„Je hebt over alles een mening, je tettert maar door Televisie UITEINDELIJK December 1976 20 Vervolg van pag. 19 ONTKOPPELING? Jungman heeft een sterke interesse voor de omroeppolitiek, de program matische opbouw en de omroepwet. Die interesse is sterk gegroeid sinds Van Doorn op het ministerie van CRM zit. Uit de omroeppolitiek heb ben we een dingetje naar voren ge haald de ontkoppeling. Jungman daarover: 'Ik vind het erg jammer, dat Kleisterlee in de kamer een spaak in het wiel heeft gestoken Maar nou is Van Doorn een verschrik kelijk handige man en ik sluit het niet uit, dat hij op de een of andere manier in het wetsontwerp tussen de mazen van het net weet te zwemmen, dat hij toch een kompromis weet te vinden. Als die ontkoppeling inderdaad niet door zal gaan, zie ik het somber in In wezen is het een aardig bestel, maan in de uitwerking met de versluieringen van de werkelijke ledenaantallen, met de rol die daarin de omroepbladen spelen, komen we wel van kwaad tot erger'. Die interesse voor achtergronden kan Jungman spuien in zijn wekelijkse Microvisie 'Maar het voornaamste blijft toch 's avonds zitten in je stoel tje en kijken en luisteren en wat aan tekeningen maken en een stukkie schrijven. EIGENWIJS Het is toch wel een bijzonder soori journalistiek waarmee ik bezig ben Wat ik nu doe is eigenlijk voortdurend tussen het programma en de lezer gaan staan. Ik heb over alles een me ning. Ik ben verschrikkelijk eigenwijs aan de gang. Je tettert maar een eind weg. En je vindt van dat en je vindt van dit. Daar ben ik op zich niet tegen, want ik geloof dat bij het beoordelende schrijven, het belangrijk is dat je zc duidelijk mogelijk je mening weer geeft. De lezers hebben het recht op een zo duidelijk mogelijke mening over wat ze de vorige avond hebben gezien'. VERWIJDERDE INVLOED Moet een tv-recensie tot iets leiden? Jungman: 'Ik heb altijd gedacht, dat je met een tv-recensie behoorlijk in vloed kon uitoefenen. Maar dat is maar heel soms. Als een bepaald pro gramma een slechte pers heeft gehad, houdt dat niet in, dat zo'n programma van de buis verdwijnt. Ze maken die programma's niet voor de tv-recen- sent, ze maken de programma's voor een groot publiek. En als die Hotel de Botel-toestand van André van Duin een slechte pers heeft, dan ben ik er niet zo zeker van dat zo'n programma op grond daarvan zou verdwijnen. We hebben dat apparaat van de kijk- en luistercijfers en wanneer ze aan de hand van die cijfers zien, dat er door verschrikkelijk veel mensen wordt ge keken, dan kan de pers hoog en laag springen, maar dat programma blijft. Je mag wel spreken van een wat ver wijderde invloed. Het kan gebeuren, dat je in een recensie een zinnetje ergens aan wi|dt, waarvan je achteraf hoort: we hebben dat stukje van je gelezen en daar had je eigenlijk wel gelijk in. Maar een programmatisch- technische invloed, of een invloed op het publiek in de zin van mening vormend, opiniegevend, daar geloof ik niet in. KRANKZINNIG Ik geloof eerder dat het hele instituut van de tv-recensent iets krankzinnigs is. Doordat de meeste kranten nog al tijd, vrijwel iedere dag, een tv-recensie hebben, zetten ze de televisie op een voetstuk, waar het eigenlijk niet op hoort. De televisie is niet beter en niet slechter dan wat de radio indertijd ge weest is. Toentertijd schreven ze over 'het wonder van de techniek, dat je zomaar in je huiskamer kon horen'. Maar dergelijke stukjes waren pd een half jaar van de