at was ij ven gen.... KOOKHOEKJE Kapucijners met rozijnen L bontmode A ^suede^^ USDER KRANT - FILM DONDERDAG 30 DECEMBER 1976 BERT VOS ERSFOORT - Het Amersfoorts filmprogramma van deze week ont weinig nieuwe films. In Studio G. kan men deze week kijken een oudje van de Marx Brothers (Harpo, Chico en Croucho) „A at the opera". In Cinema 2 zijn Paul Newman en Robert Redford tjes (zo maar voor de lol) terug met „Butch Cassidy en the Snee Kid." In Duo 1 deze week de pornofilm „Bel Ami" met Harry (uit Deep Throat) en Maria Lynn (uit: Flossie). Duo 2 brengt in programma „The Karate Bullfighter," een Japanse vechtfilm ie verandering met Sunny Shiba. beter bekend als de Japanse Lee. Voor het overige werden de films geprolongeerd. hel algelopen jaar heb ik me week beziggehouden met het ven van deze rubriek. Een tante bezigheid, geloof me. al valt het niét altijd mee om W alle andere drukke werk- theden door de lach van het in enkele cursieve zinnen te en. lar wie om zich heen kijkt, ziet mor op straat liggen. 01 s anders. Maar het ligt er. gleden was ik op een re- i waar allerlei heerlijke werden geserveerd op schalen. Er werd gretig ge- van gemaakt. Maar hebt u ens geprobeerd om met in uw tand een glas. in het andere een sigaret olpi/p èn een ser een lekker hapje van een lal te nemen, dat bestaat uit talve tomaat, gevuld met gar- die er ver boven uitsteken? Ineens proberen. En dan liefst veel gezelschap om u heen. een kostelijk gezicht om ien te zien manipuleren om te men. dat de garnalen van de at verdwijnen om geplet te len door talrijke voetenEn hebben we het nog helemaal over de talrijke stropdassen, mstig gevaar voor externe be ziging oplopen door druipend alen- en tomatenvocht.... ize moderne maatschappij is wergecompliceerd. dat ons er extra moeilijk door wordt, n nou die ene winkel met dat ime voorpui. Allemaal glas. vkent dat wel. zelfs de deur is naai van glas. Kortgeleden een familielid van mij zo'n el met een kort bezoek enmaar werd ge ünieerd met een bordje: ir is defekt." Allemaal best, it mi/n familielid, maar ik moet binnen en blijkbaar zi/n ook ven zonder moeilijkheden binnen gekomen. Er werd ge- (f en getrokken, maar niets De deur bleef waar ie was. De eigenaresse van de zaak i van achter haar toonbank (of noderne vervanging ervanen ogde op nogal geheimzinnige gewikkelde wijze, hoe de deur luiten af geopend kon worden, lukt na enige herhalingen, sumenten moeten soms wat hebben om de hun begeerde te kunnen kopen. Mijn familie- tas nogal verbaasd over het tlat de deur niet werd gemaakt, 'te scharnieren waren stuk en moest best binnen een half te herstellen zijn. Vergeet het Want de deur en de mier waren zo modern, dat die één twee drie verkrijgbaar 'i. Eerlijk gezegd, zo zei de duw, wist de annemer niet hij dergeli/ke scharnieren laan moest halen. De deur was ileet geleverd en de fabrikant Ze alleen maar complete deu- geen losse scharnieren. Die in besteld worden, joost ieten waar. En dat kon wel iaanden duren inf toch dat verhaal van die i die steen? Juist, één keer is voor die ezel het maximum. Mijn broer hoort niet tot die categorie. Ik weet het. zo lang zamerhand haal ik m'n hele familie erbij, maar mijn broer heeft er om gevraagdDie heeft een auto. Zoiets hebben veel meer mensen, maar voor hem is die auto zoiets als het kostbaarste op aarde, vertroe teld tot en met, piekfijn glimmend en glanzend alsof t'ie zo uit de showroom komt. Twee keer per week in bad en zo, ach u kent dat wel. Nu zou je verwachten, dat het niet alleen bij uiterlijke netheid bleef, maar dat ook de inwendige van het mechanische troeteldier op peil zou worden gehouden. Soms kan het een vergissing zijn om zoiets vanzelfsprekends te denken. Mijn broer vindt de inhoud niet zo belangrijk, als ie maar snel is. Hoe dat komt en hoe dat zo kan worden gehouden, dat moeten ze in de garage maar weten, is zijn filosofie. Daarmee kwam hij één dezer dagen op de