Gastarbeider wil geen kakkerlakken op zijn bord In een kippehok duizenden kilometers van huis Foto: Johan Sneevliet Jan de Vries Samenleving UITEINDELIJK December 1976 29 bouwwerker in deze regio. Hij heeft zijn kantoor in Ede. De heer Secchi (hij is van Italiaanse afkomst) vertelt dat de eigenlijke pro blemen pas goed beginnen, als zo'n gezin herenigd is. 'In Turkije is het zo', aldus de heer Secchi, 'dat de man een dominerende rol speelt en de vrouw daaraan ondergeschikt is. Wanneer zo'n vrouw nu met haar kin deren naar Holland komt, zal dat de eerste maanden ook nog zo zijn. De kinderen gaan hier echter naar school en nemen Nederlandse gewoonten over Na verloop van tijd zal ook de vrouw door haar kinderen beïnvloed worden en komt het zover dat ze alleen de straat op gaat. De man pikt dat niet en er ontstaan wrijvingen. Moeder en kinderen aan de ene kant en vader aan de andere kant. De man voelt zich in zijn eer aangetast en barst in woede uit'. CURSUSSEN De Werkgroep Buitenlandse Werkne mers stelt alles in het werk om deze problemen te voorkomen. Maar men doet meer. Ook het organiseren van cursussen behoort tot hun taak. Een cursus Nederlands bijvoorbeeld. Maar ook allerlei 'sociale' cursussen. De gastarbeider wordt geleerd hoe bij voorbeeld een postkantoor funktio- neert en een gemeentehuis. Hoe hij zich in een restaurant moet gedragen en bij een arts. Vooral dat laatste levert nog wel eens problemen op Bingül kan daar wel het één en ander over vertellen. 'De medische begeleiding is vaak erg slecht Als een van mijn landgenoten ziek is, weet hij zich ten eerste al niet goed uit te drukken. Hij wijst de plek aan waar het zeer doet en wordt dan door de huisarts afgescheept met een potje pillen Als iemand langdurig last van hoofdpijn heeft, moet hij van de dokter meestal een paar dagen thuis blijven. Maar dan komt de bedrijfsarts langs en die zegt: werken of ontslag! En dan moet je wel werken'. MOEILIJKHEDEN Ook op andere gebieden ondervinden de gastarbeiders moeilijkheden Bingül heeft hier enkele voorbeelden van 'In Barneveld bijvoorbeeld is een bar, waar onze jongens niet worden toegelaten. Wel als ze met een meisje of met hun vrouw zijn. Zelf ben ik er ook eens geweigerd. Dat wasvoor mij sen ontzettende klap in het gezicht. Ik had nooit gedacht dat in een land als Nederland zoiets kon bestaan. Ook hebben enkele van mijn landgenoten eens geprobeerd op dansles te gaan, maar ook daar werden ze geweigerd'. In de grotere plaatsen is dat anders. De meeste jonge gastarbeiders uit on ze streek trekken in de weekends naar Arnhem, Utrecht of Amsterdam. De ouderen brengen de weekends geza menlijk door in het pension. Ook bij de godsdienst ondervindt de gastarbeider problemen. Voor het be lijden van hun godsdienst hebben zij een ruimte nodig. In het pension van Bingül is een serre, die is ingericht als moskee De Islamitische gastarbeider kan zich daarin terugtrekken, als hij daaraan behoefte heeft. Maar liever zou men een gezamenlijke ruimte wil len, waar met alle gastarbeiders uit de streek godsdienstige bijeenkomsten gehouden kunnen worden. De ge meenten hebben daar echter in de meeste gevallen geen ruimte voor. De gastarbeider beleeft zijn godsdienst erg intens. Daarnaast hebben ze veel respect voor de Hollandse godsdienst. In allerlei dingen is dat te merken. Bingül: 'In het begin hadden wij nogal last met onze buren, als we op zondag herrie maakten met bromfietsen. Ik heb toen de jongens uitgelegd, dat dat niet meer kon. Nou, daar hadden ze begrip voor'. ANDERE FEESTDAGEN De Islamitische buitenlandse werk nemers kennen uiteraard geen Kerst mis. Ook hun jaarwisseling is anders. Zij kennen de vastemaand Ramadan (Turks Ramazan). Ter afsluiting van deze vastenmaand wordt een drie da gen durend feest gehouden. Voor veel Nederlanders zijn de godsdienstige