Bejaarde schrijft streekromans voor niet-lezers „Jarei nlang pr< entte ik dat in m'n hoo fd: Ik ga een bi nek schi rijven" Er is hier altijd een rolletje voor iemand te spelen Dick van Rheenen Interview UITEINDELIJK December 1976 27 aUT H g -w. ,M ■M t GEESTDORP - Op een steenworp afstand van Woerden aan de grote weg Utrecht-Oen Haag, ligt het buurtschap Geestdorp. Het buurtschap - enkele herenhuizen en paar verspreide boerderijen groot - doemt onverwachts op in de eindeloos lijkende polders. Het is een mistige novemberdag. Op de laatste kilometers erheen is er bijna geen verkeer meer en dat is eventjes na de razende wirwar op en om het klaverblad 'Oudenrijn' wel een verademing. Het adres van onze afspraak levert geen moeilijkheden op en precies op tijd bellen we aan bij het eenvoudig opgetrokken herenhuis van de 75-jarige gepensioneerde houthandelaar Nico van Halm. Nooit van de goede man gehoord natuurlijk. Een tiental jaren terug was hij ook nog .een volslagen onbekende houthandelaar uit Woerden. Sindsdien is er echter wel wat veranderd in zijn leven. Na zijn pensionering is hij niet bij de pakken neer gaan zitten en zodoende kennen verscheidene tienduizenden vroede vader landers hem nu van naam. Van Halm nam geen genoegen met een rustige ouwedag; hi| wilde niet met een schoffel en hark wat tuinieren of met een van zolder gehaald hengeltje de lange dagen doorbrengen aan het water. En zeker niet hele dagen voor het raam zitten staren naar het wisselende firmament. Nee, zei Van Halm: ik ga een boek schrijven. En dat doet hij niet alleen, hij geeft ze nog zelf uit ook! Drie romans heeft hij er inmiddels opzitten, terwijl een vierde ligt te wachten om te worden uitgegeven. In de rustieke huiskamer, waarvan de ramen uitzien op het mistige polderland schap, zit de romanschrijver uit Geestdorp al op ons te wachten. Rondom zijn vriendelijk blikkende ogen zijn maar weinig rimpels verzameld. De soms fronsen de wenkbrauwen verklappen een scherp denken achter die ogen. Nico van Halm verbergt geen moment, tijdens het verhaal, zijn enthousiasme voor zijn grote ideaal. En neem hem dat even niet kwalijk, want het is een geweldig ideaal. De gepensioneerde houthandelaar schrijft namelijk geen boeken voor mensen die lezen! Nee, zijn romans zijn gericht aan het grote legioen niet-lezers, Daar ligt zijn werkterrein, meent hij. het op de keeper beschouwt, zitten die streekromans vaak beroerd in me kaar. Toen ik mijn eerste roman schreef 'Boelhuis' en dat is ook de naam van mijn uitgeverij - heb ik steeds aan die mensen zitten denken Dacht ik steeds, klopt dat, kan dat en-als het niet kan, moet ik het niet schrijven. 'HET ZIT 'M IN DE SCHRIJVERS' Want als er iets niet klopt, is een groot deel van de aandacht van de lezer weg en dan ben je ze kwijt. Voorgoed. Harriet Freezer had eens haar boeken kast doorgesnuffeld, schreef ze enige tijd terug. Van al haar boeken had ze maar de helft u/fgelezen bleek toen. Kijk, dat zit 'm niet in Harriet, dat zit 'm in de schrijvers. En dat durf ik mijn lezers gerust te garanderen, als ze één van mijn boeken lezen, dan kun; nen ze er absoluut niet meer mee op houden. Waarom? Omdat het ze niet loslaat, omdat het ze boeit In boeken van broodschrijvers kun je bij bepaalde hoofdstukken duidelijk merken, dat ze daar op hebben zitten kouwen.' van mening dat er van 'Boelhuis' nog meer te verkopen is en dat moet ik nu gaan bewijzen. Ach, ik heb altijd mijn hout kunnen verkopen, dan moet ik ook boeken kunnen verkopen, anders ben ik als koopman op m'n ouwe dag nog flink gezakt THEEDRINKERIJEN De honderden streekromans die jaar lijks op de markt verschijnen noemt Van Halm 'komputerboekjes'. Hij raakt er