hoofdcentrum bouwen in nauwe relatie met iezenkamp-afbouw en Hamersveldseweg" ffS- „Leusden is geen groeikern meer, ook al gaat gemeentebestuur er nog van uit" STICHTSE MILIEUFEDERATIE MAAKT BEZWAREN TEGEN 2e FASE GEEN GARAGE-BEDRIJF IN HOOFDCENTRUM WINKELBEVRIEZING OPHEFFEN EN BIEZENKAMP AFBOUWEN RUIMTE RESERVEREN VOOR VRIJE BUSBANEN! LEUSDER KRANT - RUIMTELIJKE ORDENING DONDERDAG 23 DECEMBER 1976 kan worden gebruikt dan voor het sho wen van auto's Er werd ook bezwaar gemaakt tegen de vestiging van een nieuwe brandweerkazerne in het gebied van het hoofdcentrum ,,Een brandweerkazerne is een doods ding en draagt niet bij tot de verlevendiging van het hoofdcentrum", aldus de kon- klusie. AANSLUITING RIJKSWEG 28 van het dorp Zonder die natuurlijke verbinding, zal het hoofdcentrum niet worden, wat het zou moeten worden: een (belangrijk) onderdeel van het totale winkelpakket, dat aanspreekt. Je zou eigenlijk vanaf de Biezenkamp tot aan het hoofdcentrum één winkelstraat moeten hebben, waarin het gezellig toeven is. Een natuurlijke, prettige ver binding tussen de beide centra." De heer Kreikamp: „We stellen als werkgroep het volgende voor aan het gemeentebestuur: a. er moet naar ge streefd worden, dat het hoofdcentrum goed van de grond komt in samenhang met b. een afbouw van de Biezenkamp en c het streven naar een natuurlijke groei met als doel een funktionele ver binding van de Hamersveldseweg als gezellige winkelstraat tussen Biezen kamp en hoofdcentrum." De heer Van Leussen: „Uw konklusie is niet in strijd met het be stemmingsplan. dat een dergelijke ont wikkeling niet uitsluit." De heer Kreikamp: „Kan best zijn, maar wij propageren dit!" De heer Spaans: „Zo Is het." De heer Hof fman, nadat opgemerkt was dat dit buiten de orde was: „We praten op dit moment over het ontwerp- bestemmingsplan tweede fase en dan is wel degelijk de funktle van het hoofdcentrum In een breder kader aan de orde. U weet net zo goed als ik, dat een goedgekeurd globaal be stemmingsplan de leidraad Is voor GS bij het goedkeuren van een uit gewerkt bestemmingsplan. Als u bij voorbeeld zou voorstellen om de Noorderinslag vierbaans te maken en die mogelijkheid biedt het globale bestemmingsplan, dan houdt nie mand dat tegen als GS toestemming verleent." „Daarom moeten we nu bezien wat wel en niet wenselijk Is ten aanzien van de tweede fase en dat moet tot uitdrukking komen in dit ontwerp." VERKEER Dat bracht het gesprek op het wel of niet toestaan van een uitbrei dingsmogelijkheid tot dubbele rijba nen van Noorderinslag. Zuiderinslag. Centrumweg en Middenweg. De werkgroep was eensluidend in haar mening, dat die mogelijkheid voor deze wegen uitgesloten dient te wor den. Voorzitter Kreikamp: ,,De Noorderinslag moet in ieder geval geen grote verkeersader worden. Wat we nodig hebben is een goed, objektief onderzoek om de problemen van de toekomstige ver keersdruk op de meest aan trekkelijke manier op te lossen, zodat er geen verkeersoverlast binnen de wijken en binnen de bebouwde kom ontstaat. We moeten trachten om in ANKELS EN MILIEU Dat bracht de diskussie langzaam ir zeker in de richting van de winkel- oorzieningen in Leusden. Hoewel oorzitter Kreikamp aanvankelijk van jiening was. dat een dergelijke Iskussie in de volgende vergadering wishoorde. was de werkgroep van nening, dat indien wordt gesproken jver het hoofdcentrum en haar funktie, jat ook het geheel beslist nu op de kor- kon worden genomen En dat ge leurde Voorzitter Kreikamp stelde daarom in eerste instantie voor om aan de ge meente door te geven, dat een ruimere mogelijkheid voor de winkeliers langs de Hamersveldseweg wordt gewenst ten aanzien van eventuele uitbreiding, heer Klunder Nijland vroeg zich af. een dergelijke ontwikkeling zou moe- worden aangemoedigd, omdat larmee de economische haal- irheid van het hoofdwinkelcentrum irdt ondergraven. Hij was het overi gs wel eens met de mening van ver- iillende leden, dat een soort winkel- raatverbinding gelegd zou moeten korden tussen hoofdcentrum en Bie zenkamp, maar dan in een later sta- [dwm De heer Steggerda: ,,We moeten er voor oppassen