ge woonten van de Moslim-gastarbeiders vaak een onduidelijke en onbegrijpe lijke zaak. Daarom willen we trachten tot slot van dit artikel te verduide lijken, hoe de Moslim zijn 'feestdagen' beleeft. Een van de godsdienstige plichten van de Moslim is het onderhouden van de vasten gedurende de maand 'Rama dan'. Dit is de negende maand van het moslimse maanjaar. In tegenstelling tot ons westerse zonnejaar kent de Moslim-wereld een maanjaar van ruim 354 dagen, de 12 omlopen van de maand rond de aarde Het feit dat men in maanomlopen rekent, heeft tot gevolg dat de Ramadan elk jaar verschuift Gedurende de Ramadan is elke gelo vige verplicht zich gedurende de pe riode van zonsopgang tot zonsonder gang te onthouden van eten, drinken, roken en geslachtsverkeer. Zelfs medi cijnen zijn niet toegestaan. Vrijgesteld hiervan zijn kinderen, zwangere vrou wen, zieken of mensen die op reis zijn. Tussen zonsondergang en zons opgang mag men wel eten en drinken. Het zal duidelijk zijn dat de vastenpe riode een geduchte aanslag op gezond heid, konditie en arbeidsprestatie van de betrokkene betekent, vooral als de Ramadan in de zomer valt. De Rama dan wordt afgesloten met een drie dagen durend feest. In het Arabisch noemt men dit feest: Aid Al Fitr. In het Turks: het Suikerfeest of 'Seker Bayrami'. Vanuit het Nederlandse be drijfsleven wordt er van alles aan ge daan om de buitenlandse kollega's te helpen in die voor hen zo moeilijke tijd. De gastarbeiders zijn er in ieder geval dik tevreden over. 'Oland goed', is de veel gehoorde kreet in het pen sion van Bingül. Toch ligt er een wrange glimlach om de lippen als zij dit zeggen. De woor den zijn gemeend, dat zeker, maar veel liever zouden zij in hun vaderland zijn, bij hun gezin en hun familie. De nood heeft hen echter gedwongen ver van huis de kost te verdienen om de achtergeblevenen ook een mens waardig bestaan te garanderen. En daar hebben ze heel wat voor over. Dit is Kemal Barutcu. Eén van de weinige gastarbeiders in ons land, die zijn vrouw naast zich weet. 8ARNEVELD - Duizenden kilometers van huis werken en leven gastarbeiders, in een vreemd land, een vreemde maatschappij en vreemde gewoontes. Tussen de gastarbeider in Nederland en zijn gezin in Turkije, Marokko, Tunesiè, of «Ik ander land dan ook, ligt een soms onoverbrugbare wereld. Als zo'n gastarbeider met vakantie thuis komt, is hij vaak itrvreemd van zijn gezin. Zijn kinderen kennen hem soms niet meer. Ze vragen zich af wie toch die vreemde man in huis is. In Nederland leven en wonen ze vaak met een man of vijftig in een pension. Stapelbed, na stapelbed, na stapelbed. Ze «ragen ook niet meer. Soms moeten ze genoegen nemen met niet meer dan een kippenhok, zonder verwarming en zonder «et nodige sanitair. De gastarbeider staat er vaak alleen voor. tfe hebben ze gezien, de gastarbeiders, die als enige vrienden een paar kakkerlakken hebben. Die beesten zitten overal, wder en in de bedden, in de kasten, tussen de etenswaren. ONDER EEN DAK Gelukkig zijn er ook goede pensions. Barneveld vonden we er één, aan de Stationsweg 95. Het pension is pas !«e maanden geleden geopend. Het ehtpaar Bingül zwaait er de scepter. In het pension wonen Turken en Ma lkanen samen onder één dak. Hoe «an dat? Bingül lacht en maakt met öjn duim een neërdrukkende bewe- jng. 