baan. Alleen over heel bijzondere dingen werd nog geschre ven. Als je bijvoorbeeld de stemmen uit Bantoe op je toestel kon horen. Televisie hebben we nu al meer dan 25 jaar en nog steeds wordt er over televisie geschreven. Maar wanneer er geen publiek voor was, dan had mijn hoofdredakteur al lang gezegd: je moet voor die laatste jaren voordat je met pensioen gaat maar wat anders gaan doen, want de mensen hebben geen interesse meer in televisie. Televisie is gewoon gewor den, televisie is een huishoudprodukt geworden'. RICHTWIJZER Een uitspraak van recensente Phé Wijnbeek in de VPRO-gids is geweest: 'De mensen willen de volgende dag kunnen lezen wat ze de vorige avond hebben gezien' De tv-recensent helpt de lezer (kijker) dus bij zijn waarne- *ming. Jungman zegt wat aarzelend ja 'Het is maar betrekkelijk waar. De recensent zou wel behulpzaam kunnen zijn, als hij de hoogtepunten uit het avond aanbod van te voren kon zien en er ook van te voren over kon schrijven. Zodat de lezers zelf kunnen oordelen of ze wel of niet gaan kijken. De re censent is dan een soort richtwijzer'. Dat zou kunnen betekenen dat je de kijkers een vooroordeel meegaf Jungman: 'Nee, want de lezer weet in het algemeen wel hoe de recensent er over denkt. Ik ben wel van mening dat je de tv-recensie dan een andere funk tie zou moeten geven, zoals de film recensie bijvoorbeeld. Maar bij een tv- recensie is dat uitgesloten, d'r wordt wel wat voorvertoond, maar hel meeste gaat, zoals de Vlaming zegt: direkt op de antenne. MENTEN Eén van de betere tv-programma's van de laatste tijd, noemt Jungman het Menten-debat. 'Het kamerdebat was de meest voortreffelijke televisie, die je je maar kunt voorstellen. De vrij heid waarmee de Nederlandse media zich door de kamer mag begeven vind ik voorbeeldig. Voor de Menten- uitzending, volgens de Televizier enquete tenminste, bestond uit alle lagen van de bevolking interesse. Te genover de boze telefoontjes die de KRO kreeg, omdat De Wrekers niet doorging, staat dat 'n belangrijk gebeuren in de landspolitiek door de gehele bevolking kon worden ge volgd'. DOODPUNT? Zouden we in de toekomst met tv recensies op een doodpunt aanlan den? Jungman. 'Ik heb wel het gevoel dal dat punt wel eens moet komen. Maar de tv-recensie is nog steeds één van de meest gelezen rubrieken in de krant. Normaal gesproken kijk ik iedere avond, daardoor ontstaat er toch een zekere band met je lezers. Het wordt een soort persoonlijke columm. Je krijgt als tv-recensent de kans om over de hele wereld te schrijven. De tv biedt alles: drama, aktualiteit, film. dokumentaire, naar al die dingen zit je te kijken en daarover geef je als be trekkelijke leek een mening. Er zijn ook wel eens avonden, dat ik er eigen lijk liever vanaf zou zien, of alleen maar acte presence wil geven, maar het ekke is, dat stukje schrijf jt toch' EENDAGSVLIEGEN Is het een voordeel of een nadeel, dat je na een programma direkt achter je typemachine Kruipt? Jungman: 'Ik denk dat je het een na deel zou moeten noemen. Als je een programma kon laten bezinken tot de volgende ochtend, kom je natuurlijk wel tot een bezonkener stukje. Daar staat tegenover dat je ook weer es van zo'n stukje af moet komen Het blij ven toch journalistieke eendagsvlie gen. Ik verbaas me erover, dat wat ik iede re dagdoe, dat daar blijkbaar behoefte aan is. Ik vind 't onbegrijpelijk. Dat de televisie de volgende dag nog altijd volop gespreksstof is op bedrijven en