De tijden veranderen, behalve de tijd De tijd en ons leven Bert Vos WAT DENKEN WE OVER DE TIJD? WAT WETEN WE OP DIT MOMENT OVER DE TIJD? HOE ZULLEN WE DE TIJD KUNNEN OVERWINNEN? Tijdloos UITEINDELIJK December 1976 11 Op het moment dat u deze eer ste regel leest, zijn er weer enkele seconden verstreken. Alles heeft zijn tijd nodig. Bin nenkort schrijven we 1977 weer een jaar voorbij. Dankzij de tijd. Zonder er eigenlijk ook maar een seconde bij stil te staan, leven we onze tijd. We gebruiken de tijd, gretig soms of behoedzaam. Maar we heb ben tijd nodig, wat we in ons leven ook doen. Tijd om te sla pen, te eten en te drinken. Tijd om te werken, tijd om hef te hebben. Tijd om geboren te worden of tijd om te sterven. Ons leven draait om de tijd. Zonder de tijd zouden we niet kunnen bestaan. Niets kan eigenlijk tijdloos zijn, ook al schrijven ne dat vaak zonder er bij na te denken. Ons hele leven is verweven met het begrip tijd, zonder te weten wat tijd eigen lijk is. Hebt u er ooit over nage dacht en hebt u een juiste defi nitie van tijd gevonden? 'Ik heb geen tijd voor een derge lijke overdenking gehad' zult u zeggen. Of: 'Ik kan mijn tijd wel beter besteden.Tijdverspil ling dus en tijd is geld. Maar tijd is niet te kopen met geld. Al ben je miljonair, het helpt je niets. Niemand heeft tijd te bie den. Tijd, waarmee je je leven kunt verlengen omdat je er voor hebt betaald. Tijd krijg je. Bij de geboorte. En die tijd lever je in bij je sterven. Niemand ver telt je van tevoren hoe je die tussenliggende tijd moet ge bruiken. Op een goede manier, dat we/. Niemand vertelt je ook hoe lang jouw tijd is. Dat weet je pas op het moment dat je de ogen voor de laatste keer sluit. Is her leven verspilling van tijd? Een amusant tijdverdrijf? Een ellendige tijd? Een tijd van kommer en kwel? Tijd. Een ongrijpbaar begrip. Het vloeit door je vingers, snel ler dan water ooit kan zijn. En wat geweest is, is geweest. Je kunt met zeggen, dat je de tijd opnieuw, maar beter wilt gaan gebruiken. Het is onmogelijk. Maar je moet je wel ruim de tijd nemen om te bedenken, hoe je de jouw toegewezen tijd zult gaan gebruiken. Of is dat mis schien ook tijdverspilling? De mens is een tijdgebonden we- zen. Elk jaar- aan het eind van twaalf maanden ontdek je dat weer. En is er weer een hele tijd enorm 'snel voorbij gegaan. En we verdoen op dat moment onze kostbare tijd met folklo ristische gebruiken. En het is nog de vraag of u de tijd wilt nemen om dit artikel te lezen. Een artikel over het fenomeen 'tijd'. De mensheid bestaat bij de gratie van de tijd. Zonder tijd zouden wij niet kunnen leven. We zouden geen tijd hebben om ook maar iets tot stand te brengen. Want om een beschaving op te richten en in stand te houden hebben we tijd nodig. Pessimisten zeggen, dat het instandhouden van onze beschaving geen lange tijd meer zal duren. De tijd is kort. Misschien te kort. Maar wat kunnen we er aan doen7 Kunnen we de tijd vertragen? Kunnen we de tijd opnieuw gebruiken? The times they are a changin" zong Bob Dylan, 'de tijden veranderen'. Maar de tijd zelf verandert nooit. Straks is het tijd om een nieuw jaar binnen te stappen. Weer een jaar voorbij. Een lange tijd, in een fraktie van een kosmische seconde bereikt. Want onze tijd is niet de tijd van het universum. Want zoals in de Bijbel staat (en in andere bewoordingen in andere oude geschriften): 'Voor God is een dog als duizend jaar'. Zullen we ooit ontdekken wat de ware aard en bedoeling van het fenomeen 'tijd' is? En zullen we ooit ontdekken hoe we onze eigen toegewezen tijd zullen kunnen befnvloeden, kunnen vertragen? Vooral dit laatste zal een bron van steeds grotere zorg