluchting) stond er helemaal geen hond, maar een geit. Ik vertelde het aan de boerin. Ze liep met ons mee en vertelde Rosemane dat ze het geitje gerust kon aaien en dat het geitje wel kinderen gewend was. Even later aaide Rosemane de zogenaamde hond. Aan mijn twee zoontjes heb ik ge vraagd of ze niet eens op papier konden zetten, wat zij van de boerde rij vonden. Dat volgt nu letterlijk. Het lijkt nogal op elkaar, terwijl ze het toch niet van elkaar gelezen hebben. Reinier 9 jaar: Ik vind de boerderij erg leuk. Dat je de eieren kan halen bij de kippen, met de boer. Dat je de konijnen kan voeren en de geit. Dat ik met de boer wel eens meerij naar het land. Dat je er eieren en melk kan halen. En dat je er ook leuk verstoppertje kan spelen Michiel, 11 jaar: Ik vind het leuk dat je soms inde hooi berg mag spelen en dat je aardbeien- plantjes krijgt. Dat je de konijnen en de geit mag voeren Dat je bij de koeien kan kijken. En kan helpen bij het eieren ophalen, bij de kippen. En je kan er leuk spelen. Bij de appelbomen, de sloot, de hooiberg, ja het hele erf Hoe mijn man denkt over ,,'t Spul" heeft u op de informatieavond voor Groenhouten, dit najaar, kunnen horen, 't Is voor ons allemaal net, of ,,'t Spul" een beetje bij onze spullen hoort. Mevr. Wesseling, Korenschoof 16. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Zo langzamerhand kent iedereen in de wijk Groenhouten de boerderij 't Spul wel met zijn ietwat versleten uiterlijk, zijn „historische" tabaksschuur en de nieuwere varkensschuur. Het boerenbedrijf zal hier per 1 juli 1977 niet meer worden uitgeoefend, zo is reeds lang geleden afgesproken tussen gemeente en de boer. Wat zal er dan moeten gebeuren met de boerderij en toebehoren, is de vraag geweest aan de wijkbewoners van Groenhouten, mid dels o.a. een oproep in deze krant van 25 november j.l. Deze vraag werd gesteld door de werkgroep „boerderij 't Spul" van het wijkorgaan Groenhouten i.o. De voorlichtingsambtenaar van de ge meente liet in een gesprek met de werk groep weten dat het financiële budget beperkt is en dat alleen wijkgerichte ak- tiviteiten mogeÜjk zullen zijn op deze plaats. Dus b.v. géén Krakhorst of Hak- horst, waar ook aktiviteiten plaats vin den, die niet alleen bedoeld zijn voor de wijkbewoners aldaar Een betrekkelijk gering aantal wijkbewoners reageerde tot nu toe op de oproep van de werk groep om suggesties. De korte tijd, die de werkgroep gegeven was (vóór half december moest de gemeente antwoord hebben) zal hier mede debet aan zijn geweest. De werkgroep stelt nu voor een enquete te houden onder de wijk bewoners over de bestemming van de boerderij. De gemeente kan zich daaruit dan een duideüjk beeld vormen van de verlangens, die in de gehele wijk leven omtrent de bestemming van de boerde rij. Met de uitwerking van de enquete- gegevens meent de werkgroep tijd nodig te hebben tot uiterlijk 28 februari a.s. Eén en ander liet het wijkorgaan in een brief van d.d 14 december j.l. het ge meentebestuur weten, waarbij er op aangedrongen werd nog geen beslissing te nemen vóór 28 febr. a.s. Ook werd het gemeentebestuur'óp de hoogte ge bracht van reeds binnengekomen sug gesties uit de wijk die liggen in de sfeer van: maak van de boerderij een kinder boerderij en breek de boerderij af met daarvoor in de plaats een hertenkamp en laat de boerderij een wijkcentrum worden, waar peuters, ouderen en huis vrouwen en nog meer groepen bijeen komen of laat het boerenbedrijf blijven bestaan. Alle bestemmingen gingen vergezeld van de hartekreet „als het maar geen geluidsoverlast met zich meebrengt". De werkgroep (die alleen maar een tus senschakel wil zijn, in dit geval, om de mening van de wijkbewoners te vertol ken) stelt Uw reakties zeer op prijs. U kunt ook opbellen naar de volgende leden van