kantoren. Eigenlijk is de tv-recensie een stukje in dat gesprek. Het leuke is. dat de mensen allemaal een verschil lende krant hebben, dat is geen ge meenschappelijke noemer, maar ze hebben wel allemaal een gemeen schappelijke noemer in de televisie. Dat bekijken ze ruwweg gezegd, alle maal, daar hebben ze allemaal een me ning over. Als je de tv-gids naloopt, kun je meestal wel zeggen, waarnaar de mensen hebben gekeken en daar over praten ze de volgende dag. Zoals ze over het weer praten. Televisie is wat dat betreft net als het weer, het weer ondergaan we allemaal eender'. VERZADIGING Groeien we in Nederland naar een ver zadiging toe? Jungman 'Ik zou niet precies kunnen zeggen hoe hoog dat percentage ligt, maar ik denk dat we zo zachtjesaan wel aan een verzadiging toe zijn. Die verzadiging houdt niet in dat Philips straks de tent wel kan gaan sluiten, want nieuwe ontwikkelingen kondi gen zich aan de horizon aan Het worat vaaK beweerd, oat ae televisie in een impasse zit. We hebben het alle maal al een keer gehad. De eerste Eurovisie-uitzending, de satelietver- binding, huzarenstukjes op het gebied van de ruimtevaart, de Lou van Burg Shows, waarbij de vreselijkste dingen gebeurden, de opkomst van Mies Bouwman, Theo Eerdmans met zijn kwissen We krijgen de Olympische Spelen rechtstreeks op de buis. Ik ge loof dat door dit alles, de huidige im passe zo lang duurt Bijzondere din gen, die ons destijds uit de slaap hiel den, dat is geweest Misschien dat juist daardoor de fase intreedt, dat de tele visie gewoon een gebruiksartikel wordt, dat de televisie van z'n voet stuk afkomt Tot dusverre is televisie steeds een soort standwerker geweest, een opeenstapeling van nieuw nieuw nieuw; van wat je nou kunt zien. dat is nog nooit vertoond'. MARTELGANG? Is het niet een verschrikkelijke martel gang elke avond weer voor die buis te gaan zitten? Jungman: 'Nee, ik heb er nog altijd plezier in D'r zijn natuurlijk wel eens avonden, dat ik beroepshalve er wat zuchtend in m'n stoel voor ga zitten, om te kijken of er ergens een regeltje inzit. Dat ie echt dat toestel zit uit te melken in de hoop op een stukje. Want ze verwachten gewoon iedere dag een stukje van je. Dat zijn natuur lijk met de leukste avonden, 't Is misschien een vorm van versla ving, Hoewel, als ik het niet voor m'n vak zou moeten doen, dan zou ik waarschijnlijk toch wel veel televisie kijken. Veel selektiever natuurlijk. Ik voel me met ongelukkig bij die versla ving'. VOLKSOPVOEDER Een veel gehoorde kreet bij het 25-ja- rig jubileum van de televisie was: de televisie moet een volksopvoeder zijn. Jungman 'Dat mag wel, maar of je je daarvan veel moet voorstellen Je kunt wel zeggen dat televisie als op voeder, in de zin van verbreiding van algemene kennis, van ongehoorde be tekenis is geweest. Het rapport van Rome, de bevolksexplosie, de olie- krisis, dat er ooit eens een einde komt aan de wereldvoorraden, ik geloof dat je al die dingen juist door de televisie als gemeengoed kunt beschouwen. Vroeger had je geen weet van dingen die ver weg gebeurden. Door de televi sie heb je nu de hele wereld in je huis kamer. Of er nou een aardbevings ramp is in Turkije, de televisie is erbij kompleet met gironummer. Politieke onlusten, spanningen in Chili, de Rho- desie-konferentie, Soweto, je krijgt het allemaal thuis. Aan de andere kant is er zo'n geweldige explosie van infor matie, dat de mensen gaan zeggen: ik weet het niet meer, ze zoeken