dat we straks maar ;klakkeloos grote winkels neer gaan zet ten in het hoofdcentrum. We moeten niet te groots willen aanpakken. ik voor de winkeliers moet één en Ier economisch haalbaar blijven." De heer Spaans- ,.We zitten hier ei genlijk te praten over het woonmilieu. Waar wij op deze plaats voor zullen moeten pleiten üs de herkenbaarheid van ons dorp, onze winkelstraten, in- plaats van de koelheid van een brok beton, ergens in het weiland neergezet, zonder natuurlijk verbinding met de rest De Leusdense middenstand - en zij niet alleen - is van mening, dat de bevriezing op uitbreidingsmogelijkheden van winkels langs de Hamersveld seweg opgeheven dient te worden. De Hamersveldseweg moet daarna uit groeien tot een natuurlijke winkelstraat als verbinding tussen de uitgebreide en afgebouwde Biezenkamp en het nieuwe hoofdcentrum. de toekomst een rustiger verkeers beeld te scheppen. Dat onderzoek moet er komen en onafhankelijk van de uitslag maken we nu ernstig be zwaar tegen welke uitbreiding ook van de bestaande en in de tweede fase geplande wegen met uitbrei dingsmogelijkheid" De heer Van Leussen: ,,U wilt een onafhankelijk onderzoek en vooruitlo pend hierop stelt u nu al vast, dat u geen uitbreiding van de wegen wilt?" De heer Hoffman: .Inderdaad. Als we dat nu niet doen, hoeven we er later niet meer mee aan te komen, omdat de bestem ming dan is vastgelegd." Voorzitter Kreikamp: ,,Er is nu al jaren over gepraat en al jaren achtereen is duidelijk gebleken, dat het overgrote deel van de bevolking tegen uitbreiding van de genoemde wegen is Het wordt tijd dat we nu de knoop doorhakken." De heer Spaans: ,,Als je nu onder de bevolking een referendum zou houden, dan ben ik er van overtuigd dat minstens tachtig procent van de bevol king vóór handhaving van de be staande breedte der wegen is. Het af remmen van het blik is ook een beetje belangrijk." De werkgroep beslpot om bovens taande konklusie in het bezwaarschrift te verwerken. het hoofdcentrum viel bij de werkgroe pleden ook verkeerd Een garage, met alle mogelijkheden die een dergelijk bedrijf biedt om uit te groeien tot een hindernis-objekt, hoort volgens de werkgroep niet huis in het hoofdcen trum. Een benzinestation met door- smeermogelijkheden achtte de werk groep het enige haalbare, eventueel met showroom, mits hieraan strikte voorwaarden zijn verbonden en die showroom niet voor andere doeleinden SCHOOLSTEEGBOSJES De heer Hoffman maakte ernstig bezwaar tegen verschillende zin sneden in de toelichting op het ontwerp-bestemmingsplan Tweede Fase inzake de Schoolsteegbosjes. „Voor de Schoolsteegbosjes Is een apart bestemmingsplan in voorbe reiding en dus horen deze uitspraken niet in deze toelichting thuis. Ik zou graag zien, dat die er dan ook uit worden verwijderd." Dit werd genoteerd. Evenals alle andere bezwaren, die in een bezwaarschrift van de Werkgroep Bestemmings plannen van het CML namens de be volking aan de raad zal worden aan geboden. BENZINESTATION EN GA RAGE De bestemming „garagebedrijf en Gezicht op de tweede fase, eerste deelplan. Op het rechterdeel komt het benzinestation" binnen het gebied van hoofdcentrum. De werkgroep Bestemmingsplan nen sprak zich zeer konkreet uit ten aanzien van een aansluiting via de Noorderrandweg op Rijksweg 28. „Zonder die aansluiting, zo hebben we toendertijd in de werkgroep vast gesteld, zouden we niet aan de uit breiding in de tweede fase moeten beginnen,,' bracht de heer Hoffman naar voren. De heer Kreikamp: „We zouden eigenlijk de rijksoverheid moeten dwingen om die garantie te geven. Als je als bevolking de ge meente zou steunen bij haar drin gende verzoek tot realisering van de aansluiting op kcte termijn, wellicht dat de besluitvaardigheid van de rijksoverheid dan wat groter wordt" De heer Hoffman stelde voor om bo venstaande op te nemen in het be zwaarschrift en de raad te wijzen op de verantwoordelijkheid die zij in deze heeft. Het winkelcentrum De Biezenkamp dient afgebouwd te worden in relatie met het hoofdcentrum. Daarover was de werkgroep Bestemmingsplannen CML het wel eens. Afsluiting, geheel of