koffie, want hij heeft geen stalling. Op een kwade morgen wilde de glanzende auto mobiel niet starten. En dat lag wel in de bedoeling, want mijn broer moest naar zijn werk, enkele tiental len kilometers verderop. Nu kun je op zo'n moment beslissen met de trein te gaan - en die mo gelijkheid was er - of je besluit om de auto toch aan de praat te krijgen. Nadat het ijs van de ramen was geschuurd, werd de motorkap opengedaan. Natuurlijk is dat een overbodige handeling als je niet weet, wat je verder met de inhoud moet doen, zodat de motorkap al snel weer werd neergelaten. Een monteur gebeld. Die kwam, zag en overwon. Het was een kleinigheid je. Vochtigheid in de verdeelkap. ukentdatwel. Een kwestie van alles goed schoonmaken en droogwrij- ven en dan behandelen met vocht werende vloeistof. De monteur leg de dat alles haarfijn uit. Met de waarschuwing, dat hij er wel iets aan moest doen op regelmatige tijden, omdat hij anders vaker met dit soort akelige misverstanden met z'n auto zou worden gekon- fronteerd. Mijn broer knikte, en thousiast geworden door het regel matige geronk van zijn glimmende kar. Maar de volgende morgen was het weer raak. Er was geen geluid uit te krijgen. Opnieuw de monteur gebeld. Dezelfde hande ling, hetzelfde resultaat. Opnieuw de ernstige vermaning om zo'n handige spuitbus te kopen. De derde keer.Mijn broer is nu naar de garage gegaan om de motor goed na te laten kijken. Want een auto is er voor om mee te kunnen rijden, nietwaar? Wij over wegen om hem op z'n verjaardag een spuitbus te geven. Zijn we voor een paar gulden klaar. En hij spaart er héél wat geld voor de garage mee uit. Zijn we allemaal gelukkig... Tja, dit waren zo enkele dinge tjes, die in de loop der tijden voor deze rubriek zijn blijven liggen. Geen opzienbarende zaken, ik weet het, maar ik vond het zonde, om ze weg te gooien. Vandaar. Ik heb nog wat Belgenmoppen over, maar met dat ethisch reveil van mi nister Van Agt geloof ik toch maar, dat ik ze in de prullenbak gooi. Ik hoop, dat 1976 voor u prettig zal eindigen en dat het nieuwe jaar voor u even prettig zal beginnen. En ik ben er zeker van, dat 1977 evenveel stof zal bieden voor het vullen van deze rubriek, als in het afgelopen jaar het geval was. Hoe het ook zij, ik zal u gedenken als ik over de alombekende drempel stap, zo maar het maagdelijke, gloednieuwe jaar in. Ik zal een extra slok op uw gezondheid drin ken. Ja, zegt u maar niets, ik weet het: glaasje op laat u rijden. Maar u weef het, ik heb altijd mijn broer nog met zijn glimmende automo biel. De spuitbus heb ik al gekocht. V. Improgramma voor iedereen, ie nog niet is geweest Scène uit: Butch Cassidy and the Sundance Kid. Een lekker eenpansgerecht voor oudejaarsavond U hebt nodig 1 pak kapucijners, 2 ons mager run dergehakt, 2 ons mager ontbijtspek. 2 uien, peper, zout, 2 ons rozijnen Week de kapucijners een nacht en kook ze de andere dag in hetzelfde wa ter gaar Giet ze af en doe ze terug in de pan Bak het spek in blokjes mooi bruin en doe de aangemaakte gehakt balletjes erbij en als laatste de twee fijngesneden uien Laat alles 10 min sudderen en schud het dan door de ka pucijners Kook de rozijnen heel even op i en laat ze in een zeef uitlekken Doe ze dan ook bij de kapucijners. Geef er lekker mango chutney bij. Voor de erg hongerigen smaakt verse toast met fijne paté er ook goed bij Een smakelijk en een prettige jaar- i wisseling Japieja I Dodelijke gevechten in het sportieve spel „Rollerball". BEL AMI... In het nieuwe Amersfoortse sext- heater Duo 1 kan men deze week (wellicht voorlopig voor het laatst) terecht voor een heuse pornofilm, „Bel Ami" van de Zweedse regis seur Mac Ahlberg naar een novelle van Guy de Maupassant. In de hoofdrol ziet men Harry Reems, die al in tal van andere films van deze strekking te zien was en Maria Lynn, de hoofdrolspeelster o.a. van „Flossie." „Bel Ami" speelt zich af in de uitgeverswereld, waarin Harry Reems