mnB Gerrit de Graaff Natuur UITEINDELIJK December 1976 15 WÊÊÊÊ^KÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM HHHHHHHHHIHHHHHHi Naast het kasteel De Schaffelaar te Barneveld staan 3 oude taxusbo men bij elkaar. Het zijn 2 vrou welijke bomen waar nu hier en daar nog kegelbessen aan zitten en een mannelijke boom met kleine ronde bloemknoppen. of juist wel om de vogels een plezier te doen. Pinetum Overal kan men taxusbomen aantreffen. Let er maar eens op Heel mooie exemplaren staan b.v. in het Pinetum aan de Boslaan te Lunteren, o.a. de variëteit Taxus Baccata Lutea, waarvan de rijpe vruchten in plaats van rode, gele omhulsels hebben Ook op het landgoed Schovenhorst bij Putten staan allerlei soorten taxusbomen. Tot slot: bekijk één dezer dagen eens een taxus Zitten er kleine ronde bolletjes onder de donker groene naalden, dan is het een mannetje. Wellicht zijn er nog wel met.bessen" eraan, dan hebt u te doen met een vrouwelijke boom. Misschien is er even tijd om te reali seren hoe wonderlijk de Schepper dit alles gemaakt heeft. Dodelijk giftig daar vroeger aangeplant om de jachtgod gunstig te stemmen en te vens om hout voor het maken van bogen ter beschikking te hebben. Boomkwekers hebben in de loop der jaren voor verschillende varië teiten gezorgd. Sommige soorten hebben een dwergachtige groeiwij ze. andere weer hebben hangende takken. Zo is er ook een variëteit waarin het statige voorkomen van de wilde taxus is geaccentueerd, nl. de Taxus Baccata Fastigiata. die een opgaande groeiwijze heeft. Buitenbeentje De taxus is, wat betreft de vruch ten, een buitenbeentje onder de coniferen. Conifeer is de verzamel- Goede eigenschappen naam voor alle naaldbomen. Ze danken hun naam tevens aan de kegelvormige vruchten (conus kegel). De kegels (denneappels) zijn zeer verschillend van vorm en grootte, wat karakteristiek is voor een familie of soort. De taxus en de jeneverbes vormen afwijkende vruchten, die men ook wel kege lbessen noemt. In nog een ander opzicht is de taxus een buitenbeentje Ze zijn, in tegenstelling tot bijna alle andere coniferen, tweehuizig. Dat wil zeg gen: een boom brengt óf mannelijke óf vrouwelijke bloeiwijzen voort Op 't ogenblik zitten aan de takken van de mannelijke bomen massa's kleine bloemknoppen, waaruit in maart het stuifmeel komt De bloemknoppen aan de vrouwelijke bomen zijn veel kleiner en puntiger. Hieruit groeien volgend jaar de rode kegelbessen. Als men een taxus poot is het misschien van belang het geslacht in het oog te houden. Wanneer men b.v. niet erg gesteld is op de bessen Nu het jaar bijna ten einde is staat het dennegroen weer volop in de belangstelling. Weken geleden werden duizenden kerstsparretjes gekapt en verhandeld in boomkwekerijen, op mark ten en in warenhuizen. Nu staan ze keurig opgetuigd in de huiskamers om de feestvreugde te verhogen. Hun glorie is echter maar kort, want de brandstapel wacht begin januari. De kerstboom, zoals we die nu kennen is nog niet eens zo heel erg oud. In de 17e eeuw is men er mee begonnen. Het is toen zo snel en algemeen verspreid, dat niemand meer kan zeggen, vanwaar het afkomstig is. Je zou de kerstboom de grootste plant kunnen noemen die, net als snijbloemen, in de woningen als versiering wordt opgesteld. De fijnspar, die tegenwoordig speciaal voor dit doel wordt gekweekt, is afkomstig uit het middelgebergte van Europa. Een andere conifeer die vroeger als kerstden" werd gebruikt is de taxus. Deze interessante naaldboom zullen we wat nader bekijken. In de tuin, waar vroeger dr. Korthuis woonde, aan de Spoor straat te Barneveld staan exempla ren van de variëteit Taxus Baccata Fastigiata. Ondanks zijn giftigheid heeft de taxus ook veel goede eigen schappen. Als boom heeft hij een statig voorkomen. Doordat hij zeer goed tegen snoeien bestand is en uitstekend tegen schaduw kan, is de taxus bijzonder geschikt om als heg te worden gebruikt. Men kan van een taxus zelfs allerlei figuren knippen, wat vroeger in parken veel gebeurde. Het hout is hard en ge lijkmatig van structuur en wordt ge bruikt voor houtsnijwerk Bij oude kastelen kan men nog rode kegelbessen of schijnbessen van de vrouwelijke taxusbomen. Het vlezige omhulsel is niet giftig; de taxusbomen aantreffen. Ze werden vrucht zelf wel. De Taxus Baccata (L.) heeft ook een Nederlandse naam: venijn- boom, maar deze wordt in de om gang maar weinig gebruikt. Met de grove den en de jeneverbes behoort de taxus tot de enige in heemse naaldbomen. Regelmatig haalt de taxus de pers. Meestal is dat in ongunstige zin, want dan zijn er weer dieren omgekomen, die van het ..loof aten. De taxus is n.l. zeer giftig. On langs stierven in Lunteren nog 2 pony's, die van het groen hadden gegeten, dat iemand te goeder trouw in hun weide gooide. Vooral vroeger, toen alles per paard en wagen werd vervoerd, benutten paarden de tijd dat ze moesten wachten graag om van een heg te eten. Maar o wee. als dat een taxusheg was' Vandaar de naam: venijnboom. Ook voor mensen en koeien is het gif dodelijk. Vooral met heel jonge kinderen is het oppassen De vruchtjes van de taxus zijn n.l. om geven door een dof-rode vrucht mantel, waardoor er een aan trekkelijk uitziende schijnbes ont staat. De vruchtmantel is niet giftig, maar de paarse vrucht wel De vo gels eten de schijnbessen graag. Daar de kiemkracht van het zaad in het vogellichaam niets te lijden heeft wordt de verspreiding van de taxus hierdoor bevorderd. De taxus kan heel oud worden. Niet zozeer in onze streken, maar in Midden-Europa kan men zeer oude exemplaren aantreffen. Zo staat er bij het plaatsje Krombach in de Su deten, een bergland tussen Polen en Tsjechoslowakije, een taxus waarvan men de leeftijd schat op 2000 jaar. Het is dus niet uitge sloten dat er nu nog taxusbomen in leven zijn, die omstreeks de ge boorte van Christus als klein plantje hun eerbiedwaardig bestaan zijn begonnen. -

Leusder Krant | 1976 | | pagina 33