gedeeltelijk, van de Hamersveldseweg tussen Noor derinslag en bijvoorbeeld de Schoolsteeg, zou ongunstig kunnen werken op de omzet van de winkels, die juist in dit gedeelte zijn gevestigd. De werkgroep vroeg bijzondere aandacht voor deze situatie. RUIMTELIJKE ORDENING anderen op andere plaatsen al uit voerig geschreven. Het is niet alleen slecht voor het platteland, maar ook voor de steden, vanwaar de migranten doorgaans afkomstig zijn. Wij herhalen hier niet alle argumenten en volstaan met te wijzen op de conse quenties voor het verkeer. Die zijn in Leusden nu al daqeli|ks waar te nemen; ze zullen na realisering van de 2e fase nog ernstiger zijn. Over realisering van een nieuwe aansluiting op RW 28 is niets bekend, ondanks de optimistische geluiden in de plantoelichting. GEEN TWEEDE RIJBANEN RIJBANEN Wij gaan niet accoord met ruimtere servering voor tweede rijbanen van hoofd verkeerswegen, ook niet als de aansluiting van Leusden op RW 28 er niet komt. Wat de Groene Zoom betreft zijn de argumenten daarvoor al gegeven in ons bezwaarschrift tegen het plan Princenhof, dat wij bij de Kroon hebben ingediend. Wij zijn tevreden met de aandacht voor het openbaar vervoer. Het lijkt ons echter verstandig, daarvoor ook binnen de stedelijke ge bieden ruimte te reserveren (vrije ba nen), anders zullen de effecten van een eventuele vrije busbaan langs de voor malige spoorlijn en van detectielussen op kruispunten relatief gering blijven. SCHOOLSTEEGBOSJES 4. De bebouwingsgrens zal naar onze mening te dicht bij de School steegbosjes liggen. Het gevaar van verdroging en recreatief gebruik is reèel Er wordt in de toelichting welis waar gezegd, dat een 100 meter brede strook voldoende is, maar onderzoek ter ondersteuning van die bewering is niet ter inzage gelegd. Vanzelfsprekend hebben wij ook bezwaar tegen aanleg van sportvelden in de 100 meter buffer- zóne Uit onze schattingen van de wo ningvoorraad blijkt overduidelijk dat het kiezen van een veel bredere bufferzóne geen enkel probleem mag zijn. Overi gens zouden wij t.z.t. graag in het vooroverleg voor het bestemmingsplan Schoolsteegbosjes worden betrokken. 5. De looptijd van het bestemmings plan is minder dan tien jaar, als de fase- 1 ring van het ontwerp wordt aangehou den. Er is in Leusden weliswaar een zekere behoefte aan woningen, maar die is niet zo groot, dat van de normale looptijd van een bestemmingsplan zou moeten worden afgeweken," aldus het bewaarschrift van de Stichting Stichtse Milieufederatie wat betreft de tweede fase. (Van de redaktie). LEUSDEN - De Stichting Stichtse Milieufederatie te Doorn, heeft bij monde van haar secretaris een bezwaarschrift ingediend bij de raad ten aanzien van het ontwerp bestemmingsplan Tweede Fase. De Milieufederatie maakt overwegende bezwaren tegen het feit, dat Leusden door het gemeentebestuur blijkbaar nog steeds als groeikern wordt gezien en zij vindt de uitgangspunten ten aanzien van bevolkingsomvang en woningvoorraad evenmin solide. Zij wijst er verder op overwegende bezwaren te hebben tegen ruimtereserve ring voor tweede rijbanen, ook als de aansluiting op rijksweg 28 er niet komt. Wel dringt zij aan op het reserveren van ruimte voor vrije busbanen. De volledige tekst van het bezwaarschrift luidt als volgt: De Stichtse Milieufederatie heeft met belangstelling kennis genomen van het ontwerp-bestemmingsplan Leusden-C. 2e fase" en maakt graag van de gelegenheid gebruik haar be zwaren tegen dit plan naar voren te brengen. GEEN GROEIKERN 1. In het ontwerp wordt er nog steeds over gesproken, dat Leusden groeikern zou zijn, en dat daarom een bevolkings toename die de natuurlijke aanwas overtreft gerechtvaardigd zou zijn. In de Verstedelijkingsnota wordt aan de al jaren heersende onzekerheid (Leusden wel of geen groeikern?) definitief een einde gemaakt: Leusden is geen groei kern. Een van de belangrijkste pijlers van het 2e fase plan is dus wel uiterst dubieus. Wij kunnen ons niet voorstel len, dat u hiervan niet op de hoogte bent. Wij vertrouwerrer dan ook op, dat u de consequenties, die in het ontwerp-bestemmingsplan uit dit ver meende