terecht komt, eigenlijk tegen wil en dank, en er dan het beste van maakt Laat zoiets maar aan Harry over, want zijn potentie is groot genoeg om stug doorwerkend de hoogste top te bereiken Hij wordt tenslotte directeur van de uit geverij. Regisseur Ahlberg heeft zijn best gedaan om de verveling (door de herhalingen) uit de weg te gaan, maar op den duur kon hij er niet om heen. Voor het overige is „Bel Ami" best amusant als je er niet méér van verwacht dan wat het is. (Duo 1 - eerste week - 18 jaar) A NIGHT AT THE OPERA Een avondje opera met de Marx Brothers is - zeer zeker voor de liefhebbers - best de moeite waard. Wie de dolle - soms onnavolgbare - avonturen en grollen van Harpo, Chico en Groucho kent, weet ook, dat ,,A night at the opera" een typische lachfilm is uit de oude doos. Of. zoals een echte autokenner eens zuchtte, toen hij een oude T-Ford voorbij zag schommelen: „zo maken ze ze tegenwoordig niet meer." En wat voor de Ford geldt, geldt ook voor de Marx Brothers. „A night at the opera" is een pret tige, amusante curiositeit voor de liefhebbers van de ou derwetse lach. (Studio G - eerste week - alle leef tijden.) BUTCH AND THE KID Paul Newman en Robert Redford, twee uitstekende filmac teurs, staan borg voor amusant western-vertier in „Butch Cassidy and The Sundance Kid" van regis seur George Roy Hill, de man die ook „The Sting" verfilmde eveneens een bestseller. „Butch Cassidy" dateert uit 1969 en bevat het amusante verhaal van Butch Cassidy (Paul Newman) als de lei der en „het brein" van de „Gat-in- de-nuur-bende" en zijn scherp schutter/partner Sundance Kid (Robert Redford) die omstreeks 1890 als één van de laatste vogel vrijen het al rustiger wordende wilde westen onveilig maakten. Een aar dige reprise op de valreep van 1976 Cinema 2 - eerste week -14 jaar). LACHEN MET DE FUNES Louis de Funès gaat de derde week in met zijn nieuwste film „Wie dan leeft wie dan zorgt," een zeer amusante kolder-persiflage op de Franse keuken met Louis de Funès als de direkteur van de Duchemin- gids (een duidelijke woordspeling op de Michelin-gids) en de Franse clown Coluche als diens zoon, die liever in een circus optreedt, dan eten proeft in al dan niet gerenom meerde restaurants om te bepalen hoeveel sterren er zijn verdiend. En dan is er nog de grote tegenspeler van Duchemin, de eigenaar van een keten van grote weg restaurants en con- servenfabrieken. Tricatel, een dui delijke verwijzing naar de Franse koning van de wegrestaurants, Jacques Borel. Regisseur Claude Zidi heeft van dit gegeven een spiri tuele persiflage op de Franse ga stronomie gemaakt, waarbij de Funès uiteraard als grote winnaar uit de keuken-strijd komt. (Grand Theater, derde week, alle leeftijden.) Aanbevolen. THE OMEN - HET TEKEN Gregory Peck en Lee Remick spelen de hoofdrollen in „Het Omen" (Het teken van het beest), waarin de komst van de Antichrist (volgens het Bijbelboek Openba ringen) centraal staat. Regisseur Richard Donner heeft van dit gege ven een goed opgebouwde thriller gemaakt zonder terug te vallen op allerlei filmtrucs. Donner baseerde de opbouw van zijn film op normale gebeurtenissen, die in het kader van het verhaal, samengevoegd worden tot een gruweli|k verhaal. Niet alleen voor de liefhebbers van suspence, maar ook voor hen, die geïnteresseerd zijn in dit onderwerp. Donner baseerde zijn filmverhaal voor een niet onbelang rijk deel op de theorie van de Ame rikaanse theoloog Hal Lyndsey, die in zijn boeken naar voren brengt, aan de hand van de Bijbel, dat de Antichrist op zal staan in het nieuwe rijk van Rome (de tot de Verenigde Staten van Europa uitgegroeide EEG) uit diplomaten-ouders. Het teken van de Antichrist zal het teken van het beest zijn: 666. De zoon (van Gregory Peck en Lee Remick als het diplomatenechtpaar) werd geboren op 6 juni, 's morgens om zes uur (derde week Cinema 1-18 jaar). CINDERELLA Walt Disney's versie van het oer oude verhaal