gaan worden. Hoe groter onze beschaving, hoe groter en ingewikkelder onze wetenschap zal zijn, hoe afhankelijker we zul len worden van de tijd, die steeds sneller zal gëan. Omdat we dan tijd te kort zullen hebben om dat te gaan doen, wat we eigenlijk zouden willen. Einstein wees ons een 'ontsnappingsweg' om tijd te winnen via zijn relativiteitstheorie. De weg door de kosmos met gebruik van snelheden als het licht (of misschien groter) zal misschien een weg kunnen zijn om de tijd beter te benutten. Het is de vraag of we «r ooit gebruik van zullen kunnen maken. Want zoals gezegd: misschien komen m tijd tekort, ook al is het maar een fraktie van een kosmische seconde. De enige konklusie die we dan nog zouden kunnen trekken is, dat we onze tijd niet goed hebben gebruikt. Een akelige gedachte, die steeds realistischer wordt, naarmate mze tijd verstrijkt en na elk nieuw jaar weer duidelijker dan ooit blijkt, dat we Rrder dan ooit verwijderd zijn van een 'aards paradijs' en dichter dan ooit zijn genaderd naar het punt 'nul', het moment van het grote inferno. Zoals we nu op het punt staan om het nieuwe jaar binnen te gaan, zo staat onze beschaving op de kosmische klok op vijf voor twaalf. We zullen - om nog iets te kunnen redden - de klok eigenlijk even stil moeten zetten. Een onmogelijkheid? GEVANGEN IN DE TIJD Door de eeuwen heen is de mensheid gevangen geweest door de tijd. De tijd heeft altijd ons leven beheerst. Dui zenden jaren geleden was dat het ge val, het is nog steeds zo. Maar hoe meer we ons bewust waren van de tijd, hoe sneller we onze beschaving ontwikkelden. Primitieve volksstam men hebben vrijwel geen besef van de tijd en ze zullen zich - tenzij dit tijds besef verandert - nooit tot grote hoogte ontwikkelen. De vroegere Egyptenaren hadden een hoge bescha ving opgebouwd en zij waren - méér dan welk ander volk ook nauw be trokken bij de tijd. Zij werden gekon- fronteerd met de periodieke overstro mingen van de Nijl, moesten daar re kening mee houden, moesten de tijd daarvan van tevoren bepalen. Ze bouwden astronomische uitkijkpos ten, bestudeerden de sterre-hemel en legden de tijden vast van opkomst en ondergang van maan en zon en noteer den de tijd, die de sterren nodig had- den om langs hun kosmische baan te gaan. Zij zochten naar een beheersing van leven en dood. De medische we tenschap was verder gevorderd dan welke andere beschaving in die tijd ook Wetenschap om het leven te ver lengen, om tijd te winnen De Egyp tische mummies ontstonden niet zo maar als uit een gril van een weten schapsman. Het mummificeren was er duidelijk op gericht om het bestaan van de mens te verlengen, tot ver in het hiernamaals en in deze tijd vragen sommige geleerden zich af, of de Een tekening van de SF-illustrator Hannes Bok bij het verhaal 'Het ster- rekind' van Arthur C. Clarke. Zal de mensheid ooit een 'sterrekind' worden en de tijdgebonden aarde verlaten? Zo ja, zal zij dan de tijd hebben over wonnen of zal de Babylonische spraakverwarring' van het oneindige universum er opnieuw voor zorgen, dat de mens opnieuw gekonfronteerd zal worden met de bepertktheden voor de mens ten aanzien van het fe nomeen 'tijd'? (Uit- 'Het Science fiction-boek' van Frans Rottensteiner). Egyptenaren daarmee niet op de juiste weg waren, want immers nu met onze moderne biologische onderzoe ken zijn we tot de ontdekking geko men, dat het mogelijk is om het ge heugen van de mens te bewaren in het lichaamsweefsel. Want in de cellen van de mens (even als van plant en dier) zitten de DNA- codes verborgen, die alles bevatten, vsat van belang is om het individu te kunnen rekonstrueren, op het mo ment dat we daar de juiste