Vijftig jaar geleden S v EZrvtbden J. van Rijn Terug in de tijd UITEINDELIJK December 1976 23 was de naam Pola Negri een begrip en kostten closetrollen zes cent Nog maar een week scheidt ons van de jaarwisseling. Op dat tijdstip willen wij altijd graag weten wat het afgelo pen jaar allemaal is gepasseerd Mid dels de overzichten in de media, ko men wij weer allerlei dingen aan de weet, die wij al lang vergeten waren. Wij laten vandaag 1976 eventjes met rust. Wat wij wel doen is u meenemen naar het jaar 1926. Automobielen, wasautomaten, koel kasten, radio's, TV-apparaten, scheer gerei op lichtnet, elektrieke room- kloppers, koffiezetmachines, brom fietsen, stofzuigers, platenspelers, bandrecorders etc. bestonden niet of nauwelijks en voor zover wel, dan waren zij er alleen voor de rijken. Vijf tig jaar geleden draaiden wij auto's en grammofoons op met een slinger, zeep, kwast en vlijmscherp scheermes verlosten ons van de baard en slag room klopten wij met behulp van twee vorken. Thee werd nog ouder wets 'getrokken', het vuile goed kwam schoon op een plank en droog door een wringer. De meesten gingen vroeg naar bed om kolen en licht uit te sparen Aan het eten werd aandacht besteed. Geen gemakzuchtig of kin derachtig gedoe middels blikjes en diepvries, met die flauwekul hield moeders zich niet op Aan het 'mid dageten' werd gewerkt! Vooral zon dags en daarmee werd zaterdags al be gonnen. Pudding kwam niet uit een plastic kuipje, be'j gekl Dat werd zelf gemaakt. Crème bouillé, langevingers-, bitterkoekjes- en vanillepudding van pure klasse werd met twee handen ge maakt en wat smaakte de gries met bessensap toen lekker. Maar moeder stond dan wel het grootste deel van de dag in een kouwe keuken. Veel is ver anderd... en nog meer verbeterd! KLEINE POTJES KRIJGEN GROOTE OOREKJ mclecnRADIO InsfaJlatit van NIEUWEN DIJK AMSTERDAM VERDEELD EUROPA! In 1926 werd hard gewerkt aan de verbetering vaYi de Duits-Franse be trekkingen. Dwarsligger Poincaré (Frankrijk) vond echter dat zijn land genoot Briand met betrekking tot de Duitsers wat al te vlot van stapel liep. Hij vond de ontruiming van het Rijnland niet nodig en dat betekende dat het verdrag van Versailles met alle beknottingen vandien strikt werd na geleefd. Briand. die veel met de Duitse mens en politicus Stresemann op had, bleef voor een beter klimaat pleiten En dat leidde er tenslotte toe dat Duitsland als lid werd toegelaten van de Volken bond. Zelfs kwam dankzij Briand in Geneve een akkoord tot stand, behelzende de opheffing van militaire controle in Duitsland. Duitsland zelf kampte ook met pro blemen. Zo moest het rechtse kabi net-Luther wijken voor het tweede ka- binet-Marx, een man uit de midden partij, die de steun genoot van de so ciaal-democraten. Frankrijk kende ook zijn crises, het falen van de finan- tieel expert Caillaux en de miskleun van Herriot, die al na drie dagen werd vervangen door Poincaré. Deze laatste bracht de stabilisatie van de Franse franc tot stand. Engeland met Baldwin op kop had zorgen over de mijnstakingen en in Rusland werd oppositieleider Trotzki door Stalin uit het politbureau van de communistische partij geweerd In Bologne mislukte een aanslag op het leven van Mussolini door een 15-jarige knaap, waardoor de Duce even later op theevisite bij Austin Chamberlain in Londen kon gaan. In België verloofde kroonprins Léopold zich met de Zweedse prinses Astrid, de sportieve prins van Wales bezocht Parijs en er gingen geruchten dat de in Doorn wonende ex-keizer Wilhelm naar de Heimat zou terugke ren. De SDAP kwam met een algeheel ontwapeningsplan, maar de 'rooien' hadden in die tijd weinig in de melk te brokkelen. De macht van de SDAP won in