het maar uit. Daar moeten we voor oppas sen'. VERTROSSING/ VERKOMMERCIALISERING Staat de tv-recensent buiten di konkurrentiestrijd van de omroepen? Jungman: 'Hij staat er buiten, maar hij heeft wel voorkeuren. Als ik zou beweren, dat ik een voorkeur voor de Tros had, dan zou je me toch op een leugen betrappen. Omdat ik vind dat je van de televisie toch bepaalde ver wachtingen mag hebben, dat de tele visie bepaalde verwachtingen waar maakt. De televisie kén ontspanning bieden, kan informatie bieden, kan kuituur bieden, kén edukatief zijn. De 'grote vier' in de omroepwet. Lang niet alle omroepen voldoen in gelijke mate aan die opdracht. En ik meen dat die opdracht essentieel is, omdat je met televisie niet alleen maar vermaak moet bieden. Er is een op dracht, al was dat alleen maar wette lijk, dat het verrijkende nog steeds in de programmering moet voorkomen. Daarom vind ik het gelukkig, dat er nog andere omroepen zijn dan de Tros en Veronica, waar ik helemaal niet om verlegen zit. Wat ik betreur, en dat komt door de vertrossing, dat de meeste van de andere omroepen, uit vrees om uit de markt te worden ge prijsd, de formule van de Tros hebben overgenomen'. Kun je niet beter spreken van verkom- mercialisering? Jungman 'Vertrossing is in wezen ver- kommercialisermg Maar de vertros sing werkt ook door in onze samen leving. Neem de opkomst van de superwarenhuizen, de Maxis, de super boekhandels, de georganiseerde rei zen, de samenwerking van de grammo foonindustrie met de televisie. De massaficatie, dat is eigenlijk wat je steeds op de achtergrond ziet. Dat is de gangmaker'. DE BESTE Bent u tevreden met de Nederlandse televisie? Jungman: 'Helemaal tevreden ben ik niet, maar aan de andere kant be schouw ik de Nederlandse televisie wel als de beste ter wereld. Niet, om dat ze in technisch en artistiek op zicht zouden voorlopen, hoewel bij voorbeeld de technische outillage in Hilversum en de artistieke bekwaam heid van bepaalde mensen subliem is maar omdat ze in Nederland dingen maken, die internationaal gezien mo gen worden. Ik denk aan de serie Van oude mensen en de dingen die voorhij gaan en wat Jaap Drupsteen met Het grote Gebeuren heeft gedaan was van internationaal nivo. Dat de Neder landse televisie de beste ter wereld is., is een voordeel van het nadeel. Hel nadeel is dat Nederland een te klein land is om aan kwalitatief hoogstaan de produkties te denken. Je bent daar door gedwongen om van het buiten land over te nemen. Maar in dat bui tenlandse pakket zitten toch heel veel goeie programma's en wat dat betreft ben ik tevreden met de situatie in Nederland'. 'HET SCHERM ZIJ MET U' En met de konstatering van die tevre denheid, hebben we een eind gemaakt aan het interview. Jungman was, met een blik op de klok, vol verbazing, dat hij zolang had gesproken. Blijkbaar valt er over het fenomeen televisie dan toch nog veel te pratenl Het 'eigen baasje' uit Bilthoven toonde zich een gemotiveerde veelprater. Zijn recensies mogen zeker als veel-ge- lezen worden beschouwd. Het mogen dan journalistieke eendagsvliegen lij ken, door het eigen gegroeide oordeel, vooral de laatste tien jaar, zijn de stukjes van Jungman toch bijzonder waardevol voor de lezer/kijker We willen Jungman de kans niet ont nemen om op geheel eigen wijze een punt achter het interview te zetten. Zoals hij een recens*e besloot voor zijn vakantie: 'Het scherm zij met u' Dick van Rheenen

Leusder Krant | 1976 | | pagina 38