technieken voor bezitten. Een herschepping, kompleet met geheugen, wil en ken nis. De onsterfelijkheid zou daarmee zijn geschapen en er zou een eerste stap gezet kunnen worden op weg naar de beheersing van de tijd, die ons dan niet meer kan be i nvloeden. Want we zullen eeuwig de tijd hebben om verder te bouwen aan een toekomst, die wellicht dan beter kan zijn dan het ooit geweest zou zijn zónder de ver worven onsterfelijkheid Omdat we dan als mensheid eindelijk de kans zullen krijgen om ons verstand en on ze wijsheid verder te ontwikkelen en te gebruiken. Het kosmische kind, de mens, zal dan misschien eindelijk de kans krijgen om volwassen te worden Theoretisch is dat alles vrijwel moge lijk. Het ontbreekt ons alleen aan de juiste technieken om het te doen. Maar iedere kennis zal door de tijd worden verdubbeld en er komt één een ogenblik, dat vrijwel niets meer onmogelijk zal zijn. Hoewel we ons moeten afvragen, of we naar dat ogen blik zouden moeten verlangen En aan de andere kant staat het besef, dat we nooit als God zullen kunnen worden. Want als we ooit zullen uitzwermen over het oneindige heelal, planeet na planeet veroverend, op dat moment zullen we opnieuw-worden gekonfron teerd met een 'Babylonische spraak verwarring' Want ook al zullen we misschien ééns onze eigen planeet beheersen, zullen we misschien ons eigen 'ik' onder kon- trole hebben en in staat zullen zijn om de vrede te bewaren, eenheid te schep pen waar ééns verdeeldheid was, het zal een onmogelijkheid zijn om het universum zélf onder controle te hou den. De volksstammen van de planeet aarde zullen uitzwermen en opnieuw een eigen wereld gaan scheppen in onze Melkweg. En dan zal ironisch genoeg de tijd weer bezit nemen van de mens en zal de strijd om het naakte bestaan opnieuw beginnen Want het tijdsbesef van de aarde zal in niets lijken op het tijdsbesef van het univer sum "Want voor God is een dag gelijk aan duizend jaren.' En wat heb je als 'onsterfelijke' mens eigenlijk gewon nen als duizenden jaren weer gelijk zijn aan één aardse dag' REIZEN IN DE TIJD Zolang de wetenschap zich bewust is De menselijke beschaving zal als een kosmische flits zijn. Een nietig stofje in het oneindige universum. Tenzij de mensheid uit zal stijgen boven haar aard-gebondenheid om de tijd te trot seren. Een eeuwige droom? van de talrijke mogelijkheden die exacte kennis biedt, is de drang om in de tijd te kunnen reizen steeds groter geworden. Het denkbeeld van 'tijdrei zen' heeft de mens niet meer losgela ten sinds het ééns ontstond. Science fiction-schrijvers hebben in de loop der tientallen jaren op allerlei manie ren verteld hoe een dergelijke tijdreis zou kunnen plaats vinden en wat er allemaal zou kunnen gebeuren als het ooit realiteit zou worden. Is reizen door de tijd mogelijk? Is het in prin cipe mogelijk om terug te gaan naar het ijstijdperk of vooruit te reizen naar onze eigen toekomst? 'Als het in de toekomst of verleden reizen moge lijk zou zijn, waar blijven dan de tijd reizigers? We hebben ze nog nooit ontmoet', zeggen geleerden en leken, die niet in tijdreizen geloven. Het zou een stevig argument kunnen zijn. want hebben we ooit een tijdreiziger ont moet? Misschien niet bewust, maar dat wil niet zeggen, dat wij niet'regel- matig door hen worden bezocht, want als we ooit zelf aan tijdreizen zullen beginnen, zal dit zeer zorgvuldig moe ten gebeuren, gebonden aan zeer strenge regels Lees verder op pag 13 trïjk 9- Model van een DNA-molecule, de erf- dragers van de mens. De diverse atomen zijn voorgesteld door bollen, (illustratie uit: 'Leven in het heelal', van Francis Jackson en Patrick Moore.)

Leusder Krant | 1976 | | pagina 29