de werkgroep: mevr. Jannie Wicherts, Tarweland 6. tel. 43708 en de heer Jan Arlar, Hooiland 8, tel. 43481 Wijkorgaan Groenhouten i o. Ingezonden kerstverhaaltje: Midden op het Kerstmaneiland staat het huisje van het Kerstmannetje. Maar was is dat? Er klinkt geen gehamer uit het schuurtje, zoals ieder jaar. Want het hele jaar door maakt het Kerst mannetje zélf zijn kadootjes, die hij met Kerst onder de Kerstbomen gaat leggen. Maar nu is het Kerstmannetje misschien wel ziek. Ja hoor, daar gaat Dokter Pillemans het huisje van het Kerstmannetje binnen. Hij kan zo de deur binnengaan, want het Kerstman netje kan nu natuurlijk niet de deur opendoen. Als hij binnen is, loopt hij meteen door naar het slaapkamertje van het Kerstmannetje En daar ligt het Kerstmannetje. Hij heeft een rode kleur van de koorts. In plaats van zijn rode puntmuts draagt hij een witte slaapmuts. Als hij de dokter ziet, zegt hij: „Dokter, kunt u mij ook vertellen wanneer ik weer beter ben?" Dokter Pillemans zegt dan een beetje bezorgd: ,,lk weet het nog niet, want u heeft een flinke longontsteking opgelopen, toen u zo zonder jas de vogeltjes ging voe ren. Dat was wel een beetje dom." Het Kerstmannetje schrikt overeind: „Maar dokter, ik moet nog een hele boel kadootjes maken en dan moet ik ze natuurlijk op Kerstavond wegbren gen." Ja, daar kan de dokter ook mets aan doen. Dan zegt hij dat hij wel wat zal verzinnen. De volgende dag komt Dokter Pille mans weer terug bij het Kerstmanne- manier. Nu krijgt iedereen door middel van schrijfavonden de kans op deze wijze bij te dragen aan de verbetering van het lot van politieke gevangenen over de hele wereld. De schrijfgroep van Amnesty International hoopt dan ook dat donder dag 6 januari veel mensen voor dat doel 's avonds tussen 19.00 en 21.00 uur naar de bibliotheek aan de Hamersveld- seweg in Leusden-Centrum zullen ko men. tje. Hij heeft een plannetje bedactu. Hij vertelt het plannetje aan het Kerst mannetje. Het is dit plannetje: „Je weet wel," begint de dokter, „dat jongetje dat een uurtje rijden verderop woont, dat jongetje dat Pimpernel heet. Hij kan erg goed timmeren en doet graag wat voor een ander. Nu wil ik aan Pimpernel vragen of hij het an dere speelgoed wil maken. Hij doet het vast wel voor een extra kadootje, of zoiets." Ja, dat vond het Kerst mannetje een goed idee Dus ging Dok ter Pillemans meteen naar Pimpernel toe. Nu moet je weten, dat op Kerstman- eiland geen scholen zijn, dus gingen de kinderen ook niet naar school. Pim pernel was ook thuis; in de schuur was hij een vogelhuisje aan het tim meren. Eerst ging Dokter Pillemans met de moeder van Pimpernel praten. Die vond het uitstekend en zei; „Pim pernel kan daar dan best blijven, dan kan hij voor het Kerstmannetje zor gen." Ja, dat was wel goed, als hij maar niet de verkeerde pillen op de verkeerde tijd aan het Kerstmannetje geeft. Dus ging de dokter naar Pimper nel toe. Toen hij het plannetje hoorde, ging hij meteen zijn koffertje inpakken. Hij zei zijn moeder gedag en stapte bij de dokter op zijn hondeslee (ze heb ben daar geen auto's, want die kunnen toch met rijden in die dikke sneeuw) Na een uurtje rijden, kwamen zij bij het huisje van het Kerstmannetje. Toen ze binnen waren, zei het Kerstmanne tje dat hij het lief van Pimpernel vond, dat hij hem wilde helpen. Ook vertelde hij, hoeveel speelgoed er nog moest worden gemaakt en wat. Dat was gelukkig met zoveel, want er waren nog maar twee weken. Pimpernel ging dus vlug aan de slag Na een week was er al veel speel goed klaar Na twee weken was het allemaal klaargekomen. En het fijnste was, dat het Kerstmannetje. ook weer beter was. Samen met Pimpernel bracht hij de kadootjes weg. Bij het huisje van Pimpernel kwam hij het laatst en daar ging een extra mooie auto onder de