groeikernschap worden ge trokken, met gezond wantrouwen zult bezien NIET SOLIDE 2. De uitgangspunten t.a.v. de be volkingsomvang en woningvoorraad zijn naar onze mening evenmin solide. Volgens de toelichting zou onderzoek (verricht in het kader van de deelnota „Bevolking") hebben uitgewezen, dat het aanvaardbaar is uit te gaan van 28.500 inwoners in 1985 Wij hebben in de deelnota zo'n onderzoek niet kunnen vinden. Het getal 28.500 zal wel eenvoudigweg uit het streekplan Vallei en Eemland zijn overgeschreven. Dat er sprake is van een taakstelling van 28.500 inwoners (zie blz. 10 van de Toelichting) is dan ook volgens ons niet juist. Een streekplan zegt iets over het ruimtegebrek, dus over de voor wo ningbouw. industrie, recreatie, enz. maximaal beschikbare oppervlakten. Ter toelichting nog de volgende getal len: in het voorontwerp streekplan Utrecht-Oost wordt het aantal inwoners van de gemeente Leusden geschat op 23.600 a 29.450 in 1990. De meest re cente Provinciale Almanak geeft 21.000 inwoners op 1-1-1980, 24.000 op 1-1-1985 en 26.500 op 1-1-1990. De gemeente Leusden zal in 1985 8.736 woningen tellen, als de 2e fase plannen ongewijzigd worden uit gevoerd en als de voorgenomen bouw van 100 woningen in Achterveld gerea liseerd is. Daarmee wordt de capaciteit van het streekplan Vallei en Eemland (nl 8.050 woningen in 1985) ruim over schreden, zonder dat daarvoor vol doende deugdelijke argumenten gege ven zijn. Ter vergelijking rekenen we de hierboven staande bevolkingsschattin gen om in aantallen woningen (met ge middelde woningbezetting 3.20, dus hetzelfde getal dat B W in hun voorstel hanteren) We passen dus de zelfde berekeningsmethode toe als B W: 23.600 inw. corresponderen dan met 7.375 woningen in 1990. 29 450 inw corresponderen dan met 9.200 woningen in 1990. 24.000 inw corresponderen dan met 7.500 woningen in 1985 26 500 inw. corresponderen dan met 8.280 woningen in 1990. Na voltooiing van de 1e fase Leusden-C. zullen er in de gehele ge meente 5.546 woningen zijn (zie deel nota „Bevolking", blz. 18). Uziet.dat de voorstellen van B W, die uitmonden in een woningvoorraad van 8.736 in 1985, rechtstreeks aansturen op 9.200 wo ningen in 1990, ja zelfs dit aantal dreigen te overtretten. Het correspon derende inwonertal 29 450 betreft het alternatief 5 (sterke verstedelijking) van het voorontwerp Utrecht-Oost. dat uw raad onlangs heeft afgewezen Uitgaande van bovenstaande cijfers zouden naar onze mening tot 1985 dus nog ca. 1300 a 2500 woningen nodig zijn. De afwijking van het voorgestelde aantal 3090 is relatief zeer groot. Wij tillen hier zwaar aan, omdat de verste delijking in een landschappelijk waar devol gebied als de regio Amersfoort toch al 1.5 zo snel gaat als in qeheel Nederland. Een beleid van uiterste te rughoudendheid lijkt dan ook meer ge boden dan de expansiezin die uit de 2e fase-plannen blijkt. Met de nu voorge stelde ontwikkeling kunnen wij onmoge lijk akkoord gaan Weliswaar wordt een fasering aangegeven, zelfs wordt ge zegd, dat misschien bepaalde terreinen helemaal niet bebouwd zullen hoeven te worden. Wij nemen de laatste bewe De Schoolsteeg, het gebied waar een bestemmingsplan voor in voorberei ding is. De werkgroep Bestemmingsplannen CML en de Stichtse Milieufede ratie zijn van mening, dat de Schoolsteegbosjes niet in het ontwerp- bestemmingsplan tweede fase thuis hoort en daarin ook niet genoemd mag worden, zoals nu is gebeurd. De milieufederatie vindt bovendien, dat de bebouwing van de tweede fase te dicht bij de Schoolsteegbosjes Is gepland. ring pas serieus, als kan worden duidelijk gemaakt hoe het in dat geval met de economische haalbaarheid zit. ERNSTIGE TIES KONSEKWEN- 3. Realisering van de voorgestelde 2e fase-plannen is dus alleen mogelijk als flinke aantallen migranten naar Leusden willen komen. In de deelnota „Bevolking" wordt dit dan ook cijfer matig toegelicht (blz 21) niet minder dan 40% (I) van de toekomstige bewo ners zal van buiten de provincie Utrecht komen. Op de nadelige gevolgen van zulke migrantenstromen is door

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5