trouwens niet over uitgepraat 'Ik snap niet hoe ze met die verhalen durven aanzetten. Al die theedrinke- rijen, diepzinnige gesprekken en dat gewarboel in die bosjes Oeverloos ge zwets noem ik het Hou me te goed, die mensen moeten er hun brood mee verdienen. Maar ik vind dat je je eerst wel eens mag afvragen: wat ga ik die mensen allemaal wijsmaken? Een boek moet je innerlijk raken. In mijn boeken zitten zinnen, die raken de mensen nooit meer kwijt. Al die fran je erom heen, dat hoeft voor mij niet. Natuurlijk, er zijn *zat mensen, die niets anders willen lezen Maar dat zijn ook niet de mensen die ik wil bereiken Dat adverteer ik ook openlijk in de krant. Blijf bij de schrijver waar je je prettig bij voelt. REAKTIES 'IK GA EEN BOEK SCHRIJVEN' Afgezien van een artikeltje in het plaatselijke dagblad in Woerden, heeft Van Halm zich voor zijn 65ste nooit met schrijven en boeken beziggehou den. Glasheldere stukjes over dingen ran alledag, licht hij die stukjes in de krant nader toe. 'Dat durf ik gerust van mezelf te zeg gen, dat ik glashelder schrijf. Ik wil dat de mensen me begrijpen. In schrijven heb ik altijd al zin gehad. Jarenlang prentte ik dat in m'n hoofd: y ga een boek schrijven. Toen ik 65 werd heb ik de 'maarschalkstaf' ook direkt overgedragen aan m'n zoons.' En zo komt een houthandelaar van de wie dag op de andere in de schrijvers wereld terecht. 'De mensen waren loen wel nieuwsgierig hoor. Wat ga je doen? Ga je vissen? Ga je tuinieren? zeurden ze aan m'n hoofd. Ik zei nee: 'k ga een boek schrijven. Ach man, wat is dat nou voor een dwaasheid. De héle wereld schrijft boeken! Trou wens. wij lezen geen boeken. Dat vond ik toch zo vreemd hé. Hoe kan dat nou? dacht ik. Het was ook tamelijk ontmoedigend; ik een beetje een boek schrijven en zij het niet eens lezen Niettemin heeft Van Halm doorgezet en niet zonder sukses. 'Ja, het zou me er bijna van hebben afgebracht hoor. Maar ik ben er eens over gaan naden ken. Waarom lezen jullie dan geen boeken? vroeg ik de mensen. Hebben jullie geen tijd? We lezen geen flauwe kul, antwoordden ze, van die bedenk sels waar niets van klopt. Daar hebber ze wel een beetje gelijk in, want als je Nico van Halm is geen man die een blad voor de mond neemt Bovendien is hij honderd procent overtuigd van zijn gelijk. 'WAT IS DE INHOUD VAN EEN MENSENLEVEN?' Over de inhoud van zijn boeken ver telt hij: Tja, wat is de inhoud van een mensenleven? Daar schrijf ik over Het zijn beslist geen fantasieverhalen, want dacht je dat ik m'n hele leven achter een buro heb zitten filoso feren? Als houthandelaar kwam ik overal en heb ik veel levenservaringen opgedaan. Neem die boer uit 'Boel huis', die boer staat model voor boe ren uit alle delen van het land. Zo'n boelhuis was in vooroorlogse jaren een ontzettend drama. Deze dramatiek proeft iedereen die het boek leest.' De derde druk van 'Boelhuis' ver scheen in de Spiegelserie bij Zomer en Keuning. De twee eerste drukken gaf Nico van Halm (op eigen kosten) zelf uit. Zelf uitgegeven zijn ook de ro mans Tweekamp' en 'Claim van de duivel'. Met de verkoop van deze drie romans is Van Halm pas dit najaar echt begonnen. 'Boelhuis' heeft het in de Spiegelserie erg goed gedaan, ver telt Van Halm. Maar de eigen uitgaven moet ik allemaal nog aan de man brengen, zegt de Geestdorper geksche rend 'Ik ben weer uit de Spiegelserie gestapt, omdat ik volgens Zomer en Keuning te veel domineerde. Ik ben Ik schrijf voor de mensen, die zich niet zo lekker voelen met die boeken. Boeken die overingewikkeld zijn. Waar altijd wel een advocaat, een dokter of een doctorandus in voor komt. Met namen, die de mensen om middellijk weer vergeten. Het gaat mij om het regelrechte opsommen wat er is gebeurd Die hele entourage erom heen is goed voor mensen, die graag zitten te dromen.' DE NIET-LEZER Met zijn romans hoopt Nico van Halm de niet-lezer te bereiken, we stipten dat eerder al aan. 