Met 250 eeuwelingen eerbiedwaardig over de drempel F. M. H. van Dam, verzamelaar van levensgeschiedenissen van honderd-jarigen en honderd-plussers Teus van de Kuilen Foto: Jan Pit Reportage-interview UITEINDELIJK December 1976 In 1975 bereikten althans voor zo ver mij bekend 116 Nederlanders die eerbiedwaardige leeftijd. De gegevens van hen die de leeftijd van 100 of ouder bereiken, orden ik per geboortejaar. Zo krijg ik dus boek werken van personen geboren in b v 1871, 1872, enz. Vervolgens orden ik de gegevens van zo'n jaar per geboor tedatum. Ik ben momenteel zover, dat ik bezig ben met gegevens te verzame len over de Nederlanders die in 1951 honderd jaar geworden zijn BRONNEN Voor de gegevens boort u diverse bronnen aan. Noem er nog eens een paar Barend Barendse heeft er in zijn radioprogramma 'Bij Barend' op zater dagmiddag (H'sum 3), een vaste ru briek voor. In het programma 'Muzikale Fruit mand' van de Evangelische Omroep worden soms ook de namen van 100-jarigen afgeroepen, maar daar moet ik echt wel op bedacht zijn. Want die namen kunnen door het hele programma komen.' En hoe zit het met de medewer king van kranten? 'Als ik verneem dat er in een be paalde streek een honderd-jarige is, dan schrijf ik de plaatselijke kranten aan met de vraag of ze er iets over gepubliceerd hebben. Vaak blijkt dat het geval te zijn. Het zijn in de regel de kleinere kran ten die er aandacht aan besteden. Dik wijls vraag ik die kranten dan op. Aan vullingen op die knipsels probeer ik dan los te krijgen via gemeente-archie ven, familieleden, enz.' Lees verder op pag. 7 "Waardig over de drempel', zong Wim Kan eens in zijn oudejaarsconference. 31 december staan we weer voor die drempel. De glazen zullen geheven worden, het vuurwerk zal uiteen spatten, de beste wensen zullen uitgewisseld worden. De waardigheid zal wellicht opgaan in de rumoerige feestvreugde. Onder ons leven echter een aantal "mensen die wél - en met recht - waardig (volgens de Van Dale 'achting en eerbied verdienende') de drempel over zullen stappen. Het zijn onze honderd-jarigen. Honderd-jarigen: zij waren en zijn hoge uitzonderingen; en zij zullen dat ook blijven. Het aantal honderd jarigen in ons land de laatste jaren sterk toegenomen. Uit de resultaten van de eerste volks telling in Nederland (1830) bleek.dat er slechts achttien personen waren die rich eeuweling mochten noemen. Rond de jaarwisseling 1976-1977 zal dat aantal plm. 250 zijn. Niet alleen door de natuurlijke bevol kingsaanwas ligt dat aantal veel hoger, maar vooral ook door de verbeterde levensomstandigheden en medische torgen begeleiding voor bejaarden. Een man die alles weet van 100-jari- 9en binnen onze landsgrenzen is de heer F.M.H. van Dam uit Barneveld. Hij heeft een zeer uitzonderlijke hob by, n I. het verzamelen van gegevens tin hen die de leeftijd van 100 jaar of wder bereikten. Hij is voor zover be- Und de enige Nederlander die deze hobby beoefend De heer Van Dam heeft sinds enige tijd wel contact met «n Belg, de heer A. Bresseleers te tójnegem die ook gegevens verzamelt •an 100-jarigen en ouder, niet alleen zijn eigen land, maar ook in andere bnden, Nederland bijvoorbeeld.De ^r Van Dam, 38 jaar, ambtenaar op k afdeling interne zaken van het ge meentehuis te Barneveld, heeft in '955 zijn verzameling opgezet - Hoe kwam u op het idee daarmee beginnen? - 'Ik had een grootmoeder die ook óe leeftijd van 100 jaar bereikte Het "oeide me altijd als ze aan 't vertellen *is. Je moet niet vergeten-; zulke mensen hebben een volle eeuw in het leven gestaan en in die tijd alle ont wikkelingen kunnen volgen. Zij was eigenlijk de direkte aanleiding om er toe over te gaan de levensgeschiedenis sen van onze eeuwelingen vast te leg gen.' Hoe komt u aan alle gegevens? 'Toen ik omstreeks 1955 begon met mijn verzameling was het nog zo, dat een 100-jarige landelijk nieuws was. Die berichten knipte ik uit. Het is er nu wel iets moeilijker op ge worden, want het bereiken van de honderd-jarige leeftijd blijkt voor de meeste landelijke kranten geen nieuws meer te zijn. Maar goed, als ik zover ben dat ik de naam en de woonplaats van de eeuwe ling weet, dan ga ik met het speur werk beginnen. Mijn informatiebron nen zijn dan veelal de familieleden, de gemeente-archieven en de verslagjes in de plaatselijke kranten.' DE OPZET - Hoe hebt u uw verzameling opge zet? 'Ik probeer alle gegevens in eerste instantie zoveel mogelijk te precise ren. Per persoon, maar ook in 't alge meen om overzichten te verkrijgen. In de jaren 1954 tot 1960 bereikten jaar lijks zo'n dertig Nederlanders de leef tijd van honderd jaar. In de zestiger jaren is dit aantal vrij snel toegeno men. De heer F.M.H. van Dam, Barneveld.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 23