kerstboom voor Pimpernel Zo kreeg dankzij Dokter Pillemans en Pimpernel ieder kind zijn gevraagde kadootje tóch nog op tijd. Annemieke Kelder, Boekweitlaan 7, v Leusden-Centrum. INBRAAK Vrijdag 10 december vond in de Van Hardenbroek van Lockhorstlaan te Leusden-Zuid een inbraak plaats Door het verwijderen van het glas van een keukenraampje verschaften inbrekers zich een toegang tot de woning. In de woonkamer werd een enorme ravage aangericht. Een groot aantal sieraden werd ontvreemd. In de decembermaand heeft het wild en het gevogelte het zwaar te ver duren. Ook in een landgoed als Den Treek. Dat bleek wel weer toen op maandag 13 december de politie twee stropers aanhield in Den Treek. Het waren de twee heren N. uit Amers foort, die geverbaliseerd moesten wor den wegens het overtreden van de jachtwet. GEEN VOORRANG VERLEEND Ook op dinsdag de 14e december deed zich op de Maanweg weer een geval voor van het niet verlenen van voorrang. L'histoire se répète. De heer H J. K. uit Woudenberg reed op het fietspad op zijn Zundapp bromfiets in de richting Woudenberg. De auto, bestuurd door de heer A. F. de B. uit Heiloo, ging links afslaan om, komend vanuit de richting Amersfoort de Maan- AANRIJDING Op de Doornseweg vond zondag 12 december weer eens een aanrijding plaats doordat een autobestuurder niet in de gaten had, dat de voor hem rij dende auto moest stoppen voor het rode licht. De auto, bestuurd door de heer B. F. M. K. uit Lelystad, hield op de Doornseweg in voor de stoplichten. De heer J. B. uit Zuidlaren, die achter deze auto reed, bemerkte dit te laat Hij reed met zijn auto op het voertuig van de heer K in. Beide auto's raakten door deze foutieve manoeuvre licht beschadigd. GEEN VOORRANG VERLEEND Op dezelfde punten komen veelvuldig dezelfde verkeersfouten voor. Men vraagt zich dan wel eens af of de weg gebruikers de verkeersaanduidingen niet kunnen lezen, of ze daar nonchalant aan voorbij gaan, of dat de verkeers aanduidingen niet duidelijk zijn of op een verkeerde plaats zijn aangebracht. Bij de Maanweg worden er voort durend fouten gemaakt wat het voorrang geven betreft. De auto, bestuurd door de heer P. A D. uit Amsterdam, reed vanaf de Van Diepenheim Scheltuslaan zonder voor rang te geven de Maanweg op. Daar door was een botsing met de op de Maanweg rijdende auto, bestuurd door de heer J. v. d. B. uit Leusden-Zuid, niet meer te vermijden. Beide wagens werden beschadigd. Er deden zich gelukkig geen persoon lijke ongelukken voor. INBRAAK In een woning aan de Asschatterweg vond op dinsdag 14 december een in braak plaats. De deur van de woon kamer werd geforceerd, en de in brekers zochten in de kamer naar auto sleutels. Ook ir. het kantoor aan de overzijde bij de molen verschaften de onbevoegden zich toegang om te zoeken naar de autosleutels. Zij waren kennelijk al eerder in dit kantoor ge weest, want ze wisten dat ze er niets behoefden te forceren om binnen te komen. In het kantoor was niets af gesloten. Men behoefde slechts een loketraarapje open te schuiven om er tinnen te komen! Tenslotte vonden de inbrekers de autosleutels in de hal van het woonhuis op een kast liggen. Zo konden zij uit de garage de B.M.W. ontvreemden, waarop ze het gemunt hadden. De auto werd, zonder dat iemand dat merkte, meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. STROPERS AANGEHOUDEN LEUSDEN - Vrijdagavond 24 decem ber wordt om 22.00 uur weer een Kerst nachtdienst gehouden in de Dorpskerk te Leusden-Zuid. De voorganger in deze dienst is ds. J Weernekers. Hij zal spreken over: „Een Kind geboren in Bethlehemwerd de wereld er iets anders van?" Muzikale mede werking wordt verleend door de Gospel- group „Reformation" uit Leusden, on der leiding van de heer Zevenbergen. KERSTVIERING IN DE TIL Donderdagmiddag, 16 december, was