'Een kwestie van goede aanpak'. Singül is zelf gastarbeider. Hij woont i jaren in Nederland en is getrouwd *t een Nederlandse vrouw Toen hij et twee maanden geleden pension Rishi the Mar' over kon nemen, be licht hij zich geen moment. Dit was Mr hem de grote kans om iets voor jn landgenoten te doen. Hij knapte «t grote huis helemaal zelf op In rte kamer vaste vloerbedekking en oelke muur»een keurig behangetje k gastarbeiders konden komen. fe eersten die hun intrek in het ^we pension namen waren gastar- wlers uit het tegenoverliggende pen- >n. Na jarenlang tussen het onge- «rie gezeten te hebben, wilden zij ndelijk wel eens een wat menselijker toerkomen. De verhouding tussen de ftfionhouder van dat huis en de heer ngul is dan ook niet best. k ben', vertelt Bingül, 'wel eens in it pension geweest. Daar leer je hoe it niet moet. Nergens lag vloerbe- skking, de jongens zaten gewoon op t stenen en sliepen allemaal door kaar op stapelbedden. Toen ik een Rt met etenswaren opentrok, maak- het ongedierte zich angstig uit de «ten De beheerder maakt er nooit toon. Hij komt alleen vrijdags zijn y ophalen en laat mijn kameraden rder gewoon zitten'. Bingül is ook andere pensions gaan kijken. Hij »m er doodziek vandaan. LEEFREGELS Met de ervaringen die hij in verschei dene 'behuizingen' had opgedaan in zijn achterhoofd, begon hij toen zelf een pension. Meteen stelde hij enkele leefregels op, om misstanden te voor komen. ledereen kookt zijn eigen pot je in de gezamenlijke keuken. De etenswaren liggen in afgesloten kasten en iedereen zorgt er voor, dat die kast ook schoon blijft. De eerste de beste gastarbeider, die het waagt om met zijn schoenen in de huiskamer, te ko men, zal nog nooit zo'n rel hebben meegemaakt. Ook op de slaapkamers worden geen schoenen gedragen Bingül is zelf vaak in het pension aanwezig om schoon te maken. Bijna elke dag ruimt hij alles keurig op en wordt iedere kamer gestofzuigd. Eén keer in de veertien dagen krijgen alle amen een wasbeurt. Ik zie er ook op toe', vertelt hij, 'dat iedereen zijn kleren en zichzelf wast'. Het kan dus toch wel, een net pen sion? 'Ja, het kan. Als je als beheerder maar zorgt dat er orde en regel is. Wij willen graag net zo zijn als de Hollanders. Als ik bij een Hollander op bezoek ben, is ook alles schoon en opgeruimd, dus wil ik dat het in mijn pension ook netjes is. En het gaat best, want ieder een werkt mee! KEURIG In zijn pension mogen 23 gastarbei ders wonen van de gemeente. Het zijn er twee of drie meer. Desondanks is er voor iedereen ruimte genoeg om als mens te wonen. Op de slaapkamers tref je geen stapelbed aan. Allemaal keurige eenpersoons bedden. Iedere gastarbeider heeft zijn eigen kleding kast. De ruimte tussen de bedden is ruim voldoende. Toch vindt Bingül dat hij meer gastar beiders kan huisvesten. We zijn ge neigd om hem te geloven. Beneden zijn drie grote zitkamers en boven de keuken is nog een flinke ruimte vrij. 'Maar de gemeente wil het niet heb ben, dat ik nog meer kameraden on derbreng. Daarom doe ik het ook niet. Als er een landgenoot bij mij aanbelt, moet ik hem spijtig genoeg weigeren', aldus Bingül. Anders wordt het, als bijvoorbeeld het pension aan de andere kant van de straat gesloten zou worden Volgens Bingül bestaat de kans daartoe 'Wat moet ik dan doen. Ik kan al mijn landgenoten toch niet op straat laten staan. Ik zal er dan zeker een paar in huis nemen' GEZINSHERENIGING De samenwerking tussen Bingul en de gemeente is bijzonder goed Dat wil hij ook graag zo houden Toch zijn. de meeste van zijn landgenoten niet blij met het systeem, zoals de huizen wor den toegewezen. Sommigen van hen ;taan al meer dan vijf jaar op de lijst van woningzoekenden, maar komen nooit aan de beurt. Zij willen graag een eigen huis, zodat zij vrouw en kinderen kunnen laten overkomen, want dat is hun grootste wens: gezins hereniging. Gezinshereniging is erg mooi, maar levert ook de nodige problemen op. Niet alleen wat betreft de ambtelijke rompslomp, maar ook de aanpassing van de vrouw. De spanningen in het gezin van een gastarbeider zijn vaak zeer groot. Hierover spraken wij met leden van de Werkgroep Buitenlandse Werknemers, een onderdeel v^n de Stichting Bij stand Buitenlandse Werknemers, in Arnhem. De heer D. Secchi is op De pensionbewoners van 'Rishi the Mar'.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 47