die dagen gestaag veld, met na me dankzij Troelstra, die een betere weg voor Jan met de pet plaveide ORANJE. Het Nederlandse voetbalelftal maakte een depressie door. Na een verdienste lijke 1-1 in Antwerpen tegen de Bel gen en een zeer fraaie 5-0 zege op de Zwitsers in Amsterdam werden vier nederlagen in successie geïncasseerd, resp tegen Duitsland (2-4), Belgie (1-5), Denemarken (1-4) en nogmaals Duitsland (2-3). Captain Harry Denis was in die jaren de grote man en Anderiesen debuteerde. Sportclub Enschedé werd kampioen van Neder land, Feyenoord won de zilveren bal, Blauw Wit de AROL-beker en de va derlandse Holdertbeker ging naar het Tilburgse Longa. VAN HET WITTE 00EK De aantrekkingskracht van goede bui tenlandse films deed het bioscoopbezoek in ons land geducht toenemen. In deze volgorde waren Pola Negri, Jackie Coogan, Charlie Chaplin, Mary Pickford en Douglais Fairbanks de grote bollebozen. De films 'De overval in de nachttrein' met Harry Piel, 'Faust' met Emil Jannings en 'Voor het voetlicht' met Lil Dagover, waren kasstukken en met name Harold Lloyd, de komiek Syd Chaplin (broer van Charlie), Camille Horn, John Gilbert, Lon Chaney, Asta Nielsen. Baby Eggy en zanger in op- -komst Jan Kiepura deden van zich spreken. En de kinderen vermaakten zich met Watt en Watt. VAN HET PLANKIER... Het afscheid van de actrice Theo Mann-Bouwmeester, was vele weken het gesprek van de dag en aan de hul digingen van Magda Janssens, Annie van Ees, Esther de Boer-van Rijk, Bart Kreeft en Louis de Vries werd ruime aandacht besteed. Fie Carelsen. Lilly Bouwmeester, Dora Hans, Theo Frenkel, Kitty Posthumus, Louis Gimberg, Jan van Ees en Louis van Gasteren waren onze bekendste to- neelspelers(sters), Beppie de Vries was onze operette diva en Johan Heesters en Joharv Boskamp glansden in de operettes Bij de grote revue-gezelschappen van Henri ter Hall en Louis Bouwmeester excelleerden Johan Buziau en Siem Nieuwenhuizen en er was altijd veel publiek wanneer Nap met dochter Fien de Mar optrad. Het echtpaar- Speenhoff, de humorist Maupie Staal, de pianist Theo van der Pas, de viool- HEERikiusti BEK JE RU Al KLAAR? schoenpoetser JA MENEER. IK GEBRUIK .GLIM"! virtuoze Nine Dolcé, de zangpedagoge Catharina van Rennes, de zanglerares Maartje Offers en volkszangleider Arnold Spoel deden in die tijd van zich spreken en Jacques van Bijlevelt en Octave van Aerschot waren de gro te komieken in de schlager-operettes. Johan Braakensiek was 40 jaar teke naar bij 'De Groene Amsterdammer' en bij een spoorwegramp in Voorscho ten kwam het artiestenpaar Braaken- siek-Lobo om het leven. Willy Corsari en het duo Tholen van Lier werkten bij Pisuisse, Han van Meegeren schil derde een prachtig portret van Annie van der Lugt^Melser-van Ees en danse res Josephine Baker waren hard op weg de wereld te veroveren. Het gezel schap Cor Ruys maakte een trip door de West, het Kon. Conservatorium be stond een eeuw en voor goed heen gingen de operazanger Jos Orelio en de toneelspeler Louis Crispijn. GEMENGD NIEUWS Neder Asselt, Boxmeer, Grevenbricht. Pannerden, Roermond, Cuyk en een deel van de Bommelerwaard werden geteisterd door de storm, die ook on der de vissersbevolkingen van Scheve- ningen. Katwijk en Vlaardingen droe fenis zaaide. Het snelverkeer in ons land nam toe, in Tienhoven ging een afgezette predikant in een koeienstal door met preken en in Bussum roofde een gemaskerde bandiet de stationskas (f 8000,-). Op de spoorbaan bij Ketel werden vier mannen door de trein Rotterdam-Amsterdam gegrepen en gedood, in Alkmaar kwamen drie mensen door gasverstikking om het le ven en in Leeuwarden ging de procu ratiehouder van de Uniebank met va kantie naar Parijs en