over „Assepoester" is in Cinema 1 iedere middag te be wonderen ('s avonds draait hier Het Omen), voor jong en oud. Een ple zierige tekenfilm, waarin tal van be kende tekenfilmfiguren uit de Walt Disney-fabriek. (Derde week, alle leeftijden). VICTORY AT ENTEBBE Er komen er nog een paar, maar „Victory at Entebbe" is de eerste speelfilm, die werd gemaakt naar het authentieke gebeuren op het Oegandese vliegveld Entebbe, waar Israëlische commando's de inzittenden van een gekaapt Israë lisch vliegtuig bevrijdden tijdens een snelle aktie. „Victory at Enteb be" was oorspronkelijk bedoeld als TV-film en daarom op video opge nomen. Afgezien nog van het daar door bereikte kwaliteitsverlies, is de film alleen maar interessant omdat van een authentiek gebeuren sprake is en veel bekende sterren erbij zijn gesleept, zoals Linda Blair, Kirk Douglas, Richard Dreyfuss, Burt Lancaster en Elizabeth Taylor. Een aardig schnabbeltje voor hen Dat wel Want de opnamen duurden enkele weken en dat kon best tussen de grote filmprodukties door. Voor de liefhebbers, die het journaal toentertijd hebben gemist. (Euro Cinema, tweede week. 14 jaar). Frank, om maar een paar Duitse schonen te noemen, rapporteert over de verleidingskunsten van onze Germaanse supervrouwen. Of dit rapport waarheidsgetrouw is of ontsproten aan het brein van de niet met name genoemde re gisseur, vermeldt de historie niet. (18 jaar) Duo 2 brengt de reprise van de science fiction-aktiefilm „Rol- lerball" van regisseur Norman Jewison, die in september van het vorig jaar in Grand in première ging. „Rollerball" is een uitstekende, zij het gruwelijke film over de verruwing in de sport. Die loopt in de toe komst een tikkeltje uit de hand, maar aan de andere kant is er minder of geen oorlog meer en dat is ook meegenomen. „Rol lerball" is een keiharde sport met motoren en mannen op rol schaatsen, die hun spel bedrijven met een enorme kogel, die ergens in een buis gedepo neerd moet worden. De spelers zijn in feite vogelvrij en lopen een geheide kans om door de motor rijders doodgereden te worden. Voor wie het science fiction- gegeven een zorg zal zijn, is „Rollerball" zonder meer een keiharde, soms zelfs gruwelijke, aktiefilm. Maar dan wel met een keurig verpakte boodschap, die naar mijn smaak niet genoeg uit de verf komt, maar die toch dui delijk herkenbaar is. (Duo 2, 18 jaar) Ohyama in aktie als karatevechter, die zelfs een stier in één klap kan vellen. STIERENDODER KINDERVOORSTELLINGEN In Duo 2 - zoals bekend het aktie-theater van Amersfoort, deze week voor de verandering een Ja panse vechtfilm, met in de hoofdrol Sunny Shiba. die als Ohyama in gevechten tal van overwinningen boekt en zo sterk blijkt te zijn, dat hij een stier in één klap kan doden. Japanners weten wat karate is en dat wordt allemaal haarfijn getoond in deze aktiefilm. die beslist niet tot de slechtste moet worden gerekend. (Duo 2 - eerste week - 14 jaar). NACHTVOORSTELLINGEN In Duo 1 kan men in the late night sex show zaterdagavond het Duitse produkt „Verleidsters-rapport" be wonderen. Deze film, gemaakt met medewerking van o.m. Britta Corvin, Gaby Borck en Angelika In Euro Cinema kunnen de kleu ters en peuters woensdagmiddag terecht voor een film met de snelste muis ter wereld' „Speedy Gonza les" Voor de tweede week Donderdag- en vrijdagmorgen om half elf kan de jeugd in Cinema 1 terecht voor speciale ochtendvoor stellingen van „Assepoester." NIET OP OUD- JAARSAVOND Mocht u van plan zijn om op de drempel van oud naar nieuw naar de film te gaan, hou het maar lie ver op een avondje thuis al dan niet met champagne en knallen de, gillende keukenmeiden. De Amersfoortse filmtheaters zijn die avond namelijk gesloten. Het is maar dat u het weet. Voor de rest: veel filmplezier. l miner Korte Bergstraat 12-14, j Ie zijstraat links, voor bij 't Grand- Theatre. AMERSFOORT Tel. 033-1 52 83.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 17