de in kerstsfeer gestoken grote zaal in „de Til" gevuld met ruim 100 be jaarden. Op uitnodiging van „de Zonne bloem" afd Leusden werd die middag een kerstviering gehouden, die om half drie werd geopend door de voorzitster, mevrouw Oude Egberink. De bejaarden werden onthaald op kof fie met een kerstkransje en na het zin gen van enkele kerstliederen heerste er al gauw een gezellige sfeer. De heer Brandsen. hoofd van de R .K. Basisschool „Kinderland kwam met de zesde klas de middag opluisteren met in het Hol lands, Duits en Engels gezongen kerst liederen, afgewisseld met een door de kinderen gespeeld kerstverhaal Onder het genot van een borreltje en hartig hapje genoten de gasten van deze spon tane medewerking en was er daarna vol op gelegenheid voor een onderlinge bab bel. De middag werd afgerond met een smakelijke broodmaaltijd, waarna een ieder voldaan huiswaarts keerde. Koffie met koek verhoogde de gezelligheid LEUSDEN - Donderdagmiddag 16 de cember om half vier kwamen de senio ren van de UW soos inde Meent bijeen ter gelegenheid van Kerstmis. Bij sfeervolle muziek en kaarslicht werd genoten van een borreltje en har tig hapje Aan het begin van de feeste lijke broodmaaltijd heette mevrouw Geomini een ieder welkom. Tijdens de gezellige maaltijd werden wat liederen gezongen en las mevrouw Van Drie een kerstverhaal voor van Simon Car- miggelt, wat met veel applaus werd gehonoreerd. Aan het einde dankte de heer Speksnijder namens de senioren voor al hetgeen men genoten had De middag werd besloten door het voor lezen van een gedicht. LEUSDEN - Dinsdagmiddag 21 de cember hadden de dames van de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers afdeling Leusden-Zuid een Kerstmaaltijd geor ganiseerd voor de leden van een Senio rensoos. Vooraf werd een glaasje rosé of een glaasje witte wijn gedronken. Een vin dingrijke U.V.V.-ster serveerde daar borrelhapjes.bij, die op een aluminium folie gehulde gehalveerde rode kool waren gestoken. Een alleraardigst idee, dat veel sukses oogstte. Tegen kwart voor twee ging men aan de bizonder gezellig gedekte tafels in het ruime Roda Klubhuis, waar de Kerstboom prijkte en vele fraaie Kerst stukjes de sfeer verlevendigden. Mevrouw Van Leusden had een heer lijk slaatje bereid, dat door iedereen werd geprezen om zijn voortreffelijke smaak. Het toebereiden van iets derge lijks was bij haar in zéér goede handen, want het bleek dat zij vroeger een keurslagerij had gehad. De heer Corstanje, het lid van de Se toren Soos, die samen met de heer Van ifcuren het beroemde Bingo-apparaat naakte zwaaide in een speechje de dames van de U.V.V. alle lof toe voor het werk, dat zij voor deze feestelijke Kerstmiddag verachtten. Hij bedankte de U.V.V dames namens alles Soos- leden. Hij vond het jammer, dat twee Soosleden, de heren Walet en Hey, de Kerstviering niet konden bijwonen en hij wenste hen van harte beterschap. Mevrouw Brinkert van de U.V.V. Se- Na tafel bleef men nog geruime rijd gezellig bijeen. De dames van de U.V.V. hadden verrukkelijke Kersttulbanden gebakken, die niet alleen op de tafels in het rond een vrolijke aanblik oplever den, maar die ook door de aanwezigen met veel enthousiasme werden aange broken. Jammer was, dat de voorzitster van de U.V.V. mevrouw Vnj de kerstviering niet kon bijwonen, omdat zij een opera tie moest ondergaan. niorensoos overhandigde aan het echt paar Kramer, dat de Roda-kantine be heert en dat altijd klaar staat om de U.V.V. Sociëteit alle mogelijke bijstand te verlenen, een bloemstukje Het lid van de U.V.V. Soos, mevrouw Blomkolk, las een korte overpeinzing voor over de zachtheid van een figuur als Jezus, en de onbarmhartigheid, die men meer en meer aantreft in de huidige prestatie- en consu mentenmaatschappij

Leusder Krant | 1976 | | pagina 13