nam f 20.000,- in contanten mee. De brievenbestellers van de PTT pro testeerden tegen de instelling van een drie-bestellingendienst, in Nieuw Vossemeer beet een bloeddorstige hond in één nacht 52 schapen dood en omdat Pieter Jelles Troelstra ziek was plaatste ome Jan van Zutphen (van Zonnestraal) in Beekbergen de eerste steen voor het toekomstige Troelstra-oord. ANWB en KNAC hiel den zich voor het eerst bezig met het plaatsen van plaatsnaamborden bij de ingang van verschillende gemeenten, in Leiden slaagde professor Keesom erin helium in een vaste toestand te brengen en alom vermaakte de Neder landse jeugd zich met zwiep- en prik tollen, hoepelen, knikkeren, hinkelen, bokkie springen, touwtje springen, diabolo etc. ZES CENT EN ZACHT VOOR DE BIBS Fluweelzacht closetpapier kostte zes cent per rol, theeserviezen gingen voor f 2.95 over de toonbank en brande wijn voor f 2.98 per liter. De prijzen van dameswintermantels varieerden van f 12.50 tot f 32 50, chique japon netjes f7,50 en bedspreien f 1.25. Piano's werden vakkundig gestemd voor één gulden, de prijs voor scheren en knippen lag beneden het kwartje en vette soep- en braadkippen waren te geef voor f 0.95. Van Houten adverteerde met cacao i (minder dan één cent per kop), de wasj werd gedaan met Rinso- of Wennex-| zeeppoeder en ook toen al was C Al voordeliger Wie zijn schoenen clean! wilde houden was slim en gebruikte! Glim en natuurlijk... Wrigley na elke maaltijd. 'Even tijd voor een Caravel- lis' was een overbekende slagzin voor een sigarettenmerk en de prijs van een best soort anthraciet was f 2 80 per hectoliter. En dankzij de vrijdagprij zen kon men bij V D handgaren per klos van 200 el voor f 0,03'-i cent en kanten kragen voor een halve gulden kopen. GEMENGD SPORTNIEUWS In de States werd Gene Tunney we reldkampioen boksen zwaargewicht door een zege op titelhouder Jack Dempsey, een gevecht dat 5 miljoen opbracht. Vreugde in Milaan waar on ze sprinter Moeskops voor de vijfde maal wereldkampioen werd en in Bel gië wonnen Piet van Kempen en Klaas van Nek de Brusselse zesdaagse. In ons athletiekwereldje verbeterde Cor Gubbels zijn eigen wereldrecord snel wandelen en waren wij trots op Rinus van den Berge, Adje Paulen en veldlo- per Jan Zeegers. Het rennersgilde Ie verde een vloedstroom aan cracks: Mazaraic, Jhr. Bosch van Drakestein, Jaap Meyer, Frans Leddy, Cor Bleke- molen, Maurice Peeters en de talrijke, broeders Leene. Onze zwemster Marie Baron verbeter de het wereldrecord 200 meter schoolslag en de Arnhemse biliartma- tador Jan Dommering hield voor de zoveelste maal de Belg Moons onder zich. Op de internationale tennislijst moest de befaamde big Bill (William) Tilden na een reeks van jaren de eerste plaats prijs geven, waardoor de we reldtop er in deze volgorde kwam uit te zien; Lacosta, Borotra, Cochet, Johnston en Tilden. Borotro, de charmante Fransman, won Wimble-, don. In ons land moesten wij het vanf Timmer, Jhr van Lennep, Diemer Kool en de dames Kea Bouman en Mady Rollin Couquerque hebben. In Frankrijk was Susanne Lenglen een hele grote en in Engeland betwistten Helen Wills en Helen Jacobs elkaar de eer. Piet van der Veer en Westbroek waren onze grote boksers en op grote schaal werd geld ingezameld voor de Amsterdamse Olympische spelen in 1928. Het zogenaamde Olympiade miljoen moést er komen, want de regering deed niets P. J Troelstra wenst op het bordes van het Haagse stadhuis het Nederlandse volk geluk met de verwerving van het algemeen kiesrecht. Het was heerlijk om even in het verle den te vertoeven. Resteert ons U en al de Uwen een fijne kerstmis en een voorspoedig 1977 toe te wensen.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 41