'Inderdaad. Ik schrijf voor mensen, die wel de krant lezen, maar geen boeken. En dat zijn in feite de niet- lezers. Neem de grote groep van de gepensioneerden Ze zitten bijna de hele dag voor het raam te wachten op de krant. En als de krant uit is, is hun leeskoek op. Die mensen wil ik berei ken. Voor hén schrijf ik. Niet iedereen wil lezen, okee. Maar de mensen die gepensioneerd zijn en bin nen zitten te koekeloeren bij regen achtig en koud weer en niet weten wat ze 'op zullen hangen', die toeval lig geen radioprogramma hebben op staan dat hen interesseert en overdag hebben ze geen tv, nou, die mensen willen best wat lezen hoor Maar het moet hem wel interesseren.' Van alle reakties, die Van Halm dage lijks krijgt van lezers, laat hij er één zien. Het is van een man die, na het lezen van één van zijn boeken, vraagt of hij nog meer van zulke boeken heeft. 'Dat is toch wel een bewijs, dat ze ge lezen worden. Die man schrijft me dat op het moment, dat er in Amsterdam op de boekenbeurs wel 100.000 boe ken liggen te wachten op het publiek Van Halm is een veelzijdig mens. Geïnspireerd door een reis naar Israël, schreef hij 'Tweekamp'. Nog maar een paar jaar geleden maakte hij een reis door de Oostbloklanden. Hij staat middenin het leven en denkt er nog niet over om het rustiger aan te gaan doen. Daarvoor is hij teveel bezig met zijn grote ideaal. SOCIALE FUNKTIE Met zijn schrijverijen, die vooral de ge- fjensioneerden bereiken, vervult hij eigenlijk een sociale funktie. 'Ik had niet gedacht dat het allemaal zo zou lopen. Aanvankelijk dacht ik maar aan één romannetje hoor. Ik dacht dat ik wel niet meer zou kunnen presteren. Maar dat éne romannetje bekoorde me, en ik ben toen verder gegaan. Als ik ergens door geïnspireerd word, ga ik er over schrijven. Zo kwam ik op m'n reis door Israël in het dal waar David Goliath versloeg. Dat maakte een geweldige indruk op me. Daar komt zo jonge knul, gewapend met een stok en een paar steentjes en die verslaat daar even een reus. Daar móest ik een boek over schrijven ONDERGEWAARDEERD Van Halm vindt dat de niet-lezers worden ondergewaardeerd. 'De uitge vers richten zich te weinig tot deze grote groep. Ja, met prentenboeken over Ot en Sien - tegen Sinterklaas en Kerstmis. Dat vind ik toch zo denigre rend hé Daar zijn ze vroeger mee be gonnen en daar moeten ze nu weer mee eindigen. Het is toch bedenkelijk, dat in een wereld, die barst van de boeken, bijna geen boeken zijn te vin den voor niet-lezers.' BEJAARD-ZIJN Over het bejaard-zijn, heeft Van Halm zo zijn eigen visie. 'Het is niet goed dat de mensen maar zo zondermeer in tehuizen worden gestopt. Die mensen funktioneren dan niet meer in de maatschappij. Ze spelen geen rol meer. Maar dat zit 'm vaak ook in de mensen zelf hoor, dat moet ik er di rekt bij zeggen. Want er is hier altijd wel een rolletje te spelen voor iemand. Maar hij moet het wél willen. Met mijn romans doe ik een j>oging, die mensen weer bij het leven te^betrek- <en. Ik weet niet of het me lukt, maar ik zal in ieder geval m'n best doen.' Nico van Halm heeft met zijn schrijve rijen duidelijk een rol behouden in on ze samenleving. Daar heeft hij bewust naar gezocht. Het is 'm niet aan te zien, dat hij dit jaar de 75 is gepas seerd. Hij denkt er zelf ook nauwelijks aan. Hij heeft het veel te druk. Met schrijven! En uitgeven! Dick van Rhéeneh (Het adres van uitgeverij 'Boelhuis' is Geestdorp 36, Woerden, tel. 03480- 2696)

Leusder Krant | 1976 | | pagina 45